EXTRA VOOR SOPLA ROOKERS 50 OPEL RIJWIELEN GRATIS! Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrammen. Land- en Tuinbouw» i Behalve de fraaie geschenken, welke in onze geechenkenlijat staan afgebeeld, zenden wij aan de 50 personen, die ons in de maand October 1930 het grootste aantal SOPLA-bons doen toekomen, gratis en franco 1 OPEL RIJWIEL COMPLEET, (voor Heer of Dame), met een jaar garantie. Oe inzendingen moeten dus uiterlijk 1 Nov. a.8 des voormiddags in ons bezit komen. De namen dergenen, die een rijwiel ontvangen, worden met het ingezonden aantal bons, door'ons bekend gemaakt. N.V. F. M. HOUBAER Go's SOPLA FABRIEKEN - AMERSFOORT f P, J. B. Lansen. Te Deventer overleed Vrijdag j.l. na een ziekte van eenige maanden op 40-jarigen leeftijd, de heer P. J. B. Lansen, Hij was in zijn woonplaats een algemeen geacht school hoofd. Ip. de onderwijzerswereld was hij algemeen hekend als redacteur van „Het Schoolblad", orgaan van het N. O. G. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen hoofdakte, de 'heeren: A. de Klerck te Wilhelminadorp, A. J, P. van Dorsselaar te Nieuw-Namea en A. Ver- heyke te Rotterdam. Ongelukken. Vrijdagavond ia in de Maas te Stein (L.) de 35-jarige mijnwerker S, bij het baden verdronken. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Toen de 21-jarige G. te Bathmen met zijn melkwa gen reed, ^loeg zijn paard op hol. G. vie] van zijn wagen, die hem over de borstkas reed. Hij was onmiddellijk dood. Te Vel- sen is het 7-jarig zoontje van K. in het Noordzeekanaal geraakt en verdronken. Te Beriikum (Fr.) is de 67-jarige H. N., die op een bouwakker aan het werk was, door de warmte bezweken. Een meisje ontvoerd en weer tereoht. De Alkm. Crt. meldt het volgende: Op het bureau van „de gemeentelijke arbeids beurs te Alkmaar verscheen 'n 38-jarig man, die verklaarde Buis te heeten, uit Indië te zijn gekomen en een huishoudster te zoeken. Hem werd het adres gegeven van mej. J., een meisje van 22 jaar uit Noordscharwoude, die een betrekking als huishoudster zocht. Genoemde heer Buis had inmiddels in do Regulierslaan een huis gehuurd' en voorge geven, dat hij van zijn vrouw gescheiden was en zijn kindje met een baboe bij een broer in Zeist had achtergelaten. Bij den autohandelaar Tasche kocht hij in een minimum van tijd een nieuwen F.N.- wagen voor f 3000. Hij verklaarde daar dat hij den anderen dag op de Twentsche Bank zou betalen en vroeg, van hetzelfde merk een demonstratiewagen met een chauf feur, om in Alkmaar inkoopen te doen. Den geheelen dag heeft hij met den chauffeur rond gereden en op zijn uitnoodiging ver gezelde mej. J. hem, om hem van advies te dienen bij het aankoopen van meubilair voor het inrichten van het gehuurde huis. Overal werd medegedeeld, dat zij het goed moesten afgeven, wanneer hij met het geld terug kwam en ook daar vertelde hij, dat hij rekening-couranthouder was bij de Twent sche Bank. In den loop van den dag kocht hjj voor niet minder dan f 15.000. De autohandelaar Tasche, wien het ver dacht was voorgekomen, dat de verkoop van den auto nog geen vijf minuten had gevor derd, had inmiddels aan de Bank van Wis- selink verzocht, -hem inlichtingen over den genoemden Buis te verstrekken. Deze bank telefoneerde naar Zeist en al spoedig bleek, dat de man een gefingeerd adres had op. gegeven. Buis was inmiddels met den auto en het meisje naar haar ouders in Noordscharwoude gereden en daar vertelde hij, dat hij te Heiloo een villa bewoonde, dat hij van zijn vrouw gescheiden was en dat hij gaarne zag, dat hun doohter de huishouding zou voeren opdat dan ook zijn kindje met de baboe van Zeist naar Alkmaar kon komen. Hij zeide, dat de chauffeur het meisje den volgenden dag zou halen en verzocht haar al vast bij de inrichting van het huis be hulpzaam te -willen zijn. De autohandelaar had inmiddels de po litie met het geval in kennis gesteld, die onmiddellijk inlichtingen inwon bij de win keliers, die wel met elkander voeling had den