No. 281 1 e¥rs Kerknieuws. ingezonden stukken 1 iet leven var Dit nummer DE WAAR* VI dragen. Besloten werd daarop over te gaan tot het aanbrengen van straatnaam bordjes. Van L, Verhulst Jz., kolenhandelaar, was een verzoek ingekomen, om hem en zijn broer als afzonderlijke kolenhandelaars te beschouwen, voor de levering van steenkolen aan de gemeente. Besloten werd aan den wensch te voldoen, als het blijkt, dat ieder voor zichzelf zaken doet, anders niet. Daarna werd besloten f 100 beschikbaar te stellen voor een cadeautje aan do schoolkinderen van beide scholen en die van de bewaarschool. De heer Huibregtse zei: liever speel goed of een snoepje te koopen dan een foto van de Koningin. Dhr Hendr. Cijsouw merkte evenwel op, dat men de omstandigheden in acht moet nemen, waarvoor men de tractatie verleent. Voorloopig werd daarop vastgesteld de gemeenterekening 1929 ontvangsten f 48647.661/2. uitgaven f 43306.1iy2. De rekening Burg. Armbestuur 1929 werd vastgesteld en goedgekeurd met een totaal aan inkomsten f2161 en uitgaven f 1388.24. Aan de orde kwam daarna een schrijven van B. en W. van Zoutelande, betreffende overdracht van eigendom van den weg aan de zijkanten. Men ging accoord met de regeling, die Zoutelande voor de ge meenschappelijke belangen voorstelde en dat in principe besloten werd den eigen dom van den weg voor zoover de provin cie dien noodig heeft, voor de som van f 1 over te dragen. Daarna sluiting. De Generale Synode der Geref. Kerken. Vrouwenkiesrecht. In de gisteren te Arnhem voortgezette zitting van de Generale Synode der Ge ref. Kerken, bracht D s. Joh. Jansen van Wierden rapport uit over het rapport van deputaten der Gen. Synode van Gro ningen, inzake het vrouwenkiesrecht. De commissie kwam tot de volgende conclusies le. Deputaten dank te zeggen voor de vernieuwde toelichting van het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht uit de Schrift en de historie; 2e. uit te spreken: a. dat volgens Ge reformeerd Kerkrecht de verkiezing tot het pmbt door de leden der gemeente niet het karakter draagt van een advies, maar een daad van algemeen© regeer macht is, die wel onderscheiden moet worden 'van de bijzondere regeermacht, welke door Christus aan het bijzondere ambt der opzieners is opgedragen; en b. dat de verkiezing van personen tot het ambt en de approbatie van de gekozen personen beide tot het algemeen© regeerambt der geloovigen behooren, met dit onderling verschil in karakter, dat de gemeente bij de verkiezing uitspreekt, wie zij als ambtsdragers begeert, terwijl de approbatie bestaat in het goedkeuren van de gekozen personen of in liet inbrengen van bezwaren tegen hen, en; 3e te besluiten tot de invoering van het Vrouwenkiesrecht niet over to gaan, aangezien het overtuigend bewijs, dat de Schrift het eischt, niet is geleverd, terwijl de gegevens, die de Heilige Schrift ons biedt veeleer tegen dan voor het Vrou wenkiesrecht schijnen te pleiten. Aan de discussie namen deel Ds W. W. Meijnen, Dr W. A. van Es, Dr K. Dijk, Ds K. Fernhout, Prof. Dr J. Ridder bos, Prof. Dr S. Greijdanus, Ds C. B. Bavinck, Dr H. Kaajan en Prof. Dr II. Bouwman. Dr van Es adviseerde de 3e conclu sie te laten vervallen en deed later in dien geest een voorstel. D r D ij k had eveneens bezwaar tegen deze conclusie, met name tegen hot slot waar de commissie van weifeling blijk geeft. Ds Fernhout wilde den aanhef van de derde conclusie veranderd zien. De rapporteur beantwoordde de ge maakte opmerkingen. Prof. Ridderbos sprak een woord van verdediging voor de laatste conclusie. Spr. acht liet. geen bezwaar, dat er in deze conclusie een zeker dubium staat. De tweede conclusie kan er naar ,^pr. meening wel uit. Dit laatste bestreed prof. Greijdanus Ook D r Kaajan diende een amende ment in. Nadat de verschillende amendementen even inde commissie waren geweest, stelde "de rapporteur een gewijzigde con clusie voor. Prof. Ridderbos wilde heel de ap probatie er uit hebben. Ds Miedema wees er op, dat de gedachtengang der oommissie toch lo gisch is. Op .voorstel van den praeses ging de zaak nog even naar de commissie terug. Nieuw leerboek. Hierna rapporteerde Dr H. Kaajan over het rapport der Deputaten van de Gen. Synode, inzake het leerboek voor de catecbisatiën. Daarbij kwamen tevens in behandeling voorstellen en uitspraken van de Part. Synode van Groningen, Drenthe, Gelderland eri Utrecht, de classes Am sterdam, Enkhuizen, 's Giavenhage. Lei den, Rotterdam, Den Bosch, Klundert, de kerkeraden van Bolsward, Tiel en Maas sluis, en een schrijven van den heer C. van der Waals, leeraar aan het Chr. Ly ceum te Zutphen. Alle voorstellen en uitspraken strekken tot afwijzing van dit concept. De conclusies van dit rapport stelden dan ook voor, om dit concept niet in te vceren, wijl het als niet geslaagd moet worden beschouwd; geen nieuwe deputa ten te benoemen, maar af te wachten, wat hier uit de kerken zelve op zal komen. Ouderling J. v. d. Waals van Nijkerk vertolkte de gevoelens der minderheid (bestaande uit de ouderlingen Mr A. J. L. van Beeck Calkoen, P. Koster van Valthermond, J. de Wit uit Indië en J. v. d. Waals, met als adviseur prof. dr Waterink) tegen de laatste conclusie. Do minderheid meende, dat niet geheel van een mislukking mag gesproken wor den. Worden do conclusies van het rap port aangenomen, dan wordt onder al het werk een streep gezet en dat. terwijl velen, o.a. het Geref. Schoolverband, toch gaarne zulk een leerboek zouden ont vangen. Een kerkelijk leerboek is h.i. zeer ge- wenscht. Daarom stelt de minderheid voor vijf deputaten te benoemen, die do eisehen aan zulk een leerboek te stellen moeten overwegen en. daarvan t.z.t. aa.n de volgende Synode verslag moeten uit brengen. Prof. Hoekstra, zelve een der depu taten, kan zich met de conclusies van het rapport vereenigen. Toen spr. de op dracht kreeg, zeide hij reeds, dat ze mis lukken moest. Al kwam er een engel uit den hemel, die ons een leerboek gaf, dan zcu het nog critiek ontmoeten. Er is twee- trlei gevoelen in de Geref. kerken. Spr. wees op den thetiscben en vragenden leervorm; op de dogmatiek van Kuyper en Bavinck; op de theologisch negerde of die van den Catechismus, ,n moet niet twee gevoelens, maar één in zulk een leerboek stellen. Spr. oordeelt, dat men in de Geref. Kerken nog niet rijp is voor een leerboek voor de catecbisatiën. Ds H. H. Schoemakers hoopte; dat men in de Geref. Kerken over 10 jaar er nog niet rijp voor is, Spr. ziet niet in, dat de wensohelijkhoid va.n ©en leerboek onverzwakt moet gehandhaafd. Spr. heeft 32 jaar den Hoidelbergschen Catechismus gecatechiseerd en het lijkt hem wijs daarbij te blijven. De praeses oordeelt eveneens, dat de wenschelijkheid onverzwakt moet Lij ven gehandhaafd. Spr. herinnerde aan zijn voorstel op de vorige Synode ge daan om een prijsvraag zonder prijs uit te schrijven. Het minderheids voorstel zal ons een mislukte proeve brengen. Hierna beantwoordde Dr Kaajan de gemaakte opmerkingen. Hij dankte voor den geboden steun en wees er op, dat het benoemen van nieuwe deputaten op teleurstelling zal uitloopen. De kerken kunnen niet telkens voor een deceptie geplaatst. Een prijsvraag als prikkel acht spr. overbodig. De derde conclusie om de wenschelijk heid van een leerboek onverzwakt te handhaven, werd aangenomen met 35 tegen 22 stemmen. De vierde conclusie werd 'even aange houden. Psalmen of Gezangen in Indie? Ds W. W. Meijnen, rapporteerde hierna over een .bezwaarschrift van Ds K. van Dijk van Keboemen over de kwes tie van het Liederenboek op do Zendings terreinen. Ds van Dijk zond hierover aan de Synode drie brieven, die gedrukt en ter kennis van de leden waren gebracht. De Part. Synode van Friesland-Zuid drong