Uit dt Provincie. Van de Zuiderzeevisscherijtentoonstelling te Enkbuizen. De aardewerk industrie uit Huizen vindt, nu de arbeidskrachten ter visscherij moeten verminderen, veel opgang. De historische optocht te Middelburg. gisterenavond vergaderde in het Schut tershof het bestuur van „Uit het Volk, Voor het Volk", met de deelnemers aan den historischen optocht, die in zeer groote getale waren opgekomen. De voorzitter, de heer W. de Graaf, heette allen welkom en zag in de groote opkomst het bewijs, dat de geest vaardig is geworden, om een goed feest te vieren, een mooi koninginnefeest. Spr. wees op de uitgedeelde folders en verzocht ook nu die nog aan kennissen te zenden, van wie verwacht mag worden, dat zij naar Middelburg zullen willen ko men. Spr. wee® er op, dat het op tijd be ginnen met alle deelen van het program ma naast mooi weer een voorname fac tor is voor het welslagen van het feest. Nadat nog verschillende mededeelingen waren gedaan, werden aan de leiders der verschillende groepen; plattegronden van de opstelling in het stadhuis en op de Markt en eveneens bij het débarceeren der vorstelijke personen mü de Rotterdam- eche kade ter hand gesteld. Hieruit blijkt, dat de groepen, behalve de Zwitsers en de hofstoet, in de beneden gang van het Stadhuis worden opge steld. De vendels Zwitsers zullen onge veer te gelijk vanaf het begin van den Veerschen weg en van het veilingsgebouw bij 'den Ouden Vlissingschen weg, bij het Stadhuis aankomen na in gesloten auto's naar die plaatsen te zijn gebracht; voor het stadhuis aangekomen, doen dan de beide stadsboden de deur open en treden de commandant en zijn adjudant naar buiten, en brengt eerstgenoemde een sa luut aan het vaandel. Tegelijkertijd komen ook de burgemeester en de secretaris naar buiten, een roffel weerklinkt, de geweren worden gepresenteerd en de commandant legd den eed af. Hierna stellen de Zwitsers zich op in de Noordstraat, waar reeds een victoria voor den commissaris van politie en een rijtuig voor het dagelijksch bestuur van „Uit 'het VolkVoor het Volk" gereed staan en volgen de in het Stadhuis op gestelde groepen en de ruiters en sjeezen, die uit Den Helm van de gratis ter be schikking gestelde stallen en plein van de firma Dronkers afkomen. Het Middelburgsch muziekkorps laat zich dan bij' het Stadhuis hooren, tot de stoet zic'h in beweging stelt, op de Balans staat een ander korps te spelen en op den Dam weer het Middelburgsch muziek korps, dat dan mede trekt langs de Zuid zijde Dam en over de Bateauport naar de Rotterdamsche kade, waar de stoet langs de huizen wordt opgesteld, het Middel burgs muziekkorps bij het water, de Zwit sers aan heide zijden van den looper, die naar 'de rijtuigen, w.o. twee fraaie oude koetsen, leiden. Daarbij nemen ook plaats de beide burgemeesters en de eerste edelen van Zeeland. Intusschen zal het vorstelijk jacht, getrokken door een sloep met ma rine-mannen voor de 'kade zijn aangeko men en als de stoet gereed staat en het eerste rijtuig met 6 paarden is voorgere den, wordt het schip gemeerd en stijgen de vorstelijke personen uit, door den eer sten edele voorgesteld aan de heide bur gemeesters. Als allen in de rijtuigen heb ben plaats genomen, tijdens- welke han deling het Middelburgsch muziekkorps voor het eerst de Huldigingsmarsch van den heer Joh. H. Caro, opgedragen aan Willem V en zijn gemalin, ten gehoore brengt, neemt de tocht door de stad van den volledigen stoet een aanvang. In de Abdij zal even worden halt ge houden, omdat de Commissaris der Ko ningin# met zijn gasten naar buiten zal komen en met enkele woorden den Prins en de Prinses zal begroeten. Hier zal het wellicht noodig zijn den zeer gewensch- ten afstand van 5 M. tusschen elke groep eenigszins te verkleinen, doch daarna dient die afstand weer te worden her steld. In de Abdij zal weer de Huldigings marsch weerklinken. In de Koepoortstraat staat een muziek korps, dat zich laat hooren bij het pas- seeren door SpanjaardstraatSingel- straat en