gehouden, maar de politie niet met de zaak in kennis hadden gesteld. Be politie achtte nog geen termen aan wezig om in te grijpen, aangezien feitelijk nog geen benadeeling van de winkeliers had plaats gehad, omdat Buis gezegd had, met het afzenden van de gekochte goederen te wach ten tot hij geld had. Baak van Wips.elink won op verzoek van de winkeliers ook bij de bijkantoren van de Twentsche Rank inlichtingen in en ook daar bleek, dat de rekeninghouder Buis uit Zeist daar niet bekend was. Toen in den loop van den dag den heer te Noordscharwoude bleek, dat genoem de Buis hem als borg voor de inkoopen had opgegeven, en het bericht van de behou den aankomst van zijn dochter uitbleef, (zij zou met den heer Buis inkoopen in Alk- maar doen) kreeg hij argwaan en begon ook h« inlichtingen in te winnen. Het bleek hem toen, dat Buis, die hem had gezegd een villa in JHeiloo te bewonen, daar niet woonachtig was. Hij waarschuwde dadelijk de politie te Noordscharwoude, die zich oogenblikkelijk naar Alkmaar begaf, en zich aldaar met de Alkm&arsehe politie in verbinding stelde. Aangezien mej. J. zich in het bezit had gesteld van een Engelschen pas en Buis zich er over had uitgelaten, dat ze later samen naar Londen zouden gaan, heeft de Alkmaarsche politie zich na kennisneming van het vermoeden van den burgemeester van Noordscharwoude, dat men hier te doen heeft met een poging tot ontvoering van een meisje, onmiddellijk in verbinding gesteld met de politie in de verschillende havenplaatsen. Ook is op verzoek van den burgemeester van Noordscharwoude per radio de opsporing van het meisje verzocht. Later is het meisje in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Buis blijkt een psycho paat te zijn, die reeds te Leiden verpleegd werd en tegen wien reeds vroeger gewaar schuwd is in verband met oplichterijen, e. d. De man is nu opnieuw aangehouden. Nadat het signalement van den man per radio verspreid was, meende een kel ner in Bergen den gezochte te herkennen in een der gasten, die daar dien nacht voor zich en zijn huishoudster twee kamers besteld had. Het meisje was met den man in Am sterdam inkoopen gaan doen en da politie, die inmiddels gewaarschuwd was, wachtte den man in het hotel op en arresteerde hern. Het meisje vertoeft nu weer bij haar ouders die natuurlijk overgelukkig zijn, dat zij hun dochter terug hebben. Groote,brand te Wie z e p. Vrij dagavond ontstond er brand in een gevuld en hooiberg, staande nabij de woning van da Erven van Ommen en de daarnaast staande kapitale boerderij, bewoond door den heer H. Boer Jzn., alsmede naar de woning, be woond door de gezinnen H. Bleyenberg en A. Siebrand. Behalve deze drie woningen, werden mede vier met hooi en koren ge vulde bergen en eenige schuren een prooi der vlammen. In de woning en schuur van de Erven van Ommen kwamen een paard, een kalf en zeven varkens in de vlammen om. Van de inboedels der bewoners kon eien gedeelte worden gered. Naar wij vernemen waren, zoowel de wo ningen en belendende gebouwen, alsook de verschillende inboedels verzekerd. De brandspuit uit Wiezep was spoedig ter plaatse, doch daar door de dichter bebouwing een groote uitbreiding werd gevreesd, werd spoedig de motorbrandspuit uit Oldebroek en een dergelijke spuit uit het naburige Zwolle "gerequireerd, welke spoedig arriveerden, waar na men er met vereende kracihten in mocht slagen een verdere voortschrijding van den brand te beteugelen. Vier gezinnen werden door dezen brand dakloos. De oorzaak van den brand, welke veel volk op 4e Been bracht, is onbekend. Zware fabrieksbrand te Breda. Zaterdagavond omstreeks acht uur is een brand uitgebroken in de suikerfabriek van de firma Wittouck Co te Breda, die zich aanvankelijk reeds ernstig liet aanzien. De brand is vermoedelijk ontstaan in de her stellingswerkplaats der drijfriemen, waar veel licht brandbaar materiaal aanwezig was. Do brand heeft zich onmiddellijk uitgebreid tot i de kantoorgebouwen en <Je magazijnen