■4 Huidverwondingen genezen altijd het vlugst niet PUROL Wat de bladen zeggen. Dammen, Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand Marktberichten. V» kwam, cmtstak hjj in gen zjgdenden toorn en hij besloot zich op zijn bevoorrechten concur rent te wreken, door hem een pak rammel toe te dienen. Niet .ieder mensch verheugt zich echter in-het bezit van die capaciteiten, welke noodig zijn om zulk een kwaadaardig plan ten uitvoer te brengen ook ons jongmensch niet, wellicht was bij er te teer voor gebouwd, "Dies huurde hij twoo mensohon, die tegen een behoorlijk honorarium men zegt 25 gulden per man dit vuile karweitje voor hem zouden opknappen. Hij zelf zou dan op veiligen afstandblijven toezien of zij zich naar behooren van hun taak kweten. Op zekeren avond wefd 'de nieuwe minnaar van het meisje door de gehuurde ranselaars opgewacht en aangesproken,. In plaats van er maar aanstonds op los te timmeren namen zij het niets kwaad vermoedende slachtoffer even terzijde en zetten hem de situatie ^uit een: ze vonden het beroerd, dat zij heim goedsmoeds tegen de wereld moesten slaan, maar och, voor de lieve centen doe je al watl Ze vonden het echter toch 'mgemeene streek van „den meneer", die nu ginds op het hoekje stond „te loeren en zij wilden het daarom maar liever op een accoordje gooien in plaats van hun banden vuil te maken. Wianneer hij zich nu „pro forma" of op z'n Tilburgsch: voor de flauwe kul een _pak slaag liet toedienen ze zouden niet doorslaan maar doen alsof dan zou hij een gedeelte van hun honorarium krijgen. Men was het spoedig eens. Op een punt van waar de lastgever alles goed zien kon ging bet er op los en wel zoo keurig, dat „de meneer" zich in geen enkel opzicht over zijn huurlingen had te beklagen, 'ten minste naar hjj zelf meende. De jongeling, die een pak slaag gekregen had, dat eigenlijk geen pak slaag genoemd mocht worden, was dien avond eenige gul dens rijker. Geen vergiftiging. Het on derzoek inzake het plotseling sterfgeval van den landbouwer J. G. Z., te Nieuw- Vennep heeft uitgewezen, dat hier van vergiftiging geen sprake is. Een Engelsch jacht vergaan. Het jacht „Islander" is aan de kust van Corn- wail op de rotsen geloopen en gezonken. Zes opvarenden zijn verdronken. Nader wordt gemeld, dat de reddingboot van Fowey was uitgevaren, doch het schip niet kon naderen. Een reddingslijn werd over het jacht geschoten. Men zag, dat twee lie den aan boord zich wanhopig aan de lijn vastklampten, doch het in de hooge golven moesten opgeven. Een der opvarenden dook van het jacht en zwom in de richting van de kust. Hij verdween evenwel in de diepte. De reddingboot trachtte nog gedurende twee uren het schip te naderen, doch de zware zeeën en de gevaarlijke rotsen bleken te erg. Het jacht werd jgeheel vernield, terwij] de zich aan boord bevindende personen allen verdronken. Het jacht was voor een vaoantiekruisvaart gebuurd door King, een vooraanstaand conser vatief politicus en oud-minister. De „Islander" bad te ongeveer 21 uur noodsignalen afgegeven. Onmiddellijk daarop vertrok een reddingboot, die de plaats des onheils eerst tien minuten later bereikte. In dien tusschentijd was het jacht reeds op de rotsen geworpen. De branding was zoo sterk dat de boot niet in staat was het jacht te bereiken. Aan boord van bet schip was nie mand te zien, doch uit de kajuit werden hulp kreten gehoord. Volgens een ander bericht