s I DEZEEOW V TWEEDE BLAD PAULS OFFER. Uit de Provincie bij Brieven uit de Residentie. FEUILLETON 1 1 '4V 'IT 4 s J. £9(| a 1 if ■M »4 A» 12 :,V X; 'IB 1,1 r I VAN MAANDAG 1 SEPT. 1930. No. 281. Op een der mooie avonden, die we gehad hebben, stond ik in het noorden des lands te wachten op den trein. 'tWas by een klein dorpje en ik was de eeriige reiziger, die opgenomen moest worden. Doch er waren nog twee menschen, n.l. de baanwachter met z'n vrouw, die blijk baar ook wel eens wilden praten en door het mooie weer uitgelokt werden, om hun hart eens uit te storten. Voornamelijk ook over het dorp en de schaduwzijden van het leven in zoo'n kleinen kring. De baanwachter was geen geestverwant van me, dat werd me al spoedig duidelijk, want hij hechtte heel veel waarde aan de openbare school. Op het dorpke was er een met elf of twaalf leerlingen. Dat die lilliputter-school er was, vond hij blijk baar do natuurlijkste zaak van de wereld, maar er waren ook nog twee christelijke scholen, waaronder hem met name de Ge reformeerde school een doorn in het oog was. Die was het laatst gekomen en was ook wel het best bezocht, maar hij vond het toch te erg, christelijk op zich zelf was blijkbaar al erg genoeg, al liet hij gaarne ieder het zijne. „Maar het moet toch allemaal maar betaald worden", dat was zijn eindcon clusie en hij zuchtte daarbij zwaar. De man vergat, dat hij bij z'n overplaatsing de conditie bedongen had, dat op de plaats, waar hij heenging, gelegenheid moest zijn voor openbaar onderwijs. Wat hij dus voor zichzelf eischte, gunde hij niet ten volle aan anderen, die zijn open baar schooltje toch ook mee moesten betalen. Dat gebeurt meer in het leven. Voor zichzelf eischt men allerlei rechten op en dat met klem, maar als het er op aan komt, om aan een ander ook het recht toe te kennen om dat te doen, dan krabbelt men terug. Die man had er abso luut geen begrip van, dat die andere ouders, als ouders, toch zeker niets min der waren dan hij en even goed hun wenschen hadden ten opzichte van het onderwijzen en opvoeden hunner kinde ren. Maar hij had nog meer bezwaren tegen het dorpke, dat dan overwegend „chris telijk" was. Hij vertelde me, dat er heel wat waren, wier christendom niets be- teekende dan schijn. Ze waren christelijk om anderen, voornamelijk om den broo- de. En ze gingen naar de kerk om de klandizie. Hij vond dat heel goed te ver klaren, want op zoo'n dorp wist men precies alles van elkaar en met name de zaken menschen hadden de andere kerk- sche menschen zoo noodig. Zoo ging het verder met de explicaties. Ook de jeugd van het dorp kreeg een flinke beurt. Hij vertelde wft, dat. wat men op het dorpke niet durfde doen, men dit gerust ging doen in een nabijgelegen stadje, waar men dan niet zoo bespion- neerd werd. Er was een jongmensch, dat van christelijken huize was, doch er zelf absoluut niets meer aan deed. Voor hij het café op het dorp inging, keek hij toch eerst nog, of niemand hem zag. Of men hem zag, kon hem feitelijk ah- soluut niets schelen, maar dat rondkijken was louter kracht der gewoonte. Zoo werd ik ingelicht over de bewoners van het dorp en het portret was waar lijk niet ia alle opzichten mooi. Of het gelijkend was? Ik weet het absoluut niet. De man, die de vrijheid nam, om mij te onderrichten, was nu direct niet de objectiviteit in hoogst eigen persoon, Hij moest blijkbaar van het christendom en de christenen niet al te veel hebben, al beweerde hij dan ook gaarne ieder het zijne te gunnen. 