Gemengd Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. Het leven van den Walcherschen land bouwer in vroeger dagen. Weth. om hun orediet te verieonew van f 600 voor versiering der Markt ter gele genheid van het inmiddels plaats gehad hebbend bezoek van de Koninklijke Fa milie en versiering der Markt en verlich ting van het raadhuis met gas-illumi- natie ter gelegenheid der herdenking van den öOsten jaardag der Koningin op 3 September a.s,, waarover in de zitting van 5 Aug. 1,1, dé stemmen staakten. De door den heer 't Gilde uitgesproken mee ning, dat daarvoor in den voltalligen raad eeu meerderheid zou z'ijn kwam niet uit, want de heer Claessen, die speciaal voor deze vergadering van de Belgische kust naar Axel was gekomen stemde tegen. Deze bleek ook niet te gevoelen voor een gas-illuminatie, doch wenschte een moderne belichting met schijnwerpers. De heer 't Gilde stelde voor aan Burg. en Weth. voor dusdanige verlichting een cre- diet toe te staan van f200. Dit gaf tot een uitvoerige bespreking aanleiding. De heer Dieleman was van oordeel, dat 'het aan de waardigheid van den raad zou te kort doen, als nu, na het verworpen voor stel van Burg. en Weth. langs een omweg toch nog in totaal f 500 werd binnenge sleept, en waarschuwde dat men zich op die wijze niet door Burg. en Weth. moest laten beetnemen en verklaarde daartegen wakker te zullen blijven. De heeren Oggel en Kruijsse wezen er op, bereids te hebben verklaard voor de voorgestelde verlichting niets te gevoelen, aangezien h.i. het gebouw er zich niet voor leent. Het voorstel voor de moderne verlichting werd .echter verworpen met 7 tegen 4 stemmen, zoodat bij de fees ten de medewerking van het gemeentebe>- stuur zich zal bepalen tot versiering der markt. In de vorige vergadering was naar aanleiding van ,een adres van den ge meen te-ontvanger, den heer W. A. den Boggende, besloten diens zekerheid-stel ling te verlagen van f 13.000 tot f 7000, in plaats van f 6000 zooals deze ver zocht. Thans was van hem een schrijven ingekomen, waarbij hij te kennen gaf met spijt te heben geconstateerd, dat de raad zijn verzoek niet heeft ingewilligd, en dat, omdat de eene dienst de andere waard is, hij mededeelt, niet bereid te zijn, langer de administratie van het grondbedrijf te voeren. Uit de van wege Burg. en Weth. hier omtrent zoowel schriftelijk als mondeling gegeven jpelichting blijkt, dat indertijd het grondbedrijf is ingesteld tijdens het beheer yan den vorigen gemeente-ont vanger, en deze zich bij de besprekingen met Burg. en Weth. had bereid verklaard de administratie te verrichten en dat de tegenwoordige ontvanger dat werk bij de aanvaarding zijner taak zonder meer heeft overgenomen. Hij kan echter O] grond zijner instructie niet tot dit ver plicht worden. Aangezien een administra teur daartoe moet worden aangewezen, stelden zij voor een .nieuwe verordening betreffende de administratie van het Grondbedrijf, en een instructie voor den administrateur te ontwerpen, en om zijn salaris te bepalen op f 100. Naar aanlei ding van de hiervoor te doene uitgaaf stelden zij verder voor, aan den gemeente ontvanger .met ingang van 1 Januari a.s. een kantoor aan te wijzen in het gemeen tehuis. (Thans wordt den ontvanger voor het inrichten van een kantoor ten zijnen huize f 100 's-jaars vergoed.) Hij zal dan zitting moeten houden Maandag en Woensdag vanj 9 tot 12 uur en Zaterdags van 9 uur v.m. tot 1 uur namid. Door den heer 't Gilde werden Burg. en Weth. pver deze voorstellen heftig aangevallen. Z.i. doen ze hun laatste voor stellen om den ontvanger te pesten, ter wijl het geen voordeel voor de gemeente zal zijn en minder geriefelijk voor de burgerij, die thans op elk tijdstip geholpen