No. 287 Maandag 8 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrihse Co's Bank N.V. Goes ten 89, Sneek SPAARBANK EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland tort »renmelsje, lir. - Een ver den Grooten ding 3% ngenomen n. derland Aangesloten btj het Bureau voor Oplaag-contröle Uit nummer bestaat uit 2 bladen. HET VL00TPLAN VAN MINISTER DECKERS. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door België, f/o méér, Inst van £50 Kilo J Grooten Wereld- |nvoudige boeren- genoemd wend, lijf in Siberië, de (isoh godsdienstig vrouwelijke sol- li. Ouderen zullen tgt hier: pemt die zelf „een che platteland en ad. Als zij 15 jaar levenspad wordt wat zij doorleeft I levensgeluk haar Ie brengt haar in fonnis en zij trekt oerwouden van ideling van de •breekt Augustus j weet te vluchten, hoe zij/ met het Iwordt. Het eerste Ite linie ondergaat /schrokken en toch fen moeder. Tref- op het Oostelijk rikking. Door een maanden in een der Dui'tschens. 3. DE OMWEN- zeer aangrijpende rangen genomen. Indonde krachten. }.ar. Het leger Is een corps vast- den mannen een ïgtepunt. Fel be- |iar binnen. HET men het helsche ben ontkomen er |is adembenemend igen genomen en lots'ky geleid. Het lldaten- en matro- fran aard weet zij pn. Zij neemt een Irallen en uit het ld is een weg van pionnen en in een ransportschip. Dit ftom spannend en /aal formaat, fijn ffend verhaal uit rouw Mertens ligt |edt den Pastoor, Jit sterven grijpt lag ten sterfhuize |et licht op. Boer venijnige vrouw, In. Hevige tumul- „verikwanselen". iDuitschers vallen peo en zijn Bijbel, enz. Een pracht- ierhaal vol innige puw die op dwaal- moet veel door- zielevrede brenigt Spannend verbaal ren: De misdaad, rust. In de stroo- loote verandering. [itiochie. Treffend bladx. fraai gab. I schitterende boe leer groote omzet. 0.75 meer. Zend to. 31769 en meld booger. SON No. 32226 /o" MHOUDING! Contant; GOES O D. Joziasse; Pzn; IERSEKE KOUDEKERKE BURG Stations- 5NDE N. Nagt- KERKE (W) P. SDIJK F. Caan. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ot Bi] abonnement belangrijke korting. De beer D. Hans publiceert in „Het Vaderland" ©en onderhoud, dat hij had met Mr Deckers, den minister van de fensie, waarbij ook het vlootplan van den Minister ter sprake kwam. Wij ontleenen daaraan het volgende: "Ik wilde u dit vragen: nemen degenen, die vóór uw ontwerp stemmen, ook maar e e n i g e moreele verplichting op zich ten aanzien van het vlootplan in zijn geheel?" Zonder een seconde aarzelen antwoord de de minister: „Neen. Noch mo reel, noch materieel is er ook maar de minste verplichting. Ik vraag niets meer dan den eersten termijn voor twee schepen, een kruiser voor Oost- Indië en een flottielje-vaartuig voor de West". „Den eersten .'termijn, Excellentie, dus de twee .schepen." „Inderdaad, ik verwacht, dat, als de Kamer deze eerste termijnen toestaat en er gebeuren geen buitengewone din gen, zij mij gelegenheid zal geven de twee schepen af te bouwen, hoewel ze, for meel gesproken, daartoe ook niet eens verplicht is. Maar ze zal er mij wel toe in staat stellen. Doch zij bindt zich in geenerlei opzicht voer de toekomst en voor de rest." „Maar uw vlootplan?"... „Is eenvoudig een mededeeling aan de Kamer, hoe de Regeering zich de ontwikkeling denkt. Ik werd daarbij ge leid door het verlangen, om bet parle ment zoo omstandig mogelijk 'in te lich ten. Als Kamerlid had ik zélf ook graag uitvoerige inlichtingen. Het plan van aan bouw van vorige regeeringen eindigt in 1930. Nu moet 'de Kamer dus weten, wat m ij n voornemens zijn, en de Kamer moet zien, dat de twee schepen, die ik vraag, een plaats bekleeden in mijn plan. Een plan tot handhaving van onze weermacht ter zee. Financieel ben ik zoo zuinig mogelijk geweest. De Kamer beeft al gedurende een reeks van jaren een zekere som gevoteerd voor aanbouw. Wat