DE ZEEUW TWEEDE BLAD PAULS OFFER. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON 12) _0_ VAN MAANDAG 15 SEPT. 1930, No. 293. wijzere, hst schaadt tem ssafsfc® de neu traliteit. Zoover zijn we in Nederland al geko men, dank zij de „zegeningen" van soci alisme en comjmunisme. Het zingen van het Wilhelmus door de kinderen is al een schending der „neu traliteit" van het openbaar onderwijs, dat dan goed heet voor allen. Ja soms zelfs nog aanbevolen wordt, omdat het „chris telijker" is dan het christelijk onderwijs. De roode ijveraars zullen wel niet in zien, dat ze met hun protest in dit geval hun troetelkind: de openbare school, al weer een flinken trap hebben gegeven. Stel u nu toch voor, dat zulke men- schen het op onderwijsgebied in Neder land voor het zeggen haddenl Gelukkig bestaat die kans voorloopig niet. Daarvoor is de groote meerderheid van ons volk te nuchter en te verstandig. Maar menschen, die telkens weer pein zen over de vraag: hoe komt het toch, dat de openbare school, de school, waar aan de natie vroeger zoo gehecht heette en die opleidde tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, dat deze school bij de groote meerderheid van ons volk zoo impopulair wordt, die vinden hier een goede aanwijzing. De roode onderwijzers doen al hun mogelijke best, ohi de openbare school te maken tot een on-nationale, ja een anti nationale school. En in hun ijveren be reiken zij juist het omgekeerde van wat ze wenschen, de openbare school wordt hoe langs zoo meer de roode secte-school. J. H. Weg verbetering in Zeeland. De toestand van sommige wegen op de Zeeuwsche eilanden laat meermalen te wenschen over. Van verschillende kanten komen ernstige klachten betreffende den slechten toestand van twee wegen op het eiland Schouwen, n.l. den weg over Serooskerke, Renessse, Haamstede en te rug langs den Dijk en den weg Zierikzee, Brijdorpe, Looperskapelle, Scharendijke, Eikerzee, Ellemeet. Renesse. Deze wegen worden te smal geoordeeld, terwiji de verharding vele putten en gaten vertoont en op den weg los steenslag ge spreid wordt. Reeds thans is er een levendig verkeer op deze wegen en het is te verwachten, dat dit verkeer nog in sterke mate zal toenemen, zoodra de verbetering van het veer ZijpeAnna Jacoba tot stand is ge komen, waardoor ook de badplaatsjes Re- nesse en Haamstede aan de westkust van bet eiland tot ontwikkeling kunnen ko- r ïen en verkeer tot zich zullen trekken. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft zich daarom tot het bestuur van het Waterschap Schou wen gewend om dringende verbetering van genoemde wegen te vragen. VLOEIBARE ZEEP en zeep- apparaten zijn voordeelig in gebruik. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Een conflict voorkomen. Naar het bestuur van den Nederl. Centr. Bond van Christelijke arbeiders in de bedrijven van voedings- en genotmidde len ons mededeelt, is op bet allerlaat ste oogenblik een conflict met de coöpe ratie „de Broederband" te Vlissingen voorkomen. Reeds geruimen tijd werd getracht een collectief contract aan deze onderne ming tot stand te brengen, welker wen- schelijkheid door het contracteeren met de plaatselijke bakkerspatxoonsvereeniging te Vlissingen steeds sterker naar voren trad. Waar maandenlang overleg geen oplos sing bracht, en een afwikkeling der kwes tie door het coöperatiebestuur ten slotte van de hand werd gewezen, is dezer dagen in overleg met het bestuur van den neutralen bond, en gehoord het per soneel een ultimatum verzonden, waarin uiteindelijk een bespreking werd aange vraagd op 11 September. Indien hierop niet zou worden ingegaan, dan zou 15 September de arbeid niet hervat wor den. In een op 11 September