No. 286 Zaterdag 6 September 1930 44e Jaargang <r* Dagblad voor de Provincie Zeeland Transpireerende HendriksB Co's Bank K.V. Sqbs EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Natuurboter is niet te vervangen. Coöp. Fabriek van Melkproducten „Zuid-Beveland" G. A. - GOES. Buitenland. oksels en voeten Binnenland VADERLANDSCHE BANK ALLE per I SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door Land- en Tuinbouw. po j. wed.; 28. 23 j. jm. en p. jd.j 88. Cor- en Cornelia I. r. Güsb recht I Janna Capponj pdries Verschel- Urbai'n Fran- van Dorsselaer nerentia Adria- |n Corlia Maria nandus, z. v. [Alice Dolphina de Visser en ner Jan., z. v. iPetronella Bol- |zakk de Fojjter us Leonardus, en Anna Leo- Marie, z. r. I Augusta Maria peuntje Debora nan en Maria te Regt 62 j. [de Putter; 28. Praly (Italië) en Giovanni 6 Sept. M. Uitsl. K. |irplaten. 12 -2 Gramofoon f>5 Idem. 6.55 yerzidht. 7.15 -11 Concert lA-uitzending [0.35 Morgen- concert. 3.50 5.05 Or bit 7.50 1726 M. 12.50 1.05 Solistan- 1.25—2.50 i.50 Concert, u. Vroolijke Concert, Or en 6.50 Gra- pstconcert. te Ostende. [5.50 Concert. It en solisten. lo-omroop. cenen num- orgaan der irfift K. een ïisuur op de ion omroep, aen indertijd lend in dezen 1 wereld werd poneerd wor- ambtenaar, goedkeuring vorden. leem, het z.g. Ipast bij den pie heelt bet recht gebruik taken van te Konder goed- uitgezonden londene goed- zal worden, Voorschriften, Irig genomen. Iblik nog een Inen zich be- |an ook toe- dat de cen to gemak- acht is In- en zeer be rd is, ern- vrijheid van toon 'is een zijden is de verschillende vrijheid van lediging van mdig betrek oord op het roep als een le noodzake- Sn het won- omroep s te- iets vanzelf- og eens uit- )k naar onze degelijk een van den opzichte van vrijheid van verantwoor- in verschil- te wenschen ingen stren- alingen voor de drukpers b met name het ontheili- n onzedeljjk- alingen zyn dan de cen- en omroep. schuilt er vijfeld wen- Van den om- ttelnk wordt behoud yan ©lijk is". is'iA on 3 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bnraan: Lang» Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. -pi.-ma p. P. DHÜ1J, h. Burg. Tel. Na 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, l S,— Losse nummersf0.M Pr ij s der AdvertentiEn: 1i regels fl.20, eïka regel meer 30 et Bij abonnement belangrijk» korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Geen uitbreiding. Van Socialistische zijde tracht inen de meening te doen postvatten, dait Minis ter Deckers met het door hem aanhangig gemaalde vlootplan, aanstuurt op uitbrei ding yan de vloot in Nederlandsch-lndië. Een meening, die ,in strijd is met de feiten. De sterkte van de actieve vloot blijft gesteld op 2 kruisers, 8 jagers en 12 onderzeebooten. Dit aantal schepen wordt voldoende geacht, maar onmisbaar tevens. Vandaar dat nu het bestaande re serve-materiaal langzamerhand verslijt, aangestuurd wordt op een reserve van modern materiëel. Dat ligt voor de hand. Werd het niet gedaan, dan zou men na niet te langen tijd wel op papier beschikken over een vloot van bepaalde sterkte, maar in werkelijkheid zou die vloot er niet zijn, omdat in verband nïet het gewcune on derhoud over een deel der schepen niet beschikt zou kunnen worden. Reserve-materiëel is dus beslist noodig. Omtrent de vraag hoe sterk die reserve moet zijn, kan verschil van meening be staan. De Regeering heeft '.daaromtrent hare gedachten aan ,de Kamer medegedeeld, maar terecht wordt er door de .