No. 2S3 Woensdag 3 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland POROL Geeft uw handteekening niet! Hendrikse Go's Bank H.V. Soes EERSTE BLAD. van Huid en Voeten Blrsotaar-Hoofdredaotairi R. ZUIDEMA. VERSCHIJNT ELXEN WERKDAÖ, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINQEN worden verzilverd door Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F P. DHUIJ, L. Burg. ToL No. 259. ve Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 8.Ö5 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f i.29t elke regel mees SO et Bij abonnement belangrijke korting. Door de S. D. A. P. is een groote adresbeweging op touw gezet. Huis aau buis zal men in de ikomende dagen bandteekeningen trachten te ver zamelen van mannen en vrouwen boven de 18 jaar. Ook aan onze huizen zal men aan kloppen en vragen om bandteekeningen voor het petitionnement tegen de vloot- wet. Daarom, is het noodig aan deze bewe ging aandacht te schenken. Onze mannen en vrouwen moeten, als de huisbezoekers komen, weten wat zij te doen hebben. Wat er dan wel aan de hand is, dat zulk een groote adresbeweging op touw wordt gezet? De zaak is deze. Onze regeering staat op het standpunt, dat onze landsverdediging niet verwaar loosd mag worden. Als regeering is zij verantwoordelijk voor de rust en de vrede, de welvaart en de veiligheid, hier en in Indië, een verantwoordelijkheid, die zich ook uitstrekt naar buiten. Toen eenigen tijd geleden de bekende overval op Curacao plaats had, was dat niet alleen een blamage voor ons land, maar het gevolg was ook dat onnoodig bloed werd vergoten en dat de goede be trekkingen met andere landen in gevaar werden gebracht. Nu staat onze regeering zeer terecht, op het standpunt, "dat de uitgaven van de landsverdediging tot het uiterste moeten worden beperkt. Maar hoe zuinig zij op dit gebied ook heeft te zijn, zij mag niet toelaten, dat de verdedigingsmiddelen verwaarloosd worden en dat daardoor de orde en de veiligheid in gevaar zouden worden gebracht. Nu is vroeger reeds vastgesteld, dat voor de handhaving van orde en gezag in Oost-Indië, twee kruisers beslist nood zakelijk zijn. Met minder 'kan men voor Aziatisch Nederland niet toe. Twee kruisers is het minimum. En die kruisers zijn er dan ook. Maar zooals het met alles gaat ze zijn aan slijtage onderhevig. Zoo nu en dan moeten deze kruisers uit de vaart worden genomen om grondig te worden nagezien. Het gevolg is, dat er practksch voor het Indische eilandenrijk, waarbij zoo groote belangen betrokken zijn. in vele gevallen slechts één kruiser disponibel is. Vandaar dat nu wordt voorgesteld een reserve-kruiser te bouwen, waarvan de kosten zijn geraamd op 12 K millioen gulden en waarvoor thans de eerste ter mijn wordt aangevraagd, n.l. een bedrag van f 250,000, waarvan Indië de helft betaalt. Verder was nog een bedrag van 520.000 gulden aangevraagd voor een flottielje vaartuig in West-Indië, waarvan de totale kosten zijn geraamd op 2Yt millioen gul den. De noodzakelijkheid van zulk een vaar tuig behoeft, voor wie denkt aan wat in dertijd op Curacao plaats vond en wie rekening houdt met het feit, dat de groote scheepvaartweg door het Panama-kanaal langs Curagao loopt, geen betoog. De zaak waarom het hier gaat, komt dus hierop neer, dat thans door de re geering een crediet gevraagd wordt van in totaal f 770.000, waarvan Indië f 125.000 betaalt. Hieruit volgt dat spreekt vanzelf dat de Kamer zich 'daarmee tevens vastlegt voor de volgende termijnen van deze schepen. Als dus de