gehouden zeer langdurige conferentie werd tusschen de besturen tenslotte overeenstemming ver kregen. In het af te sluiten collectief contract werd een niet onbelangrijke loonsverhoo- ging opgenomen, uitbreiding der vakantie dagen vastgesteld, benevens een in uit zicht gestelde vacantieioeslag. De pen- sioenregeling voor het personeel is te 'vens in de overeenkomst contractueel op genomen, evenals het verplichte lidmaat schap. Waar op deze wijze tusschen partijen volkomen overeenstemming werd verkre gen, is aldus een bevredigende oplossing bereikt. Maandag 22 dezer bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeente Cad zand, Sluis, St. Kruis en Waterland kerkje. Middelburg. Zaterdagmiddag kwamen in de Langedelft twee wielrijdende meis jes te dicht bij elkaar en kwamen daar door te vallen, juist toen achter hen een motorrijder in zeer kalme vaart aan kwam. Hij trachtte nog te remmen, doch raakte de meisjes toch even. Zij werden beide bij een der omwonenden binnenge bracht, doch bet bleek spoedig, dat alles zeer goed was afgeloopen. Na eenigen tijd konden beiden te voet huiswaarts keeren. Vlissingen. In het kanaal bij de Keer sluis heeft Zaterdagmiddag de Vlissing- sche zwemclub een onderlingen, gecos- tumeerden zwemwedstrijd gehouden, waaraan een groot aantal oudere leden deelnamen, terwijl Woensdag a.s. voor de kinderen wedstrijden zullen plaats heb ben. Een vrij talrijk publiek woonde aan beide zijden van het kanaal den verma kelijken wedstrijd bij. Van de costuums was veel werk gemaakt en typische tafe- reelen werden vertolkt. Het was voor de leden en toeschouwers een middag van veel jolijt. Toen nu een paar jaar geleden de gemeenteraad besloot zich af te scheiden van Middelburg inzake den bouw van een gemeenschappelijk abattoir, nadat een commissie van deskundigen een terrein bij Middelburg als plaats voor het slacht huis had aangewezen en omdat de Vlis- singsche slagers besloten hadden tot de oprichting van een coöperatief slachthuis, deden B. en W. daarover in den raad bij de gevoerde discussie, waarbij het voor stel ter zake van B. en W. op ernstig verzet bij uiterst links stuitte, een be roep op de mogelijkheid om het oprich ten of gebruiken van slachterijen te ver bieden indien in de gemeente een inrich ting aanwezig is, waarin de slagers hei bedrijf kunnen uitoefenen, op de voor waarden eveneens door den raad vast te stellen. Bovendien werd er op gewezen, dat te Gorinchem voor het particulier slachthuis een verordening was vastgesteld, waarbij voor de gemeente een kring is bepaald rond het slachthuis, waarin niet geslacht mag worden. Men meende intusschen, dat deze aan gelegenheid toen niet behoefde te wor den beslist. Thans is echter de verordening van Go rinchem door de Kroon nietig verklaard en komt de vraag naar voren of het al hier zal gelukken een bepaling te ma ken, die dwingt tot gebruik van het coöperatieve slachthuis en of men nog niet eens zal betreuren van het stand punt van een Gemeentelijk slachthuis, al of niet in samenwerking met andere ge meenten, te zijn afgestapt. Goes. Zooals in den loop van de vorige week weid bekend gemaakt, z,ou vandaag de melkprijs door de melkslijters van 10 op 12 cent worden gebracht. Naar ons echter ter oore kwam, zijn er melk slijters (of het er velen zijn, is ons niet bekend), die den prijs op 10 cent per Liter houden, omdat de Goöp. melk fabriek den prijs der melk op 9 cent per Liter laat. De melkooriog tusschen deze fabriek en de slijters duurt dus voort. sHeer Abtskerke. Zaterdag vergaderde de Gemeenteraad. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting voor 1931 in ontvang en uitgaaf op f 19316.79% met een post van onvoorzien van f 1326.88, welke post zoo hoog is, omdat rekening is te houden met de aanstaande electrificatie der ge meente. Na bespreking verklaart op voorstel van B. en W. de raad zich bereid mee te wer ken tot het stichten eener ziekenbarak te Goes gezamenlijk met de gemeenten in Z.- en N.-Beveland, zulks ingevolge art. 18 der Ziektewet. De voorzitter deelt thans mede, dat met de P.Z.E.M. nu door B. en W. wordt on derhandeld over de electrificatie der ge meente, dat de Raad ter zijner tijd daar van wel meer hooren zal en dat er dus kans 'is, dat deze zaak binnen afzien- baren tijd haar beslag zal krijgen. Daar de daarop volgende rondvraag niets oplevert, wordt de vergadering daar op gesloten. Ovezand. De Raad vergaderde Vrijdag. Aanwezig, de voorzitter, alle leden en de secretaris, alsmede de heeren de Regt en Dijkstra als vertegenwoordigers van de P.Z.E.M. ter bespreking van de elec trificatie. Na een duidelijke uiteenzetting en toe lichting door genoemde vertegenwoordigers van de P.Z.E-M. wordt met algeraeene stemmen besloten in deze gemeente een bovengrondsche leiding te laten aanleg gen, alsmede de straatverlichting te elec- trificeeren. De begrooting van 1931 wordt den Raad aangeboden in ontvang en uitgaaf elk op f31703,24. De onderwijzerswoning wordt wederom voor 1 jaar verhuurd aan het Bestuur der Christelijke school te Ovezand. In verband met het aanschaffen vatn nieuwe leermiddelen voor de Christelijke school wordt een ge'dleening aangegaan. Ingevolge de Motor- en Rijwielwet wordt de kom der gemeente vastgesteld zooals zij door Gedep. Staten was aangegeven. In de begrooting van 1930 wordt een wijziging aangebracht. Zierikzee. Zaterdagmiddag werd alhier in de Hervormde Gemeentekamer een vergadering gehouden, teneinde te komen tot de instelling van een comité ten be hoeve van het Christelijk Lyceum voor Zeeland. De vergadering stond onder presidium van Dr J. van Lonkhuijzen, Gereformeerd predikant te Zierikzee. Deze heette de aanwezigen welkom namens het bestuur van het Chr. Lyceum. Hij herinnerde aan de geschiedenis, die aan de oprichting der vereeniging voor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hooger Onderwijs is voorafgegaan, om daarna er op te wij zen hoe hier een mooi terrein van samen werking is met alle christenen, onver schillig de kerkgemeenschap waartoe men behoort, alsmede op het verheven doel om de jeugd op te voeden in overeenstem ming met Gods Woord, opdat er een ge slacht moge opgroeien, dat vraagt naar God en naar Zijn Woord. Met nadruk wees hij er ook op, dat door het Christelijk Lyceum een intellectueel centrum in Zeeland kan worden verkre gen, hetwelk van groote beteekenis is voor de geheele Christelijke actie in Zee land, die aller steun behoeft Vervolgens deed de voorzitter voorle zing van een ingekomen schrijven van Ds Hoogendoorn, Chr. Geref. predikant, waarbij deze zijn instemming betuigt met het Chr. Lyceum, waarvan de voorzitter dankbaar nota nam. Dhr C. J. v. Westen had bericht van verhindering ingezon den. Na eenige bespreking betuigden de aan wezigen instemming met het doel van het Chr. Lyceum, en werd overgegaan tot de samenstelling van een werkcomité voor geheel Schouwen-Duiveland. In dit comité werden benoemd (alfabe tisch) de heeren J. Buijze te Zierikzee, J. P. v. Dijk, Hoofd der Chr. school te St.