waar een ontzaglijke hoeveelheid materiaal voor de komende campagne was opgeslagen. De vrij willige brandweer was spoedig ter plaatse en heeft mot drie motorspuiten dien brand bestreden. Van alle kanten was het gebouw bereikbaar, zoodat met twaalf stralen wa ter kon worden gegeven. Omstreeks half tien was men den brand meester. Het geheele gebouw is uitgebrand. De snijmachines, die in het benedengedeelte waren opgesteld heb ben ernstig van het vuur te lijden gehad. De schade wordt op anderhalve ton geschat. Deze suikerfabriek is een dochteronderneming van de centrale suiker-maatschappij. Indien de schade niet voor 1 October is hersteld zal .er gedurende deze campagne niet wor den gewerkt en de bietenvoorraden bij zus termaatschappijen worden verwerkt. Dit brengt een belangrijke schade mede voor 110 Bre- dasche arbeiders, die gedurende de cam pagne daar werk vonden. De fabriek is niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Het gebouw ia verzekerd voor een kwart millioen. De oorzaak van den brand is onbekend. Kromgetrokken rails. Dewarmte deed Vrijdagmiddag op de eeno spoorbaan nabij halte Kootwijk zoo zeer haar invloed gelden, dat de rails krom gingen staan, zoo dat om te passeeren een trein op dood spoor moest worden gezet, waardoor eene vertra ging ontstond. Een damwand bezweken. Za terdagmiddag is bij den bouw der nieuwe Maasbrug, te Maastricht, een van de stut ten van een ijzeren darawand, welke een put vormt, bezweken, zoodat de damwand naar binnen is gebogen en da put, waariu gewerkt werd, vol water liep. De werklieden konden zich nog bijtijds in veiligheid brengen. Er is alleen materiëele schade en eenig tijdverlies te betreuren. V e c h t p a r t ij.Te Zaandam is de ker mis begonnen met een hevige vechtpartij, op den hoek van 3e Westzijde en de Gei Gracht, waarbij de politie jieh genoodzaakt zag, van de blanke sabel gebruik te maken. De aanleiding was da arrestatie VW ren B., die zich daartegen met geweld ver zette. Toen ook enkelen uit het publiek te gen de politie partij kozen, ontstond een vechtpartij, waarbij rake klappen werd® Vit» gedeeld en zelfs bloed vuxuüe. ue pomie die inmiddels versterking had ontvangen, bleef meester van het terrein. Wraak van smokkelaars? In den nacht van Donderdag op Vrijdag tusschen 2 en 3 uur, is op een huis, ge legen in het gehucht Worm, gem. Merk- steln, op 100 M. afstand van Kerkrade, eer} aanslag gepleegd met ontplofbare stoffen. Deze aanslag is zeer waarschijn lijk als een wraak van smokkelaars te beschouwen tegen beambten en hun hel pers. Er was gelukkig echter niemand in da woning aanwezig. De materiëeie schade is belangrijk. Surveiileerende douanebeambten had den kort vóór de ontploffingen een Ne- derlandsche auto aangehouden en den chauffeur, een bekend Duitsch smokke laar, gearresteerd. In deze auto bevond zich geen smokkel waar. Do smokkelaar verklaarde op een bierreis" te zijn. De auto heeft vermoe delijk gediend om de baan te verkennen. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Denzelfden nacht is met een poli tiehond naar een spoor gezocht. Het spoor leidde tot over de grens op het gebied van Kerkrade, tot voor een huis, waar, zooals bekend is, auto's van smokkel waar worden voorzien. Ongeluk bij een vuurwerk. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft bij een groot feest, waarvan een vuurwerk op de Cavado-rivier het hoogtepunt vorm de, een ernstig ongeluk plaats gehad. Allei eerst had een rondvaart plaats met bevlagde motorbooten, waarop zich een groot aantal kinderen bevond. Bij het be proeven van een stuk vuurwerk vloog plotseling de geheele voorraad in brand, waarop spoedig de boot in lichte laaie stond. De opvarenden werden door een paniek bevangen. Er waren meer dan 40 kinderen aan boord, die luid schreiende met brandende kleeren heen en weer lie pen. De meesten volgden het voorbeeld van de volwassenen en sprongen te wa ter. Intusschen waren de vaartuigen toe geschoten. Als door