Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Scheepstijdingen. Radio-Nieuws. gemaakt tegen de besluiten der Synode van Utrecht aangaande de geestelijke ver zorging der militairen. Door Deputaten voor de Zending on der de Heidenen en Mohammedanen wordt getracht om zich aan te sluiten bij den Nederlandschen Zendingsraad. De oud-voorzitter der Deputaten, Ds J. D. van der Munnik kwam daartegen op. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Tiel vraagt overweging: a. Van de mogelijk heid enkele Schriftgedeelten te berijmen en die aan onze tegenwoordige kerkelijke liederen toe te voegen; h. van de moge lijkheid enkele vrije liederen (gezangen) voor kerkelijk gebruik in te voeren ter uitbreiding van de enkele, die wij reeds bezitten; c. of het niet op den weg der Generale Synode ligt, enkele van de meest moeilijke en onmelodische psalmwijzen door bruikbaardere te vervangen. Het promotierecht van de Theologische School bracht nog meer adressen. De moeilijkheden in de Geref. Kerk te De Leek (prov. Groningen) zullen ook de aandacht der Synode vragen, nu er een schrijven inkwam van den Raad der Do- leerende Geref. Kerk, de naam, dien de uitgetreden gemeenteleden hebben aan genomen. Tenslotte is er nog een schrijven van de classis 's-Gravenhage, inhoudende ver zoek om advies inzake de vraag van den heer A. Taal, ouderling in de Geref. Kerk van Den Haag-West en laatstelijk predi kant bij de Geref. Kerk van Hoogvliet, om weer tot het predikambt te worden toegelaten. In de Synode-zitting van gisteren was ook aanwezig Prof. S. Greydanus, van Kampen. Ds N. Duursema rapporteerde over verzoeken van den Kerkeraad van Doorn en de Classis Zwolle om Prof. Dr A. Noordtzij toestemming te geven tot het spreken van een stichtelijk woord. De conclusie der commissie was, dat voor uitzonderingsgevallen, als hierbedoeld, moeilijk regelen te treffen zijn, waarom voorgesteld werd op het verzoek een af wijzende beslissing te nemen. Na eenige discussie werd overeenkomstig de voorge-. stelde conclusie besloten. (Ds H. Mey- erink stemde tegen). Ds H. H. Schoemakers rapporteerde over het veroek van de Particulie re Synode van Gelderland om een krachtige aanbeveling bij alle Kerken van don geestelijken arbeid onder de Ne derlanders in Rijn-Pruisen en Westfalen. Voorgesteld werd den heer J. J. Boors- ma, oefenaar te Homberg, werkzaam bij de Kerken van Duisburg en Ruhrort dank te betuigen voor den door hem verrichten arbeid, en voorts aan het verzoek der Kerken van Gelderland te voldoen en de Kerken te vragen, dezen arbeid in den gebede en financiëel te steunen. Alzoo werd besloten. Van den kerkeraad van Enkhuizen was er een schrijven, waarin gevraagd werd „of 't op den weg der Synode ligt aan de verdrukte Christenen in Rusland finan- cieelen steun te bieden, en zoo ja, of door de Synode het adres daarvoor aangegeven kan worden." De Synode, toejuichende de gedachte, dat de narmhartigheid der Geref. Kerken zich niet heeft te beperken tot de gren zen van ons land en de Gereformeerden daarbuiten maar ook de nood der gansche Christenheid mede heeft te lenigen, sprak als haar meening uit, dat elke plaatselijke kerk na grondig cnderzooek heeft te beoordeelen of zij in een gegeven geval steun zou bieden ja dan neen. Is een Kerk gekomen tot het besluit steun te bieden, dan zal zij zelf ook wel het adres voor dien steun weten te vinden. De Part. Synode van Utrecht had voor gesteld dat de Generale Synode zooveel doenlijk bevordere, dat in alle Geref. Kerken van Nederland een uniforme