Uit de Provincie. waaronder het bedrigf te Geleen-Lutterade van de Staatsmijnen tot het gevormde syndicaat zijn toegetreden? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid om, nu de landbouwproducten, die spe- ciaal veel stikstof vragen, waardeloos zijn, te bevorderen, dat Staatsbedrijven niet aan in vraag 1 bedoelde overeenkomsten mededoen 3. Indien de Minister bovenstaande vra- fen toestemmend beantwoordt, wil Zijn xcellentie dan bewerken, dat de in Ne derland geproduceerde stikstof tegen sterk verminderde prijzen, bijv. bovenaangehaal de .30 procent, aan den Nederlandschen landbouw ter beschikking worde gesteld? 4. Is de Minister tevens bereid, het daarheen Je leiden, dat, wanneer in het nieuwe mijnconcessiegebied te Groenlo kali mocht worden aangeboord, genoemde meststof niet in handen van het kali syndicaat valt? HET LIJK VAN ANDREE EINDELIJK IN HET POOLIJS GEVONDEN. De ouderen onder ons, zullen zich nog herinneren de Pool-expeditie van Andrée en hoe destijds die expeditie spoorloos is verdwenen. Het was in Juli 1897, dat de Zweed- sche ingenieur Andrée met zijn beide makkers, Strindbeig en Frankel, zich bij Spitsbergen bevonden aan boord van de „Svensksund". Op Zondag 11 Juli, nadat aan boord een godsdienstoefening was ge houden, zijn toen de drie dappere Zweden in hun luchtballon opgestegen om de Noordpool te ontdekken. Hun vermetele tocht werd door de ge- heele wereld destijds met groote belang stelling gevolgd. Men bedenke, dat in dien tijd, nu 33 jaar geleden, de Noordpool nog een geheim was, in dichte nevelen gehuld. In dien tijd, toen er nog geen luchtschepen en vliegmachines waren, scheen de Noordpool nog onbereikbaar. En met groote spanning werd dan ook afgewacht, wat de expeditie-Andrée zou opleveren. De spanning nam nog toe, toen de ex peditie niet terugkeerde. Hoe langer hoe meer kwam er zorg en ongerustheid over de drie wakkere Zweden, die het hadden gewaagd in een broze ballon de gevaren van het onbekends Noordpoolgebied ie trotseeren. Vergeefs wachtte me*1 °P eenige tijding van Andrée. De expeditie was weg en bleef weg. Reddings-expedities werden uitgezonden. Gedurende drie jaren heb ben die nasporingen voortgeduurd, maar alles tevergeefs. En ten slotte moest mem wel het feit aanvaarden, dat de expeditie door het ijs verzwolgen en spoorloos ver dwenen was, en dat de over dit drama hangende sluier wel nooit zou worden op gelicht. Nu drie jaren geleden, op den 30stcn verjaardag van het vertrek van Andrée's luchtballon, is voor Andrée een stand beeld in Zweden opgericht. Alle hoop, dat men te eeniger tijd nog een spoor zou ontdekken, was nu al lang opgegeven. Groot is dan ook de verrassing, dat thans, na 33 jaar, het stoffelijk overschot van Andrée is gevonden. Uit Oslo, de hoofdstad van Noorwegen, wordt namelijk het volgende gemeld: Van de Andrée-expeditie, die 11 Juli 1897 van Spitsbergen vertrok, om te tracii ten per bestuurbaren ballon de Noord pool te bereiken, is thans een spoor ont dekt. Een Noordsche visschersboot, die te Tromsö is aangekomen, bracht het be richt, dat het lijk van Andrée in het pool ijs is gevonden. Bij hem vond men zijn dagboek en ook andere papieren, die op zijn naam stonden. Niet ver van het lijk van Andrée lag het lijk van een anderen deelnemer aan de expeditie. De twee lij ken en het overige, dat men gevonden heeft zijn aan boord van een Noorschen robbenvanger gebracht. Het drama ln het Poolijs. Volgens de mededeelingen, welke de kapitein van de zeilboot „Terningen" ge daan heeft over het vinden van het lijk van den Poolreiziger Andrée, staat het vrijwel vast, dat de expeditie niet met den ballon is verongelukt. Alles wijst er