er bovendien op aan om de- zaait, door Ds van Dijk in zijn bezwaarschrift genoemd, nauwkeurig te onderzoeken. De commissie concludeert, dat er geen voldoende reden is om het bezwaarschrift van Ds van Dijk te behandelen. Zij be treurt het, dat hij door de pers zijn be zwaren heeft wereldkundig gemaakt en herinnert aan de uitspraak der Synode in 1905 inzake de Psalmen. De commissie spreekt den wensen uit, dat de eenheid onder de broeders zal worden bewaard en maatregelen zullen worden genomen, dat de door Ds van Dijk gemaakte Ja- vaansche Psalmen z.s.m. kunnen worden gebruikt. Prof. Hoekstra wilde uitspreken, dat dit rapport op hem ©en onaangenamen indruk heeft gemaakt. Het lijkt hem, dat Ds van Dijk in het ongelijk moet gesteld en hier principia achter liggen als de eenheidsbeweging der iniandsche kerken. De afzonderlijke vergadering van Miss. predikanten op Midden-Java had den bun del van Ds van Dijk niet zoo koel be hooren te ontvangen, integendeel. Het lijkt spr., dat er ©enige aversie bestaat. Men schijnt in Indië liever Gezangen te willen zingen, omdat dit meer spreekt tot den inlander. Dien weg moeten we niet op. ■Dat Ds van Dijk zijn bundel niet wilde laten uiteenrukken, kan spr. zich hit- nemend hegrijpen en lijkt hem volkomen juist. De Synode mag geen ander advies geven, dan dat de 150 psalmer 't do H. Schrift behooren gezongen te worden. Daarom verdient Ds van Dijk voor zijn moeizaam werk eer lof en dank, dan dat hem een motie van afkeuring wordt thuis gezonden. Spr. wilde dan ook de conclu sies van het rapport in den geest van zijn betoog gewijzigd zien. Ds yan Dijk stond geen anderen weg open da,n zich tot de Gen. Synode te wenden en dat kan men moeilijk anders dan publiek doen. Prof. Greijdanus wilde het woord van collega Hoekstra van a tot z onder schrijven. Het schijnt hem, dat men de Psalmen in Indië wil wegwerken. De Sy node moet niet uitspreken, dat de een heid het eerste is. maar de belijdenis schriften. Zoogenaamde eenheid zal de kracht verzwakken. Zij is wel gewenscht, maar kan geen grondslag zijn. Spreker vindt de handelwijze der Afz. Vergadering niet juist en.hare verantwoording in het rapport onvoldoende. Dr van Es kan, hoewel hij niet over de zaak oordeelen kan, aan de conclusies zjjn stem niet geven, Ook hij oordeelt, dat de iniandsche kerken maar niet te zingen mogen invoeren wat zij willen. Er meet geen tegenstelling komen tusschen de iniandsche kerken en dio in hot Moe derland. Ds Klaarhamer is dankbaar voor de woorden van de prof. Hoekstra en Greijdanus, Zij vinden weerklank bij velen in Friesland. Maar omdat men do andere partij niet hooren kon, dood de Friosche Zendingssynode geen uitspraak. Do han delwijze jn Indië lijkt spr. bijzonder loos. Men valle in Indië niet in do fout, die men in Holland maakte toen men de Psal men van Datheen invoerde. Spr. hoopt zeer, dat hij van zijn be zwaren zal kunnen worden verlost. Als Ds van Dijk een woord van afkeu ring verdient, dan wil spr. dat in de zachtste bewoordingen zien geschieden. Dr van Andel was niet voornemens iets te zoggen in deze zaak. Hij behoort tot de beklaagden. Maar nu spr. hoorde hoe averechts sommige broeders de zaak stellen, moet hij om hun eere iets «eggen. Spr. is diep verontwaardigd over wat de broeders Hoekstra en Greijdanus heb ben gezegd. Zij konden beter weten. De Gereformeerden in Indië zijn even goed Gereformeerd als die in Holland. Het gaat niet om de eenheid, het gaat om den grootst mogelijken invloed voor de Geref. belijdenis en de Geref. beginselen. Spr. wil, als hij br. Hoekstra gegriefd heeft, zijn excuus maken, maar hij is in in zijn ziel g< griefd dat men veronder stellingen heeft kunnen maken, als ge maakt zijn. Prof. Greijdanus heeft niet het recht, om tof driemaal toe te zeggen, dat men de Psalmen wil wegwerken. Diep bewogen verlaat "Dr van Andel