Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Afloop, Verkoopingen, Aanbestedingen, enz Radio-nieuws .111. Generale Synode der Gerei. Kerken. In de zitting van Donderdag las D s J. de Vries van Tilburg het juridisch rapport van de heeren Mr G. A. H, Grosheide en Mr J. A. de Wilde, in ver band met de in sommige kerken naar aanleiding van de verwikkelingen, die uit de tekende Synode van Assen zijn voort gevloeid gerezen bezwaren. Het rapport werd goedgekeurd. Aan beide juristen zal schriftelijk de bijzondere dank der Synode voor hun belangleloozen arbeid, die tot gunstige resultaten leidde, worden betuigd. Ds de Vries rapporteerde ook over een schrijven van Dr J. P. de Gaay Fortman c.s. inzake een samenspreking met hoogleeraren over enkele weten schappelijke onderwerpen, zulks even eens in verband met de beslissing van Assen. De commissie adviseerde om deze zaak ter verdere afhandeling in handen te stel len van prof. Honig, die de corresponden tie namens de hoogleeraren voerde. Prof. Ridderbos stelde voor, de conclusie zóó te wijzigen, dat uitgespro ken wordt, dat deze zaak niet meer tot de competentie der Synode behoort. Con form besloten. Hierna rapporteerde Prof. Hepp over de herziening der liturgie in zooverre het betreft de herziening der formulie ren, die naar de commissie was 'terugge wezen. Het ging hier hoofdzakelijk over de formulieren voor bevestiging van ambtsdragers. De commissie stelde een conclusie voor, waarop de rapporteur een korte toelich ting gaf. Aan de discussie namen deel de hoog leeraren Bouwman en Hoekstra. Op voor stel van den praeses ging de zaak van de formulieren voor de bevestiging van ambtsdragers wederom naar de commis sie terug. De voorgestelde wijziging van het hu welijksformulier ontlokte discussie van Ds Klaarhamer, Ds Meijering, prof. Wate rink, prof. Hoekstra en Dr Dijk. Prof. W a t e r i n k adviseerde, om niet den regel te conoipiëeren, als men het de exceptie niet doen kan. Pref. Hoekstra adviseerde de zaak naar deputaten terug te wijzen voor de volgende Synode. D r D ij k wilde niet nog een bewijs van machteloosheid om te beslissen uit reiken. De zaak dient al vanaf 1920 en het wordt een lijdensgeschiedenis. De op merkingen van prof. Waterink onder schrijft spr. Prof. H e p p de gemaakte opmerkingen beantwoordend, zeide, dat de commis sie in formuleeringen uitgeput is. Men diene dan voorstellen in en benoeme anders een nieuwe commissie. De praeses deelde mede, dat, waar de commissie zich incompetent verklaar de, de zaak in de middagzitting opnieuw aan de orde zal komen. De Synode leden kunnen dan e.v. nieuwe formu leeringen indienen. D r D ij k rapporteerde over het verzoek van de Naderl. Afdeeling van den We reldbond van Kerken om als lid toe te treden. De oommissie stelde voor, te blij ven bij bet besluit der vorige Synode en niet toe te treden. Zonder discussie conform besloten. Ook rapporteerde D r D ij k over een resolutie die dezen bond in internationale bestuurs-bijeenkomst te Avignon in Sept. 1929 aannam, inzake de bevordering van den .yvereld vrede en internationale be slechting van geschillen. De commissie stelde voor aan de Sy node haar vurigen wensch voor het be houden van den wereldvrede uit te spreken, maar niet te treden in het ver zoek, wijl zij zich .niet vereenigen kan met de grondbeginselen van den Bond. Conform besloten. Ds J. J. Breukelaar rapporteerde ever de collecten voor den evangelisa- tiearbeidin Belgiëhet werk onder de verstrooiden in Noord-Frankrijk