No. 288 Dinsdag 9 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Ne. 250. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franoo per post, f3,— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. IN VERBAND MET DE FEESTELIJK HEDEN TE GOES ZAL „DE ZEEUW" A.S. DONDERDAG VROEGER VERSCHIJ NEN. ADVERTENTIEN ENZ. VOOR DIT NUMMER BESTEMD, MOETEN UITER LIJK TE 10 UUR 'S MORGENS IN ONS BEZIT ZIJN. Voor vrede en recht. In een artikel in het hoofdorgaan van de S. D. A. P., waarin propaganda ge maakt wordt voor 't petitionnement tegen het vlootplan van Minister Deckers, lezen wij o.m.: „De afschuw tegen den oorlog en zijn voorbereiding, de weerzin tegen uitbrei ding van de vloot, doch ook het gezonde inzicht, -dat hier tientallen millioenen zul len worden weggesmeten, terwijl voor nut tige doeleinden het geld niet aanwezig heet te zijn, al deze factoren te zamen moeten de massa van het Nederlandsche volk er toe brengen ons petitionnement met graagte van haar handteekening te voor zien. Wij1 weten ons hier te zijn de brengers van den nieuwen geest in de maat schappij. Wij willen internationale vraag stukken niet meer door oorlogsmacht, doch door overleg zien opgelost. Wij; wil len vrede en recht." Dat is wel een heel „handige" manier om stemming te maken. Wie dit leest en zich niet ook van an dere zijde laat voorlichten, moet wel den indruk krijgen, dat onze regeering den oorlog mint en daarom op uitbreiding van de vloot aanstuurt, dat zij. de inter nationale vraagstukken wil zien opgelost niet door overleg, maar door oorlogs macht. Wie echter ook maar een weinig na denkt, weet beter. Onze regeering wenscht de vloot in Oost-Indië in stand te houden (niet uit te breiden), juist omdat zij een afschuw beeft van den oorlog en alles wat daarop lijkt. Toen in 1914 de- groote wereldoorlog uitbrak, bad de regeering slechts één doel: onze rechten te 'handhaven en ons land buiten den oorlog te houden. Dat heeft ontzaglijk veel moeite gekost, maar onder den zegen des Heeren is het mogen gelukken. Terwijl overal om ons heen het oor logsvuur woedde, te water en te land, is 'het toch gelukt de oorlogsvlammen en daarom ook de oorlogsellende buiten onze grenzen te houden. En sindsdien heeft de regeering er met kracht naar gestreefd de internatio nale vraagstukken opgelost te krijgen niet door wapengeweld, maai door overleg. Zij wenscht niet anders en in die richting wordt dan ook door haar met kracht ge werkt dan het geweld terug te dringen en het recht op den voorgrond te plaatsen. Het misleidend en leugenachtig ge schrijf in „Het Volk" kan daaraan niets veranderen. Hetzelfde streven zit ook bij 'het aan hangige vlootplan voor. Als onze weermiddelen worden ver waarloosd, dan beteekent dat, dat Indië overgeleverd wordt aan het wapenge weld. Eerst van de zijde der commu nisten en dan van den kant van andere mogendheden, die van de zorgeloosheid van N ederland niet de dupe zullen wil len worden. Dien kant wil onze regeering niet op. Zij wenscht niet anders dan den v red e te dienen en h e t r e c h t. Wie haar bij dat pogen wenscht te steunen, kan en mag zijn naam niet geven aan het roode petitionnement. De ramp ln San Domingo. Naar de Associated Press uit San Do- me^t becijfert de door president Trupllo met die leiding der sanitaire dien sten belaste doctor Galderon het aantal dooden thans op meer dan 4000. Zelfs wordt er rekening mee gehouden 'dat dit N.V. AMSTERDAMSCHE ELEMENTENFABRIEK v.h. GEBR. PETERS bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom-sterkstroom en radioartikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. AMSTERDAM, C., PRINSENGRACHT 220-224. aantal tot 5000 zal stijgen, daar ongeveer 30 pet. van de gewonden zoo zwaar is gekwetst, dat zij waarschijnlijk zullen sterven. Per vliegtuig zijn groote hoeveelheden anti-septische middelen aangekomen. De hulpverleening wordt echter tengevolge van het gemis aan drinkwater in ge vaar gebracht, zoodat het uitbreken van epidemieën wordt gevreesd. Volgens berichten uit San Domingo zijn thans 2800 lijken geborgen. Honderden lijken liggen nog onder het puin van de ingestorte huizen. Het aantal gewonden bedraagt volgens de jongste opgave meer dan 15.000. De meeste gewonden sterven aan .infectie, daar de noodzakelijke hulpmiddelen ont breken. Aneta meldt uit Willemstad, dat het Nederlandsche marinevaartuig „Arend" naar San Domingo is