een wonder is geen der kinderen verdronken. Twaalf hebben ernstige brandwonden opgeloopen en moesten in het ziekenhuis worden op genomen. De boot, waarmede het ongeluk plaats had, is gezonken. Familietwist met noodlot tig einde. Gisternacht had te Breda in de Terheydenstraat een familiedrama plaats. Na afloop der Koninginnefeesten kwam de 46-jarige W. in beschonken toestand thuis, zijn vrouw verweet hem zijn dronkenschap, waarop W. zijn echt- genoote bedreigde. Laatstgenoemde vluchtte, steeds door haar man gevolgd, naar boven. De zeventienjarige zoon, die zijn moe der wilde verdedigen en verder mishan delingen voorkomen, greep een stoel en sloeg hiermee op zijn vader in. In hun beider blinde woede werd geen acht ge geven op het geopende zolderraam, met het noodlottig gevolg, dat W. hierdoor naar buiten viel en op het trottoir terecht kwam. De man was op slag dood. (Crt.) Rotterdammer bijDeurne doodgereden. Gisternacht is te Deur- ne (Antwerpen) een vreeselijk stoomtram ongeluk gebeurd, waarbij een Nederlan der het leven verloor. De machinist van den goederentrein ontdekte eensklaps het lichaam van een man tusschen het spoor. Hij remde onmiddellijk doch slaagde er niet in den trein op tijd te doen stoppen, zoodat de man overreden werd. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het is de 57- jarige Van Kuick uit Rotterdam. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat de man dronken was en zich gewoon op straat te slapen had gelegd. Uitwas van het cadeaustel sel. Een medewerker van „Binnenhuis" schrijft: Tot welke excessen het cadeau-stelsel leidt, vernemen wij uit Bochum. Een af betalingsmagazijn wekt aldaar sensatie door te annonceeren, dat een ieder, die zijn meubelen koopt en komt te overlij den na aankoop, aan zijn erfgenamen de meubelen vrij van verdere afbetaling nalaat, zelfs al mocht hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselen pas, nadat de eerste termijn is voldatfa. De weduwe komt dus in het bezit van ameublemen ten, welke nooit betaald behoeven te worden. Bovendien heeft deze genereuze levensverzekering geen keuring, zoodat een ernstige zieke nog even bij deze menschlievende moubvh'irma kan aan strompelen om zijn nazaten aan ameu blementen te helpen. Het sou Interessant zijn eens na te gaan, welk risico-percen tage de winkelier op zijn prijzen legt om deze reclame (van ongelooflijk grove kwa liteit) rendabel te maken, Autorijder op slag gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreek» één uur is op den Rijksstraat weg te Sittard, waar de weg een grooten draai maakt onder het spoorwegviaduct de 32-jarige ongehuwde monteur S. uit Sittard door een ongeluk met zijn auto op slag gedood. Even voor de bocht had hij een vaart van naar schatting 100 K.M. en op een gegeven moment reed hij door de houten omheining, waarachter een stalen kilo- meterpaal staat Het achterwiel van de auto kwam met dezen paal in aanraking, waardoor het geheel werd vernield en de auto tegen den dijk van het viaduct werd geslingerd. De monteur was op slag dood. Van zelfmoord gesproken... Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Graauw en Langendam, de 'heer F. J. van Campen. Middelburg. Het programma van de een- en-twintigste bespeling van den Beiaard in den Abdijtoren op Woensdag 3 Sept. a.s., des avond3 van 9 tot 10 uur, door den heer Th. C. Farwerda, luit als volgt: 1. Ehre zij Gott, Bortniansky2. Kyrie eleison, Mozart; 3. Menuett, Haydn; 4. Giqui, Corelli; 5. a. Allemande, b. Rondo, Couperin; 6. a. Allegro, b. Allegretto, c. Allegro, d. Allegro Commodo, Czerny; 7. a. Melodie, b. Trallerliedchen, c. Sol- datenmarsch, d. Stückchen, e. Wilder Rei- ter Schumann. Een landbouwer te Hardegarljp vermoord. HARDEGARIJP. Zondagavond tusschen 9 uur en half 10 werd het dorpje Harde- garijp (Fr.) in opschudding gebracht door een moord, waarvan de landbouwer en bekend renstalhouder de 36-jarige K. v. d. Veen het slachtoffer is geworden. Geruimen tijd