op, dat men te doen heeft met de resten van een goed opgezet kamp. Andrée en zijn metgezellen moeten de plaats hetzij te voet, hetzij in hun zeildoekboot bereikt hebben. Op een langen tocht te voet wijst o.m., dat de moccassins en andere uitrus tingstukken sterk gebruikt en versleten zijn. Zooals reeds gemeld, heeft Andrée, wiens lijk buitengewoon goed bewaard is gebleven, het langst geleefd. Hij is het ook, die de laatste notities in het logboek heeft gemaakt. Een van zijn metgezellen is door hem in een heuvel bijgezet, ten einde het lijk tegen ijs en sneeuw te be schutten. In het kamp van Andrée werden ge vonden twee sleden, een harpoen, drie geweren, primus-kookgerei en twee kis ten men instrumenten, doch geen tent of ballonomhulsel. De laatste pagina van het logboek is gedateerd 18 Juli '97 en geeft als positie aan 83 gr. N.B. en 32 gr. O.L. Waar schijnlijk zijn de Poolreizigers daar ge land; vermoedelijk zijn zij een eindweegs door het ijs meegevoerd en hebben zij een grooten afstand te voet afgelegd, zoodat zij tenslotte 300 KM. Zuidelijker op Gil les-land aankwamen, waar zij tot den winter zijn gebleven en zijn gestorven. Dat er gedoode beren in de omgeving zijn gevonden, bewijst dat zij gejaagd heb ben, teneinde aan voedsel te komen. De lijken waren diep in het ijs verbor gen, doch door het ongewoon zachte jaar getij is het ijsdek gesmolten. Het lijk van Andrée zal door een Zweedsch oorlogsschip van Tromsoe ge haald worden. De Poolreiziger, Otto Sverdrup, die 'n onderhoud had met Andrée, voor deze in 1897 vertrok, zeide. dat deze niet geloofde te zullen slagen. Hij moest evenwel ver trekken, zoo zeide hij, daar de Zweden hem anders voor een lafaard zouden hou den. De zwemwedstrijd over de Schelde. Meermalen hebben afzonderlijke perso nen al of niet met succes getracht de Schelde tusschen Breskens en Vlissingen over te zwemmen, maar van een georga- niseerden zwemwedstrijd op dit traject had men nog nimmer vernomen en het is dan ook zeker door allen, die in onze omgeving belangstellen in de zwemsport met waardeering vernomen, toen het be stuur der Vlissingsche Zwemclub besloot dit jaar voor het eerst een wedstrijd BreskensVlissingen uit te schrijven en daarvoor medewerking kreeg van vele zij den, in de eerste plaats van den burge meester van Vlissingen, die een wissel- beker voor 'deze wedstrijden beschikbaar stelde. De wedstrijd werd bepaald op Zaterdag j.l. en niettegenstaande het slechte weder waaraan men zoo zachtjes aan ook gewoon begint te gera ken heeft hij voortgang gehad. Niet minder dan 8 zwemsters en 16 zwemmers begaven zich naar Breskens, waarop ongeveer 600 M. ten westen van het dorp aan het strand de startplaats was aangewezen, omdat men daar direct in diep water is en onmiddellijk kan gaan zwemmen. De start was" bepaald op half één, doch het werd 1 u 20 toen onder een flinke regenbui en in tegenwoordig heid van een zeer groot aantal belang stellenden de burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuijen, het startschot loste en de 24 deelnemenden van wal staken. Sommigen zetten er direct een flinken gang in, anderen deden het iets kalmer. Was aanvankelijk gerekend op een af stand van 4700 Meter, men moest in ver band met de onstuimigheid van het wa ter, rekening houden met den stroom en maakte daarom een omweg, die het parcours tot een lengte van 7 tot 8 K.M. deed verlengen. Het was te begrijpen, dat niet allen het einddoel, den springtoren aan het strand te Vlissingen zouden bereiken, maar het hierna in meer bijzonderheden te vermelden resultaat, is toch reeds nu als bijzonder te vermelden, omdat ten deze weer eens het zwakke geslacht bewijs heeft