re geling kome ten aanzien van de bevesti ging van gemengde huwelijken. Ds Joh. Jansen rapporteerde en stel de namens de commissie voor op dit voorstel niet in te gaan, omdat een der gelijke regeling aan een gemengd huwe lijk een kerkelijke sanctie zou geven. Dr K. Dijk betreurde dit rapport. De kerken blijven met de moeilijkheden zitten. Hij stelde voor het rapport naar de commissie ter nadere overweging terug te zenden. Aldus besloten. Over de radio-kerkdienstuitzendingen werd rapport uitgebracht door Ds J. E. Goudappel van Emlichheim. Deputaten passen op eiken dienst vijftig gulden bij, omdat zij op het standpunt staan, dat de radio-diensten aan de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging tegen den kostenden prijs moeten worden betaald. Besloten werd Deputaten voor hun arbeid te dechargeeren, een vijftal nieuwe te be noemen en er naar te streven elk jaar zooveel mogelijk Zondagen een Gerefor meerden kerkdienst uit te zenden. De och tendwijdingen en ziekenuurtjes beschou wen deputaten als een middel tot evange lisatie. Na eenige discussie werd 't rap port goedgekeurd en besloten nieuwe de putaten voor dit werk te benoemen. Hierna werd de synode toegesproken door Rev. R. M. Knox van de Free Church of Schotland, die de groeten overbracht van zijn kerk. Prof. Dr G. C. Aalders van Hilversum beantwoordde Rev. Knox in het Engelsch, ■nadat hij eerst zijn woorden vertaald had en dankte hem namens de Synode voor zijn toespraak. Geslaagd voor de hoofdakte dhr J. L. Eggamunt te St. Janssteen. Tot hoofd der Chr. school te Oude water (Z.-H.) is benoemd de heer J. J. Verlinde, hoofd der Chr. school te Othene, gem, Zaamslag. Geslaagd voor examen Handenarbeid de heeren G. Groot Nibbelink en M. Fraanje te G rijps kerke, J, A. de Klorck, J. But, te Middelburg en J. A. Kooman, te A J. Folder.. Schoolstaking. Tengevolge van de wachtgeldmisère is te Hoogevecn aan een der openbare lagere scholen in een l'rotestantsche omgeving een R. K. hoofd geplaatst, zeer tegen den zin der aldaar wonende ouders. In den beginne scheen het nog al te gaan, doch zoo langzamer hand hoopten zich de bezwaren der ouders tegen het hoofd op. Deze ouders hebben toen de hoofden bij elkaar gesto ken en besloten tot oprichting van een nieuwe neutrale schoolvereeniging. De commissie heeft aan den Raad de noodi- ge gelden aangevraagd voor een nieuw schoolgebouw op een andere plaats en de raad heeft de bestaande school aangebo den aan het nieuwe bestuur en tegelijk met de inwerkingtreding van de nieuw te stichten school, de bestaande opgehe ven. De ouders willen echter met het oude schoolgebouw geen genoegen nemen en zijn in beroep gegaan, zullende 'n be slissing in hoogste instantie uitlokken. Aan het tegenwoordig hoofd is op zijn verzoek een ziekteverlof toegestaan, het welk dezer dagen is geëindigd. Begin de zer week zouden de lessen, na de zomer- vacantie weer aanvangen en dacht men, det het hoofd weer in school zou terug- keeren. De ouders hebben toen een ver gadering belegd, waarin is besloten de kinderen dier hoogste klassen niet naar school te zenden, zoolang het tegenwoor dig hoofd in functie is. De kinderen der lagere klassen zijn wel verschenen, doch die van de hoogste bleven thuis. Wolk breuk boven Ti u^g Na een broeierigen dag, zonder vzon neschijn en bij tusschenpoozen een mal- sche regenbui, kwam gisterenavond uit het Zuid-Westen een donkere wolk boven Tilburg gedreven. Het was ongeveer 8 uur, toen enkele bliksemflitsen, gevolgd door een verren donder, de menschen naar