werd een redlijn, afgeschoten door de redding boot, opgevangen, doch even later raakte de lijn weer los. Door den hevigen golfslag werd het jacht nogmaals tegen de rotsen geslingerd. Ook de kustreddingsbrigade kon er niet in slagen naderbij te komen. Verscheidene per sonen werden door leden van de brigade op eenigen afstand in de golven gezien, maar redding was door het woeste weer niet mo gelijk. De agitatie tegen de Vlootwet. De R.K, Residentiebode schrijft naar aanleiding- van de misleidende agitatie tegen de plannen van minister Deckers, door de socialisten: Wij 'kunnen het verstaan, dat de S. D. A. P., welke in ons land weer de oude leuze huldigt van geen man en geen cent van deze vlootplannen van minister Dec kers niets wil weten. Het is wel «enigs zins inconsequent van deze partij, welke, wanneer de nood aan den man is, zooals in 1914, stemt voor oorlogiscredieten en wier leiders -zelfs openlijk verklaren, 'hun zonen naar de grenzen te willen sturen, nu in vredestijd, weigert aan de Regee ring zelfs de meest bescheiden middelen te onthouden om deze jongens ook maar eenigszins in staat te stellen -zich te ver dedigen. Het is ook een vreemde houding voor een partij, welke steeds zoo schermt met haar internationaal karakter, want haar vooraanstaande partijgenooten in het buitenland als Vandervelde in België, Paul Boncour in Frankrijk, Hermann Muller in Duitschland en Mac-Donald in Engeland zijn heel wat militairistaischer dan minister Deckers. Maar nog eensi, wij hegrijpen, dat de Nederlandsche S. D. A. P., welke geen enkele regeeringsverantwoordelijkheid draagt en dus volkomen vrij1 is in haar politieke propaganda, de plannen van minister Deckers gretig aangrijpt om wat nieuw leven in 'haar politieke brouwerij, waar het ook de dood in de pot werd, te brengen. Immers, wie iets kent van de pysche van ons Nederlandsche volk, weet dat daar geen middel zoo goed voor ge- eigend ia, dan waarbij; men 'kan speculee- ren op de anti-militairistiische hartstoch ten. Dan, heeft men bij een groote inaesa. van het publiek, dat niet redeneert, maar uitsluitend reageert op gevoelsinstineten, bij voorbaat succes. De sociaal-democraten echter strijden niet met eerlijke middelen. In hun „manifest" stuitte het blad op een drietal grove onwaarheden, die mis leidend en demagogisch mogen worden genoemd. Het noemt allereerst de poging om de gedachte ingang te doen vinden, dat 'het plan-Deckers een herleving is van de in 1918 verworpen vlootwet. Onjuist is het, dat het plan-Dec'kers 'n herleving van de oude vlootwet is. Op de allereerste plaats is dit al onjuist, omdat 't vlootplan van minister "Westerveld 88 mi 11 ioen meer gekost zou hebben, dan het schema-Deckers, wanneer dit in zijn ge heel wordt uitgevoerd. En in 'dit laatste ligt nu een belangrijk verschil met het plan-Westerveld. Dit was een afgerond plan voor 10 jaar, waarmede de Kamer rich voor 10 jaar hond. "Was -dit vlootplan aanvaard, dan had de regeering automatisch elk jaar zonder de Kamer er in te kennen tot uit breiding van de vloot verder kunnen over gaan. Bij het plan-Deckers is 'dit niet het geval. Elk jaar opnieuw moet de regee ring -bij de Kamers terugkomen en deze 'beslist of men verder zal -gaan, en zoo ja, hoever. Dit is dus een zeer belangrijk verschil, waardoor aan het onoverkomelijk be zwaar vau de 10 katholieken in 1923 is tegemoet gekomen. Wat de kosten betreft, ook bier is