Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Kerknieuws. Radio-Nieuws. Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. L. kokend water. DE BEDE VAN MINISTER BEELAEHTS TE GENEVE. Minister Beelaerts van Blokland was gisteren de eerste spreker in de volken- bondsvergadering. Hoeveel critiek er ook van verschillende zijden tegen den volkenbond geuit wordt, aldus Spr., men is toch eenstemmig om te erkennen, dat men "het niet meer zonder den volkenbond kan 'doem. De volken moeten gaan leeren, dat zij voortaan deel uitmaken van een geor ganiseerde internationale gemeenschap. Op geen enkel gebied is een verande ring yan een dergelijke denkwijze zoo mondig, als op economisch gebied. Juist in de jaren na den oorlog is overal de neiging tot protectionisme toe genomen en niets is schadelijker geweest aan de ontwikkeling van den jongen vol kenbond dan deze neiging. De economische wereldconferentie van 1927 heeft een moedige poging .gedaan om de wereld te brengen tot de gezonde beginselen van economische samenwer king, maar de aanbevelingen der econo mische conferenties hebben den stroom van het protectionisme niet kunnen-weer staan en alles wat sindsdien gebeurd is, heeft onze teleurstelling nog vermeer derd. Ondanks de velerlei pogingen en on danks den goeden wil van verschillende zijden geopenbaard, is het totaal resultaat van de werkzaamhe den van den volkenbond op eco nomisch gebied, in hooge mate ontmoedigend. Hierna wees minister Beelaerts er op, dat er ook op ontwapeningsge- b i e d weinig reden 'tot tevredenheid be staat, evenmin met betrekking tot de co dificatie van het volkerenrecht. Onder luid applaus verklaarde minis ter Beelaerts, dat wij zoo niet kun nen voortgaan. Minister Beelaerts gaf toe, dat het oor logsgevaar intusschen wel belangrijk ver minderd is doo-r bet volkenbo-ndsv erdrag en door het pact van Kellogg. De mogelijkheid van een oorlog is ook verminderd door de aanvaarding door een dertigtal staten van de verplichte rechtsmacht van het Haagsch Internatio naal Gerechtshof in internationale rechts geschillen. Bovendien is het oorlogsgevaar ook verzwakt, doordat men meer en meer inziet, dat een oorlog zulke geweldige ge volgen zou hebben voor alle volkeren, dat werkelijk geen staatsman, die dien naam waardig is, de verantwoordelijkheid zou kunnen aanvaarden to-t het doen uitkreten van één oorlog mede te werken. Intusschen zoolang een der- gelgk-e volkomen chaos op eco nomisch gebied in de wereld blijft bestaan, zal ©r steeds een gevaar voor oorlog bljjven. Het is absoluut, noodzakelijk, .dat de gedachte tot de volkeren doordringe, dat een jiationaal belang slechts als zoo danig beschouwd kan worden, indien het in overeenstemming met het algemeen belang is. Minister "Beelaerts meende, dat men zich zou kunnen afvragen of wij' op het O-ogenblik niet behoefte hebben aan een artikel, dat aldus zou luiden: „De volkenbo-ndsvergadering kan van tijd tot tijd de volkenbondsleden uitnoo- digen, over te gaan tot een nieuw onder zoek van een nationalisme, dat niet meer toegepast kan worden en van economi sche opvattingen, waarvan de handha ving den wereldvrede in gevaar kan brengen." Minister Beelaerts hoopte, dat, ondanks de afwe-zigheid van dit artikel, de elfde vclkenbondsvergadering toch een krachtig beroep op de vo-lkeren zou doen in dien zin. Een warm applaus volgde op de rede-voering van onzen minister. Smokkelarij en werkloos heid. Met toenemende werkloosheid in het Noordelijk deel van Limhurg en in de nabije grensplaatsen in Duitschland stijgt ook de lust tot smokkelen in hooge mate. De groote fluweel- en zijdefabrieken der fa. Niedick Co. te Lobberich -zullen eerstdaags geheel worden stilgelegd, waardoor weer een groot aantal arbei ders zonder werk zal komen. De Duitsche