huis dreven, beducht voor het op komend onweer. In een ommezien had zich de wolk bo ven de stad verspreid. Er zat een onge wone werking in de lucht, d'ie de wolken banken uiteendreef, totdat plotseling een stortvloed neergulpte, die de ge'heele stad dreigde weg te spoelen. Een ondoorzich tig watergordijn hing in de straten, ais stonden al de sluizen des hemels open. Het was een onheilspellend gezicht, dat allen beklemde. De wolken waren lichtend geel, met randen als van gloeiend koper en ver aan den einder het ijle blauw van een wolklooze hemel. Grootsch, maar tevens angstwekkend was het schouwspel, dat allen met ontzag vervulde. De bliksemflitsen en het gerommel van den donder waren van weinig beteekems, doch de zonderlinge ludht, die geheel ie stad als het ware in den avondgloed zette van electrische booglampen, terwijl de regen neerzwdepte met felle vlagen, ver ontrustte allen. Ruim 20 minuten hield de stortvloed aan. Bijna alle straten werden blank ge zet, wijl de riolen dezen bandjir niet kon den verzwelgen. Het station kwam op een eiland te liggen en ook de Heuvel en de Markt liepen spoedig droog. In tal van buurten had men intusschen overlast en drong het water in de huizen en liepen de kelders vol. Het kwartier van de Spoorlaan, de Willem Il-straat met het Postkantoor, het Wilhelminapark, maar vooral de straten bij het Piusplein en bet Willemsplein waren er het ergst aan toe. Hier is men juist bezig met de vernieuwing en de vergrooting van het riool, waarvoor een deel van het oude riool is afgedamd. Zoodoende kon het water in de straten der zoogenaamde Ko ningswei niet weg en liepen al de daar- aanliggende huizen onder. Op tal van plaatsen stond het water een halven me ter hoog en moest men badende de woning bereiken. Er is dan ook veel schade in deze buurt aangericht, niet alleen in de kelders, maar ook in de winkels en de woonkamers. (Msb.) De „Buitenzorg" aan den grond gevaren. Gisterenavond, om streeks 6 uur, is het uitgaande s.s. „Bui tenzorg" van den Rotterdamschen Lloyd, dat op weg was naar Londen, even buiten de monding van den Waterweg door een stormbui overvallen. Deze bui ging ge paard met krachtige windstooten uit het Noord-Westen, tengevolge waarvan het schip tusschen „Rood" 1 en 2 ten Zuiden van den Zuiderpier aan den grond liep. Het schip, dat ongeveer 6000 ton meet, en geladen is met stukgoederen, had juist in den Waterweg zijn loods afgegeven. De sleepbooten „Roode Zee" en „Wa terweg" van Smit en Co. verblijven in de nabijheid van het gestrande schip. Bij hoog water vannacht omstreeks 2 uur, zou het schip op eigen kracht probeeren vlot te komen. Omstreeks 1.0 uur is bet schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft he* te reis voortgezet. Nog steeds dr ij ven de mij- nen. Volgens een bericht van de Engel- sche kuststations werd Donderdagmorgen op 53 gr. 58 min. N. Br. en 3 gr. 1 min, W. L. nog een drijvende mijn gerappor teerd. Het is wel opmerkelijk, dat na zoo vele jaren, het mijnengevaar nog steeds niet geweken is. De verwisselde babies. Het probleem van de verwisselde babies te Chicago, waarvan wij onlangs melding maakten, is thans opgelost; dezer dagen zijn de kinderen omgeruild, Men herinnert zich het geval waarschijnlijk wel. In het zelfde ziekenhuis hadden twee vrouwen op denzelfden dag elk het leven geschon ken aan oen kind van het mannelijk ge slacht. Toen een der beide vrouwen naar huis terug ging vond zij op den rug van de haar meegegeven baby een label met den naam van de andere vrouw. Er werd een