Onze Kleeding. Land- en Tuinbouw Scheepstijdingen. Radio-Nieuws. gebracht. Ook de zoon van V. werd over vallen en kreeg eveneens eenige mes steken. Op het hulpgeroep van do beide dochters van don landbouwer namen de indringers de vlucht, zonder dat zij iets konden meenemen. Zondagochtend werd op den weg van Keipen naar Baexem een der vermoedelijke daders gearres teerd. De 14 mille uit het Vondel park. Het was een dezer dagen drie jaar geleden, dat een huisknecht uit de omgeving van het Vondelpark te Amster dam in een grasperk van dat park een portefeuille vond, waarin een bedrag van 14 mille aan bankbiljetten zat. De huis knecht stelde het geld in handen van de politie, maar ondanks alle mogelijke na sporingen en oproepen, kwam de eige naar van het geld nimmer opdagen en van diefstal of iets dergelijks bleek al evenmin. Allerlei verhalen deden de ron de en daar bleef het bij. Inmiddels ver streek de tijd en de vinder zag meer en meer het tijdstip naderen, dat het „ge vonden voorwerp" zijn eigendom zou worden, n.l. na drie jaren. Het geld was op rente gezet bij de Nederlandsche Bank en thans zal het bedrag binnenkort aan den reeds bejaarden huisknecht worden uitgekeerd: Inbraak in de pastorie op Urk. Vrijdagnacht, zoo meldt de „Tel.", is ingebroken, in de pastorie van de Ned. Herv. Gem. op Urk. De inbrekers, die vermoedelijk door een tuimelraam aan de achterzijde van het gebouw binnen kwamen, hebben alles in het huis over hoop gehaald. Kasten zijn opengebroken en ten deele vernield. De bewoner, D's Blink Kramer, is met vacantie afwezig, zoodat nog niet kan worden medegedeeld wat vermist wordt. In geen jaren heeft iets dergelijks op het eiland plaats gehad. Clandestiene slagerij ont dekt. Ambtenaren van den keurings dienst Enkhuizen hebben te Broekerha ven een clandestiene slagerij ontdekt. Het aanwezige vleesch, dat totaal bedorven was en afkomstig van een ziek varken, werd afgekeurd en in beslag genomen; ook de slagersinventaris is in beslag ge nomen, terwijl tegen den houder van het bedrijf, zekeren O., proces-verbaal is op gemaakt. Een Haags che advocaat gearresteerd. Zaterdag is in den la ten middag te Rotterdam gearresteerd mr H. V., advocaat en procureur en plaats vervangend kantonrechter te 's Graven- hage. Hij moet zich schuldig hebben ge maakt aan verduistering van groote som men ten nadeele van zijn cliënten, die hem hadden opgedragen voor hen fi- nancieele regelingen te treffen, betalingen te doen, enz. Het verduisterde bedrag moet meer dan f 20.000 bedragen. Mr V., die ongehuwd is en nogal dikwijls ver- huisde, woonde den laatsten tyd bdji fa milie te 's Gravenhage in. Toen de po litie hem Zaterdag wilde arresteeren in zijn woning, was hij daar niet. De politie* radio-omroep heeft toen aanhouding van den verdachte verzocht. Intusschen is het de Haagsche politie gelukt, hem te Rot terdam te arrosteeren. Hy had maar een zeer klein bedrag aan geld bij zich. De gearresteerde bevindt zich thans in politiebewaring. Hij moet reeds hebben bekend. Nieuw toerisme. Het Journal de Genève vertelde de volgende historie. Op den weg van Mégève naar St Ger- vais is een lJackard-auto bij een bocht blijven staan; men heeft daar een prach tig uitzicht over het bergland. Er komt een Rolls-Royce aan; die stopt en vraagt wat er mankeert. Band gesprongen? vraagt de Rolls- Royce. Neen, antwoordt de Packard. Een panne? Neen. Geen benzine meer? Neen, alles is