Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Telegrammen. genwoordigt, wat niet wegneemt, dat de A. R. overtuigd zijn ook voor de minder gesitueerden te moeten opkomen. Spr. kan zicb ook niet vinden in het oordeel, dat een plattelandsgemeente voor het levens onderhoud voordeeliger uit is dan de stad. De inkoopen op het platteland zijn meest al duurder dan in de stad. Ook de voorz. erkent de voordeelen van het platteland wel wat hoog te hebben gezien. Mevr. Beneker is bang voor de men- schen met een inkomen van f 600f 650. Weth. Contant is van meening, dat er in de gemeente hoegenaamd geen men- schen zijn met een inkomen van f 600 f 650 en indien ze er zijn, dan moet de werkgever dat maar eens spoedig veran deren. Dhr De Kroo zegt hierop, dat de Raad zich over de privé aangelegenheden van den patroon niet heeft uit te spreken en het behoort ook niet tot de bevoegdheid van wethouder Contant. Dhr Lorier wil in de 2e klasse. Hij be treurt het, dat de uitkeering uit de ge meentefondsbelasting zoo laag is voor Koudekerks. Dat is, zegt de voorz., een gevolg van ons zuinig beheer. Wij heb ben een zeer orthodoxe gemeente en van daar hebben wij weinig uitgaven voor hot Burgerlijk Armbestuur; dit verlaagt voor ons de uitkeering. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen met 7 tegen 4 stemmen; tegen de A. R. en Mevr. Beneker. Hierna volgt besloten zitting. Na heropening zijn aanwezig de des kundigen, de heeren Slooves en De Regt ter toelichting van de electrificatie der gemeente. Deze heeren worden door den voorz. hartelijk welkom geheeten en dank gezegd voor hun bereidwilligheid om hier te willen komen ter voorlichting. Uit een oogpunt van veiligheid en schoonheid stellen B. en W. voor om een ondergrondsch net te nemen; dat kost de gemeente f 4710 meer dan bovengrondsch doch over jaren verdeeld komt het voor deeliger uit. B. en W. meenen dan ook, dat deze meerdere uitgaaf allessinds is gemotiveerd. Bij het leggen van de kabel ondergronds zou te gelijk de geleiding kunnen worden gebruikt voor de straat verlichting, dit brengt een meerdere uit gaaf van f 860 mede. Dhr Lorier zegt met genoegen dit punt op de agenda te zien. Spr. meent, dat wij om verschillende redenen voor een onder- grondsche leiding zullen zijn; overigens is het in het zakenleven tegenwoordig zoo, dat men de benoodigde goederen thuis bezorgd krijgt, maar hier moet men zelf beginnen met den aanleg Van den kabel te betalen. Uit welbegrepen eigenbelang zou de P. Z. E. M. deze zelf moeten aan leggen. Wat de straatverlichting betreft, zou het voor de gemeente tegenover de gasverlichting ongeveer f 710 per jaar meer kosten, maar hoe is de berekening voor afgelegen landbouwbedrijven enz.? Dhr de Kroo vraagt, of de onderhouds kosten gedurende een zekeren tijd voor de gemeente komen en of deze door de P. Z. E. M. worden gedragen. Dhr Slooves zegt: goed beschouwd kan de gemeente een bovengrondsch net krij gen voor niet3, daarmede wordt het dan aan huis geleverd. De gemeente betaalt 75 pet in de meerdere kosten van een on dergrondsch net. Bij electrificatie is de lichtsterkte 100 kaars; bij gasverlichting is slechts 50 kaars mogelijk; een vergelijking is eerst dan mogelijk, wanneer men een gelijke lichtsterkte heeft. Te Kapelle-Biezelinge heeft men na verschillende berekeningen de electrificatie genomen als zijnde goed- kooper. Buiten de kom berust de bereke ning op de hoegrootheid van het stroom verbruik; dit is om de minder rendabele klanten te weren, anders komen wij te duur uit