wordt. De heer Oggel voerde er tegen aan, dat de ontvanger hier iederen dag zit, dan moet alleen diens instructie gewij zigd worden. De voorzitter verzocht, als zijnde niet oorbaar dat woord „pesten" terug te nemen, doch de heer 't Gilde ver klaarde er geen ander woord voor te kun nen vinden. Naar aanleiding van het slot- betoog van den heer 't Gilde gaf de voor zitter te kennen, daarop om zijn inhoud niet tei willen antwoorden. De heer Dieleman had ook bezwaar te gen de voorstellen. Hij acht een bezoldigd administrateur niet noodig en meent, dat dit werk zonder meer aan de secre tarie-ambtenaren kan worden opgedra gen. Die moeten er hun uren toch werken. De heer Van de Bilt kwam op tegen het verwijt dat Burg. en Weth. baantjes zou den scheppen, aangezien dit alleen een gevolg is van de houding van den ont vanger. Ook de voorzitter en de wet houders kwamen daartegen op. Hetgeen zji thans doen, spruit voort uit de han deling van den .ontvanger, die zij niet in juiste woorden wenschen te kwalificeeren. Zij wijzen er op, dat het toch niet aan zou gaan, werk, dat de eene ambtenaar neer legt, omdat men er hem op grond zijner instructie, niet toe kan yerplichten, zon der meer aan anderen .op te dragen, die daar evenmin toe kunnen verplicht worden. Weth. Oggel wees er op, dat het hier een geschil is tusschen den ontvanger en den gemeenteraad. Omdat de raad niet geheel aan zijn verlangen .voldeed, laat hij de gemeente nu met dit werk zitten, in plaats van dankbaar te zijn, dat de zekerheidsstelling van f13.000 tot f 7000 is teruggebracht. In plaats yan den ontvanger te verdedigen meende hij, dat in dit geval de leden van den raad op moesten komen voor de eer en waar digheid van dm gemeenteraad. Da voor stellen betreffende de administratie van het grondbedrijf zijn met 8 tegen 3 en die betreffende de plaats van bet kantoor van den ontvanger met 9 tegen 2 stem men aangenomen. Naar aanleiding eener vraag van den heer Van de Bilt gaf de voorzitter te kennen, dat het op een misverstand of gemis aan kennis der omstandigheden moet berusten, dat aan een Katholieke werkman in dienst op de gasfabriek op een verplichten Katholieken hoogdag geen vrijheid zou gegeven zjjn om zijn kerke lijke plichten te vervullen, terwijl die wel gegeven worden op de bid- en dankdagen der Protestanten. Maatregelen zullen wor den getroffen, dat daarmede in de toe- komst rekening wordt gehouden. Naar aanleiding van het deze week voorgekomen ongeval bij den onbewaak- ten overweg, vroeg de heer 't Gilde bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op bewaking. De voorzitter js wel bereid, dat Je bevorderen, doch verwacht geen resultaat. De heer 't Gilde informeerde, of er iets van bekend is, of door den: heer Jenny Weijeirman nog een verdediging is gevoerd tegen het rapport der commissie cndor voorzitterschap van den pud-minister Aal- berse, over zijn berekeningen tegenover die van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening, met betrekking tot de plan nen der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding. De voorzitter raadde 'hem aan, inlich tingen te vragen aan den Directeur van het Rijksbureau of aan den betrokken Mi nister. (Tem. CrtT) Het Beeldenhuis, B. en W. van Vlissingen herinneren er aan, dat het „Beeldenhuis" ten behoe ve van de Kon. Mij „de Schelde" is ont eigend en spoedig zal worden afgebroken. Dat hierdoor een der weinige monumen ten van geschiedenis en kunst, welke Vlissingen nog over heeft, zou verdwijnen, zouden B. en W. zeer betreuren. Zij meen den dan oo'k in den geest van den Raad te behandelen, toen zij1, daarbij terzijde ge staan door den gemeentearchivaris en de monumenten-commissie, in overleg met den architect van