No, 276 Dinsdag 26 Augustus 1930 41e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Pure! bij Huiduitslag en Huidverwonding EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET LEVENSDOEL VAN KONINGIN WILHELMINA. Buitenland, Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUID EM A. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, 'TaLs Redactie en Administratie No, li. Postrekening No. 44459. Bijkantoor to Middelburg, firma F. P. DHUIJ, Burg. Tel. No. 889. De Zeeuw TER3C!35rS!ï JESwSSN ^smDAGê k b o n n m e n t s p r ij s Per maanden, franco per post. f A.— Losse nnnamsrs S&ft P.7ÜS dor A «f,'-asrtrzitlSsa: f.4 regels elke regel ssvesr 33 et. Bij abonnement belangrijk® korting. J'* M'i'JJ'ül -.UI1 'JJJ 11111 «iiromi*«ni«rtim■i.urs». Op 31 Augustus 1898 toen Koningin Wilhelmina gereed stond de schoone maar zware taak waartoe zij geroepen was te aanvaardden richtte zij tot haar volk een proclamatie, waaraan het vol gende is ontleend. „Mijne innig geliefde Moeder, aan Wien Tk onuitsprekelijk veel verschul digd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten die nu op Mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel, dat voor beeld na te volgen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de grondwet getrouw, wensch Ik den eerbied voor den Nederlandschen Naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik wensch bij het Opper- bestuur over de Bezittingen en Koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te be trachten en naar Mijn vermogen bij te dragen tot verhooping van Uw geestelijk en stoffelijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat U aller steun, in welken ambtelijken of maatschappe- ljjken werkkring binnen of buiten het Koninkrijk gij zijt geplaatst, Mij daarbij nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede dat Hij Mij sterke, aanvaard Ik de Re- geering." Dit program, als we het zoo noemen mogen, werd bevestigd toen de jeugdige Koningin enkele dagen later in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ^plechtig werd inge huldigd. Het was eert indrukwekkende plech tigheid. De prachtig versierde kerk was tot in alle hoeken gevuld. En in die kerk was bijeen een groote schare van edelen en machtigen en voor aanstaande marmec. en vrouwen in ons volksleven. Daar waren o.a. Indische vorsten, die hun hooge gebiedster kwamen huldigen, alle Ministers, de leden van den Raad van State, .militaire en burgerlijke hoog waardigheidsbekleders, en niet te verge ten de leden van de Staten-Generaal als vertegenwoordigers van heel het volk, die straks namens dat volk den eed van trouw zouden afleggen. Precies te 11 uur hoorde men den donder van het ge-schut, ten teeken dat de Vorstin met haar gevolg net paleis had verlaten. In de kerk heerschte een plechtige stilte. Alles was in spanning, tot een heraut aan den ingang der kerk geplaatst de komst van de Koningin aankondigde. Nauwelijks was de kerk bereikt, of een. koor begeleid door het prachtige orgel zette een lied in waarvan het laatste couplet aldus luidt: Wilhelmina van Nassouwe Draag lang en blij de kroon 1 Wij steunen op Uw trouwe Zoo steune God Uw troon I Zoo blijven U bewaken Zijn God'lijk oog en hand, En alle harten blaken Voor U en 't vaderland. Wonderschoon klonk dit lied door de ruime gewelven, maar 'twas toch niet het hoogtepunt van de plechtigheid. Toen de laatste tonen waren weggestor ven nam Koningin Wilhelmina het woord. 