No. 281 Maandag 1 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLA~D. ONZE KONINGIN. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag°contrd!e Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Headiikse Ces Baok K.V. Goos Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455, Bijkantoor te Middelburg. rirma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. veZeeuw ÏÏ&fêig&i A b o n n t: m a n t rj Ij s: Per 3 maanden. franco oost, I* Losse aurwaars S At® P"-'Je da? Av«»-to«?tB 1-t4 ragals f 5.20, el ka regel gaeez 3ji Bij aborwsment belangrijke kearttog. Er is in deze dagen, in verband met den 50sten verjaardag van H. M. de Ko ningin, veel over onze vorstin geschreven. Daarbij trok in 't bijzonder onze aan dacht de teekening, die de heer Hans in „Het Vaderland" van Hare Majesteit gaf. Wij ontleenen daaraan het volgende: Wat ons, geheel afgezien van haar be kwaamheden, in de Koningin altijd in het bijzonder getroffen heeft, is: het on geschonden behoud van een absolute, vrouwelijke waardigheid in haar natuur. Henry v. Dycke schreef eens over „haar natuurlijke beschroomdheid van tempe rament". Deze heeft ze inderdaad. Ieder, die haar ontmoeten en spreken mocht, die ervaart, hoe scherp en intelligent onze Vorstin de 'dingen kan zien, wordt niet temin door die „beschroomdheid", een zekere vrouwelijke schuchterheid, getrof fen. Zij: leeft daarbij het is bekend ge noeg eenvoudig. Eenvoud en soberheid zijn kenmerkende karaktertrekken, zoowel in haar eigen optreden en verschijning als in het leven van het Nederlandsche Hof. Elke praal is er vérre. Een ver schijnsel van gelijken aard is dit: dat de Koningin altijd absoluut afkeerig is ge weest van elk opzettelijk streven naar populariteit. Van jongsaf heeft 'zij 'hier van niets willen weten en het mag gerust gezegd worden, dat men daardoor aan ons Hof in een zekeren tegenzin ten op zichte van de publiciteit in woord en beeld wel eens wat te ver is gegaan. Ook hier uit echter bleken eenvoud, soberheid en vrouwelijke waardigheid. Dan: Nog een ander feit mag in dit verband worden genoemd. De Koningin heeft al tijd en dit was haar absolute recht volstrekte discretie geëischt ten aanzien van haar particuliere leven en gewoonten. Ieder weet, dat 'dit leven geheel vlek keloos is. Dat Koningin Wilhelmina de demonstratie vormt van een koningschap, ■in verheven en ongex-epten zin opgevat, met 'n zóó volstrekte toewijding aan haar plicht, ook in oogenblikken van nationa- len tegenspoed en rouw, dat men zich vaak afvroeg, of de vervulling van haar taak haar physieke krachten niet te bo ven zou gaan.. Maar ten slotte is er toch een gebied, waarop ook vorsten recht hebben op stilte, eenzaamheid en discre tie. Buitenlanders verwonderen zich vaak, dat er onder ons volk niet meer bekend is van en geschreven wordt over het ge wone, particuliere, huishoudelijke leven aan ons Hof, over de gewoonten en de liefhebberijen onzer Koningin. 'Nu ja, men weet, dat ze graag schildert, 'graag fotografeert wat weet men méér? Het is de eer van ons. volk, dat 'het 'hier altijd dien schroom heeft geloond, waarop onze Vorstin recht heeft. Krachtig, maar ook alweer zonder de minste opzettelijke demonstratie, is de Koningin altijd geweest in haar geloofs overtuiging. Ook hier verloochende zich het bloed van haar geslacht niet. Ontroe rend was 'de rede, die zij indertijd hield bij het graf van Gaspard de Coligny, in Frankrijk, en eenige jaren later bracht zij, in Zweden, hulde aan den Grooten Gustaaf Adolf, den strijder voor geloofs vrijheid. En wie is de Kerstboodschap vergeten, welke zij in hst zwarte jaar 1914 aan haar volk bracht, en die even zeer een getuigenis was van haar geloof? Talloos zijn de herinneringen, die ik aan 'het openbare optreden van onze Ko ningin heb. Talloos, én aandoenlijk. On vergetelijk blijft mij het oogenblik in 