het Rijksmonumen tenbureau pogingen aanwendden, welke tot behoud van den gevel van „het huis met de beelden" zouden kunnen leiden. Het verheugt hen te kunnen mededeelen, dat deze pogingen met succes ziju be kroond. De directie van „de Schelde" heeft de kans op behoud van den gevel geopend, door haar voornemen kenbaar te maken, dat zij den gevel aan de gemeente wilde schenken. B. en W. hebben toen onmid dellijk de noodige plannen beraamd cm den gevel voor de gemeente te behouden en zich om financieelen steun gewend tot de provincie en het Rijk. De Provinciale Staten namen het besluit een bijdrage toe te 'kennen van 10 pet. der kosten tot een maximum van 1000 en de minister van O., K. en W. verklaarde zich bereid de toekenning te bevorderen van een rijks subsidie van 50 pet. tot een maximum bedrag van 8750. Dat het behoud van het monumentale bouwwerk voor de ge meenschap in het algemeen en voor Vlis singen in het bijzonder van groot belang mag worden geacht, moge ook blijken uit het feit, dat de regeering in het algemeen dienst: ontvangsten 7798.98, uitgaven 7740,80, goed eiot f 62.18. Aangeboden werd de gemeentebegroting voor 1931. Besproken en goedgekeurd werd de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1931; vertoonende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 3114.805, Ge wijzigd werd de gemeentebegrooting voor 1030. In de rondvraag vroeg de heer Cop- poolse een lantaarnpaal, dewelke pas door een auto-aanrijding is stukgereden, bij herplaatsing zoodanige plaats te ge ven, dat zij minder gevaar voor het ver keer oplevert. Hem werd toegezegd, dat zulks zal gedaan worden. De heer P. Janse wees op het rijwielpad, bij Klein- Valkenisse, dat aansluiting geeft aan den straatweg op het rijwielpad, dat langs de duinen loopt, door de losliggende sintels is het onberijbaar. Hem werd medege deeld, dat het in de bedoeling ligt van het hoofdbestuur van de vereeniging „rij wielpad Walcheren", door teering ter ge legener tijd de zaak in orde te brengen, Ook vroeg de heer Janse wanneer we ook in onze gemeente gebruik zullen kun nen maken van electricitei't en of het niet wenschelijk zou zijn ook hier zooals el ders gebeurt door het houden van een of meerdere vergaderingen de inwoners in lichtingen te verstrekken over electrici- teit. De voorzitter zeide niet in staat te zijn te kunnen mededeelen, wanneer onze gemeente aan de beurt is, van aansluiting aan de electrische centrale en wat betreft het houden van genoemde vergaderingen vond hij het wenschelijkDr te wachten tot kort voor de electrifieatie der gemeente. Hierna sluiting met dankgebed. Zouielande. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad alhier voltallig. Mede- deeling werd gedaan, dat Ged. Staten de wijziging der begrooting 1930 en het be sluit tot verkoop van grond aan den heer Adriaanse, hebben goedgekeurd. Ingeko men was een schrijven van den Raad van State, waarin meegedeeld wordt, dat er gelegenheid bestaat voor de gemeente om haar beroepschrift inzake een aanslag in de forensenbelasting nog nader schrifte lijk en mondeling toe te lichten. Daar meerdere toelichting onnoodig wordt ge acht, wordt dit schrijven voor kennis geving aangenomen. De begrooting der gezondheidscommissie te Veere voor 1931 wordt voor nota aangenomen. B. en W. stellen voor de gemeente-reke ning 1929 voorloopig vast te stellen. De heer Maas brengt, als lid der commissie van onderzoek, rapport uit. De rekening is in orde bevonden. Naar aanleiding van den staat van oninbare posten, waarop de heer W. P. Johse van Bigge-kerke voor komt voor 2.hondenbelasting, ont staat eenige discussie. De heer Koppejan meent, dat hij zoowel behoort te betalen als de anderen en spreekt van onwil