wan. bontweveifl te Hengelo (O.) (25.000) Uit de Provincie. 7e Prijs: M. Peterse, Langedelft B 126, Ioopig vastgesteld op de volgende cijfers gewone dienst inkomsten f 63.457.961/2) uitgaven f 66.076.22i/2, batig slot f 7381.74 Kapitaaldienst inkomsten en uitgaven qp f 5712.801/2. Kerknieuws. Bij gelegenheid van de groote feesten in verband met het jubileum der Geldersche- Overijselsche Mij. van landbouw is een fokveedag gehouden, welke door Z. K. H. Prins Hendrik werd bijgewoond. Een koppel volbloed paarden worden den Prins getoond. Minder omvangrijk, doch ook belang rijk, waren geschillen in de haringvissche- rij, de feartonf abri cage, de 'kalkzandsteen- industrie, het veenbedrijf en aan. een stijf sel- en glucose-fabriek. Bij alle genoemde geschillen tezamen gingen 851.500 ar beidsdagen van de 939.000 verloren. "Wat de uitslag der geschillen betreft, zag 88 procent der betrokken werknemers hun eischen hierbij geheel of gedeeltelijk in gewilligd, tegen 82 pet in 1928. Van de geschillen, waarbij geen enkele organisa tie was betrokken, werd in 1929 geen enkel geheel ten gunste dier arbeiders opgelost. Koninklijk bezoek aan Arnhem. Gistermiddag hebben de Koningin en de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan Arnhem, waar momenteel groote feestelijkheden ter gelegenheid van 't 50- jarig bestaan der Geldersch Overijselsche Maatschappij voor Landbouw plaats vin den en waarvoor gistermiddag 'n grootsch opgezette folkloristische optocht plaats vond. Vele uren voordat het vorstelijk bezoek aankwam stonden in de straten, waar langs de tocht zou gaan, honderden men- schen. Ook in De Zijp, waar de optocht geformeerd werd, stond het zwart van het volk. Te 2.25 uur arriveerde de auto waarin H. M. de Koningin-Moeder, die van Soestdijk kwam, zich naar het huis van de Commissaris der Koningin be gaf. Te 2.45 uur kwam H. M. de Konin gin bij het huis van den Commissaris aan. Zij werd luide toegejuicht terwijl er voorts door een groot aantal aanwezigen het Wilhelmus werd gezongen. Nadat de vorstelijke personen waren verwelkomd door den Commissaris en den burgemeester van Arnhem, begaven zij zich naar het bordes, waar zij den op tocht gade sloegen. Na afloop van den optocht, die onge veer een half uur duurde, begaf H. M. de Koningin zich per auto weer naar Apeldoorn. H. M. de Koningin-Moeder vertrok even later naar bet Openlucht theater, waar zij de voorstelling van „De Leeuwendalers" bijwoonde. De Middelburgsche feestweek. Ofschoon het slechts van enkele zijden kwam, bereikten ons toch klachten, dat niet alle versieringen voldoende worden ontzien. Wij wekken daarom nog eens op dit wel te doen en herhalen, dat alles toch voor allen wordt aangebracht, zonder .onderscheid. Ook gisteravond en hedennacht is men met proefverlichtingen door gegaan en daar men op verschillende plaatsen vroe ger in de weer was, hebben veel meer personen van deze voorpret volop mede kunnen genieten. Nieuwe deelen der ver lichting zijn beproefd en dan denken wij in de eerste plaats aan de belichting van onzen Langejan, die op grooten afstand op Walcheren werd waargenomen en be wonderd. Maar dan denken wij verder aan de verlichting van de Provinciale Bi bliotheek, aan die in de Abdij aan maar laten wij ons definitief oordeel op- echorten tot hedenavond, den eersten of- ficieelen verlichtingsavond. Alleen nqg een enkel woord om allen aan te raden hunne wandelingen niet tot 't centrum der stad te beperken, maar ook verder .een kijkje te gaan nemen en dan denken wij het eerste aan de Gasfabriek met haar prachtdemonstratie, bestaande uit drie deelen en uitbeeldende de drie bedrijven