Binnenland Uit de Provincie. Natuurlijk had ook do politie, die voor wagens geklommen was, den tijd met het DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Geestdriftige feestvieringen. Een treffende huldiging te 's-Graven- hage. Een zegetocht door de over volle straten. Met zeldzame opgewektheid is in tal van plaatsen de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin gevierd. Er heerschte in vele plaatsen waar fees telijkheden waren georganiseerd, een geestdriftige stemming. Maar Den Haag spande toch wel de kroon, wat niet te verwonderen is, omdat de jarige draagster van de Kroon zich daar eenigen tijd onder het publiek be woog. H. M. de Koningin is gistermiddag te gen vijf uur naai" Den Haag gekomen, speciaal om 's avonds te kunnen zien wat de Hagenaars te harer eere hadden ver sierd en verlicht. Reeds vroeg stonden bij het station Staatsspoor de menschen in dikke rijen en toen de hofauto's aankwamen, bleef ieder die toevallig langs kwam, ook staan te kijken. Z. K. H. Prins Hendrik had zich even eens naar het perron gespoed om H. M. en de Prinses te verwelkomen. Precies op tijd kwam de trein aan. Het perron was afgezet. Na de begroeting be gaven H. M. en H. K. H. zich met den Prins in de koninklijke wachtkamer. Nau welijks zag het publiek door de open staande deuren de koninklijke verschij ning, of het hief een vroolijk gejuich aan. Na eenigen tijd verliet de Koninklijke Familie de wachtkamer en nam plaats in een open auto. Hoeden gingen omhoog en luidkeels werd hoera geroepen. Met een snelle wending van de auto's reed de stoet, onder luid gejuich van het publiek, langs den weg. Toen de Koninklijke Familie zich voor een der ramen van het paleis vertoonde, had zij nog een warme ovatie in ontvangst te nemen. 's Avonds trok een voor deze gelegen heid gevormde lichtstoet langs het pa leis. Het was precies vijf minuten vóór tien toen de deuren van het Kon. Paleis aan het Noordeinde open gingen en de Konin gin, gevolgd door Prinses en Prins, als mede het gevolg van H. M., naar bui ten trad. Een daverend gejuich steeg uit de menigte op, welke uren van te voren reeds had post gevat om van dit groot- sche, indrukwekkende oogenblik getuige te zijn. Een gejuich, dat overging in het spontaan zingen van het „Wilhelmus"; en nog waren de laatste klanken niet verstorven en ging er weer nieuw hoera geroep op of de eerste auto van den licht stoet met het vrijwillige muziekcorps der huzaren werd zichtbaar. Gedurende het kwartier, dat de zeven tig auto's noodig hadden voorbij het pa leis te trekken, waren de daverende hui- dekreten eigenlijk geen oogenblik van de lucht. Het was een betooging, die door haar bij ons volk zoo zeldzame sponta niteit indruk heeft gemaakt op hen, die haar bijwoonden, om nooit te vergeten. En toen de lichtende feestreeks voorbij was bleef men toch nog geduldig wach ten tot de Koningin zou uitrijden om haar versierde en geïllumineerde Resi dentie te gaan bewonderen. De weg, welken de Koninklijke Familie volgde, ging dwars door den Haag en omvatte de fraaist versierde en verlich te wijken. Het is, schrijft het „Vaderland", een ware triomftocht voor de Koningin ge worden. Zelden hebben wij zulk een spon tane, opgewekte feeststemming gezien. De menschen waren echt uit en toonden zich verrast door het plotselinge verschij nen van H. M. Overal steeg luid gejuich op. Hoeden gingen omhoog en de dames wuifden met zakdoeken. Het was een tocht l'improviste. Zelfs de agenten in de buitenwijken wisten niet, dat de Koninklijke Familie langs zou komen. Afzetting