in de buitenwijken. Dhr De Kroo wordt geantwoord: direct na aanleg komt 't onderhoud aan de P. Z. E. M. en het in orde brengen der stra ten na het opbreken komt tot ongeveer een jaar daarna voor rekening van de P. Z. E. M. Algemeen neemt men aan als kom een aaneengesloten bebouwing en ongeveer 5060 M. buiten die bebouwing neemt men ook nog aan als kom. Dhr Lorier zegt, dat zijn inilchtingen zijn gegrond op dezelfde lichtsterkte. B. en W. handhaven hun voorstel om bij het leggen van den kabel ook de ge leiding voor de straatverlichting aan te brengen. Dhr Slooves is van meening, dat, wan neer men deze stap nu niet doet tot het aanleggen van deze geleiding men er ook later niet meer toe komt door de dan enorm hooge kosten voor het aanleggen der geleiding. Rente, afschrijving en stroomverbruik is berekend op 13 pet. Buiten de kommen zijn de voorwaarden vastgesteld. De voorz. stelt voor, dat B. en W. schrif telijk inlichting zullen vragen over de za ken buiten de kom. Dhr Lorier is het daarmede eens, doch hij merkt op, dat men hier niet alleen zit voor de kom, doch voor de geheele ge meente; vandaar deze verschillende vra gen. ?kr.£,e. Rijke zegt, dat 'tnu nog niet duidelijk is of de electrische verlichting goenkooper is dan gas. Dhr De Kroo zou zoo gaarne de noo- dige saamwerking hebben, ook met het oog op de aansluiting van het pompsta tion. Dhr Slooves zegt: wij trekken ons van de territoriale lijnen niets aan; wij laten ons leiden voor de buitendeelen door het practisch nut voor den aanleg. Hierdoor is dhr De Kroo bevredigd. De voow. zegt de heeren Slooves en De Regt dank voor hun inlichting, Alsnu worden de voordellen van B, en W.: ondergrondsch net voor geleiding van straatverlichting in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangeno men. Een voorgestelde wijziging der begroo ting 1930 wordt goedgekeurd. Inzake besmettelijke ziekten deelt de voorz. mede, dat B. en W. in overleg zijn met het ziekenhuis in Vlissingen en met de gemeente Middelburg. Zij zullen zien wat het voordeeligst is om te zijner tijd met voorstellen te komen. Opruiming van de pomp op 't Zand komt B. en W. gewenscht voor,, nu er de waterleiding is; men zou er een lichtpunt kunnen aanbrengen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. B. en W. stellen verder voor om het Noor der vroon uit de pacht te nemen; 't geeft aan het gemeentebestuur veel hoofd brekens en 't zal voor de gemeente voor deeliger zijn. Na bespreking wordt hier toe besloten tegen 1 Nov. a.s. De heeren Moens en De Kroo spreken over den Houtenheulweg en de betaling door de gemeente. Toegezegd wordt ,deze zaak in der minne te zullen schikken en het op het formeele niet te zullen doen afstuiten, met dankbare erkenning voor den goeden wil en medewerking van ve len der aangelanden. Mw Beneker vraagt namens de commis sie van het volksgebouw naar verbetering van het trottoir Nieuwe Vlissingsche weg en klaagt over het ontsteken der lan taarns. Dhr De Kroo heeft in de vorige ver gadering geprotesteerd tegen schrapping van een post inzake het onderwijs, doch dit was geschied op grond van een Kon. Besluit, dat hem ter inzage zou word- den gegeven. Dit is tot heden niet ge schied. Gefantaseerde Kon. besluiten kan men niet ter inzage geven. Zulks moet niet kunnen gebeuren en mag ook niet meer voorkomen, opdat het vertrouwen in B. en W. niet wordt geschokt. Dhr Lorier is van meening, dat de verlichting op den Nieuwen Vlissingschen weg tamelijk goed is, doch zou bij den nieuwbouw een lichtpunt willen en