No. 290 Donderdag 11 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Ooes PAULS OFFER. aken Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per I SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Gemeenteraad van Middelburg. wde, omtrent Wen n zich gedurende eoft bevonden en (i gebeuren, mankten commis- is.tig ongerust om- e N.V., naar aan- erleden) secretarie ën dringend werd lijk verantwoording bleef uit, waarom iering uitschreven, ra dood van den rzook, dat thans ig van circa f6500 ieloopt dit bedrag mwozig was. ten bedrage van iypotheek verstrekt, leester waren terug >ord. ander zou thans itend op het eigen- worden afgelost, ra zoodanige waar kantoorgebouw aan aandeelen der N.V. bedreigt haar een Immers, geruimen der N.V. te koop ng daarvan in aa ien meent, dat het dat op de a.Sj later beslissingen in de geheele zaak commissarissen ge. zou n.l. kunnen ge- n ons, dat men 'zou in huurprijzen van waarvan men niet ruikelijka rente van n. Deze rente is de de statuten, van commissarissen iren gegane bedrag, enen, tot deze stor. te zijn. missarissen ia o.rn., ngmeester niet ware •afrechtelijk zou zijn 1 evenmin geldelijk Commissarissen mee- al datgene hebben om him taak naar etgeen mede is ge- gon tot verantwoor- cretaris-pennir.amoes- d. Gistermorgen om Rotterdam gewaar- nster, moj. S. van matraat, die edgena- rverhuurster is, dat die de voorkamer erdieping, op geklop dat da kamerdeur terstond naar het le deur te hebben de 36-jarige vrouw leken gewikkeld, ge baar met geweld was inten van een hoofd- ouw bleek nog een velke met een mea jn toegebracht, eld onderzoek is ge- et een man thuisge, man later het pand do kamer te hebben echter eenig signale- iven. eb politie het lijk aan-r ien korte worsteling id. De portemonnaier lag leeg op ©en ta-., in de vorige .week huurster nog hebben paren was, aangezien ;uster zou overkomen, loon zij onmiddellijk- heeft ingesteld, van ikel spoor. Middelburg. i o h t r. sptember 19301, erden behandeld, alle nen van een bewijs de Rijksinkomstenbo- shippersknecht, zander sgd op 23 September boord van het schip h en uitspraak f6 of nd, gepleegd te Haas-1 ach en uitspr. f 7.60 of nd, gepleegd te Hans- 930. Eisch en uitspr.' •sknecht, zonder vaste 23 September 1929, ord van het schipi sh en uitspr. f 6 of 2 pleegd op 4 Oct. 1929 litspr. f7,60ft>f 3d. h. rsknecht zonder vaste Hans weert op 10 van het scihijï f6 of 2 d. h l binnenschipper, te llansweert op 10 het schip „Zwaati- 7.60 of 3 d.; nnnenschipper, zonder op 16 Sept. 1929 tó boord van het schip f5 of 2 d h.; schipper, zonder vaste Sept. 1929 te Sas het schip „Greta" 2 d h. ioord litspr. te van f' n1 gd bo< spr Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0,05 Prijs der AdvartentiSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijks korting. 16 van of De arrestatie van gewezen Poolsche Kamerleden. De inhechtenisneming van 18 afgevaar digden der oppositie in Polen is gelijk tijdig tusschen twee en drie uur 's nachts gedaan. De afgevaardigden werden van hun bed gelicht, waarbij het tot drama tische tooneelen kwam, daar de meesten niet aan een bevel tot inhechtenisneming wilden gelooven en dachten aan een over val. De regeeringspers schrijft, dat de aan gehoudenen zich in een gevangenis in de provincie bevinden, echter niet in wel ke. ITet bestuur van de orde van advoca ten is bijeengekomen en heeft een protest aangenomen tegen de onwettige aanhou ding van de afgevaardigden-advocaten. De Poolsche regeering motiveert haar optreden met de verklaring, dat de ge arresteerde afgevaardigden de veiligheid en het testaan van den staat in gevaar brachien en een aanslag tegen het staats hoofd hadden voorbereid. De meeste te Warschau en in de pro vincie gearresteerde landafgevaardigden behooren tot de organisatoren van het op positie-congres, dat einde Juli te Krakau heeft plaats gehad, en waar, zooals men zich herinneren zal, felle aanvallen op den staatspresident werden gedaan. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de vroegere minister-president Witos. Het terrorisme in Finland. Gisternacht is te Abö een communis tisch gemeenteraadslid door onbekenden ontvoerd. Hij werd in nachtgewaad in een auto gezet en op eenige kilometers van de stad gebracht. Daarop liet men hem liggen, nadat men hem de belofte afgeperst had, dat hij onmiddellijk ontslag zou nemen als lid van den gemeentel- raad. In Sankt Marie werd een afgevaardigde op gelijke wijze ontvoerd. Alle communistische gemeenteraadsle den van Helsingfors hebben Dinsdag hun mandaat neergelegd, nadat reeds tevoren een gedeelte van hen ontslag had geno men. Smokkelwaar in minlsteriëelen slaap- coupé. Volgens een bericht uit B9ekarest heeft de douane te Jimboiia gisteren den Sim- plon-express in verband met een vermoe delijke smokkelaffaire streng onderzocht. Hleibij werd in den slaapcoupé van den Roemeenschen minister van financiën een groote hoeveelheid zijden goederen, waar op hooge invoerrechten geheven worden, gevonden. Blijkbaar hebben de smokke laars kans gezien, deze goederen in den coupé van den minister te brengen. Zij zijn echter bedrogen in hun verwachting, dat hier geen onderzoek zou plaats heb ben. Korte Berichten. Reuter meldt, dat de lijst gepubli ceerd is van vertegenwoordigers van In dische staten en Engelsch-Indische afge- F E U IL L E TONj Vrij naar het Engelsch. 9) o—. „Dus volgens jou kan geen enkele man op zichzelf passen?" „Bij mijn ziel, juffrouw, u die zelf een vader hebt, om me dat te vragen I Voor u is er echter een klein excuus, omdat uw vader het ambt draagt en dus niet als de rest is. Doch zelfs dat stelt een man niet op een lijn met een vrouw, naar mijn idee; ofschoon het altijd ibeter dam niets is." „Maar wat gebeurde er met je vader op zijn eerste spoorreis? 't Verhaal was nog niet uit." „Welnu, ik was net aan het vertellen, dat moeder hem zei, dat hij het zich niet te gemakkelijk moest maken op reis, of bet zou verkeerd afloopen. Naderhand beeft ze toegegeven, dat ze dom was ge weest, omdat ze, door iets te verbieden ®r Juist de aandacht op gevestigd had. Zooals die moeder, die naar de stad moest, en tegen de kinderen zei: kin dertjes, zullen jullie zoet zijn en geen steentjes in je neus stoppen! De scha- hadden aan zooiets nooit gedacht, vaardigden, welke de onderkoning uit naam van de regeering uitgenoodigd heeft om deel te nemen aan de ronde tafel conferentie, die over eenige weken te Lon den bijeen zal komen. Volgens een bericht aan de „New- York Times" heeft de regeering van Bo livia wegens het gevaar van nieuwe on lusten den staat van beleg over het geheele land afgekondigd. De Zeppelin heeft een bezoek aan Moscou gebracht. De Canadeesche premier heeft in het parlement te Ottawa het voorstel inge diend om 20 miljoen dollars voor bijzon dere maatregelen tot bestrijding der werk loosheid te bestemmen. Volgens de jongste officiëele mede- deelingen zijn bij den brand in de Piraeus zestien zeilschepen verbrand, alsmede een schip van 1500 ton. Het aantal dooden bedraagt zes, dat der gewonden tien. Te Bombay is in acht uren tijd 45 centimeter regen gevallen, wat een nieuw record beteekent. De straten gelijken op rivieren en de trams loopen niet meer. Ook treinen en auto's worden opgehou den. In sommige wijken der stad zag men heeren naar hun kantoren en arbeiders naar hun werk gaan in badpakken. Zij moesten tot het middel door het water waden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, des namiddags te halfvier. Aan de orde zal dan zijn het voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna heeft de trekking van de afdeelingen plaats. Woensdag 17 dezer, des namiddags te 2 uur, zal de Kamer weer bijeenkomen, ter behandeling van 'het voorstel van de heeren Slingenherg en Mendels tot wijzi ging van art. 9 van het reglement van orde en benoeming van de leden der 'huis houdelijke commissie en van de gemengde commissie voor de stenographie. Daarna zal het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede ter tafel worden gebracht. Onmiddellijk daarna zal het ontwerp- adres in de afdeelingen worden behan deld. Donderdag 18 dezer, des ochtends' te elf uur, komt de Kamer weer bijeen in open bare zitting ter behandeling van bet ont werp-adres. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, des namiddags te halfvier. In die vergadering zal aan de orde zijn: aanbieding van de Rijks- begrooting voor 1931 en het opmaken van •de nominatie voor het voorzitterschap. De Wieringermeerpolder. Tot inspecteur bij den dienst tot het in cultuur brengen van den Wieringermeer- maar nu deden ze bet juist en toen ze te-* rug kwam, kon ze bard naar den dokter loopen, om al die neusjes te laten leeg maken. Doch ja, voor een oogenblik had moeder vergeten, dat ze bet tegen een man bad en niet tegen een wezen, dat reden verstond ze bad echter, als ge trouwde vrouw, beter moeten weten." „Dus bij was haar ongehoorzaam?" „Natuurlijk lieve. De trein was bet station nog niet uit, of bij zat al met zijn hoofd tegen de kussens en bij werd niet eerder wakker, dan toen bij vijf stations voorbij: Folwich was". „Lieve tijdl" Het was lieve tijd en niet zoo zuinig ook; want hij moest in Brayford vier uur wachten, en de trein, die toen nog reed, stopte niet in Folwich, zoodat bij zijn zus ter niet eens gezien beeft. Toen bij thuis kwam, en bij vertelde wat hem overko men was, kun je wel nagaan, dat er wat zwaaide. En toen bij nog eens op reis moest, ging moeder mee, om hem wak ker te houden." Zoo babbelden de beide vrouwen, de oude en de jonge, nog een tijdlang voort, en ofschoon uit bet bovenstaande moge blijken, op welk een goeden voet Johanna stond met haar vroegere baker, de lezer heeft er geen antwoord door bekomen op de vraag, waarom Johanna het gesprek polder is benoemd de beer A. Minden- houd, thans directeur der N.V. grond verbetering en ontginnings-maatschappij te Hoogeveen. De heer Minderhoud is reeds sinds eenige weken in zijn nieuwe functie werkzaam. Een waarschuwing aan landverhuizers. De directeur van bet bureau der Ned. Ver. „Landverhuizing", gevestigd Bezui- denhoutscheweg 97, Den Haag, schrijft het volgende: Pas ontvangen berichten uit de Ver. Staten van Amerika noemen de aldaar heerschendo werkloosheid 'zóó ernstig en de kans op het vinden van loonend werk zóó uiterst gering, dat, voor dit jaar al thans, aan een ieder moet worden ont raden om naar dat land te emigreeren. Zij, die voornemens zijn in de Ver. Staten een bestaan té zoeken, zullen hun vertrek ten minste moeten uitstellen tot het voorjaar van 1931. Zij zullen goed doen ook dan niet tot de afreis te beslui ten, vóórdat zij: bij hoogergenoemde ver- eeniging inlichtingen hebben ingewonnen of en, zoo ja, in hoeverre er verbetering in den toestand is ingetreden. Het luchtverkeer in ïndië. Voor het eerst sinds 'het bestaan der K. N. I. L. M. overschreed bet aantal in één maand vervoerde passagiers de tweeduizend en bedroeg in Juli 1930 to taal 2024. De vracht bedroeg in Juli 12.488 K.G. en bet aantal verzonden brieven 55.000. De stijging in het vervoer is hoofdzake lijk te danken aan de groote belangstel ling bij de rond- en speciale vluchten, zooals in Labat, Tegal, Pekalongan en Magelang. Ook het houden van maanlichtvluch'en, waarmede de K. N. I. L. M. in de afge- loopen maand in Bandoeng en Batavia een begin maakte, bad een gunstigen in vloed op de vervoercijfers. De stijgende lijn in het luchtpostvervoer wijst er op, dat vooral de zakenman de voordeelen, aan dit vervoer verbonden, meer en meer; gaat inzien, hetgeen nog meer tot uitdrukking zal komen, wanneer in October a.s. de geregelde wekelijksGhe dienst Batavia-Medan in aansluiting aan de mailbooten zal zijn geopend. Het aantal door de K. N. I. L. M. ge vlogen K.M. bedraagt van de oprichting, November 1928 af, 1.006.350. Bestrijding der zedeloosheid. Te Utrecht, in één der zalen van hotel „Pomona" vergaderde, onder presidium van Dr J. Lamm erts van Bueren, presi dent-directeur der Heldringgestichten, het comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid. 