daarop den katheder. Na enkele opmerkingen over de te be handelen zaken sloot de assessor met dankzegging. Ten gemeentehuize ontvangen. Om half vijf werden de Synode-leden officiéél ten gemeentehuize ontvangen. Nadat d,e gasten ^ich en haie in de raadszaal hadden opgesteld, hield de bur gemeester, de heer S. J. R. de Monchy, een toespraak, waarin hij na hen verwel komd te hebben, gewaagde van den vroo- geron toestand, toen geen Generale Sy node bijeengeroepen kon worden zonder ingrijpende bemoeienis der overheid. Ik vermoed, aldus spr., dat wel niemand het 'betreuren zal, dat de scheiding van kerk en staat aan deze bemoeiingen der burgerlijke bestuurders met de kerkelijke leerstellingen een einde heeft gemaakt. Ik betwijfel althans of uwe beraadslagingen aan overzichtelijkheid zouden winnen, wanneer als in Dordrecht destijds, het praesidium beurtelings door een kerkelij- ken en een politieleen voorzitter zou moe ten worden vervuld. Uit de plaatselijke geschiedenis van Arnhem memoreerde spr., hoe in 1.593, toen do gemeenteleden bij request de be roeping van een derden predikant aan het' stadsbestuur hadden verzocht, de ma gistraat, die ontdekt had, dat dit request op aanstichten van de beide bestaande predikanten Fontanus en Eldinus was verzonden, dezen op het Stadhuis ont bood, waar zij met harde woorden wer den berispt, omdat zij de gemeente tegen het stadsbestuur opzetten in plaats van haar behoorlijke gehoorzaamheid aan de overheid in te prenten. En eerst na oot moedige schuldbelijdenis werd hun voor ditmaal vergiffenis geschonken. Spr herinnerde verder aan de gevallen waarin de burgerlijke overheid als scheids rechter ter vergadering van den kerke- raad optrad, en hoe zij eens de eigendom men van 'n Arminiaansch predikant elders liet verkoopen, teneinde aan de boete te komen, die de man gekregen had nadat hij een brochure verspreid had, waarin hij zijn bezwaren tegen de Dordtsche Sy node ontwikkeld had. Spr. eindigde met de betuiging, dat het gemeentebestuur van Arnhem het zeer op prijs stelde dat de Synode ditmaal zijn stad als plaats van samenkomst heeft uitgekozen, terwijl hij den wensch uit sprak dat deze Synode brengen mag wat men ervan verwacht en dat men van hier moge gaan met de aangenaamste her inneringen aan Arnhem en zijn omgeving. De president, de erkentelijkheid der Sy node over deze ontvangst betuigend, her innerde er aan, dat dit de eerste maal was, dat dit college zulk een eer te beurt valt. De Synode stemt van harte in met de blijdschap van den burgemeester over het niet meer bestaan van een band tus schen kerk en staat, zooals in de 16e eeuw. Ieder heeft een eigen taak en wan neer men zich daaraan houdt, heeft men van elkander niets te vreezen. Spr. gaf een enkele h' terische herinnering over den invloed van de overheid in de za ken van do kerk, zooals die in het grijs verleden van Arnhem gevonden werd. Spr, wees er op, in welk een schoone omgeving de Svnode vergaderen mag en hoezeer dit kalmeerend werkt. Hij gat den burgemeester, als Arnhem's eerste magistraat, de verzekering dat op de Ge nerale Synode niet achterblijft het gebed voor hom, die geroepen wordt hier zijn ambt als eerste burger te bedienen. Hierna werd de thee geserveerd. Bij de ontvangst waren mede aanwezig de wethouders B. Bakker (s.d.), C. Smeenk (a.r.), benevens de raadsleden v. d. Sand (r.k.), Ozinga (v.b.), en H. J. v. Munster en W. A. J. de Winkel, beiden A.R. Gisteravond draaiden in de Oosterkerk voor de leden der Generale Synode twee nieuwe stukken van de bekende Java- Soembafilm. De beelden waren evenals van de andere stukken dezer film schit terend en de leden der Synode kregen oen prachtig overzicht van het mooie zen dingswerk, dat de Gereformeerde Kerken in Insulinde verrichten. Het vreoselijk ongeluk op de Loosdxecht- scho plassen. Drie doodon en oen gewon do. GiBtoren waron to Oud-Loosdrecht 4 wa tervliegtuigen afkomstig van hot vliegveld do Mok aangekomen. Zij waren in do onmiddellijke nabijheid van het zwembasin het Piashuis gemeerd. Ta ruim twee uur zouden de vliegtuigen weer vertrek ken. Als eerste vliegtuig startte hot watervlieg tuig W, 64. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het vliegtuig direct na den start neergestort. Het kwam bovenop den zwemtoren Van het zwem bassin terecht.. 'Het toestel zoowel als de springtoren werden vernield. Indien de overblijfselen van het vliegtuig in het bassin terecht waren gekomen, "dan zou de ramp nog veel ernstiger dan thans het geval is, geweest zijn. Het vliegtuig was bemand met een luite- nant-waamemer en ©en korporaal-vlieger. Bei den werden gedood. Op den springtoren bevond zich, toen het vliegtuig daarop neerstortte, een jongen. Deze is verdwenen en men neemt aan, dat hij met het vliegtuig in het meer gestort en gedood is. Er zijn door deze ramp dus drie personen om het leven gekomen. Een gedeelte van de overblijfselen van het vernielde vliegtuig kwam op den vleugel van één der andere watervliegtuigen, die jjog ge meerd lagen, terecht. Een luitenant-vlieger die op het vliegtuig stond werd getroffen en gewond. Een vleugel van het vliegtuig knapte af. De ramp veroorzaakte een groote conster natie. Onmiddellijk werden de autoriteiten ge waarschuwd, evenals de geneeskundige dienst. Verschillende autoriteiten waren spoeSig ter plaatse. Nader wordt aan de Msb. gemeld: Het was omstreeks half drie toen de be manningen van een viertal marine-watervlieg- tuigen, van het vliegkamp de Mok, die voor het zwembad van het bekende café-restaurant „Plaswijk" in de Loosdreehtsche plas waren neergestreken om de lunch te gebruiken, zich gereed maakten om don terugtocht naar hun vlieghaven weer te aanvaarden. Het eerst startte de machine W. 54, bestuurd door den korporaal-vlieger Riksman, met als waarne mer den officier-vlieger Roldanus aan boord. De start had een vlot verloop. Het vjiegtuig cirkelde qp geringe hoogte over den plas, daalde dan nog even op het water en kwam hierbij recht al op den sprintoren van het zwembad, die midden in het water stond. Op korten afstand van dezen toren gekomen, gaf de bestuurder vol gas om de machine omhoog te trekken. Plotseling echter zagen de toeschouwers toen de machine op een hoogte van ongeveer 50 meter gekomen was, dat deze met den kop naar omlaag dook en loodrecht naar beneden stortte. In een ondeel baar oogenblik was alles geschied. Het vlieg tuig kwam met volle vaart terecht boven op den sjjringtoren, die als een kaartenhuis in elkaar zakte en met de vliegmachine onder water verdween. t Op het moment, waarop, het ongeluk ge beurde, bevond zich juist op den toren een jongetje,, de 14-jarige Hein de Wjit uit Hil versum, dat bezig was het touw, waarmee een ander watervliegtuig, aan het bovenste platform van den toren gemeerd was, los te maken. Het ventje kreeg het volle gewicht van de neerstortende machine op .het lichaam en werd morsdood tusschen het wrakhout van den toren vandaan gehaald. De naast den toren liggende vliegmachine, de W. 66, kreeg een deel van het vallende vliegtuig op een der vleugels, welke als een riet afknapte. De waarnemer van de W|. 66, de officier-vlieger Goedhart, die op een der drijvers stond, kreeg eenige diepe snjjwenden aan de kuit. Ontzettend was het lot der beide inzitten den van de W,. 