wijst op verschillende andere plaatsen vbor verbetering der verlichting. Verder zou hij de werkloozen bij den wegenaanleg willen te werk stellen. Inzake de bestrating zijn B. en W. van oordeel, dat dit in besloten vergadering moet behandeld worden. B. en W. zeggen toe en vragen mach tiging om op verschillende plaatsen licht punten aan te brengen en naar bevind van zaken lichtpunten te verplaatsen. B.v. een lichtpunt bij de Geref. kerk, Lange Weegt, Nieuwe Vlissingsche weg, Vlis singsche weg enz. Toegezegd wordt op verzoek van dhr de Kroo, dat na onderzoek door B. en W. inzake de verlichting met den aankleve van dien, desnoods een buitengewone ver gadering van den Raad zal worden be legd, tot nadere bespreking van de elec trische straatverlichting. B. en W. worden gemachtigd om in zake verlichting voorloopig naar bevind van zaken te handelen. Hierna sluiting. Ned. .Herv. Kerk. Beroepen te Oosthuizen, J. Meijer te Gas- selte. Te Kiehvindeweer, W. A. Wasch, O. I. pred met verlof. Bedankt voor Streefkerk, G. J. Streedes te Heinenoord. Voor Sommelsdijk, A. G. Oosterhuis te Ernst. Geref.. Kerken. Beroepen te Zuid-Beijerland, F. de Vries te Raamsdonksveer.. Aangenomen naar Achlum, F. de Boer, cand. te 's Gravenhage. Vorstel ij ke giften. Naar wij vernemen heeft de Theologische School der Christelijke Gereformeerde Kerken in Noord-Amerika twee belangrijke giften ontvangen. De eerste gift groot f 250.000 werd ontvangen van de familie Hekman, bestemd voor den bouw van een nieuw seminarie voor de studenten. Het zal in November a.s. gereed zijn. Daarnaast werd een gift ontvangen van Mr W. B. Eerdmans groot f 31250, be stemd voor een orgel in de Theologische School. Legaten. Wijlen mevr. R. F. Kok, wed. R. J. Smit, te Bolsward, heeft aan de diaconieën der Ned. Herv. gemeenten te Bolsward, Koudum en Oosterlittens le gaten van onderscheidenlijk f5000, f1000 en f1000 besproken. Generale Synode der Geref. Kerken. In de zitting van gisteren kwam we derom ter tafel het bezwaarschrift van den heer J. Duynstee te Nunspeet en 8 anderen terzake van den bouw van een Geref. Kerk te Lutterade met steun uit de kas van de burgerlijke gemeente van Geleen. Rapporteur was ds T. Gerber van Assen. De Synode besloot dit schrijven niet in behandeling te nemen wijl het eerst op de mindere vergaderingen (clas sis en particuliere synode) ter tafel moet komen Dezelfde predikant rapporteerde hierna over een bezwaarschrift van den heer G. Pellicaan te Uithuizen. Aangezien adres sant van de Geref. Kerken geen deel meer uitmaakt besloot de Synode minus ds H. H. Schoenmakers van Kampen, die zich daarmede niet vereenigen kon, dit be zwaarschrift voor kennisgeving aan te nemen Over het verzoek van de Particuliere Synode van Brabant en Limburg om de Geref. Kerken in Nederland te verzoe ken jaarlijks een collecte te houden ten behoeve van den evangelisatiearbeid in beide provincies, rapporteerde ds J. E. Goudappel van Emlichheim. De commis sie oordeelde, dat vanwege het modera- men der Synode een krachtige opwekking moet uitgaan tot alle kerken ora deze collecte te gedenken. Ds H. de Bruyn van Nieuwendijk wees op de moeilijke positie van diverse kleine Geref. Kerken in het Zuiden, die het pre- dikantstractement vaak niet kunnen op brengen en toch een eigen dienaar des Woords juist in het belang van den Evangelisatiearbeid niet missen kunnen. De kerken, met name die in de groote steden, moeten dan ook voor dezen ar beid niet een kleine gift, maar een flinke collecte afdragen. De Synode vereenigde