Staten-Generaal het aan hangige Regeeringsvoorstel aanvaardt, zal besloten zijn tot den aanbouw van één kruiser voor Oost-Indië en van één flot- tieljevaartuig voor West-Indië. Niets minder en niets meer. Wie het anders zegt, maakt zich opzet telijk of uit onkunde schuldig aan het verbreiden van valsche voorstellingen. Nu moet dit voorstel nog door de Sta ten-Generaal worden bekeken. Het kan zijn, dat de Volksvertegen woordiging bet goedkeurt, maar het Artlr -JVt .Jni mmSm 1— ftwou&oui luelcLr 'Hl ook mogelijk, dat zij bezwaar maakt, is om dat naar baar oordeel het tempo der vlootvernieuwing te langzaam is of te snel. Maar hoe dit ook zij, hier is voor een petitionnement als door de S. D. A. P. op touw gezet, niet de minste reden. Daarom adviseeren wij onze lezers met grooten nadruk: Tee kent niet! Laat u niet verleiden uw handteekening te plaatsen onder het zooals wij na der zullen aantoonen onwaarachtige petitionnement. De vredesonderhandelingen in Br.-Indië. Saproe heeft verklaard, dat de vredes onderhandelingen om een eind te maken aan de campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid nog niet mislukt zijn. De toestand zal opnieuw met Gandhi worden besproken. De vlucht New-York—Parijs geslaagd. De Fransche vliegers Oostes en Bellonte zijn om 16.26 uur Am. tijd over "Boston gekomen, om 19.08 uur Am. tijd. boven het Curtisvliegveld verschenen en om 19.12 uur (0.32 Amst. tijd) geland. Zij hebben over den afstand Parijs New-York 37 uur én 18 minuten gedaan. Hearst nit Frankrijk gezet. De „Figaro" meldt, dat de Ameri- kaansche courantenmagnaat Hearst, die op bet oogenblik in Parijs vertoeft, een bevel heeft ontvangen, om het land te verlaten. Hearst wordt er van beschul digd zich den tekst van de Fransch- Engelsche vlootovereenkomst op on rechtmatige wijze te hebben verschaft om dien daarna te publiceeren. (Napr men zich herinnert had een correspondent an een dar Hearst-bladen zich den tekst der overeenkomst ver schaft met medewerking van een ambte naar van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Duitschland's economische toestand. In een te Mülheim a. d. Ruhr gehou den verkiezingsrede verklaarde rijkskan selier dr Brüning o.a., dat Duitschlands economischen toestand lang niet zoo ongunstig is, als pessimisten het voor stellen. Duitschland kan bij de daling van de prijzen der grondstoffen slechts winnen, daar het een hoog ontwikkeld industrie land is. De Duitsche handelsbalans wijst de gevolgen van dezen gang van zaken reeds aan. Duitschland heeft de laatste maanden een uitvoeroverschot gehad, zooals dat nog niet kon worden waar genomen. Het heeft de schadevergoe ding de laatste maanden niet meer alleen uit de nieuwe leeningen betaald, maar voor, 601 pet. uit het netto-uitvoerove. schot. Hongersnood in Rusland verwacht? Kol. Hoovers, vroeger verbonden aan het ondersteunings-comité voor Rusland, heeft een uitnoodiging van de Russische regeering aanvaard, om een uitgebreid plan uit te werken van voedselvoorzie ning van het Russische volk met behulp van vliegtuigen bij 'n te verwachten groo ten hongersnood. Nieuwe type luchtschip op komst? Naar de Daily Herald meldt, zal in den Duitschen luchtscheepsbouw een principieele wijziging worden gebracht, daar dr Eckener op grond van de erva ringen van de vlucht over den Oceaan van het luchtschip R 100 de voordeelen, wel ke dit luchtschip tegenover de Zeppelins bezit, heeft erkend. Naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan Cardington heeft dr Eckener met de Engelsche