en het werk onder de Zuiderzeearbeiders. De commissie acht een afzonderlijke col lecte voo-r het laatstgenoemd doel .ge- wenscht, maar .oordeelt, da,t die voor de beide andere doeleinden wel kan worden gecombineerd. In dien geest wilde de commissie deputaten opdracht geven. De Synode besloot daarop eerst het rapport over den evangelisatie-arbeid in België aan de orde te stollen. De commissie stelde voor het rapport goed te keuren, deputaten te dechar- geeren en vijf deputaten .voor dit werk wederom te benoemen. Ock oordeelde zij, dat de pensionnee- ring van Ds A. Lauwers thans definitief meet geregeld en dat de kerken elk jaar voor het werk in België en in Noord- Frankrijk gemeenschappelijk moeten col lecteeren. De conclusies werden na een enkele opmerking van prof. Lindeboom goedge keurd. Het promotierecht. Hierna rapporteerde Ds W. Breuke laar namens de oommissie van tien benoemd tot formuleering van een ver klaring inzake het promotierecht, waarin allen zich zouden kunnen ymden. De conclusie was den leden bereids gister morgen ter hand gesteld. De rapporteur merkte op, dat gezocht is naar een verklaring, waarin geen enkel uitgesproken gevoelen gekrenkt wordt, en waarin noch het pro noch het contra wordt geproefd. God heeft gegeven de eenheid van gevoelen, neergelegd in de conclusie. Namens de commissie deed de rapporteur een dringend beroep op de loden der Synodo, om oven* dit voorstel niet to ''discussieeren, opdat aan het be doelen der verklaring geen schade worde gedaan. Ook is het de wcnsch der commissie, dat de verklaring niet. geamendeerd wor de. Elke discussie zou slechte kunnen schaden. De voorzitter dit gevoelen persoon lijk onderschrijvend, wilde toch vragen wie er het. woord wenschte. D r D ij k wilde niet over de conclusie spreken en kan er om der wille van den vrede der kerken wel moe meegaan. Mede namens Ds Bavinck, Dr Kaajan en Dr v. Es wilde Spr. mededeelen, dat men er vóór zal stemmen in het vertrouwen, dat men voorloopig althans deze zaak zal laten rusten en elk lid der Synode daaraan zal meewerken. Anders niet. Prof. Hoekstra wil als onderteeke naar met het voorstel van harte mee gaan, maar los van de toelichting van Dr Dijk. Die is ook niet in de commissie besproken. Spr. behoudt zich de vrijheid van handelen voor. Verstaat Dr Dijk onder eenigen tijd eenige maanden, dan gaat Spr. met hern mee, maar bedoelt hij en kele jaren dan gaat Spr. niet mee. Prof. Lindeboom meent ook, dat discussie schaden kan. Tornt of pluist, men er aan dan handhaaft Spr. zijn voor stel, dat hij nog altijd het beste acht. (Vroolijkheid.) D r v. Es oordeelt, dat over e.v. aan neming allen verheugd zullen zijn. Maar die blijdschap wordt bij Spr. na het spre ken van Prof. Hoekstra getemperd. Maakt men zich niet los van de actie uer laatste maanden, dan gaat Spr. niet mee. Spr. stelt voor de conclusie terug te zenden naar de commissie opdat zij over de door Dr Dijk gemaakte opmerkingen udviseeren kan. Ds Bavinck had ook liever een prin- cipiëele beslissing. De ernst van het oogen- blik weegt zwaar op. Spr. zelf. Men hangt in het voorstel zeer veel, zoo niet alles op aan de genoegzame een parigheid. Het zou kunnen zijn, dat de voorstanders van nu af aan gaan ijveren, opdat de genoegzame eenparigheid er ko- me. Spr. vertrouwt, dat zij dat niet zul len doen. Spr. ],aat ieder volle vrij i eid en legt niemand een slot op den mond. Er moet echter rust komen in de kerken en het is voor Spr. van groote beteekenis in welken geest