No. 284 Donderdag 4 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Eoes EERSTE BLAD. Ie! leven van den Walcherschen land- houwer in vroeger dagen. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE WAARHEID OMTRENT HET VLOOTPLAN. Buiteniaod. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE~~ per 1 SEPTEMBER vervallend" COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Biyecteur-Hooidredaetfrar: B. ZUIDEMA. Bursstn: Lange Vorststrnaï 70, Gets. Te1..: Redact!* an Administratie No. 11. Postrekening No. <54455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TsL No. 239. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Iranoo per poet, 13,— Losse nummer* 10.08 Prijs des Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 39 et Bi] abonnement belangrijk» korting. In „Het Volk" kwam dezer dagen een artikel voor onder den titel: „De waar heid omtrent het Vlootplan". Jammer is echter, dat hetzelfde blad er voortdurend op uit is, de waarheid in zake het vlootplan te verdoezelen en een verkeerde 'voorstelling van zaken te geven. Men spreekt voortdurend van een vloot- wet, terwijl er van zulk een wet zelfs geen sprake is. Men vertelt, dat de (niet bestaande) vlootwet, een uitgaaf eischt van '120 mil- lioen gulden, terwijl aan de orde -is een voorstel, dat in totaal plm. 15 millioon gulden zal kosten en .waarvan voor het eerste jaar slechts f 770.000 wordt aange vraagd, waarvan dan nog f125.000 be taald wordt door ,Oost-Indië. Men stelt het voor, alsof de Kamers door dit voorstel te aanvaarden, tevens besluiten tot een uitgaaf van 120 millioen gulden in de toekomst, maar de waarheid is, dat de Kamers als over de voorge stelde kruisers beslist is, voor de toe komst volkomenvrij staan. De waarheid is, dat door de S. D. A. P. en het N. V. V. voor de zooveelste maal een poging wordt gedaan om ons volk te misleiden; dat men. van die zijde een voorstelling van zaken geeft, die in strijd is met de werkelijkheid. Waarheid is, dat als van de zijde der S.D.A.P. de waarheid omtrent het vloot plan werd verteld,' geen mens oh aan het petitionnement zou meewerken. Door eon leugenachttige voorstelling wan zaken te geven en de waarheid om trent het vlootelan 'te verdoezelen, zal het misschien gelukken een groot aantal handteekeningen te verzamelen. Wij vertrouwen echter, dat onze lezers zoo verstandig zullen zijn. zich niet van de wijs te laten brengen en dat zij_ met beslistheid zullen weigeren op de lijsten, dio straks aangeboden worden., hunne handxeekening te plaatsen. Niet téekenenl zij het parool. Woelige tooneslen op een Vakvereeni- Btngscongret.. Op het Pakvereenigingscongros te Not tingham is het warm toegegaan. Een dertigtal communisten, onder wie een Vrouw, hadden zich op vervalschte plaats biljetten toegang tot de galerij verschaft, en op een gegeven sein stonden drie of vier op en begonnen te joelen en gesticu leren teneinde een relletje in de ver gadering uit te lokken. Zij werden na he- vigon strijd door d9 zaalwachters uit de zaal gesleurd, terwijl hun kameraden schreeuwden: „"Weg met de T.IJ.G." Toen (Slot.) Wat is God groot! Hij heeft den mensch de zee en de aarde geschapen en heeft al wat op die aarde en in. die zee is het aanzijn gegeven. Nu onderhoudt, bestuurt en regeert Hij nog alles naar Zijn eeu wig welbehagen. Zijn voorzienigheid gaat over alles en allen. Over den mensch, 3jj!1 lichaam, zijn ziel. Hij beslist over het tijdelijk zoowel als over het eeuwig zijn van alle menschen. Maar ook gaat zijn alziend oog en eeuwig bestuur over elk grasscheutje en over het kleinste insectje. Zouden we voor zoo'n grooten God niet vreezen! Laat ons nu ook bedenken, dat God de wereld niet volmaakt geschapen heeft maar dat hij dat volmaken van Zijn schepping, aan den mensch heeft over gelaten. Laat ons dan bij elke uitvinding eens exrcn silstaan, en onze aandacht er aan schenken, daarbij bedenkende do almacht, de goedheid en de wijsheid Gods. 