Rechtzaken Radio-nieuws Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Door onbekende oorzaak geraakte Zondagmiddag de hooi» en strooberg, welke in de nabijheid van woning en schuur stond, van den landbouwer Iz. op 't Hof, alhier, in brand. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist erger te voorkomen. Het hooi en stroo was, naar men ons meedeelde, niet verzekerd. Zaterdagavond speelde de voetbal vereniging V. D. 0. 1 te Kapelle, tegen H. V. V. 1 en 2 gecombineerd van Hans- weert, met uitslag 21 in het voordeel van H. V. V. 'Ij )'J KrabbendIJke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Vertrokken: G. Overbeeke, verpleger, naar „"Vrederust", Bergen op Zoom; Adri- ana P. Aarnoudse naar "Eindhoven, Leo- straat 3; Pietern. D. Kervinek naar Krui- ningeiL Domburg. Ons dorp heeft Vrijdag feest gevierd ter eere van den öOsten verjaar dag onzer Koningin. Het programma .be vatte alles, wat er toe kon medewerken om het iedereen naar den zin te maken. Het dorp was feestelijk versierd en gaf een gezeiligen indruk. Het feest werd des morgens met klokgelui begonnen. De burgemeester, eere-voorzitter van de feest commissie, hield op de pui van het raad huis een feestrede, yvaarna het fanfare corps „Apollo" koraalmuziek speelde. In de Ned. Herv. Kerk werd des morgens een kerkdienst gehouden, .waarin beide predikanten voorgingen. De kinderen en grooteren werden des namiddags met volksspelen bezig gehouden. Optocht door alle straten met muziek waarbij versierde rij- en voertuig en had plaats. Uitvoeringen van muziek en zang verenigingen wisselden elkaar op de tent af. Des avonds werden door den 'Burge meester de prijzen uitgereikt De verlichting was het glanspunt van het feest. De meeste straten baadden .in een zee van licht. Electrisch verlicht was het gemeentehuis, alsmede enkele parti culiere .woningen. Door het stille weer slaagde de illuminatie .uitstekend. Tot slot werd op het terras van het badpaviljoen een vuurwerk afgestoken, vele menschen waren hierbij tegenwoordig. De bewoners van de Ooststraat hadden hun straat niet alleen mooi verlicht, doch eveneens prachtig versierd. Des avonds hadden zij zich de medewerking verzekerd van de mondharmonica-vereeniging, di recteur de heer G. Wagenvoort uit Mid delburg, die met haar muziek de gezel ligheid verhoogde. Tot laat in den nacht bleef men vroolijk bijeen. Wanklanken werden niet gehoord. Souburg. De uitslag_ van den etalage wedstrijd luidt als volgt: lei prijs mej. A. Kruithof 113 p.; 2e pr. J. Carlier, 102 p.; 3e pr. J. M. peurwaarder 99 p. Door de juryleden werd ook nog een prijs beschikbaar gesteld, waarvoor in aanmerking kwam de heer' P. la Soe met 96 punten. O.- en W.-Souburg. Het feest ter eere van H. M. de Koningin is uitnemend ge slaagd. Dank zij het gunstige weer, kon alles een verloop hebben zooals men het zich had voorgesteld. De burgerij heeft zich over het algemeen en in sommige wijken in het bijzonder, geweerd, om stra ten en gevels een feestelijk aanzien te ge ven, wat de stemming reeds Vrijdags avonds verhoogde. In vele straten verre zen eerepoorten. De toren werd reeds Don derdags electrisch verlicht voor proef, evenals verschillende winkels. Aan den etalagewedstrijd werd door 19 winkeliers deelgenomen. Hiervoor waren drie prijzen beschikbaar gesteld. Zaterdagmorgen 8 uur werden de fees telijkheden geopend met de reveille door de Marinekapel uit Vlissingen, Door hetzelfde muziekkorps werd het gezang der schoolkinderen begeleid, die zich hadden opgesteld voor het Gemeente huis tegen negen uur. Deze aubade der ongeveer 800 kinderen kan prachtig