geleverd van een grooter uithoudingsvermogen dan het sterke Van de 8 deelnemende dames bereikten er 7 het einddoel, van de 16 heeren, waren er slechts 5, die de paal aantik ten en nog twee, die wel de buiten haven, doch niet het strand te Vlissingen haalden. Niet minder dan 9 heeren, o.w. ae drie Middelburgsche deelnemers, moes ten het onderweg opgeven. Zij werden opgenomen door een der 11 motor- of roeibooten, welk aantal voor '24 deel nemers wellicht nog wat gering wasj, al voelen wij de moeilijkheid om de eerste maal alles in de puntjes afgewerkt te hebben. Maar in ieder geval konden al len in veiligheid worden gebracht. Jam mer dat zij dan soms nog wat te lang op hun kleeren moesten wachten. Het late uur van vertrek, de groote omweg, waren oorzaak, dat het uur van aankomst te Vlissingen, ook later was dan men verwachtte en dat de honder den belangstellenden op Boulevard en Strand geruimen tijd wind en regen moes ten trotseeren om van 'de aankomst der zwemmenden getuigen te zijn. Vanaf den glijtoren werd af en toe bericht hoe de deelnemenden naderden. Het was ruim kwart over drie toen de berichten luidden, dat verschillenden in zicht waren, voorop twee der Vlissing sche heeren, Slager en Luitwieler, en daar achter de bekende zwemster, mej. Yvonne Lauwereins uit Oostende. Dit was ook nog het geval, toen de waarnemers op het dak van de Zeevaartschool de deelnemers zag passeeren. Het zou niet zoo blijven, want mej. Lauwereins wist met een laatsten spurt haar mannelijke tegenstanders, die niet voldoende recht op het doel aankwamen, te verschalken en tikte na 2 uur 11 min. 4.2 sec. aan den paal, als eerst aankomende. Toen zij, evenals later alle anderen per roeiboot aan het strand werden gebracht, waar de badmannen voor zoover ge- wenscht de menschen op het droge droe gen, was het daar een chaos van ver eerders, die haar toejuichten, doch voor een behoorlijke verwelkoming had men geen ruimte gelaten. Het schijnt, dat het publiek nu eenmaal hier niet naar de politie wilde luisteren, en dat het liever wacht tot een volgende maal krasser zal moeten worden opgetreden. Toch zijn de 22-jarige zwemster reeds direct of later een drietal bloemstukken aangeboden, n.l. door de Vlissingsche zwemclub „de Oostender zwemclub en een van particuliere zijde. Geregeld kwamen nu degenen, die tot het einde toe hadden volgehouden aan en het was ruim vier uur toen no. 12 het einddoel bereikte. Natuurlijk moesten alle 12 zich eerst in de voor hen gereserveerde badhokjes aankleeden, waarbij soms ook nog gerui- men tijd op de kleeren moest worden gewacht. Intusschen hadden zich zeer ve len vereenigd in het paviljoen Juliana, waar de prijsuitdeeling zou plaats hebben. Het was ongeveer 5 uur, toen ook alle deelnemers daar aanwezig waren en de beschermheer 'der V.Z.C., burgemeester C. A. van Woelderen, het woord nam en het een groote prestatie noemde, dat ondanks het slechte weder 12 het eind doel bereikten. Andere jaren wachtten afzonderlijke personen op goed weder en niemand zou voor een overtocht zulk weer als nu hebben uitgezocht. Ook spr. wees er op, dat daardoor het traject zoo veel langer is geworden, maar juist daar- om brengt hij onder applaus hulde aan degenen, die het eindpunt wisten te be reiken. Het is spr. een aangename taak dank te brengen aan allen, die zoo krach tige medewerking verleenden om dezen Scheldewedstrijd te doen slagen en de hoop uit te spreken, dat volgende jaren nog harder gekampt zal moeten worden om den wisselbeker, waar de wedstrijd reéds direct onder groote belangstelling plaats had. Het verheugde spr. zeer, dat de Vlissingsche Belgische, Mej. Lauwe reins uit Oostende, die altijd