B Blad DEZEEÜW Van een arm dorp, dat rijk werd spanning" AN EK tweede blad ingen. S 1930, f 0.60. i bij het L.O., iderwijs i E U W S", Brieven uit de Residentie. FEUILLETON Uit de Provincie een motorrijtuig nkerzijde vanden ten noodzaak an- een rijwiel: J. H. lijdelijk te Leiden, Nederland. iRNEVELT, uitr., Singapore, se. 21 Gibraltar, elawan. Lloyd. 3 Kaap del Armi. avia n. Rott. 'Uthampton. ERBERICHT. «ld van 26 Aug.: ostelijke tot Zui- ijk licht tot half nde bewolking; toenemende kans ddag 3 uur: en 10 uur 760. fietsers: oenmarkt), onder orburg. Sopraan; ïesidentie-orkest euwe Kerk. j 25 tot Vrijdag boekhandelaren ngedelft), D'huy (Lange Noord zen verkocht. ze schriftelijke :n Goedkoop, geld klaar 1 163, Leerdam k gisteren ge- zer. Ik heb bij n ben er zeer n inlichtingen. VAN MAANDAG 25 AUG. 1930. Nr 275. We hebben dezer dagen in de Residentie een congres gehad, waarover ik hier toch iets zeggen wil. Het was het z.g. sala riscongres der Roomsche onderwijzers. De vraag of onze onderwijzers genoeg ver dienen, of de salarisschaal wel in alle op zichten den toets der critiek kan door staan, laat ik daarbij buiten bespreking. Tenminste op dit oogenblik, omdat 'tnnj nu te doen is eens even te wijzen op den „politieken" kant van dit salaris-congres der Roomsche onderwijzers. Wat toch is het geval? De Roomsche onderwijzers zijn ontevreden over de sa- larieering der onderwijzers, wien, volgens hen, een groot onrecht is aangedaan. Volgens den voorzitter van dit congres vragen zij van de Roomsche ministers met drang om tegen de halsstarrigheid van Minister De Deer op te tornen. Zijna deze Roomsche onderwijzers nu blind, of spelden ze elkaar wat op den mouw? Weten ze nu werkelijk nog niet dat er geen sprake is van de financieele politiek van Minister De Geer, maar dat diens politiek is de financieele politiek van het Kabinet Ruys de Beerenbrouck? Waarin 4 Roomsche ministers zitting heb ben, dat is precies de helft. En bij die viei is de „chef", de man, die, vóór hij als minister optrad, ook was voorzitter van het bestuur der Roomsche staatspartij. Die wel niet de leider is van een parlemen tair Kabinet, maar die, in welke rol hij ook optreedt, blijft de vertrouwensman der Roomsche staatspartij, of, zooals het bij de Kamerverkiezingen heette: de edel man, die voor het volk werkt". Wij vinden het een min-fraai staaltje van politiek, als men Minister de Geer nu als maar gebruikt als de boeman, als de hardvochtige regeerder en die vier Roomsche Ministers er bij laat staan met de politieke onschuld op het gelaat. Het gaat over de financieele politiek van het Kabinet-Ruys en niet allereerst over die van Minster de Geer. 'tWas verstandig en nuttig geweest, als men op het salariscongres der Room sche onderwijzers begonnen was met dat zuiver, zoo zuiver mogelijk, te stellen. Eén der sprekers beëindigde zijn rede met te zeggen: het woord is aan de Katho lieke Kamerfractie! Dat was vuurwerk, want als het zoo erg, zoo heel erg is, als die spreker het voorstelde, wel dan mag Jhr Ruys de Beerenbrouck geen dag langer aan het bewind blijven, pf zij moe- ten ingrijpen. Want niet de Kamerfrac ties, dragen de volle verantwoordelijkheid, maar de Regeering. Anders niemand! Nu is er op dit congres ook gesproken door een lid der Roomsche Kamerfractie n.1. Dr Moller. Wij konden er niet goed bij, of hij sprak namens de Roomsche Kamerfractie of niet. In ieder geval is hij o.i. niet de man om bij zulke gelegen heden als tolk zijner fractie op te treden, daar bij hem wel eens de zoo noodige be zinning, d.w.z. de politieke bezinning weg is, omdat meer z'n gevoel