werklieden komen hoe langer boe meer de grens over om hier werk te zoeken en waar dit in verband der malaise, welke ook -in Limburg heerscht de van den Bergh's ijzergieterijen te Blerick worden in den loop dezer week ook stilgelegd niet lukt, keeren de Duitsche werkloozen naar hun vaderland terug, beladen met smokkelwaar, vooral met koffie, thee, sigaretten en cacaopoeder. Gaat het eerste smokkelpartijije goed, dan lokt het geldelijk gewin en de nijpen de nood tot herhaling. Zoolang de ernstige malaise in deze omgeving blijft 'bestaan, zullen de douane beambten wel menig smokkelpartijtje ontmoeten. Jeugdig avonturier. Dezer dagen werd te Shields (Engeland) zwer vende aangetroffen een minderjarige Ne- derlandsehe knaap, die van een Neder- landscben haringlogger bleek gedeser teerd. Bij binnenkomst van den Neder- landschen visscherij-kruiser Nautilus in deze Britsche haven, werd de knaap door de Engelsche politie aan den comman dant van dezen -bodem overgegeven. Gis teren kwam de kruiser de haven van Umui-den binnen en werd de jeugdige deserteur door de politie naar de woon plaats van sijn ouders overgebracht. Een echtelijk drama. Op de twee de étage van een woning in de Wilhelmina- straat te Den Haag heeft het echtpaar B., dat in voortdurende oneenigheid leefde, gistermor gen een hoogloopenden twist gekregen, waarbij de vrouw met een meisje dan man aan het achterhoofd een niet ernstige wonde toe bracht. Terwijl een te hulp geroepen, politie agent den man in de keuken hielp, heeft de vtouw zich in de voorkamer met een scherf van een flesch den hals afgesneden. Het lijk is ter sectie naar het gemeentelijk zieken huis overgebracht. Overzicht veilingen. Het blijft op de fruitveilingen naar wensch gaan, aldus dhr v. d. Plasscbe in het „Z. Lbbld". De prijs is zeer hoog, terwijl de aanvoer niet tegenvalt, in aan merking genomen de slechte oogstberich- ten. Toch zal de bruto-opbrengst aan geld belangrijk beneden verleden jaar blij ven. Een gunstige factor voor de fruit veilingen is echter, dat zij in een jaar als 1930 vrijwel alles zoo krijgen, omdat er dan bijna niet uit de hand verkocht wordt. Peren komen er belangrijk meer dan appels en toch is de prijs van eerstge noemde in verhouding tot andere jaren nog booger. Vermoedelijk speelt hierbij de invoer van buitenlandscbe appelen 'n rol. Daartoe ook aangezet door de hooge prijzen is er over het algemeen veel be langstelling voor de verbetering van hel product. Jammer is bet wel, dat door de ongunstige weersgesteldheid de meerdere uitgaven voor bespuiting niet steeds zoo danig zijn vergoed, als het geval bad kunnen zijn. Veel scburftaantasting, terwijl de vele wind niet alleen een groot gedeelte van de vruchten heeft afgerukt, doch tevens de meeste vruchten heeft beschadigd. Van de appels komen de laatste Mank's Codlin ter veiling, die een boogen prijs opbrachten op de elite veiling te Goes en wel extra 52 cent per K.G.; A 4043 ct; B 35—37 ct; C 29—31 ct. De Transparante de Croncels komt dit jaar bijna niet zonder schurft voor. D-e prijs was voor de extra, verpakt in doo- zen, 13 ct per stuk en in kistverpakking van 5255 cent, terwijl voor de A tot 57 cent per K.G. werd betaald, en de B nog meer dan 40 cent per K.G. opbracht. Appels komen er verder op de elite veiling verder niet, behalve wat exlya The Queen, die 36 cent per KG opbracht Deze variëteit wordt echter niet meer aangeplant. Ook Signe Tiliish zijn er en kele partijtjes geweest, die ook hooge prij zen opbrachten. Ook deze variëteit ver dwijnt echter uit het sortiment. Op de gewone veiling komen alle mo gelijke appel variëteiten. Van de Jaques Lebel is de aanvoer wel het grootst, om dat deze variëteit nogal aangeplant is de laatste jaren en bovendien ook in een slecht fruitjaar als 1930 nog wat vruch ten draagt. De prijs is zeer hoog en loopt voor de goede kwaliteit tot bijna 30 cent toe. Peren worden er meer aangevoerd. Nieuws van hetZendingsveld. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: De vacantiemaanden hebben onderbreking gebracht van onze wekelijksche persberichten, maar het Zendingswerk zelf is intusschen voortgegaan. TEn ook de wonderlijke groei van het werk hield aan. Wij willen daar van weer iets meedeelen,. Reeds een en, ander maal is er in deze be richten sprake geweest van de Schouten eilanden, behoorende tot de eilanden, die langs de kusten van Nieuw-Guinee verspreid liggen. Vandaar komt ook nu weer een merk waardig bericht van Zendeling Hartweg. Op één reis in de maand Mei heeft hij 1358 menschen gedoopt. Misschien zal men nu zeg gen, dat hjj niet met de noodige omzichtig heid heeft gehandeld. Maar het tegendeel is waar. Laten wij hemzelf aan het woord la ten. Hij schrijft: Uit allerlei overwegingen heb ik er mij tegen verzet om er velen te doopen, en ik heb hun den weg niet gemakkelijk gemaakt, maar het ging boven mijn krachten en trou wens ook boven mijn moed. Ik wil u alleen maar vertellen uit de vele aangrijpende too- neelen, wat ik te Dwar beleefd heb. Jk zou er plm. 100 menschen doopen. eHt doop- onderzoek had voldaan en oojk de ijver der menschen leek goed te zijn. Maar den volgen den morgen, juist voor den doopdienst, brach ten zij een Christenman, die van plan was een tweede vrouw er bij te nemen. Dje Papoesche huwelijkszeden moeten wij ook na den Doop met veel wijnheid, maar ook met absolute beslistheid 'behandelen. Daarom zei ik: „Kfjk eens, jullie moeten zulk een zaak zelf kunnen regelen, maar jullie kunt dat nog niet en dat is een teeken, dat Gods iWjoord nog niet sterk is onder jullie en daarom aóht ik het beter met doopen te wachten tot de volgende keer, dat ik hier kom". Dat gebeurde 's morgens om half zeven, maar nauwelijjks had ik het gezegd, of de doopcandidaten kwa men aanloopen en vroegen van ganscher harte om den Doop. Met hun familieleden zaten ze om het goeroehuis en langs den geheelen weg. In antwoordde: „Ga nu niet dwingen, Het is voor jullie beter, dat ik wacht". Maar de menschen dachten er anders over en ble ven zitten en ook het dorpshoofd was niet bij machte hen naar huis te doen gaan. Na een poosje kwam de troruwlustige, vroeg vergeving voror zijn verkeerde plannen en drong er sterk pp san de anderen niet te straffen fag wille van hem. Ma«ur ik hield vast aan het uitstel Toch ging niemand naar huis. "Weer kwamen zij en vroegen om dan ten minste de grijsaards er waren er twaalf onder de doopcandidaten te doopen, daar zij vreesden het volgend bezoek van den Zen deling wel eens niet meer te kunnen beleven. Maar zelfs daarop antwoordde ik: „Laten we hopen ,dat wij hen nog eens hier mogen zien en zoo niet, dan jal de Heer een recht vaardig oordeel weten te spreken". Maar toen kwam hun bede om samen met hun kinderen gedoopt te mogen worden. v Zoo zaten zij en smeekten tot 's middags twaalf uur, toen er een kwam en zei: „Mijn heer, wie mag nog het water weren, dat deze niet gedoopt zouden worden?" En om dat ik mijzelf dat ook reeds afgevraagd had, heb ik om twaalf uur kerkdienst gehouden en hen allen gedoopt. En zoo was de stem ming in al de dorpen. Programma van Zondag 14 Sept. HUIZEN, 1071 M. 8.25—9.20 N.C.R V. Mor genwijding. Spreker en zangkoor. 12.00 1.30 Concert.. 2.304.30 Concert. Orkest. 5.20 NCRV. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Onstwedde (Gr.). 8.15 10.40 „Die Schöpfung" van Jos. Haydn. R.K. Oratorium Vereen, te Haarlem, Haarl. Orkest Vereen, en solisten. HILVERSUM, 1875 M. 8.10—9.10 AVRO. Aansl. Concertgebouw te Amsterdam. Het Con certgebouw Orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-cantate Nr 25 van Bach. 4.35 Concert. Orkest, tenor. 