'Bij dit comité zijn aangesloten, behalve verschillende leden van de rechtelijke macht en politie-autoriteiten, vele organi saties 'die zich bewegen op 't terrein van de zedelijke en maatschappelijke verhef fing des volks.. Nadat de voorzitter aan de hand van daartoe strekkende geschriften, verschil lende symptomen van zedelijke verwording inleidde, n.l. hoe het met haar vriendin, Alice Martin stond. Inderdaad was het met het arme kind niet bijster wel gesteld. Want ofschoon in haar hart een snaar bleef trillen, die haar .evenwicht verstoorde en de blos van haar wangen roofde, de oorzaak van al dat kwaad merkte er niets van. Paul werd veel te veel in beslag genomen door zijn boeken en roeïwedstrijden, dan dat hij er acht op zou slaan, dat een meisjesgezicht wat smaller en haar wang wat bleeker was geworden. En zoo men hem verteld had, dat hij de schuldige daarvan was, hij zou hoogst verbaasd en nog meer verdrietig daarover zijn ge weest. Hij had waarlijk wel andere zaken aan het hoofd, dan zich op het diste- lig pad d"er liefde te begeven. Was hij in zijn tweede jaar te Oxford geen cap tain geworden van de roeiploeg en moest hij niet alles aanwenden, om zich deze onderscheiding waardig te keuren? Paul Seaton vond in dien tijd roeien een hoogst ernstige bezigheid. En toen Johanna hem op zekeren dag vroeg, hoe het toch mogelijk was, dat hij zoo kon opgaan in een dergelijk leeg vermaak, ,was hij zeer verontwaardigd en betoogde dat er heel wat meer in zat dan alleen aangename tjjdpasseering. van buiten de grenzen des lands bad ge signaleerd, wierp de heer W. Voskuil, chef van de afdeelingen voor 'kinder- en zedenpolitie te Rotterdam, aan de hand van zijn rijke ervaring 'n blik op de velerlei gevaren, die te Rotterdam vooral de jeugd bedreigen en de pogingen, die van politiewege worden aangewend om die gevaren te keeren. iSpr. deed mededeelingen, wel geschikt vooral om de ouders tot groote waak zaamheid op te wekken. In. een levendige bespreking, 'die op 't referaat volgde, waaraan deelnamen, Mr A. de 'Graaf, Dr D. Snoeck Henkemans, mej. Mr van .Dorp, mevr. Van Schalk, de Commissaris van Politie de heer C. E. G. Hogendijk en de heeren Dr de Vrijer, J. N. van Munster, A. J. da Costa, G. Velthuijsen, P. Hartendorf e.a., werden verschillende vragen naar voren gebracht om te verkrijgen, zoowel vermeerdering van Rij'ks- als van 'Gemeentepo'litie-toe- zicht. Dit om te geraken tot nauwkeuriger naleving van de bestaande wettelijke be palingen, 'die bedoelen bescherming der jeugd en bevordering der goede zeden. Bovendien werden verschillende bepa lingen aan de hand gedaan, 'die door de 'Overheid en Rijk en Gemeente zouden kunnen worden vastgesteld, ter bevorde ring der publieke eerbaarheid. Uit het boekdrukkersbedrijf. In aansluiting aan het korte overzicht betreffende het afbreken yan de onder handelingen over een Collectieve ar beidsovereenkomst in bet boekdrukkersbe- drijf, deelt .de Federatie der werkgevers- organisatiën in dat bedrijf ons nog bet volgende mede: De voornaamste wijziging, welke van de zijde der werknemers was voorge steld, was die van loonsverhooging, ge paard1 met inkrimping van het aantal ge- meenteklassen,' hetgeen practisch neer kwam op een loonsverhooging van 5 ets per uur voor het geheele land (voor Amsterdam 3 cents.) Enkele andere wenschen waren nog: Inkrimping van de b egren zing van den arbeidstijd; verkorting van den nacht-ar beid van 42 tot 38 uur en andere ver zwaringen, speciaal van bet dagbladbe drijf; verder .gaande beperking van bet aantal overuren; verlenging der vacantie van 6 tot 9 dagen. De voornaamste wenschen, welke van werkgeverszijde waren ingediend, luidden: Uitbreiding van da arbeidsbegrenzing; waardoor de mogelijkheid zou worden geschapen van een tweeploegenstelsel voor het machinale bedrijf; een onder zoek, in hoeverre de daling der index cijfers aanleiding geeft tot loonsverlaging; combinatie van het individueele mini mum grcepsloon en verruiming van het recht van ontslag. Van werknemerszijde - werd het stand punt verdedigd, dat de toestand in het grafisch bedrijf, gezien ook de geringe werkloosheid van den laatsten tijd, thans toelaat, om 'de „verslechteringen", welke sedert 1923 in 'de C. A. O. waren aange bracht, geleidelijk