de voorstelling van -zaken in hooge mate misleidend. Met koeien van letters staat op het pamflet, dat dit plan 120 millioen kost. Volgens het schema van minister Dec kers -zal de gans-che vernieuwing van onze vloot, waarmede volgens -den minister elf jaar gemoeid zullen zijn, 120 millioen kosten. Maar die 120 millioen in elf jaar, zijn geen 120 millioen méér aan militaire uitgaven. Elk jaar staat op de marine- begrooting een bedrag van eenige mil- lioenen voor onderhoud en vernieuwing der vloot en zoolang de regeering meent, dat we een vloot noodig hebben, moet zij voor het onderhoud en vernieuwing geld uittrekken. Wanneer we nu deze jaarlijksche on derhoudskosten aftrekken, dan blijft er voor den nieuwen aanbouw, voor de krui sers, 4 jagers en 6 onderzeebooten 43 millioen over. Wil dus de S. D. A. P. eer lijk zijn, dan mag zij niet verder gaan, dan beweren, dat deze regeering in elf jaar tijd, 43 millioen meer uit wil geven dan thans het geval was. Dat is dus nog geen 4 millioen per jaar. De voorstelling van zaken, dat deze regeering een nieuwe vlootwet wil van 120 millioen, is een misleiding. Wat de noodzakelijkheid van deze uit gave betreft, zouden we er toch op willen wijzen, dat op 1 Juli 1929 te Curacao dui delijk gebleken is, dat onze maritieme weermacht onvoldoende is. Een schip speciaal voor de West is zeker geen over daad en ook voor de Oost, met het toe nemende communistisch gevaar, is ze ker een versterking van onze weermacht gewenscht. In dit opzicht kan de regee ring ongetwijfeld zeer klemmende argu menten aanvoeren. Tenslotte wijst het blad op de demago gische voorstelling als zou onze Regee ring met dit Vlootplan meer willen doen dan eenige verscherping van het oorlogs gevaar. Dit argument is zóó beneden peil, en daarnaast zóó dwaas, dat wij niet begrij pen, dat men zich niet geschaamd heeft, dit te bezigen. We wezen boven reeds op Curacao, waar 't dringend noodig is, dat wij een oorlogsschip hebben. Juist om te voorko men, dat dit onbeschermde eiland geen broeinest wordt van avontuurlijke revolu tionairen, die ons in de meest ernstige internationale conflicten kunnen bren gen. Maar wat nog meer zegt, de Neder landers daar in den vreemde hebben recht op voldoende bescherming. Het is het vorige jaar betrekkelijk goed afgeloo- pen, maar wanneer de benden van Urbi- na daar aan het rooven en moorden wa ren geslagen, ons gezag was niet in staat geweest, dit te voorkomen. Het is dan ook een dure plicht tegenover de Nederlanders daar, dat wij een offer brengen om hun le ven en eigendommen afdoende te bescher men. Hetzelfde geldt ook voor de Oost. Rus land concentreert z'n communistische pro paganda op het Oosten en vindt vooral bij den nog slecht ontwikkelden inlander een dankbaar terrein. Het is niemand minder dan Mac Donald, de Engelsche socialist, die op de Empire-day in Enge land kortgeleden op den duren plicht der koloniale mogendheden gewezen heeft, om de vrijheid van het nog niet volkomen ontwikkelde Indische volk krachtig te beschermen tegen het gevaar dat de cul- tureele opheffing dezer volken van com munistische en nationalistische zijde be dreigt. Kan het „Volk" in redelijkheid ontkennen, dat deze ernstige waarschu wing ook niet geldt voor Nederland? De cijfers door de S.D.A.P. hier gege ven en de feiten zooals zij die voorstellen zijn in strijd met de waarheid. Terwijl ook vaststaat, dat de Regeering over zeer klemmende argumenten be schikt voor deze geringe uitbreiding van onze vloot Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adressereen aan P. Mons, Wester straat 221, Amsterdam. Probleem nr 159. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. 12 3 4 5 Zwart 11 sch. op: 2, 3, 15, 7, 12, 17, 18, 22, 23, .35 en 36. Wit 11 sch. op: 14, 20, 211, 25, 33, 34, 37, 39, 42, 43 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen acht dagen na laat ste plaatsing in elke maand. Damcursus., XLI. (Slot). Wit. Zwart. 1. 32—28 18—22 2. 3732 12—18 3. 41—37 7—12 4. 46—41 1—7 5. 31—26 19—24 Wit's laatste zet is gespeeld met de be doeling om 3731, 3127 en 26X37 te spelen en meer speelruimte te krijgen. 6. 37—31? Beter was 3429 en dan 3731 enz. 1 2 3 4 5 7. 34X23 8. 33X24 2429 18X29 20X29 Schijnbaar heeft zwart brutaal gespeeld doch de zet was heel goed. Wit speelt nog het beste 4034; andere zetten leiden tot nadeel. Op 3934 zwart 22X33 wit 34X23 heeft zwart dam door 13+.L9 en 19X46. Op 3127 van wit volgt: 9. 31—27? 22X33 10. 39X28 29X34 11. 40X 29 17—21 12. 26X27 11X24 Tenslotte zit er ook nog d 9. 39—33 10. 33X24 11. 38X29 13—19 eze dam in. 12—18 22X39 17X46 ctn Over randschijven hebben wij reeds op gemerkt, dat men zich hiervan het beste kan ontdoen, omdat er te wi einig mee valt uit te richten. Als laatste variant geven wij er een, waarin zwart zijjn tegenstan der dwingt een randschijf el te ruilen. 1. 32—28 18—23 2. 3429 23X32 3. 37X28 20X25 4. 41—37 12—18 5. 46—41 7—12 6. 37—32 47 48 6 7. 28X19 19—23! 14X24 Wit moet eerst 39X130 slaan, anders volgt: 8. 40X29 25X30 9. 35X24 13—19 10. 24X22 17X46 Hiermede hebben vrij gemeend den damcursus te moeten besluiten. Wij ver trouwen, dat wij geslaagd zijn de belang stelling voor beginners niet alleen gaan de te hebben gehouden, maar ook tevens voor meergevorderden ojpgefrischt te heb ben. Van dit laatste hebiben wij tenminste van eenigen kennis gefrregen, zoodat er in 't algemeen aan e«i behoefte ia' vol daan, De Zeppelin boven Nederland? AMSTERDAM. Naar dc Nieuwsbron van heden meldt, zal het luchtschip Graaf Zeppelin binnenkort naar Neder land komen en voor het eerst in ons land een landing maken. De tocht is bepaald op 6 September. Op Schiphol bij Amster dam zal een landing worden uitgevoerd. De Minister van Waterstaat zou tegen een landing geen bezwaar hebben, maar er wordt nog overleg met het Gemeen tebestuur van Amsterdam gepleegd. HAARLEM. Toen de heer v. d. Most van Spijk met zijn fiets den Wagenweg wilde oversteken, zonder vooraf richting te heb ben aangegeven, werd hij aangereden door een auto. De man was op slag dood. AMSTERDAM. De beide mannen, die Maandag gearresteerd zijn, als verdacht betrokken te zijn bij de inbraak bij den juwelier Berkemeijer aan het Rokin zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Storm. PARIJS. Aan de kust van Noord-Frank rijk heeft in de afgeloopen 24 uur een hevige storm gewoed, die ook een aan tal menschenlevens heeft geëischt. Te Brest is o.a. een schoener gezonken.. Van de opvarenden verdronken er twee. Op verschillende plaatsen is wat er nog van den oogst buiten stond, vernield. D'e red dingsbooten waren den geheelen nacht in de weer. om hulp te verleenen. Uit Londen wordt gemeld, dat het En gelsche stadje Filey gisteren door een hevigen storm is geteisterd. Zeventien visschersvaartuigen zijn gezonken, acht konden geborgen worden. Verscheidene