'tWas doodstil in de kerk. En geen wonder. Baar zat op den sierlijken troon de jonge Oranjevorstin, gereed om zich voor altijd aan haar geliefde volk te verbin den. Tot in de verste hoeken verstaan baar, herinnerde zij avm den dood van Haren Vader en het regentschap van Hare Moeder, om dan te vervolgen: "ï...ans *s. d0 ore gekomen, waarin Mii, te midden van Mijn trouwe Sta ten-Generaal, onder aanroeping van Gods beihgen Naam zal verbinden aan het nederlandsche Volk, tot instandhouding den dierbaarste rechten en vrijhe id .k^GStig ik heden den hechten - die tusschen Mij en Mijn volk be- staat, en wordt het aloude Verbond tus, schen Nederland en Oranje opnieuw be zegeld. Hoog is Mijn roeping, schoon de taak, die God op Mijn schouders gelegd heeft. Ik ben gelukkig en dankbaar het Volk van Nederland te mogen regeeren, een Volk klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karak ter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het Mijne levenstaak en plicht is, al Mjne krachten te wijden aan het wel zijn en den bloei van Mijn dierbaar Va derland. De woorden van Mijn beminden Vader maak ik tol de Mijne: „Oranje kan n o o i t, j a nooit genoeg vöor Ne derland doen." Aan die plechtige belofte, straks door een duren eed bevestigd, is dl. M. ge trouw gebleven. Steeds heeft zij geleefd als onder den indruk van deze woorden. Al die jaren, zoo ras vervlogen, maar toch ook zoo rijk van inhoud, heeft dit haar levensdoel, onze Koningin voor oogen staan. Wel mag dan ook ons volk jubelen, nu straks zijn p ichtgetrouwe Vorstin, die geen oogenblik week van den weg van den plicht, Haar öOsten verjaardag viert. LEGER-MANOEUVRES IN EUROPA, Ruim een millioen soldaten. Europa is dezen zomer het tooneel van legermanoeuvres in een omvang, zooals sedert jaren niet het geval is geweest. Juist in September, als de Volkenbonds vergadering te Genève Briand's plan voor een Pan-Europa zal bespreken, zul len meer dan duizend bataljons zich op de exercitie-velden bevinden, zullen offi cieren en manschappen zich vertrouwd moeten maken met hetgeen zij in den oorlog te doen zullen hebben, zullen de leiders practische ervaring opdoen, ten einde met behulp daarvan defensiekwes ties te kunnen oplossen. De Fransche vloot heeft manoeuvres uitgevoerd langs de kust van Bretagne en van de Riviera. Twee groote manoeu vres te land gaan uit van onderstelde aanvallen van. Duitsehland resp. Italië. Begin September zullen 50.000 Franschen Lotharingen tegen een „aanval" verdedi gen. Langs de Italiaansche grens voeren Fransche alpenjagers moeilijke bewegin gen uit o.a. om. de manoeuvreer-mogelijk- heden met zwaar berggoschut te onder zoeken. Italië heeft reeds een reeks van dergelijke manoeuvres achter den rug en houdt thans oefeningen in de Alpenij- nen, waar spiegelgevechten door een en thousiaste menigte moeten zijn gade ge slagen. Spanje speelt zijn oorlogsspel aan de noordkust. Leger en vloot vereenigen zich tot afweer van een onderstelden aanval op Spanje's kolen- en ijzergebied. De oefeningen zullen tusschen 1 en 15 Sep tember plaats hebben, waarschijnlijk in tegenwoordigheid van den koning. In Engeland hebben, zooals bekend, reeds groote luchtmanoeuvres plaats ge had. Ook in de landen der Kleine En tente hebben oefeningen plaats. Alles te zamen nemen in het vredesjaar 1930 meer dan een millioen soldaten der Europee- sche landen aan manoeuvres deel. PRESIDENT LEGUIA UIT PERU GEVLUCHT. Twee militaire regeeringea. President Leguia, die sedert vele ja ren het presidentschap van Peru heeft bekleed, heeft, zooals reeds kort gemeld, zijn functie neergelegd, tóertoe gedwon gen door de opstandige beweging. Hij ls< van Lima naar de kust gevlucht, waar hij zich aan boord heeft begeven van een kruiser, die naar Panama vertrok. Niettegenstaande het succes der opstan delingen in Arequipa en andere steden in de zuidelijke provincies, bleven de revolutionnairen in de hoofdstad gisteren den geheelen dag een afwachtende hou ding aannemen en onthielden zij zich van elke openlijke daad van vijandschap tegen de