zich met alge meene stemmen met de conclusie, Over een drietal bezwaarschriften van den heer H. D. Postma te Harlingen, die reeds op een vorige Generale Synode klachten uitte tegen de hedendaagsche prediking inzake de Verbondsbeschou- wing in de Geref. Kerken rapporteerde ds K. Minnema van Garijp. Hij deelde mede, dat de bezwaarschriften van den héér Postma vergezeld gaan van een toe lichting van niet minder dan 200 blad zijden schrifts. Daarom oordeelt de com missie het gansch overbodig het verzoek van den heer Postma om persoonlijk ge hoord te worden in te willigen. Ook betwist zij den heer Postma, dat zij verplicht zou zijn zijn vragen te be antwoorden, terwijl zij het overbodig acht over het feit, dat de heer Postma door zijn kerkeraad het Heilig Avondmaal is ont zegd te handelen, wijl de heer Postma zelve in zijn schrijven mededeelt, dat deze zaak weer geheel in het reine is. In ver band met deze bezwaarschriften was ook ingekomen een schrijven van den kerke raad van de Geref. Kerk van Harlingen, waarin hij zijn bezwaren uit tegen de eenzijdige voorstellingen, die de heer Postma van een onderhoud met hem ter zake geeft. Na eenige gedachtenwisseling vereenig de de Synode zich met de conclusie, die een samenvatting van den gedachtengang en het oordeel der commissie bevatte. Vervolgens werd de Synode toegespro ken door ds J. de Haan uit Grand-Rapids, als vertegenwoordiger van de Chr. Geref. Kerk van Noord-Amerika. DE ANDREE-EXPEDITIE. Nu de wereld, door een toevallige om standigheid, plotseling voor de oplossing van een der geweldige Noordpool-drama's is gesteld, welke tientallen jaren de ver beelding kunnen bezig houden, is het wel interessant nog eens te lezen hetgeen dr Franz Behounek, een der deelnemers aan de eveneens zoo noodlottig geëindig de Italia-expeditie, in zijn boek „Zeven weken op een ijsschots"' over de Andrée- expeditie schreef. Hij zegt o.m.: In den zomer wordt Spitsbergen tegen woordig druk bezocht door luxe- en ple ziervaartuigen. Zij stoömen langs de ma- jëstueuse ijsrotsen, die tot in het hooge Noorden de kust belijnen, tot aan het kleine Denen-eiland, waar Andrée in 1896 in de Jonkvrouwenbocht zijn hut bouwde, waarvan de overblijfselen thans nog een geliefkoosd object voor de came ra's zijn. Voor Andrée beteekende de bouw van deze hal een inspannenden arbeid, die verscheidene maanden duurde. Daarna werd een enorme ballon van 5000 kub. M. inhoud, die te Parijs was vervaardigd, in gereedheid gebracht. Het kwam ech ter niet tot een start, want geen enkele maal woei er een gunstige Zuidenwind. Tengevolge van het vergevorderde sei zoen moest het plan tot het volgende jaar worden uitgesteld. Eerst op den llen Juli 1897, op een Zondag, voerde Andrée zijn voornemen uit en steeg op. Tot heden heeft deze opstijging een punt van levendigen strijd uitgemaakt; de vraag werd n.l. gesteld, of Andrée zelf wel aan de uitvoerbaarheid van zijn plan heeft geloofd. Sommigen beweren, dat hij van de onmogelijkheid overtuigd was, doch enkel startte, omdat hij het als een eerezaak beschouwde; anderen zeggen, dat hij aan het welslagen geloofde. Zij noemen het plan echter dwaas en bedoe len daarmee roekeloos. Roekeloosheid was het, te vliegen in een tijd, toen er nog geen weervoorspellingen bestonden, over gebracht, door een enorm aantal, door radio onderling verbonden, meteorologi sche stations zooals thans het geval is; doldriestheid was het te vliegen in een tijd, toen nog de postduif het radiovlieg- station van heden moest vervangen. Een van Andrée's