lucht- scheepsbouwmaatschappij reeds de vraag besproken, hoe de voordeelen van beide typen van luchtschepen in een nieuw type vereenigd zouden kunnen worden. Deze besprekingen zijn intus- schen voortgezet en Woensdag zal thans te Bristol een nieuwe conferentie worden gehouden, waaraan de deskundigen van de Engelsche maatschappij en dr Dürr van de Zeppelinmaatschappij zullen deelnemen. Hierbij zal in bijzonderheden worden besproken, hoe in de toekomst een nieuw type van luchtschip gecon strueerd kan worden. Het nieuwe Duit sche luchtschip zal reeds volgens dit nieuwe type worden gebouwd en reeds in den nanstaandeq zomer voor het transatlantische verkeer in dienst wor den gesteld. Teruggang der geboorten in Dnitschland. Vo'gens de jongste publicaties van het Duitsche Rijksbureau vooor de Statistiek is het aantal levend geborenen in '1929 ongeveer 36.000 lager geweest dan in 1928. In 1929 werden geboren 1.146.706 kin deren. Het algemeen geboortecijfer bedroeg in het jaar 1929 slechts 0.685 per duizend vrouwen tusschen 15 tot 45 jaar tegen 0.711 in het jaar 1928. Nieuwe betoogingen te Boedapest aanstaande. De politie te Boedapest heeft vernomen, dat de communisten tegen Zaterdag a.s. een „rooden dag" willen organiseeren. Zij hebben de arbeiders uitgenoodigd een demonstratieven optocht door de stad te houden. Dientengevolge zal de politie reeds Vrij dagmiddag op volle sterkte gereed worden gehouden; bij de geringste verstoring van de orde zal krachtig worden ingegrepen. Tot de bevolking is het verzoek ge richt Zaterdag niet in groepen samen te scholen en zich verre te houden van optochten. Ook voor de a.s. begrafenis van het slachtoffer van Maandag heeft de politie de noodige maatregelen tot handhaving der orde ontworpen. Gisteren hebben de hotsingen tusschen arbeiders en politie Zich op kleinere schaal herhaald. Een groep werkloozen trachtte een betooging op straat te hou den, doch werd door de politie uiteenge jaagd. 21 personen werden gearresteerd. Nieuwe zeekasteelen. Er is bekend gemaakt, dat het twee de nieuwe schip van de Gunard Lijn aan de Tyne zal worden gebouwd. Men zal zich herinneren, dat in het begin van de maand werd aangekondigd, dat de En gelsche regeering tot overeenstemming was gekomen met de maatschappij over de kwestie van de verzekering der reus achtige schepen, die door hun omvang en waarde buiten de normale verzeke- ringsmarkt vallen. Toen werd verklaard, dat de overeenstemming met de Board of Trade twee schepen gold, klaarblijke lijk van ongeveer dezelfde grootte en be stemming. De eerste Cunarder zal bin nen eenige maanden aan de Clyde op stapel worden gezet. Met den bouw zul len naar schatting drie jaar zijn ge moeid. Bijzonderheden over de schepen zijn niet bekend gemaakt. Maar men neemt algemeen aan, dat de lengte meer dan 300 M. zal bedragen en dat ze elk ten naastenbij 70.000 registerton zullen meten. Voor den bouw van het tweede schio moeten havens en dokken aan de Tyne worden vergroot. Men schat, dat de twee schepen ongeveer 12,000,000 zullen kosten. Een aanzienlijk deel van dit be drag bestaat uit loonen. Een zeer groot aantal menschen zal voor den bouw van deze zeekasteelen voor langen tijd werk krijgen. Dat geldt niet alleen voor scheepsbouwdistricten, maar voor bijna alle nijverheidsgebieden, want vele be drijven van allerlei aard zullen aan de uitrusting en inrichting der schepen meehelpen. De bouw dezer schepen luidt een nieuw tijdperk van transatlantische stoomvaart in en men hoopt in Enge land, dat