5.50 Pianospel. 6.206.35 Bijbellezen. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Concert. Programma van Maandag 15 Sept. HILVERSUM, 1875 M. Nederl. Omroep. Al gemeen programma, te verzorgen door de AYRO. 8.019.55 Gramofoonplaten. 10.30 12.00 Concert. Kwintet. f 12.1$2.00 Con cert. Harmonie-orkest van het Rotterd. Philh. Genootschap. 2.303.00 Gramofoonplaten. 1>3.004.00 Orgelconcert. 4.004.30 Gramofoonplaten. 5.306.45 Concert. 6.45—7.15 Xylofoonconcert. 8.01—10.00 Concert. Omroeporkest. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". 10.10 Vervolg Concert. HUIZEN, 1071 M. (Tot 6 u. 298 M.) NCRV.- uitz. 8.159.30 Concert. 12,301.45 Orgel concert. 5.006.30 Concert. Sopraan, ba riton, fluit, iano. 6.40-6.45 Gramofoon platen. 8.0010.45 Het Chr. Radio-orkest. 10.4511.30 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelspel en cello. 1.35 Orkest-concert. 2.202.50 Gramofoonplaten. 4.60 Concert. Alt, bariton, cello. 7.00 Piano-recital. 8.05 Pianospel. 8.20 Orkest ,koor en solisten. PARIJS, „Radio-Paris". 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkest-concert en soli. 8.20 Piano-recital. 9.30 Concert. Viool, zang en trio. LANGENBERG, 478 M. 1.25—2.50 Concert. Orkest, hobo. 6.506.50 Trio-concert. 8.209.15 Orkest-concert. Viool en piano. ZEESEN, 1635 M. 2.20—2.50 Gramofoon platen. 4.505.50 Concert. 8,20 Bezoek aan de St. Matthias-basilika te Trier. Toespra-, ken, koorzang en orgelspel. Chrysanthemums. Zoodra September is aangebroken doen de eerste exemplaren dezer koninginnen der herfstbloemen haar intrede in de bloe misterij en laten zich achter de smaak volle etalages bewonderen. De gelukki gen, die wel eens een speciale tentoon stelling dezer bloemen hebben gezien, we ten welk een koniklijke pracht daar te bewonderen valt en de eerste indruk van een leek is dan ook altijd overweldigend. De Chrysanthemums zijn afkomstig uit China en Japan, waar ze reeds eeuwen voor den aanvang onzer jaartelling wer den gekweekt en nog altijd in hoog aan zien staan. De Japanners kennen speci ale Chrysanthemum-feesten, Chrysanthe mum-bittertjes, enz. en de hoogste onder scheiding, die de Mikado kan verleenen is de Chrysanthemum-orde. Volgens een oude historische overlevering had inder tijd Korea de door China opgelegde oor logsschatting zelfs te voldoen in een be paald aantal bloemen. Of ze er toen ook zooveel herrie over gemaakt hebben we ten we niet, doch het bewijst voldoende hoe hoog deze bloemen destijds werden gewaardeerd. Het heeft vrij lang geduurd voor deze populaire volksbloem uit het Oosten ook de Westersche landen veroverde, want pas in het laatst der 17e eeuw wordt mel ding gemaakt der eerste Chrysanthemums in Europa. Ons landje moet het eerste zijn geweest waar ze werden ingevoerd, doch als cultuurplant begint haar loop baan in 1850. De aanvankelijke resultaten waren ver van schitterend en pas in de laatste jaren van de voorgaande eeuw nam de cultuur een zeer hooge vlucht en' werd met het kweeken dezer bloemen veel geld verdiend. Ook de buitenlandsche kweekers heb ben in de ontwikkelingsgeschiedenis een zeer groote rol gespeeld en het hunne bijgedragen, dat de Chrysanthemums werden gepromoveerd tot de meest be kende en fraaiste herfstbloemen der we reld. Het is volmaakt ondoenlijk om zelfs maar een beknopte opgave te geven van de bestaande variëteiten. Er sijn jaren geweest, waarin men alleen reeds een paar honderd nieuwe aan de markt bracht zoodat het totale aantal eenige duizen den bedraagt Naast de bekende groote exemplaren, waarvan het opkweeken vrij wat zorg en moeite kost en die uit den aard der zaak dus een tameiijken prijs moeten opbren gen, zijn er ook nog een groot aantal, eveneens schitterend mooi, geschikt voor den tuin. Vele