No. 273 Vrijdag 22 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Hendfikse Oq's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrèle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Mr H- gorgmon, do verdediger van Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSGH'VNT EI.KÜN WBBKDAG. Abonnement a prijs: Per 3 maanden, franco par post, f3.^- Losse nummers S 0.05 P?!tp d,ar A e'.ke rage! asee» 59 sfc Bij abonnement belangrijke korting. t-4 regels Onze plattelandsjeugd. Het Hoofdbestuur van de socialistische A. J. G. heeft een enquête gewijd aan de vraag: „Hoe zijn de arbeidstoestanden van de jeugd op het platteland en in de kleinere steden en hoe besteden de jon gens en meisjes hun vrijen tijd? Wij willen uit het rapport een en an der overnemen. Over de arbeidstijden dit: „Wie van halfzes 's morgens tot half- zes 's avonds in de rozenkassen heeft rondgestapt (Aalsmeer), van vier uur des morgens tot zes uur 's avonds op het veld heeft krom gestaan (Dronrijp), van halfzeven 's morgens tot zes uur 's avonds den kruiwagen heeft gehanteerd op de steenfabriek (Franeker) of van zes uur 's morgens tot 5 uur 's avonds als dienst meisje in de weer is geweest op de hof stede (Usquert) is 's avonds lichamelijk zooveel van zijn krachten kwijt, is geeste lijk zoo mat, dat van eenige activiteit na het beëindigen van den arbeidsdag moei lijk iets kan komen. Maar het rapport spreekt ook over de m o r e e 1 e toestanden en verhoudingen over cafébezoek en ontspanning van de jeugd. „In alle streken, in schier alle beroepen geven de ouderen aan de jongeren een slecht voorbeeld door het bezigen van schunnige taal, waarbij onderwerpen op sexueel gebied op minderwaardige wijze worden besproken. Zoowel uit Usquert, dat in meerendeel socialistisch, als uit Brunssum, dat in meerderheid katholiek en uit twee zwaar orthodox-christelijke Yeluwe-dorpen, komen klachten over de taal van ouderen in het biizijn van jonge ren". Over het café-bezoek wordt gezegd: „Slechts een 9-tal plaatsen kwalificee- ren het als matig of gering, de andere antwoorden spreken nagenoeg alle van „veel" en „druk" bezoek aan café's door jongeren. Aalsmeer, Grouw en Usquert maken melding van den invloed, die er van de voetbalclubs uitgaat, doordat ze hun le den samenhalen in stamkroegen, waar op de overwinning of het verlies wordt ge dronken". Over bioscoop- en dansgelegenheden, over het teloorgaan van den landelijken eenvoud en goede zeden wordt medege deeld: „De bioscoop moet in deze kleinere plaatsen nog aangemerkt worden als een instituut, dat slechts een invloed ten kwa de uitoefent in het leven der jongeren. Ze brengen het slechtste van het slechtste op filmgebied. Daarnaast heeft ook de moderne dans het platteland veroverd. Toelating in de dansgelegenheden op 16-jarigen leeftijd is vrijwel regel. Dat de aanwezigheid van deze jongeren in deze zwoele atmosfeer leidt tot een on zuivere verhouding der seksen, behoeft geen verwondering te baren. De verbetering van de verbinding met de nabijgelegen groote plaatsen heeft ook op de wijze, waarop de vrije tijd besteed wordt een slechten invloed gehad. Men trekt naar de groote plaats, waar men, uit het gezicht van ouders en dorpsbewoners, de bloemetjes buiten zet. Het kloeke, stoere, eenvoudige en so bere plattelandsras is verdwenen. Van het zakgeld gaat het leeuwendeel weg aan sigaretten, snoeperij en bios coop. Goede boeken, kent men er niet of Bijna niet. Maar Nick Carter, en Buffalo Bill worden er verbluffend veel gelezen. Tot zoover het rapport. Wij waardeeren het, dat deze socialis tische organisatie ook den moed had den zedelijken kant dezer zaak te laten zien. Dit geeft eenige hoop, dat voortaan ook sociaal-democratische raadsleden zullen medewerken aan bestrijding van het ker mis-, dans- en drankkwaad. Tot dusver kregen de christelijke groepen van die zijde bitter weinig steun. Het gebeurde niet zelden, dat A. R.- of C. H.