weg te nemen, terwijl „Maar jullie meisjes" Alice was bij het gesprek tegenwoordig „kunt na tuurlijk toch niet begrijpen, welke belan gen er op het spel staan, als men in een roeiploeg zit. Ik kan je wel vertellen, dat ik lui gezien heb, die tot op hun hemd toe nat waren, en die er niet de minste notitie van namen, hoe verkleumd ze waren en misschien wel ziek zouden worden, als him boot het maar zou win nen." „Och", antwoordde Johanna, „ik geloof dat junie jongens de zaak wel wat over drijven. Ik zie in dat roeien niet veel meer dan een soort brute uiting van li chaamsoefening, waarvan het profijt ge ring is. Iets anders zie ik er niet in. Ik kan me voorstellen, dat een student er prat op gaat, dat zijn universiteit de knapste geleerden voortbrengt; maar wat het te beteetenen heeft, dat zij met hun wedstrijdboot het eerst aan de eindstreep zijn of niet, is me een raadsel." Paul kreunde. „Juist om de eerste te zijn, daar gaat het om, zoowel op school als in de sport." „Steekt er dan zooveel verdienste in, wanneer men zijn medemenschen de baas is in physieke kracht?" antwoordde Jo hanna, die tenger en zwak was. „Ongetwijfeld", antwoordde Paul, die groot en sterk was als een jonge reus. Bjnnenland. Dr H. J. Lovint over de landhouw-crisis. Gemeenteraad van Middelburg. De Oranjefeesten te Goes. Buitenland. Arrestatie van Kamerleden in Polen. Terrorisme in Finland. voorts ook den arbeider toekwam zijn aandeel in den vooruitgang en vergrooting der wereldproductie. De patroonsdelegatie betoogde daar tegenover, dat de indexcijfers der kosten van bet 'levensonderhoud sedert het be gin der 'thans geldende O. A. O. met bijna 5 pet. waren gedaald, betgeen een vermeerdering van het reëele loon met meer d'an 5 pet beteekende. Verder werd de meëning geuit dat de z. g. n. „verslechteringen" sedert 1923 eveneens op grond van de sterke daling der indexcijfers practisch waren achter haald en juist op een vermeerdering van het reëele loon uitkwamen. Als voornaamste argument werdi van' patroonszijde evenwel naar voren ge bracht, dat de huidige wereldcrisis, die ook pp het bedrijfsleven in Nederland baar invloed uitoefent en naar men ver wachten kan ook in heit boekdrukkersbe- drijf in sterke ma.te een malaise zal veroorzaken, den toestand zoo onzeker maakt, dat de patroonsdelegatie op dit oogenblik, zoowel tegenover bet Neder- landsche bedrijfsleven in het algemeen; als het boekdrukkersbedrijf in het bij zonder, geen verantwoording op zich durft te nemen voor verdere verbete ring der arbeidsvoorwaarden. Brievenbussen. Het ambtena ren-reglement weer verworpen. De verhouding met de Godshul zen. De directeur van Gemeen tewerken particulier architect Dhr Jeronimus als huisbaas. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad van Middelburg. De voorzitter brengt allereerst har telijk dank aan al degenen, die hebben medegewerkt om de gevierde feesten zoo schitterend te doen slagen. Het zijn mooie dagen geweest. Ook dankt spreker de „Ik geloof, dat het altijd prettig is, om zijn dingen goed te doen, of het nu op geestelijk of physiek terrein is", merkte Alice bemiddelend op. ,,'tls heerlijk, te voelen, dat men in goede conditie is", zeide Paul, zijn arm spieren opzettend. „Ik zou toch liever een genie zijn dan de grootste krachtpatser ter wereld!" „Zou je denken? Daar zou men over kunnen twisten. Ik geloof, dat ik liever Achilles was in 't heetst van den strijd, dan Homerus, die hem bezingt." „Als ik een man was, zou ik ook graag groot en sterk zijn", betoogde Alice. „Wat voor een man zijn spierkracht is, is voor de vrouw haar schoonheid." „Zouden knappe vrouwen dan zooveel gelukkiger zijn dan minder begunstigde soortgenooten?" vroeg Johanna. „Stellig. Want de menschen houden meer van haar, en een vrouw heeft be hoefte aan liefde." Johanna schudde haar hoofd. Ik ben het niet met je eens. Je familie houdt van je, of je leelijk of mooi bent. En de liefde van menschen, die alleen door een knap gezichtje worden geboeid, lijkt me niet veel waarde te hebben." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1