hiervan houden tot laat in den herfst nog stand, als de meeste andere bloemen reeds door vorst zijn be zweken en prijken dan nog met haar prachtige bloemen in alle mogelijke kleur- schakeeringen. Wie eenige dezer variëteiten in zijn tuin wenscht te kweeken kan bij ieder bloemist een soortenlijst bekomen, of een opgave vragen van die variëteiten, welke krachtig groeien, weinig last van ziekte hebben en gemakkelijk in bloei komen. De prijzen dezer verschillende tuin-cry- santhen vallen erg mee, zoodat dit niemand) behoeft af te schrikken. De cultuur hier van eisoht geen overdreven zorgen en moeiten, zoodat de meest eenvoudige lief hebber er succes mee kan bereiken. Tafel-etiquette. Het is onbehoorlijk, als men ergens te eten is gevraagd, zelf aan tafel zich een plaats te kiezen. Zoo er geen kaartjes op -de couverts liggen, wacht men af tot de gastvrouw ieder zijn en baar plaats aan wijst. Een servet wordt nooit voor de borst gehangen. Het wordt eenvoudig losjes over de knieën gelegd na eenmaal te zijn opengevouwen. Het wordt alleen ge bruikt om er na den maaltijd en iederen keer vóór men water- of wijnglas aan de lippen brengt, den mond mee af te ve gen. Er het bord of de vorken en lepels mee afvegen, zooals wel eens in de res taurants wordt gedaan, geldt als men ten huize van een familie te dineeren is als kwetsend en onbeleefd. Zich vlug bedienen van de aangebo den spijzen is een eisch, die aan welop gevoede gasten wordt gesteld. Eet geruchtloos, dat wil zeggen laat niet hooren, dat mond en tanden in wer king zijn. Spreken aan tafel is natuurlijk geoor loofd, maar voer nooit den boventoon. Tracht ook niemands aandacht te trek ken door het tikken met tafelgerei. Zich steeds met één gast bezighouden, kan voor andere gasten kwetsend zijn. De gast, die weet hoe het hoort, verdeelt zijn aandacht tusschen de tafelgenooten die naast en over hem zitten. (VI. Ct.) Enkele recepten. Hoofdkaas van resten soep vlees c h. 400 gr. (4 ons) gekookt soep- vleeseh, liefst niet al te mager. 2 Maggi's Bouillonblokjes. 3 a 4 eetlepels azijn (©enigszins naar smaak), wat peper, zout, nootmuskaat, een -gehakte augurk en een gebalkt uitje. 7/4 gT. (ongeveer 5 blaadjes) gelatine. Hak het vleesch fijn en vermeng het met -de fijngehakte augurk en de kruiden. Breng het water aan -de kook, laat er zachtjes -den gehalkten ui in gaar worden, los er dan de Maggi's Bouillonblokjes en de gelatine in op en voeg er den azijn bij. Meng de vloeistof door het gehakte vleesch, breng alles over in een met -koud water omgespoel-den steenen vorm (of kom) en zet dien op een koele plaats tot de hoofdkaas stijf is. Maak het gerecht daarom hij voorkeur reeds den dag te voren klaar, zoo-dat het den volgenden dag gemakkelijk uit den vorm kan wor den geschud. Schuimpjes. 4 eiwitten, 2 drup pels azijn, Yi pond poedersuiker. Het ei wit zoo stijf mogelijk 'kloppen, de poeder suiker toevoegen en 2 druppels azijn. Een bakblik met boter inwrijven en dun met bloem bestrooien, hierop schuimpjes spui ten, 8 c.M. lang en die in een weinig warmen oven bakken of liever: har-d laten worden (20 a 30 minuten). Voor -het maken van roode schuimpjes doet m-en 3 -druppels karmijn door de sui ker. Voor bruine schuimpjes een eetlepel chocolade. Schuimkop. 