FIRMA WATER1ANDER S DE SÏOPPELAAR Uit de Provincie Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Kerknieuws. Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg. te waardeeren. Nog heden denkt de boe renbevolking met dankbaarheid aan dit feit terug. Nadat door alle aanwezigen een drie voudig hoeral op onze thans vijftig jaar oud geworden Koningin was uitgebracht, werd tot besluit van den schoonen avond het Wilhelmus van Nassouwa staande gezongen. Het conflict bi] de KX.M. Het Tweede Kamerlid de heer Van Braambeek, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de directie der K.L.M. weigert, om met de vereeniging van haar personeel te onderhandelen over de ar beidsvoorwaarden? Is het juist, dat de piloten der K.L.M. slechts op mondelinge overeenkomst wor den aangesteld? Wil de minister zoo deze feiten juist zijn, de directie der K.L.M. adviseeren tot het vestigen van betrekkingen tusschen bedrijf en personeel, die meer in overeen stemming zijn met den tegenwoordigen tijd en toch kwalijk passen voor een on derneming, die totaal afhankelijk is van 's Ivijks financiën? Is de minister overigens bereid, te be vorderen, dat het thans uitgebroken con flict zoo spoedig mogelijk wordt beëin digd, door het treffen van een billijke regeling dier vergoedingen voor de In- dië-vlucliten? Burgemeesters. Op verzoek eervol ontslagen met in gang van 1 October F. C. H. Hirschmann als burgemeester van Terschelling. Telefoonverkeer met Ned.-Indië. Met ingang van 15 dezer worden in het radioielefoonverkeer met Ned.-Indië de kosten van voorbereiding voor een ge woon gesprek verlaagd van f 7.50 tot f 2.50 Voor ijlgesprekken blijven de voorbe- reidingskosten op f20 gehandhaafd. Uitvoer van uien. De minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw heeft goedgevonden: vast te stellen als merk, uitsluitend bestemd om door of vanwege den daartoe gerechtigde op de verpakking van ten uitvoer bestemde uien overeen komstig de te dien aanzien geldende be palingen te worden aangebracht. het merk van de krachtens art. 11 dier wet ten aanzien van den uitvoer van uien bevoegd verklaarde instelling, voor zien van de woorden: „Rijksuitvoerkeu ring uien" in een kring tusschen twee concentrische cirkels, waarbinnen het woord „Holland", een en ander gedrukt over laatstgenoemd merk. Wettelijke vacantieregeling. Naar aanleiding van de vragen, door het Tweede Kamerlid den heer W. Drop aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gesteld en het daarop gegeven antwoord, heeift de Nationale Bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius een adres gezonden aan de Tweede Ka mer. De bond schrijft daarin, dat volgens een gehouden enquête onder de kantoor bedienden, de overgroote meerderheid dezer groep werknemers ten minste veertien dagen vacantie per jaar pleegt te hebben. Hij acht, op grond van den aard der werkzaamheden, .dezen „vacan- tieduur voor kantoorarbeid noodzakelijk, en meent, dat ter bestrijding van de uitzonderingen, een wettelijk vastleggen van het vakantierecht alleszins gewenscht is, doch dat gewaakt moet worden tegen de nadeelen van een uniforme regeling. Een .recht op vacantie van slechts een week zou z.i. voor deze groep ontoe reikend zijn. Een gedifferentieerde rege ling van .de wettelijke vacantie bestaat trouwens ook in landen, waar de wet gever zich dit belang heeft aangetrokken. Zoo worden, al naar den aard der functie en naar den duur van 'het dienstverband, vacanties gewaarborgd tot vier weken en langer. Mocht de wet op de niet nakoming van den vaoantieplicht een sanctie stel len, dan waarschuwt adressant tegen de mogelijkheid, dat in plaats van vacantie zou worden gegeven een vergoeding in geld. Het sociaal belang der vacantie zou daardoor niet bereikt worden. Dus danige vergoeding zou alleen het karakter kunnen dragen van een .schadeloosstel ling, desnoods bij rechterlijke vordering in uitzicht te stellen. In plaats van een zomervacantie (tus schen Mei tot en met September) ware, bij aldien beroepsomstandigheden