No. 291 Vrijdag 12 September 1930 44e Jaargang I Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Boss mm ndijk PUDDING mm J mmmmm. EERSTE BLAD. Adverteerders. GOES. >9 f 0.05 Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Buitenland. Üfe«i Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Maatschappij. v. !W1.-Indië 1. v. Lloyd. via n. Rotterdam. Batavia. ia. s. 10 Ouessant. brieken. aan Bertels' Olie- dam octrooi ver tot het vervaar- )luimveevoeder in derhandel bekend Bertela' „Kunst- reevoeder. as octrooi verkre- België, Canada, Italië, Hongarije, dka en Oostenrijk. :en 10 uur: middag 749. fietsers: Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI.T, L. Burg. Tel, No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers ■•«•tr* Prijs der Advertentiln: 14 regels fl.2G, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Üit nummer bestaat uit 2 bladen. Sociale verzekering overbodig? O Prof. Treub geeft in de Haagscbe Post een „reeks herinneringen en overpeinzin gen"" en bespreekt daarbij ook de sociale wótgeving. Vroeger, zoo betoogt hij, was er behoef te aan inmenging van den wetgever, om dat zich toen toestanden ontwikkelden, die indruischten tegen het rechtsgevoel ea die tegelijk niet bevorderlijk konden zijn voor den economischen vooruitgang. dat is nu anders geworden. Eet is niet meer waar, dat de arbeidende klasse tegenover de werkgevers de maat schappelijk zwakkere klasse is. Daarom is er op het gebied van de ar beidswetgeving! geen behoefte raser aan uitbreiding, maar aan inkrimping der wettelijke interventie. Ditzelfde, zoo meent Prof. Treub, geldt ook voor de sociale verzekeringen, met uitzondering van de ongevallen-verzeke ring, waarbij z. i. de lichtzijden grooter zijn dan de schaduwzijden. De overige verzekeringen echter dra gen er toe bij, „niet om den arbeiders ver antwoordelijkheid voor eigen lot te lee- ren, maar juist omgekeerd om de ont wikkeling van dat gevoel in de kiem te smoren. Wanneer langs den weg der ver plichte verzekering ieder arbeider zonder eenige wils- of krachtsinspanning zijner zijds, eenvoudig krachtens de automati sche werking der wet, verzekerd is tegen alle eventualiteiten, die hem kunnen be letten zijn brood te verdienen, kan het niet anders dan dat hij zich ook geen krachtsinspanning getroost om zich uit eigen beweging tegen die eventualiteiten te dekken. Nu de loonen aanmerkelijk hooger zijn geworden, dan toen de beweging voor verplichte sociale verzekering begon, is de noodzaak daarvan evenveel kleiner geworden; tegelijk is het nadeel er van evenredig toegenomen Van iemand, die nauwelijks genoeg verdient om in het dagelijksch brood van hemzelf en zijn gezin te voorzien, kan niet verwacht worden, dat hij ook nog een deel er van ter zijde legt voor de afwering van even- tueele toekomstige calamiteiten; van iemand, die genoeg verdient om ook voor de toekomst te kunnen zorgen 1 en dit is tegenwoordig met de leden der arbei dende klasse het geval kan men dit niet slechts verwachten en verlangen, maar aan zoo iemand begaat men een sociale en zedelijke misdaad door hem daarvan af te houden en zijn verantwoor delijkheidsgevoel te verzwakken, zoo niet te vernietigen. Natuurlijk zijn er uit zonderingen op den regel, en zullen er onder de arbeidende klasse wel blijven, die zich van het rechte pad niet laten afdringen, maar het gaat om den regel, niet om de uitzonderingen; en voor de groote menigte is de groote schaduwzijde der sociale verzekeringen sedert de be langrijke inkomensverhoogingen dergenen ten bate van