jury van wetenschappelijke menschen benoemd en deze besliste, dat hot niet haar kind was. De andere moeder had volgehouden, dat het kindje, dat zij mee naar huis had genomen, haar eigen kind was, in weerwil van het feit dat dit kind een label droeg met den naam van ie eerste vrouw. De uitspraak der jury, gegrond op biologische en anthropologische proeven, heeft haar echter overtuigd en zoo heb ben de moeders de kinderen nu omge ruild. Het moet een gevoelvol tooneeltje geweest zijn, waarin een lach en een traan elkaar afwisselden, toen de moeders afstand deden van haar verkeerde kinde ren en elk het goede in ontvangst namen. Wiindhoos- boven Zaandam. Gisterenavond te ,8 uur heeft in het Weste lijk gedeelte van Zaandam een windhoos be duidende schade aangericht. Door de enorme kracht werd o.a. in de Langestraat een zonne scherm vernield, waarna in de Reigerstraat van een twintigtal huizen pannen en schoor- steenen werden afgerukt en verschillende rui ten ingedrukt. Een groote chaos ontstond, maar gelukkig werd door de neervallende steenen niemand getroffen. Het opruimings- werk is onmiddellijk ter hand genomen. De hoos is langs het Papenpad, waar een hooiberg werd verstrooid, in Noord-Oostelijke richting getrokken en wist nog in het Oost- zijderveld een ouden houtzaagmolen van de firma Giskes en diverse daken te vernielen. Tjalkschip vermist. Te Staveren verkeert men in ongerustheid over het lot van het ijzeren 'k3chip „De Vier Gebri ders", van do Gebr. Furteman, dat drie we ken geleden de haven heeft verlaten, met be stemming naar Termunterzijl, en waaromtrent geen nader bericht is ingekomen. Het schip was geladen met schuimaarde. Een verkeerde leider. Te Delft is gearresteerd de padvindersleidor C., wegens het plegen van onzedelijke handelingen. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Een merkwaardig vliegtuig ongeluk. Woensdagochtend is een vlieg tuig met drie motoren, dat met 10 passa giers uit Lussin naar Zara vertrok, getrof fen door een merkwaardig ongeluk. De schroef sloeg los van een der motoren en werd met groote kracht in de passagierskajuit ge slingerd waarbij het 10-jarig dochtertje van kap. Guido Cossulich, den voorzitter van den Lloyd Triestino, gedóod en een dame een arm afgerukt werd. Het watervliegtuig zond onmiddellijk radio-noodseinen uit en daalde, waarop een motorboot de passagiers overnam, terwijl het vliegtuig het lijkje en de zwaar gewonde aan land bracht. Noodlanding. Gistermorgen is een militair vliegtuig uit Soesterberg wegens een defect aan de machine op het exercitieterrein by de Chassékazerne te Breda gedaald. De da ling geschiedde vlot. Het toestel werd bestuurd door sergeant-vlieger Sl.yg en een waarnemer en was uitgegaan om foto's te maken. Mecani- Ciens uit Soesterberg zijn overgekomen om het toestel te demonteeren, daar in verband met de windrichting en de vele tenten, die op het terrein staan, opstijgen onmogelijk is. HOE HET EEN GRONINGSCH AR BEIDER IN AMERIKA VERGING. In een „Amerikaanschen brief' in de „Maas- en S&heldebode" lezen wij Ik ga u deze week een stukje echte Amerikaanscbe geschiedenis vertellen, om u te laten zien, wat mogelijk is in Ame rika. Nu moet ge hier geen verkeerde ge volgtrekking uit maken, want wat ik u ga meededen over enkele personen, is lang niet algemeen, maar is hooge uitzonde ring. Misschien 30 jaar geleden kwam hier een echte boerenman uit de provincie Groningen. Hij was daar gewoon boeren arbeider geweest. Door hulp van vrien den werd hij in de gelegenheid gesteld, om met