in orde. Maar wat drommel, waarom blijf je dan staan onderweg? Om van het mooie landschap te genieten. Tien minuten later hadden alle politie posten in de buurt bericht, dat er iemand gek geworden was op den weg van Mè- gère naar St Gervais. Cocp., Suikerfabriek en Raffinaderij „Roosendaal". De Vrijdag te .Roosendaal gehouden alge- meene vergadering van de Coöperatieve Reetwortelsuikerfabriek Roosendaal, heeft de balans en de verlias- en winstrekening goed gekeurd. De vergadering ging er met op 4 na al- gemeene stemmen mede accoord, het bestuur een crediet te verleenen van f 30.000 voor noodzakelijke verbeteringen aan de fabriek. Rij de rondvraag gingen er stemmen op tegen de Ned. Spoorwegen, die weigeren de vrachttarieven voor het vervoer van bieten te verlagen. Overwogen zal worden de bieten zooveel mogelijk per schip te vervoeren. Aan het verslag zijn de volgende cijfers ontleend: Geleverd zijn 162.044.786 K.G. bie ten met een gemiddeld suikergehalte van 17.46 pet. De grondprijs voor de in de campagne 1929—1930 geleverde bieten d.w.z. de prijs van 1000 K.G. netto geleverde beetwortelen van 14 pet, suikergehalte, werd door het be stuur vastgesteld op f 7. Voor elke 1/10 pet. gehalte meer dan 14 pet. werd die prijs met f 0.10 verhoogd. De premie bedroeg voor de op het terrein der fabriek geleverde bieten f 1.50 per 1000 K.G. voor de overige bieten, waarvan, het te betalen gewicht aan de fabriek werd rait- gestold op f 1 per 1000 K.G, Aan vergoeding voor niet afgenomen pulp werd f 360 per 1000 K.G. biet uitgekeerd. De onkoston volgens art, 21 der statuten bedroegen f 28.90 per aandeel. De aanschaffingsprijs der verschillende be zittingen bedraagt f 3.752.688. Hiervan werd in 19291030 afgeschreven f 66.162, zoodat er dan in totaal is afgeschreven f 2.699.809 en de boekwaarde der fabriek nog bedraagt f 1.162.978. Het reservefonds wexd verhoogd met fÖOOO en werd daardoor gebracht op f 372.668. Stoomvaart Mij Nederland. RADJA, uitr., 13 v. Amsterdam. P. C. HOOPT, uitr., p. 12 Ouessant. SALABANGKA, uitr., 11 te Bombay. Eon. Ned. Stoomb. Maatschappij. VAN RENSSELAER, 13 v. Amst. n. Ham burg. ALKMAAR, Amst. n. Chili p. 12 Ouessant. BARNEVELD, 11 v. Valparaiso n. Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. GAROET, 13 v. Batavia n. Rotterd. KOTA TJANDI, thuisr., 13 te Bombay. MADIOEN, uitr., p. 12 Dover. PATRIA, uitr., 12 v. Marseille. SLAMAT, uitr., 13 v. Colombo. KOTA PINANG, thuisr., p. 13 Gibraltar. SITOEBOND-0, thuisr., 13 v. Suez TERNATE, 9 v. Soerabaja te O i. Programma van Dinsdag 16 Sept. HUIZEN, tot 6 uur 198 M. Uitsl. KRO- Uitzending. 89.15 Gramofoonpl. 1.20— 1.30 Concert. 1.30—2 Gramofoonpl. 2—2.30 Vrouwenuurtje. 3-3.15 Praatje ter voorbe reiding knip- en naaicursus. 5—6 Gramo foonpl. 6.156.30 en 6.40—7 Gramofoonpl. 77,15 Inleiding schrijfcursus. 7.157.30 Gramofoonpl. 7.30—8 Mr H. van Ilaastert over de crisis in den land- en tuinbouw. 89.30 Concert Arnhemsche Orkestvereen. 9.4011 Concert Dubbelmannenkwartet. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-uit- zending. 8.019.45 Gramofoonpl. 10,01 10.15 Morgenwijding. 10.3012 Concert. 12.15—2 Concert AVRO-Kwintet. 2—2.30 Voor de dames. 34 Gramofoonpl. 4 4.30 „Achterhoeksche leut". 4.305 Piano- studiemuziek. 55.30 Radio Kinderkoor zang. 5.307.15 Concert. Haagsche Har monie Orkesttenor, bariton. 7.157.45 Ra dio-Volksuniversiteit. 8.01 Radio-avond Joodsche Invalide. Het Koor der Groote Synagoge. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Concert, alt, bariton. 12.50 Or gelspel. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.50 Or kestconcert. 7 Pianospel. 8.05 Zang. 8.20 Concert, alt, viool, symphonie-orkest. PARIJS „Radio Paris" 1725 M. 8.20 „Tannhauser" van Rich. Wagner. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG. 473 M. 10.35—12.15 en 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert. 56 Solistenconcert 8.20 Concert. Orkest en bas-bariton. Geen uitzending van de redevoeringen op het congres van S.D.A.P. en N.V.V. Naar men weet, zou de V.A.R.A. Zater dag het demonstratieve congres van S.D.A.P. en N.V.V, dat te 's-Gravenhaga wordt gehou den uitzenden. Dit zou geschied zijn, wanneer niet het volgende telegram van de radip-omroep-con- trole-commissie ware ontvangen: „Aangezien gij de radio-omroep-controle- coramissie niet in. de gelegenheid hebt gesteld uw jprogramma te onderzoekan, kan op grond van artikel 7 van het radio-controle-reglement niet tot uitzending van het demonstratieve congres hedenmiddag worden overgegaan. Namens de radio-omroep-controle-commissie W.EBER. Onmiddellijk na ontvangst van dit telegram heeft het bestuur van de V.A.R.A. hiervan mededeeling aan het congres gedaan en te gelijkertijd een telegram gezonden naar den minister van waterstaat te 's-Graveinhage, waarin kennis werd gegeven van bovenstaand telegram, en waaraan was toegevoegd: „Onder verwijzing naar aan Uwe Excel lentie toegezonden afschrift van telegrammen- wisseling, doen wij een dringend beroep op Uwe Excellentie deze beslissing ongedaan te maken. V.A.R.A.-bestuur heeft controle-com missie gewezen op in de pers gepubliceerde resoluties, waarvan de redevoeringen de toe lichting zullen vormen, zoodat de geest daar van bekend mag worden geacht." w.g. bestuur V.A.R.A. De omroeper deelde daarop mede, dat het natuurlijk niet mogelijk was op dit laatste telegram reeds een antwoord te 1 ''en ont vangen, zoodat het congres niet aangesloten en uitgezonden kon worden. In den namiddag heeft de voorzitter van de V.A.R.A., de heer A. de Vries, een rede gehouden, Deze rede, die een half uur zou duren, is evenwel na 25 minuten op last van de Radio Controle Omroep-Commissie ver broken. In zy'n rede heeft de heer de Vries mededeeling gedaan o.a. van den inhoud der resoluties, die op het Demonstratief Congres in Den Haag werden behandeld en heeft hü verder critiek geoefend op 'de beslissing van de Radio Omroep Controle-Commissie. Na de verbreking werd de zender voor een half uur niet meerster beschikking van de V.A.R.A. gesteld, doch na'protest van de V.A.R.A. is deze tijd, in verband met de afwerking van het gewone programma, te ruggebracht tot een kwartier. Daarna is de zender weer ter beschikking van de V.A.R.A. gesteld. JONGENS EN MEISJESJEKKERS. Leeftijd 0 8 jaar. Men heeft noodlg 1.40 M.&1.40M. br., 70 c.M. voering k 1.20 M. br. en 45 c.M. mouwvoering (is meestal zwart met witte streep) en 75 c.M. lin nen. Voor men het linnen gebruikt, moet men het eerst krimpen, dus het linnen nat maken met een spons, of een nat te doek erover leggen, daarna droog strijken. De stof wordt ook krimpvrij gemaakt, door strijken met liefst lin nen natten doek op den verkeerden kant van de stof; hierbij moet men echter zorgen den doek niet geheel droog te strijken voor het door glanzen. Bewerking model A. Men legt het patroon op de