dan z'n ver stand spreekt. Opmerkelijk was het toch _c,Twel, dat er protesten uit het congres op klonken, toen Dr Moller zei, dat de Ka merfractie niet meer kan doen dan blij- ven opkomen voor de eischen der Room sche onderwijzers, positief kan zij niets doen, negatief wel. Die protesten onder streepten de zwakheid der Roomsche Kamerclub, die wel praten kan, maar niets doet, terwijl er een Kabinet is met vier Roomsche ministers! Blaffen wel, maar bijten, ho maar! Of ja, de weg is er: het Roomsch-Roode bloc. Het heele stel van nu naar huis, de Geer naar huis, Verschuur naar huis. En dan een geheel nieuwe bezetting, die is als was in de handen der kiezers, met name ook in die van de Roomsche onderwijzers. Maar Dr Moller kwam verklaren, dat hij een Kabinetscrisis zeker niet voor z'n geweten zou willen nemen. En het bleek wel, dat de Roomsche Kamerleden, die" 69) door H. Kingmans. „Dat heb ik bemerkt. U hebt den man toch niet een bepaalden dienst bewezen?" Hertha glimlachte. „Ik hen er mij niet van belust", zei- de zij. „Het is dus alleen, omdat hij: tot uw godsdienstigen kring behoort?" „Ik behoor niet tot den een of anderen godsdienstigen kring. Ik hen belijdend lid van de kerk." „Neemt u mij niet kwalijk", haastte Alfred van Stralen zich te zeggen. „Ik hen in die kringen niet zoo thuis. 'kHeb alleen bemerkt, dat u anders over die za- ken denkt dan de meeste menschen in um. En de menschen, die met u edegaan, dragen u op de handen. Ik an mij dat voorstellen", voegde hij' er een weeken klank in zijn stem. rr- t5n koet kat zonder die dingen reeds." Hertha boog zich verward over den aiiaarschen zeeman, die ingeslapen as. Haar hart bonsde. Twee stroomio- cip het congres ve^cherier» wavari, dsar niet heelemaal voor hun lol zaten. Trou- wens de heer Nolens was er niet Die Roomsche onderwijzers bellen aan i de verkeerde deor, of liever, ze vergeten, terwijl ze aan de eene deur bellen, om het nog harder te doen aan do andere, waar op staat: Regeering. Daar vinden ze h u n menschen. Ze kun nen Minister De Geer gerust passeeren, de financieele politiek, de salarisrege ling van ambtenaren en onderwijzers is een zaak van de geheele Regeering. Van het geheele Kabinet, waarvan hun man, de edelman, die voor het volk werkt, president is. Dat is de nuchtere waarheid. De Roomsche Kamerfractie blaft dikwijls buiten de Kamer veel meer dan ze daarbinnen bijt. Iemand als Dr Moller kan er van mee praten en z'n vroegere collega Prof. Veraart, heeft het nog meer aan den lijve ondervonden. Die was met al z'n critiek nog maar nauw verschenen, of hij ging al ras weer henen. Politiek gezien was dit salariscongres der Roomsche onderwijzers er wel een van groote woorden, doch die zijn goed koop. De daden waren minder groot .Ta, er kwam een motie. Hoe zou het ook anders kunnen? Een congres als dit, en dan geen motie, dat zou ondenkbaar geweest zijn. Maar met congresmoties maakt men misschien 's winters wel de kachel aan, maar men regeert er geen land mee. De meeste vol doening brengen zij in den regel hen, die ze ontwierpen, maar verder is hun be- teekenis zeer problematiek. Moties kunnen ook wel eens een gevaar blijken, ook een politiek gevaar. Mogelijk is dat in dit geval ook wel zoo. De tijd zal het lee- ren. J. H. De komende feesten te Middelburg. Zaterdagavond hield het bestuur van de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" zijn laatste vergadering met de vertegenwoordigers der verschillende buurtcommissies. De voorzitter, de heer W. de Graaf, zeide, dat het de laatste vergadering is voor de dagen, die de kroon moet zetten op het werk van