'kBen bang,, dat zijn bril wat heel erg gekleurd was. Ik had niet veel "gelegenheid, om het verhaal'te onderbreken, want 't moest er blijkbaar eens uit. Het spreekwoord zegt, dat waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over. Daarbij kwam de trein en was er voor een toepas selijk slot aan dit gesprek geen gelegen heid. Toch bood het mij stof tot nadenken. Allereerst over de gaping, die men over al zien en constateeren kan tusschen theo rie en praktijk, tusschen leer en leven. En ik voel het zoo sterk, dat juist bij het christendom en de christenen dit con trast het meest sterk spreekt. Een carricatuur van het christen-zijn is wel het naarste, dat er is! En nu loo- pen wij in onzen tijd juist zulk een groot gevaar, n.l, dat we het met den schijn gaan doen. Vooral onze jonge menschen, moeten het goed weten, dat het met den schijn alleen niet gaat, maar dat het we zen er moet zijn. En waar moeten ze dat allereerst leeren en zien? Wel: thuis, in het gezin. Het voorbeeld en het geloof der ouders en der ouderen moet hier de jongeren leeren en bezielen, zoodat ze zeggen: wij willen, door Gods genade, ook zoo wezen, hun zonen en hun dochteren, niet ont aard. Laten wij toch onze gezinnen sterken in den echt christelijken geest. Daar ligt het zwaartepunt, daar is in alle eenvou digheid zulk een mooi werk te doen. Toekomstwerk, eeuwigheids werk I Om dat te kunnen doen, behoeft men niet eerst een cursus in de opvoedkunde te vol gen. Hier is werk voor eiken vader en voor elke moeder, die gevoelt, hoe ook straks in den strijd alleen een geslacht zal kunnen staande blijven, dat met de daad leeft uit en bij het beginsel. Dat niet met den schijn tevreden is. Dat altijd en overal christen wil zijn en durft te zijn. Zulke menschen zijn een rijken zegen voor hun huis, voor hun geslacht, ja voor heel ons volk. Hier zijn de eenvoudigen, de kleinen en de stillen, vaak het grootst. Want hunner is de zegen van de trouw aan hun geloof. J. H. Bij gelegenheid van den 50stem verjaardagvan II .M. de Koningin, zijn de regeerings- gebouwen te Den Haag feestelijk verlicht. Vrij naar het Engelsch. 1) -o_ PROLOOG. Er was een groote feestmaaltijd in Gros- venor Square in de woning van Lord Kesterton, een van de nieuwe pairs. „Geniét u wel met volle teugen van de triomfen en eerbewijzen, waarmee men u overlaadt?" vroeg lady Eleanor Gregory haar gastheer, die de eer genoot haar tafelheer te zijn. „Wel, ik moet eerlijk toegeven, dat ik ongeveer hetzelfde gevoel heb, als de man, die zijn vrouw verloor en die zeide, „dat hij het wel erg eenzaam, maar toch heel vredig had"; maar ik ben tot de conclu sie gekomen, dat rust en vrede dingen rijn, die men moet kunnen waardeeren." „Dus gaat uw hart nog altijd uit naar de veldslagen van uw geliefd Lager Huis!" Lord Kesterton glimlachte. „Met het Lager Huis gaat het als met een zeker soort kennissen; men twist met ze, ze verwachten te veel van je, en je neemt ja vast voor, dat je niets meer met ze te doen wilt hebben, om gelukkig te zijn; doch dan blijkt, dat ze je smaak voor al het overige bedorven hebben, en er is niets meer, dat je belangstelling trekt" „En nu moet ik u nog een standje ma ken, dat u den armen, lieven Harry zoo slecht behandeld hebt." „Ontkurk de fiolen van uw toorn", glim lachte de gastheer, „en ik zal trachten den storm het hoofd te bieden." „Ik zal den heer Madderley tot getuige roepen", vervolgde