g- No. 285 Vrijdag 5 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. fioes Binnenland COUPONS EN LOSSINGEN .ra sj ft Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag«contrêIe Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. DE VROUWEN EN HET VL00TPLAN. Buitenland. Uit de Provincie Kerknieuws. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende v/orden verzilverd door Inzetten, en In geknipt, In hals om 1 en zet de pp 't kantje om. bok gestikt, |>uw franje pzette klok- heeft ook onderkant |van '1 c.M. 0. f 0.75. ,g\ Directeur-Hoofdredacteur: R. ZIJIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg, firma F, p. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franco per post, 3.— Losse nummers 10.08 Prijs der Advertentie n: 1I rsgels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijks korting. M Ook op de vrouwen wordt een beroep gedaan om bet petitionnement van de S.D.A.P. tegen het vlootplan te steunen. Er is zeife een speciale campagne be gonnen om de vrouwen tegen dit plan in beweging te brengen en ze er toe te bren gen „bet protest tegen de (niet bestaande vlootwet" te teekenen'. Daarom willen wij ons ook speciaal tot de vrouwen onder onze lezers richten en baar met grooten nadruk waarschu wen, onder geen beding aan bet petition nement steun te verleenen. Men doet een beroep op de vrouwen en stelt het voor alsof onze Regeering er op uit zou zijn een nieuwen oorlog te ontke tenen. Het tegendeel is echter waar. De Regeering begeert niets anders dan den vrede te dienen. In het maatschappelijk leven is het zóó, dat als de politie werd afgeschaft moord en doodslag veel meer dan nu aan de orde van den dag zouden zijn. Daarom is de politie, al moet zij wel eens de wapenen gebruiken, toch een echt vredesinstrument. Welnu, zoo is het ook met de lands verdediging. Als in de tegenwoordige omstandighe den leger en vloot werden afgeschaft zooals de Soc.-Democraten zeggen dat te willen (in andere landen willen zij dat niet!) dan was 'top hetzelfde oogen- blik met den vrede en de rust gedaan. De Russische communisten hopen vu rig, dat hat aan de S.D.A.P. zal gelukken de plannen der Regeering te verijdelen en onze weermacht in Indië te doen ver- waarloozen. immers, dan krijgen ze in Indië en daar niet alleen vrij spel. Dan kan men beginnen met daar de Nederlanders en allen die het gezag wonschen te steunen, uit den weg te ruimen. Dan kan de revolutie worden ingeluid. Dan kan, wat vroeger mislukte, wor den doorgezet. En in de toekomst zal het hier niet anders gaan. Afbraak van de weermacht beteekent het uitlokken van den oorlog en het aan moedigen van de revolutionnairen om hun heillooze theoriën in tooepassing te brengen. Daarom vrouwen, teekent niet! Helpt niet mee, de revolutie te bevor deren. Als straks de buisbezoekers komen met hunne lijsten: wijst ze de deur! Maar dat is niet genoeg. Gij moet ook anderen, die misschien uit onkunde of wat dan ook zouden wil len teekenen, waarschuwen. Vergeet ook daarbij de jonge meisjes niet. Men wil trachten ook onze kinderen voor den revolutiewagen te spannen. Daarom: weest op uw hoedei Vrouwen in Zeeland, werkt mede aan het behoud van den vredel Stelt u tegenover hen, die voor de re volutie ruim haan willen maken! Teekent niet! Brltgch-Indlë's vrijheidsbeweging. De hoop, dat tusschen de Britsche re geering en de Indische nationalisten over eenstemming zal worden bereikt, wordt hoe langer hoe geringer. De verwachte mislukking der besprekin- kingen beeft bij de Europeesche en Indi sche zakenlieden groote teleurstelling ge- Landbouwers uit Islapoer in het district Satara toonden in den laatsten tijd wantrouwen tegenoer de regeering en alle bestuursambtenaren. De regeeringsautoriteiten zijn van mee ning, dat de bewoners van plan zijn bet gezag zelf in handen te nemen en beslo ten onmiddelijk maatregelen te nemen, om de orde te handhaven. Drie vierduizend personen zijn bij deze beweging betrok ken Er zijn reeds militaire versterkingen naar Islamipoer gezonden, waar waar schijnlijk reeds morgen zal worden opgs- treden. Nader wordt gemeld, dat de besprekin gen met Gandhi zijn afgebroken. De orkaan boven San Domingo. In strijd met de aanvankelijk gekoester de verwachtingen, dat Cuba door den wer velstorm niet zou worden getroffen, uitte