ge slaagd heeten; stond onder leiding van dhr de Ru en werd door een massa men schen bijgewoond. Gezongen werden een vijftal nationale liederen. Ook de Fröbel school deed dapper mee. Burgemeester Jhr H. A. van Doorn dankte de kinderen voor het ten gehoore gebrachte, waarna door de menigte het Wilhelmus werd aangeheven. Hierna volgden spelen voor de jeugd en werd zij getracteerd. Inmiddels werd door een 40-tal ruiters het ringrijden beoefend. Dit geschiedde in twee banen. Hiervoor waren twee bijzon dere prijzen beschikbaar gesteld, bene vens verschillende anderen van particulie ren. Verschillende „ouderen" kampten mee om deze te behalen. Des middags volgde een „allegorische optocht" van versierde wagens, rijwielen, ruiters te paard, turners en verschillen de corporaties, waarbij verschillende num mers waren, waaraan veel zorg was be steed. Van drie tot vijf uur werden op verschil lende plaatsen wedstrijden gehouden, zoo als ringrijden met rijwielen, zwemmen in het kanaal, gecostumeerd voetbal, turn oefeningen enz., opgeluisterd door muziek. Des avonds werd door beide zangvere nigingen een zevental liederen ten ge hoore gebracht, waarbij duizenden tegen woordig waren. Een luid applaus was de dank der menigte. Des avonds werd de optocht herhaald waarbij deze in een lichtstoet was ver anderd. De straatverlichting was, dank zij de zorgen van de buurtcommissies, in orde en onze oude toren baadde zich in een zee van electrisch licht. Ook sommige straten benevens verschil lende étalages brachten deze moderne verlichting in toepassing, honderden lam pions en vetpotjes deden de rest. Op het Oranje- en Marnixplein werden concerten gegevon, waarbij drommen menschen tegenwoordig waren. Alles bij elkaar genomen, kan gezegd worden, dat Souburg op waardige v/ijze heeft feestgevierd, waaraan door bijna de geheele bevolking werd meegedaan. De prijzen werden als volgt behaald: Etalagewedstrijd 1ste prijs mej. Kruit hof; 2e dhr J. Carlier, 3e J. Deurwaarder. Prijs der jury dhr P. J. Lasoe. Straatversiering: le pr. Kanaalstraat, 2e pr. Braamstraat, 3e pr. Ritthemsche- straat. Versierde wagens: le pr. de wagen voor stellende „de Landbouw"; 2e pr. de wagen voorstellende de Chr. Werkman? nd; 8t jr. de wagon voorsteller de „d .1 )ml- wagen"; 4e pr. de wagen voox-stellende „de Elf Provinciën". De jury-prijs „de waterleiding" voorheen en thans. Versierde paarden: le pr. J. Gastel Wz.; 2e pr. Jac. Castel Jz.; 3e pr. J. de Pagter; 4e pr. W. Paassen. Prijs der jury G. Joosse. Afd. ringrijden: le pr. P. Castel; 2e pr. J. Castel Wz.; 3e pr. W. Bosschaard; 4e pr. W. Koole; 5e pr. Jac. Castel; 6. Corn. Kodde; 7e pr. J. van Sluijs; 8e pr. Chr. de Visser; 9e pr. S. Kodde; 10e pr. M. Adamse; lie pr. J. v. Sluijs; 12e pr. J. Rijnierse; 13e pr. P. de Visser; 14e pr. W. Pouwer; 15e pr. J. Melse; 16e pr. A. Koppejan; 17e pr. J. Franse; 18e pr. P. Baljeu; 19e pr. J. Castel; 20e pr. P. Cevaal; 21e pr. P. Olieslager; 22e pr. P. Jongepier; 23e pr. G. de Visser. Bijzondere prijzen: Een zilveren beker, uitgeloofd door den Burgemeester, be haalde W. Bosschaard; een zilveren me daille P. nke. De pot >1 benevens 2 flesschen wijn behaalde Bakker. Daarna had uitreiking plaats aan de winnaars van de andere verschillende wedstrijden, zooals zwemmen, gymna stiek, voetbal en anderen. Een en ander had plaats onder de ge bruikelijke ovaties en goede wenschen en dankbetuigingen, wat een heele tijd vor derde. Verbetering enz. kantoor Gemeentewerken. De aanstaande invoering van het com mercieel beheer voor Gemeentewerken maakt inrichting van een magazijndienst noodzakelijk, terwijl