werden zóó beschadigd, dat herstel niet meer mogelijk zal zijn. Een groot deel van de bevolking is daardoor van zijn inkomsten beroofd. Uit Britsch-Indië. LONDEN. Door het intreden van den moesson is een einde gekomen aan de onwettige actie van clandestien zoutma- ken. De nationalisten hebben nu een an deren vorm van burgerlijke ongehoor zaamheid bedacht. Zij overtreden nu de boschwet door, zonder belasting te beta len, hout in de bosschen te hakken. Men schat het totaal aantal personen, die we gens burgerlijke ongehoorzaamheid in de gevangenis zijn opgesloten op 30.000. LUBEGK. Wederom is 'n zuigeling als slachtoffer van de Calmette-behandeling overleden. In totaal zijn er nu 68 slacht offers. MAAGDENBURG. De kassier S., die na 15 jaar bij een bank werkzaam te zijn geweest, er met 20.000 mark vandoor ging, is aangehouden. HALLE. Vanmorgen te 4 uur 15 is op het station Leipzig een uit Halle komen de goederentrein op een rangeerenden locomotief gereden. Beide locomotieven en vijf wagons ontspoorden. Twee goederen wagens werden vernield. De materieele schade is belangrijk. De machinist van den rangeerenden locomotief is aan zijn verwondingen overleden. TEHERAN. In Zuid-Perzië hadden bloedige gevechten plaats tusschen Per zische troepen en den opstandigen stam der Bohanedi's. Er waren eenige honder den dooden. Demoordzaak Lans. Het Gerechts hof te 's-Gravenhage zal op 12 September de moordzaak Lans in hooger beroep behan delen. Van de zijde van het O. M. zijn 49 ge tuigen en deskundigen gedagvaard. Dia onbewaakte overwegen. Te Wildervank heeft Dinsdagavond op een der onbewaakte overwegen een onge luk plaats gehad, dat wonder boven won der zonder persoonlijke ongelukken is af geloopen. De landbouwer B., die zijn zoon hielp bij het inhalen van het koren, reed met twee volgeladen wagens naar de boerderij en moest daarbij den overweg passeeren. Hij was reeds op de rails aangekomen, toen hij den trein uit Veendam zag aan komen. Het was te laat om te keeren, dus trachtte hij nog bijtijds over te steken, 't Lukte hem, doch de achterste wagen werd nog door den trein gegrepen en geheel vernield. Proces-verbaal is opgemaakt. MIDDELBURG. Bevallen: G. H. Basti- aanse, géb. Blok, z.; C. Poortvliet, geb. Palmkoeck, d.; M. J. Vrietns, geb. Kloos- iexman, d.; M. A. L. Hubregtse, geb. van Haesendonck, z.; H. H. de Munck, geb. Christiaansein, d. Huw. aangiften: J. .yam Meten 26 jr en A. den Engelsman, 29 j.; C.. de Munck 27 jr en M. C. Fiegen 22 jr. GeihuwdL. J. Groenenberg 29 jr en M. A. Lorier 22 jr. Overleden: C. A. Mielen, 23 jr, geh. met S. de Putter; A. P. v. d. Kamer, 86 jr, weduwn. van A. B. den Dalder; M. Koo- man 63 jaar, geh. met E. P. Valkhoff; J. Tanga 65 jr, geh. met J. M. van Luijk. GOES. Getrouwd: Eliza Jacob Rouw 27 j. jm. en Janna Eokhardt 28 j. 'jd. van 1421 Augustus 1930. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. F. Ja cobs, 23 j. en J. van der Broek, 22 j.; H. Stofberg, 22 j. en M. M. Maas, 17 j.; R. de Meijer, 22 j. en P. de Ridder, 20 j. Getrouwd: W. O. Erdle, 21 j. en J. Ova, 17 j.; L. Outermans, 23 j. en W, van Beek, 20 j.; A. C. Snoep, 22 j. en A. J. van Uxem, 25 j.; C. J. Machielse, 25 j. en A. M. Jansen, 21 j,; W. de Vries, 29 j. en S. J, van Rosevolt, 17 j, Bevallen; A. G. Stokman, geb. Polder man, d.; G. M. M. Haarsma, geb, Domoor, z.; C. van Rijswijk, geb. de Nooijer, d.; D. A. Starreveld, geb. Bogerd, d.; M. Sijnke, geb. de