in- plaats van onmacht. De voorzitter meent, dat het toch wel meer onmacht dan on wil is. De rekening en de staat van onin bare posten worden z.h.s. vastgesteld. Het batig slot van den gewonen dienst be draagt 809.7014 en van den kapitaal- dienst 87.78. De ontwerp-begTooting 1931 wordt aangeboden. De begrooting 1930 wordt nogmaals gewijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Kop pejan door wie het bord aan den Duin weg bij den heer J. Koppejan C.Jzn., is geplaatst. De voorzitter antwoordt, dat hij niet zeker weet wie opdracht tot plaat sing he'eft gegeven, maar hij denkt, dat de grootste onderhoudsplichtige van den Duinweg het heeft gedaan. Hetgeen op het bord staat is niet juist, want de Duin weg is geen gemeenteweg en de onder houdsplicht berust bij de aangelanden, dus als een onderhoudsplichtige dit bord heeft geplaatst, doet hij zichzelf daar mede schande aan en niet het gemeente bestuur. Hieruit volgt een bespreking over de verharding van den Duinweg, die na tuurlijk buiten de orde is, en geen resul taat oplevert. De heer Verhage klaagt, dat het hout gewas in den Duinweg zoo onoordeelkun dig is opgesnoeid en vraagt of de deuren al aan den vuilput zijn bevestigd. De voorzitter zegt, dat het hout flink is op- gesnoeid, maar dat was ook noodig; hij meent, dat het goed gedaan is. De deuren zullen niet meer aan de vuilput worden bevestigd, aangezien ze telkens uit bal dadigheid stuk gemaakt worden. Sluiting. Axel. Door den voorzitter was de ge meenteraad opgeroepen tegen Donderdag morgen, in d>e eerste plaats om te be slissen over het voorstel van Burg. en VIII. Neen, als ik dan terugdenk, was 't in mijn jeugd mooier. Stel u voor: Een jon gen met hoogen hoed en korte broek van schreeuwende pilo, blauw lakensche rok, fijne kousen en veelkleurige kouse banden met mooie poes eitjes, een groene parapluie mot koperen stok en boenen handje met dito stokje er in voor hand vat, onder zijn linkerarm gedragen. Denk u daar naast: (indien ten minste pad of weg dit toe liet), of anders voor hem uit, een meisje, getooid met mooie kap- hoed en vorder hoofdtooisel, een fijn ge plooide mooie doek, waaronder een sier lijke beuk, die van achteren slechts met een mooi randje en van voren in den vorm van een hartje op de borst zicht baar kwam. Zie voorts haar mooie greiro keus en haar fijne voorschoot, die haar in t rond slechts voor de helft bedekts, de andere helft was voor het greine keus en ook 10 c.M. korter dan haar keus, zoodat dit ook van onder zichtbaar was. Om haar midden had ze een mooi flu- weelen paars lint. De kleur werd geno- mon om een goed geheel te vormen met doek en beuk. Haar jak stond fijn en net jes en op haar schoenen had ze een paar mooie zilveren gespen. Zie ze zoo beiden marcheeren, het meisje op haar rechter arm de faalje en in dien hand een fijn parapluietje voor het lijf gedragen, haar linkerhand in de rechterhand van d'r jongen. Als er zoo nog eens een paartje in Middelburg te zien was, werkelijk, ik nam mijn fiets en reed er heen! In het midden der vorige eeuw waren onze boerenmeisjes wel met een eerbaar gewaad gekleed, de eenvoud echter was zoek. Behalve met de reeds genoemde ver sierselen, gingen ze aldus getooid kerk waarts of ter feest. Achter de gouden krullen een paar gouden spelden met effen koppen. Een paar gouden strikken met paarlen aan die krullen en een gou den naald dwars over het voorhoofd (gou den voorhoofdsiersel), drie A vier breede ■gouden ringen aan de vingers, (één effene en 2 of drie gewerkte). Een mooie beugel- taach met een mooie bloem en de initialen van haar naam er op geborduurd met mooien zilveren beugel, dito ketting en schaar. Deze was aan de rechterzij even onder de voorschoot met