DE ZEEUW DE WELFSCHOEN IS NIET TE VERVANGEN. JAC^PÏOUVIER H Uk TWEEDE BLAD PAULS OFFER. lienstbode Uit de Provincie lad, SOES. ïtbode, ^enstbode, GOES VLISSINGEN FEUILLETON (Wendt vervolgd.) een vriendl., geb., als bet. Z. Br. letter llad te Goes. te Wassenaar r koken en wer- 7, Wassenaar. nacht. Adres 5SER, Coosje pen, Vlissingen. der tegenwoor- PEL, Rou- ddelburg, tegen en zelfstandig VAN WOENSDAG 3 SEPT. 1930. No. 283. HET GESPREKKENTARIEF BIJ DE RIJKSTELEFOON. De automatische tellen. Eenigen tijd geleden verscheen een communiqué van de postcommissie der Utrechtsche Kamer van Koophandel, op gesteld door den voorzitter dezer commis- sie, den heer H. Smulders Lzn., waarin gewaarschuwd werd voor de „belangrijke verschillen in de afrekening" van de auto matisch geregistreerde gesprekken door de rijkstelefoon. De schrijver noemde eeni- ge krasse staaltjes, o.m. een geval, waar over het eerste halfjaar van 1930 2400 gesprekken in rekening werden gebracht, terwijl in dien tijd slechts ruim 1600 gesprekken door den abonné werden ge voerd althans volgens diens eigen tel ling. Den schrijver zelf werden, zoo deelt hij mede, in drie maanden 556 gesprek ken berekend, terwijl hij er volgens zijn eigen telling slechts 414 had gevoerd. Ieder mechaniek kan fouten maken; yrignr de cijfers, die hier worden genoemd zijn nog al sterk. Wij zijn daarom, zegt het H b 1 d., op informatie uitgetogen en vernamen van volkomen deskundige zijde, dat de auto matische tellers over 't algemeen geen aanleiding gaven tot ernstige klachten. Natuurljjk kan het voorkomen, dat een tel ler, zoo goed als ieder ander toestel, de fect raakt. Hierom is een tweeledige^ con trole ingesteld. Ten eerste een technische contrólo. Deze beoogt te verifieeren, of de teller onder bepaalde omstandigheden bij het eindigen van een gesprek, als de hoorn wordt opgehangen werkt en onder andere omstandigheden niet. Verder is er de administratieve controle, waar bij het personeel van de telefoon-admini stratie nagaat, of de gesprekken van een bepaalden abonné ook te veel uiteenloo- pen: of het aantal getelde gesprekken b.v. opeens tien keer zoo groot wordt als tevoren. Is dat het geval, dan wordt de teller in observatie genomen. Dit in observatie nemen van tellers geschiedt in dergelijke „verdachte" gevallen dus op initiatief van den telefoondienst; het ge schiedt bovendien steeds, als abonné's zich beklagen over te veel berekende gesprekken. Gedurende eenige dagen con troleert dan een juffrouw de gesprekken mee, laat den teller rustig op dezelfde manier voortgaan en vergelijkt vervolgens. Blijkt, dal er verschillen bestaan, dan blijkt daarmee dus tevens, dat de klacht gegrond is. Niet zelden evenwel schuilt da fout tan de sjjdte v&a des aboaaé-zel!, door dat diens personeel de gesprekken niet goed heeft geteld soms door ver- zuim, soms ook opzettelijk, daar sommige j firma's hun personeel laten betalen voor j de gevoerde gesprekken. Blykt evenwel, dat de fout inderdaad in den teller zat, dan laat men den abonné taxeeren, hoeveel gesprekken hij denkt, dat hij gevoerd heeft. De telefoondienst is in dergelijke gevallen steeds zeer cou lant en in hoogste instantie kan het hoofdbestuur in Den Haag bij meenings- verschillen beslissen, en ook daar is men tegenover abonné's buitengewoon welwil lend, hetgeen ons ook van de zijde van telefoonabonné's werd bevestigd. Nu het geval van de „instelling" te Utrecht, die de uitgaande locale gesprek ken door eigen tellers aanteekent en in het eerste halfjaar van IC30 vo'gens eigen telling ruim 1600 gesprekken heeft ge voerd, terwijl de telefoonadministratie haar ongeveer 2400 gesprekken in reke ning heeft gebracht. Tusschen haakjes: niet geheel duidelijk is geworden, hoe hier van een balfjaarlijksch overzicht wordt gesproken, daar de telefoon-admi- stratie zich slechts met maandtellingen inlaat en het in het communiqué van de K. v. Koophandel genoemde verschil van 50 pet. dus reeds na een maand aan het licht moest zijn gekomen. De „instelling", die in het communiqué