men ijvert. De gevoerde actie heeft de verdenking gewekt, dat wie tegen het doctoraat is, ook tegen de school is. Spr. hoopt, dat het debat heeft geleerd dat de school aller liefde heeft en dat de kerken haar geven wat haar toekomt. De jongste gevoerde actie heeft wantrouwen gewekt. De praeses wil nu maar ieder het woord geven. Het is goed om nu maar door te spuien. Ds Meijnen releveerde even de ge schiedenis dei' debatten. Nu we zoover zijn als we zijn, komt Dr Dijk met een woord, dat niet uit Spr.'s hart is. Dr Dijk spreekt van „men". Wie is die men? Wat is eenigen tijd? De op merkingen van Dr Dijk zijn zeer onbe- lijnd. Men ga nu, waar de uitersten elkander raken geen eischen stellen, die bovendien onbelijnd zijn en die we niet mogen stel len. Prof. Greijdanus oordelt, dat aan de verklaring niet moet gepeuterd. Prof. Ridderbos ziet geen princi pieel verschil. Wanneer wij een zaak wen- schen en daar elkander van willen over tuigen, is daar niets tegen en het kan roeping zijn. Als men zich maar beperkt en beden ke, dat niet meeningsverschil de vrede in gevaar brengt, maar de methode waarop men ageert. Spr. voelt de moeilijkheid. Men kan hier niet precies omlijnen, slechte vorderen, dat men de eenheid en den vrede in het oog houde. DsBreukelaarde gemaakte opmer kingen beantwoordend, hoorde geen dis cussie over het voorstel. Spr. heeft geen behoefte te bestrijden wat anderen in hun hart hadden. Sommigen zien dit voorstel in een bepaald licht. Spr. ver staat dat. Maar men ga op dien weg niet voort en neme het voorstel onveranderd aan. De praeses concludeerde, dat er bij zondere leiding des H. Geestes in moet gezien worden, dat de commissie met een éénparig advies kwam. Spr. ziet in het voorstel als ondergrond de rust en vrede in de kerken, die immers hoog boven alles moet uitgaan. Spr. zou gaarne zien, dat het voorstel bij acclamatie werd aangenomen, maar wil niemand binden. Prof. Hepp heeft daartegen bezwaar. D r v. Es wil zijn stem motiveeren. Spr. vreest, dat dit voorstel niet de vrede brengen zal en hij betreurt, dat niemand van de voorstanders van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de vrees van Dr Dijk c.s. weg te nemen. De p r a e s e s vroeg Dr v. Es of hij door zijn woord, waarop niemand reageerde, nu zijn vrees niet weggenomen kan ach ten. Prof. Hepp kan na het woord van Prof. Hoekstra niet vóór het voorstel stem men en hij zal zich van stemming ont houden. De praeses wees Prof. Hepp op wat hij tot Dr v. Es zeide. Het voorstel werd hierop bij acclamatie aangenomen. De praeses wees op het gewicht van dit moment. Er is veel gebeden o ils wij het niet wisten, dan bad de Geest in ons met onuitsprekelijke verzuchtingen. Hij heeft ons uitgeholpen en wij betuigen Hem onzen ootmoedigen dank. Hierna voerden DsFernhoutenDs Klaarhamer over do gevallen beslis sing nog net woord. Hierna rapporteerde DrTh, RuijsJr van Lisse namens deputaten voor onder zoek inzake het archief en namens deputaten voor het geven van advies in zake de archieven van kerkon, classes en Part. Synrdes. Over deze beide rapporten bracht Oud. K. Glastra v. Loon van Kollum rap port uit. De commissie kan niet met alle voorstellen van deputaten meegaan, maar zij oordeelt, dat de benoeming van een ar chivaris niet wachten mag tot over drie jaar. De inrichting van een kerkelijk bureau reeds nu juicht zij niet toe, waar de zaak van een archiefstichting haar be slag nog niet heeft gekregen en ook de arbeid van dit bureau en van den te be noemen