wie die wettelijke verzeke ringen, voor het grootste deel op kosten van den staat en van de werkgevers, wer den ingesteld, niet meer te miskennen". Naar het ons voorkomt ziet Prof. Treub hierbij een paar kleinigheden over het hoofd. Terwijl hijzelf waarschuwt, zich niet door de uitzonderingen te laten leiden, begaat hij zelf de fout, dat hij uit 't oog verliest den regel, dat voor tallooze ar beiders de toestand nog ver van rooskleu rig is. Zeker, er zijn sommige categoriën ar beiders, die een betrekkelijk hoog loon verdienen, maar de regel, althans op het platteland, is anders. Ais Prof. Treub de moeite wil doen zich op de hoogte te stellen van de schrale in komens van duizenden plattelandsarbei ders, dan zon hij allicht een weinig an ders oordeelen. Onjuist is ook de professorale voorstel ling, alsof ieder arbeider tegen alle even tualiteiten die hem kunnen beletten zijn w- ver(^0nen> verzekerd is. Wij denken hierbij aan de werkloos- eid, die steeds het bestaan der arbeiders edreigt, wat oorzaak is, dat velen zich voor de verzekering daartegen groote of fers getroosten. De ziekteverzekering is een prachtin- stelling, maar 'zij. verhindert niet, 'dat 'n tijd van ziekte voor talloos velen beteekent een tijd van extra zware zorgen. Hetzelf de geldt van de verzekering tegen invali diteit en ouderdom. Prof. Treub geeft soms interessante herinneringen en belangwekkende over peinzingen. Maar zijn fout is, dat hij teveel let op in het oog vallende uitzonderingen en dat hij te weinig rekent met de vaak nog droeve werkelijkheid. De ramp van San Domingo. Bij het departement van defensie te Den Haag is ingekomen een telegram van den commandant van Hr. Ms. Flottielje vaartuig „Arend" uit San Domingo, dat als volgt luidt „Bij aankomst hier alleen Amerikaan- sche Sloop (kanonneerboot) aanwezig. Thans ook Engelsche kruiser „Danae" aau gekomen. Toestand hier zeer ernstig. Stad bijna geheel verwoest. 3000 dooden, 23.000 gewonden. Door gebrek aan bed den kunnen dokters nog niet veel uit richten." Een vredesrede van Briand. Briand heeft in de volkenbondsverga dering gesproken in het eerste gedeelte van zijn rede als Fransch staatsman en in het tweede gedeelte als woordvoerder van de 27 Europeesche staten der Maan dag gehouden Europeesche conferentie. In het gedeelte, waarin Briand als Fransch staatsman sprak, ls vooral op gevallen de nadruk, waarmede hij ver klaarde, met Italië in onderhandeling te zijn getreden over de voltooiing van het werk der Londensqhe vlootconferentie en de hoop uitsprak, dat een Fransch-Ita- liaansch accoord zal worden bereikt, waardoor het werk der ontwapenings commissie van den Volkenbond nog be langrijk zou vergemakkelijkt worden. Met nadruk verzekerde Briand, dat, zoolang hij aan het bewind zal blijven, geen oorlog zal uitbreken! I De Fransche regeering is vast besloten alle internatio nale geschillen, hoe ernstig deze ook mo gen zijn, tot oplossing te brengen in den vrede en door den vrede. In het tweede gedeelte van zijn rede uitte Briand zijn groote voldoening over het besluit der Europeesche conferentie. Hij herhaalde, dat het nimmer zijn be doeling was geweest om iets buiten den Volkenhond om te doen. Al het vredes werk moet binnen het kader van den Volkenbond geschieden, wil het tot eenig positief resultaat leiden. De gedachte eener Europeesche Unie binnen den vol kenbond is echter in overeenstemming met den wensch der Europeesche volke ren. Briand achtte het dwaasheid te geloo- ven, dat de Vereenigde Staten van Ame rika met leede oogen een aaneensluiting