-Philipsland, M. Gorter, Zierikzee, Ds Hoogendoorn, Zierikzee, C. L. de Jonge te Nieuwerkerk. C. Koelman te Bruinisse, en H. Uijl te Zierikzee. Hierna werd overgegaan tot de bespre king der te volgen werkwijze ten aan zien van het werven van leden en leer lingen. Tevens werd in de vergadering met nadruk op den voorgrond gesteld, dat het bestuur met aandrang het groote belang van het internaat voor Schouwen-Duive land op het hart zou worden gebonden. Na nog enkele interne werkzaamheden te hebben verricht, sloot dhr Gorter de vergadering met dankzegging. Ongelukken. Te Beugen, is het dochtertje van den heer H. in een teil met water gevallen en verdronken. Te Gexnert is een kind van den heer H. door een auto overreden en gedood. Vergiftige hoestpastil- 1 e s. De politie heeft een fabriek van sui kerwerken te Stoke a. d. Trent gesloten, nadat aan het licht was gekomen, dat de door haar in den handel gebrachte hoest- pastilles arsenicum bevatten. Meer dan 50 menschen, meerendeels kinderen, heb ben daardoor arsenicumvergiftiging ge kregen. De vergiftigde hoestpastilles wa ren, in plaats van met heel fijne suiker, met rattekruid bepoederd. Het onderzoek van drie rechercheurs heeft tot 'n opzienbarende ontdekking ge leid. Zij vonden een houten kist met on geveer 27 K.G. zuiver rattekruid, vol doende om 250.000 menschen te dooden, onder een hoop afval Zij trachten nu na te gaan, hoe het mogelijk is geweest, dat dit vergif in plaats van suiker ge bruikt is om de pastilles te bepoederen Het is nog een volkomen raadsel. Uit een aantal plaatsen worden nieuwe gevallen van vergiftiging gemeld. In een weeshuis te New Brighton zijn 15 kinderen, na het eten van lekkernijen die hun door een bezoeker geschonken waren, ziek geworden. Ook te Sandbeach, Hanley en Shrew- bury is een aantal jeugdige personen na 't eten van suikergoed met vergiftigings verschijnselen in het ziekenhuis opgeno men. Overval door gemasker de bandieten. In den nacht van Za terdag op Zondag omstreeks één uur drong een tweetal gemaskerde mannen in de hoeve van den landbouwer J. Ven- ner te Mildert (gem. Keipen). De 50- jarige V. werd door de onverlaten met 'een ijzeren voorwerp ernstig mishandeld, terwijl hem eenige messteken werden toe- Een groote jong-veekeuring heeft deze week te Hunsel (L.) plaats gehad in ver band met het 12%jarig bestaan der fok- en controle-vereeniging (Vooruitgang). Hierboven de bekende kampioen stier „Roland" 1311 S. Schoolmeesters (wat klinkt dat heer lijk ouderwetschl) hebben wel eens hier en daar den naam van min of meer exentriek te zijn. Er is zelfs een spreek woord, dat weinig loffelijks van hen zegt. Nu geloof ik voor mij, dat het niet zoo erg is. Ieder mensch, ook iemand, die veel in kranten schrijft, loopt gevaar vanwege zijn beroep min of meer exen triek te worden. Een mensch is nu een maal een mensch en daarmede is alles gezegd. Schoolmeesters zijn, vergeef me de uitdrukking, net als de rest. Nu ik zoover ben, moet ik toch eerlijk zijn en zeggen, dat ik ernstig bezwaar heb tegen het optreden van een deel der openbare onderwijzers in de Residentie. Het is bekend, dat er onder die heeren (en ook onder hun vrouwelijke collega's!) heel wat socialisten en communisten zit ten. Menigeen, die dan ook in zijn hart feitelijk nog het meest voor het openbaar onderwijs voelt, stuurt zijn kinderen toch naar een bijzondere school. En wel, om dat hij van die roode onderwijzers den buik meer dan vol heeft. Het staat voor mij vast, dat zij, met al hun geschreew en geschetter, de menschen zijn, die prak tisch hun geliefde openbare school het meeste kwaad doen. Een deel van de openbare onderwij zers in de Residentie is in actie gekomen. Dat deel n.l., dat georganiseerd is in den (rooden) Bond yan Nederlandsche On derwijzers. Wat is er dan gebeurd? Maandag 15 September, dat is dus vandaag, zullen op het Huis den Bosch enkele duizenden kinderen een middag- groet brengen aan onze Koningin, die pas 50 jaar is geworden. Dat zijn kinderen van openbare, room- sche en christelijke