voor gas, water en electriciteit, in de gas kachels, den waterval en de snoeren elec- trische lampjes. Vandaag nog hier en daar werkzaamheden en vertrouwd mag worden, dat hedenavond werkelijk alles gereed is zelfs in een straat, waar men ter elfder ure eerst tot medewerking kon besluiten. Wij twijfelen niet, of de ver lichtingscommissie, die geen moeite ont zien heeft, zal veel eer van haar werk hebben, De Etalagewedstrijd. Be jury voor den etalagewedstrijd heeft de volgende prijzen toegekend: Artistieke Etalages: le Prijs J. F. Wolsky, Langedelft I 18, med. van Departement Middelburg van de Nederl. Maatsch. voor Nijverheid en Handel. 2e Prijs P. M. J. Hackenberg, Lange Burg 2, med. van R. K. Ned. Middenst. Ver. „De Hanze", afd. Middelburg. 3e Prijs: Old England, Langedelft, med. van Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden. 4e Prijs: Fa. R. M. Smits, Dam G 28, een der medailles van de Vereen, tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer. 5e Prijs: Schulte Thieme, Langedelft A 94, een der med. van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer. 6e Prijs: F. Murk, Langedelft B 121, Huishoudelijk voorwerp. Origineele Etalages: le Prijs: Fa F. P. D'huy, Lange Burg B 10, med. van de Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk". 2e Prijs: S. Polak, Gortstraat 18, med. van de Vereeniging Handelsbelang. 3e Prijs: A. Geensen, Langeviele 200, med. van de N. V. Prov. Zeeuwsche Mid- delb. Courant. 4e Prijs: F. A. Kraat, Lange Noord straat 183, med. van de Etalagewedstrijd- commissie. 5e Prijs: H. Loontjes, Vüssingschestra&t 161, Huishoudelijk voowerp. 6e Prijs: S. Blok, Langedelft B 141, Huishoudelijk voorwerp. Huishoudelijk voorwerp. Reclamemakend© étalages: le prijs: Unie Winkel Mij, Langedelft een der medailles van de Vereeniging tot Bevordering van heit Vreemdelingen verkeer. 2e prijs: Fa. de Jong en Oo., Korte Delft F 22, medaille van den Christelijken Handeldrijvenden en Industriëelen Mid denstand, afd. Middelburg. 3e prijs: L. van Sparrentak, Lange St. Pieterstraat F 53, medaille van de Ne derl. Middenstandsbank, kantoor Middel burg. 4e prijs: Fa L. Gairiëlse, Langeviele K 388389, medaille van de Directie van het advertentieblad „De Faam". 5e prijs: H. Rabbers en Co, Lange delft B J.14, huishoudelijk voorwerp; 6e prijs: G. P. Goergen (Fruithandel de Toko), Langedelft B 130, Huishoudelijk voorwerp. Maandagavond vaart te half één nog een boot van Vlissingen naar Bres- kens. Hedenmorgen werd de 67-jarige uit St.-Philipsland afkomstige J. v. B., met selaar, terwijl hij werkzaamheden ver richtte te Ellemeet, door een beroerte getroffen. Hij is kort daarna overleden. Middelburg. De Commissaris van Po litie verzoekt ons mede te deelen, dat in verband met de receptie ten huize van den Commissaris der Koningin op 1 Sep tember van 2Yz ure4 ure n.m., is be paald, dat de auto's en rijtuigen uitslui tend langs de hierna te noemen wegen zich naar en van het Abdijplein mogen begeven: Naar het Abdijplein: door de Lange Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstr., Balanspoort, dan onmid dellijk rechts af. Deze wegen zullen daar toe zijn opengesteld eerst nadat de His torische optocht, welke te ongeveer 1% ure namiddag dien dag van de Markt vertrekt, het genoemde traject zal zijn ge passeerd. Van het Abdijplein: door de Gistpoort naar het Koorkerk hof en aldaar aldus niet in de Abdij, zullen de voertuigen, die in de Abdij zijn voorgereden, parkeeren. Terstond, nadat de Historische optocht de Abdij heeft verlaten en de afzetting is opge heven, kunnen de voertuigen aldaar we der voorrijden. Goes. Bevolking. Ingekomen: W. Daane, dienstbode, van Berkel en Ro denrijs, L. Vorststraat 68; P. W. M. Stie- ger, zonder beroep, van Echt, L. Kerk straat 10; A. Hessels, monteur, van Ier- seke, Kloetingsche weg 28; W. J. de Ja ger, werkman N. S., van Eindhoven, Oude Vischmarkt 8; J. H. B. Buthfer, Dir. Am bachtsschool, van Terneuzen, Middelb. straat 4; J. d, Bonte, koopman, van Eind hoven, St.