„Neder lander" op gewezen, dat men de waar heid geweld aandoet, als men het voor stelt, alsof de Volksvertegenwoordiging, door aanneming van het thans aanhangige voorstel, zich voor de toekomst omtrent de sterkte van de reserve zou hinden. Bij de twee kruisers wordt één vaar tuig van ongeveer hetzelfde type als re serve noodig geacht, zooals uit het voor stel blijkt. Maar volgt daaruit nu ook dat voor de 8 jagers en de 12 onderzeeërs, naar verhouding eenzelfde reserve moet zijn? Natuurlijk niet. Dit is een vraag waar omtrent verschil van meening mogelijk is. De minister oordeelt, dat een reserve van 50 pet., vergeleken bij andere landen, beslist aan den lagen kant is. Maar men kan hierover ook anders denken. „Elk leider van een groot bedrijf, zegt de Nederlander, waar te allen tijde beschikt moet kunnen worden over een bepaald aantal vaartuigen, wagens of werktuigen, zal toestemmen, dat eene re serve van een zeker aantal vaartuigen, wagens of werktuigen onmisbaar is. Maar over de sterkte van deze re serve kan groot meeningversehil bestaan, in verband met den persoonlijken kijk op de duurzaamheid der werktuigen, ook in verband met de zorg voor het da- gelijksche onderhoud, zeker ook in ver hand met de beschikbare middelen. De royale Piet eischt kort en goed 100 pet. reserve, dat is de veiligste weg. Een ander acht 50 pet, 'beslist voldoen de. Een heel zorgvuldig man, die over prima personeel maar over beperkte middelen beschikt, meent het met 33 pet. of 25 pet. reserve te kunnen doen. Juist zóó staat het ten opzichte van de vereischte sterkte der reserve aan schepen, voor onze Marine in Oost-In- dië." De hoofdzaak waarom het hier gaat is, dat een zekere reserve beslist noo dig is. En ook, dat het op peil houden van de reserve niet beteekent uitbrei ding van de vloot. Daar is bij het thans aan de orde zijnde voorstel geen kwestie van. Het gaat over het op peil houden, niet over uitbreiding van de vloot. En als de S.D.A.P. en het N.V.V. in een manifest aan het Nederlandsche volk, dan ook opreken van een voorstel tot vlootuitbreiding, dan is dat niet anders dan een poging tot opzette lijke misleiding. V Leugenachtig manifest. De Soc.-Democraten die door hun ge stook tegen de landsverdediging spelen inde kaart van het Communis- m e, zijn blijkbaar de meaning toegedaan dat het er bij de bestrijding van het plan van Minster Deckers op een leugen meer of minder niet aankomt, Vele huismoeders bezwijken door de aanlokkelijke prijzen en gebruiken NAMAAK- boter, hoewel de waarde der cadeaux toch zeker betaald wordt in den prijs der margarine. Moet door den slechten tijd bezuinigd worden, doet dit dan nooit door het koopen van margarine, welken mooien naam deze ook gegeven is. Zij bevordert door haar hoog vitamine gehalte den groei Uwer kinderen en doet de vatbaarheid voor verschillende ziekten afnemen. Vraagt Uw winkelier of melkboer de boter in hygiënische verpakking en staande onder Rijkscontrole van: In het manifest, waarin de bevolking wordt opgewekt het roode petitionnement te steunen, wordt gezegd, dat een voorstel werd ingediend tot vlootuitbrei ding. Dat is zie boven de eerste leugen. Verder heet het, dat de Kamers door dit voorstel goed te keuren, zich ook bin den, met betrekking tot de verdere plan nen van Minister Deckers. Dat is de tweede leugen. Vervolgens tracht men den indruk te wekken, alsof nieuwe financieele lasten op ons volk worden gelegd. De zaak is echter, dat de laatste zeven jaren voor de instandhouding van 'de vloot werd uitgegeven