adjunct haar niet duidelijk is, terwijl de kosten van een en ander die op f 7000 worden begroot, haar te hoog voor komen. Dr Ru ijs betreurde de afwijzing van enkele voorstellen. De praeses merkte op, dat dit toch niet juist is, wijl de commissie een stekje heeft geplant, dat uitgroeien moet. De Synode dankte Dr Ruijs voor zijn omvangrijken arbeid. De conclusies werden zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. De Synode zal dus overgaan tot benoeming van een archivaris. De voorzitter deed een nader voor stel over de zittingen der Synode. De Synode besloot haar zittingen niet te verdagen maar ook volgende week te vergaderen en dan ook avondvergaderin gen te houden. Te half vijf verdaagde de voorzitter de zittingen tot 8 uur. Gisteravond kwam de Synode in comité-generaal bijeen. Diaconale conferentie. In de te Groningen gehouden Diaco nale conferentie, waar 178 diaconieën vertegenwoordigd waren, der Geref. Ker ken, kwam o.m. aan do orde een vraag van Middelburg: Is het principieel toelaatbaar, dat een diaconie er haar goedkeuring aan hecht, dat een arme der gemeente behalve dia- conalen steun, ook nog steun ontvangt van een vereeniging, die buiten het Ge ref. Kerkelijk leven staat? Blijkens de toelichting werd door de 21ste Diaconale Conferentie een conclu sie genomen, die op de laatst gehouden Zeeuwsclie Diaconale Conferentie niet door allen werd aanvaard, zoodat bij de diaconie van Middelburg twijfel werd ge wekt of ovengenoemde uitspraak nog on verkort bet standpunt der C. D. G. weer geeft. Verschillende afgevaardigden namen aan de bespreking deel. Dr J. Hoek Ie Den Haag, meende, dat er gevallen kun nen zijn, dat de Diaconie het niet af keurt, dat deze soort van steun wordt aanvaard. De vraag is te algemeen ge steld om met ja of neen te worden be antwoord. Tenslotte werd de volgende, door Dr. Hoek voorgestelde resolutie aanvaard: Overwegende, dat gevallen denkbaar zijn, dat de diaconie baar goedkeuring niet behoeft te onthouden aan aanvullen den steun, die door vereenigingen buiten het Geref. kerkelijk leven geboden wordt, mits er waarborg zij, dat de diaconie het opzicht over dergelijke ondersteunde per sonen of gezinnen behoudt; spreekt uit, dat do vraag der Diaconie te algemeen gesteld is om haar zonder meer ontkennend of bevestigend te be antwoorden. De uitslag der gehouden bestuursver kiezing was als volgt. Herkozen werden de beer H. van Driel te Middelburg en gekozen de heeren D. Appelo, Meppel en F. L. van der Bom te Amsterdam. In verband met het feit, dat het voor Bra bant gekozen bestuurslid, de heer F. L. Goris, Den Bosch, naar na de stemming bleek thans te Groningen woonachtig was, kon in deze vacature niet worden voorzien. De nieuwgekozen bestuursle den komen in de plaats van de heeren F. J. Rietveld, Hilversum; G. van Vene- tiën, Roermond en B. van den Bosch te Meppel, die niet in het diakenambt zijn gebleven. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: J. J. van Aartsen, L. Barentsen, H. Braven- boer, A. de Bree, H. Broodman, I. Delle- beke, A. Fijnaut, J. D. Geuze, W. A. van Helleman, G. van Iren, J. J. Joosse, M. de Kroo, C. Mannie, W. Melse, K. Mijnbeer, P. Midavaine, N. 