zulks onmogelijk mochten maken, een vacantie regeling te treffen in de maanden October tct April, doch dan van b.v. anderhalf maal den duur der zomervacantie. Goes. Van een tweetal dames, die on bekend wenschen te blijven, ontving de Geref. Kerk alhier voor haar nieuw kerk gebouw een gift van f500. Gisteravond omstreeks half zeven had het zoontje van den heer de B. uit de Zusterstraat alhier, het ongeluk per rijwiel tegen een passeerende auto te bot sen op de kruising Wilhelminastraat Vosmaerstraat. Hij werd met een hoofd wonde opgenomen en binnengebracht bij Dr v. d. Berg, die de wonde hechtte, waar na hij naar de ouderlijke woning ver voerd werd. Het rijwiel was erg gehavend. Heinkenszand. Dank zij de goede zorgen van het comité en het gunstige weer is hier Woensdag op waardige wijze Konin- ginneieest gevierd. Muziek- en zangveree- gingen hebben hun volle medewerking verleend om het feest te doen slagen. Van 's morgens ongeveer 10 uur tot 's avonds tien uur is de commissie in de weer ge weest om de burgerij een prettigen dag te verschaffen en het is haar in alle op zichten gelukt Den geheelen dag hebben kinderfeesten, volksfeesten, muziek en zang elkaar afgewisseld. De stemming, waarin de geheele burgerij verkeerde, was gezellig. Een woord van dank aan mu ziekgezelschap, mondharmonicavereeni- ging en de beide zangvereenigingen, die een zeer afwisselend programma wisten te geven, is zeker verdiend. Wolf aartsdijk. Woensdag hield de raad dezer gemeente een openbare ver gadering. Tegenwoordig alle leden. Van den heer Nieuwenhuize, benoemd hoofd der openbare school te Oud-Sab- binge, is bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming aanneemt en 1 October a.s. in functie zal treden. Bericht van de P.Z.E.M., dat de datum tot vaststellen van het tarief voor wo ningverlichting is vastgesteld op 15 Sept., Bericht, dat a.d. ,burgem. verlof is ver leend van 12 Sept. tot 1 Oct. ter vervul ling van zijn militaire plichten. De gemeente-rekening 1929 werd op ad vies der Commissie vastgesteld voor ge wonen dienst ontvangsten f 67.397, uitga ven op f 57.940, batig slot f 9.457, kapi- taalsdienst uiig. £34.<3i, ontv. f12.043, nadeelig slot f 22.694. De rekening van het B. A. werd goedge keurd. Ontvangst f 10921, uitgaaf f 7339, batig slot f 3582. De heer Lindenbergh merkte namens de commissie op, dat voor wat de gemeente- rekening betreft, 2 exemplaren van den Zeeuwschen Almanak waren aangeschaft, Volgens de commissie had met één ex. kunnen worden volstaan. En wat de reke ning van het B. A. betreft, dat de jacht van 22 H.A. grond is verpacht voor f 5 per jaar en wel aan den voorzitter van het B. A. Verzocht werd, hiervan nota te nemen. Goedgekeurd werd de begrooting van het B. A. 1931 op f 9636, met inacht neming van genoemd bezwaar tegen de verhuring van het jachlreeln. Op voorstel van B. en W. werd met ingang van 1 Januari 1931 de honden belasting eenigszins gewijzigd in dien geest, dat ais iemand zich voor 1 Juli van zijn hond zal ontdoen, slechts de helft der hondenbelasting zal moeten worden be taald, mits hiervan tijdig kennis wordt gegeven. De verordening van het Burg. Armbestuur werd met alg. stemmen gewij zigd, zoo dat voortaan dit bestuur zal bestaan uit vijf leden, (thans 3.) Op het verzoek van J. Sandee Sr en anderen, om een lantaarn te'.plaatsen aan den ingang van de Bouwensputseweg te Oud-Sabbinge werd met alm. stemmen afwijzend beschikt. Meerdere leden ver klaarden den toestand ter plaatse bij avond opgenomen en de verlichting vol doende bevonden te hebben. De vergun ningsvoorwaarden voor radio-distributie aan M. Tramper werden op advies van den Directeur der P. en T. eenigszins gewij zigd, zoodat f0.25 per jaar zal moeten worden betaald voor eiken gespannen on der of bovengrondschen draad, die de wegen kruist. Een voorstel van B. en W. inzake tele- fon. doorverbinding der politie, zijnde de Burgemeester en gemeente-poli tie, wat de gemeente f80 per .jaar zal kosten, wordt door den voorzitter nader