regeering. Leguia bracht den middag door op de renbaan, waar hij in zijn pre sidentsloge de begroeting in ontvangst nam van een vijftigtal binnen- en buiten- landsche diplomaten. Hij ontving een aan tal telegrammen, waarin verschillende garnizoenen hun loyaliteit betuigden. Intusschen hadden de opstandelingen in het zuiden onder bevel van kolonel Cerro hun positie in het district Arequipa bevestigd en maakten zij zich meester van de naburige provincies. Laat in den avond diende het kabinet te Lima zijn ontslag in en vroeg in den morgen ver- liet de president de stad. Een militair comité te Lima nam on middellijk de leiding der zaken aldaar over en publiceerde een lijst van de le den der nieuwe regeering onder leiding van generaal Fernando Sarmiento. Terwijl gemeld wordt, dat het in het land rustig is, schijnen de betrekkingen tamelijk verward te zijn. Blijkbaar heeft een aantal jonge officieren uit Lima op hetzelfde oogenblik, dat Sarmiento zijti regeering samenstelde, onder leiding van Cerro een bijeenkomst gehouden te Are quipa, waar zij eveneens een militaire regeering hebben gevormd. Laatstgenoem de heeft medegedeeld, voornemens te zijn het congres te ontbinden; hij wil echter regeeren in overeenstemming met de hui dige grondwet Na da incidenten bij hei Vlaamsche Yser-momunent. Na de incidenten te Dixmuiden, te weeggebracht door de verstoring van de plechtige bedevaart door anti-Vlaamsche vliegers heeft prof. Daels, uit naam van het buiten de politiek staande comité, dat drie weken geleden al van het inzicht om de bedevaart voortaan onmogelijk te maken had gehoord, het volgend telegram gezonden aan minister-president Jaspar. Het comité der Bedevaart teekent pro test aan tegen de uitdagende schending van de Vlaamsche doodenhulde, wijst alle verantwoordelijkheid af inzake de gevol gen en vraagt aan den eerste-aiinister of dit het incident is, dat de regeering aan leiding moet geven de bedevaart te ver bieden. Zondag, tegen den avond, hebben een aantal uit Dixmuiden teruggekeerde, ver ontwaardigde Vlamingen op den Zeedijk te Oostende een betooglng met muziek gehouden. Toen de Vlaamsche Leeuw gespeeld en gezongen werd, kwam het tot een botsing met franskiljonsche badgas ten, waarbij verscheidene personen wer den gewond. Een paar gewonden zijn in het ziekenhuis gebleven; verscheidene Vlamingen werden gearresteerd en de Vlaamsche vlaggetjes werden door de te- genbetoogers onder den kreet: weg mot de Bochesl afgerukt en verscheurd of ver brand. Er hadden enkele arrestaties plaats door politie en bereden gendar merie, die tusschen vijf uur en half aent herhaaldelijk op krachtige wijze de orde moesten herstellen. Ernstig mijnongeluk in Opper-Silezlë. Maandagmiddag had in de Hildebrand- mijn te Wireik (Antonienhuette) een ern stig mijnongeluk plaats. Door een aard storting werd een pijler 'gebroken, ten gevolge waarvan 15 mijnwerkers werden ingesloten. Negen konden na vele uren ingespannen reddingswei kzaamheden, zwaar gewond worden geborgen. Men zal de anderen eerst na ongeveer 2 dagen kunnen bereiken. Men heeft dan ook slechts weinig hoop, dat zij nog levend geborgen zullen kunnen worden. Dit is het tweede ernstige mijnongeluk, dat' zich in de laatste 5 maanden in de Hiidebrandmijn heeft afgespeeld. Bij. die gelegenheid kwamen eveneens verschei dene mijnwerkers om het leven. De Regeeringscrlsis in Polen. De heer Pilsoedski, de eigenlijke dic tator in Polen, ofschoon hij er steeds de voorkeur aan geeft zich officieel met een gewonen ministerspost te belasten, zal zich, als wij de berichten daaromtrent vertrouwen mogen, nu de oppositie ge vaarlijker wordt, niet meer op den ach tergrond houden, maar de leiding ook of ficieel op zich gaan nemen. Pilsoedski's strijd met het