'tls toch de Heere, die den mensch het vernuft gegeven heeft tot allerlei vinding. Die uitvindende menschen worden geleid» begiftigd en bezield door dienzelf de orde hersteld was begonnen drie of vier andaren hetzelfde spel. Zij werden eveneens verwijderd. Toen echter minister Clynes als afge vaardigde van de Arbeiderspartij zijn rede begon, werd er nog veel meer la waai op de galerij gemaakt. De rustver stoorders konden met groote moeite wor den verwijderd, waarop Clynes voortging. Hij was echter nauwelijks weer begon nen of het pandemonium brak weer los. Het duurde geruimen tijd. Negen zaal wachters kwamen er aan te pas om één man van de galerij te verwijderen en op een gegeven oogenblik werd er op tal van plaatsen gevochten. Telkens als een com munist uit de zaal naar buiten was ge sleurd werd hij door de politie verder geëxpedieerd. Een gedeligeerde vroeg den voorzitter of het niet beter whs de werkloozen tot de galerij toe te laten om ze gelegenheid te geven uiting te geven van hun gevoe lens. Beard antwoordde: „Als u dat weer zegt zal ik de vergadering verzoeken u te verwijderen." Glynes begon te spreken, doch nadat hij enkele woorden had gezegd, schreeuwde een jong meisje op de ga lerij: ,,Weg met de Arheidersregeering, weg met de T.U.G., leve Rusland!" „Gooit haar er uit!" riepen eenige af gevaardigden. „Jullie behoorden er te worden uitgegooid!" riep zij uit. Een zaalwachter nam haar bij den arm, doch zij gaf hem onmiddellijk een harden slag in het gezicht. Eindelijk werd zij door drie zaalwachters uit de zaal gesleurd, terwijl zij luidkeels schreeuwde. Met groote moeite werd ten slotte de orde hersteld. Franskiljonsche relletjes te Knocke. Dinsdagnamiddag bevond zich een 30- tal leden van den studentenbond van 't Noorden op den terugweg van 'n wan deling in de kuststreek. De jongens, die leeuwenvlaggetjes droegen, waren onge stoord langs den dij'k van het Zoute ge komen, toen zij op dezelfde plek als verleden jaar op de Elisabethlaan te Knocke lastig gevallen werden, op aan stichting van den heer Van der H aert, consul van Nederland te Brugge en bestuurder van de Nederlandsche gist en spiritusfabriek, aldaar, die, 'bijgestaan door zijn zoons, een huilconcert inzette en samen met daarop toeg'eloopen badgas ten de .studenten achtervolgde. Kreten als boehes, traitres, vendas, waren niet van de lucht. De geestelijke, die de studenten vergezelde, was vooral het mikpunt van de scheldende, patriotten. Op het Elisabethplein kwam het tot handtastelijkheden, twee leeuwenvlaggen werden bemachtigd en door de schuim bekkende patriotten vertrappeld/ Eindelijk daagden politie en gendarmen op, die spoedig korte metten maakten met dio bende schreeuwers en er twee de doos indraaiden. De studenten konden daarop1 ongestoord hun wandeling voortzetten. Van officiëele zijde mag wel een ernstig onderzoek naar de juistheid, van een en ander worden ingesteld. den Heiligen Geest, die den mensch we- derbaart en tot een nieuw schepsel maakt. Het is diezelfde Heilige Geest, die een Bezaleèl en Aholiab met al de wijzen van dien tijd, zoowel als van dezen tijd be zielt en vernuft geeft tot. uitvinden en berekenen van zaken en dingen, waar wij als gewone menschen eigenlijk stil voor staan. Die uitvindingen gaan steeds verder en hooger en schooner. Denk eens aan zoovee] nieuwe machi nes, aan de drijfkracht van stoom, gas en electriciteit! Wat er met electriciteit gebeurt, is niet na te gaan. En wat er nog mee te gebeuren staat is niet in te denken. Wat het wonderlijkste daarvan is. De menschen werken met electriciteit