toegelicht. Dhr M. kloosterman zeide, tegen het voorstel te zijn, omdat het hoogst zelden voorkomt dat een en ander voor deze gemeente noodig is. De Jieer Overbeeke beaamt dit. Het voorstel van B. en W. werd echter aangenomen met! 4 voor en 3 tegen. (Te gen dhxn Kloosterman, jOverbeeke en Van Strien). Op een verzoek van liet schoolbestuur der oud-Gereformeerde gemeente om af te mogen wijken va„n de rooilijn voor de te bouwen onderwijzerswoning, werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt Op het voorstel van B. en W. om toe te treden als donateur tot de vereeniging van Bedrijfsautohouders in Nederland, werd niet ingegaan, doch op voorstel van -den heer Qverbeeke werd met alg. stemmen besloten, om als tegenprestatie voor de te plaatsen borden aan de over wegen van den lokaalspoorweg een som in eens aan deze vereeniging te geven van f25. Het voorstel van B. en W. tot defini tieve toetreding als lid van den provin cialen brandweerbond werd, nadat den leden de verzekering was gegeven, dat er geenerlei verplichtingen voor de ge meente zouden voortvloeien, met alg. st. aangenomen. Met algem. stemmen werd besloten een geldleening, groot f 40.000 aan te gaan bij de bank van Nederl. Gemeenten tegen den koers van 100 pet. en een rente van 4% pet. af te lossen in 40 jaar. Van het bestuur der P. Z. E. M. werd de mededeeling ontvangen, dat er in de gemeente 445 aanslpitbare perceelen zijn en 184 perceelen zijn aangesloten. Medegedeeld werd, dat als- tijdelijk on derwijzeres te Oud-Sabbinge is benoemd Mej. Boutens te Zierikzee. Hierna sluiting. Kloellnge. Begunstigd door «chitterend weer wordt hier vandaag in opgewekte stemming het Koninginnefeest gevierd. Er wordt verbazend druk gevlagd. Bijna huis aan huis hangt de driekleur, terwijl bo vendien verschillende ingezetenen veel werk hebben gemaakt van de versiering van hun huis. Tal van flin'ke en mooi af gewerkte eerepoorten zijn aangebracht, terwijl de lampionverlichting vanavond een pracht-effect belooft te geven. Vanmorgen werd van 8 tot 8.15 uur de klok geluid. Daarna volgde concert op de tent en vervolgens een wijdingssamen komst in de kerk. Nadat de schoolkinde ren getracteerd waren en een rondgang door bet dorp gemaakt hadden, werd de optocht opgesteld. Deze trok van 1 tot 3 uur de gemeente door en 'had veel bekijks. Er was dan ook veel werk van gemaakt. Voorop reden eenige ruiters, gevolgd door rijtuigen, waarin tal van autoritei ten gezeten waren. Dan volgden tal van wagens, waarvan vooral die van de Meis jes- en Jongelings- en sportvereenigingen de aandacht trokken. Verder stonden nog spelen, kinder feest, sportdemonstraties, liohtstoet en concert op het programma. Het belooft nog een drukke avond voor Kloetinge te worden. Ook uit Goes zal 'het wel niet aan belangstelling ontbreken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Velzen, G. E. A. J. Gerrits te 's Gravendeel. Te Den Bommel, J. En kelaar te Ouderkerk a. d. IJssel. Aangenomen naar Hoedekenskerke, S. J. M. Hulsbergen te VrouwepolderGa- pinge. D s W. G. v an D o o r n e, Ned. Herv. predikant te Veldhoven viert van daag zijn gouden ambtsjubileum. Op 5 Sept. 1880 werd de jubilaris teLettelbert in zijn ambt bevestigd. Ook heeft hij nog gediend de gemeenten Bussum, Hooge- jfoon, St. i Michielsgestel, Ingen, O. en N. Asselt, Heinkenszand en Drumpt. E m e r it a a t. Ds C. Goote, predi kant der Geref. Kerk te Oud-Beijerland, zal, naar de „Rotterd." meldt, denkelijk tegen het einde des jaars emeritaat aan vragen. Alsdan heeft hij den 70-jarigen leeftijd bereikt. Beroepbaar. Het Provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland heeft dan heer J. Luchries, theol. cand. aan de Univ. te Lei den en wonende te Zeist, tot de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Het Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederl. Herv. Kerk den heer L. Buenk, theol. cand. aan de Universiteit te Utrecht. Door het Prov. Kerkbestuur van Zee land is toegelaten tot den H. D. de heer J. Treffers, cand. in