het observatorium van Beien laat in den nacht de vrees, dat zoowel de Bahama- eüanden alsook Cuba bedreigd worden. De orkaan beweegt zich weliswaar slechts met een snelheid van zestien mij len per uur, maar het centrum draait met een snelheid van meer dan honderd mij len, zoodat men rekening most houden met ernstige schade en ook met verlies van menschenlevens, namelijk in het noordelijk gedeelte van Oriente en het zui delijk gedeelte van Guatanamo en San tiago. Volgens een nader bericht van de „As sociated Press" uit San Domingo meldt het blad „La Opinion", dat de stad bijna geheel verwoest is. Men gelooft dat negenhonderd personen gedood of gewond werden. Onder de bevolking speelden zich tij dens den wervelstorm; die vier uur duur de, verschrikkelijke scènes af. Bruggen zijn verwoest en de straten on begaanbaar. De stadswijken Djevavilla, Duarte en San Carlo zijn in een ruïne veranderd. Hetstedelijk krankzinnigengesticht werd met den grond gelijk gemaakt en een aantal krankzinnigen, die er zonder letsel afgekomen waren, renden als wilden door de stad, totdat ze tenslotte weer door mi litairen gegrepen werwden. De nalatenschap van Van Lear Black. Uit een nader bericht blijkt, dat Van Lear Black aan Miss Alison Bone, zijn secretaresse een bedrag heeft nagelaten van 20.000 dollar. Geijssendorfer en Schol- te krijgen ieder 5000 dollar. Spionnage in Bulgarije* Volgens een bericht uit Sofia moet al daar een wijdvertakte spionnagezaak zijn ontdekt. In verband hiermede moet een kolonel in actieven dienst van den gene- ralen staf een poging tot zelfmoord heb ben gedaan door zich de polsaderen te openen. Hij kon echter worden gered. Ver scheidene hoogere officieren moeten ge arresteerd zijn, terwijl nog meer arresta ties worden verwacht. Groote overstroominflen in Britsch- Indië. In het Noord-Oosten van Britsch-Indië zijn weer groote overstroomingen voorge komen, doordien een zijrivier van de Gan ges buiten haar oevers is getreden. Groote oogstvoorraden zijn verloren gegaan, ter wijl ook straat- en spoorwegen wegge spoeld zijn. Men schat het aantal perso nen, dat ten gevolge van deze overstroo mingen schade heeft geleden, op ongeveer 500.000. Korte Berichten. In den stakingstoestand in het indu striegebied van N.-Frankrijk is in de laat ste dagen slechts weinig verandering ge komen. Terwijl te Tourcoing slechts een onbeduidend aantal arbeiders af en toe weer aan het werk gaat, blijven de ar beiders te Roubaix hardnekkig buiten de fabriek. In Birma zijn op ongeveer 130 KM. ten Z.W. van Rangoon een reeks vrij hef tige aardschokken waargenomen. Hoewel de verbindingen verbroken zijn, is het vrij zeker, dat tal van personen vermist wor den. Verscheidene dorpen werden geteis terd en op vele plaatsen kwamen over stroomingen voor. Gedurende twaalf uren heeft een hevige storm gepaard met voortdurende donderslagen en bliksem en een tropi- schen regenval over Dublin en het groot ste gedeelte van Ierland gewoed. Vele huizen werden door den bliksem getrof fen, terwijl veel vee in het land werd ge dood. Het vermiste Oostenrijksche verkeers vliegtuig i? door een der uitgezonden vlie gers ontdekt. Deze deelde per radio mede, dat hij het vliegtuig zwaar beschadigd op een berghelling ten Noorden van Par- tenkirchen heeft gezien. Over het lot der inzittenden is nog niets bekend, doch men vreest het ergste. PU 3 D/N C f=A B PUB°A'jr*J>OLtAIC> C/QO/V/A/Cf /V Slapie in het Metaalbedrijf. Aan onderscheidene metaalfabrieken te Delft heeft men, door slapte in het be drijf gedrongen, arbeiders moeten ont slaan; zoo aan de Delftsche machinefa briek een 10-tal; aan dejpletterij van Ent hoven een 30-tal; terwijl de machinefa briek „Reineveld" naast inkrimping van werktijd zich genoodzaakt zag aan en kele werklieden ontslag te geven. De invoer van gerst, rogge en tarwe. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Braat: Is de minister bereid te overwegen, ter bescherming van den Nederlandschen landbouw, om den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Ar gentinië stop te zetten, omdat wij met die landen toch geen noemenswaardige handelsrelaties hebben en Rusland zelfs weigert om des tijds geleende gelden te erkennen, wil de minister mogelijk on overkomelijke bezwaren tegen dien maat regel aan de Kamer meedeelen? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: De invoer hier te lande van gerst, rog ge en tarwe, noodig ter voorziening in de behoefte voor zoover die door de bin nenlandsche productie niet wordt gedekt, heeft plaats uit talrijke verschillende lan den. Stopzetting van den invoer uit een dier landen zoude meer invoer uit an dere landen met zich brengen en kan der halve niet bijdragen tot bescherming van den Nederlandschen landbouw. Reeds uit dien hoofde kan er geen aanleiding be staan het geopperde denkbeeld in over weging te nemen. GEZOND BLIJVEN door Phi lips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Morgen viert het M a g a z ij n P o 1 e ij in de Ganzepoortstraat zijn tien jarig bestaan. Deze zaak is in die tien jaar wel sterk gegroeid. Met het aan grenzende pand van de fa. Smit is ze uitgebreid en nu is ook de vroegere, zaak van den heer Bos er bij getrokken. In 't geheel z|jn er nu zeven etalagevakken zoodat een groote frondbreedte is ver kregen. Morgen wordt de vergroote zaak in gebruik genomen. De vroegere winkel van den heer Bos is geheel omgebouwd en voor het nieuwe doel geschikt gemaakt. Beneden zijn flinke etalagekasten aange bracht, in het beneden-achtergedeelte is een aparte afdeeling pullovers en vesten ondergebracht, terwijl boven een keurige hoedensalon is ingericht. Ook het nieuwe gedeelte ziet er smaakvol uit. Kloetinge. Zooals wij gisteren reeds meldden, is hier gisteren Koninginne- feest gevierd. Na concert en wijdingsdienst had trac- tatie plaats van de kinderen der bewaar scholen (de kinderen der bijz. bewaar school zijn door een vergissing van het hoofd dier school niet getracteerd). Vervolgens hebben de kinderen der ge meente-bewaarschool een wandeling ge maakt rond de kerk. Die der openbare school maakten daarna een rondgang met de muziek door de gemeente. Des middags had de .optocht .plaats, waarin zeer mooie wagens waren en in zijn geheel een .mooien indruk .maalde. Daarna hadden de verschillende volks spelen plaats. Van 3.305 uur hadden de kinderen der openbare lagere school een 'feest in den tuin van café Tol, waar verschillende spelen plaats hadden en de kinderen zich op prettige wijze vermaakten. Van 78 uur gaf Gloetings Gemengd Koor een concert en van 89 uur het muziekgezelschap „Excelsior". Inmiddels weid de verlichting ontsto ken. Het Marktveld met den vijver (ge heel met, electrische lampjes verlicht en in het midden een fontein) bood een schitterenden aanblik. Ook andere plaat sen der gemeente waren schitterend ver licht, b.v. de woning van den .burge meester. Er was een groote menigte men- scben aanwezig, vooral uit Goes. De uitslag van de verschillende ver sieringen is: Poorten: le prijs de Nieuwstraat; 2e de .Straatweg; 3e de buurtvereen. Tol. 4e de buurtvereen. Achterweg; 5e de buurtvereen. Marktveld. Buurtversiering: le prijs buurtvereen. Marktveld; 2e Idem Tol; 3e idem Achter weg. Gevel versiering: le prijs G. ZandeeAz. 2e van Rooijen; 3e A. de Visser; 4e M. van Driel; '5e M. Kole. Etalage-versiering: le prijs P. J. de Regt; 2e 'W. Beenhakker; 3e J. Alle- mékinders; 4e J. Felius; 5e A. O. Lan- kester; 6e C. Blomaard, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ierseke (toe.), H. S. van Rijs te Hooge Zwaluwe. Te Koekengen, J. Hekman, cand. te Zeist. Aangenomen naar Dordrecht (vac. Dr Severijn) G. Alers te Nieuw-Lekkerland. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelharnis, M. Hofman te Krabbendijke. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland beeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer D. Mulder te Lunteren, candidaat te Leiden. Generale Synode der Geref. Kerken. In de zitting van gisteren werd over gegaan tot de behandeling van de rappor ten en voorstellen omtrent Het promotierecht te verleenen aan de Theologische School te Kampen. Daartoe las Dr K. Dijk aller eerst 't rapport van de Synodale commis sie, waarvan we reeds gisteren een en ander meedeelden. Prof. Dr S. Greydanus was de eerste spreker. Hij wees er op, dat het hier niet gaat om de Theologische School als zoodanig, ook niet om de hoogleera ren, noch als hoogleeraar noch 'als per soon. Evenmin om een eenvoudige letter- kwestie of iemand of Dr of Ds voor zijn naam mag schrijven. In het diepst der zaa'k gaat het bij deze promotieree