van Europa zouden aanzien. Briand erkende, dat de Europeesche aaneensluiting in de eerste plaats op economisch gebied zal moeten geschie den. De rede van Briand heeft in Duitsche kringen een gunstigen indruk gemaakt. Het is er Briand blijbaar om te doen, ten aanzien van allerlei verzet, dat de concrete voorstellen van zijn plan ont moeten, tenminste de gedachte van eon nauwere verhouding der Europeesche Staten te redden en voor het overige den Volkenbond, conform het besluit der Europeesche Conferentie, volkomen vrij heid van beslissing te laten. Het complot in Bolivia. Volgens een officieel bericht uit La Paz heeft de nieuwe regeering van Boli via een complot ontdekt, dat ten doel had den vroegeren president weer aan het hoofd van de regeering te stellen. Tal rijke officieren moeten bij dit complot be trokken zijn. Verscheidene officieren zijn in hechtenis genomen en een streng on derzoek wordt ingesteld. Hevige onweders boven Engeland. Hevige onweders, die van een zwaren regenval vergezeld gingen, hebben boven Engeland gewoed. Te Londen viel zooveel regen, dat het straatverkeer daardoor op sommige plaatsen geheel tot stilstand werd ge- Ks-- .ittN ROMA PUDDING f=A 13 Pil BK •A'JT 'PC/JLXLK CftO/V/zVCJ? bracht. Sommige bioscopen moesten hun voorstellingen afbreken, omdat door het inslaan van den bliksem op verscheidene plaatsen kortsluiting ontstond. Een wolkbreuk heeft groote schade aangericht in Bodbay. Verscheidene ma gazijnen werden overstroomd en groote hoeveelheden goederen, waaronder graan, zaden, suiker en buitenlandsche stukgoe deren, gingen verloren. Ook te Glasgow hebben zware onwe ders betrekkelijk veel schade aangericht. Gespannen toestand in Polen. De spanning in Polen blijft voortdu ren. De oppositie is wegens de gevangen neming van haar leiders mateloos ver bitterd. De politieke politie heeft de in hechtenisnemingen voortgezet, weliswaar slechts van ondergeschikte personen. Zoo werden te Warschau honderd personen wegens communistische stokerijen aange- houden. De socialistische partij heeft een oproep uitgevaardigd, waarin de afkon diging van de algemeen*,, staking' aange zegd wordt, voor het geval de aange houden afgevaardigden niet op vrije voe ten worden gesteld. In de stad Manojow hebben onbekende daders het Oekrainsche vereenigingshuis in de lucht laten vliegen. Gelukkig was het huis leeg, zoodat geen offers ge maakt zijn. Wel werd een Oekrainer, die de daders achtervolgde, gedood. De eruptie van de StrombolL Uit Messina wordt gemeld, dat Don derdagmorgen een uitbarsting heeft plaats gehad van den vulkaan Strombo- li. Het gehucht Bartolo werd bedolven en voor een groot deel verwoest. Volgens de „Giornale d'Italia" zouden in het dorp Stromboli en de naaste omgeving talrijke dooden en gewonden te betreuren zijn. Tegelijk met de uitbarsting heeft men 'n hevige aardbeving waargenomen. De be volking van het eiland Stromboli is zeer ontdaan. Onmiddellijk is om hulp ge seind. Uit Messina zijn eeuige torpedo booten met levensmiddelen en dekens vertrokken, terwijl ook een afdeeling van de brandweer ter assistentie is gezonden Aan boord van een der hulpschepen be vindt zich de plaatsvervangende prefect van Messina. De verkiezingsopwinding in Duitschland. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen op een verkiezingsvergadering te Bad Elster, waarbij Max Hoelz ernstig is ge kwetst, heeft de afdeeling Plauen van de communisten voor het raadhuis een betooging voor Max Hoelz gehouden. Tijdens deze demonstratie was de toe stand op sommige oogenblikken zeer cri- tiek. Bij het voorbijtrekken van het raad huis nam de menigte zoo'n dreigende houding aan, dat de politieagenten hun wapens moesten trekken. Een 21-jarige student uit Gladbeck die aan een vergadering van de nationaal- socialisten had deelgenomen is denzelf den avond door jongelieden met een mes zoo gestoken, dat hij spoedig na zijn over brenging in het ziekenhuis is overleden. Voor Zondag heeft de Berlijnsche hoofdcommissaris van politie uitgebrei de veiligheidsmaatregelen getroffen. In elk stemlokaal zullen twee agenten aan wezig zijn, bovendien zullen alle ter be schikking staande agenten zich op straat bevinden. Alles is zoo georganiseerd, dat binnen weinige oogenblikken overal ver sterking kan aankomen. Te Berlijn zijn gisternacht 85 perso nen gearresteerd wegens aanvallen op en botsingen met politieke tegenstanders, waarbij verscheidene personen verwon dingen hebben opgeloopen. Korte Berichten. Een vreeselijke tramcatastrofe, waarbij 5 passagiers gedood zijn en 50 gewond, is te Odessa voorgekomen. We gens het weigeren van de remmen, reed een volle tramwagen in razende vaart bergafwaarts, ontspoorde en bedolf de passagiers. Eergisteravond is boven het mili taire vliegterrein van Orly bij Parijs een marinevliegtuig van een hoogte van 200 M. neergestort. Het toestel werd geheel vernield. De inzittenden, een zeeofficier en een onderofficier, werden gedood. De „Graf Zeppelin" is van zijn Mos- kousche 'reis te Friedrichshafen terugge keerd en vlot geland. Op de terugreis heeft het luchtschip de 2500 K.M. lange route in ongeveer 19 uur afgelegd. Aan boord bevonden zich 22 passagiers. De koninklijke familie naar Den Haag. De Koninklijke familie, die a.s. Maan dag per auto tegen den middag van Het Loo in DenHaag wordt verwacht, zal een paar weken intrek nemen in het paleis het Huis ten Bosch. De Koningin-Moeder komt Dinsdagoch tend oms'treeks half elf per Staatsspoor uit Soestdijk te 's Gravenhage aan en zal zich ook naar het Huis ten Bosch begeven. Dinsdagavond keert de Koningin-Moe der weder naar Soestdijk terug. Legeroefeningen en mond- en klauwzeer. De Legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger welke wegens het heerschen van. mond- en klauwzeer niet overeenkomstig de getrof fen voorbereidingen in de streek Bar- neveld, Leusden, Amersfoort kunnen worden gehouden, zullen thans plaats vin den in Noord-Limburg van 2326' Sep tember a.s. (2425 September zjjn de eigenlijke oefendagen). De C.A.O. in het boekdrukkersbedrijL De voorzitter van den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond schrijft ons: Het onder bovenstaand opschriEt ge plaatst bericht van de Federatie van de Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkersbedrijf behoeft eenige aanvul ling, omdat het, speciaal ten opzichte van de werkgeversvoorstellen voor de nieuwe G. A. O., vrij onvolledig is. De werkgevers toch stelden voor onder staande wijzigingen in de arbeidsover eenkomst te brengen: 1. Tenzij de werknemer aannemelijk maakt, dat eventueele fouten buiten zijn schuld zijn ontstaan is hij aansprakelijk voor de schade, ontstaan door fouten in zijn werk. 2. Voor arbeiders aan een machine wordt een twee-ploegendienst ingevoerd, waarbij de eene week om 's morgens vijf uur begonnen, de andere week 's avonds om tien uur geëindigd wordt. 3. Het begrip „Zondag" wordt beperkt van Zaterdagavond 12 uur, tot Zondag avond 12 uur. 4. Het begrip „feestdag" wordt even eens tot 24 uur beperkt. 5. De verhouding tusschen volwassen arbeiders en jongere arbeiders wordt op het minimum (6 op 10) vastgelegd. 