een flinken zilveren haak gehecht aan d'r keusebanden, welk zaakje ruste op de rand van het keurslijf. Kerk waarts gaande hadden zij: een mooien bijbel met oud en nieuw testament, en goud op snee, met zilveren sloten en ■dito hoeken. Natuurlijk met de sloten naar boven gedragen. Des Zondags na hun kermishouden, (spelenrijden) droe gen ze hun gebloemde jak en kermisdoek en beukl In den winter of bij regenachtig weer droegen ze op haar rechterarm een flinke faalje met breede zilveren haken en oogen. Bij koudo hingen zo dit ding over hare schouders en bij regen (het was dubbel) deden ze heel voorzichtig de helft daarvan over d'r mooie kaphoed, Boven dien droegen ze In den winter een mooie besneden kerkstoof met koperen hengsel, onder de faalje in haar rechterhand. Zoo beladen gingen ze kerkwaarts. Ont moetten ze onder weg soms hun jongen, dan mochten ze dien selfd niet groeten, hoogstens 40 pot. van de kosten als sub- sidie toekent. Om den gevel te behouden, moet hij op een geschikt terrein in het oude gedeelte der stad worden herbouwd vóór een nieuw op te richten pand, dat door verhuring voor een deel rendabel zal kunnen wor den gemaakt. In overleg met den rijksarchitect werd als meest geschikt terrein uitgekozen de aan de gemeente toebehoorende grond aan de Hendrikstraat, tusschen de Nieuw- straat en de Gravestraat. De kosten van afbreken en weder op richten van den gevel en het bouwen van het nieuwe pand, zijn geraamd op 32.500 gulden. Vermoedelijk kan door verhuring van het gebouw van dit bedrag ongeveeT 15.000 rendabel worden gemaakt, zoo dat 17.500 overblijft, waarin de .pro vincie de maximum bijdrage van 1000 toekent en het Rijk 50 pet. of 8750 en voor de gemeente overblijft 7750, in welk bedrag echter de verkoopswaarde van den 'grond ad 5500 is begrepen. B. en W. stellen voor den gevel te aan vaarden, hem voor rekening der gemeente af te breken en opnieuw voor een te bou wen pand te plaatsen, hetwelk door het woningbedrijf kan worden geëxploiteerd en het ten laste der gemeente blijvende bedrag in een te sluiten geldleening op te nemen. Ontslag. B. en W. stellen voor den heer M. Boll, met ingang van 1 September overeen komstig zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar in het handteekenen aan de A. v. N. O. Benoeming. Ter benoeming van tijdelijke leeraren aan de avondschool voor N. O., worden voorgedragen: A. Bertijn en E. de Kat, beide voor lijn- en machineteekenen; S. Nederhof voor lijn- en bouwkundig tee kenen en D. P. Meijler voor wiskunde. Bovendien worden voor de vacatuTe- Boll aanbevolen de heeren K. H. Stad te Garmerwolde, J. F. J. van Hulst te Slie- drecht en E. F. M. Kodls te Bergen op Zoom. Grondverkoop, enz. B. en W. stellen voor igoed te keuren, dat zij enkele perceelen weiland nabij „de Vygeter" voor de gemeente hebben ge kocht. Verder Stellen zij voor aan F. J. Desein nog 792 M2. grond te verhuren, naast hetgeen hij reeds in huur heeft. Benoeming. B. en W. stellen voor te voorzien in de vacature aan de U.L.O.-school, door over plaatsing van den heer F. de Meyer van school K. naar de U.L.O. Vergoeding. B. en W. stellen voor overeenkomstig het desbetreffend verzoek aan de Vlis- singsche schoolvereeniging nog 1625 te vergoeden over 1928, voor een bovental lige onderwijskracht. Voor de Vereeniging voor L. O. op Ger. ■grondslag wordt 314 voorgesteld voor uitbreiding van 't aantal leesboeken: 180 voor eerstgenoemde vereeniging voor een projectielantaarn en voor gordijnen van landhuisstof; voor de vereeniging voor Chr. U. L. O. 343 voot het aanschaffen van een boekwerk. Rekeningen der bedrijven. De volgende rekeningen over 1929 wor den ter voorloopige vaststelling aange boden; havenbedrijf ontvangst 57.110 