voorts eenige voor zieningen behooren te worden getroffen om 'de administratieve en technische ambtenaren gemakkelijker voor elkander bereikbaar te maken. Het ligt in het voornemen van B. en W. de boekhouding en administratie naar de linkerhelft van het gebouw over te brengen, zoodat beter toezicht op aan- en wegvoeren van materialen op de op slagplaatsen mogelijk wordt, verder de administratieve en technische afdeeling met elkander te verbinden. De verande ringen en verbeteringen zullen een totaal uitgaaf vorderen van f 850. B. en W. verzoeken bij dezen een crediet tot genoemd bedrag. Erfpachtuitgifte grond. In de vergadering van 23 Juli 1930 werd in handen van B. en W. gesteld om praeadvies een schrijven van J. F. Heemskerk en K. L. Jacobson, bewoners van de perceelen Dam, Noordzijde N 16 en N 15, houdende verzoek in erfpacht te mogen verkrijgen ongeveer 35 vierk. M, gemeentegrond, gelegen tusschen de beide woningen. De grond maakt deel uit van een gang welke loopt van de Pijpstraat naar den Dam, Noordzijde en vroeger als brand gang in gebruik geweest, doch thans se dert tal van jaren niet meer als zoodanig dienst doet, en daarvoor trouwens door haar zeer geringe breedte ook niet ge schikt is. Tegen inwilliging van hrt 3 ver zoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Overdracht .grond. De aannemer F. Hollebrandse alhier, heeft zich bereid verklaard om het bui' ten de voorgevel-rooilijn der nieuw ge bouwde woningen aan den Dampoort singel vallende gedeelte grond aan de ge meente in eigendom over 'te dragen. Eenzelfde bereidverklaring is gedaan door de heeren J. C. Meijboom, J. Pol derman, T. de Klerk en A. Flipse, voor een gedeelte van den aan hen toebehoo renden grond, gelegen vóór de nieuw ge bouwde perceelen in de Schuttershof straat. Bedoelde overdracht zal het mogelijk maken dat ter plaatse de openbare straat verbreed en verbeterd wordt. B. en W. stellen mitsdien voor den vermelden grond in vollen en vrijen eigendom van vorenvermelde personen over te nemen met bepaling dat de kos ten der desbetreffende overdracht voor rekening van de Gemeente zullen zijn. Daarna zdl aan het overgedragene de bestemming van openbaren weg gegeven kunnen worden. Ook de firma F. Maljers Zoon, heeft zich bereid verklaard de strook grond, in de Vlissingsche straat, vrijgekomen door den bouw van haar nieuw pak huis, kosteloos aan de Gemeente af te staan. Die buiten de voorgevelrijrooilyn val lende grond is inmiddels, in verband met het drukke verkeer ter plaatse, reeds door de Gemeente bestraat. B. en W. stellen voor ook dezen grond in vollen en vrijen eigendom van de fir ma Maljers over te nemen met bepaling dat de kosten van overdracht voor re kening van de Gemeente zullen zijn. Garantie voor Godshuizen. Ter raadsvergadering van 21 Mei 1930 werd om advies in handen van B. en W, gesteld het schrijven d.d. 1 Mei 1930 van het bestuur der Godshuizen, hou dende verzoek de Gemeente garant te doen zijn voor een nader aan te gano goldleening ad f 1.18000 in verband met de uitbreiding van het Gasthuis. Naar het B. en W. voorkwam, was de 48/4 ti 47/8 pet. door de Rijksverzekerings bank aangeboden annuïteitsleening zeer zeker aan den hoogen kant, weshalve zjj het Bestuur der Godshuizen verzoch ten te trachten alsnog een goedkoopere aanbieding te verkrijgen. De desbeireuc.xde pogingen zjjn mei succes bekroond; de R.V.B. zal name lijk genoegen nemen met een percentage van 4u/16, hetgeen B. en W. aanneme lijk toeschijnt. De C. v. Fin. deelt mede, dat zij ern stig bezwaar heeft tegen de wijze waar op de uitgaven, waarvoor een aanvul lende