parlement duurt nu reeds eenige jaren. Voor den sdhijs houdt hij daarbij nog steeds aan de grondwet vast en daardoor kan de Landdag zich aan zijn beslissingen niet onttrekken. Maar praetisch komen die be slissingen toch altijd neer op de verda ging van het parlement Pilsoedski kan in zijn dictoriaal systeem de dwarskijke- rij van den Landdag niet gebruiken en mitsdien schakelt hij hem telkens, als hij de gelegenheid er toe krijgt, uit. Men weet het, zegt de Nederl., Pil soedski is een. man van enorme verdien sten voor Polen. Van zijn jeugd af heeft hij onder het tsaristisch regime voor zijn tand gewerkt en hij heeft er verbanning en gevangenisstraf voor over gehad. Voor de Poolsche patriotten is hij dan ook al tijd de groote man geweest en die bewon dering werkt nu nog na, ook als men hem nu meent te moeten bestrijden. Zelfs bij socialisten, in wier rijen hij streed, doch die hij nu sedert eenige jaren verlaten heeft, is die oude bewondering voor den nationalen held nog- niet verdwenen en wanneer Pilsoedski maar pen beetje soe peler wilde zijn, dan zou men zelfs daar nog geneigd zijn veel van zijn daden uit de latere jaren weer over 't hoofd te zien. Pilsoedski zal dan nu waarschijnlijk zelf premier worden in zijn land. Zater dag toch heeft het ministerie Slawek be sloten, zijn ontslag aan te vragen en blij kens een officieel bericht wordt deze ont slagaanvrage gemotiveerd met deze re den: Slawek is overwerkt en kan niet te gelijk èn leider dor regeering èn leider van het regeeringsbloc zijn. Het gevolg dier ontslag-aanvrage is geweest, dat de president der* republiek, maarschalk Pil soedski gevraagd heeft een nieuwe regie ring te vormen en deze zal vandaag ssse- dedeelen, of hij het zal doen of niot. Het aftreden van hot kabinet Slawek, dat nu circa vijf maanden aan het be wind is geweest, wordt als een gevolg beschouwd van het te Krakau gehouden congres van de oppositie-partijen. Uit do gebeurtenissen der afgoloopen dagen kon inen reeds de coneïuste trek ken, dat do oppositie niet van plan wao zich langer onder do dictatuur en da voortdurende vérdaging van den Land dag te schikken. De partijen wenschen, dat do Landdag ten spoedigste nu bijeen geroepen wordt en koeren zich tégen do tot nu toe gevolgde tactiek den bijeenge roepen Landdag te verdagen en zijn zit tingen te beletten. De oppositie wil daar om op 14 September a.s. in twintig groo te steden massa-betoogingen houden, volgens de plannen door het congres tc Krakau opgesteld, Verwacht wordt, dat Pilsoedski, zooals gezegd, thans zelf aan het hoofd der re geering zal komen te staan, geassisteerd door zijn rechterhand Beck. Doze tegen zet van Pilsoedski bedoelt blijkbaar, in druk te maken op de oppositie, die in- plaats van te strijden togen een plaats vervanger van den maarschalk, zich thans geplaatst zal zien tegenover Pilsoedski zelf. Door dit optreden wordt geen direc te verandering gebracht in do sedert maanden heerschende binnenlandsche po litieke crisis, doch. wel zal deze thans in een beslissend stadium gebracht worden. Volgens nadere berichten heeft Pil soedski de opdracht tot vorming van. een Kabinet aangenomen en is hij óok reeds met de- vorming daarvan gereedgekomen. Het nieuwe kabinet verschilt dus in samenstelling niet veel van het oude, al leen kolonel Beek, de leider van hét bu reau van Pilsoedski, is er als minister zonder portefeuille bijgekomen. Verdachte branden in Boekarest In de laatste dagen zijn in Boekarest drie douanebergplaatsen afgebrand, waar- door de politie het vermoeden heeft ge kregen, dat de branden door de ambtena ren zelf veroorzaakt werden, die op die manier het onderzoek naar verduisterm- gen willen onmogelijk maken. De Rnsslsohe graanoogst. Naar thans in een bericht uit