later bii het passeeren van den hoek VerverijstraatMolenwater, terwijl dan het Middelburgsch muziekkorps weer op den tent op het Molenwater zal zijn aangekomen en zich daar zal laten hoo ren. Ook bij het St. Jorishruggetje zal zich weer een korps doen hooren. Bij het Stadhuis staat dan weer het Middel- Een interessante stand op de Enkhuizen, die Maandag is geopend. De groote werken in Limburg. De millioenenlijn in aanbouw. Dag aan dag 'en uur aan uur rijden de treintjes om het zand te vervoeren. Zuiderzee-visschertjtentoonstelling te Eon binnenhuisje uit Hindeloopen. burgsch muziekkorps, om hij het uitstap pen der vorstelijke personen, als de Zwit sers zic'h hebben opgesteld als bij de eed aflegging, weer de Huldigingsmarsch te doen hooren. Zoowel eerst de Prins en Prinses, als later de kinderen, zullen even op den pui van het Stadhuis een blik slaan over de menigte die ongetwijfeld dan op de Markt aanwezig zal zijn. Men hoopt dan een kwartier rust te kunnen nemen alvorens de receptie in de raadzaal aanvangt. Voor den hofstoet alleen zijn een zeven tal oude stoelen welwillend door de fa milie Sprenger afgestaan, aanwezig. De anderen plaatsen zich aan beide zijden der vorsten. Als de receptie een aanvang neemt, zul len eerst achtereenvolgens de verschil lende groepen aan den Prins en de Prin ses worden voorgesteld en zullen Mr Lau rens Pieter van de Spiegel, raadspensio naris van Zeeland, Mr Jacob Hendrik Sohorer, eerste pensionaris en Ds Ane Drijfhout, deze namens alle kerkelijke deputaties, een toespraak houden. De tweede genoemde toespraak is woordelijk, die welke in 1795 werd gehouden en is aangetroffen in het archief der familie Schorer te Torenvliedt. Het laatst van den optocht komen de officieren der Zwitsers en dan het be stuur van „Uit het VolkVoor het Volk". Voor de nu volgende algemeene receptie hebben reeds 'de Commissaris der Konin gin en de burgemeesters van Middelburg, Domburg, Westkapelle en Zuidlaren zich aangemeld, en nog meerdere autoriteiten worden verwacht. Een deel van de raad zaal blijft voor hen, die zich niet laten voorstellen en voor hen, -die reeds hun op wachting 'hebben gemaakt. Men wordt echter verzocht zelf te -begrijpen, wanneer men lang genoeg heeft vertoefd en voor anderen plaats dient te maken. Intus schen heiasten zich zoowel boven als be neden twee der deelnemers met 5 weezen met de verzorging van het buffet. Na de receptie is er gelegenheid in hotel -de Nieuwe Doelen een eenvoudig diner of een kouden sdRotel te gebruiken, en nu werden ten dezen reeds verschil lende opgaven gedaan. Precies te half zeven moeten de groe pen weer opgesteld zijn als voor den eer sten uittocht, alleen vertoeft nu ook de hofstoet in de voorhal van het Stadhuis. Na den tweeden rondgang dient ieder zoo spoedig mogelijk naar het Schutters hof te gaan om zijn kleeren in te leveren en dan zijn te half negen allen genoodigd op het afgezette deel van -de Markt, om het avondfeest mede te maken, ingang tegenover het Nederlandsch koffiehuis en alleen op vertoon van de kaart en hij het vuurwerk, ingang bij- -den Schouwburg. Verschillende vragen werden nog ge steld en beantwoord en daarbij; o.a. toe gezegd, dat de kappers ook bii terugkomst des middags in het Stadhuis en voor het vertrek van den tweeden tocht aanwezig zullen zijn. De kleeren voor hen, die zich thuis verkleeden, zullen Zaterdagmorgen of -middag worden thuis bezorgd. Voor hen, die gehuwd zijn en alleen een per soonlijke kaart ontvingen, kan deze 'heden avond tusschen zes en kwart voor zeven ten huize van den heer Tavenier ook voor hun ec'htgenoote geldig worden gemaakt. De heer De Graaf sloot de bijeenkomst met de wensch en het vertrouwen, dat allen zullen medewerken om den optocht in alle opzichten te doen slagen en met een opwekking de woningen met bloemen te versieren en de vlaggen uit te steken. De verlichting. Als men vanaf Vrijdagavond de verlichting in de verschil lende deelen der stad gade slaat, zal men alle eerbied krijgen voor het