leening gesloten moet worden, heb ben plaats gehad. Bij de toelichting tot de uitgaven luidt het telkens: „Gedep. Staten kunnen zich er mede vereenigen", terwijl uit het schrijven van 't Bestuur van 2 Mei blijkt, dat B. en W. bekend waren met die uitgaven. Bij onbelangrijke begrootings- wijzigingen werd zooals trouwens ge- wenscht de goedkeuring van den Raad gevraagd. In verband met het onderhavige voor stel maakt het een bevreemdenden in druk dat de Raad buiten deze zaak is gehouden. Het is toch geen zaak van geringe beteekenis. In het kort komt het hierop neer, dat een bouw- crediet van f 106.000 verhoogd moet worden met f 118.000. Het bestuur be redeneert deze overschrijding alsof het de gewoonste zaak is, alsof zooicts ge regeld voorkomt. Het tegendeel is waar. Indien de Comm. zich vereenigt met het voorstel van B. en W. kan zij niet goed keuren dat de Raad gesteld wordt voor een fait accompli. Behoudens de voor zieningen tegen brandgevaar waren de uitbreidingen niet urgent en was er vol doende tijd geweest om den Raad met de voorstellen in kennis te stellen. B. en W. antwoorden hierop: De verhouding van het bestuur der Godshuizen tot den Raad in verband met de verschillende verbouwingen, vernieu wingen en uitbreidingen waarop de uit gaven betrekking hebben, is niet geheel duidelijk. Wel is waar heeft de Raad de begrooting der Godshuizen goed te keu ren, maar de art. 24 en 25 der Armen wet bepalen, dat het Bestuur der Gods huizen voor de betrekkelijke uitgaven de machtiging noodig, heeft van Ged. Sta ten. Ged. Staten kunnen deze machtiging verleenen geheel buiten den Raad om. Voor zoover B. en W. kennis dragen van die uitgaven betreft het alleen die uit gaven, waarbij aan B. en W. spoedshalve gevraagd werd, doorzending; van verzoe ken tot machtiging tot het doen dezer uitt.- gaven. B. en W. hadden geen aanleiding om ongunstig ten deze aan Ged. Staten te adviseeren. In -hoeverre zij den Raad daarvan op de hoogte hadden moeten stellen is hun niet duidelijk. De Raad is natuurlijk volkomen .vrij, wanneer hij dit in het belang der gemeente acht, de ge vraagde garantie te weigeren. Maar B. en W. zijn van meeming, dat dit niet in het belang van de Godshuizen en dus niet in het belang der gemeente zou zijn, daar de Godshuizen dan elders, waarschijnlijk op veel onvoordeeliger voorwaarden, zou den moeten leenen. Dat, vergeleken met de oorspronkelijke raming gen aantal posten belangrijk zijn overschreden, is te betreuren; het Bestuur der Godshuizen daarvan een bepaald ver wijt te maken, schijnt B. en W. niet bil lijk. De omstandigheden waren wel zeer ongunstig, en in een dergelijke inrich ting, die tijdens de verbouwing ongehin derd moet Mij3 beantwoorden aan haa.' bestemming, is raming vaak slechts zeer globaal te maken. Maar het is ook niet juist, het te doen voorkomen, alsof het hier uitsluitend de overschrijding van een raming van f 106.000 met f118.000 betreft. Behalve de overschrijding toch van de raming der oorspronkelijke plannen, zijn later tal van vernieuwingen en verbou wingen geschied, waaraan bij den aanvang niet was gedacht, of die toen niet urgent werden geacht. Het bestuur van een zie kenhuis moet ,pen zekere vrijheid .van beweging behouden. De vraag der oommissie of B. en W. van meening zijn, dat na de aanvullende geldleening het bestuur der Godshuizen de zaak verder wel uit eigen middelen kan financieren, beantwoorden B. en W. ontkennend. Rekening en begrooting; der Godshuizen bewijzen wel het tegendeel. Naar het. zich laat aanzien, zal de beta ling van de rente en 'de aflossing van deze leening, het jaarlijksch