-Jacobstraat 22; M. C. Tazelaar, dienstbode,van Ierseke, M. A. de Ruij- terlaan 31; P. Mieras, los-werkman, van Kattendijke, St.-Jacobstraat 22. Vertrokken: J. K. Scheffer, liefdezuster, naar Den Haag, Spoor wijk; M. O. Hart- hoorn, winkeljuffrouw, naar Middelburg, Seissingel 200; P. J. Acke, kantoorbedien de, naar Terneuzen, Dijkstraat 4; A. En gels, en echtgen. Dir. Ambachtsschool, naar Doetinchem, Julianaplein „Welgele gen"; P. M. Berrevoet, dienstbode, naar Doetinchem, Julianaplein „Welgelegen"; C. T. van der Stoep en gezin, bouwk. op zichter, naar Rotterdam, Brielsche laan 314a; D. H. de Bruijnie, z. beroep, naar Barendrecht, Parallelweg C 50; M. v. Ginneken en gezin, arbeider N. S., naar Leiden, Lombokstraat la; D. van Eijk en gezin, zonder beroep, naar Pernis, Hof dijk 6. Heden 29 Aug. is het 50 jaar geleden dat de Werkliedenvereen. „Eigen Hulp" alhier werd opgericht. Hansweert. De marechaussee C. van Vliet wordt met ingang van 1 Septem ber te Sluiskil gedetacheerd. Ierseke. De metselaar W. Dronkers van Rilland waagde zich Donderdagavond bij het zwemmen te ver in zee en riep om hulp. De heeren A. Pols en Jac. de Koeijer Joz.zn begaven zich gekleed in zee en mochten het genoegen smaken hem vei lig aan land te brengen. Kloetinge. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burge meester. Aanwezig alle leden. Na ope ning worden de notulen der vergader ring van 24 Juli 1930 onveranderd vast gesteld. Ingekomen zijn: a. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat deze de oprichting van een cursus in Landbouwhuishoudkunde in deze gemeente goedkeurt; b. Schrijven van de Nederlandscihe Ver eeniging voor Bescherming van Dieren waarbij deze verzoekt om in de bouw verordening bepalingen op te nemen om trent het vastzetten van dieren in stal len enz. Beide stukken worden voor kennisge ving aangenomen. c. Verzoek van A. Klap om zijn le be talen hondenbelasting voor 1930 tot op de helft te verminderen;. Op voorstal van B. en W. wordt besloten, hierop niet in te gaan daar zulks in strijd is meit de verordening. Op voorstel van B. en1 W. wordt be sloten tot aankoop van een groote foto van de Kon. Familie voor versiering van de raadzaal. (De heer De Rijk wil geacht worden te hebben tegen gestemd.) Naar aanleiding van het rapport der commissie belast met het nazien der gee meenterekening over 1929, waar uit bleak, dat dit onderzoek tot geen aan- of op merkingen aanleiding heeft gegeven, wordt de gemeente-rekening 1929 v-oor- Rapport der commissie tot onderzoek der rekening over 1929 en der bogrooting voor 1931 van het Burgerlijk Armbestuur alhier. De commissie bericht, dat het haar is opgevallen, dat in bet jaar 1929 wederom maar twee leveranciers kleeding hebben geleverd ten .behoeve van het Burgerlijk Armbestuur. Het is aan de oom missie bekend, dat buiten deze twee per sonen er ten minste 1 gegadigde is voor deze levering en zag )neraan eens aan dacht geschonken. De rekening wordt hierna goedgekeurd op de volgende cij fers: Ink. f20034.87, uitg. f 17612.89, batig slot f 2421.98. De begrooting 1931 wordt eveneens goedgekeurd met f 16023.44 in inkomsten en uitgaven. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der volgende verordeningen, voor zoover noodig met invorderingsverordeningena. tot intrekking der heffing van 50 opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelas ting; b. tot rangschikking der gemeente voor de heffing der personeele belasting in de 7e klasse (voordien 8e klasse); a tot heffing van 55 opcenten op alle grondslagen der personeele belasting; d. tot invoering eener woonforensenbe- lasting (10 pet der belastbare huurwaar de) verminderd met f 95.) tot rangschikking der gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting in de le klasse; f. tot heffing van 2 tot 22 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting, volgens het tarief vermeld in de toelichting van B. en W. Op deze belastingvoorstellen' geven B. en W. de volgende toelichting: Ingevolge de nieuwe wet op de financieel© ver houding tusschen Rijk en Gemeenten zal de gemeente de volgende jaariijksche uit- keeringen ontvangen: Bijdrage in de jaarwedde van 'den burgemeester en secretaris f 3000, Rijksuitkeering per in woner f 3.0554 (2102 maal f 3.0554) be draagt 16422; 75 procent hoofdsom van de grondbelasting f 5250. Hoofdsom personeele belasting f 10.000. Totaal een tedrag van f24.672. Omdat de twee eerst genoemde uitkeerimgen eerst 1 Mei 1931 ingaan wordt over het jaar 1931 minder ontvangen f2355.50. Dus te ontvangen over 1931 f22.316.50. Daarentegen staat, dat aan 1931 ten goede komen de restanten der opcenten op de Rijksink bel.., plaatselijke ink. bel. en opcenten vermogensbelasting tot een gezamenlijk bedrag van f 7950. Het is vooral hierom, dat in de be grooting voor 1931 van het 'batig slot van 1929 slechts f 1000 is genomen, op die wijze verkrijgt men eene meer gelijk matige verdeeling der baten over 1931 en 1932. Hoewel dus aan rijksbijdrage en uit- keeringen in 1931 f22316.50 wordt ont vangen, moet nog een bedrag van f6896 worden gevonden, wanneer de Raad de meening deelt, dat de 50 opcenten op de vermogensbelasting dienen te vervallen. Dit laatste achten wij noodig, nu het Rijk met ingang van 1 Mei 1931 50 op centen op genoemde belasting gaat hef fen. De aangeslagenen worden dus door intrekking der gemeentelijke heffing niet ontlast, terwijl vrijwel zeker de provin cie hare heffing zal moeten, verzwaren. Deze verzwaring is natuurlijk niet erg voor de bezitters der groote en zeer groote vermogens, doch wel voor de laagst aangeslagenen omdat de heffing niet progressief mag zijn. Om een sprekend voorbeeld te geven: een kleine rentenier, die uitsluitend van de inkomsten van zijn vermogen van f 20.000 moet leven en dus ongeveer f800 k f850 inkomen heeft, zal bij hef fing van 20 opcenten op de vermogens belasting f2, bij heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting volgens het voorgestelde tarief 2 cent betalen, ,bij f 25000 vermogen en f 1000 f 1100 inko men, resp, f4 en 10 en 12 cent. De voorstellen omvatten dus: a. in trekking met ingang van 1 Mei 1931 der heffing van 50 opcenten op de vermo gensbelasting, thans opbrengende f4500. b rangschikking in de .7e klasse voor de heffing der personeele belastingjaar- door minder opbrengende f 1200 k j 1300. c. beffing van 55 opcenten op alle grondslagen1 der personeele belasting, op brengende f 5500. Door de plaatsing in de 7e klasse worden de lagera huurwaar den het meest ontlast d. invoering van een woonforensen- belasting komt ons gewenscht voor. De door ons voorgestelde heffing is gelijk aan de hoofdsom der personeele belas ting. e. Voorgesteld wordt de gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting te rangschikken in de le klasse. Rangschik king in de 2e klasse zou een meerdere opbrengst van ongeveer f1300 beteeke- nen, welke aan de (gemeente 