een kranig zwemster is geweest, den eersten prijs behaalde. Er is door haar deelname en die van een dame uit Hamborn (Duitsch- land) reeds direct het gewenschte inter nationaal karakter aan deze wedstrijden gegeven. Hierna ging de burgemeester over tot de uitreiking der prijzen en zeide, dat het een groot genoegen is den eersten prijs te kunnen aanbieden aan Mej. Lau wereins, die nog zulke nauwe relaties heeft met Vlissingen en daar het zwem men heeft geleerd. Hij hoopte, dat zij nog vele jaren om den beker zal ko men kampen, die zij driemaal achtereen of 5 maal in het geheel zal moeten win nen om hem als vast eigendom te kunnen beschouwen. Thans mag zij hem tot 1 Mei van het volgend jaar te Oostende houden, dan moet hij naar Vlissingen worden ge zonden. Behalve den beker reikte spr. haar een gouden medaille, geschonken door dr A. Staverman, voorzitter der VI. Reddingsbrigade over voor de eerste aan komende dame en nog een persoonlijke herinneringsmedaille. De tweede aanko mende, de heer B. Slager uit Vlissingen, die 2 u. 12 m. 12.4 sec. had gezwom men kreeg daarvoor een gouden medaille en een zilveren als eerstaankomende heer; de derde, de heer D. Luitwieler, Vlissingen, had 2 u. 15 m. 9..6 sec. noo- gehad; de vierde, de heer J. Boomsma, Middelhamis 2 u. 20 m. 24.6 sec.; de vijfde, mej. A. Dekker, Veere, 2 u. 20 m. 46.4 sec.; de zesde mej. L. Klaassen, Vlissingen, 2 u. 24 m. 48.4 sec.; de ze vende mej. M. Snel, Den Haag, 2 u.. 24 m. 56.9 sec.; achtste was de heer A. van Zweden, Goes; negende mej. F. Prins, Vlissingen; 10de mej. M. v. d. Heuvel, Vlissingen, die als jongste, n.l. 16 jaar oud, een bloemenhulde kreeg; elfde mej. I. Marks, Hamborn (Duitschland)twaalf de heer L. Klaassen, Breskens. Ver der kregen ook de heeren P. Kruithof, Rotterdam, en 1. van Bel, die wel de Schelde overkwamen, maar niet het eind punt bereikten, een medaille. De voorzitter der zwemclub, de heer J.. J. van der Jagt, bracht dank aan allen, die het bestuur in deze dagen hulp verleenden en ook aan den burge meester. Aanrijding met doodelij- ken afloop. Zondagavond omstreeks 10.45 uur heeft onder de gemeente 's- Heer Arendskerke nabij de Sloedam een aanrijding plaats gehad, met doodelijken afloop. De autobusdienstondernemer W. uit Middelburg was met zijn autobus 10 uur vertrokken uit Goes, richting Middelburg. Ter hoogte gekomen van de Sloedam, ge raakte de benzine op en begaven de be stuurder en een bij hem zittende passa gier, zich naar een in de omgeving wo nende landbouwer ten einde benzine te halen. Toen zij terugkwamen en zich nog op den graskant van den weg bevonden, (de weg is ter plaatse zeer breed) en wel geheel rechts, werd W. plotseling aange reden door een uit de richting Middelburg komende luxe auto. W. kwam daarbij te vallen. De passagier riep den bestuurder aan „te stoppen", doch deze reed door tot aan de Sloedam, alwaar hij draaide en terugreed. Thans bleek de auto toe te behooren aan Dr v. d. M., wonende te 's- Heer Arendskerke, terwijl tijdens de aan rijding de auto bestuurd werd door den heer v. d. Berg, journalist. Dr v. d. M. achtte overbrenging van W. naar het zie kenhuis te Middelburg noodzakelijk. Bij aankomst aldaar bleek W. reeds aan de bekomen verwondingen te zijn overleden. De auto is door de politie, die een onder zoek instelt, in beslag genomen. Van andere gijde wordt ons hierom trent gemeld: Gisterenavond heeft onder de gemeente 'sHeer Arendskerke een ernstige aanrij ding plaats gevonden, welke aan den 27- jarigen gehuwden W., autobusdienston dernemer uit Middelburg, het leven kostte. W. was met zijn autobus onder weg van Goes naar Middelburg, toen hij even voor Sloedam, bemerkte, dat