duiven werd door een jager Noordelijk van Spitsbergen ge schoten en bracht zoo de haar toever trouwde tijding over. Deze was door An drée twee dagen na den start geschreven en toonde aan, dat de ballon niet in de richting van de Pool werd gedreven, doch in Oostelijke richting, naar Franz Jozefs- land. Tusschen dit land en Nova-Zem- bla kwam het waarschijnlijk tot de cata strophe. Van Andrée en zijn kameraden heeft men nooit meer 'een spoor gevonden. De ballon kreeg reeds direct na de op stijging een panne. Een deel van den sleepkabel, waarmede hij op een hoogte van 100 M. moest worden gehouden om te groot gasverlies te verhinderen, bleef aan de rotsblokken op de kust van het Doodemans-eiland haken en brak af. De ballon geraakte daardoor in hoogere lucht lagen en kon dus niet acht weken in de lucht blijven, zooals oorspronkelijk was berekend. Deze opvatting wordt gesteund door twee boeien, die in den loop van twee Jaren in de nabijheid yan IJsland en Finland werden opgevischt. Zij zijn ouder dan het bericht van de geschoten post duif: de eene meldt een hoogte van 250, de andere van zelfs 610 Meter. Drie later gevonden boeien, waaronder een, die Andrée aan de Noordpool had willen uitwerpen, bevatten geen mede- deelingen meer. Wellicht zijn zij slechts als ballast uit den plotseling zwaarder geworden ballon geworpen, op welks enor me oppervlakte zich de poolijzel tot een gewicht van eenige duizenden kilogram men kon vastzetten. Wellicht zijn zij ook uit den ballon in de alles verzwelgende zee gespoeld. Hoe de bemanning omkwam, in de gol ven, op het drijfijs of eerst na maanden- langen vertwijfelden doodsstrijd, zal wel altijd een der vele geheimen van het Noorden blijven. Te verin zee. Gistermiddag om streeks half vijf had zich aan het Sche- veningsche strand een ongeveer 22-jarig meisje te ver in zee begeven, waardoor zij in levensgevaar verkeerde. Spoedig toege schoten hulp mocht er in slagen het meisje, dat reeds bewusteloos was, weer aan land te brengen, waar zij door toe passing van kunstmatige ademhaling spoe dig bij kwam. Zwaar gewonde man langs de spoorlijn gelegd. Toen Zaterdag 16 Augustus de heer P. Groot te Ven huizen was overreden door den trein welke naar Enkhuizen passeerde, bood de heer Tenzen uit Venhuizen aan, om dr Teekens aldaar te halen. Op zijn ver zoek werd hem verzekerd, dat de trein zou wachten. Toen hij echter met den dokter ter plaatse arriveerde, was de trein vertrokken en van het slachtoffer was niets te zien. De dokter concludeerde, dat de aangeredene met den trein was meegenomen en bogd aan om Tenzen, die noodzakelijk naar Bovencarspel naar de Groenteveiling moest, daarheen te brengen. Wie schetst echter de veront waardiging van den heer Tenzen, toen deze te Bovencarspel vernam, dat men het slachtoffer opzij van de spoorlijn, zonder eenige hulp of bewaking had ach ter gelaten. Hij belde onmiddellijk dr Tee kens weder op, deze vertrok weer aan stonds naar de plaats des onheils en vond daar den man, welke inmiddels was overleden. Waarschijnlijk was het personeel van den trein door zijn in structies gebonden, maar ergerlijk is, dat hier een mensch behandeld is gelijk men een dier wellicht nog niet zou gedaan hebben. We weten wel, zegt „Het Volk", waaraan wij dit bericht ontleenen, aan het slachtoffer was niets meer te doen, maar ergerlijk blijft het in hooge mate om een zwaargewonde zonder eenigen bijstand aan den kant van de spoorlijn te laten liggen. Knaapje overreden. Maandag morgen werd het 8-jarig knaapje van