DE ZEEDW Van een arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Uit de Provincie Kerknieuws. FEUILLETON VAN VRIJDAG' 22 AUG. 1930, No. 273. Zeeland in 1929. In het verslag van Ged. Staten over den toestand der Provincie Zeeland in 1929, deelen deze betreffende de Provin ciale financiën mede, dat de bij' Kon. besluit goedgekeurde rekening over 1927 een kwaad slot opleverde van f 249.455, hetwelk in de begrooting voor 1930 is gebracht. De bijdragen aan het algemeen bur gerlijk pensioenfonds voor eigen-, wedu wen- en weezenpensioen van provinci ale ambtenaren vorderden een uitgaaf van f6G.544. waarvan een som van f39.704 ten laste' van de Prov. stoombootdiens ten moet worden gebracht. Voor de amb tenaren der N.V. „P.Z.E.M." vorderden de pensioensbijdragen f 35.656. In ver band met de leening van gelden ter voor ziening in de behoeften van voornoem de vennootschap werd tot ultimo Dec. 1929 een bedrag van f 262.818 betaalbaar gesteld voor d.e Noordgroep, f 41.500 voor de Zuidgroep en f 3.640.340 voor de Mid dengroep. Onder dit laatste bedrag is begrepen een som van f 3.045.840 voor aankoop der centrale te Vlissingen. Op 25 November moest f50.000 en op 16 December f 850.000 kasgeld worden opgenomen, resp. bij de firma de Koster Co, te Vlissingen en bij de Steenkolen- Handelsvereeniging te Utrecht, beide voor een tijdvak .van 6 maanden. Op 18 April kon de op 26 November 1928 aangegane kasgeldleening van f500.000 worden af gelost. Wegens rente, provisie en zegel- kosten werd in totaal f 8.050 betaald. In Januari werd f4.000.000 geleend voor de kosten van electrificatie, name lijk f2.500.000 bij de Rijkspostspaarbank f 500.000 bij den post chèque- en giro dienst en f 1.000.000 bij de pensioenfond sen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren. Deze leeningen werden aangegaan tegen een rente van 4Va pet. en tegen een koers van '99 pet. Op 4 Februari kon f 785.000 en op 6 Juni f 200.000 kasgeld worden uitgezet, verdeeld over 11 bankinstellim gen en zulks met opzegging per dag, week of maand. In den loop van het jaar werden op verschillende tijdstippen deze bedragen in totaal f985.000, weder terug genomen. De daarvan; gekweekte rente bedroeg f 14.285. Van de N.V. P.Z.E.M. trok de provin cie een rente ove-r het eerste halfjaar f 107.196 en over het tweede 'halfjaar f103.188. Het .pnderhoud der provinciale werken met de noodige herstellingen; en vernieu- De Uitkijktoren in de Scheveningsche maar de jeugd weet wel door H. K i n g m a n s. 67.) _o_ Weer werd de reddingsboot opgenomen door een groote golf om dan in de diepte gesmakt te worden. Het was niet zicht baar, dat zij1 ook maar eenige vordering maakte. „Zij komen er nooit", meende Hertha. „Afwachten nog. Het gebeurt meerma len, dat zij; teruggeslagen worden en toch weerkeeren en de redding volbrengen. Ze zijn niet voor een klein gerucht vervaard. Kent u den schipper goed?" „Ik ken hem heel goed." „Dat 'heb ik begrepen. Ik boorde, zon der het te willen, het korte gesprek, dat u zooeven met hem hadt. U hebt op veel menschen in Zeeduin toch een wonder lijken invloed." Dokter Van Streden zeide bet met een warmen klank van bewondering in zijn stem. Die klank braoht Hertha terug tot de werkelijkheid: zij stond met dokter Van Stralen alleen in de loods van de reddings boot! „Kern", zeide zij, „ik ga naar do men- wmgetn vorderde in 1999 f62 408 Da wegen en werken verboeren over het al gemeen in goeden staat. Voor rekening van gemeente- en arm besturen werden op 1 Januari 1929 ver pleegd 418 krankzinnigen, op 31 Decem ber was het aantal 419. Daar bedoelde besturen thans moeten bijdragen, bedroe gen de kosten voor de provincie f 73.627. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 124.390 mannen en 124.202 vrouwen, samen 248.592 personen, ge boren werden resp. 2477, 2300 en 4777; er vestigden zich in de Provincie 7031 6713 en 13744; overleden zijn 1217, 1264 en 2481, vertrokken 8478, 8244, en 16722, zoodat op 31 December de bevolking bestond uit 124203 mannen, 123707 vrou wen, totaal 247.910 personen'. De Provinciale Bibliotheek. In zijn verslag over 1929 zegt de biblio thecaris, dat de toestand van bet gebouw in 'het algemeen geen aanleiding tot breede opmerkingen geeft. Herinnerd wordt aan den geweldigen brand, die 7 December woedde en een ernstig gevaar voor de bibliotheek opleverde. Hoe ern stig dit gevaar was, blijkt wel uit bet feit, dat door de overvliegende vonken tot tweemaal toe het torentje van dit ge bouw aan bet branden geraakte. Omdat men voortdurend de wacht hield, kon ter stond worden ingegrepen om grootere ramp te voorkomen. Met diepe erkente lijkheid aan allen, die op dien dag zioh moeite noch inspanning gespaard hebben, om dat gevaar te keeren, constateert de bibliothecaris, dat, al moge er dan oek eenige brand- en waterschade geleden zijn bij die geweldige ramp, het mooie ge bouw der kostbare inrichting gespaard is gebleven. Onder degenen, die steeds de verzame ling bedachten, neemt wijlen de heer J. H. Deibei, de overleden hoofdredacteur van de Middel'burgsche Courant, een vooraan staande plaats in. Ook in dit jaar ontving de bibliotheek van hem nog vele boeken ten geschenke. Door bemiddeling van den heer A. Snethlage kreeg de bibliotheek een belangrijke verzameling brochures en tijdschriften. De aandacht is steeds ge vestigd op de uitbreiding van de verzame ling Zeelandica. Zeer belangrijke aan winsten waren een bandschrift met no tulen van de Prov. Synodes van Zeeland, afkomstig u'it de bibliotheek van wijlen prof. F. L. Rutgers en ten tweede, het zeer zeldzame werk van G. C. Udemans; Het geestelijk roer van het coopmanschip. Van de levende Zeeuwsche auteurs wor den alle werken terstond aangeschaft. In 1929 bezochten 4589 personen de bibliotheek. Er werden 4576 boeken uit geleend, 439 werden er buiten Middel burg verzonden, van andere bibliotheken werden er 241 op aanvrage verstrekt. STOFFER EN BLIK hebben afgedaan. Een stofzuiger levert J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) De algemeen© ledenvergadering van het Verbond van Nederlamdsche Werkge vers zal worden gehouden te Vlissingen, Sas van Gent en Terneuzen, op Donder dag 18 en Vrijdag 19 September. ;hjes is voor het publiek gesloten, om er op te komen. schen". En zij vöegde de daad bij het woord. „Wij staan hier veel beschutter", meen de hij. „En men kan ons straks noodig hebben." Hertha hoorde het niet, daar zij met volle aandacht in zee stond te turen. Een heel donkere schaduw wees uit, dat er een boot op de zandbanken zat. Maar verder was er niets te zien en te hoo- ren dan een kokende zee, die, naar het althans scheen, nog woester werd. „De reddingboot is verdwenen", kreet Hertha. „Kom, kom," zei de dokter. „D'ie kun nen