vernuft van hen, die alles bedachten. Wij hebben in den afgeloopen nacht toen wij een gxoot deel van de beproeving der verlich- ting konden medemaken, althans met groote verwondering gadegeslagen wat hier door samenwerking van N.V. PZEM, gemeentebedrijven, de firma Philips en deu heer Koopmans uit Rotterdam tot stand ingebracht. De belichting der ver schillende gebouwen, de zuilen op de Los- kade, bij stations- en Koningsbrug, de verlichting van de kaden langs de binnen zijde vaa den kaaimuur met de weer kaatsing in het water, alles was zeer goed te noemen, al waren de deskun digen zelf nog niet altijd "tevreden, maar daarvoor was het dan ook een proef, die toch genomen wordt om de foutjes op ,te sporen en te verbeteren, wat na tuurlijk zal geschieden. In het programma der feesten komen nog enkele wijzigingen, die aan het ge heel natuurlijk niet schaden. De histo rische optocht zal niet te 2 nur, maar zeer waarschijnlijk reeds te kwart voor twee van het Stadhuis vertrekken, de tweede reveille zal van de Vlissingsche straat niet de Koestraat en Geere nemen, doch direct de Lange Gortstraat en de eerste reveille gaat van de Nederstraat niet de Molenstraat in, doch komt via de Dampoort en den Dampoortsingel op den ^eerschen Singel.. Etalagewedstrijd. De feest- week te Middelburg heeft gisteren een aanvang genomen, want het was de dag1, dat de etalages van de winkeliers, die zich voor den wedstrijd hebben aange meld, gereed moesten zijn en wellicht op een enkel onderdeel na ook gereed waren Het .mooie weder had reeds des middags maar vooral in de avonduren zeer velen op straat gebracht, die mede aan de hand van .onze opgave van gis teren een bezoek brachten aan de winkel straten, waar de deelnemers hunnie zaken hebben. Jammer is het dat daar gisteren uitviel de naam van den heer A. Kerk- hove in de Vlissingsche straat, want zijn keurige etalage verdient, 'evenals die van zijn overbuurman en den derden .deel nemer in die straat, ten .volle, dat men ook in dit meer van het centrum afge legen deel der stad een kijkje gaat nemen. Dit is eveneens het geval met de andere zaken, die ver van de voornaamste win kelstraten afliggen Al zijn er geker wel winkeliers, die min der gelukkig zijn geweest met hun eta lage, of wier artikelen zich voor een bijzonder mooie etalage niet erg leenen, toch is over het algemeen een woord van groote waardeering voor hetgeen is gewrocht ten zeerste op zijn plaats. Er is hard gewerkt en er zijn. schitterende re- sulaten bereikt, die onzen winkeliers stand alle eer aandoen en die getuigen .van grooten en. goeden smaak. Wij zouden er haast toe overgaan en kele zaken met name te noemen, maar achten dit zeer ongewenscht om niet voor partijdig te worden aangezien en te meer daar een jury belast is met de beoor- deeling fin wij ons in dit geval gaarne bij haar uitspraak neerleggen Er rest ons dan ook niet anders dan allen ,die nog thuis bleven zitten, op te wekken er op uit te gaan! en. te ge nieten van al het mooie, dat nu te zien is en daarmede niet te wachten totdat Vrij dag alom ook de feestverlichting zal bran den, want wij verwachten dat het dan te druk zal zijn om de winkels rustig te bekijken, vooral nu wij gisteren weer steeds meer versieringen1 en toekomstige verlichtingen ontwaarden. Het is nog niet de tijd om daarbij uitvoerig stil te staan, j want velen zijn nog piet gereed, maar er is toch al reeds alle reden om onze lezeTs buiten Middelburg toe te roepen „Kom een dezer dagen' naar Zealand's hoofdstad, want zoo mooi als de stad nu is versierd en verlicht was zij voor- nimmer." Verplaatst met ingang van '1 Sept a.s. de adj.commies bij den post-, tele graaf- en telefoondienst J. J. Versohelling van Zierikzee naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Vlissingen. S TE EENKOOL OF A N - THRAGIET is veel duurder dan centrale verwarming. Aanleg J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. '(Adv.) Goes. Morgen, 'Donderdag 28 Aug. hoopt de harmonie „Hosanna" een