No. 292 Zaterdag 13 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.ï. Soes eerste blad. alles en niets! flora'S Hoenderbeschuit joh. quinten - goes BANK VOOR ZEELAND N.V. Alle Bank- en Effectenzaken. 6q J tegen beurskoers q OBLIGATIËN 9 ingen, enz uws Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Eieren van jonge Hennen door 40-jarige reputatie l Ook verkrijgbaar voor droogvoeder bij de wederverkoopers en Binnenland. VADERLANDSCHE BANK Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. bet riiegtirig fit, toen hot hot hanlcien waren 3 brandende mo- De poststukken partij in do ïdagavond laat 3 Rotterdam een gevonden, ïzikant B. was l zijn vrouw, die de do deur te aan, en met zijn evige manier de t voor beschadl- w 'de deur ge- i II 1-jllJ aarop de straat- loopen en raakte slaags. Deze ijken en liep -gil et tot een hevige 'kwam een sur- i'tie aangeloopen, -n te scheiden, den straatmuzi- t scheen den 42- die Ook in de ran, en deze viel ird te verduren, geslagen, terwijl rok. em zijn revolver de beide vech- houden. Hij be- .ieten. tpartij met zijn jwon-de aan de en, welke in het ht. De andere dat hij de voor de hevige veeht- ïomen naar het ring gesteld. Hulst door notaris rerkooping van. do „Mariahoeve" e-n .oningin Ëmmapol- samon 23429.17 rond n.an do N.V. schappij voorheen sz9 goederen voor van 439.400.— L was het totaal Woensdag word al- publiek verkocht: en uitweg in deze aan Z. de Pries- >eiden alhier, voor it geheel £5328.72'; ot 66.80 Are, aan 12070 per 11.A., is >t 12.70 Are, aan voor 3220 per £408.94; 44.00 Are, aan iPh." p-er H.A., is voor 70.40 Are aan M. 2170 p. H.A., is i ang aldaar groot iuyter alhier voorin -t geheel £2264.22; - Lts 's II. Abtskerke oh. Vermue Mari- n voor £2510 peins >501.92. o ■tri rdag 13 Sept.: M. Uitsl. K.R.O. laten. 12.01 5.00—6.00, 6.15 'fe.65—7.15 Jour- 8.01—11.00 Con- if.A.R.A.-uitz. 1.35 Morgenwijding. 3.50 Concert.. Orgelspel 7.06 rt. Orkest, bariton, 1725 M. 12.50— 9.05 Concert. Vo- 12.30 Gramofoon- stconcert. 5.50 !0 Vroolijke avond. inroep. Controle commissie heeft nd-e telegram doen egram van heden, - raren maakt tegen ssie gestelden eisch van de te houden de eer u beleefd artikel 10 van het met artikel 7 van 'aarbij aan de con- toegekend oin van rachten voorat eenJ 1 gen. Gij zult ons n ons verzoek te nroep-C ont role-comr w.g. W| e b e r. .rop het volgende >rgezondon aan be- ontvingon bericht, op u bekende me enomen standpiunt.jU ïaald verzoek niet V.A.R.A.-bestuur." Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, Tel: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te. Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 258. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.09 Pr ijs der Ad vartantiën: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 et, abonnement belangrijk© korting. Herhaaldelijk kan men in de pers be richten lezen omtrent gevallen van moord en zelfmoord, zonder dat daarvoor meer malen een aanwijsbare reden is aan te geven. Niet lang geleden gebeurde het nog in een Londensche voorstad,- toen een for tuinlijk zakenman eerst zijn jonge vrouw waarvan hij zeer veel hield, daarna zijn kindje en tenslotte zichzelf van het leven beroofde. De familie stond verbijsterd. De financiën bleken in orde, het huwe lijksleven was voortreffelijk en zoo klaag de men: „het ontbrak hun aan niets, zij hadden alles wat zij op de wereld noodig hadden." Alles en tochniets. Niets in bet leven, niets in het sterven. Een droevig beeld van onzen tijd is dit. De materie, zoo heeft men geleeraard is alles. De stoffelijke dingen, die men grijpen kan en tasten, die zijn het, waarom