en uitgaaf evenveel met een uitkeering aan het reservefonds van 8.765, waardoor dit 53.967 is geworden; van het bad- bedrijf met een eindcijfer van 15.821, waarbij 4095 in het reservefonds is ge stort, dat nu 6949 groot is; van het grondbedrijf met een batig slot van 28.927, dat de reserve op 73.781 bracht; van de groente- en fruitveiling met een eindcijfer van 14.841 en een bijdrage uit de gemeente voor dekking van het tekort van 4673; van de zee- mans- en visschersbeurs met een goed slot van 2513 en van de gezondheids commissie met een eindcijfer van 1055 en een bijdrage uit de gemeentekas van 655 in de kosten der commissie. B. en W. bieden den raad nog ter vast stelling aan de volgende rekeningen 1929: van den reinigingsdienst, eindcijfer 67.246, met een ontvangpost van 66.601 als dekking van het tekort door de gemeente; van het burgerlijk armbe stuur met een goed slot van 1954 en een bijdrage van de gemeente ad 46.500; van het burger weeshuis met een goed slot van 1844 en een subsidie van de gemeente ad 2850; van het gasthuis veel minder melt hem samengaan. Dat vond men flauw. De boeremeisjes, breed gekeusd, rond als een tonnetje, en de s'tadsdam,es met hoepelrokken. Dat was potsierlijk! Over' de beugeltasch der vrouwen wil ik nog vertellen, dat daarin nog een bij- tasohje was, dat mede met een zilver beugeltje gesloten werd en diende voor' wit geld, wijl het andere doel rood of kopergeld bevatte. Bedroeg die inhoud van do twee gulden tot. een rijksdaalder, dan was dat wel een rijke boeren deerne. De inhoud van haar gestreepte vrouwen zak, die zij toen droegen, evenals nu nog, bestond uit een mode gebloemde zak doek. Geen witte, 'die werd alleen gedra gen hij begrafenissen en door enkele be jaarde en gefortuneerde vrouwen. Door de mannon in 't geheel niet, Verder een beu- goltasohje, dikwijls met kraalwerk of an dore dingen versierd en met rilveren beu geltje. Dit diende bij gemis van een groote beugeltasch, of als ze 'die niet aan had den, wijl ze die niet droegen als ter kerke, ter feeste of ter markt gaande. Ook een zilveren pepermuntdoosje. Dit gevuld met heele kleine pepermuntjes. met een goed slot vas Tfo ra tod sub sidie van de gemeente van 85200 en in uitgaaf een bedrag van 800, hetwelk wordt overgebracht naar het dienstjaar 1930 ter bestrijding van een deel der kosten van de voorgenomen uitbreiding der centrale verwarming; en van het woningbedrijf met een eindcijfer van 10030, na verantwoording in uitgaaf van aan de gemeente betaalde aflossing van 778, w.o. 170 aflossing van het kapitaal der v.m. Kazerne Koning Wil lem III. Ongelooflijke goedgeloovig- heid. Vrijdag stond te Charlottenburg een jeugdig koopman met zijn vrouw terecht, Kolf Platho, de zoon van een hooggeplaatst amb tenaar bij de spoorwegen te Koningsbergen, beschuldigd van voortgezet bedrog en valsch- heid in geschrifte. Platho was tegen den wensch van zijn ouders op 20-jarigen leeftijd gehuwd en was naar Berlijn gegaan, waar hij bij een bank een baantje had weten te krijgen van 60 M. j>er maand. Hgt jonge paar slaagde erin, zich in te dringen bjj den „Geheimen Regie- rungsrat" Georg Weiss, in wiens woning zij eenige kamers kregen. Platho wist den heer Weiss wijs te maken dat hij, als bankbeambte gemakkelijk gelden tegen een rente 48 pet. kon plaatsen. Da „Regierungsrat", die een blind vertrouwen stelde in zijn jongen vriend, gaf hem zonder verder te informeeren, een. bedrag van 70.000 M. om te beleggen. Om het vertrouwen van den ouden man te versterken, overhan digde Platho dezen nu en dan kleine bedragen als rente. In Febr. '20 stierf de hoer Weiss zonder eenig vermoeden te hebben, dat al zijn spaarduitjes er door waren gebracht door zijn jonge