bedoeld is, bleek te zijn de Utrechtsche Kamer van Koophandel zelve. De secre taris dier Kamer, mr Milius, heeft, naar hij mededeelde, over dit verschil van 800 gesprekken zich gewend tot den directeur van het telefoonkantoor te Utrecht. Beide lichamen hebben toen drie dagen lang de gesprekken, van do Kamer gecontroleerd, dieprecies kloptenl Mr Milius ver klaarde, het alleszins acceptabel te vin den, dat aan het personeel van de Kamer v. Koophandel het verschil is te wijten door vergissingen bij het aanteekenen der gesprekken. Hijzelf gerekende, dat, als men per dag vergeet één gesprek per toestel te noteeren, dit voor de vijf toestel len, die de Kamer heeft, 150 gesprekken per maand vormt, dus een verschil van ongeveer negenhonderd gesprekken in een half jaar. Mr Milius verklaarde, na deze gehou den controle volkomen overtuigd te zijn, dat bij de telefoon administratie „alles in orde is". Wij hebben bij de bevoegde autoriteit ook nog laten informeeren, of men het gewenscht acht, dat het Rijk t.z.t. automa- tische tellers verkrijgbaar stelt. Dit stuit, zoo deelde men ons mee, op dit bezwaar, dat de. teller op de centrale niet re gistreert: het aanvragen van een inter- locaal gesprek, informatie, geen gehoor, het tikken op den haak gedurende een in- terlocale verbinding; een teller in het toestel daarentegen administreert elke be weging van den haak. De bouw van een nieuwen koeltoren voor de mijnen te Heerlen is in vollen gang. Het geweldig geraamte, zooals het zich thans vertoont. Da Middeltmrgsehe Feestweek. Het moge Maandag de drukste dag van de Middel'burgsche feestweek zijn ge weest, omdat toen officieel de jaardag van H. M. de Koningin werd gevierd, ook gisterenavond is er nog dapper gefeest. Ten eerste was voor bet laatste de elec- trische verlichting door heel de stad ont stoken en dit alleen was voor zeer velen reeds een reden om nog op straat te ver toeven, om nog eens te genieten van Mid delburg als lichtstad. Ook de verpleegden uit het oude mannen- en vrouwenhuis hebben, dank zij de welwillendheiu van de N.V. Stoomtram Walcheren, een tit in twee bussen door de verlichte stad ge- maait en ook die uit bet Gasthuis toer den, voor zoover dit mogelijk voor ben was, in auto's rond. Op de Markt gaf het Middelburg&dh muziekkorps een concert. Dit werd door eenige honderden personen bijgewoond, die nog flink in de feeststemming waren. Het was ongeveer 10 uur toen door de luidsprekers op den Stadhuistoren de stem klonk van den 'beer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", die zich richtte tot de aanwezige feestgenooten en er op wees, dat „Uit 'het Volk" beteekent: uit alle groepen der be volking, en „Voor het Volk", voor men- schen van allen rang en stand. Spr. bracht een woord van dank aan allen, die het bestuur 'hebben gesteund bij de voorbereiding. Spr. denkt daarbij aan den Commissaris der Koningin, aan het stedelijk 'bestuur, dat niet alleen finan cieel steunde, maar ook het stadhuis be schikbaar stelde; aan de leden van het eere-comité, aan de N.V. „P.Z.E.M.", die zich groote offers getroostte om de schit terende lichtweek tot stand te brengen; aan verschillende takken van dienst met hunne directeuren, ambtenaren en werk lieden; en speciaal aan de politie, die door hare regeling en door tactvol optreden het bestuur ten zeerste verplichtte; aan den Rijkswaterstaat; aan de Prov. stoom- bootdiensten, de stoomtram Walcheren en de electrische tram, die door uitbreiding van den dienst zoo krachtig steunden. Na de vriendelijkheid te 'hebben gehad ook de pers in zijn dankbetuiging te be trekken. bracht spr. dank aan de verschil lende muziekkorpsen en vooral aan het Middelburgsch muziekkorps, onder lei ding van zijn eminenten directeur, den heer Caro, wien spr. hulde en dank bracht voor het componeeren van een feest- marsch en 'het opdragen aan den heer en mevrouw v. d. Feltz. Verder aan allen, die het feest financieel of op andere materieele wijze steunden; aan alle buurt- commissies; aan de winkeliers, die door hun prachtige etalages