volks concert te geven i>p de Groote Markt Aanvang 's avonds half negen uur. Het programma vermeldt de nrs.: 1. „FlorentineT-Marsch", J .Fucik; 2. „Franzosisdhe Lustspieil, Ouverture, Ke len J3ela; 3. „Jeunesse Poudrée", suite de valses, Pr. Frahoois; 4. „Don Pas- cjuale", Grande Fant. sur l'Opera, G. Do nizetti. Pauze .5. „Die Beiden Blinden", Ouverture, E. H. Mehul; 6. „Elegie", v. d. HeggeZijnen; 7. „Ghr. Liederen-Al bum", arr. C. G. Govaarts; 8. „L'Afri- caine", Fant. sur l'Opera, Meyerbeer; 9. „Strasbourg", Marsch, Fern. Andrieu. Middelburg. Ernstig ongeluk. He denmiddag heeft alhier een droevig onge luk plaats gehad. De koster der Geref. Kerk de heer G. D., was bezig aan het verrich ten van werkzaamheden aan een lantaarn boven in de kerk. Door onbekende oor zaak is hij van een hoogte van 7 4 8 M. naar beneden gestort. Hij werd met een zeer ernstige hoofdwonde opgenomen. Op .medisch advies werd hij onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd. Sehore. Door B. en W. dezer gemeente is de volgende alphabetische voordracht opgemaakt voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openb. lagere school. No. 1 mej. J. Beenhakker te Noordgouwe, no. 2 mej. J. van den Berge te Stavenisse, no. 3 mej. J. L. R. Net te Middelburg. Wilhelminadorp. Alhier werd een aard appelplant (Eigenheimer) gerooid, die een totaal gewicht van 19 K.G. aardappelen opleverde. De pootaardappel, waaruit de plant gegroeid was woog 8,5 ons. Ierseke. Dinsdagavond vergaderde de Gemeenteraad voltallig onder voorzitten schap van burgemeester Gunning. Allereerst kwam ter tafel een verzoek van de vereen iging voor dierenbescher ming om brandgevaar in stallen enz. te voorkomen. Dhr Willemsen was voor me dewerking in dezen. De voorzitter, het roerend eens zijnde met dhr Willemsen, kon toch niet anders, doen dan voor stellen namens B. en W. dit adres voor kennisgeving aan te nemen, welk voorstel werd aangenomen Dhrn Cornelisse, de Jager en M. Scheele zullen de rekening burg. armbe stuur 1929 en begrooting 1930 nazien. Het bouwen van een ziekenbarak (voor besmettelijke ziekten) voor de diverse ge meenten zal aan Ierseee 6 ct. p. inwoner of f 240 p. jaar kosten. Dhr Willemsen voelt er niet veel voor, hij meent dat het maar weer nieuwe lasten zijn; is er niet aan te ontkomen? vraagt hij. Dhr Bom vraagt nog of de vorige bindende medewerking a 2 ct. per persoon n'u vervalt, op welke vraag toestemmend wordt geantwoord. Het voor stel wordt aangenomen. Hierna werd aangeboden de gemeente- rekening .1929; de commissie van onder zoek zal bestaan uit de hoeren M. Mol, M. Willemsen en J. L. Bom. Daarna kwamen aan de orde voorstel len, voortvloeiende uit de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen bet Rijk en de gemeenten. Getracht zal wor den zoio weinig mogelijk veranderingen aan te brengen. De oude inkomsten wa ren f 72.580, n{a 6al dit worden f 60307. ontbreken dus nog f 12.000 (ruw ge schat). B. en W. stellen voor deze te vinden uit 30 pet op de gemeentefonds- belasting. Dhr Willemsen zou er voor zijn de personeels belasting in tweeën te split sen en dan de bewoners van. groote en luxe huizen meer te laten betalen dan die van kleine huisjes; auto's en der gelijk luxe dingen zou hij zwaarder willen belasten. Dhr Bom geeft in die richting enkele vingerwijzingen, .maar dhr Scheele kan dit nieit goedkeuren, daar dan ook gebruikers voor hun1 dagelijks werk gullen moeten meebetalen. Dhr Wil lemsen geeft zijn idee in overweging aan B en W. Met die plaatsing in de 3e klasse, zoo- als voogesteld, zullen inkomensvan 600 gld. vrij van belasting zijn. Dhr Scheele wil, getrouw aan zijn steeds ingenomen standpunt, van de ver mogensbelasting 50 pot. heffen. Uitvoerig wordt aan de hand van een speciaal daarvoor ontworpen tariefschaal, de zaak besproken, waarna het voorstel van B. en W, .wordt aangenomen met 10 st. voor en 1 tegen, die van dhr Scheels. Bij de rondvraag stelt dhr Cornelisse voor den toestand aan lie Julianastraat eens ernstig