en ze weten er niets van wat electriciteit is! Wat is God groot! Denk eens aan de Radio. Hoe we door de trilling in de lucht met onze ooren de woorden kunnen opvangen van hen, die uren, uren ver van ons vandaan staan te spreken. Werd dit alles meer bedacht, wat zou er dan meer eerbied voor den Heere, voor Zijn almacht en goedheid wezen! God is groot. Zonder Hem kunnen wij niets doen. Hieruit volgt echter niet, dat wij nu b.v. in verband met de landbouw crisis Gods water maar over Gods akker moeten laten loopen. Italiaansch-Joego Slavisch grens incident. Dinsdag kwam het aan de Italia,ansch- Joego-Slavische grens tot een botsing tus- schen een I a iaansche grenspa rouille en eenige bewakers van de „Orjuna", de ge heime Joego-Slavische nationale bewe ging. Een der soldaten werd op slag ge dood, terwijl een tweede soldaat een Steekwonde in de borst kreeg en naar het hospitaal te Triest moest worden over gebracht. De commandant der Italiaansche par trouilles doodde één der Joego-Slaviërs, de anderen wisten te ontkomen. Communisme in Bulgarije. Minister-president Ljiapts'ef heeft jour nalisten deelgenoot gemaakt van de zor gen die de communistische beweging der regeering bereidt. Moskou toont den laat- sten tijd een ongewenschte be'angstelling voor Bulgarije, dat ten aanzien van de communistische propaganda onmiddellijk na Duitschland komt. ü!e beweging wint aanzienlijk veld, zoowel onder het volk als onder de intellectueelen. De regeering zal dan ook tegen agenten van Moskou en hun Bulgaarsehe ver rouwenslieden de strengste maatregelen nemen. Berlijns gemeentesecretaris aangeklaagd. Het openbaar ministerie heeft tegen den gemeentesecretaris Wolff een aan klacht ingediend wegens ernstige docu- mentenvervalsching, bedrog en verduis tering. Naar het opnebaar ministerie heeft vastgesteld, heeft Wolff door deze straf bare handelingen 85.000 mark uit de stadskas ontvreemd. Er worden geen personen van mede plichtigheid verdacht. Communistische samenzwering in Turkije. De politie van Stamboel heeft een uit gebreid communistisch complot ontdekt. Zij heeft een dertigtal personen, o.a. pro fessoren en studenten aangehouden, die een communistische agitatie onderhiel den onder verschillende klassen der be volking. Het ontdekte communistische net stond in betrekking .tot de 3e Internatio nale. Het zou de belangrijkste commu nistische organisatie zijn, die tot nog toe is ontdekt. De staking In Noord-Frankrijk. In het stakingsgebied in het Noorden ,van Frankrijk zijn drie groote fabrie ken gesloten, wegens gebrek aan ge schoolde arbeiders. Het aantal werkeloo- zen is hierdoor met duizend gestegen. Naar vernomen wordt heeft de door de werkgevers en arbeiders benoemde deskundige een verhooging van het uur loon als rechtvaardig erkend. Gevlucht uit Sovjet-Rusland. Volgens de Duitsche bladen zijn te Hindenburg 42 Duitsch-Russen (n.l. 12 mannen, 14 vrouwen en 16 kinderen) uit het Wolgagebied aangekomen. Het zijn Oost-Pruisen, die in het eerste oorlogs jaar bij den inval der Russen werden Integendeel: de handen uit de mouwen; de oogen flink open en de hersenen goed gebruikt. De oude spreekwoorden moe ten opnieuw beoefend worden: De voet stappen van den boer zijn de beste mest op het land. Met baas en bezinne kan men geld winne. Met juffrouw en meneer minderen de centen eer. Met meneer en mevrouw vliegt alles door de schouw, enz. Uit het sobere leven onzer voorvade ren is ook voor deze crisis veel te ieeren. Ze sloegen er zich door met hunne een voudige levenswijze. Moet men dan weer tot de tuitlamp terug? O! heelemaal niet. Integendeel. Op elk dorpje b.v. waar electrisch licht komt, moet elk gezin huis voor huis aansluiten. Wie door armoede dat niet kan, moet daartoe geholpen worden. Alle