de dame, zich wen dend tot het lid der Koninklijke Academie, die aan haar rechterhand zat „Ik onder stel meneer, dat ik met u over kunst behoorde te praten", zeide ze, „maar..." Afwerend hief hij de handen op. „O lieve mevrouw, dat zou ik stellig niet doen." „Waarom niet?" „Omdat ik dan al heel gauw zou Be merken, dat u er niets van wist Nu kan ik me tenminste nog met de illusie vlei en. Neemt u dien weg, dan zink ik die per, en zal misschien eindigen mijn gan- sche geloof in het vrouwendom te verlie zen." Lady Eleanor lachte hartelijk. „Is u daar dan niet bang voor, als we over politiek praten?" ..Absoluut niet, Ik weet er zelf minder Se Middeiburjjscha Feestweek. De vaAndelaanbieding. Bij de aanbieding van het nieuwe vaan del aan 'het bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" waren Zaterdagmiddag aanwezig de meeste particulieren, die hebben medegewerkt om de gelden bijeen te krijgen, en ook vertegenwoordigers van de meeste buurtcommissies, die daar ook financieelen steun aan verleenden. Voor het Stadhuis stond het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" opgesteld en toen alle aanweizigen uit de bal naar bui ten kwamen voor de pui en de beer P. do Vos het vaandel naar buiten droeg, klonk een roffel van de padvinders, die natuur lijk ook present waren en zette bet mu ziekkorps bet Wilhelmus in. Nadat de heer G. C. Mantz zooals reeds gemeld een toespraak had ge houden, overhandigde de heer J. P. Ph. Doorenbos het vaandel aan den heer W. de Graaf, den voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", die in zijn woor den van dank nog eens gelegenheid had er op te wijzen, dat de vereeniging wel 65 jaar oud ie, maar toch nog zoo jeug dig, dat zij dank zij de medewerking van zoovelen duizenden, dit feest heeft kun nen organiseeren. Voer het blijk van spontaan medeleven met de vereeniging, zegde spr. 'hartelijk dank, het was een op hoogen prijs gestelde daad. Na deze woorden klonken fanfares en begaf men zich nog eenigen tijd in de •hal, alvorens met padvinders en muziek het nieuwe vaandel naar het Molenwater te brengen, om het voorop te laten gaan bij den Kinderoptocht. De commissie voor de aanbieding bad de heeren De Graaf en Tavenier, voor zitter en secretaris, een bloemenhulde laten bezorgen en bood aan ieder der be stuursleden een foto van het vaandel aan. „De Sprookjeswereld". Deze tocht is door honderden en nog eens honderden langs den weg eh uit de huizen bewonderd en elkens klonken uit roepen van instemming met hetgeen ge boden werd. Het was dan ook zeldzaam, hoe ieder der kinderen, ondanks de hevige hitte, goed in zijn of haar rol bleef. De jury kon in maximum 60 punten, ieder der leden 20, toekennen en heeft 'dit als volgt gedaan: „De gelaarsde kat", St. Pieterstraat, 56 p., deze buurt krijgt dus een gratis concert op een door de buurtcommissie aan te wijzen plaats; Asschepoester, buurt Seisstraat, 54 p.; Bijenkorf. Wagenaar- straat 53 p.; De Regenboog, Brakstraat 49 p.; Sohoone slaapster, Langeviele e. o. 47 p.; Sneeuwwitje, Dampoort e.o.; Klein Duimpje, Bogardstraat e.o.; Piggelmee, Bree en Houthakkers, ieder 45 p; Mar griet, Heerengraoh't; Nachtegaal en de Keizer, Lange Burg; Vrede, Gortstraat en Lelies en Paddestoelen, Verwerijstraat, ieder 44 p.; Bloemenkoningin, Vlasmarkt; Verteluurtje voor de Kabouters, Houttui nen, ieder 43 p.; Wapengroep, Nieuw Middelburg 42 p.Onze vlag, Seissingel en Narcissen, Noordweg, ieder 41 