DE ZEEUW tweede blad pauls offer. Uit de Provincie. FEUILLETON VAN DONDERDAG 4 SEPT. 1930. Nr 284. D« nieuwe Keersluis te Vlissingen geopend. Heden heeft de Minister van Water staat Mr P. J. Reymer in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten en belang stellenden de nieuwe keersluiB te Vlissin- cen geopend. Deze sluis, welke naast de beide schut sluizen van het kanaal door Walcheren een derde, doch belangrijk wijdere ver binding vormt tusschen de buitenhaven en de binnenhaven te Vlissingen, is door es voor rekening van het Rijk gebouwd ten behoeve van de Kon. Mij. „De Schel de" Door de geleidelijk toegenomen afme tingen van de groote passagiersschepen de Mij. „De Schelde" heeft nagenoeg alle passagiersschepen van den Rotter- damschen Lloyd gebouwd dreigde sinds lang het gevaar dat de maatschap pij haar bedrijf niet meer op denzelfden voet zou kunnen voortzetten, doordat de bestaande groote schutsluis de afmetin gen der schepen te veel beperkte. Een o.m. in verband hiermede inge stelde commissie onder voorzitterschap van den oud-directeur der Gemeentewer ken te Rotterdam, den heer G. J. de Jongh, kwam in 1914 tot het besluit, dat het wenschelijk was aan „De Schelde" een uitgang naar zee te geven van zoo danige doorvaartwijdte en diepte, dat die maatschappij in staat zou zijn mede te dingen naar den bouw van vaartuigen van groote afmetingen en dat hieraan zou kunnen worden voldaan door hot bouwen van een keersluis ten zuiden van de groote schutsluis. Na gevoerde onderhandelingen heeft de Mij. „De Schelde" in ruil voor het tot stand komen van de voor haar zoo gun stige erfpachtsvoorwaarden met den staat een overaenkemst geteekend inzake den bouw van de nieuwe keersluis. Voor Vlissingen is de keersluis van het allerhoogste belang, daar anders de Mij. „De Schelde" genoodzaakt zou zijn ge weest in 1927 de erfpachtsovereenkomst met den Staat op te zeggen, waardoor de belangrijkste welvaartsbron voor de stad zou verdwijnen. Deze keersluis, die slechts weing zal worden gebruikt en geen schutkolk bezit, heeft een doorvaart wijdte van 35 M. en is dus nog breeder dan de sluizen van het Panamakanaal. De slagdrempeldiepte bedraagt 7.30 N. A. P. Aangezien de sluis als regel zal worden gebruikt bij waterstanden bo ven 1.20 M. boven N. A. P., kan worden gerekend op een vaardiepte van 8.50 M. Hierbij moet worden bedacht, dat voor de werf geen afgeladen schepen behoe ven te worden doorgelaten. De gehele «luis, gebouw! in een bouw put van 75 M. diameter, is opgetrokken in gewapend beton. Ds vloed- en ebden- ren zijn geheel van ijzer. Zij hebben een lengte van ongeveer 20 M,, een hoogte van 12.60 M. resp. 11 M. en een breedte van 2.50 M. en behooren tot de grootste puntdeuren, welke zijn gemaakt. De schip deur is eveneens geheel van ijzer. De lengte is aan de onderzijde 30 M. en aan de bovenzijde 45 M.; de hoogte is 12.40 M. en de breedte 5 M. Het totaal gewicht bedraagt ruim 870.000 K.G. Deze schip deur is, voor zoover hekend, de grootste welke tot heden is gebouwd. Tenslotte zij nog gemeld, dat met den bouw van de sluis werd aangevangen op 3 Januari 1928; op 1 Juli 1930 was de sluis zoover gereed, dat hiervan voor 'het doorlaten van een schip gebruik kon wor den gemaakt. Daarmede was voldaan aan een betreffende bepaling van de met de Mij. „De Schelde" gesloten overeenkomst, welke was opgenomen met het oog op den bouw van het mailschip van den Rot- terdamschen Lloyd, de „Dempo". De sluis behoefde echter op dien datum nog niet in gebruik te worden genomen, daar de bouw van dit mailschip door omstandig heden is vertraagd. De keersluis met de bijkomende werken heeft een bedrag van ongeveer f 2.200.000 gekost. De bouw stond onder leiding van den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg, Ir H. van Oordt, en den hoofdingenieur te Vlissingen, Ir W. H. Brinkhorst, terwijl Ir C. de Groot belast was met de dagelijksöhe leiding. De burgemeester van Vlissingen, de heer G. van Woelderen, hield hedenmid dag een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: 'Het is een voorrecht. Excellentie, wan