stof, den rug Le gen de vouw aan. Wil men geen plooi in den rug, dus een rechte rug, dan vouwt men eerst de plooi van het patroon af en legt daar na het midden tegen de vouw. Men moet ook bij ratiné zorgen, dat. men alles in eenzelfde richting knipt. Is dus het patroon op de stof gespeld, dan krijt men het patroon na, het figuurnaadje ook afteekenen, dan met dubbel rijggaren doorslaan, d.w.z. men rijgt grove steken; bij eiken steek laat men een lus liggen. Als men dan klaar is, haalt men de beide stofhelfton voorzichtig van elkaar en knipt dan de steken door. Op die manier zijn beide helften zui ver afgeteekend. Nu rijgt men het jas je in elkaar, kijkt of het goed past en knipt dan de voering precies een der na, uitgezonderd de be legstukken en de rug plooi. a. Het figuurnaadje bij den hals dicht stik ken en openstrijken. b. Linnen knippen zooals op teekening is aangegeven, ook daar het figuurnaadje instik- ken. Aan het linnen be hoeft men geen naden te knippen, men legt het dan tegen den maat- draad en rijgt het va3t De buitenkant vastzet ten met een flanelsteek. c. Zijnaden en schou ders dichtstikken en openstrijken, het linnen niet mee stikken maar apart vasthechten; cein tuurtje gelijk meestik- ken in den zijnaad. d. Onderkant omrij- gen en vastkruisen. e. Aan den rug de plooi een eindje ins tik ken, verder plooi inrij gen. f. De onderkraag knipt men schuin van draadstof zoowel als linnen, met een naad middenachter. Men stikt nu het stofnaad- je dicht, daarna hot linnennaadje, bij de breuklijn c.M. dieper stikken, dan sluit de kraag mooier aan. De twee kragen rijgt men nu op elkaar, dan stikt men ze gekrOst door, daarna door strijken den opzetkant en bui tenkant uitzetten. De onderkraag stikt men nu aan de jas tot tee- ken kraag, naad openstrijken en vast kruisen. g. De belegstukken worden nu aan de voering gestikt, daarna op den voering kant platstikken, daarna schouders en zijnaden dichtstikken en openstrijken. h. Nu zet men eerst de zakken op. Aan den bovenkant van den zak legt men een reepje linnen van 3 c.M. breed on werkt dat gedeelte af met een reepje voe ring. Men rijgt den zak verder om on stikt dezen dan op de jas, precies op den kant. Nu legt men het klepje, dat men uitgevoerd heeft, met den verkeer den kant naar boven op de jas, met den rafelkant tegen den sak aan, dan stikt men den rechten kant van het klepje vast, knipt naad zoo smal mogelijk af, haalt het om zooals het behoort te hangen en stikt het dan nog eens op ]/2 c.M. van den kant door, i. Nu wordt de goede kant van de voe ring op den goeden kant van de stof ge legd en de belegstukken vastgestikt tot teelten kraag. De naden knipt men onge lijk af, daar keert men de voering zoo als ze moet zitten. Den voorkant rijgt men nu plat, onderkant wordt tegenge- zoomd, hals en armsgaten op elkaar ge regen. Nu kan men ook het linnen nog wat vasthechten aan de belegstukken, j. De bovenkraag opspelden, terwijl men de onderkraag in den goeden vorm houdt, dan de rafel om de onderkraag rijgen, en vastkruisen. De onderkant van de kraag stevig vastzoomen bij de beleg stukken kraag en belegstukken tegen el kaar inslaan en onzichtbaar vastzoomen De mouwen worden dichtgestikt, voe ring aan den onderkant tegenzoomen mouw inzetten op het mouwteeken, voor kant inwerken, voering overzoomen. Patroon f 0.75. De meisjesjekker is met rechten rug.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6