p.; Zonne stralen, Kinderzorg 40 p.; Asters, Mar grieten en Windekindertjes, ieder 39 p.; Vlinderbloemen, 38 p.; Dwergen en In dianen, beide van Kinderzorg, ieder 37 p. Er was nu volgens 'het officieele pro gramma een tijd van rust, maar toen kon juist het meest gewaardeerd worden, dat de Philips fabrieken zoo geheel 'belange loos een inrichting op het stadhuis heb ben geplaatst en daaruit passende mu ziek over de Markt en omgeving deden weerklinken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had men per auto nit Eindho ven 'n driemaal krachtiger versterker laten halen. Nu kwam de muziek veel beter tot haar recht dan Vrijdagavond. Deze aan vulling van hiaten in (het programma, kan niet anders dan op hoogen prijs wor den gesteld. Avondconcert. Zoo werd het spoedig avond en betrad tegen half acht het Middelburgsch mu ziekkorps, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, het podium op de Markt, om de muzikale verzorging voor een an derhalf uur op zich te nemen. Het was toen op de Markt ontzettend druk, zoo- dat de maatregel moest worden genomen, wielrijders te doen afstappen en auto's dan niets van; en als ik een vrouw zoo vertrouwd hoor spreken neen, zoo non chalant zelfs over Whips, onder-secre tarissen en soortgelijke grootheden, dan groeit mijn eerbied en ga ik haar be schouwen als een machtige geest, die worstelt met de geheimzinnige machten van het onbekende. Doch over welke, of wiens politiek zullen we het hebben?" „Dat is waar ook ik was het al bijna vergeten. Nu dan, ik zou gaarne uw opi nie willen hebben over de wijze, waarop men mij behandeld heeft. U weet dat Harry Mortimer Lord Kesterton's secre taris was, aan het departement van oor log; en dat was van weerzijde een heel aangename regeling." „Nu?" „En toen heeft Lord Kesterton zijn nieuwe pairschap aanvaard zonder de minste gewetenswroeging. Die arme, goeie Harry is zijn oom opgevolgd "erf is Lord Gravesend geworden en nu heeft men hem als een uitgeknepen citroen, die men wegwerpt, aan den dijk gezet, omdat ze niet beiden in het Hooger Huis zitting kunnen nemen. Vertelt u nu onzen gast heer maar eens, hoe slecht u van hem denkt!" „Dat doe ik inderdaad. Dergelijk ge drag i» niet te rechtvaardigen, 'tis, of te verbieden standplaats op het plein te nemen. Maar niet alleen op de Markt was het druk, ook in de meeste der verlichte stra ten heerschte groote belangstelling, nu alom ook de vetpotjes en giorno verlich ting waren ontstoken en o.a. de Dam weer zeer mooi uitkwam. Toch richtte zich de grootste stroom naar de Kaden, Loskade en de overige plaatsen, waar men ver wachtte een goeden kijk te hebben op de Gondelvaart. Was het middagnummer uitstekend geslaagd, van het avondnummer, door „Uit het VolkVoor het Volk" georgani seerd in samenwerking en feitelijk op ini tiatief van „Schuttevaer", onder leiding van haar voorzitter, den heer A. C. de Vos, kan dit met ndet minder overtuiging worden geconstateerd. Onder de deelnemende vaartuigen be vond zich een van „Schuttevaer", dat wel verlicht, maar evenmin als het volgende, waarop het Cbr. Muziekgezelschap „Oefe ning na den Arbeid" zich meermalen deed hooren, aan den wedstrijd deel nam. Behalve deze waren 8 schepen, afwisse lend metelectrisch licht of lampions ver licht. Het werd een zegetocht langs de tienduizenden, die alom van af dan kant het schitterend schouwspel 'gade sloegen, Vooral toen de schijnwerpers van Hr. Ms. Medusa, die aan de Loskade 