'Moes, W. Niesthoven, P. Rijkse, J. Smoor, P. Til- roe, P. H. Wigard, J. Wondergem Lzn., J. Wondergem Jzn., W. Wolf, B. Ver burg, allen te Middelburg; H. Bliek, C. A. Meerman, J. de Ridder en J. de Rijke, te Arnemuiden; J. Wondergem te Gapin- ge; J. Vreeke, te Grijpskerke; P. Dinge- manse, A. A. Geuze Mzn., A. A. Geuze, L. Goedbloed, 'C. Verhage, allen te Kou- dekerke; A. Klap te Nieuw- en St. Joos- land; J. Jansen te Ooskapelle; A. Mar- cussp te Serooskorke; A. W. Bakker, -M. Blok, A. Davidse, St. Davidse, P. J. van der Geest, J. de Grave, H. Lammers, J. Lammers, A. van de Putte, J. C. Suur- mond, Jac. Willemse, allen te Oost- en West-Souburg; A. P. Polderman en G. ■de Muijnck, 'beide te Veere. Niet toege laten 16 candidaten. Benoemd. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Landbouw- en Nijverheid is voor bet tijd vak 1 October 19301 October 1931 we derom benoemd tot loeraar aan de Rijles- landbouwwintcrscboo) te Goes, de boor E. Visschor te Middelburg, De brandstichting in oen villa to Nieuw- Millingen. De' ar- restatie in de residentie van een zekeren R., schijnt het begin van de oplossing te zijn van een uiterst ingewildceldo zaak, waarmede do politie uit verschillondo plaatsen zich reeds maandenlang bezig houdt en waardoor een Hagenaar, van een zeer bekende familie, niet alleen zijn geld, doch ook zyn leven heeft verlo ren. Den 6en Mei j.l. brandde te Nieuw- Millingen bij Apeldoorn .af de gemeubileer de doch tijdelijk onbewoonde villa „Diana", eigendom van een in aanzien lijke kringen welbekend persocn. Door verschillende omstandigheden o.m. doordat de brand in de villa op verschillende plaatsen tegelijk was uitge broken, rees bij de Apeldoornsche poli tie aanstonds het vermoeden, dat de oor zaak aan kwaadwilligheid was te wijten. Deze vermoedens werden zekerheid, toen bij het doorzoeken van de over blijfselen bleek, dat de in de villa aam wezige schilderijen welke voor een bedrag van f 98.000 waren verzekerd, vóórdat de brand woedde, uit de lijsten waren ge sneden en in veiligheid gebracht. Het parket uit Zutphen werd daarna gewaar schuwd. Na een bezoek aan de verbrande villa vond de officier inderdaad aanlei ding, een uitgebreid onderzoek te gelas- ien. Dit onderzoek ging vanzelfsprekend al lereerst, in de richting van den villa eigenaar in de residentie, die, zoeals weldra kwam vast te staan, in geen en kel opzicht met de brandstichting iets uitstaande bleek te hebben. Wel kwam toen aan het licht, dat deze villa-eigenaar in handen was gevallen van een paar geraffineerdo zwendelaars, die hem financieel vrijwel tön gronde hadden gericht. De thans gearresteerde R. n.l. had hem zulk een vertrouwen in weten te boeze men, da,t hij van dezen een groot aantal schilderijen tot een zeer hoog bedra.g kocht en deze doeken in zijn villa te Nieuw-Millingen liet ophangen. Een ge deelte van de koopsom ,was reeds be taald, toen den villa-eigenaar bleek, dat de schilderijen, zooal niet vervalscht, dan toch aanzienlijk minder waard waren dan door B. was opgegeven. Toen de be nadeelde daarop aan R. zeide, dat hij niet voldoende geld rneer hand, om do nog resteerende koopsom te voldoen, schijnt deze m.et behulp van handlan gers het plan te hebben opgevat, in de villa brand te stichten, om den eigenaar zoodoende de verzekeringsgelden in de hand te spelen, waarmede dan de restant koopsom kon worden belaald. De villa-eigenaar, die financieel zwaar getroffen was en bovendien de tegen hem aanvankelijk geuite vermoedens van brandstichting niet kon verdragen, heeft daarop de hand aan zichzelf geslagen. Politie en justitie zetten daarom het onderzoek met kracht voort. Zij stuiten hierbij op zeer groote moei lijkheden. Zoo had b.v. vrijwel niemand de in de villa „Diana" aanwezige schil derijen gezien, terwijl ook niet bekend was, waar deze