maanden en van velen. Uit de drukke opkomst concludeert spr., dat allen er op staan, het feest te Middel burg grootsch te doen zijn. Hulde meent spr. te mogen brengen aan den uitgever van het programma voor de goede ver zorging ervan. Spr. verzoekt de aanwezigen de uitge reikte folders van het feest te verzenden naar familieleden of kennissen, waar men maar eenigszins vermoedt, dat zij in de gelegenheid zijn over te komen. Spr. uit dan de volgende wenschen: dat alle inwoners van Zaterdagmorgen lot Dinsdag zullen vlaggen; dat met do op tochten niet zal worden meegeloopen, dat men zal medewerken om de versieringen te doen ontzien; dat men rekening zal houden met het gevaar om als leek de electrische verlichting aan te raken, doch dat men goed doet een deskundige, zoo noodig het gemeentelijk electrisch bedrijf te waarschuwen, als men storingen meent waar te nemen; dat men zooveel mogelijk zijn huizen moet versieren of althans bloemen voor de ramen moet plaatsen: Verder deelt spr. mede, dat op de ge reserveerde gedeelten van de Markt bij het avondfeest en op het Molenwater bij het vuurwerk het aantal zitplaatsen be perkt is en dat men daarom niet meer uitnoodigingen kon zenden; dat de in gang op de Markt is tegenover het ma gazijn der firma M. H. Boasson Zo nen en op het Molenwater tegenover den Schouwburg; dat ieder zijn kaart, die op naam is, zal moeten toonen; dat het be stuur het op prijs zal stellen, als zooveel mogelijk alle zaken gesloten worden om ieder in de gelegenheid te stellen de fees ten mede te maken en dat de slagerspa troons reeds besloten hebben hun zaken des Zaterdags te 7 en Maandags te 12 uur te sluiten. Zeer gewenscht noemt spr het, dat men zorgt de paarden in de op tochten niet door serpentines, voetzoekers roepen of fluiten of aanraken te doen schrikken. Verzocht is de tram op de drukke uren buiten de stad te houden. ff—i gen kampten in haar: zij voelde zich dankbaar in de onmiddellijke nabijheid van den man, dien zij liefhad, maar aan den anderen kant voelde zij diep, 'hoe on noemelijk breed de afgrond was, die 'hem van haar scheidde. Dan, in eenen, richtte zij zich op en zeide, met een toonlooze stem: „U moet naar het strand gaan, dokter. De red-< dingsboot kan terugkeeren met andere schipbreukelingen en dan kan uw hulp noodig zijn." „U hebt gelijk", zeide bij. „Wij zullen gaan." „Het lijkt mij beter, dat ik 'hier blijf en alles voor de nieuwe gasten in gereed heid breng", vond Hertha, vlug sprekend en zijn blik ontwijkend. „Er is hier niets te doen", antwoordde de jonge dokter. „Ginds kan uw hulp noodig zijn." „U hebt zooeven zelf gezien, dat er op bet strand niet te helpen is. Men moet toch naar hier komen." Hij moest voor zichzelf erkennen, dat zij gelijk had. Haar woorden stelden hem slechts teleur, omdat hij gaarne alleen met haar naar het strand was gegaan, wat Hertha natuurlijk wel had begrepen. „U hebt misschien gelijk", zeide hij. „Ik zal eens gaan kijken. Mocht hulp noodig zijn, dan kom ik zoo gauw mogelijk met Spr, deelt daarop ra ede, dat in bet pro gramma op een plaats staat, dat het kerkconcert op Vrijdagavond te half acht begint, op een andere plaats acht uur, dit moet beslist zijn half acht. Betreffende de reveilles is het de be doeling, dat de buurtcommissies zich aansluiten bij de reveille, die door haar buurt zullen trekken. Mocht dit met twee ervan het geval zijn, dan kunnen de buurtcommissies zich over beide verdoe len. Inzake de receptie deelt spr. mede, dat eerst de deelnemers aan den optocht ge legenheid zullen krijgen langs den Prins en zijn gezin te defileeren in de raadzaal. Verder