neer men bij een officieele gelegenheid dank kan uitspreken, die echt van harte komt. Dit is thans het geval met 'het hoofd der gemeente Vlissingen, waar de Rijkswaterstaat eene reeks van groote en belangrijke werken nagenoeg voltooid heeft. Toen drie van deze werken in volle uitvoering waren, n.'l. de bouw van den grooten kaaimuur van de nieuwe buiten haven, de aanlegplaats van den ferry dienst op Breskens en deze keersluis, schreef na een bezoek één der redacteu ren van het „Algemeen Handelsblad" van „drie waterstaatstriumphen". Dat woord wil ik vasthouden, want inderdaad heeft ons wereldbekende korps rijkswaterstaats- ingenieurs nieuwe blijvende monumenten van zijne bekwaamheid hier te Vlissin gen gesticht. Met eene doorvaartwijdte van 35 M. en eene slagdrempeldiepte van 7.30 M. N.A.P., staat deze keersluis wat capaciteit betreft boven de sluizen van het Panamakanaal. De voorbereidingen en de beslissingen over 'het tot stand komen van de gr«ote Vlissingsche waterstaatswerken mogen tijdroovend, soms zelfs zeer moeilijk ge weest zijn, de uitvoering dier werken ge legd in handen van uw uitnemend korps ingenieurs, was steeds zeer vlot en boven allen lof verheven. U heeft een keurkorps van ingenieurs, maar daarbij toch nog Bijzonder bekwame Het ernstig vliegtuigongeluk te Loosdrecht heeft 3 slachtoffers geëischt. Het dreggen naar een der slachtoffers. Vrij naar het Engelsch. 4) oo In het huidige geval veranderde ze van onderwerp, door te zeggen: „We hebben vanmorgen goed nieuws ontvangen van Paul, Martha" „Werkelijk mevrouw, dat doet me ple zier! Wat is er met den lieven jongen gekeurd?" „Hij heeft een beurs voor Oxford ge wonnen en gaat dus nu naar de univer siteit." „Dat is zeker goed nieuws, mevrouw I Oxford is een mooie plaats, heb ik me laten vertellen." En zoo ging Paul Seaton naar Oxford. En daar vormde hij zich idealen en droomde droomen; en omdat hij bedeeld was met de twee'beste gaven, waarmee de Voorzienigheid een man kan uitrusten namelijk een godvruchtige opvoeding ®u een helder verstand, zou hij er wel komen. Hij nam zich voor God en jZijn schepping te dienen zoo goed hij kon en daarin een plaat» van beteske- tns te veroveren, wamt hg was nog jong werkkracht»», in Zealand gehad. Ik kan u met overtuiging verzekeren, dat de hee- ren Van Oordt en Brinkhorst onder moei lijke omstandigheden prachtig werï heb ben geleverd, dat alle partijen voldoet Dat Vlissingen verheugd en dankbaar is voor dezen zoo gunstigen gang van zaken, is zeer 'begrijpelijk, immers het overgroote deel onzer bevolking bestaat uit en bestaat van het groot bedrijf der Maatschappij de Schelde. Had deze Maatschappij Vlissingen moeten verlaten, dan zou dit een ware ramp voor Vlis singen geworden zijn. Persoonlijk moge ik Uwe Excellentie nog dank zeggen voor Uwe bijzondere belangstelling voor de Vlissingsche aan gelegenheden, reeds zeer kort na Uwe ambtsaanvaarding blijlkende uit Uw be zoek aan de Vlissingsche havenwerken. Daarvoor geldt het „eind goed al goed" en dit einde nadert spoedig, want in het eerste halve jaar 1931 mag nu zeker wel de opening van de nieuwe haven van Vlissingen in Uwe ambtsperiode worden verwacht. Dat zij de kroon op het werk, waarvan het feest van heden de waardige voor ganger zij. Maar omdat de heide heeren wier namen ik zooeven dankbaar noemde, ons beide 1 October a.s. gaan verlaten, zij het mij vergund nu nog een 'kort bijzon der woord tot ,hen te mogen richten, omdat zij bij de 'havenopening hier niet meer in functie zullen zijn. De 'heer Van Oordt bekleedt het ambt van Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland reeds sedert i October 1912, hij heeft daardoor zijn naam gehecht aan zeer vele belangrijke waterstaatswerken, die onder zijn leiding in deze lange en belangrijke jaren zijn tot stand gekomen. En hij 'heeft daar voor zooveel voor zijn nuttigen arbeid en mooien werkkring .gevoeld, dat hij do mo gelijkheden van overplaatsing heeft af gewezen. Dat is een prachtig voorbeeld van liefde voor de eenmaal opgevatte taak in dezen tijd waar het eigen belang zooveel op den