geleden heeft de 23-jarige fabrieksarbeider G. Douma bij v. d. Veen de ruiten ingegooid. Hiervoor was Douma veroordeeld en dezer dagen zou hij zijn straf ondergaan. Om zich op v. d. V. te wreken, be gaf Douma zich 'Zondagavond te ruim 9 uur met twee vrienden naar de boer derij van v. d. Veen en drongen daar op het erf. De landbouwer, die bevreesd werd, ging er per auto op uit om hulp van de politie te halen en keerde even later met een rijksveldwachter terug. De politie man hield zich achteraf en zeide dat v. d. V. de drie jonge mannen moest gelasten het erf te verlaten. De landbou wer deed zulks, maar de drie belhamels gaven hieraan geen gehoor. Daarna ge lastte de rijksveldwachter de mannen om het erf te verlaten. Hoe de zaak zich verder heeft afge speeld, staat niet nauwkeurig vast. De rijksveldwachter heeft twee van de drie jonge mannen aangegrepen om hen te ver wijderen, of hij is door hen aangevallen. In elk geval is het hem na een worsteling gelukt beide mannen te verwijderen. Intusschen was Douma op den land- bouwer toegesneld en had hij dezen met een dolkmes een steek in de hartstreek toegebracht. De man viel neer en was bij na onmiddellijk dood. Een der beide andere jongemannen liep weg. 'De tweede ging echter assistentie halen van de po'i ie en Dr Bontekoe. Toen deze ter plaatse kwam was de landbou wer reeds overleden. De "dader werd gegrepen met het dolk mes nog in da hand. Hij werd door de inmidde s verschenen marechaussee naar de kazerne te Quatre-bras overgebracht, evenals het ljjk van den verslagen land bouwer. In het dorp heerschte Zondagavond in verband met dezen moord groote ont steltenis. GRONINGEN. Te Baflo is bjj een kind van den heer Wieringa Smidt, kinderver lamming geconstateerd. ALMFLO. Zondagavond speelden eeni ge kinderen van den schoenmaker A. Flink met de overblijfselen van vuur werk, dat Zaterdagavond was afgesto- stoken. Zjj probeerden de resten inbrand te steken, waarbij een ontploffing plaats had. De 13-jarige Marinus werd daarbij zóó ernstig aan de hand gekwetst, dat deie moest worden geamputeerd. Verder bekwam hij nog brandwonden aan het hoofd; de andere kinderen kwamen met den schrik vrij. ALMELO. Bjj de fa. ten Bos, wolspin nerij, zal met ingang van heden slechts 4 dagen per week worden gewerkt. DEN HAAG. De toestand van Mr Van Leeuwen, oud-vice-president van den Raad van State, is langzaam achteruit gaande. Koninginne] aardag. DEN HAAG. Vanmorgen is de viering van den vijftigsten verjaardag van H. M. de Koningin ingezet met een concert op den Vijverberg. Daarna werd op het Malieveld een parade gehouden. Veertig vliegtuigen van Soesterberg cirkelden boven 'het terrein. Vanavond zal een lichtstoet door de stad en o.a. langs het Paleis aan het Noordeinde trekken. Teneinde dezen te zien, zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana tegen vijf uur in Den Haag arriveeren en tegen (half twaalf naar het Loo terugkeeren. Op de terug reis «al H. M. een rondrit door de ver sierde straten maken. AMSTERDAM. Een 82-jarige vreem deling, heelt bij de politie aangifte ge daan, dat hij met twee hem onbekende personen een autorit heeft gemaakt, Er gens aan den buitenkant der stad ia hij door deze personen van zijn portefeuille, inhoudende papieren en 150 Mark, be roofd. Daarna is hij uit de auto gewor pen, zoodat 'hij een bloedende hoofd wonde opliep. In verband met deze aan gifte is «en 38-jarige bewoner van de Prinsegracht aangehouden. AMSTERDAM. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft «en 28-jarige man in de Bloemstraat, die zeer verbolgen was over het feit, dat zijn vrouw een be trekking had aangeknoopt met een an dere man, dezen met een dolkmes aan gevallen en hem een ernstige «teek in de maagstreek toegebracht. De gewonde is naar een ziekenhuis gebracht, de dader is gearresteerd. NIJMEGEN. Gisteren is de 20-jarige onderwijzer W. H., bij het zwemmen in de Waal verdronken. ROERMOND. Zondagavond is de boer derij van L. te Weert, door brand ver nield. Twee en dertig varkens, 20.000 k.g. hooi, haver en rogge verbrandden. De schade wordt door verzekering gedekt. Weer een Oceaanvlucht PARIJS. De Fransohe vliegers Dieu- donné, Gostez en Bellonte zijn hedenmor gen gestart voor een vlucht over den Oceaan. Aanslag op sen trein. NEW-YORK. Op den spoorweg St. LouisSan Francisco, op tien mijl van St. Louis, heeft een aanslag op een snel trein plaats gehad, waarbij vele personen werden gedood. Op de rails waren bergen steen en hout gestapeld, zoodat van den trein, die met een 60 K.M. vaart kwam aanrijden, de locomotief met enkele wa gons ontspoorde en in een afgrond stort te. Tot nu toe zijn elf lijken eii 30 ge wonden geborgen. LOS ANGELES. Gisteren werden hier drie aardschokken gevoeld .heviger dan in jaren werden waargenomen. In het laag gelegen deel der stad schudden de hooge gebouwen; een brug werd ver nield. In een zeslal andere steden werden eveneens schokken waargenomen. PARIJS. Zondagavond is bjj het station va.n Chartres een sneltrein op een stil staande locomotief geloopen. De locorno- tief en een personenwagen ontspoorden en werden emstig beschadigd. De machi- nist en een conducteur van den snel trein werden gedood. De stoker werd ernstig gewond. Fen aantal reizigers be kwam eveneens min of meer ernstige ver wondingen De Wereld-tentoonstelling te Londen. Da groote bedrijven au vragen uit da praktijk. Om over de wereldtentoonstelling en het congres eenigszins uitvoerig te schrij ven zou veel te veel tijd en papier kosten en daarom nog enkele korte opmerkingen. Ongeveer zestig landen hadden een na tionale inzending gestuurd en trachtten in deze stands zichzelf te propageer en. Nederland had een zeer mooie stand ingericht met bruine Barnevelder en Wel- summer eieren, groote reproducties van beroemde schilderijen uit allerlei musea en prachtige panorama's van een typisch Hollandsch landschap met slooten en' windmolen, geflankeerd door panorama's van de markt in Alkmaar en het stad huis in Middelburg. Deze inzending was ondergebracht in een ongeveer vierkante zaal, hekleed in dof blauw, terwijl met gulden letters de opschriften geplaatst waren. Deze Hollandsehe stand werd dan ook geroemd als een der mooiste van de geheele tentoonstelling, alleen ontbrak er mijns inziens nog ai wat aan, dat ook van Nederlandsch intensief leven op pluimveegebied had kunnen getuigen. Zoo waren de wetenschappelijke instituten niet vertegenwoordigd, ook niet het ver- eenigingsleven, terwijl de groote massa bruine eieren haast deed vergeten, dat Nederland ook prachtige groote, witte eieren produceert en exporteert. In de handelsafdeeling was vooral van uit Amerika en Engeland zeer veel inge zonden en daar kan men als het ware 'n indruk krijgen van de pluimveehouderij der toekomBt en wel van de grootbedrij ven. Natuurlijk leent het grootbedrijf zich veel beter voor het gebruik van allerlei soort maohines en zal dus een groote ten toonstelling, waar de standplaatsen duur zijn meer de groote fabrikanten trekken, dan de leveranciers van allerlei dagelijk- sche benoodigdheden voor den kleinen kippenhouder. Het is een zaak van be lang daarop vanaf den beginne goed te letten, want juist voor den kleinen kip- penhouder zou er nog zooveel te verbe teren zijn wat betreft hokkenbouw, drink en voerbakken, enz. en dat komt meestal op de tentoonstelling niet tot zijn recht Interessant is het in elk geval te zien, hoe de reuzenbedrijven met behulp van de moderne uitvindingen der wetenschap werken of gaan werken. Nadat ik een to taal-indruk gekregen had van de ten toonstelling, schreef ik naar aanleiding daarvan een overzicht over de bedrijven der toekomst en ik wist ook wel, dat die hier en daar bestonden. Pas eenige weken later echter op mijn reis door Schotland, zag ik werkelijk zoo'n bedrijf in de buurt van Edinburg, dat met niet minder dan 150.000 kippen werkt Waarop barnat na

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3