gemiddeld 11.4 millioen gulden en dat volgens het plan van Minister Deckers hiervoor in de ko mende jaren gemiddeld noodig zal zijn 10.8 millioen gulden. Dat is dus de derde leugen. Voorts wordt nog beweerd, dat de Re geering wel geld over heeft voor mili taire doeleinden, maar niet voor de so ciale verheffing van ons volk. Een kind kan echter begrijpen, dat als de landsverdediging verwaarloosd wordt, zoodat b.v. de Communisten in Indië yrij spel zouden krijgen, de toestand van de arbeidersbevolking in ons land alkrellen-s digst zou worden. Van sociale verheffing zou dan heel9- maal geen sprake zijn. Wèl het omge keerde. Dat is alzoo de vierde leugen. En eindelijk is in het manifest nog sprake van „de Vlootwet-Colijn", terwijl er toch nooit een Vlootwet-Colijn geweest is. De wet waarop hier gedoeld wordt, was ingediend lang voordat de heer Colijn minister werd. Ziedaar dus de vijfde leugen. En dat in één manifest. Het moet wel een slechte zaak zijn, die die door het colporteeren van zóóveel on waarheden moet worden gediend! De ramp van San Domingo. Een Amerikaansch vlieger, die per vliegtuig een verkenningstocht boven San Domingo heeft uitgevoerd, meldt per ra dio, dat. te Santo Domingo ongeveer drie kwart van de huizen gebed verwoest zijn, terwijl de overige zoo zwaar be schadigd zijn, dat zij niet meer bewoond kunnen worden. De geheele bevolking van de stad is dakloos. De Nederlanders zgn er ongedeerd afgekomen. Aangezien ook de electriciteitsfabriek door den storm is verwoest, zit de stad zonder licht, waardoor het opruimings- werk zeer belemmerd wordt. Ook is er gebrek aan water, daar de centrale der waterleiding eveneens beschadigd is. De staat, van beleg is over de stad afgekondigd, aangezien in enkele wijken plunderingen zijn voorgekomen, terwijl het ook onder de bevolking tot hevigen strijd is gekomen, om onderdak te verkrijgen in de weinige nog beschikbare ruimte. De toestand in San Domingo wordt, volgens een mededeeling van het Ame- rikaansche Roode Kruis, van uur tot uur ernstiger. De eerste teekenen van uitbrekende epidemieën zijn reeds merkbaar en in verband met het gebrek aan water vreest men voor uitbreiding. De meeste gevan genen en 'krankzinnigen zijn uit hun cel len ontsnapt en maken de streek on veilig. i Het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede, dat 100Ö personen zijn gedood en 2500 gewond bij den orkaan, die San Domingo verwoestte. 4700 huizen zijn vernield, 200 bescha digd en 22000 personen zijn dakloos in de stad San Domingo. In één Jaar 1800 vrouwen verdwenen. Dezer dagen is uit de Seine het lijk: opgehaald van een vrouw, dat „zwaar verminkt was. 'Mem neemt aan, dat er een misdaad is gepleegd. De politie heeft de signalementen van niet minder dan1 300 brouwen, welke hij haar als vermist zijn aangegeven, met het lijk vergeleken, zonder dat dit een resultaat heeft opge leverd. De Parijsche bladen, die uitvoerige ar tikelen aan dit geval wijden, 'berichten in verband hiermede, dat in het afgeloo- pen jaar niet minder dan 1800 gevallen bij de politie zijn aangemeld, waarin vrou wen vermist werden. Belgische „gerechtigheid". Het Belgische gerecht heeft nog geen aanleiding kunnen vinden om de Belgi sche officieren, die op de bekende wijze de Vlaamsche bedevaart te Dixmuiden verstoorden, te achtervolgen. Echter heeft 't de Vlamingen, die zich op de Markt te Dixmuiden tegen de pro vocaties verdedigden en die door de gen darmen werden gearresteerd, ter kennis gebracht, dat zij 9 September