gemeentebesturen etc. en ieder, die daartoe persoonlijk in de gelegenheid is moet met alle kracht medewerken aan de bevordering der electrificatie, opdat die zaak rendabel worde en dan ook op den duur veel goedkooper. De levensstaan- daard moet echter omlaag. Ook dat wil niet zeggen, dat landbouwers, die de Heere daartoe middelen heeft gegeven, b.v. niet met een auto zouden mogen rij den. Waar zou het met het maatschappe lijk leven heen als dat alles moest afge schaft worden. Maar ieder neme pools- meegevoerd en naar Tomsk werden ge bracht. Later werden zij in Siberië geïn terneerd. De economische noodtoestand in de Sovjet-unie heeft hen gedwongen hun stuk land, dat zij sinds 1918 gepacht hadden, te verlaten. De bolsjewisten hadden hen, zoo heet het verder, alles afgenomen, behalve de spoorwegkaartjes en voor elk vijf roebel. Korte Berichten. In Estland is de radio-uitzending onder controle van den staat gekomen. De staat heeft de helft dor aandeelen van de .radio-maatschappij te Reval in bezit gekregen. De minister van verkeer heeft verstrekkenden invloed verkregen op be heer en vorm van de radio-uitzending. Met veel feestbetoon is in heel Al banië da verjaardag gevierd van het uitroepen der monarchie en de troons bestijging van koning Zogoe I. De ko ning heeft op zijn paleis te Durazzo een druk bezochte receptie gehouden. Zoowel te Durazzo als in de andere plaatsen des lands waren de vlaggen uitgestoken, vierde men feest. De laatste uit Afganistan te Tehe ran ontvangen berichten melden, dat 22 doodvonnissen geveld zijn en twintig ver banningen uitgesproken over personen die bij den jongsten, thans geheel ge- dempten opstand, betrokken zijn. Twee verbannenen zijn oud-ministers. Da vier vereenigingen van bakkers- patroons te Keulen hebben het sedert jaren bestaande collectief verdrag in een schrijven aan de vakvereenigingen van arbeiders in de levensmiddelenbranche opgezegd, evenals het bestaande loonta- rief. Zij willen klaarblijkelijk tot een ver laging van het loonpeil geraken. Nadat de Amerikaansche autoritei ten verklaard hadden op de uitlevering van Jack Diamond geen prijs te stellen, hebben de Duitsche autoriteiten besloten hem als ongewenscht vreemdeling uit het land te zetten. Hij zal langs den kortsten weg uit Duitschland worden gezet cn aan boord worden gebracht van een schip, dat naar Amerika vertrekt De Engelsche minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat een orkaan den eersten September over het eiland Dominica, een der eilanden Boven den Wind, is heengestreken en groote schade heeft berokkend aan de suiker- en me- lasse-plantages. Er zijn twee dooden en eenige gewonden. Van Santa Lucia is een hulpboot vertrokken. Koninginnedag te Berlijn. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Harer Majesteits gezant en gravin van Limburg Sf.irum hadden alle leden der Nederlandsche kolonie te Berlijn op Za terdagavond tegen half tien naar de Rauchstrasse uitgenoodigd. Minstens tach- hoogte van zijn beurs. Die dan niet met een auto kan rijden krachtens zijn beurs, welnu, die rijde met een paard en veer- wagen, tentwagen of brik. Kan dat echter nog niet, welnu, die vergenoege zich met nog minder; 'tzij met een veerekarretje of een fiets, 't zij met twee of drie wielen. Ieder in zijn stand blijven, die er boven gaat, die valt. Wie aan bovengenoemde spreekwoor den denkt en ze weet te beoefenen zal den crisistijd onder den zegen Gods wel doorworstelen. Zulk een komt er vast bo ven op, want mocht hij even vastloopen, hij wordt gewis door anderen geholpen, maar die boven zijn stand leeft, moet vallen. Laten vooral onze boerenjongens en meisjes dit ernstig behartigen. Voor hen komt er vooral een moeilijke tijd. Boerenjongens moeten om boer te kunnen