reeds verschil lende dagen geleden een wandeling door de stad tot een feestgang maakten; aan de deelnemers aan gondelvaart, kinder en avondfeest, en niet bet minst aan die van den historischen optocht. Verder aan de inwoners, die bun wo ningen versierden; en ten slotte aan allen, die door hunne tegenwoordigheid een vroolijk beweeg in de straten brachten en op gepaste wijze uiting gaven aan hunne feestvreugde. Geen wanklank verstoorde het feest en spr. vraagt dit het laatste uur zoo te laten blijven, opdat het Ko- ninginnefeest 1930 een waardige plaats inneme in de rij van vroegere en naar wij 'hopen, van de nog vele komende Oranje feesten. Spr. verzocht als slot van het feest het eerste couplet van het Oude Wil helmus te willen meezingen met de nu volgende uitzending van' Philips, doch eerst in te stemmen met sprekers slot: Lang leve Wilhelmina van Nassau. Hieraan werd door velen voldaan. Toen de heer De Graaf even later het Stadhuis verliet werd hem door een deel van het publiek een welverdiende ovatie gebracht. Nadat het Middelburgsch muziekkorps met de volksliederen het concert gesloten had, bleef Philips nog uitzenden ten aan- hoore van nog vele belangstellenden. Is hiermede 'bet algemeen feest geslo ten, verschillende buurten denken nog niet aan ophouden. HITTEGOLF. Ventilators en IJSKASTEN levert J. M. Polderman Goes. Tel. 129. (Adv.) Eenwimpeltocht Vanwege den Landelijken Bond van Ariel-clubs in Ne derland, afdeeling Zeeland, werd Maan dag j.l. een wimpeltocht gehouden naar Domburg. Voor dezen tocht was door een 70-tal motorrijders Ingeschreven uit alle deelen van het land. Als hoofdprijs voor dezen tocht was beschikbaar gesteld een Ariel-motor 250 c.c. met 6 volt verlich ting en verchroomde tank, terwijl verder een zilveren beker, voor verstkomenden deelnemer was beschikbaar gesteld door Hotel „Noordzee Boulevard", Vlissingen en een medaille voor den verstkomenden buitenlandschen deelnemer, beschikbaar gesteld door het Motorpaleis te Rotterdam. Vervolgens waren er diverse bekers en medailles geschonken door verschillende firma's uit diverse plaatsen in het land. Via Vlissingen, Koudekerke, Westka- pelle werd naar Domburg gereden, al waar in het Badpaviljoen een uur rust gehouden werd. Daarna gingen de rijders in colonne naar Goes. In Hotel „De Zoutkeet" werd de en veloppe, waarin door den heer Burge meester van Goes de tijd was genoteerd van binnenkomst geopend en bleek de juiste tijd te zijn 2 uur 7 minuten. Vervolgens werden door dhr van den Bosch de prijzen uitgereikt en volgen hier de drie eerste prijswinnaars. Hoofdprijs (Nieuwe Arielmotor) dhr F. J. Wychert, Haarlem. 2e prijs dhr P. Polderman te Koude kerke. 3e prijs dhr J. M. Lindenberg te Wol- phaartsdijk. De verstkoinende deelnemer over een dag, was dhr Siemers uit Bremen. De verstkomende deelnemer over meer dere dagen, dhr J. Kakebeeke, die uit Parijs was gekomen. Vervolgens bracht de heer v. d. Bosch dank voor de welwillende medewerking om het geheel te doen slagen aan de di verse autoriteiten, aan rijders en de orga nisatoren van den rit. Begunstigd door het mooie weer, mag deze rit als uitstekend geslaagd heeten. Kattendijke. Het Raadslid, dhr Ilunders- marek, zendt ons nog de volgende aan vulling op het Raadsverslag: De heer van der Kemp had alleen als Commissielid de rekening van het Bur gerlek Armbestuur ingezien en in orde bevonden met de opmerking, dat de se cretaris aanwezig moest zijn om inlich tingen te geven, maar niet de veldwach- tingen te geven, maar niet de veldwachter. Het voorstel van B. en W. om de 50 opcenten op de vermogensbelasting af te schaffen, werd met 4 voor en 3 tegen aangenomen. Het voorstel van Van der Kemp en Hundersmarck om de 50 op centen op do vermogensbelasting te blij ven heffen, doch de 80 opcenten op do per&ooneele belasting te verlagen tot 60 kwam hierdoor te vervallen. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld, hoe het kwam, dat door den ont vanger der gemeente Kattendijke, aan .een ingezetene der gemeente een waarschu wing en een aanmaning was .uitgereikt, wegens achterstallig schoolgeld en dat daarna door dien ontvanger door mid del van een deurwaarder een dwangbevel is uitgereikt, en hoewel de termijn allang is verstreken, nog geen betaling of ver volging heeft plaats gehad. Noch do voorzitter, noch ©en dar raads leden kon ©en uitlegging gewen van hot feit, dat do deurwaarder in zijn uitge vaardigd dwangbevel had doorgeslagen kolom 6, waarin do datum van goedkeu ring van het kohier door Ged. Staten moest staan vermeld. Vlissingen. Terwijl verleden jaar op 26 Augustus het 40.000ste zeebad werd geconstateeerd, kon nu op 31 Augustus het 50.000ste worden aangeteekend. Hot was raaj. M. Frelier, die uit de handen van den burgemeester als aan denken een gouden armbandhorloge mocht aannemen. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: van Kats naar A 74 Jaco bus Sinks. Westkapelle, Vrijdag vergaderde de Ge meenteraad. Na de opening uitte de voorz. zijn mede gevoel met den wethouder, dhr Huibr. Cijsouw, die dezer dagen zijn echtgenoote had moeten missen door den dood. Vóór de behandeling van de agenda merkte dhr Huibregtse op, dat de gemeen te dank verschuldigd was aan mej. van der Woel, kantoorhoudster, daar zij zich ook. buiten do kantooruren beschikbaar had gesteld tijdens de waarneming van de dokterspraktijk door Dr Drijber te Kou dekerke. Voorgelezen werd daarop een schrijven van de N.V. Stoomtram Walcheren, waar in den Raad een j aarlij ksche tegemoetko ming tot een maximum van f 250 verzocht werd in de exploitatiekosten van de werk liedentram. Daar dit schrijven eerst inge komen is op den dag der raadszitting, werd het in handen van B. en W, ge steld om advies. Een schrijven van Ged. Staten om in te trekken de wijziging van legesverorde ning, waarbij een legesrecht van f2.50 wordt geheven voor ontheffing van het verbod, vermeld in art 51 politieverorde ning, daar dit naar het oordeel van Ged. Staten meer betreft een belasting op openb. vermakelijkheden. Bedoelde wij ziging werd daarop ingetrokken. Naar aanleiding van een verzoek van den heer B. Louwerse, om straatnaam bordjes aan te brengen in de verschillen de straten, was daaromtrent prijsopgave i gevraagd. De kosten zouden ca. f60 be- Het vijfde internationaal luchtvaartcongres is te 's Gravenhage geopend met een rede van minister Reymer. Een foto tijdens de openingsrede. Vrij naar het Engelsch. 3) o Alice's ouders waren welgestelde lie den, en niet ongevoelig voor 's werelds ijdelheden. Op het eerstgenoemde gingen zij gaarne prat, de laatste droevige eigenschap waren ze zich niet bewust; in feite meen,den zij, dat ze zeer godsdien stig waren, omdat ze nimmer een kerk dienst verzuimden en een bibliotheek be zaten, welvoorzien van stichtelijke lec tuur en perkamenten bandjes. De heer en mevrouw Martin hadden van gods dienst dezelfde gedachte, zooals ze bijv. een Engelsch fabrikaat of een Iersche tak van nijverheid beschouwden: met an dere woorden, ze lieten geen enkele gele genheid onbenut, om, wat ze hun geloof noemden, te beschermen en uit te dra gen; doch tegelijkertijd waren ze ervan overtuigd, dat dit hun recht gaf op Gods welgevalligheid en een lofzang in den hemel verdiende. Mevrouw Martin was een vermakelijke vrouw; daar had ze zelf echter geen idee van, ze verkeerde in de meening, dat ze steeds een evea waardige als achting af dwingende houding aannam. Eens zeide ze: „ofschoon mijn echtgenoot een rijk man is en zitting heeft in 't gewestelijk bestuur, heeft hij de vreeze Gods voor zijne oogen". En ze dacht er geen mo ment aan, dat er in dat woordje „of schoon" wel een humoristische klank zat. Een andere goede bekende van de pre dikantskinderen. was Edgar "Ford, een kleine, ernstige jongen, dia altijd diep zinnige en niet te beantwoorden vragen stelde. Zijn vader was een .voorspoedig koopman, zijn moeder ©en hoogst be schaafde vrouw, die onder een koele en wel wat deftige houding een welmeenend hart bezat. Doch misschien was dei belangrijkste figuur in het wereldje der kinderen toen ze dat nog