Ridder, d.; J. W. Buijs, geb. Rotte, z.; A. Hector, geb. van Broek hoven, z.; G. S. van der Linden, geb. Troch, d.; G. A. van Splunder, geb. Whit man, z.; P. J. E. Marchand, geb. Tromp, d.; M. Vinke, geb. Nieuwenhuize, leveni. d. Overleden: A. de Karn, weduwn. van W. F. M, Verheul, 91 j.; P. G. Laernoes, man van S. M. Nïeuwenhuijze, 61 j.; G. de Nooijer, man van N. de Nooijer, 70 j. (Vliss. Crt) 1ERSEKE. Van 1522 Aug. Geboren: Dirkje Magdalena Jaooba, d. v. Jan de Koeijier en Adriana Johanna de Jager; Adriaan, z. v. Philippus van Damme en Maatje Kool; Marinas Jozias, z. v. Adri aan Lamper en Johanna Adriana Clement. Overleden: Sara Dekker, 73 jr, echtgen. van Franqois Verijzer. XRUININGEN. Van .14—21 Aug. Gebo ren: Forra Jaoomina, d. v. Jacob Hart- hoom en van Christina van de 'Plasse; Marina, d. v. Jacobus van Burg en Anna Gijssen; Cornelis Adrianus, z. v. Fran- cies Durinck en van Maria Stephanie van den Bossche. WISSENKERKE. Huw.-afk.: Pieter Sandee, jm. 25 j. en Adriana Levina Schrier Gd., jd. 19 j. Geboren: 17 Aug., Marinus Abraham, z.v. Jacobus de Kam en Adriana Wolse. 18, Johanna, dv. Jan Jacobus Filius en Pieternella Adriana Geelhoed. Van 14—21 Aug. 1930. SOUBURG. Ondertrouwd: Herman Jan van der Eist, 34 j. en Maria van Soelen, 34 jaar. Getrouwd: Cornelis van Zweeden, jm. 20 j. en Elizabeth Aagtje Keim, jd. 20 j. Geboren: Gerard, zv. Cornelis Dirk Uijl en Dingena Overbeeke. Pieter Adolf, zv. Jan Cornelis de Geus en Cornelia Andrina Arnolda van Beers. Overleden: Leuntje Kasteleijn, 64 j., wed. van Leunis Pieterse. SCHERPENISSE. Geboren: Marinus Jan, z Djngeman Kleppe en Johanna Clazina Kievit. Overleden: Krijn Hanse, 3(1 j. echtgenoot van P. D. der Wieduwen; Homine Suuriand, 62 j. echtgenoot van M. de Jager. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen: 3. Do- minicus de Feijter van Axel 25 j. jm. en Tanneke Catharina Cornelissen 22 j. jd.10. Christiaan Kempe 25 j. jm. en Anna Bak ker 22 j. jd.; 24. Pieter de Putter 27 j. jm. en Adriana Ilamelink 28 j. jd.Cor nelis Pieter de Putter 24 j. jm. en Jaoomina Maria Scheele 22 j. jd. Geboorten: 10 Clara Elisabeth, d. v. Ja cobus van Hoeve en van Cornelia Geertrui Dekker; 11. Toosje Sara, d. v. Thomas de Kam en van Sara van Herman; 12. Jaooba Poulina, d. v. Cornelis van Fraeijnhove eo van Woudrina de Pooter; 13 Adriana Su- zanna, d. v. Jan Jaoobus Verpoorte en van Jacomina Cornelia Dielemaai; 16. Martha Geertrui, d. v. Fran'oois Hamelink en van Krina Hamelink. Overlijden: 10.. Cornelis Wilhelm 81 j. echtg. van Leuntje Cornelia Adriana Maria Kaijser; 18 Mechelina Pieternella Moens 63 j. echtgen. van Francois Stoffels. (Tern. Crt.). Wisselkoersen. Amsterdam 22 Aug., 2.30 uur. Londen 12.09(412.091/2. Parijs 9.76—9.77x/2. Brussel 34.6834.70. New York 2.48(42.483/s. Berlijn 59.31—59.33. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 Aug.: Meest matige Z. W,. tot Z. wind^ aanvan kelijk licht tot half bewolkt, later weer toe nemende bewolking, aanvankelijk droog, later eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt te 9 u. 55 m. aan alle posten: Attentie- sein neer. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 uur 753. Licht op voor fietsers: Zaterdag 8 u. 53. MIDDELBURG 21 Augustus. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Peren: Lord Sufheid 5, Juttepeer 25, Menagère 6, 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3