was er dan ook alleen op de plaatsen, waar men wist, dat H. M. zou halt houden om een hulde in ontvangst te nemen. Daardoor trok in vele straten de stoet vlak langs het publiek. Zulk een tocht is alleen mogelijk wan neer het publiek meewerkt En dat doet men in den Haag. den stoet reed, haar maatregelen vooruit bepaald. Verscheidene motoragenten reden met hoofdinspecteur Snethlage aan het hoofd vooruit om de verkeerspuzzles op te los sen. De knalpotten stonden open en voor het overige moesten de stembanden het doen. Een enkele auto, die een mankement had of waarmee de bestuurder niet gauw genoeg weg wist, werd met de hand op zij gezet. Een inspecteur zag onder die bedrijven door nog kans een vechtpartij te beslissen. Verder ging het weer. Zoo mogelijk moest H. M. om half twaalf aan het station zijn. Achter de motoren kwamen de ruiters. Die zorgden voor ruim baan. Dat moest ook met beleid gebeuren en daar was het ook hard werken en bovendien oppassen voor uitglijden en vallen. De hoofdcommissaris van politie open de, dan kwam de burgemeester en dan de hofrij tuigen. De weg was 17 K.M. lang! Slechts met een half uur vertraging kwam men op het station aan. Alle autoriteiten waren opgetogen over dezen vlotten, mooien rit door de jube lende stad. Een huldeblijk van de weermacht. De Koningin heeft gisteravond in het Koninklijk Paleis aan het. Noordeinde de deputatie ontvangen welke Haar het ge schenk der weermacht kwam aanbieden. De afvaardiging bestond uit luit.-gene raal Insinger, commandant van het veid- leger, vice-admiraal Quant, commandant der marine te Willemsoord, en kolonel Frankamp, van de infanterie van het In disch leger. Bij de aanbieding van dit huldeblijk heeft luit.-generaal Insinger de volgende woorden tot de Koningin gericht: „Het zij mij veroorloofd, Uwe Majes teit onzen eerbiedigen dank te betuigen, dat het ons vergund is als vertegenwoor: digers van de zeemacht, van het leger hier te lande en van het leger in Ned.- Indië, U ter gelegenheid van dit bijzon dere jubelfeest, hulde te brengen. De behoefte om Uwe Majesteit te huldi gen kwam geruimen tijd geleden in alle geledingen der weermacht naar voren. De deelneming heeft echter elke ver wachting overtroffen. Reeds nu hebben zich hiervoor ongeveer 50.000 deelnemers aangemeld, en nog steeds neemt dit aantal toe. Nochtans werd vermeend, in Uw geest te handelen, door het aan te bieden hulde blijk eenvoudig te houden. Een commissie uit de weermacht heeft getracht, in samenwerking met de glasfa briek ta Leerdam en de fabriek van Wie ner te Amsterdam, de bedoeling van deze yazen tot uiting te brengen. In den rand van de voetplaat is de opdracht vervat: „De Weermacht aan Hare .Majesteit de Koningin 188031 Augustus 1930. De driehoekige vorm van den rand duidt op de drie-eenheid van de onder- deelen van de Weermacht, welke wil ge tuigen van haar onvergankelijke trouw aan Uwe Majesteit. Met de zonnig-groene kleur van het kristal wordt gedoeld op de hoop, welke in de weermacht leeft, dat het Uwe Ma jesteit moge zijn gegeven nog langdurig het Oppergezag over de weermacht te voeren. De bloemen, waarmede de vazen zijn gevuld, mogen eindelijk getuigen van de groote liefde welke allen, van hoog tot laag, in hun hart koesteren voor hun geëerbiedigde Vorstin." De Koningin heeft hierop met een kort woord geantwoord, hartelijk dank bren gende voor dit schoone, zeer rijke ge schenk en met verzoek, Haren dank wel te willen overbrengen aan alle onderdee- len onzer weermacht, welke tot het ge schenk hebben bijgedragen. Het vertrek van Koningin en Prinses. Onder 't enthousiasme van een groote menigte op het perron van het S.S.