zijn reeds 293 uitnoodigingen ver strekt en is het dus gewenscht, dat men niet te lang blijft in de zaal, die verdeeld zal zijn in een deel voor hen, die wen schen te worden voorgesteld en voor hen, die dit niet wenschen. In boven- en be nedengangen en in benedenzalen zullen buffetten gereed staan. Spr. verzoekt de buurtcommissies te willen zorgen, dat de versieringen enz. Vrijdags gereed zijn voor dat het kerkcon cert begint en .dat er na dien niet meer getimmerd enz. moet worden. De feest verlichting zal des avonds te half negen automatisch ontstoken worden en Vrijdags vermoedelijk tot 12 uur branden; voor den Zaterdag wordt nog nader .overleg gepleegd, voor den Maandag zal het wel later worden gesteld en voor Dinsdags vermoedelijk weer op 12 uur. Voor het plaatsen van palen dienen de buurtcom missies zich nog even met den directeur van gemeentewerken te verstaan. Bij de gevoerde discussies onderstreep te de voorzitter nog eens, dat men gaarne meer personen op de gereserveerde dee- len van Markt en Molenwater zou toe laten, maar het kan niet. Voor de markt kan men hoogstens 360 stoelen krijgen en verder banken. Kan men nog meer stoelen, krijgen, dan zal men het aantal genoodig- den gaarne uitbreiden, maar men vergat© niet, dat men op eenigen afstand het wer ken op het podium, dat twee meter hoog is, nog beter ziet dan van dichtbij. Betreffende de wenschen van enkele straten om bepaalde optochten alsnog daar te laten doortrekken, wees de voor- zitter op moeilijkheden, maar zegde als nog overweging toe. Spr. sloot dit deel der vergadering met een opwekking, dat alles gereed zal zijn op tijd, om het feest ten volle doen slagen. Na deze woorden gaf de heer De Graaf den voorzittershamer over aan den heer Chr. J. Mazure, voorzitter der commissie voor den kinderoptocht, die daaromtrent enkele mededeelingen te doen had. Spr. wees er eerst op, dat de voorbe reiding verbroedering heeft gebracht 'in verschillende wijken, waar de buren nu niet altijd even vriendschappelijk met elkaar omgingen, en spr. hoopt, dat op den dag van het feest die verbroedering nog .jzal toenemen. In de volgorde der groepen, zooals die in het programma staat vermeld is een kleine wijziging gebracht, no. 1 worden de band der padvinders met de Wapengroep en noi. 2 „Onze vlag". Het zal gewenscht zijn, dat precies te twee uur wordt, afgemarcheerd en voor een goede regeling der opstelling toonde spr. een schetsteekening van het Molen water, waarop duidelijk de opstelling wordt aangegeven. Trouwens de plaats voor ieder nummer wordt met een "bord met overeenkomstig nummer aangegeven. Volgens spr. bestaat het voornemen voor het vertrek der kinderen een verfrissing aan te bieden, doch na ©enige bespreking bleek men er algemeen voor, dat dit eerst bij terugkomst op het Molenwater zal gebeuren. Spr. wekte de leiders op hun groepen zoo goed mogelijk te verzorgen en zegde op een desbetreffende vraag toe, dat de leiders een onderscheidingsteeken, en wel een band om den arm zullen krijgen voor het vertrek. Uit de vergadering werd n^g de wenk gegeven, dat men niet te vlug zal loop an en bij het eventueel ontstaan van een hiaat niet op een drafje dit zal gaan opheffen, de stoet wordt dan een harmo nica.! Op een desbetreffende vraag kon wor den geantwoord, dat er meer ruimte zal zijn tusschen twee groepen, dan tusschen de betrokkenen hier. Dag, zuster. Tot straks." Even aarzelde hij nog, om het vertrek te verlaten. Maar Hertha had zich over den slapenden Italiaan gebogen en ont week zijn blikken. Alleen hoorde hij haar zachten groet: „Dokter". Duizendmaal liever had Hertha Alfred