voorgrond treedt. Zeeland heeft dit gewaardeerd, de luister van het ambt van Hoofdingenieur-Directeur is er nog door gestegen. Vooral aan de groote Vlissingsche waterstaatswerken heeft de 'heer van Oordt groot aandeel ge had, hij zal ook daardoor in Zeeland niet worden vergeten. En helaas gaat eveneens met 1 Oct. a.s. onze Hoofd ingenieur te Vlissingen de heer Brinkhorst ons verlaten, wegens overplaatsing naar Utrecht. Ik mag het nu kort voor het afscheid wel aan Uwe Excellentie zeggen: houdt U dezen hoofd ambtenaar in eere. Voor ons was het steeds een genoegen wanneer wij met hem mochten samenwerken, ook hij heeft blijvend zijn naam aam de Vlis singsche havenwerken gehecht. Spr. stelde ten slotte een dronk in op den Rijkswaterstaat, in het bijzonder op Zijne Excellentie den Minister en de Hoofd-ingenieurs van Oordt en Brinkhorst. Nadat de minister de sluis geopend had werd door een viertal Zeeuwsche boerinnetjes en wel Jacomina Bosschaart, Magdalena Bosschaart, Suzanna Barentsen en Marie de Witte een album aangeboden, liggend op een kussen in de Middelburg- sche kleuren, rood-wit, inhoudende een 9-tal foto's van de sluis en omgeving. Daarbij heeft de voor it'rr van Vlissin- Igen Vooruit", de heer J P. van K.ieken, de regeering in het bijzonder dank ge bracht voor deze nieuwe sluis, aan Vlis singen geschonken. Spr. hoopt, dat de minister dit album tot op zeer hoogen leeftijd zal kunnen aanschouwen en dan met gevoel van innige dankbaarheid zal kunnent getuigendeze sluis is zeer noo- dig geweest, speciaal voor schepen van de Kon. Mij. „De Schelde". Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend met dank voor de lang durige diensten, met ingang van 1 Oc tober, aan 'den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat ir H. van Oordt te Middelburg. Met ingang van 3 November is eervol ontslag verleend aan den bureel-ambte naar van den rijkswaterstaat A. G. van Altena te Vlissingen. Onze volkskracht en de landbouw. De „Zeeuwsche Polder", maandblad gewijd aan de belangen der polders en waterschappen in Zeeland, (uitgever tde heer D. H. Littooij te Neu genoeg om plannen te maken om da Thames in vlammen te doen opgaan als het moest en hij wist nog niet, dat als ©en man ©en vuurtje kan onderhouden in zijn eigen haard, om zich op zijn ouden dag te warmen, men zijn aandeel ruim schoots heeft bijgedragen en zich mag rekenen, tot dat deel van de menscfabeid, dat voorspoedig is geweest in het leven. Paul werd slank en lang en krachtig; hij had een aangenaam gezicht met zijn donker haar, grijze oogen ©n welbesneden trekken. Hij was niet, wat men noemt een adonis, maar, zooals Martha zei, „het kon er best mee door, mooi genoeig voor iedere vrouw, die hem lief wilde hebben." De tijd was Johanna niet zoo gunstig gezind geweest als Paul. Z© was kort en mager en bleek; een van die uiterlijk on beduidende types, die door vrienden en buren steeds over het hoofd gezien wor den. Ze gaf zich geen moeite, om er aan trekkelijk uit te zien, zooals ©en ijdeler meisje wellicht gedaan zou hebben; want ze was nog jong genoeg om dat bewon derenswaardige, maar verkeerde geloof te koesteren, dat de menschen ons uitslui tend lief hebben, om onze uitmuntende eigenschappen. Wij allen beginnen ons leven, gegrond op dat grondelooze geloof en we zjj» er gelukkig in, zoolang we nog zen) 'bevat de», volledigen tekst van de voordracht door prof. L. van Vnuren te Utrecht gehouden ter jaarvergadering van den Zeeuwschen Polder- en Water- sohapsbond op 19 Juli te Kruiningen. Wij hebben destijds van deze rede reeds een verslag opgenomen. Met ingang van 1 October wordt majoor J. A. G. van Andel van het reg. grenadiers overgeplaatst bij het 14e reg, inf. te Middelburg, Op 20 September a.s. zullen in de duinen bij Koudekerke groote Motor- en Schietwedstrijden door het Landstorm korps Motordienst worden gehouden. Vlissingen. Met ingang van 5 Septem ber 1930, den datum waarop aan den hoofdinspecteur van politie, den heer J. P. Berkel, eervol ontslag als zoodanig ie verleend, is door den burgemeester be noemd tot hoofdinspecteur van politie de heer D. W. Toussaint, thans inspecteur van politie alhier. St.