-sta- ti)on en in de Rijnstaat zijn vannacht de Koningin en Prinses Juliana na den triomftocht door de versierde stad naai het Loo teruggekeerd. De Prins, die gemalin en dochter uit geleide deed, blijft nog eenige dagen in den Haag. De extra-trein, samengesteld uit de Koninklijke wagons, die te half 12 had moeten vertrekken, kon eerst om 12.20 u. weggaan wegens den langen duur van den rit door de stad. Maar het publiek wist niet van naar huis gaan en kortte zich op het perron waar men zelfs op zingen van volks- en andere liederen. Toen eindelijk de Koningin en de Prin ses, na in de Koninklijke wachtzaal af scheid te hebben genomen van den bur gemeester en het zeer talrijke gevolg dat de vorstelijke personen op den rijtoer had vergezeld, verschenen, barstte op het perron zulk een gejubel los uit de me nigte, dat het een zeer ontroerend mo ment vormde, hetwelk op de Koningin, naar men kon zien een diepen indruk maakte. De Koningin en de Prinses wuifden het publiek toe met de hand en met de groote bouquetten, die zij droegen, en toen hief plotseling de menigte het oude Wilhelmus aan, door Koningin en Prin ses staande aan het coupéraam tot het laatste toe aangehoord en niet dan nadat de laatste klanken verstomd waren, ver liet de trein met de steeds wuivende en buigende Koningin en Prinses Juliana onder luide hoera's het perron. De trein zou in verband met de ver traging pl.m. 2 uur op het Loo aanko men. De vorstelijke personen brachten daar in den trein den nacht door. Mr Dr W. F. van Leeuwen. De toestand van den oud-vice-president van den Raad van State, mr dr W. F. van Leeuwen, was gisteravond sterk ach teruitgaande. Burgemeester van Den Haag. Over de keuze tot opvolger van Mr J. A. N. Patijn als burgemeester van Den Haag doen verschillende geruchten de ronde. Het schijnt, zegt de T e 1 e g r., dat ook ernstig wordt gedacht aan oud-mi nister Mr J. B. Kan, thans secretaris-ge neraal van het Dep. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Het conflict bij de K. L. M. De Nederlandsche Vereeniging vaD Verkeersvliegers" heeft het volgende communiqué uitgegeven: Naaij aanleiding van het officieele communiqué van de directie der Kon. Luchtvaart Maatschappij, neergelegd in de avondbladen van 30 Augustus, waar in een geheel verkeerde voorstelling van den toestand, zooals deze zich heeft ont wikkeld, wordt gegeven, meent het be stuur der Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers niet tot een gede tailleerde uiteenzetting hiervan in de dagbladen over te moeten gaan. Alleen moge het nogmaals uitdrukkelijk de aan dacht vestigen op het feit, dat geen en kele dienst, ook niet vanuit het buiten land, is stopgezet alvorens door de di rectie der K. L. M. definitief ontslag aan Van Dijk was aangezegd. Te 9.05 uur, op 29 Augustus j.l. deelde Van Dijk dit aan Schiphol mede en tien minuten later was 't bericht aan Rotter dam en Londen doorgegeven, zoodat nog juist voor het vertek van den 9.20 uur- dienst (9 uur Eng. tijd) de piloot op het Croydon-vliegveld op de hoogte werd ge steld. Het zou ongetwijfeld niet moeilijk zijn meer onjuistheden in het betoog van de directie aan te wijzen, evenwel wen- schen de vliegtuigbestuurders ondanks het feit, dat hun ontslag is verleend, geen mededeelingen te doen publiceeren die aan het nog zoo jonge luchtverkeer- bedrijf schade zouden kunnen berokke nen. Veel meer achten zij het van be lang deze voor beide partijen zoo