men er het snelheidsrecord, door de Bremen en de Europa veroverd, weer mee terug zal krijgen. Eorte Berichten. Meer dan zestig toeschouwers bij een optocht ter gelegenheid van den La- bourday werden te Washington onwel ten gevolge van de hitte, die 92 gr. F. be droeg. Allen moesten naar het hospitaal worden overgebracht. Volgens een bericht uit Warschau hebben daar de laatste twee nachten tal rijke brandstichtingen plaats gehad. Ook zijn verscheidene telefoonlijnen stukga- sneden. In het departement Sarthe (Fr.) zijn op het oogenblik 18 gevallen van kinderverlamming geconstateerd. In Le Mans zijn drie kinderen aan deze ziekte overleden. De bond van werkgevers der Op- per-Silezische metaalindustrie heeft het arbeidscontract voor de Oppersilezische ijzerfabrieken opgezegd. In Marokko is een autobus, die vol inboorlingen zat, door het weigeren van de remmen in een afgrond van 150 M. gestort. Zeven 'inboorlingen werden ge dood, zes ernstig gewond. De werkloosheid in Weenen is in de tweede helft van Augustus iets ver minderd. Het aantal steuntrekkenden bedroeg einde Augustus 71.500. Tegen over verleden jaar beteekent dit nog een toeneming van 18000. Een hevig onweer, dat van zwaren hagelslag en een wolkbreuk vergezeld ging, heeft te München en omgeving veel schade aangericht. Door het geweld van den' storm werd een bouwsteiger ver nield. Twee arbeiders, die zich op den steiger bevonden, stortten omlaag. Een hunner is aan de bekomen verwondin gen overleden. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, dr Gurtius, is weer volkomen hersteld van zijn jongste ziekte. Naar men weet, gaat hij naar Genève. Rio de Janeiro is door een hevigen tornado geteisterd, waardoor groote scha de werd aangericht. Naar men gelooft, zijn er verscheiden dooden en een groot aantal gewonden. De Indische hulde aan de Koningin. Een blijde en tevens ontroerende ver rassing is het Zaterdag geweest, zoo voor ons hier in Nederland, als voor de verre vaderlanders in Indië, toen de Koningin zelve haar dank uitsprak jegens hen, die haar te Batavia ter gelegenheid van haar vijftigsten verjaardag gehuldigd hadden, zegt „Het Hdbld". Zoo is deze Zaterdag 30 Augustus ge worden tot een historische datum, waarop er direct contact was tusschen het vorsten huis en onze bevolking in 'de tropen, zoo was de tijd tusschen twee en drie een plechtig uur, dat door tienduizen den, dank zij de radio, meegeleefd kon worden. Aan den eenen kant allereerst het leger, dat zijn militaire muziek door den aether zond; dan de burgerij met plechtigen zang, en ten slotte allen ver eenigd in den jubelkreet: „Leve de Ko ningin". Aan dezen kant het Nederlandsche vclk, dat. zijn zonen en dochters aan gene .zijde van den evenaar nu nadgr stond dan ooit, en als .waarlijk koninklijke bekroning van den middag kwam het woord van de Koningin zelve, klaar en duidelijk gesproken, en van zuiver na tionale strekking: een oproep1 aan allen hier en in Indië om samen te werken in het streven naar 't welzijn van het ge heel© rijk. Een koninklijk woord, dat bo venal in deze dagen van veel défaitis me en misschien in Indië ook wel eens van ontmoediging, niet kan worden mis verstaan en derhalve in de overzeesche gewesten met innige vreugde zal zijn vernomen. 