ik nu voor Nederland en Oost-Indië samen vraag, is bet gemiddelde, van wat daarvoor de laatste acht jaren 'door de Kamers is toegestaan, 'ja, blijft er nog beneden. Ik wijs er u daarbij uitdruk kelijk op, dat ik zelfs de dure jaren heb uitgeschakeld. Had ik het gemiddelde over de laatste tien jaren genomen, dan zou het cijfer hooger zijn geweest, maar ik heb mij opzettelijk bepaald tot de jaren van bezuiniging op de militaire uit gaven." „Excellentie, het groote punt: U badt het zoo juist over vloot hand ha- ving, maar is uw plan, en ook reeds uw wetsontwerp, geen vloot uitbrei ding Krachtige ontkenning. „Als de eenige uitbreiding van heel m'n jilan zou men het flottieljevaartuig voor de West kunnen beschouwen. Want daar hadden we niets, en daar komt nu wat. Maar de rest is het vormen van een reserve, voor de Oost. En uit dit woord reserve ziet u het al: het is geen uitbreiding." „U krijgt 'toch méér?" .„Dat wil zeggen: als m'n reserve gereed is, en er raakt een schip onklaar, dan zal ik da.t door een schip van de reserve tijdelijk kunnen vervangen. Noemt u dat méér? Ik mag den eisch stellen dat het noodzakelijke minimum, dat wij thans in Oost-Indië hebben, altijd, van dag tot dag, beschikbaar zal zijn. Maar dat is nu niet het geval. Als er een schip onklaar wordt, ziet u nu maar naar de Sumatra, dan heb ik van dat minimum een schip minder. Dat is geen toestand. Daarom maak .ik een reserve, en vpor kosten, die gemiddeld minder zijn dan hetgeen in de laatste jaren voor aanbouw besteed werd. U moet ook niet vergeten, dat ik geen bemande sche pen vraag, geen bemande reserve. Ook hieruit volgt, dat bet tooh feitelijk 'geen vlooluitbreiding is". „Maar stel dat de reserve is afge bouwd. Excellentie, en er zou eens oor log komen, dan gooit u die schepen toch cok in de formatie, dus dan hebt u een gTOotere 'vloot." „Wanneer er dan personeel voor is. Maar zelfs in dit geval is het best mogelijk, dat de schepen als reserve wor den beschouwd. De heele beweging er tegen is ongerechtvaardigd: ik heb ten slotte niets anders gedaan dan onderzocht wat ik 'doen kon me't het geld, dat de Kamer in de jaren van financiëele zui nigheid voor vlootbouw heeft toegestaan." Nogmaals: „Dus de Kamer .blijft, voor uw ont werp stemmende, absoluut vrij?" „In elk opzicht. Ook de Regee ring b 1 ij f t v r ij. Ook de Regeering is niet aan dit plan gebonden. Als er ever een of twee jaar zulke internationale gebeurtenissen voor zouden vallen, in den geest van Locarno of bet verdrag van Kellogg, of wat dan ook, dat aanvraag van verdere schepen ongerechtvaardigd zou zijn, welnu, dan vraag ik niet meer aan. Ook de Regeering kan elk jaar den toestand opnieuw overwegen. De actie er tegen, och ja, die slaat in, vooral bij onnadenkende lieden. Maar wat teteekent het. dat men roept: dit plan kost 120 millioen? Als men hetzelfde gemiddelde, dat de Kamer de laatste 8 jaar heeft toegestaan, over 20 jaar neemt, dan komt men tot 240 millioen. Dat slaat nog méér in!" Inderdaad! Huwelijkscijfers. Het gemeentverslag van D'en Haag be val een aantal gegevens betreffende de in de residentie gesloten huwelijken. Daarbij treden, blijkens het overzicht, dat we daarvan in de bladen vonden twee dingen op den voorgrond, n.l. het groot percentage gemengde huwe'rjken en het betrekkelijk geringe aantal kerkelijke huwelijksbevestigingen. Blijkens de verstrekte cijfers trouwden van 3208 Nederd. Hervormden 1008 met anderen (31.4 pet.); van 2341 Roomsch- Kath. 727 met anderen (31.1 pet.); van 922 personen zonder godsdienst 328 met anderen (35.6 pet.); van 403 Gereformeer den 135 met anderen (33.5 pet.); van 225 Evang. Lutherschen 201 met anderen (89.3 pet.); van 170 Israëlieten 36 met anderen f21.2 pci). Deze cijfers geven geen duidelijk beeld van den werkelijken toestand, daarvoor zijn ze te onvolledig, maar er blijkt