Laarhoven, in de Juliana van Stolberg- straat te Tilburg, toen hij plotseling ach ter een kermiswagen vandaan kwam, door een vrachtauto van den heer W., aangereden. Aanvankelijk meende men, dat de jongen slechts licht gewond was; men verbond een kleine schaafwonde aan de knie. Tegen den avond werd het ventje evenwel ernstig onwel en gisterennacht omstreeks vier uur overleed de kleine, vermoedelijk tengevolge van hersenschud ding. Zeeschuimers. Aan boord van een Turksch stoomschip hebben twee matrozen op aanstichten van den eige naar van het schip den kapitein en twee passagiers overboord geworpen. De ge dachte was, dat zij veel geld bij zich zouden hebben. Na hun daad staken zij het schip in brand, om het den schijn te geven, dat er een ongeluk gebeurd was. De scheepseigenaar is doodgeschoten, de matrozen ontkwamen, Door een schommel gedood. De 16-jarige Fokke Wiersma, te Oudega, is in een speeltuin met zijn hoofd met een luchtschommel zoodanig in aanraking gekomen, dat hij spoedig aan de gevol gen is overleden. Een gendarme doodgere den. Op den grooten weg tusschen Herne en Gastrop heeft men het lijk van den gendarme Frane gevonden. Het is gebleken, dat hij een auto wilde aan houden en toen door den chauffeur een voudig is doodgereden. In snelle vaart reed de chauffeur met zijn passagiers door, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. De politie heeft een belooning van 300 mark uitgeloofd voor aanwijzing van den chauffeur en zijn passagiers. Helsche machine in: slaap kamer. Op (het jn Grossensee .gelegen landgoed van den handelaar E, K. Schlie- mann te Hamburg, werd Dinsdagochtend vastgesteld, dat de telefoon]edding door gesneden was. Bij onderzoek bleek zich in de .slaapkamer van Schliemann een van'buiten aangebrachte bom te bevinden. De er aan „verbonden lont was uitgegaan. Buiten het huis waren1 nog meer bommen neergelegd. Toen mevrouw Schliemann op éen ervan: trapte, ontplofte de bom en verwondde haar rechterhand zoo ernstig, dat zij in het ziekenhuis te Hamburg moest worden opgenomen. Men vermoedt hier met een wraakneming te doen te hebben. Door een trein gedood. Op het station Luik heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De trein van Warschau naar Parijs bleef even buiten het station voor een onveilig signaal staan. Een heer en dame uit Polen, die meenden, dat de trein reeds op het station: stond, stap ten uit en „werden .door een pass eerend en trein gegrepen. Beiden jverden gedood. Ongewenscht bezoek. In den laatst en tijd wordt Zutpheu, naar wij 'in de „Zutph. Cut." lezen, bezocht door tal van vreemde zwervers. In het eerste half jaar heeft de politie aan meer personen nachtverblijf verleend dan in het geheele jaar '1929. Zeilbootje omgeslagen. Bij Stettin is een bootje van de marine ge vonden, waaraan zich nog een der inzit tenden had vastgeklampt. Hq deelde mede, dat hij met zeven vrienden :Zondag uit Uckermunde was vertrokken. Óp het wa ter waren zij door een onweder overvallen waardoor de boot jvas omgeslagen. Ze ven inzittenden zijn verdronken. Overreden. Dinsdagmorgen heeft nabij den Wageningschen berg een ernstig ongeval plaats gehad. Een dame en heer, die in Wageningen gelogeerd waren, maakten een fietstocht en reden den steilen Wageningschen berg af. Ónder aan den berg gaf de dame een teeken, dat zjj een zijweg wilde inslaan. Zij gaf dit teeken te laat en werd door een achter haaraan komenden vrachtauto overreden en tegen den grond gesmakt. Zij had een diepe wonde aan het achter, hoofd en vrij ernstige