iitsge- scbiedenis er over om het wezen van de rechte bediening des Woords. Is voor die rechtens door God geëischte ambtsbedie ning wetenschap noodig, zoo omvangrijk en 'diep mogelijk of is de wetenschap voor de bediening van het ambt van onderge schikte waarde? Waarom moet de oplei ding zich bepalen tot 50 pet. en niet tot 60 pet. of 100 pot. gaan? Is het voldoende voor de dienaren des Woords als zij met oratorie weten op te treden of een stich telijk woord kunnen spreken of is bedie ning des Goddelijken Woords het opdel ven uit de diepten der Heiiige Schnft van Gods oneindige gedachten? De kerk en de Gereformeerden hebben steeds volle degelijke wetenschap noodig verklaard voor een goede ambtsbediening. De opleiding is hierbij niet hoofdzaak, maar middel. Het hebben van de ver- eischte wetenschap is doel. De Geref. Kerken hebben daarom steeds de vrije studie gehandhaafd. Welke 'kennis of we- Binnenland. Koninginnefeesten in verschillende ge meenten. Slapte in de metaal-industrie.' De Generale Synode der Geref. Kerken over het promotie-recht. Buitenland. De orkaan boven San D'omingo. De besprekingen met Ghandi afgebroken. Spionnage in Bulgarije. Overstroomingen in Britsch-Indië. tenschap is noodig om den rijken en die pen inhoud der Schrift te kennen? Naast de theologische velerlei. De Geref. Ker ken eischen daarom, gymnasiale studie als minimumhasis. Dat is allerminst het ma ximum. Ze stellen geen hoogere eischen om de kortheid van ons mensc'helijk leven en de beperktheid van ons verstand. De wetenschap der theologie is onuitputte lijk, het werk ook van den knapsten doc tor theologiae is stukwerk. Er is geen tweeërlei wetenschap der theologie en er is geen tweeërlei methode voor haar be oefening. De theologie heeft maar een object, dat is 'God zelf, of wil men de openbaring Gods, of Bever nog God in Zijn openbaring. Wezenlijk verschil tusschen de theolo gische facujteit der V. U. en de Theologi sche school is er dan oük niet. De gelijk heid in dezen tusschen die beiden is zoo volkomen, dat prof. dr H. Bavanok in 1899 een voorstel kon indienen om de theologische school te doen fungeeren als faculteit der V. U. De bediening des Woords, zoo betoogt spr. verder, vordert een complex van we tenschap, zij' sluit eenzijdigheid uit. Zij remt de wetenschap echter niet. Nooit zegt zij, het is genoeg. Juist de school der kerken moet het beste 'leveren wat te leveren is. Zij mag niet blijven 'beneden eenige faculteit van eenige Universiteit der wereld. De Theologische opleiding tot het eind toe voort te zetten, ligt volkomen in den aard der school. Dat is tot aan de promo tie, de plechtige verklaring, dat iemand zelfstandig in staat is de studie voort te zetten, en elke verzwakking van dien eisch houdt in zich de gedachte aan de nutteloosheid, zoo niet schadelijkheid der wetenschap, 'bepaald ook die der theolo gie voor de rechte bediening des Woords en dat is afwijking van de 'Gereformeerde beschouwing, een afdwalen op dualisti sche, anahaptistische en doopersche dool paden. Daarvoor, aldus spr., mogen onze Geref. Kerken behoed 'blijven. Ds K. Fernhout heeft maar heel weinig te zeggen en wat spr. zegt, heeft de bedoeling verder debat overbodig te maken. Een rapport n.I., als dit over het pro motierecht, doet een conclusie verwachten in een bepaalde richting. De commissie constateert, dat in hare vergadering het half om half stond. Zij kan geacht worden een staal te zijn van de Synode zelf. Nu 'had 't voor de hand gelegen, dat de commissie zich 'beraden had over de vraag of 't niet beter is nu geen beslissing te nemen. 'Hoogstens zal hier een Heine meerder heid te vinden zijn. Doen wij nu wel verstandig veel tijd te verdoen met een vraagstuk, dat we niet capabel zijn op te lossen, en waarbij we elkaar dwang aandoen. Een herhaling van 1902 moeten we niet hebben. Want al hebben heel veel kerken zich over deze zaak niet uitgesproken, dat wil niet zeg gen, dat 't de 'kerken om 't even is, of de Theol. School 'het promotierecht al dan niet krijgt. Daarom 'bestaat er gevaar, dat men el kaar geweld aan doet. Spr. waarschuwt ernstig tegen een pro- voceeren, eer men 't eens geworden is. We kunnen een poging doen om het eens te worden, b.v. door vandaag ia bid-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1