dan toch uit, dat gemengde huwelijken vol strekt niet tot de uitzonderingen behoo- ren, wat toch moeilijk als een gunstig verschijnsel kan worden aangemerkt. Omtrent de kerkelijke huwelijksbevesti gingen vonden wij geen specificatie, maar alleen de mededeeling dat van de 3734 huwelijken slechts 1608 (43.1 pet.) ker kelijk bevestigd werden. De overgroote meerderheid van hen die een huisgezin vormden had dus geen behoefte om in het midden der Ge meente hun huwelijk te laten bevestigen. Dat is toch wel teekenend! Nu zal het wel niet overal zijn als in Den Haag. In sommige streken waar men prac- tisch met allen godsdienst heeft gebroken zal de toestand veel ongunstiger zijn, terwijl in andere streken en met name op het platteland, de huwelijksstatistiek een heel ander en beter beeld vertoont. Maar dat neemt toch niet weg, dat de Haagsche cijfers ons wel iets te zeggen hebben. Britsch-Indlë's verzet tegen Engeland. De correspondentie tusschen Gandhi en de bemiddelaars is gepubliceerd. Daar uit blijkt, dat de beide Nehroe's als voor waarden voor de staking der campagne van het lijdelijk verzet de instelling van een geheel onafhankelijke Indische regee ring en algeheele economische onafhan kelijkheid van het land hebben gesteld. De onderkoning heeft, nadat hij kennis van deze voorwaarden heeft genomen, verklaard, dat er geen sprake van kon zq'n, een discussie over de afscheiding van Indië van Engeland te beginnen. Toen bekend werd, dat de vredesonder handelingen afgebroken waren, begonnen terstond weder de overtredingen en de aanvallen op de zoutdepots. Op verschil lende plaatsen is bet reeds tot botsingen tusschen de politie en de bevolking ge komen. De politie heeft in een huis te Lahore veertien bommen ontdekt. Daarmede zou zij een geheele organisatie op het spoor zijn gekomen, die zeer wijd vertakt moet zijn. Prlnsese Astrld bevallen van een zoon. Prinses Astrid heeft gisteren het leven geschonken aan een zoontje. Haar ge maal, prins Leopold, die bet te Dix- muiden opgerichte monument ter eere van generaal baron Jaoques de Dixmuden zou inwijden, kreeg om 1 uur jn het buitenverblijf te Ostende 'telefonisch be richt zich onverwijld naar het kasteel Stuyvenberg te begeven, waar zijn ge malin zich bevond. Moeder en kind ma ken het zeer goed. De ramp te San Domingo. Te San Domingo zijn, naar gemeld wordt, slechts 400 van de 10.0Q0 huizen blijven staan. Het aantal slachtoffers van den wervel storm moet nog grooter zijn dan de be richten, die van 1000 dooden en 2500 gewonden spraken, deden veronderstel len. De Amerikaansche gezant te San Do mingo deelde aan het departement van buitenlandsche zaken te Washington mede, dat men op ten minste 1500 doo den en 5000 gewonden moet rekenen. Tot nu toe zijn te Santo Domingo 800 lijken geborgen. De materieele schade te Santo Domin go alleen wordt op 20 millioen geraamd. Be hongersnood b§gi reeds nijpender te worden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft enkele schepen met levens middelen en kleeren uitgezonden en treft voorbereidingen voor een bulpverleening op groote schaal. Het maandrantsoen te Petersburg. De sovjet-bladen publiceeren tegenwoor dig in het begin van elke maand, welke rantsoenen voor de maand vastgesteld zijn. De „Krasnaja Gazeta" geeft nu bij zonderheden over de rantsoenen in de maand September te Petersburg. Zooals bekend is, is de bevolking in Rusland verdeeld in verschillende groe pen. Tot de eerste en meest bevoorrechte groep behooren arbeiders, die lid van een coöperatie zijn en een aandeel in die coöperatie hebben gestort. Wij ne men nu het rantsoen van de leden van deze eerste, dus de meest bevoorrechte groep. Zij zullen, op vertoon van hun boekjes, mogen koopen: anderhalf kilo suiker, een kilo macaroni, 1.8 kilo grut terswaren, 50 gram thee, een halve liter olie van zonnepitten, 200 