No. 294 Dinsdag 16 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes 'eerste blad. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE troonrede. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 90, Boes. TeL: Bedactle en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. BHUIJ, L. Burg. Tel. No. 258. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13, Iiospe nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels 21.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Te midden van U, Leden der Staten- Generaal, tan Ik den toestand des Lands, al stemt veel tot erkentelijkheid, niet on verdeeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen heeft ook zoowel in het Rijk in Europa als in de overzeesche gewesten tot ernstige gevol gen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het 'bijzonder verschillen de takken van onzen land- en tuinbouw moeilijke tijden door. Groote krachtsin spanning en wijs 'beleid zullen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen, welke zullen moeten worden getroffen om de moeilijk heden te overwinnen, treedt de hervor ming van de economische voorlichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht te verwachten, indien zij niet door oprechte internatio nale samenwerking in hun kracht wor den versterkt. Ook met het oog hierop blijft Mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internatio nale verhoudingen. De zeer vriendschap pelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere Mogendheden onderhou den, vormt voor dit streven den onmis- baren grondslag. Een donkere schaduw wordt door de ingetreden crisis geworpen over den toe stand van 's Rijks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der middelen, zooals dit in de laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van ean normale stijging der midde len zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de natuurlijke oor zaken, welke tot een normale stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt blijven behouden. Naast voortgezette ver sobering van 's Rijks dienst door reorga nisatie, zal daarom, buitengewone beper king in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch-Indië openbaren de gevolgen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der lands- xniddelen. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische be grooting te bewaren zonder de grondsla gen van welvaart en volksontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zul len bij U aanhangig worden gemaakt. Naast andere ontwerpen van justi- tieelen aard zal U een voorstel van wet betreffende de rechtsverhoudingen ten aanzien van handelsagenten en handels reizigers worden aangeboden. Een voorstel tot wijziging van -het reeds eerder ingediend ontwerp van een cursus- wet zal U spoedig bereiken. Een ontwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 zal, naar Ik vertrouw, nog in dit zittingsjaar bij U worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechts positie der militairen kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geschonken aan de spoedige totstandkoming va,n ver beteringen in de wegen te land en ta wa ter en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bedrijfs- raden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een dn ontwerp gereed zijnd voorstel betreffende de publiekrechtelijke regeling van do col lectieve arbeidsovereenkomsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe Veilig heidswet en voor een wijziging van de Stuwadoorswet voorbereid. De ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Nederlandsch-Indië vor dert bij voortduring aandacht. De invoering van de bestuurshervor- ming heeft over geheel Java en Madoera haar beslag gekregen. De geleidelijke doorvoering van die hervorming in de buitengewesten is in voorbereiding. Het overleg omtrent wetgevende maat regelen om principieele beperking te bren gen in het stelsel van arbeidsovereen komsten onder strafbedreiging is zoover gevorderd, dat een desbetreffende ont- werp-ordonnantie eerlang in Indië in openbare behandeling zal kunnen komen. De economische toestand van. Suriname, welke ook den terugslag ondervindt van de daling der marktprijzen van de voor naamste landbouwvoortbrengselen van het gewest, blijft gedrukt. Die van Cura sao geeft reden tot voldoening. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten- G ener aal geopend. De inhoud van deze in somberen toon gestelde troonrede, is buitengewoon ma ger. Een krachtig geluid wordt hier niet gehoord. Men krijgt niet den indruk, dat hier aan het woord is een Kabinet, dat met krachtige hand in een bepaalde richting stuurt. 't Is alles even mat en mager. Kan het tot voldoening stemmen, dat de Regeering een open oog blijkt te heb ben voor de moeilijkheden, waarmede het bedrijfsleven, en in 't bijzonder land- en tuinbouw tengevolge van de economische crisis hebben te worstelen, het stelt eenigszins teleur, dat zij bij het aanwij zen van de voorzieningen, die getroffen moeten worden om de moeilijkheden te overwinnen, alleen spreekt van de her vorming van de economische voorlichting en het bevorderen van betere internatio nale verhoudingen. Wij prijzen het in de Regeering, dat zij niet huldigt het standpunt, dat veel be loven en weinig geven de bevolking vroo- lijk leven doet, maar wat hier wordt toegezegd is toch wel zeer onbevredigend. 't Komt ons voor, dat met name land en tuinbouw wel wat anders en wat meer hadden mogen verwachten. De economische voorlichting is onge twijfeld van beteekenis, evenals het be vorderen van betere internationale ver houdingen, maar het zal toch een gevoel van teleurstelling geven, dat de Regeering in venband met de huidige crisis niet® anders heeft te zeggen. De betrekkingen, die wij met andere mogendheden onderhouden, worden als van zeer vriendschappelijken aard ge kenschetst. Dit kan tot. blijdschap stemmen. Maar deze zeer vriendschappelijke ver houdingen verhinderen niet, dat in meer dere landen maatregelen worden getrof fen die fnuikend zijn voor den bloei van ons bedrijfsleven en voor de ontwikkeling van onzen land- en tuinbouw. Opmerking verdient in dit verband, dat in deze sobere troonrede veel voorkomt, wat ook het vorig jaar reeds werd toe gezegd, maar dat van het toen aangekon digde onderzoek naar de mogelijkheid of door een onderhandelingstarief de nadee- len voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven bescher mende invoerrechten zouden kunnen wor den getemperd, thans niet meer gerept wordt. Dat de economische erisis ook op den N.V. AMSTERDAMSCHE ELEMENTENFABRIEK v.h. GEBR. PETERS bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom-sterkstroom en radioartïkelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. AMSTERDAM, C., PRINSENGRACHT 220-224. toestand van 's Rijks financiën, zoowel hier als in Indië zijn invloed doet gelden, ligt voor de hand en bet verwondert dan ook niet, dat voortgezette versobering van 's Rijks dienst (waarvan we intusschen tot nu toe wéinig bemerkt hebben) en beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist ver gen, in de naaste toekomst geboden wordt geacht. Het nieuwe werkplan der Regeering is zeer mager. Het voornaamste punt is de in uitzicht gestelde herziening van de L. O.-wet 1920, die naar de Regeering vertrouwt nog in dit zittingsjaar zal worden in gediend. Van belang is eveneens de toezegging inzake de bedrijfsraden en het in ont werp gereed zijnde voorstel betreffende de publiekrechtelijke regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomsten. Het trekt echter de aandacht, dat van de het vorig jaar eveneens in uitzicht gestelde rege ling van de werkloosheidsverzekering niet meer gesproken wordt. Voor het overige bevat dit staatsstuk niets nieuws, doch slechts herhalingen b.v. ten opzichte van de overzeesche ge westen van wat het vorig jaar reeds gezegd werd, uitgezonderd de toezegging inzake de „principieels beperking" van de poenale sanctie. Allee bij elkaar genomen een troon rede, geheel in overeenstemming met den politieken toestand. Mat, kleurloos, zonder eenige verhef fing. Er waren niet voldoende politie agenten. Ta Berlijn is het aan den vooravond van de verkiezingen op sommige plaatsen tot ernstige onlusten gekomen, waarbij zelfs dooden zijn gevallen. Een correspondent van het