wij niet meer zien. Laat ons hier blijven, zuster. Er is nergens zoo'n be schutte plaats." Hij vroeg het op dringenden toon. Her tha voelde er uit, hoe het zijn begeerte was, eens met haar alleen te zyn. Haar hart (klopte haar tot in de keel. Maar zij wilde geen toenadering „Bij de menschen ginds hooren we jiog eens wat," ontweek zij' een rechtstreeksch antwoord. „Zij1 hebben het meer gezien en kunnen ons wat vertellen." „Meteen liep zy achter de loods om, be klom met, moeite het duin, om na eenigen tijd den binnenkant te bereiken, waar zjj, met een zucht van verlichting, even wachtte. „Hier komt men tenminste op adem," Stoom vaartmiaatfirihappij Ze elan d. Ingaande 5 October zullen de booten der N.V. Stoomvaart-Mij Zee land, Kon. Ned, Postvaart, vanVlissingen vertrekken te 12.40, aankomst t,e Parke- stown Quay (Harwich) 18.10, vertrek van den boottrein te 18.35, aankomst te Londen (Liverpoolstation) te 20.20. Van daar ver trekt de boottrein te 10.00, aankomst te Harwich 11.25, vertrek van de boot te 11.30, aankomst te Vlissingen 17.30. De heer Ir H. van Oordt, sedert 1 Oct. 1912 hoofdingenieurdirecteur van den Rijks Waterstaat in de directie Zeeland te Middelburg, zal 1 October a.s. den dienst met pensioen verlaten. De Vlismar. De resultaten van de N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en asphalt- raffinaderij (Vlismar) te Vlissingen waren in 1929 niet onbevredigend, wat vooral te danken is aan het snel toenemend ge bruik van asphalt voor wegenbouw. Er werd een winst gemaakt van ruim f 37.900 zoodat na voldoende afschrijving en toe voeging aan het reservefonds een uit- keering kon plaats hebben van 5 pet. Kingsford Smith weer naar het ziekenhuis. Naar de „Telegr." verneemt, zal Kings ford Smith de volgende week wederom in het Gasthuis te Middelburg worden opgenomen. De Oceaanvlieger zal nog een lichte operatie moeten ondergaan, en wel aan zjjn amandelen. Middelburg. De voorbereiding voor ver siering en verlichting voor de op handen zijnde feesten ter eere van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin zijn in vollen gang. De Heerengracht troont reeds in feestdos, omdat de betrokken elec- tricien ook in andere buurten werkzaam heden heeft te verrichten en in verschil lende andere straten ziet men de toebe reidselen, o.a. in de Langedelft. Maar ook voor een zeer belangrijk ander on derdeel der feesten, n.l. den kinderoptocht, is reeds veel werk verricht en nog is men er druk aan bezig. Wij hebben ons bij een en ander ver baasd over het resultaat, dat met een voudig materiaal is bereikt. Voor den etalagewedstrijd zijn reeds een kleine 90 zaken aangegeven en daar deze Dinsdag a.s. begint, zal met recht van een feest- w e e k kunnen worden gesproken. Goes. De afdeeling Goes van N.C.G.O.V. hield gisteravond een propaganda-ver- gadering in het „Schuttershof", die goed geslaagd mag heeten, al had de opkomst beter kunnen zijn. Allereerst sprak Ds Homburg een wel komstwoord, terwijl door ds Enter van Cadzand een propagandarede werd ge houden over het onderwerp „Van Distil lateur tot Evangeliedienaar". Op eenvoudige maar heldere wijze werd door hem de drankellende, maar ook de heerlijkheid van het werk der naasten liefde geschetst. Geen wonder dat zijn woord met groote aandacht werd beluis terd. Met veel genoegen werd ook geluis terd naar Mej. Michielse, die eenige lie deren