het alles draait in het leven. Geld en goed en goud en zilver en ge not en vermaak. In breede rijen verdringen zich de menschen om den disch des levens. Ieder zoekt zijn deel te grijpen en als het kan ook nog het deel van een an der; van vele anderen. Want die stoffelijke dingen, daar gaat het toch maar om. Mooie huizen en mooie kleeding en een welgevulde brandkast en gelegenheid voor genot en vermaak. Wie dat; alles heeft wordt tot de geluk kigste gerekend, en wie dat niet 'heeft of alleen op een bescheiden schaal, die be hoort tot de ongelukkigen, die men mis schien beklaagt, maar waartegenover men maar het liefst voorbij, gaat. Alles wil men hebben. De huizen vol en de handen vol. Totdat als het er op aankomt blijkt, dat men toch eigenlijk niets heeft. Men kan met geld veel doen in deze wereld. Zelfs wat krom is recht maken, althans in schijn. 'Maar wat men met geld niet koopen kan, dat is rust en geluk en vrede voor het hart. En daarom die 'zijn handen vol heeft en zijn huis, hij heeft misschien niets. Want wat baat het den merusch zoo hij de geheele wereld gewint en lijdt de schade zijner ziel? Ook het omgekeerde mogen we zien, Gode zij dank. Niets en tochalles. Het zijn donkere dagen die wij' beleven in menig opzicht. Maar wat is de donkerheid die wij zien, vergeleken bij' wat de profeet Haba- kuk zag toen hij stond op zijn wachtto ren.^ Zijn geestesoog zag de geriehten Gods. Zijn ingewanden werden beroerd, zijne lippen beefden en zijn kracht versmolt. Donker was het aan alle zijden. _En tooh„alhoewel de vijgeboom niet bloeien zal en er geen vrucht aan den wijnstok zijn zal, dat het werk der olijf- boomen liegen zal en de velden geen spijs voortbrengen, dat men de kudde uit de kooi afscheuren zal en dat er geen rund in de stallingen wezen zal, zoo zal ik nochtans in den Heere van vreug de opspringen." Niets en tochalles. Een ander beeld. Daar ligt Paulus in den kerker. Een gezant in een keten. Van het leven heeft hij niets meer te verwachten dan ellende en ontbering en straks een smadelijk einde. Hij; mist alles, wat voor deze wereld noodig is. Hij heeft niets. Maar hij: vraagt niet een moordwapen om aan zijn lijden een einde te maken. Hij roemt in de verdrukking, omdat hij niets heeft en tooh alles. „Noch dood, noch leven zoo jubelt hij noch Engelen, noch overheden, nooh machten, noch tegenwoordige, noch toekomende dingen, noch hoogte,' noch diepte, noch eenig ander schepsel zal ons kunnen scheiden van de liefde Gods wel ke is in Christus Jezus onzen Heere." Kantoor Groote Markt 21 GOES Telefoon 74 (2 lijnen) Alles en.niets. Niets enalles. Tusschen één van die twee moeten we kiezen. i i i i IM Voor heel ons leven, in al zijn openba ringen. Want het is niet waar, dat we twee maal kunnen 'kiezen. Niemand kan twee heeren dienen. Als we 'tin ons persoonlijk, in ons zieleleven durven wagen met een Haba- kuk en een Paulus, dan moeten we dat ook overal durven doen. De tijd van het grofste materialisme is voorbij:. Vrij algemeen wordt toegegeven, dat er tooh nog wel wat meer is en wat hoogers dan de dingen die men tasten kan en 'grij pen, zelfs wanneer ze schitteren in gou den glans. Dat een mensch nog wat anders noodig heeft, zal zijn ziel rust vinden. Maar nu heeft men een scheiding ge maakt. God dienen, voor Hem buigen, zeer ze ker, maar.dn de binnenkamer en in de kerk. Daar is niets tegen. Maar in 't publieke leven, daar gaat 't toch immers alleen om stoffelijke dingen, om de belangen. En daarom roept men de menschen op de belangen-banieren te volgen. Schitterende beloften worden gedaan. Alle wenschen zullen worden vervuld, alle behoefen