hoofdorgaan der S.D.A.P. geeft van een en ander een beschrijving en zegt daarbij o.m.: Er waren niet voldoende politie agenten bij de hand en er ontstond een heftige vechtpartij. Met andere woorden: de heftige vecht partij zou voorkomen zijn als er vol doende politie bij de hand was geweest. Zoo gaat het meer. Gedurende den grooten oorlog zou de strijd ook naar ons land zijn verplaatst, als er niet voldoende soldaten aanwezig waren geweest om onze neutraliteit te beveiligen. In Indië zou het bij de communistische onlusten van de laatste jaren tot een ontzettend bloedbad zijn gekomen als er geen militairen waren geweest om de moordlustige onruststokers in bedwang te houden. De Socialisten vragen, terwijl heel de wereld gewapend staat en terwijl de Rus sische communisten met ongeduld uit zien naar het oogenblik dat zij hun slag kunnen slaannationale ontwapening. Zij willen niet wachten tot de rechts- gedachte in de verschillende landen heeft doorgewerkt, neen, zg vragen „ont wapening nu". De kans dat zij dit plan door kunnen voeren is niet groot. Vooreerst hebben zij nog niet de meer derheid. En a I s zii de meerderheid hebben dkt bleek wel in andere landen dan is plotseling da .lust om te ontwapenen verdwenen. Maar als zij hunne plannen zouden kunnen doorvoeren dan zouden we een herhaling krijgen van wat thans in Ber lijn gebeurde. Dan was het allereerst in onze Kolo niën en straks ook hier met den vrede gedaan en zouden de bladen al heel spoedig kunnen melden: Nederland en zijne overzeesche gewesten werden het tooneel van een heftigen strijder was geen behoorlijke weermacht bij de hand om het gevaar tijdig af te wenden. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Do definitieve uitslag der Rijksdag- verkiezingen ia zeer waarschijnlijk als volgt; Sociaal-democratische partij 1431) Nationaal socialisten 107 Communistische partij 76 'Centrum 68 Duitsch nationalen 41 Volkspartij 30 'Economische Partij 23 Duitsche Staatspartij 20 Beiersehe Volkspartij 19 Landvolkpartij 18 Christelijk socialen 14 Duitsche boerenpartij 6 Conservatieve Volkspartij1 5 Duitsch Hannoversche partij 3 Landbond 3 De nationaal-socialisten (de fascisten) hebben een verpletterende stembusover winning behaald. Het stond reeds lang vóór den verkiezingsstrijd vast, dat de nationaal-socialisten winst zouden boe ken. In politieke kringen was men van meening, dat zij het misschien wel tot vijftig -zetels zouden brengen. De natio naal-socialisten zelf rekenden op 65 k 70 mandaten, maar dat werd algemeen als belachelijke grootspraak beschouwd. Dat zij het tot 107 zetels zouden bren gen, heeft niemand verwacht, heeft zelfs Hitler in zijn. stoutste droomen niet dur ven hopen. Vanwaar dit verbijsterende succes, vraagt het „Hdbl.". Het vindt wel in hoofdzaak zijn verklaring in den catastro- falen economischen toestand, de gewel dige werkloosheid en de toenemende duurte. Bréede kringen der bevolking, niet alleen de arbeiders, maar ook de kleine burgerij, zijn der wanhoop ten prooi. Van de partijen, die tot dusver het heft in handen hebben gehad, verwach ten zij geen uitkomst meer; het politieke gescharrel van de laatste jaren heeft het parlement in discrediet gebracht. En mil- lioenen hebben daarom, hun stem gegeven aan die partijen, welke den strijd tegen het parlement ih hun vaandel hebben ge schreven: de nationaal-socialisten en de communisten. Ook deze laafsten heb ben een belangrijke winst kunnen boeken. Het aantal communistische stemmen steeg van 3.26 tot 4.59 millioen, het aan tal communistische zetels van '54 tot 76. De sociaal-democraten zijn leelijk ge havend uit den strijd gekomen. Hun stem- menaantal daalde van 9.1 tot 8.5 millioen, hun aantal zetels van 153 tot 143. In wer kelijkheid echter zijn hun verliezen nog veel zwaarder dan uit deze cijfers blijkt. Ditmaal stemden er ruim 614 millioen kiezers meer dan in 1928, en van deze 654 millioen stemmen, ten deele uitge bracht door jonge kiezers, die voor de eerste maal mochten meestemmen, groo- tendeels echter door lieden, die bij de vorige verkiezingen thuis gebleven waren, hebben de sociaal-democraten er niet één gekregen. Zij zijn