tekort van de Godshuizen vergrooten. Daarom zijn ook B. en W., al willen zij daarmede niet zeggen, dat deze uitgaven niet hadden moeten geschieden, van oordeel, da.t tij dige mededeeling door het Bestuur der Godshuizen ,va.n zijn plannen aan den Raad en in kennis stelling van den Baad met de mogelijke finanoiëele gevolgen daarvan, had mogen worden verwacht. Voor de a.s. Woensdag te houden ver gadering zijn o.a. de volgende stukken voor de leden ter visie gelegd: Een afschrift van een op 31 Augustus verzonden telegram van gelukwensch aan H.M. de Koningin met daarop ingeko men antwoord. De Godshuizen. Het bestuur dor Godshuizen zond in do derde suppletoire begrooting 1929 on de rekening over dat jaar, De rekening geeft aan ontvangsten f 37.330.65yn, aan uitgaven f81.552.39, alzoo een kwaad slot van f 44.221.73Vs, geraamd was roep. f35.941.88; f04.372.29 en f28.430.41." Ook wordt aangeboden de begrooting 1931 met een ontvangst van f25.392.70 en een uitgaaf van f 73.279.05, alzoo een kwaad slot van f 47.886.35. Bij deze begrooting worilt gezegd, dat in yerbond met het vertrok van do apo thekeres der Godshuizen, mej. C. H. Koers, de vraag aan do orde is gekomen, of, in plaats van een apotheker, niet een specialist-internist aan het hoofd van het laboratorium moet worden gesteld, omtrent weke vraag die verband houdt met de regeling van den geneeskundigen c-iensl, met B. en W. briefwisseling wordt gevoerd. Mocht die regeling aldus tot stand .komen, dan zal daarmede samen hangen het niet-vervullen van de betrek king van apotheker en opheffing van de apotheek, hetwelk, naar het oordeel van het bestuur, financieel voordeel zal opleveren. In een nader schrijven deelt het bestuur mede, :dat mej. Koers na 1 September niet meer kon blijven werken als tijdelijk apotheker en het daarom in afwachting van de goedkeuring van den raad den heer dr J. Dekker tijdelijk heeft aange steld op een salaris van f 250 per maand. De herbouw van Wiener. B. en W. deelen mede, dat door hen op 7 Juli j.l. aan de N.V. jVIa-nufacturein- handel v.h. S. Wiener en Co toestemming is verleend tot herbouw der verbrande perceelen in. de Langedelft. Geen grondbelasting. Verder een schrijven van Ged. Staten, waarbij zjj gegrond verklaren het bezwaar door B. en W. ingebracht tegen den aanslag van gebouwen van de gasfabriek en het electrisch bedrijf in de grondbelas ting jot een bedrag yan f646.56ys, daar deze gebouwen uitsluitend gebezigd wor den voor den publieken dienst. V reemdelingenverkeer. Een schrijven van het bestuur van Vreemdelingenverkeer over de versprei ding van een bijgevoegde reclameplaat, speciaal te Antwerpen, wat niet mogelijk zou zijn geweest zonder de extra-subsidie der gemeente ad f 500. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 3 Sept. 1930. De Kantonrechter te Middelburg veroordeelde wegens met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwij ken naar rechts bij het tegenkomen van een rijwiel: G. V. te Koudekerks f 10 of 10 d. h. idem met een rijwiel: A. B., huisvr. J. de N. te Veere f5 of 5 d. met een voertuig buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: I. de R. te Middelburg f6 of 5 d. met een rijwiel een verboden weg berij den: W;. v. L. te Vlissingen f3 of '1 w. t.sch.; M. A. v. H„ huisvr. Ch. J. Ij. te Vlissingen f3 of 3 d. h.M. M., huisvr. A. de M. te Vlissingen f3 of 3 d. h. Idem een weg die in één richting gesloten isH. K. to Vlissingen f3 of 3 d. h. rijden met een motorrijtuig zonder licht W, de K. te Koudekerke f 10 of 10 d. rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: Ch. B. te Goes f3 pf 