zong, begeleid door het orgel, welk laatste de heer Wolzak welwillend ter be schikking had gesteld. Leerzaam waren ook de samenspraken en tableaux, waar door een en ander werd afgewisseld. Nadat ds Homburg in zijn slotwoord nog eens aan de roeping van den Chris ten had herinnerd, werd deze leerzame avond door hem met gebed gesloten. Wolfaartsdijk. In de voltallige verga dering van het feestcomité werd in over leg met den burgemeester, eere-voorzitteir van het comité, met algemeen® stemmen besloten, gelet op "het ontbreken djer noo dige samenwerking der ingezetenen, zich alleen te beperken tot het uitreiken van een herinnering aan de schoolkinderen, in den vorm van een melkbeker of iets anders en zoo mogelijk een kleine trao tatie der kinderen. Souburg. Loop der bevolking over de eerste helft der maand Augustus. Gevestigd: F. Drop en gezin, Ritth str. B 406, van "Vlissingen. G. Steenhart, Ka- naalstr. A 50, van Cadzand. J. van Huf- fel, Tuindorp D 59, van Bergen op Zoom, Mej.' J. M. Broeder en kinderen, Barent de Deckerstr. E 35, van Rotterdam. Mej. A. M. Veronde, Barend de Deckerstr. E 25, van Boxtel. Mej. M. R. Meyers Lijnse, Ritth. str. A 148, van Ritthem. Mej. P. Dekker Boer, De Deckerstr. E 29, van lachte zij, toen dokter Van Stralen weer naast haar stond. „Ge weet hier den weg", meende hij. „Ik was u al kwijt." Dan liep Hertha met krachtigen pas verder, terug naar de plaats, waar zij eenigen tijd geleden had gestaan, bjj de dorpelingen. „Ik heb medelijden met die arme men schen", zeide zij. „Wat moet er toch van hen terecht komen? 'k Heb nooit geweten, dat een schipbreuk zóó vreeselij'k was. Hoor die storm toch eens gieren I" ,,'t Zijn dappere kerels", antwoordde dokter Van Stralen. „Zij hebben meerma len voor heete vuren gestaan. En die Krijn Vermeulen is een baas." Zij waren nu aangeland bij de talrijke dorpelingen, 'die vol spanning in zee ston den te turen, de duisternis als het ware doorborend.. De oude, ervaren schipper, dien Hertha al meer had hooren praten dien avond, had de laatste woorden van den dokter verstaan. „Maar Krijn zal nu een harden dobber hebben, dokter", schreeuwde hij, boven den wind uit. ,,'k Heb zulk zwaar weer nog niet meegemaakt en Hij kon den zin niet voltooien, want er ging uit de menigte één kreet van schrik op. „Ze komen terug! Ze komen terug! Ze Sliedr"cht. H. Broeren, Be Deckerstr. E 25, van Vlissingen. Vertrokken: P. J. de Munck en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 175, naar Middel burg. J. Gunst en gezin, Tuindorp D 79, naar Vlissingen. Mej. M. M. M. Walra ven, Nieuwstr. B 82, naar Amsterdam. S. de Visser, Marnixpl. C 13b, naar Roosen daal. J. de Schipper, Vliss. str. B 263, Wemeldinge. Mej. A. Lugtenburg, Tuin dorp D 83, Scheveningen. P. B. Katerman, Ritth. str. B 406, naar Vlissingen. Mej. J. de Wijze, Marnixpl. C 11, naar Sittard. L. Oele en gezin, Ka- naalstr. B 138, naar Rotterdam. J. Pat- tenier en gezin, Zandweg C 31c, naar Vlissingen. Zierikzee. De gemeenteraad van Zie- rikzee heeft besloten die gemeente voor de classificatie der fondsbelasting in 3e derde klasse te plaatsen. Een voorstel om de gemeente in de eerste klasse te plaatsen, werd verwor pen met alleen de stemmen der sociaal democraten vóór. (ZicTikzee is, voor zoover wij weten, de eenige stadsgemeente in Zeeland, die de derde klas 'koos. Red.) 