gezegd. Groote tranen kwamen te voor schijn, toen hij de hotelkamer verlaten had. Zij voelde, dat haar geestkracht wegzonk. Maar zij begreep ook, dat er een eind aan komen moest. Hij zocht een gelegenheid om zich te verklaren. Zij moest hem die gelegenheid maar geven. Want zoo ging het niet langer. Of zou zij morgen haar ontslag aanvragen en zoo spoedig mogelijk vertrekken? Dan be hoefde zij hem het jawoord niet te wei geren. Hertha verkeerde in een heftigen twee strijd, die nog voortduurde, toen de nieuwe schipbreukelingen arriveerden. Medische en verpleegstershulp was evenwel niet noodig. De mannen waren, hoewel verkleumd van de koude en door en door nat, zeer monter en knapten geheel op, toen zij warm drinken en voedsel hadden gehad en zich, zoo goed en kwaad dat ging, verkleed hadden. Vroolijk en opgelucht, omdat zij uit hangen doodsnood gered waren, vertoef- wagens of andere onderdooien, van een zelfde groep. De voorzitter vertrouwde, dat ook bij den tweeden rondgang op Maandagmorgen alle groepen weder volledig aanwezig zul len zijn. en uit de vergadering werd opge merkt, dat een tweede rondgang op dien dag juist zoo gewenscht is, .omdat er velen van buiten Walcheren den geheel en Maandag naar Middelburg zullen komen en dan alles nog kunnen zien. De kinderen zullen dus bij terugkomst op het Molenwater een glas limonade en een versnapering krijgen. Een aandenken zal ook aan ieder der deelnemenden worden gegeven, wij mee- nen goed te doen niet te vermelden, wat dat zal zijn. Waterleiding op Schouwen Du i v e 1 a n d. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid gevraagd: is den minister bekend, dat bij een deel der bevolking van Schouwen-Duive- land ernstig bezwaar bestaat tegen de ver plichte aansluitig aan de waterleiding, wijl hun woningen van goede regenbak ken zijn voorzien? Is den minister bekend, dat de water leidingmaatschappij in de maand Juli reeds de kosten voor levering van water in de maanden Juli, Augustus en Septem ber invorderde, met bedreiging van fl kosten, indien binnen 30 dagen na ui+rei- king niet was voldaan? Is de minister bereid, den dwang tot eansluiting op te heffen voor bestaande woningen, als in Zuid-Beveland? Kan de minister zijn invloed doen geleien, dat peen vooruitbetaling gevor- lerd wordt? Middelburg. Niet alleen, dat men thans in vele straten bezig is met den aanleg van versieringen en verlichtingen, dat reeds een enkele verlichtig even brandde en dan door toevallig aanwezigen bewon derd werd, maar nu bemerkt men in ve'.e winkels, dat men bezig is aan de wed- strijdetalages; enkelen hebben die reeds geopend en toonen met lust en ijver te hebben gewerkt om iets bijzonders te maken. Morgen moeten alle 88 gereed zijn en zal er veel genoten kunnen worden van hetgeen goede smaak kan wrochten. Gisteravond ontstond in een calé aan het Vlissingsch wagenplein onder bezoekers een vechtpartij, waarbij een hunner door enkelen werd vastgehouden, terwijl een ander bezoeker hem met een bierflesch bewerkte en hem daarmede aan het hoofd enkele wonden toebracht, die in het gasthuis moesten worden ver bonden. Hierna kon de gewonde, na door de politie gehoord te zijn, naar Goes terug keeren. Tegen den dader zal proces verbaal opgemaakt worden. Hoedekenskerke. Voor de vacante be trekking van onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Kloetinge. Loop der bevolking over Juli. Ingekomen: B. Meijers, ambtenaar Z. L. M. en gezin, B 175, van Goes; L. P. van Hast, hakkersknecht, A 170, van Wissenkerke; G. E. Massee, zonder be roep, A 53, van Leiden; P. G. A. van BersGoedemondt, zonder beroep, B 144, van Goes; J. de Jonge, kantoorbediende, D 3, van Goes; J. de KeulenaarJere- miasse, A 101, van Wemeldinge. Vertrokken: Ja. J. Bak, onderwijzeres, naar Amsterdam, Bosboom Toussainstr. 