de Godgeleerdheid aan de Hoogeschool te Utrecht en wonende te Eenmes- Buiten. Ds L. Okken'f. In den ouderdom van ruim 79 jaar is te Hoerde overleden ds Lambertus Okken, em. pred. der Ned. Herv. Kerk Ds Okken stond laatstelijk, van 1919 tot 1924, te Ernst, voordien resp. te Wagenborgen, Surhuizum, Spijk en Vriezenveen. De Generale Synode der Geref. Kerken. De formulieren. In de gisteren te Arnhem voortgezette zitting der Generale Synode der Geref. Kerken werd een voorstel van den kerke- raad van Den Haag Oost, luidende: On verwijld tot invoering van een nieuw for mulier ter bevestiging van Diakenen over te gaan, overeenkomstig het voorstel der hoogleeraren Bouwman en Hoekstra, met dien verstande, dat de warmere toon en ideeele uiteenzetting, welke in sommige gedeelten van hot concept 1923 uiting vindt, de verwijzing naar het drievou dig ambt van Christus; bij de toespraak tot de diakenen, de opwekking tot het gebed; en bij de toespraak tot de ge meente aan het slot de aanhaling uit Ps. 145) worde hersteld en de vooropstel ling van het inzamelen bij de omschrij ving van de taak der Diakenen, worde weggelaten, nader verdedigd en toegelicht door Mb 'A. J. L. v. B e e c k C a 1- k o e n van Den Haag. Prof. Ridderbos voelt meer voor de gedachte van den heer v. Beeck Cal- koen, dan voor wat de commissie voor stelt. Ds Douma betreurt het, dat de com missie ten aanzien van het Diakenformu lier zich slechts bepaalde tot een enkele redactiewijziging. Het diakenformulier is verouderd. Ook aan Ds Douma spreekt het concept-formulier 1923 meer toe als warmer. Spr wil het conceptformulier 1923 wel aanvaarden, maar dan de passage over de drie ambten zien geschrapt. Het diaken formulier moet spreken in een taal van onzen tijd en getuigenis afleggen van de schoone ontwikkeling die het diaconaat in de Geref. Kerken heeft doorgemaakt. P r e> f. Hoekstra oordeelde dat de commissie hem als rapporteur voor de li turgie wel eens had kunnen verzoeken om ter commissievergadering te komen. Ze liet hem echter geheel er buiten. Prof. Hepp beantwoordde de ge maakte opmerkingen. De voorzitter achtte het bezwaar van prof. Hoekstra rechtmatig. Besloten werd de zaak naar de commis sie terug te wijzen, opdat de prof. Bouwman en Hoekstra alsnog ter com missie kunnen gehoord worden. Het g e v a 1-T a a 1. Hierna rapporteerde Prof. Dr 1L Bouwman over een schrijven van de classis 's Gravenhage, inhoudende ver zoek om advies inzake de vraag van den heer .A Taal te 's Gravenhage, laatstelijk predikant te Hoogvliet, die in 1920 om financieele reden en omdat hij zelve oor deelde dat de inwendige roeping bij hem verdoofd was, ovorging tot een anderen staat des levens, nu weer verzocht om tot het predikambt te worden toegelaten. De commissie oordeelt dat voor gevallen als deze geen algemeene regelen gegeven kun nen worden. Het predikambt is voor het leven en het trouweloos verlaten er van is een zonde die in den regel terugkeer tot het ambt uitsluit. Gebleken boetvaardigheid is alleen niet voldoende en mag geen motief zijn. Meldt zoo iemand zich wederom aan voor het ambt, dan is een strenge keur noodig. Ook neme hier de classis geen beslissing, maar de betrokken Part. Synode. De commissie concludeert dat de clas sis na een onderzoek de zaak met een aanbeveling kan doorzenden naar de Part. Synode en dan kan Zuid-Holl. Noord na een e.v. bevredigend onderzoek den be trokkene beroepbaar stellen. Aan de discussie namen deel Dr K. Dijk, Ds K. Fernhout, Prof. Dr S. Grev- danus, Ds N. Duursema en de praeses. D r K. D' ij k adviseerde om in de con clusie do zaak algemeen te stellen en dat niet van 'n bijzonder geval moet wor den gewaagd. De aan te wijzen weg juicht spr. toe. Hoe moet een Part. Sy node een onderzoek instellen naar het dienen met stichting? Ds Fernhout kan met de conclusie meegaan en onderschrijft de opmerkingen van Dr Dijk. Is een onderzoek naar ken nis en gaven wel gemotiveerd. Dat is toch al gebeurd toen de betrokkene candi- daat was. Prof. Greydanus adviseerde