'tWas, meenen wij, de tweed© maal, dat de Koningin door de microfoon di rect tot Indië sprak. Zeer zeker ditmaal in de voornaamste plaats een persoonlijk woord, een dankbetuiging voor de Bata- viaansche huldiging. Maar ook nu ver zuimde H. M. niet den radiodienst, die dit contact technisch zoo volkomen mogelijk maakte, in lovende termen te noemen. En uit alles, wat de Koningin sprak, klonk onmiskenbaar de ontroering van het groote oogenblik, het oogenblik, waarop alle groepen 'der Indisch© bevol king haar hulde hadden gebracht en waar op zij zelve in staat was, die bevolking voor haar aanhankelijkheid en medeleven te danken. Aan beide kanten: van hart tot hart. Hetgeen de Nederlandsche luisteraar stil en met vochtig oog wist en begreep, De staking bi] de K. L. M. Naar van de zijde van het kantoor der K. L. M. te Amsterdam wordt mede gedeeld, wordt op de luchtlijnen volgens de bestaande dienstregeling gevlogen, behoudens den ochtenddienst op Londen. Naar aanleiding hiervan vernemen wij, dat eenige diensten, met name die op Zweden, Duitschland en Frankrijk, die tot nu toe in combinatie van de K. L. M. met de buitenlandsche maatschappijen Binnenland. Het vreeselijk ongeluk op de Loosdrecht- sche plassen. Generale Synode der Geref. Kerken (Vrouwenkiesrecht en leerboek). Een wereldvlucht van Van Dijk. Buitenland. De geslaagde Oceaanvlucht. De toestand in Zuid-Amerika gespan nen- j j JJjQ Duitschiands economische toestand. Nieuwe betoogingen te Boedapest aan staande. worden waargenomen. Tot nu toe werd om den dag door Nederlandsche en Zweedsche vliegtuigen door den dienst op Zweden onderhouden. Thans wordt eiken dag met Zweedsche toestellen ge vlogen. Naar Londen vertrokken gisteren twee inplaats van een Duitsch vliegtuig. De ochtenddienst op Londen blijft echter voorloopig achterwege. Een wereldvlucht. Naar gemeld wordt, onderhandelt de JfTederlandsche Oceaanvliegar Van Dijk reeds eenigen tijd over een nieuwe vlucht en wel een onder zijn leiding rondom de wereld. Desgevraagd vertelde hij, dat het financieele gedeelte wel zoo ongeveer in orde was. Hij is thans bezig te trach ten de Fokkerfabriek voor die vlucht te interesseeren, omdat hij natuurlijk een Fokkervliegtuig voor die vlucht wil heb ben. De wereldvlucht zal naar wij verne men in 1931 worden gehouden. Schoolcompagnie motordienst Een binnenkort te verwachten leger- prder zal een ministerieele beschikking bevatten, houdende mededeeling, dat de minister van Defensie het noodig oor deelt, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid om tot bezuiniging te geraken op de kosten der Schoolcom pagnie van den motordienst. In het bij zonder zal moetan worden overwogen of de zorg voor 't materiaal bij die compag nie zonder schade te doen aan hare verdere opleidingen en oefeningen noch aan hare mobilisatiebestemming zoo danig kan worden gewijzigd, dat de technische cursussen in de eerste plaats de monteurscursus evenals an dere dergelijke cursussen naar de Ar tillerie-inrichtingen kunnen worden overgebracht. DUITSCHLANDS BOTERPOLITIEK. Kan óók Nederland contingenteering van zijn boterinvoer in Duitschland ad 50 mark eischen? Wij lezen Ta 'het „Handelsblad": Het politiek-belangrijkste en voor den Duitschen landbouw meest waardevolle in de nieuwe Duitsch-Finsche overeenkomst, is wel dat de begrenzing der invoerrech ten op boter, kans en oleomargarine kon worden opgeheven, zonder dat het daar door tot een breuk met Finland is ge komen. 'Het is thans zeker, dat uiterlijk 29 November a.s. het autonome invoer tarief voor boter ad 50 mark 30. in werking kan treden. •n Doorzitten bij Wielrijden. Zonnebrand Smetten, verzacht en geneeet men met Doe. 3040 «o 90 cl T«b, «0 et Bl) Apoti. cc Dregfetn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1