6. De minimale productie-eisch voor machinezetters wordt van 6000 op 6500 letters per uur gebracht. 7. De toeslagen voor overwerk in den nacht en op Zon- en feestdagen wordt met 50 pet verminderd. 8. De onderhandelingscommissie be- pale, naar aanleiding van publicaties der indexcijfers der Amsterdamsche gezin- nenstatistiek, dat er aanleiding tot loons verlaging is en hoeveel die verlaging zal bedragen. 9. De werkgever heeft het recht, het minimuzn-loon van een arbeider met 5 Binnenland. De feesten te Goes. Generale Synode der Geref. Kerken. (Geen promotierecht.) Buitenland. Een rede van Briand tè Genève. Uitbarsting van den Stromboli. Hevige onweders 'boven Engeland. centen per uur te verminderen, mits hij het afgenomen bedrag aan andere werk gevers geeft. 10. De aan een arbeider boven het mi nimum-loon toegekende belooning kan ten allen tijde worden teruggenomen. 11. Arbeiders, die na 1 Januari 1907 geboren zijn, moeten, voor zij aanspraak kunnen maken op het minimum-loon, eerst geexamineerd wórden. 12. Anciënniteit bij ontslag wegens slapte geldt alleen voor arbeiders, die meer dan 5 jaren bij denzelfden werk gever in dienst zijn. 13. De schadeloosstelling aan den ar beider, die zonder geldige redenen ont slagen wordt, wordt met 50 pet vermin derd en op maximaal twee maanden vastgesteld. 14. De leerlingen moeten van ieder uurloon 2 centen storten in een fonds, waaruit de opleidiiigskosten worden be streden. Het ligt niet in onze bedoeling om de afgebroken onderhandelingen in de pers voort te zetten. Wij volstaan dus met de opsomming der werkgeversvoorstellen, die „een weinig" vollediger zijn dan in de Federatie-mededeeling. GOES OPNIEUW IN T DONKER. Hevige ontstemming tegen de P.Z.E.M. De P. Z. E. M. is met één slag popu lair geworden in Goes. Alleen, het is een populariteit in de verkeerde richting. Voorzoover men geen uiting geeft aan zijn ontevredenheid en ontstemming en vaak op ver van malsche wijze wordt er gespot met deze Mij, die heeft getoond aan de meest bescheiden eischen die aan zulk een bedrijf gesteld mogen worden, niet te kunnen voldoen. Bij de kermis was het, zooals be kend, al misère. Juist op het drukste moment, toen men om meer dan één re den aan het licht de meeste behoefte had zette de P. Z. E. M. hare afnemers, die daardoor groote schade ondervonden, urenlang in het duister. Dat was voor velen een groote teleur stelling. Men liet zich echter niet ontmoedigen en rekende er op, dat al het mogelijke zou worden gedaan om herhaling te voorkomen. Toen de Oranjefeesten in 't zicht kwa men, werden groote lichtinstallaties aan geschaft, niet alleen door de buurtver- eenigingen, maar ook door vele winke liers. Het beloofde een prachtreclame te worden, zoowel voor de betrokken mid denstanders als voor de P. Z. E. M., die nu een mooie gelegenheid had de voor- deelen van electrisch licht en electrische kracht te demonstreeren. Gehoopt werd dan ook, dat de P. Z. E. M. voor deze feestdagen een lager ta rief zou berekenen. Dat gebeurde echter niet. De buurtverenigingen kregen re ductie, maar de winkeliers moesten het volle pond betalen. Dat was wel een klei ne tegenvaller, maar men troostte zich met de gedachte, dat men wel een dure, maar toch ook een mooie verlichting had. De eerste avond van de feesten bracht al dadelijk een groote teleurstelling. Meer dan anderhalf uur werd alles in 't don ker gezet. De buurtverenigingen, die tioh zooveel moeite hadden getroost, wer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1