'lag, de sche pen beschenen, evenals 'de kleinere 'booten met leden van de reddingsbrigade, jury leden enz., was het een schitterend 'go- zicht. Onder het varen kon worden medege deeld, dat de jury de prijzen als volgt heeft 'toegekend: 1. Het Ohineesch Thee huis (boot no. 12), van den heer P. Ver meulen; 2. Tjotter in tuig (boot 7), van den heer J. Vermeulen; 3. Drijvende tuin (boot 6), van den heer P. A. Coumou; 4. Jacht in tuig (boot 5), van den heer J. Klaver; 5. Schoener (boot 9), van den heer W. Vermeulen; 6. Boot in tuig (boot 8) van den heer P. Beenhakker; 7. boot model W '(boot 11) van den heer W. Ver meulen Hz., en 8. scheepje in tuig (boot 10) van den beer W. Vermeulen Sr. De prijsui'tdeeling 'heeft Dinsdag in de Een dracht plaats. De feesten van vandaag. Hedenmorgen werd de tweede 'groote feestdag ingeluid door de klokken van den Langen Jan, de R.K. Kerk en de Oostkerk, die zich van 7 tot half acht lieten hooren, waarop direct volgde de uitvoering van koraalmuziek op den Abdijtoren door het Middelhurgsch mu ziekkorps. Dit duurde tot 8 uur en voor hen, die 'toen nog niet wakker waren werden een 3-tal reveilles gehouden, zoo- dat bijna geen deel der stad werd over geslagen. Nadien konden allen, voor de tweede maai genieten van het door de stad trek ken van de „Sprookjeswereld". Tevens gaf het Middelburgisoh muziek korps een uitvoering op het Molenwater. Hiermede waren de ochtendfeesten ten einde en maakte een ieder zich op om een goed plaatsje te veroveren voor den His- torischen qptocht, waarvoor reeds te 9 uur de voorbereidingen waren aangevan gen. -DEACCULEEG? Wij laden niet alleen, dooh onderhouden ook Uw accu's. J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Kloetingo. Het program der feestelijk heden ter gering van den 50en jaardag van H. M. de Koningin op Donderdag 4 Sept,. a,s. luidt als volgt: 88.15 u. vm. klokluiden; 8.158.45 u. muziek op de tent; 910 u. Gods dienstoefening met zang in de Ned. Herv. Kerk. 10—11,30 u. Rondgang der school kinderen met de muziek. Trac-tatie der kinderen van de bewaarscholen; 12.30 u. nm. Opstellen optocht op de weide van dhr C. van Iwaarden. 13 u. n.m. Op- tocht. Te volgen route: Marktveld, Kerk- straat, RijkswegNieuwe Rijksweg, over Overweg II, Kloetingsche weg (Goes), Pro- vinc. weg langs deu Tol, rijksweg naar 't dorp, Achterweg, Tervaten, Nieuwstr., Marktveld. 3—6 u. nm. Ringrijden met tilburys, Ringrijden met paarden. Stoeltjerijden met paarden. Alles op de de weide van dhr J. Sinke. 46 uur Ringrijden met fietsen, watersteken, beugelgooien, op hot Markt veld. 3.305 uur kinderfeest. 56 u. Korfbalwedstrijd op de weide van dhr J. van Fraassen. 78 uur Zanguitvoe ring. 89 u. Muziekuitvoering. 9 u. Groe pen met Bengaals vuur door Gymnastiek- vereeniging „Sport Staalt Spieren". 9.30 u. Lichts toet en schitterende verlichting van het Marktveld en andere gedeelten der gemeente. De optocht bestaat uit versierde wa gens, paarden, fietsen, enz. De deelnemers aan ringrijden, stoeltje rijden enz. moeten zich ook bij den op tocht aansluiten. Voorts kan men deelnemen aan etalage, wedstrijd, gevelversiering, buurtversiering en verlich ing, waarvoor prijzen beschik baar zijn gesteld. Voor de lichtstoet kan men zich ten allen tijde aanmelden, deel name hieraan zal ten zeerste op prijs worden gesteld. Te volgen route: Markt veld, straatweg naar den Tol, daar terug- keeren naar het dorp, Achterweg, Nieuw- straat, Marktveld. Schore. De