3 h. fietsen zonder licht: A. v. d. M. te Rot terdam f 5 of 6 d.Ja. Me. R, te Koude kerke f3 of 3 d. h. met een rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: S. L. te Domburg f10 of 10 d. h. rijden met een rijwiel terwijl men verkeert onder invloed van het gebruik van alcohol houdenden drank: Wi. de B., te O. en ,W. Souburg f 26 of 25 d. h. straatschenderijA. M. te Middelburg f 15 of 15 d. h.; toewijzing der civiele vordering van A. B. tot een som van f 1.75. trekdier onbeheerd laten staan: D. Wi. S. te Vlissingen j,5 ,pf 5 d. h. rumoer verwekken, waardoor de nachtrust kan worden verstoord: J. de N.( J. J. en C. de N., ^llen te Arnomuiden, ieder f 15 of 15 d. h. opgeven van een valschen naam: E, t. L. te 's Gravenhage f 25 of 25 d. h. dronkenschapL H. te Westkapelle f 16 of 15 d. h.; zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond: J. M. en Ne. K. beiden te Middelburg, res,p. f 10 of 10 d. h. en f5 of 6 d. h.A ,B., en C. C. v. d. B. huisvrouw A. B., beiden te Aagtekerke resp. f 10 of 10 d. h. en f 5 of 5 d. h. als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving: H. D. S., gedomi cilieerd te Koudekerke f5 of 6 d. h, overtreding Vleuschkeuringswet 1919: M. J. K. te Vlissingen f25 of 26 d. h. leerplichtig kind tijdens schooltijd arbeid' doen verrichtenJ. L. te Serooskerke f 6 of 6 <1. h, zonder voorzien te zijn van een jachtacle zich met een schietgeweer in het veld be vinden en zonder daartoe gerechtigd te zijn in de gemeente Ritthem loopen op eenig weiland in de maand Maart: L. K. te N. en St. Joosland, f25 of 25 d. h.; verbeurdverkla ring van het inbeslaggenomen geweer: vernie tiging van de in beslag genomen patronen; eieren van wild zoeken: J. H., P, 51., en A.iJ. allen te Middelburg, resp. f 16 of 4 w. t.sch., f 16 of 16 d. h.en f 16 of 15 d. h. G. B. te N. en St. Joosland f3 of 8 d. h.; zonder vergunning van den Comm. der Ko ningin over de kanaalgronden met een voer tuig rijden: C. J. de V. te '0. en W. Sou burg: berisping; A. J. S. te O. ,en Wi Souburg f6 of 1 w. t.sch.; L. :W|. te Oost en West-Souburg f26 of 1 mud. tucbtsoh.; 'rw wijzing dor civiele vordering aan B. J. d, (M„ tot eon bod rag van <6; overtreding Reglemont op de wegen en voetpaden in Zeeland; C. W. te Aagtekorko f10 of 10 d. h.; A. S. te Middelburg f10 of 10 d. h. overtr. ventvorbod to Middelburg: I. do R. to Middelburg f5 of 6 d. h. In de gemoonto Middelburg zich tegen goed vinden van de bewoners op do voor eenig huis gelogen stoop ophouden; L. J. V.; G. J. M. II. en F, do D., allen te Middolburg resp. f 3 of 1 w. t.sah.13 of 1 v. t.sch. en f3 of 8 d. h. in do gemoonto St. Laurens mot oen mo torrijwiel binnen d 0 bebouwde kom van Rrigdamme hardor rijden dan 20 K.M. per uur: M. J. E. to St. Annaland fö of 5 d. h.; P. P. te Koudekerke f 10 of 10 d. h. in de gemeente Veere op den openbaren weg met geld spelen: I. G. te Veere f2 of 1 w. t.sch.; P. L. J. te Veere f3 of 1 w. t.sch. in de gemeente Meliskorke Gods naam, vloe kende in het openbaar gebruiken: D. de Bi. te Middelburg f 15 of 15 d. h. Programma van Dinsdag 9 September. HUIZEN, Tot 6 uur 298 M. Uitsl. K.R.O.- uitz. 8.009.15 Gramofoonpl. 12.001.30 Concert. 1.302.00 Gramofoonpl. 5.00 6.00 Gramofoonplaten. 6.156.30 Gra- mofoonplaten. 6.407.00 Gramofoonplaten. 7.308.00 „Het Landbouwonderwijs". 8.0011.00 Concert KRO-orkest. HILVERSUM, 1875 M. A.VJt.O.-uitz. 8.01 9.45 Gramofoonpl. 10.0110.15 Morgenwij ding. 10.3012.00 Concert Haarl. Or- kestvereen. 12.152.00 Concert. A.V.R.O.- kwintet. 3.004.00 Solistenconcert. 400 4.30 Gramofoonpl. 6.306.00 Gramo foonplaten. 