's H. Arendskerke. In de Woensdagmid dag gehouden raadsvergadering werd vastgesteld een staat van oninbare posten en een van restanten over 1929 resp. groot f 14 en f 8. Aangeboden werd de rekening der ge meente over het dienstjaar 1929, sluitende voor wat den gewonen dienst betreft in ontvang op f 100.831.69% en in uitgaaf op f 87.125.68^2» al zoo met een goed slot van f 13.706.01, en voor wat den kapitaal- dienst aangaat in ontvang op f22.897.25 en in uitgaaf op f 13.539.48Vè» mitsdien met een batig slot van f 9357.76%. In de commissie tot onderzoek dezer rekening worden benoemd dhrn H. van Gorsel, P. v. d. Dries en Ant. Schipper. Vervolgens werden aangeboden de re kening van het Burg. Armbestuur van 'sH. Arendskerke en die van het Groot Armbestuur van 'sH. Hendrikskinderen, beiden over het dienstjaar 1929, eerstge noemde in ontvang op f 19.517.46 en in uit gaaf op f 13766.53, alzoo met een goed slot van f5750.93, laatstgenoemde in ont vang op f 7104.22% en in uitgaaf op f3675.84, mitsdien met een goed slot van f 3428.38%. Ook deze rekeningen werden ter fine van onderzoek gesteld in han den van een commissie bestaande uit de heeren H. Goedegebure, J. v. d. Weele en J. Vermue. Thans komt in behandeling de begroo ting van uitgaven van den gemeenschap- pelijken keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Heinkens- zand voor het dienstjaar 1931, vastge steld op f3500. Het aandeel in de kosten door de ge meente 'sH. Arendskerke bij te dragen is vastgesteld op f 1765.15. Na toelichting dezer begrooting wordt m.a.s. besloten deze goed te keuren. Een verzoek van den heer directeur der R. K. Militaire Vereeniging te Bergen op Zoom, om voor het dienstjaar 1931 een subsidie van f10 uit de gemeentekas te mogen ontvangen, ten behoeve van het R. K. Militair Tehuis aldaar werd afgewezen. halen de boot nietl De zee is te boosl Het was onverantwoordelijk van Krijn, om te gaan." Deze en andere dergelijke uitroepen werden uitgestooten, terwijl allen zagen, dat de reddingsboot op het strand ge smeten werd. „Die arme stakkerds", zeide Hertha, van angst en schrik den arm van den dok ter grijpend. „Die arme stakkerds!" En zij staarde in de duisternis, naar het donkere silhouet van het gestrande schip, waar men zoo nu en dan een vuurpijl om hoog joeg HOOFDSTUK XIX. „Ikmag niet enik kan niet." Dokter Van Stralen had Hertha's arm gegrepen en drukte dien tegen zich aan. Eerst toen kwam Hertha tot het besef van de werkelijkheid en vol verwarring trok zij haar arm terug, naar voren loopend, om te zien, wat er nu op het strand gebeurde. Zij leefde intens mede met de mannen van de reddingsboot, die hun heldhaftige pogingen om de schipbreukelingen te red den, zoo moesten opgeven. Hertha meende namelijk, dat men nu wel alle pogingen zou laten varen. Maar zij kende de dapperheid, den moed en de onverschrokkenheid van Krijn en de zijnen nog niet voldoende. Want nauwe- Op een verzoek van de feestcommissie te 's-Heerenhoek, om subsidie voor een aldaar te houden kinderfeest bij gelegen heid van de 50ste verjaring van H. M. de Koningin, aan welk feest ook kinderen uit de gemeente 's-Heer Arendskerke zul len deelnemen, wordt eveneens afwijzend beschikt. Verder brengt de voorzitter ter tafel een verzoek van het bestuur van de Coöp. Vereeniging voor Electrische verlichting te Nieuwdorp, om eene tegemoetkoming van 3000.tot gedeeltelijke delging van haar schuld. Na breedvoerige besprekingen, waaraan door meerdere raadsleden wordt deelge nomen, wordt ten slotte op voorstel van den heer H. 