zijn gezin naar Amerika te emi- greeren. Toen h(j hier kwam, was de toestand niet zoo rooskleurig. Hij pro beerde op een meubelfabriek werk te krijgen als sjouwerman. Maar hoe hij zijn best ook deed van den vroegen mor gen tot den laten avond, overal kreeg hij ten antwoord: „no help wanted". Na tuurlijk kon hij ook de 'taal des lands niet, en moest hij zich dus met een briefje, wat de dominee hem gegeven had, presenteeren. Ten einde raad hij had een groot gezin met kleine kinderen begon zijn vrouw Groningschei koekjes te bakken. Een winkelier verstrekte hen de grondstof voor dit alles, op conditie, dat als de koek verkocht was, zij1 hun rekening konden betalen. Zoo ik zeide, de vrouw bakte de koek jes. En de man ging langs de huizen, en probeerde het kleingoed te verkoopen. Dit ging eerst niet zoo best, maar hij was een flink man. Een echte Calvinist. 'Hij had geleerd tegenspoed te hebben en verdrukking, da door had hij een do i zt Ltingswrmogcii, dat respeot afdwong. Alle dagen ging hij met een hengsel- mandje aan zijn arm langs de huizen, en deed dit dan zoo lang tot zijn mandje leeg was. Soms maakte hij lange dagen, Maar het ging van lieverlede beter. En wat zijn nu gestorven vrouw wel eens verteld heeft, als haar man langs de straat liep, dan bad zij of God heem zegenen wilde, opdat hij niet zoo laat thuis be hoefde te komen. Ook heeft zij wel ver teld, dat de winkelier eens in de woek zijn geld kreeg voor het verbruikte meel, suiker, boter, enz. en wat er dan over was, was natuurlijk verdienste, maar van die verdienste werd eerst een tiende afge zonderd voor Gods Koninkrijk, En van de rest moesten zij rondkomen, Na ver loop van een paar jaar ging hot al veel beter. De vrouw kreeg het eigenlijk te druk en hij was maar halve dagen aan de straat. Dan deed bij bot werk in het huishouden. Later kwamen er bostellingen aan huis, zelfs bij de 10 en 20 pond tegelijk van winkeliers, die het uit hun winkel ver kochten. Het werd beter en beter. Zoo zelfs, dat er omgezien moest worden naar een beter huis, als het kon met een bakkerij er aan,. Dit gelukte. Met hulp van een vriend, die hun ook wat geld leende, kregen zij een koekbakkerijtje, dat het werk verge makkelijkte. De kinderen werden grootar en de jongens hielpen al spoedig mee, om de koek te verkoopen. Later moesten zij al weer verbouwen, omdat de zaak te klein was. Later werd het een fabriekje. En nu is het een groote fabriek, waar honderden menschen werken. Vader en moeder zijn niet meer. De kinderen hoe rijk zij zijn is mij niet in ronde cijfers bekend, maar in ieder ge val wel millionaire. Doch wat nu den dubbelen zegen is, welke die menschen genieten: zij zijn bij al den rijkdom en weelde getrouw aan bet Calvinistisch be ginsel van vader en jnpeder. En hoeveel onze Christelijke scholen en kerkelijke inrichtingen van hun rijkdom genieten, is ook niet bekend, want de meeste giften komen in onder den naam van N. N. Onze school, waar predikanten opgeleid worden, kreeg enkele jaren geleden een gift van 60.000 dollar om een gebouw te zetten voor de bibliotheek. En dit jaar kreeg mem weer een gelijk bedrag voor tien ander gebouw. Nu zijn hier meer van die geval len, dat men van doodarm schatrijk wordt. Maar niet zoo dikwijls gebeurt het. dat de menschen daarbij waardige leden van dc Kerk van Christus blijven. Als dat er bjj ingeboet wordt, is de rijkdom geen zegen. Want wat baat hot den mensch, zoo hij de geboete wereld gewint en schade lijdt zijner ziel? Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: te Goes een woning herstellen zonder vergunning: C. D. te Kloetinge f25 of 25 d. h.; met een auto rijden zonder rijbewijs: A. de J., Kloetinge f3 of 3 d.h.; op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: D. W. te Kruiningen: f5 of 5 d.h.; zonder vergunning een openbaren weg versperren: K. M. te Breda f10 of 10 d.; Straatschenderij: A. B. T. N. te Kloe tinge, een berisping; met auto rijden zonder zichtbaar num mer en letter: M. J. M. te Bergen op Zoom f5 of 5 d. h.; zonder vergunning op bezaaiden grond loopen: L. v. 'tL. te Ovezand f3 of 3 d.; geen reglementen aan boord hebben als schipper die een rijkskanaal bevaart: 2 maal f2 of 2 maal 2 d. h.; met een auto rijden in verboden, rich- tig: C. v. K., Schore f3 of 3 d. h.; vuil vervoeren van kleinere afmeting dan geoorloofd is: J. F. N., Krabbendijke geen straf toegepast; wild vervoeren in verboden tijd: J. K. te Wolfaartsdijk f2 of 2 d. h.; eieren van wild zoeken: J. J. K. te Kat- tendijke f 15 of 15 d. h.; zonder akte met geweer in het veld loopen: J. S. te Kapelle f5 of 5 d. h.; vee laten loopen op grond die bezaaid of bepoot is: H. V. te Nieuwdorp, vrij spraak; met motorrijwiel de veiligheid van bet verkeer in gevaar brengen: A. J. R. te Ellewoutsdijk f 15 of 15 d. h.; als geleider van vee daarmede niet be hoorlijk uitwijken: M. v. W. te Ellewouts dijk f5 of 5 d. h.; als bestuurder van trekdieren daarmede niet behoorlijk uitwijken: N. d. K. te 's Gravenpolder f 15 of 15 d. h.; bij oefening met de brandspuit daar bij niet tegenwoordig zijn: A. R. te We- meldinge, J. S. aldaar f 0.50 of 1 d. li.; onware inlichtingen geven betreffende de naleving der Invaliditeitswet: F. W. te Schore f 15 of 15 d. h.; te Borsselen als tapper niet om tien uur sluiten: J. P., Borssele f 15 of 15 d.; met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: C. d. W. te Werkendam f3 of 3 d. h.; met motorrijtuig niet' dadelijk stoppen op bevel van een ambtenaar J. L. te Elle woutsdijk f2 of 2 d. h.; jachtwet: M. v. L„ C. L. te Kapelle f25 of 25 d. z. v. loopen over grond met verboden toegang: H. M. B., Goes f5 of 5 d. h.; L. D. L. te Goes f5 of 1 w. t.sch.; z. v. loopen in Juni over weiland en straatschenderij: G. B., C. d. TI. te Goes een berisping; straatschenderij: P. v. d. V., Heinkens- zand, berisping; "Schelde bevlsschen zonder consent: L. M. Pz., Ierseke f20 of 1 mnd t.sch.; vuur aanleggen op korten afstand van een gebouw:: J. A. T. te 'sH. Arendsker- ke, een berisping, G. M. aldaar, vrijspraak; z. v. te 'b Heerenhoek muziek maken le herh., A. P. L. A. v. H. te 'n Heeren hoek, een mnd t.sch, overtr. verord Keuringsdienst van vee en vleesch: M. S. Az., 'sH, Arendskerke f5 of 1 w. t.sch.; fietsen in verboden richting In een weg: M. J. V. te Kattendijke f2 of 1 w. t.sch.; te Kapelle harder rijden dan 20 K.M, per uur: P. do L., Kapello, J. v. D„ Wemoklin- ge f 15 of 15 d. h.; met een rijwiel niet behoorlijk naar rechts uitwijken: M. K. v. L. te Goes, ont slagen van rechtsvervolging; met rijwiel niet rechts houden: G. K. te Goes, berisping; met motorrijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. P. v. A. te Goes f25 of 25 d. h.; idem met een rijwiel: A. J. M., Goes f5 of 1 w. t.sch.; J. M. J., Heinkenszand (5 of 1 w. t.sch.; met voertuig rijden zonder spiegel: P. B. te Middelburg f 1 of 1 d. h.; met auto rijden zonder rijbewijs: J. P. K., Rilland-Bath, geen straf; idem zonder achterlicht: P. K. te Ka pelle f 15 of 1 mnd. t.sch.; geen gevolg geven aan bevel van een ambtenaar: J. v. G., Borssele f 15 of 1 mnd t.sch.; fietsen terwijl men verkeert onder in vloed van sterken drank: P. B. te Goes f25 of 25 d. h.; in dronkenschap openbare orde ver storen: J. S. te Rotterdam f25 of 25 d. h.; dronkenschap le herh.: H. Th. v. S. te Goes 3 d. h.; J. P. W. te Rilland f 15 of 15 d. h. Stoomvaart-Mij Nederland. EENKALIS, 21 v. Amst. n. Hamburg. P. C. HOOFT, thuisrp. 