te onderzoeken. Bij een flinke regenbui staat daar een .zee van water. Kan dat met wijder rioolbuizen hiet ver anderd worden? Alleen met ophooging van 50 c.M. antwoordt dhr Bom. B. en W. zullen een ernstig onderzoek instellen. Dhr de Jager vraagt naar de verbete ring van het plein aan school I en krijgt een .hem bevredigend antwoord. Dhr Scheele informeert naar de ka chels der openbare scholen. Een speciaal onderzoek zal door B. en W. worden in gesteld. Als slot komtde reinigingsdienst. Dhr Scheele becritiseert de '„Blookerwa- gen" van Goedheer. Een heel ernstig, maar reukloos debat. Daarna sluiting. Koudekerke. In de Maandag gehouden raadsvergadering waren alle leden pre sent. De notulen van de vorige vergadering werden na eenige wijzigingen vastgesteld. Bij de kasopname bij den ontvanger werd alles in orde bevonden. Op een ver zoek om subsidie stichting kraamvrou wen enz., werd overeenkomstig voorstel B. en W. afwijzend beschikt. Een verzoek om maatregelen ter be scherming van dieren bij brand werd voor kennisgeving aangenomen. De rekening 1929 werd goedgekeurd. Een verzoek van de Ghr. school dorp tot bijbouw schoolgebouw werd aangeno men. Dhr de Rijk vraagt inlichtingen inzake het contract met de gasfabriek. De voorz. 'zegt, dat bet contract alleen bepaalt, dat wij aan geen ander gelegen heid geven tot het leggen van gasbuizen in de gemeente. We zijn dus vrij in het betrekken van licht. Mitsdien bij electri- ficatie staat de gemeente vrij. Dit punt wordt aangehouden tot de heeren deskun digen aanwezig zullen zijn. Een voorstel tot verkoop zijkanten Big- gekerksche weg voor f 2,20 per vierk. M. wordt aangenomen. Alsnu komt aan de orde wijziging der verordening in verband met de wet op de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Door B. en W. wordt voorgesteld om de opcenten op de personeele belasting te laten zoo zij zijn; geen opcenten te heffen op de vermogensbelasting en evenmin op het bebouwd en de gemeente te plaatsen in de derde klasse voor de fonds belasting. Hierdoor komt de gemeen te ongeveer aan een gelijk bedrag als nu wordt verkregen. Deze regeling levert voor de geheele gemeente het voor deel op, dat er ongeveer f 25000 minder moet worden opgebracht door de burge rij. Dhr de Kroo vraagt nadere inlichtin gen en zag gaarne de cijfers inzake het verschil tusschen de le, 2e en 3e klasse. Ook Mevr. Beneker is van meening, dat het belang gediend wordt door plaatsing in de 2e klasse. Dhr Moens vraagt: is 't gewenscht om 't Zand in een andere klasse te zetten dan het dorp voor de personeele belas ting? De voorz. zegt, dat de allerlaagsten zoo na mogelijk bij den bestaanden toestand blijven. Hij geeft nu cijfers omtrent de werking der belasting in de verschillende klassen en toont aan, dat de hoogere in komens percentsgewijze tegenover de la gere niet beter worden. Het is nu als 'n proef bedoeld. Later, door de ervaring geleerd, zullen wij ons standpunt beter kunnen bepalen, daarom moeten wij ons niet binden. Mevr. Beneker kan zich niet vinden in de toelichting en meent, dat er later weer wel verhooging zou kunnen komen voor de kleinen, die van hun tekort betalen tegenover de grooten van hun overvloed. Spr. gevoelt zich vertegenwoordigster van de arbeiders en ziet zich daarom ver plicht voor hen op te komen. Dhr Lorier dankt B. en W. voor het geen door hen aan den Raad is toegezon den, doch had gaarne gezien, dat hen ook was toegezonden 't verschil tusschen de le, 2e en 3e klasse. Nu moet men zelf gaan vermenigvuldigen enz., maar mist daarvoor de noodige gegevens. De voorzitter zegt, dat de derde klasse geheel aansluit bij onze be staande heffing; na een jaarproef door de practijk geleerd, kan men beter oor- deelen. Er zullen wel eenige kleine onre gelmatigheden zijn, doch in het algemeen zijn wij aan den gunstigen kant. Dhr De Kroo merkt tegenover Mevr. Beneker op, dat hij als A. R. niet alleen de arbeiders, maar ook anderen verte-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2