30; Wed. B. Siebenga en gezin, zonder beroep, naar Goes, Vogelenzangscheweg; G. van Houdt en gezin, schipper, naar St. Maartensdijk (aan boord); L. van den Boomgaard en gezin, arbeider N. S., naar Goes, Violenstraat 15; M. Westdorp en gezin, chauffeur, naar Middelburg, Seis- singel; J. A. G. L. Neijenbuur, leurder, naar Rotterdam, Prinsengracht 46; Ca. van den Hoven, dienstbode, naar Kort- gene, Voorstraat 42; G. J. P. M. Neijen huur, leurder, naar Middelburg, Wagen- plein. Door mevr. Radermacher Schorer geb. Clotterboocke Patijn van Kloetinge te Driebergen, Ambachtsvrouwe van Kloe tinge, zijn aan de gemeente geschonken een 35-tal stoelen voor de muziektent. 's-Heer Abiskerke. Raadsvergadering op Zaterdagmiddag, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving wethouder Braam. Na voor den zij in het café, nadat de kapitein aan Hertha in vloeiend Duitsch had ge vraagd, hoe de eene zeeman het maakte. Hertha kon hem geruststellen. De man sliep en zou den volgenden dag, naar alle waarschijnlijkheid, weer geheel de oude zijn. „Het doet mij genoegen", zeide hij. „Ik heb veel respect voor uw dappere zeelie den. Zij hadden een bijna bovenmensche- lijke taak, om ons te redden. De hemel vergelde het hun." Dokter Van Stralen boorde het gesprek aan. „God heeft u allen gered", zeide Her tha ontroerd. De kapitein van het gestrande schip sloeg een kruis. „Zoo is het", antwoordde 'hij. „De Hei lige Maagd beschermde ons." Hertha reikte hem de hand. „Ik dank u en den dokter zeer voor uw hulp. Wij' zullen het niet vergeten." Hertha vertrok, op den voet gevolgd door den dokter, wat zij zeer wel op merkte. Opeens voelde zij een rustige rust over zich komen. „Zuster?" „Ja, dokter." „Staat u mij toe, u naar huis te ge leiden?" „Het is slechts een stap of wat, dokter," lezing en goedkeuring der notulen wordt nu de nieuwe bouwverordening definitief vastgesteld. Verder wordt na uitgebracht goedkeurend advies van de daartoe in de vorige vergadering benoemde commissie, voorloopig vastgesteld de ge meenterekening over 1929 in ontvang op 16493.99, in uitgaaf op 16547.50, al- zoo met een nadeelig saldo van 53.51. Na bespreking en eenige discussie wor den daarna aangenomen de voorstellen van B. en W. inzake de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeente en wel de volgende: plaatsing der gemeente in de 3e klasse voor de gemeentefondsbelas ting, handhaving in de 8e klasse van de Personeele belasting, handhaving van de 60 opcenten op de personeele belasting (tot nu to© geheven) en eveneens hand having van de 40 opcenten op de grond belasting voor de gebouwde en 20 opcen ten op de ongebouwde eigendommen. Bij de rondvraag wordt nog gewezen op den slechten toestand van den Lange- weg in de krommingen daarvan en wordt van de zijde van B. en W. toegezegd, na te gaan of er dit jaar nog iets van be- teekenis aan kan gebeuren. Sluiting. Biggekerke. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennis geving was wethouder A. Janse. Inge komen was o.a. de begrooting van de gezondheidscommissie voor 1931; ook dit jaar zal van de gemeente geen bijdrage worden gevraagd. Voor kennisgeving aan genomen. Door de gewijzigde wet op de besmet telijke ziekten zijn de gemeenten verplicht zelfstandig of gezamenlijk een barak te bouwen voor lijders aan een of andere besmettelijke ziekte. Daar de bouw van zoo'n barak voor de -gemeente te duur is, is samenwerking gezocht met Middelburg of Vlissingen, waar reeds een tweetal ver gaderingen zijn gehouden; van deze ver gaderingen was een uitgebreid verslag in gekomen, dat besproken werd. De voor keur werd gegeven samenwerking te zoe ken met het christelijk ziekenhuis Bethes- da te Vlissingen, doch daar nadere gege vens van genoemd ziekenhuis nog niet binnen waren, werd de zaak gesteld in handen van B. en W., om vrijheid te ge ven, mochten te voorwaarden die Vlissin gen stelt te bezwarend zijn, dan samen werking te zoeken met Middelburg. Nog was ingekomen en werd voor kennis geving aangenomen een verslag van de Neder 1. Vereen, tot Bescherming van Die ren. Besloten werd een verzoek in te die nen tot verandering der kantoor-uren voor den postdienst. Tot nog toe was het kantoor open van 1111.30, 12.4513.30 en van 16.5517.40, verzocht zal worden de uren in het vervolg te stellen als volgt: 11—11.30, 12.30—13.30 en 16.55—17.25. Aan den Bijz. Vrijwilligen Landstorm werd voor een te houden schietwedstrijd verleend een bedrag van 5.Den ge meentesecretaris werd een verlof verleend van 11'27 September, wegens opkomst voor herhalingsoefeningen. In verband met de nieuwe financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, dewelke een algeheele herziening en verandering in het financieele beheer der gemeente mede brengt, en het noodzakelijk maakt ver schillende hesluiten te nemen om zich aan den nieuwen toestand aan te passen, werden verschillende voorstellen van B. en W. besproken. Aangenomen werden de volgende voorstellen: 1. plaatsing der ge meente voor de fondsbelasting in de 3e klasse; 2. handhaving der gemeente in de 8e klasse der personeele belasting en geen gebruik te maken van de bevoegdheid andere tarieven vast te stellen; 3. verhoo ging der opcenten op de personeele belas ting met 50 en deze dus te brengen op 70; 4. niet gebruik te maken van de be voegdheid tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Door aanneming van genoemde voorstellen blijven de in komsten voor de gemeente ongeveer zoo ze nu zijn eerder hooger dan lager, ter wijl de belastingopbrengst voor de in woners vermindert, vooral voor de lagere inkomens. Vastgesteld werd, behoudens een kleine wijziging van art. 15, op ad vies van de gezondheidscommissie, de nieuwe Bouwverordening. Nagezien en voorloopig vastgesteld werd de gemeente- rekening over 1929. Voor den gewonen dienst bedroegen de ontvangsten 21230.64* gulden; de uitgaven 20134.55* gulden, goed slot 1096.09 en voor den kapitaal zei Hertha. „Ik loop zoo vaak alleen des avonds. Niemand doet mij iets." Zij stonden op de stoep van „Het wa pen van Zeeduin". Hoewel de wind ietwat was gaan liggen, was het nog guur. Hertha huiverde. „Waarom ontwijk je mij stelselmatig, Hertha?" vroeg hij op zulk een teederen toon, dat Hertha's hart schier stilstond. „Laat mij spreken", drong hij aan, toen zij niet antwoordde. Hertha liep de stoep af en stond toe, dat hij nevens haar ging. „Ik moet u spreken", herhaalde hij. „Er moet klaarheid komen". Er klonk iets bevelends in zijn stem. Hertha nam hem dat niet kwalijk. Hij zou geen man geweest zijn, als hij het zich steeds had laten welgevallen, dat zij hem opzettelijk ontweek. En hij had gelijk: er moest klaarheid komen; zóó ging het niet langer; hij moest weten, dat zij hem het jawoord niet kon geven en waarom niet. Vandaar, dat zij, uiterlijk met een rus tige stem, zeide: „Wij kunnen hier op straat, in dezen storm, niet spreken. De eenige oplossing is, dat u met mij naar huis gaat. Dan kunt u zeggen, wat u dankt, te moeten zeggen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5