'Goedegebure met 10 tegen 1 stem besloten eene tegemoetkoming van 2000.toe te kennen, onder voorwaar de, dat allen, die op 'dit oogenblik lid zijn van de voornoemde Coöp. Vereeniging, zich aansluiten aan het electrische ver- deelnet van de P. Z. E. M. Tegen dit voorstel stemde de heer A. Schipper. Ver volgens wordt m.a.s. besloten om tot dek king der kosten van den houw van een Christelijke Bijz. Lagere School te Lewe- dorp eene geldleening aan te gaan tot een bedrag van 22500.tegen een rente van hoogstens 5 procent per jaar af te lossen in 25 jaren. Ten slotte wordt in verband met de nieuwe financieel© verhoudingswet tus- schen Rijk en gemeenten op voorstel van B. en W. m.a.s. besloten: de gemeente voor de Personeele belasting in te deelen in de achtste klasse, en voor de gemeen- tefondsbelasting te rangschikken in de 3e klasse en verder te heffen 35 opcenten op de 'Gemeentefondsbelasting en 30 opcenten op de Vermogensbelasting. Door deze nieuwe regeling zullen de be lastingplichtigen in de gemeente een aan zienlijk bedrag aan belasting minder moe ten betalen. Bij de rondvraag dringt de heer A. Schipper op verbetering aan van den slechten waterafvoer aan den Oostweg en aan den Zandweg. Krntningen. In de gehouden vergade ring van notabelen der Ned. Hervormde gemeente, werd tot kerkvoogd gekozen jn de vacature P. Witte (overleden) de heer Jan ''Polderman, welke de benoeming aan nam, waardoor in het college van nota belen weer een vacature ontstaat. Kerkbouw te Rotterdam. De kerke raad der Geref. Kerk te Charlois (Rotterdam) heeft een bouwterrein aange kocht aan den Carnisse-singel voor het bouwen van een nieuwe kerk. De berk zal 1024 zitplaatsen bevatten. Naast de kerk zullen catechisatielokaal, kosterswo ning enz. worden gebouwd. GENERALE SYNODE GEREF. EERKEN. Een aanvullingsagenda is verschenen. Meerdere nieuwe zaken worden aan de orde gesteld. Zoo is er een verzoek om zoo mogelijk tot de uitgifte van Catechis- muspreeken voor leesdiensten te komen. Van Ds F.-(Tollenaar en anderen kwam een brief binnen, waarin bezwaar wordt lijks tien minuten nadat de boot door de vertoornde golven op het strand was ge smeten,-was zij weer reisvaardig en voor de tweede maal werd de hachelijke tocht naar de in doodsgevaar verkeerende zee lieden ondernomen. Zij gaven geen kamp, de dappere mannen. En voor de tweede maal zagen de honderden in de duin pan toe, hoe de reddingsboot worstelde met de golven, nu geheel verdwijnend, dan weer opgenomen op een golf van schier to renhoogte „In die andere duinpan kunnen wij het veel beter zien. Ga mee", noodde dokter Van Stralen. Maar Hertha weigerde. Zij wilde niet met den dokter alleen zijn, wel wetend, dat zij dan haar zelfbeheersching verliezen zou. i „Dit is natuurlijk de beste plaats", zeide zij, overigens niet geheel ten onrechte. „Anders zouden de dorpelingen, die 'het veel beter weten dan w\j, hier immers niet staan?" Zij wachtte niet op antwoord, maar drong nog wat meer naar voren, waar zij plotseling naast de vrouw van Krijn Vermeulen kwam te staan. „De Heere behoede je", zeide Hertha. „Het moet wel vreeselijk zijn, je man daar op het water te weten." (Wordt veevolgi)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5