vrienden. Mevrouw Wieiss, die al even groot vertrouwen in Platho stelde, gaf dezen, niets kwaads vermoedend, haar laatste 10.000 M., die den zelfden weg gingen als de 70.000 M. In Sept. "29 kwam het bedrog toevallig uit doordat de bank bij vergissing een voor Platho bestemde afrekening aan mevrouw Weiss zond, waaruit de weduwe tot haar schrik ervoer, dat op haar conto in plaats van de 80.000 M. plus hooge renten, nog slechts 90 M. stond. Het O. M. eischto drie jaar tegen Platho, tegen dions vrouw drie maanden. Zwendelaffaire te Keulen. De politie te Keulen is een groote zwendelaffaire op het spoor gekomen. .Voor drie maanden werd het lijk van een Pool gevonden, die gedood wa.s door een revolverschot. Een zekere Frau Felschor, die in de wo ning op dat oogenblik aanwezig was, werd gearresteerd, oqder verdenking schuldig te zijn aan don moord. Het .bleek echter, dat de Pool zelfmoord had gepleegd, nadat hij een bedrag van 100.000 Mark, dat de verdachte hem gegeven had, verspeeld had. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de gearresteerde dame, dia veel relaties had bij Keulsche kooplieden, zich schuldig had gemaakt aan groote zwendelarij. Onder voorgeven voordeelige beleggingen te weten, had zij de laatste jaren een bedrag van 250.000 tot 300.000 Mark weten te krijgen, waarvan bij haar arrestatie .nog 70.000 M. over was. De rest had ze met den Pool opgemaakt, behalve een klein gedeelte, dat gebruikt was om „rente" uit te keeren. Ruim 20 bekende personen werden de dupe van haar „beleggingskunst". Geëlectrocuteerd. Een jong telefoonbeambte werd in een straat te Brook lyn onder de oogen van drieduizend ontstelde en machtelooze toeschouwers geëlectrocuteerd. De ongelukkige was ia aanraking gekomen met een kabel van het hoogspanningsnet, waar aan hij met zijn in brand geraakte kleeren bleef hangen. Men kon hem tenslotte uit zijn positie bevrijden, doch hij overleed spoedig daarna. Vriendelijke pensiongast. Het Heveadorp bij Arnhem werd in rep en roer gebracht door een pensiongast, die drie dagen in het pension van den heer R. had vertoefd en toen zonder betalen wilde vertrekken. Bo vendien wilde hij een gouden horloge, een revolver en nog eenige voorwerpen van waarde medenemen. Hij werd evenwel door de vrouw van den heer R. betrapt. Zij wilde den ma.n tegenhouden, doch deze greep haar bij de keel en duwde haar opzij. De man is toen de bosschen ingevlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw kwamen eenige personen toegesneld. De achtervolging van den man begon. De vluchteling is later op den dag door de Oosterbeeksche politie op den Utrechtschen weg aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Nog droegen ze een zilveren snuifdoos op zak. Ook dit presenteeren ze; zelfs man nen en vrouwen, jongens en meisjes, na men een bruin snuifje. Ook hadden ze nog in den zak een zilveren reukdoosje, alsmede een eau de colognefleschje met zilveren knop. Deze 'beide werden niet eigenhandig gepre senteerd, maar gingen van hand tot hand. Het kwam niet zoo dikwijls op de prop pen. Er waren toen nog geen z.g. spuit- fleschjes en al gebruikte men het nog zoo voorzichtig, het was soms gauwer leeg dan men wilde. Het eerste echter was fijn. Werd het gezien dat zoo'n reuk doosje getrokken werd, dan kwamen de zakdoeken te voorschijn cn elke vrouw of meisje snoot haar eigen neus. (De mannon of jongens deden daaraan meestal niet mee.) 't Doosje was gevuld met eert spons, welke bevochtigd werd met verschillende sterke en welriekende odeurs, zoodat de heele kamer vervuld werd met den geur. Dit doosje werd ook dikwijls in de kerk door de vrouwen gebruikt en aan haar buurvrouw gepresenteerd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6