uitsluitend ten goede gekomen aan de nationaal-socialisten en de communisten. De nationaal-socialisten hebben reeds Zondagavond in het Sportpalast een ver gadering bijeengeroepen. Het gebouw was tot den nok gevuld. Kort na middernacht heeft dr Göbbels onder geweldig enthousiasme nog eens het doel van de nationaal-socialisten uit eengezet en gesproken over de voorwaar den voor een eventueele deelneming der nationaal-socialisten aan de regeering. Deze voorwaarden zijn: de bezetting van 'het rijksweerministerie en het rijks, ministerie van binnenlandsche zaken, hel verbreken der banden met de sociaal democraten en nieuwe verkiezingen in Pruisen, overneming van het Berlijnsche politie-paesidium enz. Wanneer de andere partijen op deze Dus niet 173, gelijk wij gisteren meldden, Binnenland. 'Opening van de Sta ten-Generaal. De Troonrede. Zanghulde aan H. M. de Koningin. Brood met aardappelmeel. Buitenland. Beschouwingen over de verMezinlgea in Duitschland. Noodweer in Italië. voorwaarden niet ingaan, dan zullen de nationaal-socialisten met hun meer dan 'honderd zetels in de oppositie blijven en als het moet zullen zij' obstructie voeren. Het „Berl. Tagebl." constateert, dat in den nieuwen rijksdag nog minder dan in den ouden een meerderheid voorhanden is van de partijen, waarop het kabinet Brüning steunde. De rijkskanselier zal genoodzaakt zijn, een nieuwen grondslag voor de regeering te vinden. Een regeering met de sterkste partij, die der sociaal-democraten, dus een coali tie van do partijen, dio aan den staat trouw zijn, tegenover de etaatsvijandelijke partijen, die op het oogenblik jubelen, is de eisch van het oogenblik. Een dergelijke coalitie zal echter nau welijks een meerderheid hebben en moei lijk te verwezenlijken zijn en moet in den rijksdag een oppositie van buitengewone heftigheid verwachten. :cj De somberste verwachtingen zijn, zoo het mogelijk is, nog overtroffen, schrijft de „Msb." De verkiezingsdag in Duitsch land is de dag der. onverantwoordelijke extremisten, maar vooral van de natio naal-socialisten geworden. Dit ééne groote feit overheerseht zoo zeer, dat het zelfs voor den meest hard- nekkigen optimist nauwelijks mogelijk moet zijn in den berg van cijfers eenig lichtpunt te vinden. De triomf van de rcchtsche extremis ten; van de mannen, die in hun verkie zingsprogram hadden staan: de dictatuur, de herziening van de vedragen van Ver sailles en St. Germain, de teruggave van alle vroegere Duitsche koloniën, de aan sluiting van Duitschland en Oostenrijk; van de vijanden van geloof en Christen dom; van do tegenstanders van de grond wet van Weimar. De nationaal-socialisten hebben de ver kiezingscampagne vooral op het terrein der buitenlandsche politiek gevoerd. Hun strijd om de verovering van het Duitsche volk is vooral een strijd tegen het buiten land, Frankrijk en Polen, geweest. In het buitenland zal dan ook de ont stellend snelle groei der nazis een bijna onherstelbaar slechten indruk nalaten. Als Curtius te Genève zijn groote rede moet houden, zal hij een uitermate ge reserveerd, wellicht vijandig-gestemd ge hoor voor zich hebben. Want de over winning van Hitler is de geweldigste slag welken het Duitsche volk de zaak der Europeesche toenadering kon toebrengen. De tegenwoordige regeeringspartijen beschikken volgens de voorloopige telling slechts over 172 mandaten; ook de par tijen der z.g. groote coalitie (centrum, socialisten, Duitsche volkspartij, Beier sehe volkspartij en staatspartij) hebben met hun 280 stemmen geen meerderheid. Zij hebben de rechtsche groepen der Brü- ning-rageering (economische partij, land volkpartij en conservatieve volkspartij) noodig om een gewone meerderheid sa men te stellen. De in Duitschland echter vaak noodzakelijke twee-derden-meerder heid voor de wetten, welke een grond wet-wijzigend karakter hebben, kunnen zij met hun ruim 310 stemmen niet bij eenbrengen, zoodat de nieuwe wetgevende periode voor alle belangrijke, ingrijpen de werkzaamheden is lam gelegd. Er zal dus een buitengewone mate van taet en bezadigdheid noodig zijn om ia Duitiehlantl cea chaos te voorkomen, wel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1