4 eiwitten, J. druppel azijn, half pond poedersuiker. Men ver mengt dit alles met elkaar als voor de schuimpjes en bedekt een schoteltje, ge vuld het appelmoes of andere compote met het eiwitschuim. Dit mag vooral niet gladgestreken worden, doch moet puntig en hobbelig zijn. Het schoteltje zet men in een matig warmen oven en laat het schuim hard worden. Slagroom-surrogaat Slagroom is duur. Toch kunnen we heel goedkoop aan slagroom komen, n.l. van de melk, die we toch voor ons huishoude lijk gebruik koopen. Men beho-eft ze er n.l. niet ongekookt voor te .bewaren, maar kan de versche melk als gewoonlijk dade lijk koken (vooral echter wat flink en lang doorkoken) e-n daarna heel stil laten staan om af te koelen (in een pan met koud water b.v. of in den wind voor een o-pen jaam, maar heit best is in den kelder). Na enkele uren kan men dan het bovendrijvende dik (het „vel") er voor zichtig afscheppen en dit gewoon gaan slaan of kloppen als ongekookte room en krijgt dan heerlijke dikke slagroom voor de koffie. Een uitgezochte methode dus voor menschen, die niet houden van velletjes in de koffie. Het geklopte vel vinden zjj heerlijk. Vóór het kloppen doet men wat witte suiker ln de gekookte room en ook moet men wat langer kloppen. Eenige wenken. De hoogst onaangename lucht, die som mige vischsoorten achterlaten op vaat werk en dergelijke kan verwijderd worden als een heel klein gcheutje azijn wordt gemengd door het afwaschwater. Ranzige boter kan men weer op goeden smaak krijgen, door er eenige stukjes zoethout zoover mogelijk in te steken. Wil men boter bewaren voor ran zig worden, dan steekt men er 'n schoon- gemaakten rauwen wortel in. Gekristalliseerde honig kan men weer vloeibaar maken door bet potje in een bak met warm water te zetten. Gelieve alles, dezo rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 156. Auteur: J. Rendering, Amsterdam. Stand. Zw. 9 soh. op: 6, 11, 14, 15, 18, 19, 20, 23, 25 en dam op 48. Wit 12 sch. op: 17, 21, 27, 30, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 39 en 47. Oplossing. Wit: 47—42, 31—26, 37—32, 33X24, 35X44, 26X10, 21—16. Zw.: 11X22, 22X31, 48X28, 20X40, 25X 32, 15X4. Oplossing probleem No, 157, Auteur: A. Wind, Eindhoven. Stand. Zw. 12 sch. op: 2, 7 tot 10, 13, 18, 19, 20, 24, 35 en 36. Wit 11 sch. op: 17, 21, 22, 29, 33, 34, 37, 38, 45, 49 en 50. Oplossing. Wit; 29—23, 37—31, 17—11, 38—32, 49—43, 50—44, 45tXl, 1X29. Zw.: 19X'30, 18X16, 36X27, 27X38, 38X49, 49X40, 16X 7. Oplossing probleem No. 158. Auteur: A. Knol, Amsterdam. Stand. Zw. 7 sch. op: 6, 8, 9, 13, 17, 30, 36. Wit 7 söh. op: 11, 22, 28, 29, 33, 37 en 39. Oplossing. Wit: 28—23, 39—34, 37—31, 29—23, 23X23. Zw.: 17X19, 30X28, 6X17, 36X27. Oplossing probleem No. 159. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. Stand. Zw. 11 sch. op: 2, 3, 5, 7, 12, 17, 18, 22, 23, 35 en 36. Wit 11 soh. op: 14, 20, 21, 25, 33, 34, 37, 39, 42, 43 en 47. Oplossing. Wit: 20—15, 37—31, 34—30, 14—9, 47—41, 15—10, 10X 8, 39—34, 25X1. Zw.: 17X26, 26X48, 35X24, 3X14, 36X47, 47X 29, 2X13, 48X 30. Oplossing probleem No. 160. Auteur: A. Knol, Amsterdam. Stand. Zw. 13 sch. op: 11, 13, 15 tot 20, 22, 26, 28, -32 en 35. Wit 13 sch. op: 27, 29, 31, 33, 34, 36, 38, 39, 43, 44, 46, 48 en 50. Oplossing I. Wit: 34—30, 30—25, 25 X21, 33X22, 38X27 en wit heeft een schijf gewonnen. Zw.: 26X37, 22X31, 16X27, 27X18, 31X22. j Oplossing II. Wit: 3430, 39—34, 27—21, 21X34, 3631, 48X6, en wint. Zw.: 35X24, 28X30, 24X42, 26X37, 37X 26. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Bosselaar te Aag- tekerke (alle nos.); J. Huissoon te Nieuw dorp (alle nos.); J. A. v. Dixhoorn te Zaamslag (nos. 156158); P. de Visser te Aagtekerke (alle nos.); P. Boone te Niéuw-dorp (alle nos.); J. Daane te Zou- telande (alle nos.); D. de Hullu te Oost burg (nos. 156159); S. Blaas te Aag tekerke -(nos. 156159); J Scheele te Zaamslag (alle nos.); A. Verhage te Aagtekerke (alle nos.) en te Zoutelan- de (nos. 157 en 158). Probleem No. 225. Auteur: J. Metz, Amsterdam. 12 3 4 5 6 16 26 36 46 1» 25 35 45 Zw. 10 sch. op: 2, 5, 10, 11, 12, 16, 19, 23, 35 en 43. Wit 10 sch. op: 14, 21, 22, 25, 27, 37, 38, 42, 45 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laat ste plaatsing in elke maand. 47 48 49 50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6