1904, toen zij:, als jonge vrouw van 24 jaar, bij het gouden feest van het Marine-Instituut in Den Helder de adelborsten toesprak en hun terwijl zij het nieuwe vaandel in de hand hield met een stem, die hel der en melodieus over 'het groote veld ging, op hun plichten wees. Een krach tige herinnering bewaar ik aan den doop van Prinses Juliana, in de Willemskerk, toen zij baar kind overnam uit de armen van de grootmeesteres, om bet de wijding te doen ondergaan. Aardige herinneringen ook bewaar ik aan de Nieuwjaarsrecepties ten Hove: de soirees in verschillende Januari-maan- den. In de prachtige groote saai stroomt vaa fraaie kronen bet licht naar beneden. Ergens in de hoogte zit, achter palmen, het strijkorkest van de Koninklijke Kapel en speelt. Het is een schittering van uni formen, ambtsgewaden en unieke dames toiletten: het neusje van den zalm, de room van den room. Dan verschijnt, aan den ingang der zaal, de opperceremonie- meester en slaat met 'zijn staf op den grond. De Koninklijke Familie komt bin nen en schrijdt tusschen de gasten door, waarvan velen dan later worden voorge steld. Het was op zulke oogenblikken, dat ik getroffen werd door de vrouwelijke waardigheid in onze vorstin, die een van de aantrekkelijkste eigenschappen is van haar figuur, een zachte beschroomdheid, welke aan zekerheid van optreden niets te kort doet, want de vragen die zij stelt zijn op-den-man-af en tooaen dat zij be- heerscht wat zij ter sprake brengt en uit stekend georiënteerd is. Zij staat nu op het hoogtepunt van 'haar leven. Een halve eeuw. Vele ouderen 'kunnen ontroerd denken aan den tijd, toen zij; kind nog 'bijna, de zware en his torische taak op zich moest nemen. Laat ons het maar eerlijk bekennen: een bloei end, onbezorgd meisjesleven, als de lichte hemelen glanzend zijn van vreugd en de lente vol is van ruisc'hende beloften, heeft zij niet gekend. De eenvoudigste jonge- vronwen in ons volk hebben in dit opzicht veel meer gehad dan zij, die op het oogen blik, dat het leven openbloeit als een blanke 'kelk, het offer moest brengen, baar door geboorte en wet opgelegd. Voor de wijze, waarop zij dat offer heeft ge bracht en haar zware taak vervuld, 'be tuigen wij haar op dezen dag opnieuw onzen eerbied en onze onwankelbare trouw. Uit der eeuwen verten klinkt ons de melodie tegen van bet Wilhelmus. Het is een lied. waarin zich onze nationale ge schiedenis weerkaatst: brandend van gloed en stralend van licht, geloofspsalm en strijdzang 'beide. Boven alles vrijheids lied. Mogen op het heilige rhythme van dit eeuwenoude lied Vorstin en Volk zich nog 'lang blijven vereenigen, het Vader land getrouw. Het Poolsche Parlement ontbonden. Bij verordening van staatspresident Moseicki is het Poolsche parlement ont bonden. In het schrijven van den staatspresi dent wordt o.a. verklaard, dat de begin selen van de bestaande wetten verouderd zijn, zoodat verbetering noodig is. De president is tot de overtuiging gekomen, dat deze, niettegenstaande zijn daartoe in het werk gestelde pogingen, niet verkre gen kan worden door den arbeid van dezen Sejim, zoodat hij besloten heeft het parlement te ontbinden en verkiezingen te doen houden op 16 en 23 Nov. Direct na de ontbinding van het par lement heeft de politie te Warschau en in de provincie talrijke leiders der Oekraiensche, Wit-Russische, alsmede van de verboden communistische partij, gearresteerd. Tal van 'leden van de par- lements'fracties der links-radicale Wit- Russische partij' werden, nu hun immu niteit is opgeheven, achter slot en 'gren del gezet. Te Lemberg werden 30 leiders der ge heime nationalistische strijdorganisatie ■der Oekrainers gearresteerd. In het poli tic-rapport wordt medegedeeld, dat een •groote hoeveelheid ontplofbare middelen in het bezit der organisaties werd gevon den en in beslag is genomen. Te Warschau zijn talrijke huiszoekin