vertrokken voor het verleenen van "hulp aan 'de slachtoffers der ramp. Het schip heeft levens- en verbandmid delen aan boord. Twee .doktoren maken de reis mede. De communisten-agitatie in Hongarije. De communisten hadden te Boedapest tegen 7 September botsingen voorbereid, die echter door de maatregelen der poli tie achterwege zijn gebleven. De politie had een aantal communis tische leiders gearresteerd en uit de ge vonden documenten was gebleken, dat de communisten op 7 September onlusten wilden veroorzaken. Uit deze documenten blijkt, dat deze onlusten, evenals die van 1 September, gefinancieerd worden door Moscou. Het geld wordt via Berlijn en Weenen gezon den. De revolutie in Argentinië. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat al le provinciale gouverneurs afgezet en door officieren vervangen zijn. De officie ren zullen hun ambt blijven waarnemen, totdat de nieuwe verkiezingen zullen zijn gehouden. Irigoyen heeft nog een poging gedaan om per auto te ontkomen, doch werd door motorrijders ingehaald. Aangezien de 78- jarige president ernstig ziek was, is bij naar een lazaret overgebracht. Daar on- derteekende. hij een verklaring, dat hij zich uit het politieke leven zal terugtrek ken. Een dergelijke verklaring is ook door vice-president Martinez onderteekend. In een ander rapport over de gebeurte nissen heet bet, dat het succes der revo- luti'onnairen in de eerste plaats aan de cadetten der militaire school te danken is. De opstandige troepen marcheerden naar het congres. Hier vielen de eerste schoten, die door de aanhangers van den president en zijn lijfwacht gelost werden. Tenslotte gaven dezen zich echter over. Verdere gevechten hadden plaats bij 't gebouw van de „Epoca", waar politie te paard eenige machinegeweren der opstan delingen wisten te veroveren. Hier wer den 20 personen gedood en 150 gewond. Bevestigd wordt, dat Irigoyen tenge volge van de gebeurtenissen een geheel gebroken man is en bovendien een ernsti ge longontsteking beeft opgedaan. Door de omwenteling is de radicale partij, die 14 jaar onafgebroken aan bet bewind is geweest, plotseling van alle macht beroofd. De omwenteling is het werk van de. conservatieve partij en moet door de kapitalisten van het land rijn ge steund. Generaal Uriburu, die thans het be wind heeft aanvaard, is een In Argentinië bekend militair leider, die ook vaak in Europa is geweest. Hij was inspecteur- generaal van het Argentijnscbe leger en toefde voor den oorlog voor studiedoelein den in Duitschland. Poolsche betoogingen tegen herziening der grenzen. In verscheidene plaatsen in Polen heb ben Poolsche bonden gisteren betoogingen gehouden tegen een herziening van de 1 Duitsohe Oostgrens. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de Poolsche regeering met nadruk wordt verzocht op de vergaderingen van den Volkenbond stelling te nemen tegen de gedachte van een revisie der greDS. Verder wordt van de Poolsche regee ring geëischt, krachtiger op te treden to gen de Duitsche minderheden in Polen. Te Posen zouden 30.000 personen aan de betoogingen hebben deelgenomen. De werkloosheid in Engeland. De uit leden der drie politieke partijen in Engeland gevormde commissie, die een onderzoek instelt naar de werking van 't werkeloosheidsverzekeringsfonds, is gis teren baar werkzaamheden begonnen. De beide voornaamste punten van onderzoek betreffen de noodzakelijkheid van vermin dering der uitkeeringen en de eventueele uitsluiting van bepaalde klassen van wer- keloozen van onderstand. Hieronder val len zij, die niet willen werken, en die be drog gepleegd hebben bij hun aangifte voor steun. Het plan-Brland aan de volkenbonds vergadering toegezonden. De Europeesche conferentie te Genève beeft ruim drie uur vergaderd. Van (het begin af bestond er een ernstig meenings- verscbil tusschen Briand en Henderson over den gang van zaken. Brand wenschte, dat deze Europeesche conferentie reeds haar principieele in stemming met 'het denkbeeld eener Euro peesche federatie 'zou uitspreken en het plan dan verwijzen naar de volkenbonds vergadering, doch Henderson wilde geen uitspraak in beginsel en eenvoudige ver wijzing van de gebeele aangelegenheid zonder meer naar de volkenbondsver gadering. Ook wilde Briand, dat deze Europee sche conferentie, na de debatten in de volkenbond'svergadering, zelf een studie commissie zou benoemen, terwijl Hender son ook deze benoeming aan de volken- bondsvergadering wilde overlaten. De Belgische minister Hijmans stelde tenslotte een motie voor, waarbij de con ferentie verklaren zal, met sympathie van de pogingen van Briand te hebben ken nis genomen, doch ook deze verklaring was voor Briand te zwak en ontstemd verklaarde hij, dat hij; dan niet op zich zou willen nemen de zaak verder in de volkenbondsvergadering te bepleiten. 