Moskou gemeld wordt, is de Btand der uitvoering van het algemeen plan op 20 Augustus ongeveer 33.9 pCt. geweest van het eigen lijke plan, zoodat, terwijl s/8 van de maand verloopen zyn nog niet veel meer dan i/g van het noodige graan is binnenge komen, g? wordt 4e nsdrok op gelegd. Binnenland. Verminderde ontvangsten der spoorwegen. De Nederlandsche handelspolitiek. Buitenland. Verschrikkelijke hongersnood in China. Mijnongeluk in Opper-Silezië* De Regeeringscrisis in Polen. Legermanoeuvres in Europa. Hendrikse Oo's Bank N.V. loes dat dit getal volkomen ontoereikend is en dat het gevaar voor een catastrophe in het plan blijft bestaan, Ook het verloop van den herfstuitzaai geeft aanleiding tot ernstige klachten. Het commissariaat van landbouw heeft een verordening uitge vaardigd waarin de dorpsautoriteiten met de strengste maatregelen bedreigd wor den, wanneer deze uitzaai niet het g®- wenschte resultaat heeft. Em groot aantal dezer autoriteiten is van zijn functie ent- heven. Leningrad voorheen, en thans* Leningrad, de vroegere hoofdstad van het Tsarenrijk, heeft volgens de pas be ëindigde volkstelling 2.026.006 inwoners. De stad heeft hiermede haar bevolkings cijfer van vóór den oorlog bijna waar be reikt, In de maatschappelijke samocstel- i ling van do bevolking is echter een gron- dige wijziging gekomen. Ia plaats van de voor een groot deel uit adellijken en re- geeringsambtenaren bestaande bevolking van Petersburg, beboeren de tegenwoor dige' inwoners overwegend tot da proleta rische volksklasse. Dezo wonen vooral in do fabrlskswijk don stad. Hot „Newa-dis- trict", de luxueuce wij!;:, waar do mach tigen uit het. Ts&riatóecbo Rusland zich ophielden, ligt mg goheel verlaten. Ook hot stadsbeeld van Leningrad ondergaat langzaam maar zeker veranderingen on der do communistische maatschappij. Vol gens de laatste vorordoning van do plaat selijke Sovjet zal het beroemde standbeeld van Petar de Groote, dat staat in de na bijheid van de voormalige zomerresiden tie van den Tsaar, worden gesloopt. Da kazernes van do vroegere garde-cavalle- rie zullen thans tot tehuizen voor zeelie den worden verbouwd. Bovendien zal de geheel© rechtervleugel van het „Alexaa- der-Paleis te Zarskoje Selo in een sana torium voos fabrieksarbeiders wordoa veranderd. Verschrikkelijke hongersnood' in China. Een Roomsch zendeling schrijft als volgt over den hongersnood in de Ghi- neosche provincie Sjensi: Nogen millioen menschen verhongeren daar. Een gebied, dat acht dagen autorijden vereischt, oin er dwars doorheen te trekken, ligt in den laatsten doodstrijd. Het Amorikaansche Roode Kruis stuurde een autokaravaan met meel. Zij werd beroofd, do wagens verbrand, chauffeurs en leiders tot op 't hemd uitgeplunderd. Men stuurde zaai- koren. Het wordt trots militaire bewaking opgegeten. De zon brand op duizend lij ken, die door niemand begraven worden, omdat men de pest schuwt of omdat men te zwak is om een spade op te heffen. De kanalen liggen droog, de onafzienba re vruchtbare velden liggen veronacht zaamd en onbebouwdHet verschrik kelijkste is nog de toestand in de omge ving van Tongsjoefoe. Daar zag ik voor het eerst hoe een hoop wild blaffende honden tandenknarsend van een kinder lijk wegvluchtten, het verscheurde over schot van een tot op het been vermager den jongen. Steeds meer lijken liggen op de straten, soms er dwars overheen. Een lijkenlucht verpest de atmosfeer. Juist als wij voor de vervallen muren van Tong sjoefoe komen, is men bezig op honden te jagen. Ze verscheuren de lijken der men schen en de menschen vangen de honden en eten ze op. De dieren zien er niet uit gehongerd uit. Met walging denkt men MM Writ veracsileiöl: htibbm gegotsn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1