voor den onderzoekrechter van Veurne moeten ver- schijnenl Korte Berichten. De werkzaamheden aan den bouw van een tunnel onder de Theems, tus- schen Dartford en Purfleet, zullen vóór Kerstmis aanvangen. De kosten van aan leg zullen drie millioen pond bedragen. De Hongaarsche .gezant in Madrid, baron Matuska, is 'door de Hongaarsche regeering_ uit zijn functie ontheven, om dat hij, toen de Hongaarsche regeering tijdens de Emericus-feesten verschillende automobilisten liet aanhouden, wijl ver wacht werd, dat prins Otto zou pro- beeren naar Hongarije terug te keeren, zijn regeering niet heeft verwittigd, van de aanwezigheid van ex-keizerin Zita en prins Otto in "Spanje. Donderdagmiddag kwam 'ih het sta tion van La Roebelle de trein uit Bor deaux in botsing met een losse locomo tief. De schade was niet ernstig. Vier passagiers werden slechts licht gewond. Met ongeveer een uur vertraging kon de trein zijn reis naar Nantes voort zetten. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is even als Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Burgemeester de Vlugt ongesteld. Naar wij vernemen, moet de burge meester van Amsterdam, de heer de Vlugt wegens een aanval van bronchitis eenigen tijd het bed houden. Zijn ongesteldheid draagt geen ernstig karakter, maar maant naar het inzicht van zijn arts tot eenige voorzichtigheid. Het Grafisch Orgaan. Van het bondsorgaan van den Nfederl- Chr. Grafischen Bond versoheen ter gele fl,. Doodt insecten sneller Wacht U voor s namaak De gele bus met zwarten band genheid van het voltooien van den 25sten jaargang een jubileumnummer. Dit nummer bevat verschilen.de artike len, die spreken van zorgen,maar ook van rijken zegen, terwijl ook aan onderwerpen op 't grafisch bedrijf betrekking hebbend aandacht wordt geschonken. Interessant i3 is h.v. wat geschreven wordt over Raster- diepdruk en over Zetmachines. Bijzondere aantrekkelijkheid wordt aan dit nummer gegeven door een aantal bijla gen, prachtige specimen van drukwerk. Het zijn kleurendrukken in hoogdruk, off set- en rasterdiepdruk, voorstellend een havengezicht óp La Rochelle, naar een schilderij van H. Calot; „de Vioolspeler" naar een schilderij van A. van Ostade; ge zicht op de Drommedaris te Enkhuizen, naar een schilderij van W. G. Knip en een afbeelding van een tegeltableau uit het gebouw der „Edecea"-drukkerij. Het ontwerp voor den omslag werd ge- teekend door Machiel Wilmink. Dit nummer getuigt van den bloei van den Chr. Typografenbond, maar geeft ook een goeden indruk van de „Edecea"-druk- kerij te Hoorn. Mr Dr v. Leeuwen, f De ,oud-vice-president van den Raad van State, mr dr Van Leeuwen, is heden nacht overleden. voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE 6 I tegen beurskoers q OBLIGATION S met jaarlijksche uitloting KONINKLIJK BEZOEK AAN ENKHUIZEN. De Vlootrevue mislukt. H. M. de Koningin heeft met Prinses Juliana en Prins Hendrik een bezoek ge bracht aan Enkhuizen, waar zij met ge weldig enthousiasme werd ontvangen. Jammer genoeg is de vlootrevue die zooveel beloofde, en die voor het laatst een beeld zou geven van het ten doode opgeschreven Zuiderzee-visscherijbedrijf, mislukt. De oorzaak was, dat de visschers hun schuiten er niet aan wjlden wagen om op het laatste oogenhlik met 800 stuks tegelijk uit te varen. De wind was nog altijd Zuid-Oost, zoodat de kans lang niet denkbeeldig was, dat er schepen, die in de volte niet goed konden manoeuvree ren, op de kust zouden loopen. Veel schip pers van zeiljachten vreesden hetzelfde en zoo bleef de vloot van duizend zeilen zoo goed als in haar geheel in de haven. Slechts een klein aantal enthousiasten koos de ruimte. Om twee uur lagen er slechts een veertigtal jachten en een vijftig visschersschepen voorgaats, ten Oosten van den strekdam van den Wier- dijk. Er waren verscheidene groote boo ten van den dienst op Zwolle en van de Holland—Friesland-lijn, vol gepakt met toeschouwers, die zich leelijk bekocht ge voelden bij het ziea van ruik een scha mel beetje schepen. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Enkhuizen. Groote verduistering door een bankdirec teur te Uithoorn. De regeling van den uien-uitvoer. Buitenland. De ramp op San Domingo. Langs den dijk stonden duizenden men- schen om van het schouwspel te genieten. Af en toe, wanneer de zon doorkwam en de kleurige vlaggetjes, waarmee de sche pen gepavoiseerd waren in het licht op blonken, kreeg het publiek een indruk van het prachtige kijkspel, dat deze vloot revue zou hebben opgeleverd, als er in derdaad duizend versierde schepen op da zee zouden hebben gelegen. Om twee uur verkondigden donderen de saluutschoten van den mijnenlegger „Medusa", die voor het Krabbegat gean kerd lag, dat Hr. Ms. „Mercuur", waarop de Koninklijke Familie zich had inge scheept, in aantocht was. Even later voer het hootje, met den Koninklijken Standaard in top, het zee gat uit. Het richtte eerst den stsven naar het Noorden, waar de jachten lagen, draaide met een grooten boog daarom heen, om ten Zuiden van het Krabbegat langs de visschersschepen te varen. Dan ging de Mercuur weer naar binnen, ter wijl de „Medusa" het schip saluutschoten achterna zond. Om drie uur ging de Koningin weer aan land om nog een korten autotocht door Enkhuizen te maken. Deze laatste tocht, die langs de havens ging, waarin de vis schersschepen boord aan boord lagen, heeft weer heel veel goed gemaakt. Tel kens liet H. M. stoppen, riep de visschers en vrouwen bij zich, om vriendelijk met hen te spreken. De gezichten straalden op. Het deed de menschen plezier, dat de Ko ningin bij hen kwam, nu zij er hun schuit, immers hun broodwinning, niet aan kon den wagen om Haar op de reede te be groeten. Het gejuich werd gaandeweg spontaner. Zoo maakte H. M. van dezen laatsten rondrit het glanspunt van den dag. De mislukking van de vlootrevue liet zoo doende geen pijnlijken indruk na. Om bij vieren vertrokken de vorstelijke bezoekers per extra-trein, hartelijk uitge leide gedaan door duizenden Enkhuize- naren. Daarna trokken drommen men schen weer het stadje in om het feest extra-vroolijk te hervatten. Rij ksultvoerkeuring voor uien. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat certifi caten en bewijzen met betrekking tot de rijksuitvoerkeuring vdbr uien gelden ge durende: 4 dagen, indien gedagteekend in Februari; 2 dagen, indien gedagtee kend in Maart, April, Mei of Juni; 7 da gen, indien gedagteekend in een andere maand. Vastgesteld is als grootte-klasse voor sorteering: voor pootuien: a. 5072 mm.; b. 70— 92 mm.; c. 90 mm. en hooger; voor andere uien: d. tot 35 mm. (zg. picklers of nep); e. 32 tot 43 mm. (zg. drielingen); f 40 tot 75 mm (zg. gewone uien)g. 70 en ineer mm. (zg. grove uien) een en ander te rekenen volgens mid dellijn bij doorsnede. Aangewezen is o.a. als rijksambtenaar belast met ihet toezicht op de keuring en de afgifte van merken, certificaten, be wijzen en verklaringen: de rijketuinbouw- coniulent te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1