doeken na het snijden uit de lijsten, zijn gebleven. Niettemin schijnt het onderzoek, waar over een stipt stilzwijgen in acht wordt genomen, langzamerhand zooveel bezwa rende aanwijzingen tegen R. te hebben opgeleverd, dat Donderdag j.l. de offi cier van justitie te Zutphen aan de Haag- sche politie opdracht gaf, tot arrestatie van R. over te gaan, op vermoeden van brandstichting en zwendel met schilde rijen. Deze R. is een internationale oplichter en schilderijen-zwendelaar, die reeds meermalen iets met de justitie uitstaan de heeft gehad en ook nog door de Belgische justitie wordt gezocht. Zijn naam is o.a. meermalen genoemd in ver band met de oplichtingen door de Pure Silk-Company, de bloembollen-pakketten naar Engeland en een bekende kaas affaire. R. wist zich zeer beminnelijk voor te doen, ging zelfs voor gefortuneerd door en trachtte steeds, vóór hij zijn. slag sloeg, het vertrouwen van zijn slachtoffer te winnen. Het justitioneel en politioneel onder zoek duurt nog steeds voort, temeer waar vaststaat, dat R. medeplichtigen moet hebben gehad, zoodat nog meerdere ar restaties te wachten zijn. Boot omgeslagen. Woensdag middag was een tweetal arbeiders in een boot gezeten nabij de stuw te Borgharen, op de Maas te Maastricht opmetingen aan het doen. De sterke zuiging van het water deed de boot voor de stuw kantelen en de beide inzittenden geraakten te water. De 50-jarige B. uit Borgharen werd door den stroom meegesleurd. Men heeft hem aan de andere zijde der stuw nog gezien, doch na uren vergeefs dreggen, zijn de pogingen om het lijk te bergen opgegeven. Het andere slachtoffer werd door 'de toegesnelde hulp gelukkig gered. Fokkermachine neerge stort, 2 d o o d e n. Een Belgisch ver keersvliegtuig stortte gistermorgen builen het Croydon-vliegterrein ter aarde. De piloot en de mechanician kwamen in de vlammen va.n het brandende vliegtuig om. De verongelukte machine was een Fok ker-eendekker, op weg van Londen naar Brussel, en vervoerde post. Het zicht was slecht cr< men denkt, dat het rliogtutg togeu een boom ie gebotst, toen bot hét vliegterrein verliet. De piloot en de mechanioion waren roods dood, toen zo uit de brandondo ma chine werden gohaald. De poststukken werden gered. Hevige vechtpartij in de Schiestraat. Woensdagavond laat heeft in de Schiestraat te Rotterdam een hovige vechtpartij plaats gevonden. Do 24-jarige straatmuzikant B. was dronken thuisgekomen, on zijn vrouw, die dit bemerkt had, weigerde do dour to openen. Bat stond B. niet aan, en met zijn hakken ging hij op een hevige manier do deur bewerken. Uit angst voor beschadi ging heeft toen de vrouw de deur ge opend. 'I.lliltf Ziedend van toorn is daarop de straat muzikant naar binnen geloopen en raakte binnen met zijn vrouw slaags. Deze trachtte den man te ontwijken en liep gil lend de straat op, waar het tot een hevigo vechtpartij kwam. Juist kwam een sur- veilleerend agent van politie aangeloopen, die trachtte de vechtenden te scheiden. Hij greep den woedenden straatmuzi kant in den rug, maar dat scheen den 42- jarigen straatmuzikant T., die Ook in 'de buürt was, niet aan te staan, en deze viel den agenit aan. De agent kreeg het hard te verduren. Hij werd in het gezicht geslagen, terwijl men zijn kleeding stuk trok. Eindelijk gelukte het hem zijn revolver te voorschijn te halen en de beide vech tershazen in bedwang te houden. Hij be hoefde echter niet të schieten. B. bleek hij de vechtpartij met zijn vrouw een ernstige snijwonde aan de hand te hebben