waren hun oude verzorgster Martha, een uitstekende vrouw die haar meesteres reeds als meisje' ge kend had. Martha had de weelde, van nog een dienstbare onder haar; doch met niemand wilde ze de verrukkelijke taak deelen, om Paul en Joanna te verzorgen. Zij was het, die de kinderen goed van kwaad leerde onderscheiden ©n hun ver troostte in hun kleine verdrietelijkheden. Zij ook legde den grondslag tot dat Gods vertrouwen, dat hen in later jaren, hun geheel© leven tot richtsnoer zou zijn. Te Chayford brachten Paul ea Johanna drie onvergetelijke jaren van hun kindertijd door. Toen vertrok "het gezin naar eein grootere gemeente, daartoe door het ambt van den vader geroepen. Echter toen Paul achttien jaar was, begon dominee Seat on te sukkelen en al heel spoedig daarop zag hij zich genoodzaakt, emeritaat aan te .vragen. Hij koos Chayford, waarvan men zulke aangename herinneringen had, als plaats, waar hij zijn levensavond hoopte te slijten. Paul was in dien tijd op de Kingswoodschool, 'waar hij uit nemende vorderingen maakta. Johanna bezocht een huishoudschool. En men was nog niet zoo heel lang in Chayford terug gekeerd, toen Paul een beurs won om naar Oxford te gaan. Op den morgen, toen het telegram ge komen was, dat zijn succes meldde, ging mevrouw Seaton in triomf naar de keu ken, om Martha het groote nieuws mede te deelen. Doch de laatste trad haar met zeer bedrukt gelaat tegemoet. „Er is vanmorgen oen akelig ongeluk gebeurd, mevrouw", zuchtte ze. „Wel, Martha, wat is er dan?" „De beste lampetkan heeft de lange zeis aanvaard, mevrouw". „Wat zeg je, Martha, toch niet die met Ruth en Naomi er op?" „Dezelfde mevrouw, het is om tranen met tuiten te huilen". De kwestie was, dat genoemd meubelstuk nog een van de weinige dingen was, die mevrouw Seaton uit het ouderlijk huis had medegebracht. Het derde hoofdstuk uit het Boek Rutli stond op dit wonderlijk exemplaar afge beeld. Onder de ronding van den hals zag men Ruth, die Naomi aankleefde, terwijl Orpa naar haar volk terugkeerde, dat zich in de buurt van het handvat moest bevinden. Dat handvat op zich zelf was een reusachtig oor van gevloch ten gerste-halmenaan de andere zijde was Boaz afgebeeld, te midden van zijn jonge maaiers, allen keurig uitgedost in de dracht van Engelsch© landarbeiders. „Hoe is dat nu kunnen gebeuren?" vroeg mevrouw Seaton op verwijtenden toon. „Ik droeg bet met de theekopjes naar de keuken en opeens viel het in gruzele menten op den vloer." „MaaT Martha, ik heb je nu al zoo vaak gezegd, dat je niet moest proboeren zooveel dingen tegelijk te dragen. Het moest wel op een ongeluk uitloopen." „U heeft gelijk mevrouw, maar het leek wel, of bet gebeuren moest." „Het zou niet gebeurd zijn, als je ge daan had, wat ik je gezegd heb" zei mevrouw Seaton streng. „Dat is waar mevrouw, maar toch, het leek wel, of het gebeuren moest." En niets, wat haar meesteres in het midden bracht, kon Martha er van over tuigen, dat haar in deze zaak op eeniger- lei wijze schuld trof. Ze scheen zichzelf eenvoudig te beschouwen als het instru ment tot een voorbeschikte verwoesting en bleef op een toon van grimmige vol doening herhalen: „het leek wel of het gebeuren moest." Mevrouw Seaton had vele dingen ge leerd in het leven, en een daarvan was, dat disputeeren met een seksegenoot al tijd vervelend en gewoonlijk nutteloos is. Ze was iemand met buitengewoon veel tact, die' zich steeds zooveel mogelijk moeite gaf andere menschen door haar woorden geen pijn te doen of onaange naam te stemmen. Haar instinct waar schuwde, welke onderwerpen pijnlijk zou den zijn, en haar naastenliefde weer hield 'haar ervan die onderwerpen aan te roeren. Ze had een te goed karakter, dat ze zich zou verheugen in het ongelijk van anderen en ze was te verstandig om hun openlijk haar medelijden te betoonen. Maar dit alles was mevrouw Seaton niet aangeboren, de ondervinding van vele vele 'jaren en ook een groote 'kennis had haar tact tot een zoodanigen graad van volmaaktheid ontwikkeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5