-Maartensdljk. In de vergadering van den gemeenteraad werd adhaesie betuigd aan het adres van den gemeente raad van Oud-Vossemeer, gericht aan den Minister van Arbeid, houdende ver zoek ten aanzien van de waterleiding zoodanige maatregelen te nemen dat zonder verhooging van tarieven en zon der een beroep te doen op de gemeente kassen, de financieele toestand zoodanig wordt geregeld, dat het bedrijf zonder nadeelige saldo's zal kunnen werken. Een voorstel van den voorzitter tot aanschaffing van een schilderij, voor stellende de Koninklijke Familie, wordt na langdurige bespreking aangehouden. De gemeenterekening gewone dienst f 95.461 aan uitgaven en f 95.435 aan in komsten, wordt goedgekeurd. De gemeentebegrooting werd aange boden, sluitend in inkomsten en uitga ven met f 84.745. De heer Quakkelaar spreekt zijn af keuring uit over de houding der mu ziekvereniging bij gelegenheid van de herdenking van het feit, dat de burge meester 50 jaar in dienst der gemeente was. De heer Vroegop vond de houding van de muziek ook niet goed, het was alles een persoonlijke kwestie. De heer Quakkelaar vestigde er de aandacht op, dat de muziek, ook subsidie van de gemeente krijgt. Men had hier ook aan moeten denken. Bij de vaststel ling van de begrooting voor 1931 komt bij op deze zaak terug. De heer Nelisse heeft geboord, dat verschillende werkende leden wel mu ziek wilden maken, doch dat het be stuur tegenwerkte. Men zou door subsi dieweigering de werkende leden het meest treffen. De voorzitter is wethouder Quakke laar dankbaar dat bij den handschoen voor hem heeft opgenomen. Feestelijk heden verlangde hij niet, integendeel zag hij liever alles uitgesteld tot den 50sten jaardag van de Koningin. Hem werd echter een persbericht voorgelezen dat stootend was. Het doet hem daarom ge noegen uit den gemeenteraad andere klanken te hooren. jeng genoeg zijn om ons te verheelden, dat onze uitnemend© eigenschappen vele zijn; maar als we ouder worden ©n gaan inzien, hoe weinig er eigenlijk maar zijn, ©n die weinige nog niet eens van het zuiverste water, dan danken we God, dat Hij ons getoond heeft, dat het reeds ge noemde dogma niet .veel meer is dan ketterij. Johanna was het ruwe materiaal, waar uit nonnen en liefdezusters gesneden wor den. Had ze tot een ander geloof en een ander tijdperk behoord, dan zou ze zich ontwikkeld hebben tot een model abdis. Gedachten aan een eigen huiselijken haard in de toekomst, kende ze niet; die man speelde geen rol in haar levensprogram ma. Alle romantiek, die haar natuur in hield. had ze uitgestort over mevrouw Crozier, de echtgenoote van een. ambtge noot van haar vader. Er is altijd ieits pathetisch in de liefde van een jong meisje voor een oudere vrouw; ze geeft zooveel en kan noodwen dig zoo weinig er voor terugontvangen; en toch met uitzondering van de moeder liefde, is het misschien de meest onzelf zuchtige toegenegenheid, die een vrou wenleven kan bevatten. Het meisje geeft alle liefde, die pe te geven heeft, alle romantiek van haar jonge l«v*a en d» Westfeftïwtiïe. H'et fanfarekorps „Oefe ning Kweekt Knust" en de beide alhier bestaande zangvereen. gaven Woensdag avond voor de openbare school een uit voering. Het zachte weer lokte een talrijk pu bliek, dat met aandacht naar de verschil lende stukken luisterde. Arnemuiden. Loop der bevolking over de maand Augustus. Vertrokken; C. van Belzen, naar Bree- straat 19, A'dam; A. Martijn, naar Ber gen op Zoom, „Vrederust"; H. L. v. d. Berg, naar' Middelburg, Dampoortsingel L. Klaasse naar SL Laurens B 112; J. Flipse, geb. Labruijère naar Middelburg, Wal; M. Poppe, geb. Bliek naar Vlissin gen, Anjelierenlaan 127J. Grootjans, geb. Theune, naar Den Helder; J. Marijs en gezin, naar Breskens. Dinsdagavond gaf „Ames Genoegen" alhier een goed geslaagid concert, zulks in verband met den jaardag van H. M. de Koningin. Van vele gebouwen wap perde de vaderlandsche driekleur, en der traditie getrouw, werd j.l. Maandag de klok geluid. i Zaamslag. Ook Zaamslag heeft den jaardag