gen verricht en is veel communistische lectuur ontdekt. Loonstrijd In de Berlijnsche metaal industrie. Zaterdag heeft het verbond van Ber lijnsche metaalindustrieelen aan de bij; het metaalkartel aangesloten vakbonden me- dedeeling gedaan van de opzegging van de in het tariefgebied Berlijn geldende loontarieven. Deze opzegging gaat op 30 September in en daarbij zijn ruim 280 bedrijven der Berlijnsche metaalindustrie met 140.000 arbeiders 'betrokken. De onrust in Znid-Amerlha. Te Buenos Ayres is de staat van be leg afgekondigd. Verscheidene hooge of ficieren zpn gearresteerd, waardoor de opgewondenheid der bevolking nog is toe- genomen, Die regeering gaat voort met het treffen van voorzorgsmaatregelen. Uit de provin cie zijn 8 regimenten cavalerie naar Bue nos Ayres gekomen, terwijl in de haven 3 torpedojagers ligplaats hebben genomen. Voor alle belangrijke openbare gebouwen zijn machinegeweren opgesteld, terwijl in de wijk der regeeringsgebouwen ook draadversperringen zijn aangebracht. Alle ;belangrjjke strategische punten in de stad zijn door troepen en po.itie bezet. De posterijen hebben opdracht om alle voor officieren van leger ea vloot bestem de brieven te openen. De Engelsche handelspolitiek. Een groot aantal staatslieden, ban kiers, groot-in du&tóeelen en reeders, waaronder Lord Grey, Lord Bradbury, Lord Ashton, Walter Runcim&u, Sir Charles Hobhonse, Sir George Palsb, Laurence Guxrig hebben een manifest openbaar gemaakt als antwoord op de motie, onlangs door eenige bankiers aan genomen, waarin op wederzijdsche 'han delsovereenkomsten met de dominions werd aangedrongen met bijkomstige in voerrechten op al'lo van buiten af inge voerde artikelen. In het antwoord wordt gewezen op 'het, vier jaar geleden door de leidende bankiers openbaar gemaakt betoog, om alle tarieven en beperkingen van den handel op te 'heffen, daar deze de prijzen verhoogden, de pioductie ver minderden en kunstmatige 'duurte schep pen en tot de verarming van Europa leiden. Korte Berichten. Bij Sankt Aegidien, in de buurt van Chemnitz, is een passagiersirein ont spoord, tengevolge waarvan een wagon kwam te kantelen, drie reiziges werden gedood, drie zwaar en acht licht gewond. In een autobus van Zehlendorf naar Moabit is Zaterdagmiddag van een kaslooper 15,000 mark gerold. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, dr Curtius, die to Ba den-Baden voor een druk bezochte ver gadering het woord voerde, as tijdens zijn rede plotseling onwel geworden, zoodat hij zijn redevoering niet ten einde heeft kunnen brengen. Na het onweer, dat zich Ia den nacht van Vrijdag op Zaterdag boven Londen ontlast heeft, is het weer daar wel wat opgefrischt. Het was Zaterdag middag om 4 uur 81 graden, tegen 93° Vrijdagmiddag om denzelfden tijd. In een steenkolenmijn te Bantyre in Schotland heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor 14 mijnwerkers werden bedolven, Tien 'konden worden gered, maar eenigen van ben verkeerden in ernstigen toestand. Later heeft men een doode gevonden. Man vreest, dat da 3 anderen eveneens dood zijn. Uit Cordova wordt nog gemeld, dat de autoriteiten een vergadering bijeen geroepen door de vakvereenigingsleiders, hebben verboden. Men vreest dat de al- gemeene staking zal uitbreken. De groote Franscha herfstmanoeu- vres, waaraan 68.000 man deelnemen, en die nabij de Italiaansche grens worden gehouden, zijn aangevangen. Tusschen de Italiaansche grenspa- trouilles en een groep smokkelaars aan de Tiroolsche grens heeft een hevig ge vecht plaats gehad. Het vuur werd door de smokkelaars geopend, waarop de pa trouille terugvuurde. Een smokkelaar, die op Zuidtiroolsch gebied gewond werd is naar het hospitaal te Brixen overge bracht. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de hoofdstad van de Chineesche provincie Szetsjoean, Tsjoengking, door een gewel digen brand is geteisterd. Drie duizend huizen zijn verwoest. Duizenden menschenlevens zijn te be treuren. De schade is nog niet te over zien. DB BOTERSTRIJD. Het Dnitsch-Finsche ontwerp verdrag. Uit Berlijn werd aan het Hdbl. ge seind: Voor zoover wij de situatie, geschapen door de Duitsch-Finsche overeenkomst van Helsingfors, op grond van de tot nu toe bekend geworden bijzonderheden kun nen overzien, wordt het invoerrecht op boter, dat tot dusver 27,50 mark bedroeg, ia het ftieuwe Puiisoh-Finsehe handels verdrag tot 50 mark verhoogd. Natuur, lijk zal deze verhooging van het invoer recht die gelukkig ver ten achter blijft bij bet door den Duitschen landbouw ge- eischte tarief van 80 mark, onzen boter- uitvoer opnieuw ernstig bemoeilijken, maar de Duitsche zuivelproducenten zul len vermoedelijk bij deze verhooging niet zoo heel veel baat vinden. Want naar ve len hier gelooven zal het stijgen van den boterprijs, die het logisch gevolg van de tariefverhooging moest zijn, er naar alle waarschijnlijkheid toe leiden, dat het bo- terverbruik in Duitschland zal verminde ren, waarvan dan de margarine-indus- tie, die voor SO pet. in Nederlandseh-En- gelsche handen is, dankbaar .fel kunnen profiteeren.Zcodat wij dan het paradoxale geval zouden beleven, dat minister Schiele die den Duitschon landbouw wilde onder steunen, indirect zou bijdragen tot een versterking van de positie van de geheel onder buitenlandschen invloed staande margarine-industrie. Overigens zal de concessie, die Finland in het nieuwe verdrag aan Duitschland heeft gedaan, gecompenseerd worden door een verlaging van d® Duitsche invoer rechten op hout. Wat deze compensatie betreft zal dus niet slechts de Nederland- sche zuivelproducent, maar ook de Duit sche houtindustrie gedupeerd worden, waarover de Duitsche houtindustrieolen nog wel een hartig woordje aan het adres van den heer Schiele zullen zeggen. Neemt men bovendien in aanmerking, dat het tarief voor kaas onveranderd blijft, dan kan men vaststellen, dat de heer Schiele den Duitsehan landbouw met dit nieuwe handelsverdrag slechts van den regen in den drup heeft geholpen,Dat men niettemin heeft besloten dit verdrag te aanvaarden, vindt zijn verklaring in de eerste plaats in partij-politieke en verkie zing-tactische overwegingen. Dezer dafen toch heeft minister Curtius in een bespre king met persvertegenwoordigers van de Duitscho Volkspartij ronduit verklaard, dat hij, ondanks velerlei bezwaren, voor de revisie van het Duitsch-Finsche ver drag was opgekomen, omdat op het ge bied van de boter- en kaas-tarieven een zichtbaar succes van de politiekvan den heer Schiele noodig is, aangezien anders het gevaar bestaat, dat do oppositie der nationaal-socialisten en der Duitech-Na- tionalen al te veel kiezers nit het kamp van Schiele en zijn landvolkpartij zal wegzuigen. De „Vossische Zeitung" verneemt nog, dat de Duitsche regeering zich met de Nederlandsche in verbinding zal stellen, ten einde eventueels moeilijkheden, die nit het nieuwe Duitsche verdrag mochten voortvloeien, op vriendschappelijke wijze uit tïe wereld te helpen. Te hovoegdsr plaatse te Dén Haag, deelde men echter aan het „Handelsblad" mode, dat men zich geen goede voorstel ling kan maken van wat de Duitsche regeering mot zoo'n bespreking voor heeft. Het bericht wordt dan ook in twij fel getrokken. Binnenland. Moord te Hardegarijp. Viering van den vijftigsten verjaardag van H. M. de Koningin. De Koningin spreekt tot de overzeesche gewesten. De Middelburgsche feesten. Groote branden te Wezep en Breda, Buitenland. Aardschokken, te Los Angeles. Het Poolsche parlement ontbonden. De Ïïngelsche handelspolitiek. Onrust in Zuid-Arnerika. DE KONINGIN SPREEKT TOT DE OVERZEESCHE GEWESTEN. De hnldebetooging te Batavia. Do nauwe samenwerking tusschen dei Nederiandsch-lndische en Nederlandsche Telegraaf-Administraties heeft