om te besluiten dat het niet meer gaat zulke personen opnieuw in het ambt te herstel len en daarmede uit. D s Duursema wilde in tegenstelling met Dr Dijk geen algemeene regelen ge steld zien. De praeses vindt het onjuist dat de Part. Synode hier geheel de plaats van de classis inneemt. De zaak moet uitgaan van de classis, die dan kan han delen met goedkeuring van de Part. Sy node. Welke classis moet hier nu hande lend optreden? Is het niet beter dat de classis die eerst handelde, ook nu het weer doet? Ds C. B. Bavinck vroeg met name aan prof. Greydanus, of het onmogelijk is dat iemand door grooten nood of ernstige aanvechting er toe komt zijn ambt neer te leggen en dan later weer zijn roeping volgen wil? Spr. meent van neen en dan zou het wel zeer onbarmhartig zijn wat .prof. Greydanus wil. De uitspraak van een der vorige Synoden sluit dit ook uit. Hierna beantwoordde prof. Bouwman de gemaakte opmerkingen. Hij betuigde zijn dank voor den gebo den steun. Tevoren vastgestelde regelen zijn niet te geven. Er moet geoordeeld worden naar de te verstrekken gegevens. 10 jaar is het geleden, dat deze broeder zijn ambt heeft neergelegd. Daarom moet naar gaven en geschiktheid een onderzoek in gesteld. Ook de beweegredenen moeten onderzocht. Spr. handhaaft zijn oordeel, dat medewerking der Part. Synode noo dig is. De Classis onderzoekt en de Part. Sy node beslist. Wat ds Bavinck opmerkte slaat hier niet op. 't Geldt hier een on regelmatig geval. Hierna werd gerepliceerd. Het woord werd alsnog gevoerd door de predikanten ds J. L. Schouten, dr H. Kaajan, dr W. A. van Es, ds W. W. Meijnen, dr K. Dijk, ds W. Breukelaar, prof. dr J .Ridderbos en ds J. Jansen. Meerdere sprekers wezen op de wen- schelijkheid dat de classis waar de zaak eerst diende en waar zij nu dient, sa men overleg plegen. Daartoe adviseerden destijds in een soortgelijk geval ook de hoogleeraren Kuyper en Rutgers. Hierna werden de conclusies aangeno men, in dien zin gewijzigd, dat de clas sis waar de zaak nu dient (Den Haag) en gediend heeft (Schiedam) en de Part. 'Synoden van Zuid-Holland Zuid en dia van -Noord tezamen overleg plegen zullen. Het liturgie-rapport. Voortgegaan werd met de behandeling van het liturgierapport. Een voorstel van den kerkeraad van Den "Haag-Oost om het in 1923 aanga boden formulier ter bevestiging van het huwelijk in te voeren, wijl dat in juis tere omschrijving, ideëeler opvatting en groote actualiteit het nieuw aangebodene verre te boven gaat, werd verworpen. Aan de discussie over de onderscheiden wijzigingen namen deel de leden Prof. Aalders, Dr v. Es, Ds Klaarhamer, Dr v. Andel, Prof. Hoekstra, Ds Fernhout, Prof. Ridderbos en Prof. v. Gelderen. Een voorstel van D r v. Andel om in het huwelijksformulier de woorden „tot uw man zal uwe begeerte zijn en hij zal over u heerschappij hebben," te schrap pen, werd niet ondersteund en kon der halve niet in behandeling komen. Een voorstel van de commissie om in een noot bij het huwelijksformulier den dienaar vrijheid te geven om de passage in het gebed over de kinderen, die God hun geven zal, te doen vervallen indien personen op gevorderden leeftijd in den echt verbonden worden, werd met groote meerderheid verworpen. Hierna rapporteerde Prof Hepp, voortgaande, over het bezwaarschri t van Seerp Anema, terzake van het voorstel van de commissie om in het nieuwe for mulier de uitdrukking dat Sara Abraham gehoorzaam was, hem noemende haren heero weg te laten. De commissie stelde voor deze woorden niet op te nemen, wijl de eisch van gehoorzaamheid voor de vrouw aan den man in het formulier roods bij herhaling is gesteld. Herhaling verzwakt en ontneemt de formulieren hun kracht. Prof. Ridderbos pleitte voor hand having dezer woorden in het formulier. Het geldt hier een uitspraak die in het Nieuwe Testament de vrouw ten voor beeld gesteld wordt. Prof. Hepp handhaafde het gevoelen der commissie en ziet hier niet in een meegaan met de emancipatie. Do praeses wees er op, dat waar het hier een bestaande