gram dierlijk vet, twee kilo haring en 500 gram huis houdzeep. Wie in plaats van het dage- lijksche rantsoen brood, meel wil krijgen, mag 500 gram meel per dag koopen. In den loop van de maand September zal zeven keer vleesch gedistribueerd worden, telkens 600 gram. Daarenboven krijgt men 800 gram aan lekkernijen, bon bons, gebak, biscuit e.d. Leden van overige groepen krijgen na tuurlijk aanzienlijk minder. De personen, die tot de vierde groep behooren (ar beiders, die geen lid eener coöperatie zijn en geen aandeel hebben gestort) krijgen minder dan de helft van het bo venvermelde rantsoen. Nog erger is de positie van hen, die tot de groep bour geois en gelijkgestelden (priesters, gewe zen ambtenaren, vroegere officieren enz.) behooren. Deze menschen krijgen in het geheel geen distributieboekjes en moe ten maar zelf zien, waar en op welke wijze zij voedsel kunnen bemachtigen. Overigens zijn ook zij, die zulke boekjes wel hebben, er lang niet zeker van, dat de aangekondigde rantsoenen inderdaad gedistribueerd zullen worden. Het ge beurt vaak, dat de aanvoer van levens middelen te gering is en dan worden de karige rantsoenen ook niet uitgereikt. Typisch is echter de volgende bijzon derheid. De „Krasnaja Gazeta" schrijft, dat iedereen zonder distributieboekjes taarten kan koopen, die vjjf roebel per kilo kosten. De bourgeois moeten dus taart eten in plaats van brood. Revolutie in Argentinië? De revolutie in Argentinië is uitgebro ken. Generaal Uriburu heeft telegrafisch een ultimatum aan president Irigoyen ge richt, waarin hij zegt, dat hij, indien de president niet onverwijld definitief af treedt, het regeeringspaleis zal laten be schieten. Uriburu's troepen zouden zich reeds in de nabijheid der hoofdstad bevinden, ter wijl een groot troepencontingent, dat zich in het Campo de Mayo bevindt, gereed is om op te rukken in afwachting van de bevelen van Uriburu. De bemanning van de in de haven lig gende oorlogsschepen, in totaal meer dan 7000 man, heeft zich tegen het aanblijven van president Irigoyen verklaard. De manschappen rukken onder bevel van ad miraal Storni op. De officieren hebben in een mededeeling aan de regeering be kend gemaakt, dat zij het definitieve af treden van president Irigoyen eischen. .Generaal Torres werd in het Campo de Mayo door zijn eigen officieren doodge schoten, daar hij weigerde zich bij de revolutionaire beweging aan te sluiten. De vloot heeft zich alzoo met het leger verbonden in een gemeenschappelijke po ging om president Irigoyen, die 78 jaar oud is, te verjagen. Vier vijfden van de bevolking ia in vol komen onwetendheid van de beteekenis van de gebeurtenissen van Zaterdag, deze hebben zich dan ook zeer snel afgespeeld. Irigoyen is verbijsterd over den omvang van de oppositie tegen hem. Hij leefde steeds buiten eenig contact met het publiek. Een Reuter-bericht uit New-York meldt, dat volgens daar op de beurs ontvangen berichten de graanbeurs te Buenos Aires is gesloten wegens de politieke opwinding. Een onderhoud met Koning Carol van Roemenië. Een speciale correspondent van de „Dai ly Herald" heeft te Sinaja een onderhoud gehad met koning Carol, die hem verschil lende mededeelingen deed omtrent zijn opvattingen en toekomstige plannen. Carol verklaarde een vurig voorstander te zijn van een democratische regeering, het denkbeeld eener dictatuur wierp hij verre van zich; de gelofte aan zijn volk gedaan zou hij loyaal nakomen. Hij huldigde de opvatting, dat een ko ning feitelijk aan het hoofd staat van een groote coöperatieve onderneming, welke hij zoodanig moet besturen, dat allen, die daarin werkzaam zijn, onder gunsti ge voorwaarden arbeiden, en daarbij trotsch zijn, op het aandeel, dat zij ne men in het tot ontwikkeling brengen van de zaak. Zijn ideaal zou zijn, dat allen werk hadden en dat overal de rechte man zich op de