'Eindelijk werd overeenstemming ver kregen over een motie, die zegt, dat de Europeesche samenwerking voor het be houd van den wereldvrede nuttig zal zijn en overtuigd, dat deze Europeesche samenwerking binnen het kader van den volkenbond zal moeten plaats vinden, het plan-Briand aan de volkenbondsvergade- ring toezendt en Briand uitnoodigt deze motie in de volkenbondsvergaderiiig toe te lichten en te verdedigen. Deze motie werd eenstemmig aange nomen, waarna Briand de uitnoodiging heeft, aangenomen, om de inleider te zijn bij de debatten, die hieromtrent in de volkenbondsvergadering zullen volgen. Korte Berichten. Het aantal candidaten voor de aan staande verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag bedraagt omstreeks 7115 tegen over 6209 in 1928; terwijl het aantal par tijen van 31 tot 24 is gedaald, is dus het aantal candidaten met ruim 900 gestegen. Jack Diamond, de uit Duitschland uitgewezen „koning van de New York- sche onderwereld", heeft thans bij de Pruisische politie een eisch tot schade vergoeding ingediend. Een advocaat uit Berlijn eischt uit naam van Jack de kos ten voor de heen- en terugreis van Ame rika naar Duitschland terug en schade loosstelling voor zijn arrestatie en de ern stige benadeeling van zijn goeden naam. Een notarisklerk te Parijs heeft zich ten Paleize van Justitie aangemeld met de mededeeling, dat hg zestien mil- lioen francs verduisterd had. Nadat ge bleken was dat zijn opgave juist was werd hg opgesloten. Naar uit Parijs wordt gemeld, is ongeveer de helft van de meer dan 400 geheime radio-stations, die in het begin van dit jaar in het land bestonden, op gespoord. Amateurs-verzenders, die ont dekt worden, kunnen beboet worden met 1000 tot 10.000 fr. en veroordeeld wor den tot gevangenisstraffen van een maand tot een jaar. Een groote brand heeft een opslag plaats van Goodyear Tyre and Rubber Company te Birmingham verwoest. De schade bedraagt meer dan honderddui zend pond sterling. Afscheid van Prinses Juliana van Katwijk aan Zee. Prinses Juliana zal op Vrijdag 19 de zer 's middags 3 uur, te Katwijk aan Zee "bet monument onthullen, opgericht ter nagedachtenis van de in den oor logstijd omgekomen Katwijksche visschers, welke oprichting door Prinses Juliana is mogelijk gemaakt als een aandenken aan haar verblijf te Katwijk tijdens haar stu die aan de Leidsche universiteit. Voordat de onthulling geschiedt, zal de burgemeester, mr dr J. Schokking, in de Oude Kerk een gedachtenisrede uitspreken. Plaatselgke autoriteiten wor den hiertoe uitgenoodigd. De heer Nic. van Beelen zal het orgel bespelen. De schoolkinderen, ongeveer 3000 in getal, zullen aan de Prinses een zang- hulde brengen. Na afloop van de onthulling van "het monument zullen de besturen van ver- eenigingen in het Hotel du Rhin aan de Prinses worden voorgesteld. Een en ander wordt beschouwd als een officieel afscheid van Prinses Ju liana van Katwijk aan Zee. Het Ned. Wegencongres. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de vereeniging Het Nederland sche Wegencongres, zal die vereeniging op 25 dezer een excursie houden door het Westland. Het ligt in het voornemen van de com missie voor Westlandscho Belangen, om de gasten te Naaldwijk officieel te ont vangen als blijk van waardeering voor de in bet Westland getoonde belangstelling. Het conflict bij de K. L. M. De directie der K. L. M. heeft, daartoe uitgenoodigd, 'gisterochtend een onder houd gehad met den Rijksbemiddelaar, Dr S. de Vries Czn. Zij' heeft daarbij de gevraagde inlichtingen omtrent het be staande conflict verstrekt. De arrestatie van Nederlanders in Italië. Op de vroeger vermelde vragen van het Eerste Kamerlid mr Mendels, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, mr Beolaerts van Blokland, het volgende geantwoord De Minister heeft in hetgeen was mede gedeeld aanleiding gevonden naar het ge beurde een onderzoek te doen instellen. Gebleken is, dat de heer Schmidt aan gehouden en onder arrest gebleven is, omdat hij