'ten goede zou komen, doch enkele categorieën van belastingbetalers zwaarder zou belasten dan thans het geval is. f. Heffing van 2 tot 22 opcenten op de gemeentefondsbelasting volgens onder staand tarief. Belastbare som: f800 of meer doch minder dan f 8000 2 opcenten; f 8000 of meer doch minder dan f 16000 4 opc. f 16000 of meer doch minder dan f 24000 6 opc.f 24000 of meer doch minder dan f 32000 8 opc.; f 32000 of meer doch min der dan f 40.000 10 opc.; f 40CO0 of meer doch minder dan f48.000 12 opc.; f48000 of meer doch minder dan f56000 14 opc.; f 56.000 of meer doch minder dan f 64.000 16 .opa; f64.000 of meer, doch m. dan f 72.000 18 opa; f72.000 of pieer doch minder dan f80.000 20 opc.; f80.000 en meer 22 opc. Bij toepassing van dit tarief betalen alle aangeslagenen beneden f5000 inko men minder dan hetgeen zij betaalden over 19291930 en veelal minder dan over 19301931. De aangeslagenen met f 6000 inkomen worden wel eenigszins zwaarder belast, doch vrijwel evenveel ontlast door de verlaging der personeele belasting. De opbrengst over 1931 bedraagt naar raming f 1300. Het totaal der nieuwe hef fingen bedraagt f 6896. Bij voorstel a. bepleit de heer De Lijk om geen opcenten op de personeele be lasting te heffen, daar z.i. dit een onbil lijke belasting is, wat hij met voorbeelden aantoont. Hij zou dan liever ongeveer 40 opcenten op de vermogensbelasting willen heffen, hetgeen hij ook voorstelt. Dhr Slraub vindt de belasting goed ge regeld, zooals B. en W. hebben voorge steld en is het niet met dhr De Rijk eens. Ook de personen met vermogen bobben in dezen tijd verliezen te boeken. De beer Buitenhuis was aanvankelijk ook .voor het voorstel van den beer De Rijk, doch is hierop teruggekomen om dat de kleine vermogens dan nog al zwaar worden belast. Het voorstel De Rijk wordt niet in stemming gebracht omdat het niet wordt ondersteund. De heer Hoogstraate brengt B. en W. dank voor hun uitgebreide toelichting bij deze voorstellen. De voorzitter dankt hiervoor, maar zegt, dat de grootste dank aan den secre taris toekomt Na eenige bespreking wordt besloten, zich in beginsel bereid te verklaren tot samenwerking met andere gemeenten voor den bouw van een barak voor besmette lijke ziekten. Dhr Straub voelde er niet veel voor en is uit bezuinigingsoogpunt tegen het doen van meerdere uitgaven. De heer Buitenhuis is voor het voorstel van B. en W. en wijst er op, dat de gemeenten ook betreffende de volksge zondheid zoo goed kunnen samenwerken en vindt, dat men die samenwerking niet mag nalaten. Op voorstel van B. en "Wzulks naar aanleiding van een ingekomen adres van bewoners van den Kapelsahen straatweg, wordt besloten voorloopig niet over te gaan tot het plaatsen van gaslantaarns langs dien weg. Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting voor 1931 sluitende in inkomsten en uitgaven met f62021.79. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot aanvaarding van 35 stoe- len door de Ambachtsvrouwe van Kloe tinge geschonken voor de muziektent. De gemeentebegrooting 1930 wordt eenigs zins gewijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Hoog straate, of B. en W. eens aandacht wil len schenken aan den inrit van de Wilhel- minalaan. De aan dien inrit staande heesters enz. zijn gevaarlijk voor het verkeer. De voorzitter zegt, den toestand ter plaatse wel eens op te zullen nemen. De heer De Rijk informeert naar de distributie van radio. Hij heeft vernomen, dat enkele 'in woners aan den Rijksweg deze distributie tegenwerken door te weigeren, dat men zelfs in de lucht, zonder iets van eigen dom aan te raken .over bun huizen en tuinen gaat. Hij vraagt of hiervan iets in de concessie-voorwaarden staat. De voorzitter licht hem over een en ander in. Hierna sluiting. Ook in deze gemeente zal de ver jaardag van H.M. de Koningin feestelijk worden gevierd op Donderdag 4 Sept. aanstaande. Programma is als volgt: 8 uur tot 8.15 uur klokgelui; 8.30—8.45 muziek. 