zijn ben- zinevoorraad op was. Met een zijner pas sagiers, den heer B., vrachtautorijder te Middelburg, steeg hij uit teneinde ergens in de buurt in de richting 'sHeer Arends kerke, benzine te halen. Met een benzine- blik keerde men toen naar de rechts van den weg staande autobus terug. Toen kwam de auto van dr v. d. M. uit 'sHeer Arendskerke, bestuurd door den heer A. v. d. B.. uit Goes, hen achterop gereden en hoewel W. en B. geheel rechts van den weg liepen, werd W. door de auto aangereden. Hij werd ernstig getroffen en met de bus naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd, overleed hij daar spoedig. Volgens verklaring van den auto- Vrijdagmiddag reed de landbouwer F. uit Domburg met een met 2 paarden beapannen wagen onder Grijpskerke, toen een der paarden plotseling schrok en het tweetal op hol ging. De voerman werd van zijn wagen geslingerd, benevens een naast hem zittend zoontje van ongeveer 9 jaar, die de wagen over een ziiper bee- nen en buik kreeg. Met gebroken been en inwendige verwondingen is de jongen naar het ziekenhuis te Middelburg over gebracht. Zondagmiddag is te Borssele aan gespoeld het lijk van een tot de beman ning van een Belgisch schip behoorend persoon, die op 15 Augustus j.l. te Ter- neuzen bij het naar boord gaan is te wa ter geraakt en verdronken. mobilist, die de aanrijding veroorzaakte, reden zij met matige snelheid, naar schat ting een 35 K.M. Zij kwamen echter, net voor de noodlottige aanrijding, een ande ren auto tegen, en doordat beide wagens hun koplichten minderden, konden ze vrij wel niets meer zien op den weg. De auto, die de aanrijding veroorzaak te, is nadien eerst naar de plek des on- heils teruggekeerd en vervolgens naar Goes gereden, om ten politiebureele al daar aangifte te doen, daar verwees men echter naar de rijksveldwacht te 'sHeei Arendskerke. Daar is toen de aangifte geschied, terwijl B., die met de autobus naar Middelburg doorgereden is, daar eveneens aangifte bij de Rijkspolitie heeft gedaan. De justitie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Polder Bosselen. In de op 22 Aug. j.l. gehouden vergade ring van den Dijkraad voor de waterkee- ring van den Calamiteuzen polder Bors- selen, werd goedgekeurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar, bedragen de in ontvang en uitgaaf resp. f99680.01 en f88229.1914 en een batig saldo van f 11450.8iy2- Het bestuur ontving machtiging tot verkoop van f 110.000.Zy2 pet. Groot boekkapitaal, tot dekking van de kosten voor buitengewone oeverwerken, welke in uitvoering zijn en aanbesteed voor f73200.—. De vergadering nam kennis van een besluit van Ged. Staten van 4 Juli 1930, waarin vernietiging wordt uitgesproken van het besluit van den Dijkraad van 17 Januari 1929 om niet over te gaan tot verhooging van een gedeelte van den buitenberm van den waterkeerenden dijk, zooals door Ged. Staten den dijkraad eerst in overweging gegeven en later, krachtens art. 38 van den Waterstaatswet was bevolen. De leden namen met niet geringe bevreemding kennis van dit be sluit, omdat het te dier zake op 8 Maart 1929 door ditzelfde college genomen ver- nietigingsbesluit van het Dijkraadsbe- sluit van 17 Januari na het daartegen door den Dijkraad bij de Kroon ingesteld beroep, bij Koninkijk besluit van 15 April 1930 was vernietigd. De dijkraad meende daardoor weder op effen terrein te zijn gekomen, doch uit het ter tafel gebrachte besluit van 4 Juli blijkt, dat Gedep. Staten een andere meening zijn toegedaan en de uitgebrachte rapporten en adviezen aan den Raad van State, om trent de al of niet noodzakelijkheid der bestreden werken, geenerlei invloed op de vooropgezette