uitlating betreft, weg lating daarvan tot misverstand aanleiding geven kan. Prof. Hepp nam daarop namens de commissie het voorstel van prof. Ridder bos over. De bovenbedoelde woorden blijven derhalve in het formulier. Uitvoerige discussie ontlokte ook een voorstel van de commissie om in de pas sage die tol hunne jaren geko men zijn en de gave der onthouding niet hebben, naar het bevel Gods ver bonden en schuldig zijn zich tot den hu welijken staat" enz., in te voegen: „of door goddelijk bestel het huwelijk niet is ontzegd". Prof. Hoekslra oordeelde dat er velen zijn die niet huwen en dat de pre dikant op de catechisatie ook hier een taak heeft. Op een desbetreffende inter ruptie van den praeses merkte prof. Hoekstra op, dat het een schande is, dat er ongehuwde predikanten zijn. Prof. Waterink maande tot een zich niet plaatsen buiten de werkelijkheid. Men kan niet zeggen, dat wie niet huwt, terwijl hij het charisma der onthouding niet heeft, zondigt. Ook prof. Greydanus sprak sprak In dien geest en citeerde enke.e uitspra ken van den apostel Paulus. Ter nadere overweging van een aanvul ling werd de conclusie nog even naar de commissie teruggezonden. De voorzitter deelde mede, in de zitting van Donderdagmorgen liet prorno- motierecht aan de orde te zuden stellen en stelde vooi een avondvergadering te houden. Conform beslo en. Te half vijf werd de zitting verdaagd tot Woensdag avond half acht. Avondvergadering. In de Avondvergadering waa allereerst aan de orde het rapport van de Deputaten voor de correspondentie met buitenlandsche kerken. Aan de dis cussie namen deel Ds J. J. Miedema, Ds A. Scheele, Prof. Dr V. Hepp, Dr K. Dijk en de praeses. Meerdere sprekers vroegen hoe het nu stond met de Belgische Zendingskerk. Prof. Hepp merkte op, dat procents- gewijze in de Ned. Herv. Kerk hier te lande meer de Gereformeerde waarheid wordt gevonden dan in de Belgische Zen dingskerk. Er zijn in die kerk modernen en de eenigste, die men Gereformeerd zou kunnen noemen, is Ds Corporaal te Gent, en die is dan nog uit de school van Ds Kersten. Hebben deputaten zich wel ge kweten van hun opdracht van de vorige Synode? Dr Dijk wilde iets meer weten over de conferentie, die deputaten met de Geref. predikanten in België hebben gehad. Is er hij de kerk van Brussel geen klacht ■meer? Wat doet de Belgische Zendings kerk voor handhaving van de tucht? Nu Ds Eykman 'hier gesproken heeft, is het spr. moeilijk om vóór handhaving van de correspondentie te zijn. Anderzijds moet deze zaak niet partieel worden opgelost, maar een principieele beslissing worden genomen. De praeses vroeg waar de grondslag 'berust, waarop de correspondentie met de Belgische Zendingskerk wordt gevoerd. Dr Keizer beantwoordde de ge maakte opmerkingen. Er i s nu eenmaal correspondentie en dat vergete men niet. Ook is hier een toestand van reeds 60 jaar. Wat hebben de Ger. kerken in Ne derland gedaan om de broeders terug te roepen tot de belijdenis? Ook is Ds Corpo raal niet de eenigste Ger. predikant in Bel gië. Spr. noemt odk den naam van Ds Homan. Spr. waarschuwt ernstig tegen afbreken. Mocht de Zendingskerk ooit willen samensmelten met de Belgische Staatskerk, dan is het moment gekomen om strakker op te treden. De praeses is door het warme woord van Dr Keizer niet overtuigd. Er is een medische en juridische weg en Dr Keizer wil de eerste. Het is spr. een raadsel, hoe men met de Belgische Zen dingskerk in correspondentie kan staan en dan toch in België eigen kerken tot openbaring brengen. Prof. Aalders wees er op, dat men toch bewijzen zal moeten hebben voor de stelling, dat de leertucht en de belijdenis niet worden gehandhaafd als men in België zegt, dat dit wèl het ge val is. Prof. Hepp wil collega Aalders wel aan enkele gegevens helpen. Hij meent echter, dat de correspondentie moet ver broken, wijl het hier toch geen Ger. kerk meer is. We kunnen België wel helpen, door Evangelisatie bijv. DrKaajanwil meer licht over deze zaak,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2