rechte plaats zou be vinden. De koning zou gaarne zien, dat Roe menië met een industriestaat tot samen werking zou kunnen komen. Groot-Brit- tannië hijvoorbeeld, aldus Carol, zou ons op elk gebied krachtige economische hulp kunnen geven, het heeft zoo talrijke hulp middelen en bezit op industrieel gebied zulk een krachtige vitaliteit. Jack Diamond. Jack Diamond is Zaterdagochtend per auto van Breinen near Hamburg ge bracht, waar hij aan boord gegaan is van de Hannover, die voor Philadelphia bestemd is. Het gerucht van zijn overbr u ging had zich snel verbreid, zoodat een groote menigte, waaronder verscheidene persfotografen op de kad i op hem wacht ten. Diamond, keurig gekleed als immer, onderhield zich lachend met de agenten, die hem begeleidden en met de menschen aan boord van de Hannover. Hij had nog getracht door bemiddenng van een Ber- lijnsch advocaat verlof te krijgen om in Duitschland te mogen blij ven, wat echter niet gelukt is. Omstreeks 4 uur is de Han nover vertrokken. Ds goudschat van do „Egypt". Duikers van het Italiaansche stoom schip „Artiglio" is het gelukt van het Engelsche stoomschip „Egypt", dat met twintig millioen goudfranken aan boord aan de kust van Brest is gezonken een stalen geldkist aan de oppervlakte te brengen. Het werk <}er duikers was buitenge woon moeilijk en gevaarlijk. Men rekent, dat het nog minstens tot 1931 zal du ren, voor men de geheele goudschat, die in honderd kisten m het ruim staat op geslagen aan de oppervlakte zal hebben gebracht. Korte Berichten. Baldwin moet ernstig overwegen, om de leiding over de conservatieve partjj neer te leggen. Volgens een liberaal blad Binnenland. Gedenksteen geplaatst in het Ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. De reorganisatie der Middelburgsche brandweer. Buitenland. Revolutie in Argentinië. Weer krachtiger verzet in Britsch-Indië. De toestand in San Domingo. nemen de desbetreffende geruchten steeds vastere vormen aan. —■Vrijdagnacht in in 'tgebied in Italië, waar onlangs een aardbeving zoo groote verwoestingen heeft aangericht, opnieuw 'n vrij hevige schok gevoeld, die ongeveer vijf seconden duurde. Vooral in de buurt van Melfi werd de schok hevig gevoeld, zoodat onder de bewoners een paniek uitbrak en ve len den nacht onder den blooten hemel doorbrachten. Mgr. Nolens, Minister van Staat, leider van do R.K. Kamerfractie, vierde giste ren zijn 70sten verjaardag. Hoewel de jubilaris zijn woonplaats had verlaten ontving hij toch tailooze blijken van belangstelling. Ecu A.V.R.O.-betooglng. Zaterdag is te 's Gravenhage een A.V.R.O.-betooging gehouden waaraan naar schatting meer dan 100.000 per sonen deelnamen. Verschillende- sprekers voerden het woord, waarna de volgende motie werd aangenomen: „Meer dan 100.000 leden van A.V.R.O., vereenigd op den landdag op 6 Sept. 1930 op Houtrust in den Haag, wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze, waarop de Wet op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hun meening is het een eisch van billijkheid, dat ieder Nederlander de geheele week een nationaal algemeen programma moet kunnen beluisteren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit algemeen programma zal wor den afgenomen ten bate van partij-uit zendingen, die ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool is van de eenheid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Majesteit wel aandacht zal willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van Uw volk." Deze motie zal ter kennis van de Koningin worden gebracht. Naar Gen&ve. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr Beelaerts van Blokland, is naar Ge- nève vertrokken, ter deelneming aan de conferentie over het Europeesch Staten- bondsplan-Briand en daarna aan de ver gaderingen van den Volkenbond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1