worden, theoretisch onderwezen zijn. Dat is noodig. Een boerenjongen, die niet flink heeft Ieeren werken on zijn handen niet goed durft te gebruiken, zal als toekomstige boer, niet gedijen. Hij heeft als boer geen toekomst. Evenzoo is het met de meisjes. Die moeten van het huishouden alles afweten en begrijpen, dat'n dubbeltje geen elf cent is. Zoo niet dan is ze veel te dure huishoudster. En de dienstboden. Deze hebben indien zij hun hersenen en hun handen weten te Binnenland. De nieuwe Keersluis te Vliasingen ge opend. De Kon. Ned. Middenstandsbond over >het cadeauxstelsel. Generale Synode der Geref. Kerken. (Heit Promotierecht.) Buitenland. Het communisme in Bulgarije. Rumoerig Engelsch va'kvereenigingscon- grea. Communistische samenzwering in Turkije. tig landgenooten hadden aan deze vrien delijke uitnoodiging gevolg gegeven. Da feestelijke stemming werd voor allen ver hoogd door het feit, dat gravin van Lim burg Stirum, na een langdurige ongesteld heid weer in staat was, de gasten per soonlijk te begroeten. Het program van den feestavond werd gevuld door Hans Bottermund, den solo cellist der Philharmonie. Onder begelei ding van den Berlijnschen kapelmeester Alois Melichar speelde hij composities van Bach, Saint Saens, Chopin en Davidoff. Mejuffrouw Annie Pool, leerlinge aan het conservatorium te Aken, bracht Neder landsche liederen ten gehoore. Zij had zich ter introductie geen beteren accom- pagneur kunnen uitzoeken dan onzen landgenoot Coenraad V. Bos. De keuze der liederen begon met Valerius Gedenck- klanck en op verzoek van onze gastvrouw werd het Zonneüedje van Catharina van Rennes ten gehoore gebracht. Toen het legen middernacht liep, trad H. M.'s gezant naar voren en nam het woord. Hij herinnerde aan het voor Ne derland gelukkige oogenblik, toen een hal ve eeuw geleden onze laatste koning, Willem III, zich over de voorspoedige geboorte van een dochter kon verheugen. Persoonlijk was graaf van Limburg Sti rum tegenwoordig bij de inhuldiging onzer vorstin, bij Haar huwelijk met Prins Hen drik en bij den doop van Prinses Juliana. Hij schilderde ons in gevoelvolle bewoor dingen de plechtige inhuldiging in de Nieuwe Kerk aan den Dam en de geest drift der Amsterdamsche bevolking. Onze Koningin heeft het door haar optreden verstaan, zich den eerbied en de waar- deering der natie voor alle verdere tijden te veroveren. Als een der schoonste oogenblikkon in haar langdurige en suc cesvolle regeering herinnerde hg aan het uitzenden van de „Gelderland" om den grijzen president Paul Kruger te ontvan- jgen. De Fngelschen begrepen deze nobele geste en wisten het beleid onzer vorstin gebruiken, onder Gods zegen een toekomst, maar niet als ze bang zijn de handen uit de mouw te steken. Evenzoo is het natuurlijk met manne lijke dienstboden. Die met veel geld te verdienen erop uit is zijn tijd op z'n ge makje door te brengen en bij veel geld verdienen niet hard durfde te werken, die zal in de toekomst met den luiaard ver scheurde kleederen dragen. Dan loopt het zools het versje uit mijn jeugd luidt: Zuinigheid baart overvloed, Soberheid maakt zuiver bloed, Volle magen, leege kasten Maanden smullen, jaren vasten. Daarom is een cent bespaard, Winnen van een gulden waard. Die zijn rekening goed kan sluiten Buit het binnens huis en buiten In den hemel als op aard. Nog een opmerking: Er is maar een kleine spanne tusschen gierig en zui nig. Vergeet nooit uw offer den armen te brengen, en Gods koninkrijk te helpen onderhouden. God heeft den blijmoedigen gever lief en zegent hem. Alles voor allen: Aan 'sHeeren zegen is alles gelegen. Zet u jonge menschen het juk in uw jeugd te dragen. Het is goed voor u. A. GESCHIERE, „Mariahoove", Grijpskerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1