7.00—7.15 Concert. A.V.R.O.- Orkest. 8.019.15 Concert. Hannonie-Or- kost van hot Rotterd. Philharm. Genootschap. Mannenkoor „Apollo". DAVENTRY, 1654.4 M. 10.35 M. 10.35 Mor- gonwijding. 12.20 Concert. Alt, bariton. 12.50 Orkostconcort. 4,20 on 4.50 Orkest- concert. 7.00 Piano-recital. PARIJS, „Radio-Paris". 1725 M. 4.05 Or- kestconcort on soli, 8.20 Concert. Orkest on solisten. BRUSSEL, 508.5 M. 6.20 Trio-conce»'. 6.50 Gramofoonplaten. 8.25 Concert. Or kest en solisten. LANGENBiERG, 473 M. 12.30 Gramofoonpl. -r- 1,262.50 Orkostconcert. 8.20 „La Bohème". Opera van G. Puecini. DE RADIO-MORGENWIJDING. Een aanbod van de N.C.R.V. aan de A.V.R.O. NIET AANVAARD. Dadelijk na hot bekend worden van het zendtijdenbesluit hoeft de Ned. Chr. lladio- Vereenig'ng, gevoelende de wonsehelijkheid om bij den omroep te komen tot geleidelijke samen werking en eenheid, besloten alles in hot werk te stollen, opdat de door do A.V.R.O. uitgezonden fen algemeen gewaardeerde mor genwijdingen zoo dikwijls mogelijk in de lucht zouden zijn. Na eenig overleg heeft de N.C.R.V. begin Juli aan do A.V.R.O. aangeboden deze mor genwijding ook over haar zonder te geven en dus voorgesteld ze zooveel mogelijk geza menlijk over beide zenders uit te zenden, waarbij de kosten dan ook gezamenlijk zou den worden gedragen. De aankondiging zou kunnen geschieden als uitgaande van beide omroepen gezamenlijk. Of, wanneer men be zwaar mocht maken tegen een aldus demon- streeren van deze samenwerking, zou ook een neutrale vorm kunnen gekozen worden en de morgenwijding aangeduid als uitgaande van het comité van Amsterdamsche predikanten. De A.V.R.O. heeft geantwoord, 06'k de wen- schelijkheid te gevoelen om te komen tot sa menwerking, doch op het gedane voorstel niet te kunnen ingaan, vóórdat het bestuur van de N.C.R.V. belooft mee te willen wer ken aan een poging om bet zendtijdbesluit van 16 Mei in het voordeel van de A.V.R.O. veranderd te krijgen, dan wel een gelegenheid te scheppen, waarbij de A.V.R.O. dagelijks in de lucht is De N.C.R.V. betreurt, dat deze, buiten het voorstel omgaande en voor haar onaanneme- lilke voorwaarde is gesteld. Bovendien zou, indien de A.V.R.O. dagelijks in de lucht was, het voorstel alle beteekenis verliezen, want dan hadden de morgenwijdingen de expansie over den Huizer-zender niet meer noodig. En voor haarzelf heeft het voorstel geen enkel voordeel: ze heeft het alleen gedaan in het belang van de morgenwijding en om langs den weg van eerlijke samenwerking te komen tot vrede in Omroepland. Daarom is het voorstel vooralsnog gehand haafd. De niet-uitzending der Volkenbonds- vergadering. De Algemeene Programma-Commissie advi seerde dezer dagen den directeur-generaal der P.T.T. het volgende: Naar aanleiding van tiw schrijven van 16 dezer betreffende radio-uitzending Volkenbond heeft de Algemeene Programma-Commissie de eer U mede te deelen, dat zij de uitzendingen van de Volkenbondsvergadering niet geschikt acht voor het algemeen programma. De com missie meent, dat deze uitzendingen wellicht door middel van den zakelijken omroep kun nen plaals vinden. Do reden, waarom uit zending onder een algemeen programma niet geschikt werd geoordeeld, is gelegen in do omstandigheid, dat de toespraken in hot Fransch, Engelsch en Duitseh wordon gehou den en derhalve toch voor het overgroote gedeelte der luisteraars van geen waarde zou den zijn. De uitzending kan echter plaats vinden, hetzij bij den zakelijken omroep, het zij op den Hilversumschen zender, behalve des Maandags, en op den Huizer zender, behalve op Vrijdag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6