verwondingen aan de armen. Zij werd naar het ziekenhuis te Wageningen overgebracht. Kinderverlamming. In verschil lende gemeenten van Duitschland zijn geval len van kinderverlamming geconstateerd. Te Karlsruhe hebben acht kinderen de gevreesde ziekte gekregen. Te Pütterdorf bij Rastatt, een kleine gemeente aan den Rijn, zijn vier kin deren ziek geworden; een van hem is reeds overleden. In de nabijheid van de Zwit- sersche grens zyn drie dooden te betreuren. Jn sommige deelen van Zuid-Duitschland zyn voorloopig alle vergaderingen en bijeenkom sten verboden. Het baden in den Ryn en zijn zijrivieren zal wellicht ook worden ver boden, terwijl in het besmette gebied het sluiten 'der scholen kan worden verwacht. Bi ij bet baden verdronken. Gis termiddag is ten Noorden van 'de Noorderpier onder de gemeente Velzan bij het baden ver dronken de 28-jarige Duitscher Martin Bye- roffer, uit Wijk aan Zee en Duin, arbeider bij de kunstmestfabriek Meoof te Velzen. De man was met een kameraad gaan ba den. Deze laats'e keerde echter spoedig te rug; Bi. wilde naar de Noorderpier zwemmen. Hij is daarbij verdronken. Onbewaakte overwegen. Gister morgen is bij Hulk onder Hoorn een ben- zine-motorwagen van den dienst Zaandam Hoorn in botsing gekomen met een vrachtauto, die den onbowaakten overweg passeerde. De vrachtauto, behoorende aan den heer Blom te Schellinkhout, werd eenige meters mee gesleurd en geheel vernield. De motorwagen werd ernstig beschadigd. De passagiers kre gen geen letsel. De chauffeur van den auto werd licht gewond boven het oog. De .trei nen hadden ongeveer 40 minuten vertraging. Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Aug.. 2.30 u. Londen 12.08Vs12.08% Parijs 9.769.771/a Brussel 34.71—34.73 New York 2.48Vs2.48% Berijjn 59.29—59.30. A. Bruins Slot. f DRACHTEN. In dein afgeloopeo. nacht is to Rotterdam in „Eudokia" op 65- jarigem leeftijd overleden de Keer A. Bruins Slot, sinds 1901 burgemeester vain Smallingerland. Dei overledene, die tot de A.R. partij behoorde, had sinds 1910 onafgebroken zitting in. de Prov. Staten, van. Friesland. Do burgemeester van de Residentie. DEN HAAG. Naar met de meeste stel ligheid kan worden medegedeeld heeft de Burgemeester van Den Haag, Mr J. A. N.. Patijn, wiens ambtsperiode op 30 September a.s. eindigt, te kennen gege ven dat hij na zijn dan geëindigd 12- jarig burgemeesterschap niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. ERNSTIG AUAO-ONGELUK TE ELST. Drie personen gedood. ELST. In den afgeloopen nacht, om streeks 3 uur, heeft hier een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Een auto, waarin 5 aannemers uit Arnhem zaten, kwam uit de richting Nij megen. Ter hoogte van de villa van den heer Baltussen te Eist is de auto in een flauwe bocht van den weg tegen een paal gereden van de electrische straatverlich ting. Daardoor vloog de auto van den weg, kwam terecht op den hoogen berm en sloeg daarna in de 1.5 M. diepe vijver van de villa. Tengevolge van het lawaai dat hier door ontstond, kwamen omwonenden toe gesneld. Het gelukte hen, drie der inzit tenden uit de auto te halen, 't Waren de heeren G. P. J. G. Bolder, L. H. A. Hol lander en L. Rademaker, allen uit Arn hem. De bestuurder van de auto, de heer G. B. Garritsen, werd dood achter 't stuur gevonden. Bij het ophalen van de auto werd vervolgens nog het lijk gevonden van den heer W. S. Horstink, die een hoofd wonde had bekomen. De lijken werden naar de algemeene begraafplaats te Eist

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3