54. De waarnemer werd reeds vóór de machine het water raakte, er uit geslingerd. De badmeester van Plas wijk, die zich onmiddellijk naar de plaats des onheils begaf, slaagde er reeds na twee mi nuten in den waarnemer op te halen. Hij had een schedelbreuk en was reeds dood. De bestuurder, korporaal Riksman, was met de machine onder water verdwenen. Onmiddellijk nam de directie van Plaswijk uitgebreide maatregelen. Telefonisch bracht zij het vliegkamp De Mok en het vliegkamp Soes- terberg van het ongeluk op de hoogte. Ook de kapitein der marechaussée te Loenen, ka pitein Vermeulen was zeer spoedig met man schappen ter plaatse en nam voortreffelijke maatregelen, zoodat het reddingswerk niet door nieuwsgierig publiek belemmerd kon worden. Ook de vader van het verongelukte knaapje wgrd van het ongeluk in kennis gesteld. Het was aangrijpend, te zien, hoe de Ijeer De "Wit met een roeibootje naar de plaats van het ongeluk voer, waar juist het lijkje van zijn eenigen zoon werd opgehaald. Toevallig bevond zich. toen het ongeluk plaats vond, prof, dr K. H. Bouman, uit Amsterdam, in het restaurant van Plaswijk. Deze verleende, te zamon met dr Van Gie ringen uit Loosdrecht, de eerste hulp. l\j het jongetje en den officier Roldanus konden zij slechts den dood constateeren. Voor luitenant Goedhart oordeelden zij op neming in het ziekenhuis te Utrecht noodza kelijk, teneinde de wonden te hechten. Een uur nadat het ongeluk was gebeurd, streek de commandant van het vliegkamp „De Mok", die uit Vlissingen kwam en nog nergens van had gehoord, met een vliegtuig bij Plas wijk neer. De commandant nam de noodige maatrege len voor het bergingswerk, in samenwerking met emipe vliegert) vtw SwitHterg, flle In- middels met een goreedschappynwagon waren gearriveerd. Daarop is de oommandant met de belde andere watervliegtuigen, dio niet bjj hot on- geluk betrokkon zijn gowoost, naar Do Mok vertrokken om daar nadero berichten over dit tragisch ongeluk te brengen. En toen begon bij Plaswijk het bergings werk. Mot behulp van oen windas van eon motor-vrachtschip heeft men do totaal in el. kaar gedrukte machine weer gedeeltelijk bo- von water gehaald. Hot bloek echter on mogelijk het lijk van den boatuurder dadelijk to bovrijdon, want hot zat tusschon den mo tor vastgeklemd. Uren is men bozig geweest met bijlen on zagen om stangen en houtwerk uit don weg te ruimen. Hoe was het mogelijk, dat de vliegmachine naar omlaag stortte, vroeg men zich af. Aan een motordefect hoeft het waarschijnlijk niet gelegen, want de motor liep tijdens den val op volle toeren. Heeft de bestuurder een ver keerde beweging gemaakt of is er een defect aan de stuurinrichting gekomen? Vermoedelijk zal het antwoord nooit gegeven worden. De beide vliegers zijn dood en de machine is totaal vernield.' De officier-vlieger Roldanus Iaat een vtouw en twee kinderen achter. Korporaal Riksman was ongetrouwd. Tijdens een sohoolfeestje plotseling gestorven. Tijdens het Koningirmefeest op „de Wjlhelminaschool te Doetinchem is een der leerlingen, het 12- jarig meisje Jansen,, plotseling doodgebleven. De feesten zijn direct gestaakt. Inbraken te TilburGedurende de kermisdagen te Tilburg hebben inbre kers op verschillende .plaatsen hun slag ge slagen. Bij J. N- in de Verlengde Besterdstraat werd een bedrag van f 80 gestolen; bij den heer H. v. d. W,. in de Poststraat hebben dieyen zich toegang verschaft tot de woning door binnen te klimmen door een tuimelraam op dekplaats en daarna een binnendeur mat een beitel te openen. De brandkast, die in de slaapkamer stond, werd eveneens geopend en daaruit een bedrag genomen van f 46 en 6000 waardelooze Oostenrijksche kronen. Een enveloppe met f 30 benevens oen bedrag van 500 Belgische francs bleven- onaangeroerd. Nog werden buitgemaakt een gouden horloge, en enkele bijouterieiin, maar heit zilverwerk kon den de dieven blijkbaar niet gebruiken. In de W,agenaarstraat. werd door inbrekers de wo ning van J. S. geheel doorzocht. Men heeft nog niet kunnen nagaan wat is ontvreemd. Blij al do inbraken waren de bowonors afwezig. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Wielrijders, opgepast! Sinds 6©nig©n tyd ligt aan d© waterzijde van d«n Sloedam ©en breed tegel-fiets pad, yan naar schatting 2 M. breedte, legen den spoordijk ligt ©on asphalt-fiets- pad van plm. 40 c.M. breedte; aan da andere zijde van den klinkerweg ligt ook zulk ©en fietspad, wat nu ©venwel, nu het tegelpad er ligt, geen o-fficiëel fietspad meer schijnt te zijn. Tusschen dit oude fietspad en het tepelpad ligt een strook open grond, waarin een rij hoornen staat. Het tegelpad is dus van den rijweg ongeveer 2 M. gescheiden en is men een maal op het tegel-fietspad, dan lean men dit niet meer verlaten, tenzij men die strook open grond „oversteekt, wat moeilijk op de fiets blijven zittende, kan geschie den. Kcmt men nu van de richting Go-es per fiets aangereden, dan denkt man, dat het tegelpad voor beide richtingsin bed reden mag. worden, te mear, omdat aan het begin een bord staat met „rijwiel pad" en de .open strook .grond aan die gedachte steun geeft. Waar juist bij het begin de weg een flauwe bocht maakt, steekt men den ,jyeg daar gemakkelijk over Het is evenwel gebleken, dat de ge dacht© van velen uit het publiek niet door de politie als juist beschouwd wo-rdt. Maandag 1.1 met. d© verkeersdrukte naar Middelburg stonden halverwege het tegelpad een tweetal rijksveldwachters, die tientallen personen aangehouden en ver- fcaliseerd hebben. Het tegen den spoordijk liggende smalle rijwielpaadje verkeert in een minder gun- stigen toestand. Op verscheidene plaat sen zijn er gaten in, die het rijden niet veraangenamen en voor sommigen zelfs gevaarlijk kan doen zijn. Vandaar, dat velen het tegelpad nemen, waar geen gevaar van voorbijsnellende auto-'s is te duchten. Het ten laste gelegde is „Buiten nood zaak heeft gereden over het voor hem ter linkerzijde van den r ij w e g gelegen de rijweg. Het is de vraag, of op deze dagvaar ding veroordeeling volgen kan. Dit rij wielpad ligt, strikt genomen, niet ter 'lin kerzijde van den rijweg, maar van de strook open grond, waarachter dan nog het vervallen rijwielpad komt en 'eerst dan rijwielpad." Bovendien was het misschien meer tac tisch geweest om aan het begin van het pad de menschen te waarschuwen, vooral cp drukke dagen. Nu liep men als het ware in de fuik. Waar velen geregeld van hot pad op verkeerde wijze gebruik maken, zou het aanbeveling verdienen, om onder de aan duiding „rijwielpad" een bord te plaat sen met „in. één richting te berijden", tot de weg daar verandert, en vergissing niet meer mogelijk is. Mijnbeer de Redacteur, met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN „AANGEHOUDENE". Goes, 2 September 1930. Ubftcteu R. Burpon: banc Tel: Radactie Pcstroli Bijkante FDrma f'. P. »H In „Het Volk artikel voor or beid omtrent Jammer is ec voortdurend ot zake het viool en een verkeer te geven. Men spreekt wet, terwijl geen sprake is, Men vertelt, vlootwet een i lioen gulden, voorstel, dat gulden zal lco eerste jaar slee vraagd, waarv taald wordt d< Men stelt h< door dit voors besluiten tot ec gulden in de tc is, dat de Ka stelde kruisers komst v o 1 k o De waarheid en het N. V. V een poging wc te misleide een vo-crstellin strijd is met Waarheid is, S D.A.P. de w; plan werd verl petitionnement Door een 1'P.n zaken te trent het vio-c het misschien handteekeninge Wij vertrouv zoo verstandig de wijs te late beslistheid zul dio straks a; hancheekening Niet teek Woeligs toon Op het 7akv tinghc.m is dertigtal com vrouw, badder biljetten toega; en op een ge; vier op en b'-g loeren teneind gadering uit tc vigon strijd ck «aal gesleurd schreeuwden: SlöBWB Wat is God de zee en de al wat op die aanzijn gegevc en regeert Hi, wig welbehagi over alles en zijn lichaam, tijdelijk zoowc van alle men alziend oog grasscheutje Zouden we vreezen! Laat ons de wereld nie maar dat schepping, gelaten. Laat eens ewn Rils aan schenker almacht, de 'tls toch de vernuft gegev Die uitvind geleid, begifti e e n hi; aa 'g<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6