opgeloopen, welke in het ziekenhuis werd gehecht. De andere straatmuzikant werd, omdat hij de voor naamste oorzaak was van de hevige vecht partij op straat, meegenomen naar het bureau en daar in bewaring gesteld. Bij do Wpcnsdag to Hulst door notaris E. B, Dumoleijn gehouden vorkooping van do „Koningin Kminahoevo", do „Mnriahoeve" en diverse landerijen in den Koningin Emmapol- der, gemeente Clingo groot samen 23429.17 Il.A., in eigendom toobehoorond aan de N.V. Handel en Landbouwinaatsoliappü voorheen kantoor Hombach, werden deze goederon voor het totaal gebodon bedrag van f 439.400, niet gegund. Bij do instel was het totaal bod .f422.010.—. 'sH. ARENDSKERKE. Woensdag werd al hier door Notaris Jonkers publiek verkocht: 1. Tuingrond, boomgaard en uitweg in deze gemeente, groet 1.47.G1 II.A. aan Z. do Pries ter en Chr, Nijsse Chr.z., beiden alhier, voor f3610 per H.A., is voor het gehoel f6328.72; 2. Bouwland aldaar, groot 63.30 Are, aan Andr. Lamper alhier voor £2070 per ll.A., is voor het geheel f 1372.41. 3. Bouwland aldaar groot 12,70 Are, aan Andr. Lumper, voornoemd, voor f 3220 per Il.A., is voor het geheel £408,94; 4. Bouwland aldaar groot 44.00 Are, aan Ph.' Philipse alhier voor £3220 per Il.A., is voor het geheel f 1416.80; 5. Bouwland aldaar groot 70.40 Are aan M. v. d. Male alhier voor £2170 p. ll.A., is voor het geheel £1907.84; 6. Bouwland em watergang aldaar groot 1.07.82 H.A. aan F. de Ruyter alhier voor i £2100 por H.A., is voor het geheel £2264.22; 7. Wpiland in de gemeente 'sH. Abtskerke groot 2.19.20 H.A. aan Joh. Vermue Marir nuszoon te 'sll. Abtskerke voor £2610 per H.A., is voor het geheel £6501.92. Totaal f 18.200.85. Programma van Zaterdag 13 Sept. HUIZEN', Torfj Ihur 298 M. Uitsl. K.R.O. uitz. 8.00—9.16 Gramofoonplaten. 12.01 1.30 Concert. 1.30—2,00, 6.00—6.00, 6.15 6.55 Gramofoonplaten. 6.657.15 Jour nalistiek Weekoverzicht. 8.0111.00 Con cert. K. R. O. Orkest. HILVERSUM, 1875 M. V.A.R.A.-uitz. DAVENTRY, 1554.4 M. 10,35 Morgenwijding. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert.» Alt, tenor, Kwintet. 6.05 Orgolspol 7.06 Piano-recital. 7.50 Concert. Orkest, bariton, sopraan. PARIJS, „Radio-Paris". 1725 M. 12.50— 2.20Gramofoonplaten. 9.05 Concert. Vo cale en instrumentalisten. LANGENBERG, 473 M. 12.30 Gramofoon platen. LÊ52.25 Orkestcohcert. 5.50 6,50 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke avond. V.A.R.A. contra Radio-omroep. Controle- commissie. De radio-omroep-controle commissie heeft aan de V.A.R.A. het volgende telegram doen toekomen: In antwoord op uw telegram van heden, waarbij u principieel© bezwaren maakt tegen den door de controle-commissie gestelden eisch tot voorafgaande overlegging van de te houden redevoeringen, hebben wij de eer u beleefd opmerkzaam te maken op artikel 10 van het radio-reglement in verband met artikel 7 van 't radio-controle-reglement, waarbij aan de con trole-commissie het recht is toegekend om van allo redevoeringen of voordrachten vooraf een schema of tokst te verlangen. Gij zult ons dus alsnog verplichten aan ons verzoek te voldoen. Namens de Radio-Omroep-Conlrole-com- missie, w.g. Wieber. De V.A.R.A. heeft daarop het volgende geantwoord: „Hebben telegrammen doorgezonden aan be sturen N.V.V. en S.D.A.P., ontvingen bericht, dat besturen en sprekers op u bekende mo tieven persisteeren op Ingenomen standpunt.'11 Kunnen derhalve aan herhaald verzoek niet voldoen. w.g. V.A.R.A.-bestuur."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6