hot moge lijk gemaakt, dat de hulde, welke Zater dag op initiatief van het Algemeen Neder- landsch Verbond te Batavia aan de Konin gin gebracht is. naar ons land kon wor den overgebracht en dat H. M. de Ko ningin in staat was, onmiddellijk daarna te antwoorden. Het Indische concert werd uitgezonden door de zenders P. L. E. op 15.93 Meter en P. M. C. op 16.55. De ontvangst had plaats op Noordwijk-Radio, waar iedere zender dubbel werd ontvangen, welke vier ontvangsten wederom door middel van twee combinatoren gemengd werden. Van ieder stel ontvangers was er een geplaatst in de groote ontvangstzaal van Noord wijk-Radio en een in de z.g'. hut, welke zich op 50 meter afstand in het duin bevindt, zulks ter voorkoming van fading. Deze gecombineerde ontvangst werd ver volgens doorgegeven aan de versterkers kamer van den Radio-dienst te Amster dam. De versterlcerskamer had twee ver- Ëindiisgen, te© eerste *m wAtsfcpwkwhf langs speciaal daartoe uitgezochte .gelei dingen gevoerde, mot het Paleis Het Loo waar luidsprekers waren „opgesteld in dan salon, waar zich het Koninklijk gezelschap bevond. Een tweede verbinding was aan gelegd met den Hilversumschen, zender, waar de K, R. O. voor de heruitzending zorgdei De uitzending van de redevoering van de Koningin was technisch zoodanig ge regeld, dat niet slechts Nederl. Oost- 1 ndië, maar ook de gewesten in West- Indië deze zouden kunnen volgen. O» 13 uur 30 was het geheel® be taalde radio-telefonische verkeer Neder landNeöeri. Indië v.v stopgezet ter voorbereiding van de grooisoha gebeur tenis. De huldiging ap da Pasar Gambir. Precies op tijd ving de uitzending van het muzikaal gedee'te van de huldiging, welke op de Pasar Gambir te Batavia werd gehouden, aan,. Onmiddellijk nadat het Wilhelmus had geklonken ten toeken dat do uitzending een aanvang had ge nomen, Volgde do reveille en de zang held®. Dr ir N. Kooroans sprak daarna de Indische luisteraars toe en zeïde dat van de Koningin bericht was ontvangen, dat z{) Wilde antwoorden op het geboden®. Alvorens do Koningin te verzoeken voor de microfoon plaats te nemen zou hij1 gaarne langs do diensttelefoon vernemen, ai in Nal.-Indië alles voor de ontvangst in orde was. Op spoedig bericht weidi doof hem gewacht. Hij deelde den be trokken dienst in Indië mede, dat men dezerzijds niet ton antwoorden op het straks verwachte bericht, omdat beide senders parallel staan. Even later werd blijkbaar uit Nederl. Indië bericht ontvangen, dat daar alles veaf do ontvangst gereed was en onmid dellijk daaroo trad de Koningin voor "de microfoon, t\j sprak als volgt: De Eontagttt dankt voor het gebódens. „Door den gouverneur-generaal ingei- licht omtrent het voornemen van het comité, gevormd op voorstel van het Al- ijemeen. Nederlandsch Verbond, eener eestelpke viering van mijn vijftigsten ver jaardag en dankbaar gebruik makende van de mij geboden mogelijkheid het pro gram per radio aan te hooren, is het mij aangenaam ia kunnen mededeelen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door mij en de mijnen ïs aangehoord, dank zij do voortreffelijke inrichting van den ra dio-dienst. Onder den verschen indruk van het gehoorde voel ik mü' gedrongen het comité en allen, die aan deze uit voering hebben medegewerkt, en den dui zenden belangstellenden aanwezigen, mijn warmen dank te betuigen voor hun aan hankelijkheid en medeleven. Dat alle groe pen der bevolking van hun belangstelling nek ben doen blijken stemt mij tot bij zondere erkentelijkheid. Ik besluit met den oprechten wensch, dat zoowel hier in Nederland als in Nederl.-lndië het streven vaardig blljve naar een inniga samenwerking ter behartiging van het ge meenschappelijk doel, waarnaar wij allen streven, het welzijn van het land onzer inwoning en het welzijn van. het geheel e rijk." Ntwkt 'wint*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1