werkzaamheden aan de nieuwe uitwateringssluis van het Water schap „de Breede Watering bewesten Ier- seke" zijn thans geëindigd. Tengevolge van de grondverzakkingen in 1929 heb ben deze werkzaamheden langer geduurd dan aanvankelijk werd gedacht, doch vo rige week kon de sluis in werking wor den gesteld en is het eerste polderbinnen water door die sluis naar zee afgevoerd. De capaciteit is zeer groot, zoodat is te voorzien, dat straks bij hoogen water stand de geheele polder ten westen van het kanaal van de schitterende werking zal profiteeren. De inwerkingstelling ging nog met een moeilijkheid gepaard, aan gezien de gleuf van de sluis naar zee was dichtgeslibd en de slib tot in de kokers nog ongeveer 39 c.M. stond boven het peil van het water in den polder. Er is nog aan gedacht om door baggeren de slib te verwijderen, doch hiermede waren niet geringe kosten gemoeid, zoo dat naar een andere oplossing werd uit gezien. Tenslotte heeft men door herhaald spuien, nadat het water in de spuikom, die ongev. 1 H.A. groot is, was opge voerd tot ongeveer 30 c.M. boven de slib aan de zeezijde, het gewenschte doel De folkloristische optocht te Arnhem trekt voorbij. H.M. de Koningin en H.M. Koningin-Moeder, die den stoet gadeslaan. men zelf gaarne een goed glas wijn drinkt en van zijn ondergeschikten eischt, dat ze geheelonthouder zijn." Lord Kesterton lachte. Madderley wist hem altijd te amuseeren, en daar hield hij van. „Maar u vertelt niet de geheele waarheid, lady Eleanor", zeide hij, „we hebben den slag voor Gravesend zooveel mogelijk verzacht, door hem het bestuur van Nieuw Noord-Wales op te dragen." Ze zuchtte. „Dat beteekent zoo weinig. Harry moet een positie hebben, die zijn leven vult." „U vergeet, dat hij uw echtgenoot wordt", antwoordde haar gastheer. Me dunkt, dat het een positie is, die den meest ijverzuchtige moet bevredigen. Lord Gravesend's verloofde bloosde. „Dus u denkt, dat zijn bestuursfunctie hem bevrediging zal schenken?" „Stellig; omdat het, althans in zijn ambtelijk leven, zijn taak zal zijn, om leiding te geven." „Koestert u zulke slechte gedachten van mij?" lachte ze. „Voor uw straf zal ik een poosje met den heer Maddeley gaan praten, ofschoon die me ook al zoo on ridderlijk de waarheid heeft gezegd." Ze deed zulks en praatte een poos lang over koetjes en kalfjes, tot haar plotseling iets in scheen te vallen, dat haar zich tot den gastheer deed wenden. Met onder drukte stem vroeg ze hem met een on verschillig air: „Tusschen twee haakjes, wie is Harry's opvolger aan het depar tement?" De staatssecretaris trok zijn wenkbrau wen op. „Mijn lieve mevrouw, ik kan u toch waarlijk geen kabinetsgeheimen ver tellen." „O zeker, dat kunt u stellig. Ik zou het dolgraag weten, en ik beloof u, dat het geheel onder ons zal blijven, als u me in het vertrouwen neemt. Toe, wees nu eens voorkomend voor een dame!" Lord Kesterton aarzelde. Het scheen hem moeilijk te vallen, een jonge dame als lady Eleanor te weerstaan. Ze keek hem nogmaals smeekend aan. „Aangenomen, dat ik het u als een groot geheim vertel", zeide hij ten laat ste, wil u me dan uw woord geven, dat u het aan niemand vertelt?" „Natuurlijk. Iets anders kunt u van mij niet verwachten." Lord Kesterton liet zijn stem tot eon vertrouwelijk fluisteren dalen: „De nieu we onderstaatssecretaris van oorlog is on ze geëerde vriend, de afgevaardigde van Chaylord." (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5