19 Gibraltar. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr., 21 te Genua. POELAU HOERT AH, 21 v,_ Hamb, tp Bjremen, POELAU 'FEL.LO, thuisr., *p. 20 Perim. TALISSE, uitr,, 2J te Sabang. RAD.TA, thuisr., p. 20 Aug. Sagres. R0TT1, uitr., 19 v.. Belawan Kon. Ned. Stoomb. Mij, BFNNEKOM, thuisr., 19 v. Antofagasta. GERES, 21 v. Amst. n. Curapao. JASON, uitr., 20 v. Valparaiso n. San Antenio. COMMEWiIJNE, thuisr., 20 v. Madeira. SIMON BOLIVAR, 21 v. Amst. te Barbados. VENEZUELA, thuiBr., p. 21 de Azoron. HERMES, Wi.-Indië n. Amst. p. 21 Azoren. Rotterdamsclie Lloyd. KOTA BiAROE, thuisr., 21 7.30 nm. v. Londen. STBAJAK, thuisr., 21 2 nm. v. Marseille. KERTOSONO', thuisr., verm. 21 v. Havre. SAMARINDA, 20 v. Rotterdam te Blatavia. SLAMAT, uitr., 21 te Southampton. Programma van Zaterdag 23 Aug. HUIZEN. Tot 1 uur 298 M. K. R. O.- uitz. 8.15-9.30 Concert. 12.15-1.15 Con cert door K. R. O.-kwintet. 1.15-2 Gramo- foonplaten. 6.01-6.15 Sportpraatje. 6.15- -6.55 Gramofoonplaten. 6.55-7.15 Journal, weekoverzicht. 7.15-7.30 Gramofoonplaten 8.01-11 Concert. HILVERSUM, 1875 M. V. A. R. A.-uit-' zending. 10 Vrijz. morgenwijding. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 1.20-2.20 Orkestconcert. 7.05 Pi ano-recital. 7.50 Concert. Militair orkest. Bariton, sopraan. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 -2.20 en 7.50 Gramofoonplaten. 9.05 Con cert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 en 6.50 Gra mofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. Wat is een algemeen programma? De Minister van Waterstaat beeft aan de Algemeene Programma-Commissie bet volgende medegedeeld: Dat als maatstaf bij de beoordeeling van het algemeen programma zal moeten gelden, dat zoodanig algemeen program ma of, hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt, een gemeenschappelijk pro gramma, slechts onderwerpen mag be vatten, waaraan niemand redelijkerwijs aanstoot kan nemen. Dit is het uitgangs punt geweest bij het nemen mijner beslis sing. Hieruit volgt, dat 't uitzenden van me- dedeelingen van politieken aard niet kan worden toegelaten; bet zal wel overbodig zijn op te merken, dat hieronder zeker niet is te verstaan het ten gehoore bren gen onzer nationale volksliederen. Wat betreft de uitzending van mede- deelingen van religieuzen aard, ben ik van oordeel, dat in het algemeen pro gramma niet thuis behooren officieele kerkelijke diensten of bepaalde kerkelijke belijdenissen, welke in den bijzonderen omroep geheel tot hun recht kunnen ko men. Tegen religieuze toespraken echter, mits die toespraken geen polemiek bevat ten, behoeft in het algemeen geen bezwaar te bestaan. Ik heb hierbij bijzonder op het oog de morgenwijdingen, Bijbellezingen en het verzorgen van ziekeuuurtjes; overigens meen ik, dat het vraagstuk van de samen stelling der algemeene programma3 gaan deweg in de practijk, mede in overleg met de omroepvereenigingen zal moeten wor den opgelost. De aanwijzingen uwer com missie zullen daarbij een richtsnoer voor de omroeporganisaties moeten zijn en naar ik vertrouw een samenwerking tus- schea hen kunnen bevorderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6