9 uur tot 10 uur kerkdienst 10.30—11.30 rond gang schoolkinderen. 13 uur groote op tocht. 3.305 uur kinderfeest en volks spelen, verder muziek en zanguitvoering. Ten slotte schitterende verlichting en lichtstoet Ned. Herv. Kerk. 1 Beroepen te Groot-Ammers, W!. L. Mulder te Voort huizen. Te Drachten, (voorg. Evang.), A. Keuzenkamp te Uithuizermeden. Te Raven- stein, J. Ritter te Barchem. De nieuwe Geref. Kerk te Goes. Zooals reeds gemeld werd, zal heden avond de nieuwe Geref. Kerk te Goes in gebruik worden genomen. Enkele bijzonderheden omtrent dit bouwwerk laten wij bier volgen1. Qua type is deze kerk een zuivere rechte zaalkerk, waarbij deze 2 elementen sterk naar voren treden: le. de gemeente als één geheel en 2e. de plaats waar het Woord wordt verkondigd. De gemeente wordt als eenheid gericht naar het plat form en de in- en uitwendige architectuur zijn geheel opgebouwd uit dit principe, zoodanig, dat deze richtlijn van gemeente naar kansel het geheel sterk beheerscht en de totale architectuur duidelijk en een voudig dit beginsel weergeeft. De situatie van het gebouw is een zeer gelukkige geweest. Pastorie, kosterswoning vormen een complex waarbij er op ge rekend is, dat de tuinaanleg en beplanting dit straks nog sterker zal binden. Stedebouwkundig bekeken, vormt het kerkgebouw een belangrijke factor in de gemeente Goes. De ombuiging van de Spiegelstraat naar Middelburgsche straat heeft haar accent gekregen en van de deze richting Middelburg komende sorteert de nieuwe bebouwing van bet Ravelijn de Grenadier een gelukkig effect, ook vooral door de stand ten opzichte van het watervlak van de Westvest. Eenige technische gegevens mogen hier nog volgen': De fundieering is uitgevoerd in gewa pend beton, terwijl de toren onderheid is met gewapend betonpalen. Deze werken zijn uitgevoerd door de N. V. Kon. Rot- terdamsche Betonijzer Mij, v.h. van Wa ning en Go. De zijmuren van het kerkgebouw vor men geen draagconstructies. De geheel© kap rust op ijzeren ,vakwerkspanton ..van het driescharniertype, geleverd en- ge monteerd door de Nederl. IJzerconstruc- tie-werkplaatsen Lemelerveld. De span ten rusten op gewapend betonkolommen, die ommetseld zijn en alleen aan de binnenzijde van het gebouw in het ge zicht komen. De binnenranden der span ten zijn onbetimmerd, .terwijl de vakken tusschen de spanten geplafonneerd zijn met Celotexpiaten, welke een hoog ab sorptievermogen voor het geluid bezitten en de nagalm berekening terugbrachten tot 1.7 seounde. Het binnenmuurwerk is de kerk is on- gevoegd schoon metselwerk, waardoor de gele baksteen mooi uitkomt. Het podium is afgescheiden van het eigenlijke kerkruim door een gemetsel- den boogvorm, die geheel het met open front behandelde orgel omgeeft. Het meubilair, bestaande uit eiken ban ken met opklapbare zittingen is geleverd door de Electrische school- en kerkmeu- fcelfabriek „de Marksingel" te 'Breda. De verwarming geschiedt met warm water en is aangebracht door de N. V. Wolter en Dros te Amersfoort. De verlichting vindt plaats met Giso- armaturen naar ontwerp van de archi tecten de geheel© lichtinstallatie is g©- maakt door het installatiebureau 'Jaavan Zweeden te Goes. Het geheele werk is zeer goed ©n netjes uitgevoerd door de aannemersfirma W. J.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2