scholen en ik heb er thuis al dagen lang van alles over ge hoord, omdat één van mijn spruiten ook mee gaat. Die kinderen gaan daar zingen. Ik hoop er iets van te hooren, want gezang van kinderen vind ik altijd heel mooi. Ze zingen dan twee coupletten van het Wil helmus, daarbij „Vrouwe van Neerland" en dan nog: „Wij willen Holland houen". Ik wilde, dat ik ook mee mocht zingen, maar m'n stem is niet veel bijzonders. Nu zijn onze roode onderwijzers ont stemd, dat onze (liberale) wethouder van onderwijs aan de leerkrachten van het openbare lagere en ulo-onderwijs mede werking gevraagd heeft om dezen mid- daggroet te doen slagen en hen verzocht heeft, die liederen te laten zingen. De heeren en dames hebben uitgemaakt, dat die liederen ten zeerste de neutraliteit schenden. Ze bedoelen dan de neutrali teit van het onderwijs. En zij zien er in een schending van het karakter van het openbaar onderwijs, dat volgens hun programma vrij moet zijn van politieke en godsdienstige dogma's. Ik heb me over deze verontwaardiging Verbaasd en ook bedroefd. Bedroefd allereerst als ik dacht aan de kinderen, die aan de zorgen van zulke „opvoeders" worden toevertrouwd. Maar ook, als ik er aan denk, hoe deze menschen als dictators optreden, om te zeggen hoe het moet en hoe 't niet moet. De ouders hebben geen spaan te zeggen, de roode onderwijzers hebben hun pro gram en dat geeft de lijnen aan. Wat verbeeldt zich zulk een liberale wethouder van onderwijs wel? Een open bare onderwijzer, die de kinderen het „Wilhelmus leert zingen, prent die kin deren daarmede een politiek of een gods dienstig „dogma" (let wel: een dogma!) in. Als nu die kinderen graag het Wil helmus zingen, als de ouders graag heb ben, dat ze het zingen en het ook zingen voor 4e Koningin, het Hoofd van onzen Staat? Het mag niet, zeggen de roode onder- Vrij naar het Engelsch. „En ongetwijfeld schuilt er eenige waar heid in die bewering, mijn lieve kind; vol doende in ieder .geval om je te waar schuwen, tegen ongebreideld toegeven aan een gewoonte, die in het begin, misschien onschuldig, zich mogelijk zou kunnen, ont wikkelen tot een verderfelijken en losban- digen geestestoestand. Edgar Ford is een jongo man. van uitstekende kwaliteiten, bjj is een goed zoon en een even trouw vriend. Dat herinnert me er aan, lieve kind, heb je Ook opgemerkt, dat hij een warmer belangstelling koestert voor onze jonge vriendin Alice Martin, dat men van vriendschap verwachten mag?" Johanna zette groote oogen op van verbazing. „Maar juffrouw Drusilla, dat denkbeeld is nog nooit bij me opgeko men 1" „Wel, let maar eens op, als je den volgenden keer die twee samen ziet en ik ben ervan overtuigd, dat je tot de Slotsom zult komen, dat rnjjn vermoeden niet zonder grond xs." „Ik weet zeker, dat u zich vergist geheel en al vergist! Edigar spreekt nooit tegen Alice, als hij het voorkomen kan. Ja, ik geloof zelfs, dat hij niet zoo heel erg op haar gesteld is, Alice heeft nu niet zoo'n heel erg groot verstand en Edgar heeft juist zoo'n hoogen dunk van schrandere menschen." „De wegen der plannen zijn als een verzegeld boek voor mij; en1 ik kan niet zeggen, dat ik het verlangen koester, die zegels ooit verbroken te zien. Maar toch heeft zoo langzamerhand het geloof bij mg wortel geschoten, dat de mannelijke geest zoo geconstrueerd is, dat gaven van den geest lang niet zoo veel aan trekkingskracht voor hen 'hebben als zui ver lichamelijk schoon." Johanna schudde heit hoofd. „Edgar is anders dan de meeste mannen. Paul zou zich aangetrokken voelen tot een mooi gezichtje, hij is zoo impulsief en voor indrukken vatbaar; maar Edgar is te goed en te verstandig om te houden van een vrouw, die