onaan gename, pijnlijke aangelegenheid bin nenskamers te behandelen en zal daar om het aanbod van den Rijksbemidde laar' volgaarne worden aanvaard, ten einde te geraken tot een spoedige her vatting van den vliegdienst in Europa, alsmede tot het zonder vertraging door zetten van de voor Nederland zoo uiterst .belangrijke vluchten AmsterdamBata via. Hoog bezoek. De Zuid-Afrikaansche ministers gene raal Hertzog, eerste minister, en de heer Havenga, minister van Financiën, wor den hedenmiddag per Hollandsche spoor te 11.55 uur te 's-Gravenhage verwacht. Woensdagmiddag worden zij, zooals ge meld is, door de Koningin op het Loo ontvangen, waarna een noenmaal volgt. Donderdagavond geeft minister Bee- laerts van Blokland een diner te hunner eere, nadat des middags de gezant der Zuid-Afrikaansche Unie hier te lande, de heer Dan. J. de Villiers, den Zuid- Afrikaanschen ministers een noenmaal in hotel „De Witte Brug" zal hebben aangeboden. De Middelburgsche Feestweek. Na klokgelui, uitvoering van gewijde muziek, reveilles en herhaling van den Kinderoptocht, volgde Maandagmiddag van 12 tot 1 carillon bespeling van den heer Ferwerda, waarbij deze bijna uitsluitend volksliederen en andere algemeen bekende melodiën ten gehoore bracht. Voor den middag was bewaard het voor naamste punt van het programma n.l. De Historische optocht. Tegen half twee kwamen de bedde vendels Zwitsers voor het Stadhuis aan. Zij maakten een keurigen indruk met hun militaire hou ding en hun kleeren en bewapening. Voor het Stadhuis werd front gemaakt en spoedig kwam de Commandant met zijn adju dant naar buiten. Hij groette voor het vaan del en inspecteerde de vendels, waarna de beide regeerende burgemeesters op de puy kwamen en de commandant der Zwitsers voor hen den eed van trouw aflegde. Daarna trokken de Zwitser* de Noordatraat in om zich aan het hoofd van den stoet te plaatsen. Direct daarop .kwamen de ver schillende groepen, die in het Stadhuis had den gewacht naar buiten en volgden onmid dellijk, om samen op te trekken naar de Rotterdamsche Kade, waar het Vorstelijk jacht met Prins Willem V met gemalin en hunne drie kinderen zou aankomen. Spoe dig, nadat de stoet aan genoemde Kade aan kwam, voer de fraaie omgetimmerde boot, getrokken door een sloep met 4 stevige roeiers de Maisbaai in en even later lag zij ge meerd en konden de hooge gasten het schip verlaten en na begroeting door den eersten edele van Zeeland, die hen aan de burgemees ters voorstelde, plaats nemen in de fraaie koets, afgestaan door de Lakenhal te Leiden. Vervolgens kwamen de vorstelijke spruiten naar buiten en namen na gelijke ontvangst plaats in een tweede rijtuig, dat ook een zeer verouderd systeem bij den bouw verraadde. De hofhouding, die niet te paard ging, bestaande uit twee dames en twee heeren, nam plaats in een derde rijtuig, eveneens een uit oude tijden. Thans kon de stoet door de tallooze toe schouwers langs den kant en in de huizen worden bewonderd. De receptie. Tegen 4 uur was de stoet na een rond gang door de stad op het Stadhuis terug en na een kwartiertje rust ving in de raadzaal, die o.a. door de fraaie oude stoelen, afge staan door de familie Sprenger, in een in den tijd van het spel passend vertrek was veranderd de receptie door den Prins en Prinses aan. Terwijl de niet voorgestelde personen achter een haagje het indrukwekkende gebeuren gade sloegen, kwamen alle groepen en personen uit den optocht, afgeroepen door den eersten edele hun opwachting maken. Daarbij heeft Mr Laurens Pieter van de Spiegel, raadpensionnaris