bevredigd. Maar in waar heid geeft men niet anders dan steenen voor brood. Alles ofniets. Laten wie zich Christenen noemen de vraag stellen waarom het hun in den grond der zaak te 'doen is. Ook, als zij zich geven voor de pu blieke zaak. En worde bedacht, dat alleen wie be reid is niets te hebben en zijn leven te verliezen, alles ontvangen zal. Een 24-uur-staking. De Poolsche sociaal-democraten willen een algemeene staking van 24 uur or- ganiseeren om tegen de arrestatie der afgevaardigden van de oppositie te pro testeeren. De regeering heeft, naar verluidt, maat regelen getroffen om een staking van het personeel bij de spoorwegen en dat in openbaren dienst te verhinderen. Ook werden nieuwe groote protestb'e- 'toogingen aangekondigd. Noodweer in Z.-Frankrijk. In het Rhönedal en aan de Riviera heeft gisteren een hevig noodweer ge woed. Het telefonische en telegrafische verkeer tusschen Marseille en Tarascon was geruimen 'tijd gestoord, evenals op verschillende plaatsen het spoorwegver keer. Te Marseille sloeg de bliksem in, in da electriciteitsfabriek, zoodat de levering van stroom onderbroken werd en het tramverkeer uren lang stilstond'. Bij Sospel geraakte door de aanhouden de regens een rotsblok los. Het kwam op den weg terecht, juist op het oogen- blik, dat een afdeeling Alpenjagers voor bij trok. Een der soldaten werd gedood, terwijl andera levensgevaarlijk gewond werden. Da bijlegging der textielstaking in Noord-Frankrijk. De staking der textielarbeiders in Noord-Frankrijk, die 6 weken heeft ge- duurd, is thans bijgelegd, daar ook de werkgevers de bemiddelingsvoorstellen van den minister van arbeid hebben aan vaard. Het stakingsoomité zegt in een oproep aan de arbeiders, dat weliswaar de over winning niet over de geheele linie is be haald, doch dat de eischen toch voor 90 pCt. ingewilligd zijn. In het bizonder hebben de arbeiders hun zin gekregen met betrekking tot de premie, die anders slechts na een jaar van onafgebroken arbeid bij denzelfden patroon zou worden uitgekeerd, doch thans in wekelijksche gedeelten zal wor den betaald, ook indien door werkloos heid, staking of een andere oorzaak niet gewerkt wordt. Concurrent voor Antwerpen. De haven van Antwerpen heeft in den laatsten tijd met een nieuwen concurrent te kampen, n.l. met de haven van Duin kerken in Noord-Frankrijk. Dank zij de protectionistische politiek van Frankrijk en de zeer voordeelige tarieven voor bin- nenlandsch vervoer worden de producten van het andustrieele Lotharingen, die vroeger via Antwerpen werden ver scheept, thans meer en meer over Duin kerken vervoerd. De Fransche regeering heeft besloten voor uitbreiding van de haven van Duinkerken een bedrag van 800 millioen beschikbaar te stellen. Fokken in Engeland. In Kent zijn tien gevallen van pokken geconstateerd onder personen, meeren- deels afkomstig uit Londensche volkswij ken, thans werkzaam bij den hop-pluk. Men vreest voor uitbreiding der ziekte. De spoorwegtroepen in het Saargebied teruggeroepen. In de gehouden zitting van den vol kenbondsraad werd eenstemmig tot op heffing van het contingent spoorwegtroe pen in het Saargebied besloten. De regeerinscommissie heeft zich be reid verklaard de zorg voor de veiligheid van het verkeer en transport over te ne men, zulks met behulp van de gendarme rie, enz. De ontruiming van het Saargebied door bedoelde troepen zal binnen drie maanden geëindigd moeten zijn; intus- schen zal de commissie haar maatrege len treffen. Dr Curtius legde er nadruk op, dat hij de thans gevonden regeling met vreugde begroette. Vulkaan in werking. Gistervoormiddag om half tien is de vulkaan Azama