niet met hem zou kunnen spreken over zijn geestelijke belangen en navorschingen. En hoewel Alice erg lief en aardig en mood is, is ze ook erg dooi. weet u." „Toch heb ik vaak hooren zeggen, dat zelf» goede en verstandige mannen het de vrouw gaarne vergeven, als ze niets in hun hoofd hebben, wanneer ze maar een aardig gezichtje kunnen toonen." Op weg naar huis, ontmoette Johanna Alice en de twee meisjes zetten gezamen lijk haar weg voort. Na eenige inleidende opmerkingen, kon de eerste zich al spoe dig niet langer inhouden en kwam met haar vraag voor den dag: Alice, geloof jij, dat Edgar je bewon dert Juffrouw Drusilla beweert van wel." Johanna moest nog leeren, dat waar heden, net als pakjes, eerst netjes in zijde papier moeten worden gewikkeld, alvo rens hun verkoopers ze kunnen afleveren. Alice stond stil, zoo groot was haar ver bazing. „O, lieve help neen. Ik ben er volkomen zeker van dat zulks niet het geval is. Wat een dwaze denkbeelden haalt de lieve oude ziel in haar hoofd. Maar ze heeft het zoo druk met het zoe ken naar lange woorden, dat haar ver stand wel eens een loopje met haar neemt, geloof jij nu ook niet?" „Ja, daar kon je wel eens gelijk in hebben. Ze was heerlijk vandaag. Het speet me, dat jij en Paul er ook niet bij waren. Het was zoo jammer, dat ze al haar wijsheid alleen aan mij moest ver spillen." „Maar die opmerking over Edgar was toch. meer dan dwaas, te meer, daar hij den lnatsen tijd zoo afschuwelijk tegen me is geweest Johanna.' „Hêusch?" „Ja, meer dan erg en ik begrijp toch maar niet, waaraan ik dat te danken heb." „AJsof jij ooit leelijk tegen iemand zou kunnen zijn!" „Daar verlang ik heelemaal niet naar", antwoordde Alice. Ik hen er altijd zoo op gesteld, dat de menschen me aardig zu'len vinden, dat ik mijn uiterste best doe me zoo goed mogelijk voor te doen; en als ze me dan nog niet aardig vin den, dan voel ik me zoo ongelukkig, dat ik liefst in tranen zou uitbarsten." „Ik trek er me nooit iets van aan, of de menschen me aardig vinden of niet." „Ik wou, dat ik er ook zoo over kon denken", zuchtte Alice, „maar ik moet het me wel aantrekken of ik wil of niet." „Nu, troost je maar, je hebt zoo'n lief gezichtje, dat de menschen je wel aardig moeten vinden, wat je ook doet. De men schen houden altijd van je, als men een prettig gezicht heeft", zei Johanna. „Dat ben ik niet met je eens. Ik zou veel liever een goed verstand willen heb ben. Een knap gezichtje verveelt op den duur, maar een scherp verstand nooit" „Dus geloof je, dat Edgar niets meer van je weten wil, omdat je alleeïi maar knap bent en niet verstandig?" vroeg Jo hanna, die zich nog niet geneerde de din gen bij hun naam te noemen. „Ik geloof niet, dat het een voldoende verklaring is. Natuurlijk weet ik wel, dat Edgar niet kan houden van iemand, die zoo dom is als ik ben, maar dat hoeft toch geen reden te zijn, om zoo leelijk tegen me te doen. Het is toch werkelijk mijn schuld niet. Ik doe al mijn best om me een beetje meer te ontwikkelen, maar ik vind het zoo moeilijk om alles te be grijpen, wat er in die boeken staat. En Edgar is gewoonlijk zoo rechtvaardig je gens anderen en ontziet hun gebreken en daarom is het te harder voor mij, dat hij zoo leelijk tegen me is. „Maar weet je wel heel zeker, dat hij beslist het land aan je heeft? Misschien verveel je hem alleen maar", veronder stelde Johanna „O, het zou me niets verbazen, als ik hem verveelde; ja, het zou me eerder ver wonderen, als dat niet het geval was. De meeste menschen vervelen Edgar, weet je, maar hij is toch altijd beleefd en vriendelijk tegen hen." „En is hij niet vriendelijk en beleefd tegen jou?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5