van Zeeland, de Prins en zijn familie toegesproken. Dit zelfde deed later Mr Jacob Hendrik Schorer, le pensionnaris van Middelburg, en wel met dezelfde bewoordingen als in 1786 het geval is geweest. Ook sprak de weleerwaarde heer Drijfhout, predikant te Middelburg. Ten slotte sprak een der Walchersche vrou welijke edelen, zulks onder aanbieding van zilveren penningen met de afbeelding van den prins aan alle vijf vorstelijke personen. Voor al deze toespraken dankte de Prins met passende woorden. Na deze historische personen, trad het be stuur van Uit het VolkVoor het Volk binnen en bood de heer de Graaf als voorzitter met een korte rede een prachtige map aan het vorstelijk gezin aan, waarin later een serie van 24 foto's zal worden geplaatst. Honderden volgden nog en wel eerst de heer en mevrouw Quarles van Ufford, en daarna de burgemeester van Middelburg en mevrouw Dumon Tak. Aan de leden van het bestuur bood de Prins een foto met de familiegroep aan, terwijl hjj zich ook nog richtte tot de buurtcommis3ies en hen dank bracht voor de keurige versierin gen. De receptie duurde tot ruim half zes. Toen spoedde de hofstoet zich naar de Nieuwe Doelen om het diner te gebruiken, want om kwart voor 7 moest de tweede ommegang van den optocht plaats hebben. Het werd ruim 7 uur voor men vertrok en ook nu waren duizenden en nog eens duizenden op de been om dezen zooveel maanden lang voorbereiden optocht in oogenschouw te ne men. Te ruim 8 uur was ook deze ommegang af- geloopen en werd alles in gereedheid ge maakt voor het Avondfeest. Voor wij hierover iets mededeelen zij nog gemeld, dat tijdens de receptie het muziek gezelschap „E. M. M." uit Serooskerke op de Markt en dat van de „Houthandel Walche ren" op den Dam een concert gaven, beide door een talrijke menigte bijgewoond. Het avondfeest op de overvolle Markt is niet minder goed geslaagd. Het was genaamd „De Dans der Tijden" en begon met den ook des middags met zooveel succes eenige malen uitgevoerde Huldigingsmarsch van den heer J. H. Caro, welke marsch hij heeft opgedragen aan het Vorstelijk echtpaar. Op het podium werden daarna de 16e eeuwsche cavotte, de Mehuet uit den Rocco- tijd en de Bolero een Spaansche dans in schitterende passende costuums uitgevoerd on der leiding van den heer Mazure en na de pauze nog een Rendez vous door Pierrots en Pierrettes en een hypnose, een leidende gedachte. Op een tooneel boven de in aan bouw zijnde sociëteit werden een Scalpendans der Indianen, een Maskerdans der Javanen en Mimische dansen der Egyptenaren als stil staande groepen gegeven, die vooral door de belichting uitstekend tot hun recht kwamen. Onder de al* aanvulling gegeven muzieknum mers was o.a. een Feestmarsch van den onder- directeur, den heer A. Calatz, die als zeer goed mag worden gequalificeerd. Het vuurwerk. Nauwelijks warqn de laatste tonen van den Piet-Hein Marsch weg, of het Middelburgsch muziekkorps stond opgesteld voor het stadhui» en voorafgegaan door de padvinders-muziek en het bestuur van Uit het VolkVoor het Volk werd, omstuwd door honderden, een fakkel optocht naar het Molenwater gehouden, waar tienduizenden op het afsteken van het vuur werk stonden te wachten. Men kon er in wer kelijkheid over de hoofden loopen. Het is jaren geleden dat Middelburg een vuurwerk had als nu werd afgestoken en het deed de firma Kat uit Leiden, die het door tusschenkomst der firma de Jager leverde alle eer aan. Het was uitgebreid als zelden tevoren en van de beste kwaliteit. Het einde was het portret van JL M., dat luide werd