plotseling aan het wer ken gegaan De bewoners der omgeving vluchtten in paniek Tot dusver wordt slechts van één doode melding gemaakt Korte Berichten. Boven Zuid-Oost Frankrijk h'ceft het hevig geonweerd: de kaden te Marseille werden ten deele overstroomd. Het tram- eü spoorwegverkeer is gedeeltelik stop gezet Naar uit Rome wordt gemeld heb ben in het Noorden van Italië wolkbreu ken ernstige schade aangericht De Japansche trawler „Ibukimaru" is nabij Hainan op de rotsen geloopen. Er bevinden zich 18 man aan boord. De hoop om hen te redden is, gezien het stormachtige weder, opgegeven. De Spaansche ministerraad heeft het besluit goedgekeurd, dat den 18den dezer zal verschijnen tot opheffing van de censuur op de pers. Burgemeester van 's-Gravenhage. Naar het „Vaderland" verneemt, komt ernstig in aanmerking voor de benoeming tot Burgemeester der Residentie mr J. B. Kan, oud-ministex van Binnenlandsche Zaken. De „Maasbode" daarentegen meent re den te hebben om aan te nemen, dat dit bericht onjuist is. Da opening van de zitting der Staten-GeneraaL Omtrent de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal, a.s. Dins dag, wordt, wat het militaire gedeelte betreft, nog het volgende gemeld: De stoet zal geopend worden door een detachement sterk 72 ruiters, van het lie regiment huzaren, met den standaard en het vrijwillige muziekkorps. Bij' het detachement bevinden zich de regiments commandant en diens adjudant. Door een even sterk detachement zal de stoet worden gesloten. De eerewacht, welke bij het verlaten door de Koningin van het paleis in het Noordeinde aan de Koninklijke familie de militaire eer zal bewijzen, zal bestaan uit eeu compagnie van het regiment gre nadiers, met het regimentsvaandel, en de Koninklijke Militaire Kapel. Bij deze eere compagnie zullen zich de commandant van het regiment grenadiers en zjjn ad judant bevinden. Aan de Ridderzaal zal de eerewacht worden betrokken door een afdeeling van het korps mariniers te Rotterdam met vaandel, ten sterkte van 70 hoofden. Bij deze eerewacht bevindt zich da chef van het korps mariniers. Langs den weg, dien de Koninklijke stoet naar en van de Grafelijke zalen zal rijden zullen troepen geplaatst wor den van het regiment grenadiers en van het 4e regiment infanterie. Het Binnenhof, waar zich de Grafelijke zalen bevinden, zal worden afgezet door een detachement politietroepen, groot 75 man. De cavalerie en infanterie zullen de veldtenue, de mariniers de groote tenue dragen. In het Malieveld zullen de gebruike lijke minuutschoten worden afgegeven uit een batterij van de Ie artilleriebrigade, bestaande uit vier vuurmonden. voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE met jaarlijksche uitloting Urbïna gedagvaard. Naar in het Kol. Weekblad wordt meei- gedeeld is in het raadhuis op Curasao aan de hoofddeur van de rechtszaal aan geplakt een bevel tot rechtsingang met last tot instructie en gevangenneming, te gen niemand minder dan Urbina en Ma- chado, uitgevaardigd door den kanton rechter aldaar. Hun wordt ten laste gelegd de aan slag op hot gouvernementshuis en het Waterfort, vrijheidsberooving van den gouverneur en mishandeling van Vaas, Marcusso en van Zuilen. De staking bi] de K.L.M. geëindigd. Nadat de rijksbemiddelaar mr de Vries eerst afzonderlijk met ieder der bij' het conflict betrokken partijen had geconfe reerd, is gistermiddag onder zijn leiding op het departement van waterstaat een gemeenschappelijke bespreking gehouden, waarbij vier leden van de Vereeniging van verkeersvliegers en drie leden .van den raad van bestuur der "K. L. M. tegenwoordig waren. Dientengevolge heb ben de piloten zich bereid verklaard, dadelijke hervatting van den dienst op de vóór de staking geldende voorwaar den. 