meening van dit college hebben kunnen teweegbrengen vandaar het vernietigingsbesluit ten tweeden male; Bovendien werd in deze vergade ring op zeer onzachte wijze aan het be stuur het verwijt kenbaaar gemaakt, dat het besluit van Gedep. Staten van 4 Juli j.l. eerst op 22 Augustus daarna dus veel te laat ter kennis neming aan den dijkraad is overgelegd, zoodat de ter mijn om van de nieuwe beslissing van Gedep. Staten bij de Kroon in beroep te gaan, reeds lang is verstreken een nalatig heid, waarover sterke afkeuring werd uitgesproken en waarvan de financieele gevolgen voor de bijdragende polders en waterschappen spoediger dan ver wacht wordt zullen gevoeld worden. De vergadering besloot nochtans Gedep. Staten van het verloop dezer zaak in ken nis te stellen en bij dit college er op aan te dringen de buitenbermverhooging voorshands te laten rusten en met bekwa men spoed de waterkeerende dijken voor alles in voldoenden staat van tegenweer te doen brengen, te meer nu er bij de tot oordeelen bevoegde deskundigen op tech nisch gebied lang geen eenstemmigheid is over de al of niet noodzakelijkheid van de verhooging van de buitenbermen van de zoo deugdelijke waterkeerende dijken van Borsselen. Goes. De commissie voor den allegori- schen optocht verzoekt aan de deelnemers om do wagons niet honger dan 3.50 M. te maken. Aan de ingezetenen wordt verzocht om de versieringen van den grond af mins tens 4.25 M. te maken, opdat de wagens er zonder beschadiging onder door kun nen. Deelnemers voor den lichtstoet, die zich tot nu toe nog niet opgaven, 'kunnen dit nog vóór Zaterdag a.s. doen. Opgaven voor den lichtstoet hij den heer Bielen en voor den optocht bij den heer A. van den Berg. Zaterdag hield de Handboogsocieteit „Jacoba van Beieren" haar jaarlijksc'he groote schietwedstrijd. Niettegenstaande het ongunstige weer, waren toch 19 sociëteiten met 97 schut ters opgekomen. De hoofdprijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel de heer L. Remijn, „Amicitia" 's-Heerenhoek: le klep D. v. d. Poel, „Juliana" Oudelande; 2e klep P. de Baar, „Willem Tell II" Ovezand, met wisselbeker; 3e klep Iz. v. Wingen, „Zorg- vlied" Ellewoutsdijk; le xijvogel C. Re- mijn, „Eenegezindheid" 's-Heerenhoek; 2e zijvogel J. Meeuwse, „Ons Genoegen" Oudelande; le hoofdkal L. de Koster, „Soranus" Heinkenszand en H. Oubroek, „Willem Teil" Kloosterzande (deze werd dus 2 maal geschoten)2e hoofdkal A. de Jonge, „Soranus", Heinkenszand; le on- derkal J. Priem, „Amicitia" 's-Heeren; 'hoek; 2e onderkal A. J. Mol, „Edele Handboog", Oudelande. Onder de deelnemende sohutters wer den nog 14 extra prijsvogels verschoten, hetwelk blijkbaar zeer in den smaak viel. Vlissingen. B. en W. stellen den raad nog voor, zich te verzetten tegen een door de firma I. de Vries Zoon, te Rotter dam, tegen de gemeente bij de rechtbank ingediende rechtsvordering van 8950, wegens vergoeding van de schade, door het amoveeren van loodsen oj) het haven terrein geleden. Thans zijn in totaal 70 werklieden van „de Schelde" wegens slapte ont slagen. Het strandfeest, dat op 30 Augustus zou plaats hebben, is uitgesteld tot 6 Sep tember. Schore. De heer J. Schop, alhier, is aangesteld tot vasten hulpbesteller bij de posterijen met standplaats Schore. Kruiningen. Vrijdag vergaderde de Raad dezer Gemeente. Afwezig de heeren J. Witte en A. v. d. Berge, beiden wegens ziekte en dhr v. d. Borght. Na voorlezing der notulen deelt de voorzitter mede, dat door de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten door den Inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst gewezen is op de eischen, die deze wet aan de gemeenten stelt, en die het voordeeligst