toegejuicht. Ongeveer 3 kwartier was het vuur niet uil de lucht en het was dan ook tegen Ï2 uur toen de fakkeloptocht terug naar de Markt trok, doch door de Abdij, waar halt werd gehouden voor de woning van den Commis saris der Koningin, die de bestuursleden en den heer Caro binnen noodigde om met een korten dronk groote waardeering uit te spre ken over het werk van „Uit het VolkVoor het Volk, waardoor Middelburg waardig feest heeft kunnen vieren. De heer jje Graaf wees er op, dat men heeft gestaan in het teeken van een tijd dia voor Nederland in zijn geheel minder mooi was, wat betreft de aanhankelijkheid aan Oranje, maar waarbij Zeeland met Gelder land een gunstige uitzondering maakte. Spr. bracht een dronk uit pp den Commissaris en zijn familie. Tijdens dit verblijf in de woning, deed het Muziekkorps o.a. de volks liederen, w.o. het Zeeuwsche, hooren. Voort ging het nu weer naar de Markt, waar de padvinders met een taptoe en hel Middelburgsch muziekkorps tegen een uur met het Wilhelmus dezen feestdag, die in alle opzichten zoo goed was geslaagd en een ontelbaar aantal personen uit Vlissingen, overig Walcheren en andere deelen van Zeeland en ook van verre buiten de grenzen der Pro vincie naar de hoofdstad had getrokken, be sloten. De feesten in Middelburg zijn daarmede ech ter nog niet geëindigd, heden avond wordt de electrische verlichting nogmaals ontstoken, een concert op de Markt staat hedenavond nog op het programma en verschillende buurten zullen nog afzonderlijk feestvieren. Intusschen is het o.i. nu reeds de tijd om het bestuur van Uit het VolkVoor het Volk, zeker namens allen, die bij het feest tegenwoordig waren, hulde en dank te bren gen voor hetgeen werd gegeven. Ook de politie komt een woord van dank toe voor d.e wijze, waarop zij zich van haar zeer zware taak heeft gekweten. De Padvinders, die op verschillende wijze hun krachtige medewer king verleenden, de leider en de leden van de transportoolonne van het Roode Kruis en ook de leden van de Reddingsbrigade en de dames van de eerste hulp bij ongelukken ver dienen niet minder woorden van groote waar deering. Het was een schoon feest I Hardhandig optreden van een marechaussee. In dein nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Big- gekerke een voorval plaats gehad, dat zeker sterke afkeuring verdient. Twee menschen, die van de feesten in Middel burg waren teruggekeerd, bleven op het dorp nog wat napraten, toen van Koude- kerke een marechaussee per fiets kwam aangereden, die, zonder dat hiertoe eenige anleiding bestond, daar de personen vol komen rustig waren, hen sommeerde huis waarts te gaan. Toen deze daaraan, be grijpelijkerwijs aarzelend gevolg gaven, daar niet de minste reden aanwezig was, zette de politieman aan zijn sommatie kracht bij, door in overmatigen ijver de menschen enkele slagen met den gummi stok toe te dienen. De gemeente-veldwachter Verschuure, die met deze menschen stond te praten, maakte zich bekend en vroeg, wat de oorzaak was van deze kloppartij. Voordat hij evenwel de gelegenheid had een verklaring aan te hooren, kreeg ook hij met den gummistok een paar klappen, die aardig aankwamen en waarvan één een hevig bloed ebde wonde boven het oog veroorzaakte. De veldwachter kreeg geen kans zich te verweren, daar zijn eigen gummistok hem uit de handen was gevallen. Toen het blijkbaar mooi genoeg was, ging de marechaussee er per fiets van door. Na onderzoek bleek hij te behooren tot de brigade Weatkapelle. Hij was pas enkele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2