'De directie heeft zich bereid ver klaard, allen weer in dienst te nemen, spoedige herziening van de Üienstvoor- waarden te bevorderen en den rechtstoe stand der piloten schriftelijk vast te leg gen. Aan 'een commissie van drie perso nen zal zoo spoedig mogelijk opgedragen worden, een ontwerp-rechtetoestand te maken. 'In deze commissie zullen de directie en de Vereeniging van verkeers vliegers elk een lid aanwijzen en den Binnenland. Rede van Minister Beelaerts van Blokland te Genève. De staking bij de KL L. M. geëindigd1. Buitenland. Noodweer in Frankrijk en Italië. De staking in Noord-Frankrijk bijgelegd. De Volkenbond en de ontruimingvani bet Saargebied. minister van waterstaat zal worden ver zocht, een derde lid buiten de partijen om aan te wijzen om de leiding der commissie op zich 'te nemen. Maandag wordt het werk hervat Middelbarg-Brandenburg. De vele branden, die den laatsten tijd in Middelburg hebben gewoed, zijn voor de Zeeuwen aanleiding geweest hun hoofd plaats „Brandenburg" te noemen. Een der lezers van d8 „Tel." uit Am sterdam verzond aan iemand te Middel burg een brief, dien hij adresseerde met den naam en daaronder: Brandenburg, Zeeland. De brief kwam terecht. De post heeft wel voor moeilijker opgaven gestaan. De naam der spoorweghalte Noord- Kraaijert aan de lijn GoesVlissingea wordt gewijzigd in Lewedorp. FRISS C HE LUGHT op alle plaatsen met slechten reuk bij gebruik van een L O Z 0 N-apparaat (f 1,50). J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. De muziekuitvoering op het Molenwater heeft het gisterenavond niet met het weer getroffen. Bij het eerste deel van het programma regende het zachtjes, maar de regen werd steeds har der en was oorzaak, dat met de pauze een groot deel van de aanwezigen huiswaarts ging. Toch waren er ook na de pauze nog vrij velen, die onder parapluies en voor zoover het mogelijk was onder de hoornen staande, het als altijd goede concert tot het einde bij woonden. De deze week gehouden verkoop van vlaggetjes ten bate van burger „Pro Rege" heeft 165.17 opgebracht. Er is meermalen over geklaagd, dat de contribuanten van het Middelburgsch muziekkorps, die zoo goed afsteken bij de tallooze stadgenooten, die wel van de mu ziek genieten en ook best iets missen kunnen, maar nog altijd verzuimden een 'jaarlijksche bijdrage toe te zeggen, niet eens af en toe iets hebben, dat nu spe ciaal voor hen is. Het mag dan ook zeker worden toegejuicht, dat het bestuur be sloot voor de contribuanten, hun echtge- nooten en kinderen beneden 18 jaar een concert te geven en dat wel Woensdag a.s. in het Schuttershof, bij goed weer in den tuin, bij slecht weer in de zaal, beide belangeloos door den hear Hoogesteger voor dat doel afgestaan. De aantrekkelijkheid van het concert zal worden vergroot, nu het Middelburg's Mannenkoor zijn welwillende medewer king verleent. Vlissingen, Heden herdenkt de heer A. Mets Sr, chef van de afdeeling expeditie van de N. V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", den dag, waarop hij voor 50 jaar als 13-jarige jongen in dienst trad bij deze maatschappij. Na verschillende rangen doorloopen te hebben, werd hij 7 jaar geleden, op 1 September 1923 tot zijn huidige betrekking benoemd. In dienstjaren is hij nu de oudste amb tenaar van de „Zeeland" en het was te begrijpen, dat het den voorkomenden man, die gedurende een halve eeuw zijn beste klachten, in tijden van voor- en tegenspoed aan de maatschappij gai, he->

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1