gezamen lijk kunnen worden nagekomen, waardoor de kosten ongeveer .6 cent per inwoner zouden bedragen. B. en W. hebben be reids hunne medewerking toegezegd voor samenwerking met andere gemeenten, waarover later voorstellen bij den Raad zullen komen. Verder, dat de door den Raad van Krui ningen vastgestelde begrooting van den keuringsdienst van vee en vleesch door Wemeldinge, Krabbendijke en Schore is goedgekeurd, doch dat de Raad van Ier- seke dat niet deed, omreden hij bezwaar heeft tegen het verhoogen der vergoeding voor autogebruik van den hulpkeurmees ter. (In dergelijke gevallen beslissen Ged. Staten.) Voorts, dat Ged. Staten bezwaar heb ben tegen de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, zooals die in de vorige vergadering is aangenomen. Daarna wordt met algemeene stemmen vastgesteld de rekening der baten en [as ten van de Kruin ingsche gasfabriek over het le halfjaar 1929 met een ontvangst en uitgaaf van f 18.514.03 met een ver- liespost van f 2161.16. Eveneens met algem. stemmen wordt vastgesteld de rekening over het 2e half jaar 1929 der Gascentrale Oosteinde in ontvangst en uitgaaf op f 49.907.14 met een verliespost van f 8356.19V2. De voorloopige vaststelling der reke ning van de gemeente over 1929 had eveneens met algemeene stemmen plaats. Ontvangsten gewone dienst f 162.236.02V2, uitgaven idem f 153.448.16, batig slot f 8787.86V2. Ontvangsten kapitaalsdienst f 68523.771/2, uitgaven f 82422.06, nadeeJig slot f 13.898.28i/2. De voorzitter merkt hierbij op, dat dit laatste nadeeJig saldo zijn oorzaak vindt in een niet 'tijdig afgesloten geldleening. Hierna wordt aangeboden de begroo ting der inkomsten en uitgaven der ge meente voor het dienstjaar 1931 zijnde f 160.039.05 als inkomsten en pitgaven met een post van onvoorzien van f 1404.29. Bij de vaststelling der begrooting gas centrale Oosteinde voor 1931 blijkt deze te bedragen wat den gewonen dienst aan gaat f96.743.87 als eindcijfer met een uitkeeringspost door de gemeenten (ver lies) van f 10.218.56, de kapitaaldienst eindigt met een bedrag vam f 30.454.31. De voorzitter wijst er op, dat wanneer dit bedrijf, zich niet moest houden aan de voorgeschreven hooge afschrijvingen, er in plaats van verlies, een kleine winst te boeken viel. Bij de behandeling dezer begrooting informeerde de heer Burkink naar dan post pensioensbijdrage voor het losse per soneel. De voorzitter antwoordt, dat deze post er alleen op staat voor het geval het personeel vast aangesteld wordt. Met algemeene stemmen wordt goedge vonden aan de gascommissie te advisee- ren voor vrije ziekte-verzekering. Bij de rondvraag betreurt de heer Min naar bet, dat door den burgemeester op Woensdag 3 September (Koninginne-feest) vergunning verleend wordt voor dansmu ziek, waardoor een groot deel der inwo ners bezwaar heeft aan dit feest deel te nemen, vooral ouders zien piet hem het gevaar in, hetwelk in het herberg- dansen schuilt. De voorzitter zegt, geen aanleiding te vinden om van de gewoonte af te wijken en bestrijdt de bezwaren, wélka de heer Minnaar noemt. Dhr ,van Hootegem is het niet met dhr Minnaar eens, terwijl de heer Burkink aan dit feest niet wenscht deel te nemen, doch vrijheid wenscht, ook voor hen die willen dansen. Dhr Francoijs zag liever op nationale feesten geen vergunning voor dansmu ziek, doch zal daarom toch medewerken aan het Koninginnefeest. Daar de voorzitter zegt, er rekening mede te houden ook op dit feest, wanneer de Raad zich uitspreekt, stelt dhr Min naar voor, de wenschelijkheid uit te spreken geen dansmuziek op nat. feesten toe te laten. Dit wordt verworpen met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2