van H. M. de Koningin gevierd. Ofschoon ditmaal de eerepoorten op het dorpsplein, als gevolg der houding vaD den gemeenteraad, achterwege zijn geble ven, was toch het dorp geheel versierd. De verschillende buurtcommissies hadden hunne eerepoorten opgericht en voorts was gezorgd voor de versiering der stra ten, met sparrenboompjes, gekleurde guirlandes en wat dies meer zij. Het feest werd des morgens ingezet met een muizekuitoering op den toren der Ned. Herv. Kerk. Door den burgemeester, den heer Joh. de Feijter, werd ten aanhoore van een groote menigte een toespraak gehouden, ter herdenking van het feit van den dag, terwijl te 8.30 in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst werd gehouden door de predikanten der drie gezindten te Zaamslag. Deze dienst werd opgeluia- terd met zang van bet gemengd koor. Voorts werd in den voormiddag op de muziektent concert gegeven door de or kestvereniging, terwijl te 11.15 door de leerlingen der verschillende scholen eenige feestliederen werden gezongen. Deze trokken daarna, voorafgegaan door het muziekgezelschap „De Volharding", door de straten van het dorp. Des namiddags werd een uit 13 wagens en groepen bestaande optocht gehouden. Na den optocht werden gehouden stoe- lenwedstrijden te paard, en met rijwielen. Vervolgens zakloopen voor jongens boven de 8 jaar. Te 6.30 vingen concerten aan, die een groote belangstelling trokken. Bij het invallen der duisternis begon de illuminatie van het dorpsplein, de muziektent en die in de verschillende straten en van winkels en tuinen. De verlichting met lampions maakte, als altijd, nog een mooi effect, maar ook was door enkele winkeliers dankbaar ge bruik gemaakt van de electriciteit. Te 10 uur werd een mooi vuurwerk afgestoken. Zwolle yiert haar zevende eeuwfeest. De „Peperbus" Zwolle's fraaie toren en andere gebouwen zijn schitterend verlicht. vrouw <Juldt deze toewijding gelaten of wijst ze met een snauw terug al naar mate ze vriendelijk of het tegengestelde van natuur is. Mevrouw Crozier was over het geheel vriendelijk voor Johanna; maar ze had niet veel tijd over om aan meisjes te besteden, want ze was een bezige vrouw. Er zijn menschen, die door het leven gaan en al hun waren in een mand doen. Er zijn anderen, die deze klip omzeilen, maar op een andere terecht komen, daar ze hun waren een plaatsje geven in manden, die al vol zijn. Deze dwalende stervelingen storten de schatten van hun liefde uit aan de voeten van dezulken, wier koffers al tot overloopens toe gevuld zijn en brengen hun levensdagen door met de ondankbare taak hen te dienen, die al goed gediend zijn. Tot deze groep van mensdien behoorde Johanna Seaton. Het was haar noodlot, dat ze liefde gaf, waar ze slechts vriendschap in ruil kon ontvangen, terwijl haar vriendschap, waar ze die trachtte te plaatsen, slechts ge duld werd. Misschien had ze beter uit kunnen kijken en haar genegenheden kun nen §chenken aan hen, die ze meer zou den op prgs stellen, maar welke man of vrouw laat zijn gevoelens door zjjn verstand owJwwttiwa? Daarom was er een tragisch element in Johanna's lot, maar „ze wist haar last in stilte te dragen. „Wat ga je beginnen, als je Oxford ver laten hebt?" vroeg ze op zekeren dag aan Paul. „Als jk mijn graad heb, zal ik zien, bij de balie te komen .en dan in het parle ment", antwoordde haar broer prompt. Paul wist altijd, wat hij wilde een tak van wetenschap, die zeer nuttig is in deze wereld. „Maar als je nu eens faalt?" veronder stelde Johanna. „Ik zal niet falen." i „Hoe weet je dat?" „Omdat ik me vast heb voorgenomen niet te falen, maar me aan een 'ding te houden tot ik geslaagd ben. Als een mensch mislukt, dan is het altijd zjjn eigen schuld." „Behalve als het Gods wil is; en dan is mislukking beter dan succes", zei Jo hanna rustig, daar ze meer van misluk ken en dus ook meer ,van slagen wist dan Paul, Hij moest nog leeren, dat de mensch, die zijn best doet, en slaagt, toch iets minder waard is, dan hij, die mislukt en tpch doorgaat zijn best te doen. 3W«*dt wrolgi)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5