bij de Italiaansche politie ge signaleerd stond als Nederlandsch com munist en vermoed werd een Bolsje- wieksch agent te zijn; voorts omdat hij op de lijsten der Italiaansche grenspolitie gesignaleerd stond als een persoon, die aangehouden en aan een onderzoek moest worden onderworpen. Mevrouw Kamer man is, naar gebleken is, aangehouden en onder arrest gebleven, aangezien zg reis de met een als communist gesignaleerd persoon eu eveneens op haar het ver moeden rustte een Bolsjewieksch agent te zijn. Be heer Schmidt en mevrouw Kamerman zijn tot de grens begeleid als ongewenschte vreemdelingen. Niet de reiskosten van dat geleide, maar wel »de onderhoudskosten kwamen voor hun re kening. De Italiaansche Regeering heeft op de stappen, die Harer Majesteits gezant te Rome, in opdracht van den Minister, ge daan heeft, behalve het boven reeds me degedeelde, doen weten, dat de lange duur der aanhouding uitsluitend te wijten is geweest aan de noodzakelijkheid om inlichtingen in te winnen en het voor de vaststelling der feiten vereischt on derzoek te houden. De Nederlandsche consul te Livomo heeft gedurende de aanhouding van den Binnenland. De arrestatie van Nederlanders in Italië. De positie der akkerbouwers. Buitenland. De revolutie in Argentinië. Het plan-Briand naar de Volkenbondsveï- gadering. De communisten-agitatie in Hongarije ach- terwege gebleven. Brand in de haven van Pireiis. heer Schmidt en mevrouw Kamerman herhaaldelijk bij de politie te Livorno stappen geSaan ten gunste van beide per sonen. De quaestuur had echter steeds geantwoord, dat zij in afwachting was van nadere berichten. De export van landbouw- en snivel- producten. Naar „Het Volk" meldt, heeft gister middag een conferentie plaats gehad tus schen den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en de vertegenwoor digers van de drie centrale landbouworga nisaties, te weten het Koninklijk Neder landsch Landbouw-Comité, den Roomsch- Katholieken Boeren- en Tuindersbond en den Ghristelijken Boeren- en Tuinders- Bond, en voorts van den Nederlandschea Tuinbouw-Raad, den Bond van Kaaspro ducenten en dell Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond. Een vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Za ken woonde deze besproking bij. Morgen zal, naar men ons op ons verzoek om in lichtingen verklaarde, aangaande deze conferentie een officieele communiqué ge publiceerd worden. DE EXPEDITIE VAN ANDREE. Bij het onderzoek der voorwerpen, die in de zeilboot van Andrée lagen, werd, naar het W.B. uit Tromsö ineldt, niets belangrijks meer ontdekt. Het fototoestel bevatte negatieven, die er uit werden ge nomen. Aan de andere zijde der boot vond men een vlag. Andrée's veerbalana was zoo goed bewaard gebleven, dat men er nu nog mee kan wegen. Met andere voorwerpen lag naast Andrée's stoffelijk overschot een schoteltje met spijsresten. Het papier, waarop een dramatische schildering van den zwerftocht over het ijs stond, was tot een ronden bal gemaakt en met touw omwonden. Een der sleden van Andrée was ledig, de andere, die on geveer 150 M. ver over het ijs was ge trokken, bevatte de zeilboot. Met het pak ken was een begin gemaakt, opdat alles gereed zou zijn, als 'het Zweedsche oor logsschip Svensksund zou arriveeren om hem af te halen. Dr Horn's vermoeden, dat er ook nog elders op het Witte Eiland overblijfselen van de expeditie te vinden zouden zijn, is naar „Dagens Nyheter" mededeelt inderdaad bevestigd. De door dit blad uitgezonden expeditie vond in een glet- scher, waarvan het ijs zoo ver gesmolten was, dat het kamp, dat door den gletscher bedekt was geweest daar nu bovenuit kwam, dit kamp van de expeditie. Onder de resten van een primitief huis vond. men het uiteengevallen skelet van een mensc'h en vele uitrustingsstukken; in strumenten, wapens, werktuigen, in hun geheel of slechts gedeeltelijk bewaard ge bleven. Voorts stukken van den ballon- gondel, 'kleederen, een brief van Andriée en de aanteekenin'gen van Frankel. Alles scheen er op te wijzen, dat de expeditie door een sneeuwstorm is overvallen ge weest. Blijkens het bericht, dat Wolff nit Stockholm ontving, wordt de expeditie eerst over een week te Tromsö terug ver wacht. Van de nieuwe vondsten getuigt ook het volgende bericht: Uit Tromsö wordt gemeld, dat de visoh- kotter „Isbjöra" op het Witte Eiland ge- v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1