-raads- leden door hun sociaal-democratische col lega s van zwartkijkerij en overdrijving werden beschuldigd. Thans echter geeft een roode orgaui- satie op grond van een enquete een teeke- ning van toestanden op zedelijk gebied, die er bedroevend uitziet. De werkelijk- heid wordt niet weggemoffeld, maar in al haar vreeselijkheid aan het publiek voor gehouden. Wij' hebben redenen om aan te nemen, dat veel van wat in het rapport wordt gezegd, ook op Zeeland van toepassing .'s, al mogen enkele dorpen een gunstige uit zondering maken. Er is hier alle reden om te waarschu wen voor onderschatting van de dreigen de gevaren. Wij zouden zelfs niet gaarne zeggen, dat al onze jonge menschen uit positief christelijke gezinnen vrij uit gaan. Struisvogel-politiek zal ook hier niet anders dan ellendige gevolgen hebben. Veel te weinig is men er ook in chris telijke kringen van doordrongen, dat wij in deze dagen tegenover onze jonge men schen een taak hebben. Die taak hebben kerk, jeugdorganisaties, sociale en andere christelijke vereenigingen, enz. Of ze die taak alle verstaan, moet belaas betwij feld worden. Het jeugdwerk, dat door deze corpo raties gedaan wordt, verdient den steun van ons volk in zijn geheel, terwijl ook de overheid hier moet medewerken. Hier staan belangrijke dingen op het spel. De boycot In Britsch-Indië. Het strijdcomité van het Indisch Na tionaal Congres ze't zijn actie tegen de spinnerijen, welke voor de vervaardiging van haar fabrikaat nog Britsche produc ten gebruiken, onverminderd voort en heeft aan de 24 onder Europeesch beheer staande katoenspinnerijen te Bombay een r'eeks eischen voorgelegd, van welker in williging of verwerping het zal afban gen of deze bedrijven al dan niet op de zwarte lijst zullen worden gezet. Een van de eischen is, dat geen lid van een der 24 firma's aan handelingen mag deelnemen, dia tegen het Congres gericht zijn of der regeering tot voordeel strek ken. Indien een lid van een der firma's b..v. behoort tot de Britsche strijdkrach- ten, is het verplicht deze verbintenis on verwijld te beëindigen. Andere eischen zijn: 1. 75 pGt. van het kapitaal moet In disch zjjn; 2. de directie moet voor twee derden uit Indiërs bestaan; 3. het geheele personeel moet van In dische nationaliteit zjjn; 4. de door de fabrieken gebruikte grondstoffen moeten, voorzoover in In- dië verkrijgbaar, daar gekocht worden; 5. de betrokken spinnerijen zijn ver plicht haar bank- en assurantiezaken met Indische instellingen te doen. Een onder Europeesch beheer staande groep is van de zwarte lijst geschrapt, waaruit men zou kunnen opmaken, dat deze de eischen heeft ingewilligd. De toestand ln China. Gisteren kon men in de „Daily Tel." een bericht uit Sjanghai lezen, meldend, dat het communistisch gevaar voor Han- kau verdwenen was. 'De Engelsche troe pen waren weer teruggetrokken op de oorlogsschepen. Nu meldt een onbekende berichtgever draadloos uit Sjanghai: Naar gemeld wordt, is de toestand voor de_ stad Hankau wederom zeer dreigend geworden. Benden opstandelingen zijn thans tot 150 K.M. ten Zuid-Oosten van Hankau opgerukt en men vreest, dat zij thans terstond naar Hankau zullen opmarchee- ren. In alle doorpen, die deze benden voor bijtrekken, plegen zij allerlei gruweldaden en plunderen de huizen. De Chineesche Centrale regeering heeft twee kanonneerbooten naar de bedreigde stad gezonden. Roofoverval te Berlijn. In de Meierottostrasse te Berlijn-Wil- mersdorf is gistermorgen een brutale overval op een districtskas gepleegd. De 25-jarige werklooze Wilhelm Krüger had bemerkt, dat het geld op de eerste ver dieping van het gebouw bewaard werd en dat de kassier de gewoonte had de geldkist dicht bij het venster te plaat sen. Om sijn plan te kunnen uitvoeren zorgde Krüger, dat hij in het bezit van een ladder kwam, die hij den nacht tevo ren reeds tegen het gebouw had gezet. Toen 's morgens het kantoor werd ge opend, mengde Krüger zich onder de menschen, die het kantoor binnengingen. Hij bond een ketting om den deurknop van het lokaal, teneinde te voorkomen, dat men de deur snel zou kunnen openen. De ambtenaren waren juist bezig het geld weg te leggen, dat van de rijksbank was gehaald, toen Krüger, die vlug op de ladder wa3 geklommen, het venster binnendrong en bliksemsnel zich van al het geld meester maakte. Daarop vluchtte hij. De verblufte ambtenaren slaagden er tenslotte in de deur open te krijgen en begonnen den dief te achtervolgen. Krü ger, die tijdens zijn vlucht het papier geld weer weggeworpen had, werd na een korte jacht ingehaald en aan de po litie overgeleverd. Daar er veel werkloo- zen op straat waren, die het rondfladde rende geld opraapten, heeft men de groote van het tekort nog niet kunnen vaststellen. Het nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze overval waarschijnlijk niet door een man alleen gepleegd kan zijn, doch dat de gearresteerde helpers gehad heeft. Volgens verklaringen der achtervolgers bevond zich n.l. op een hoek van de straat een auto met drie mannen. De auto zette zich snel in. beweging, toen het hulpgeroep der overvallen ambtenaren weerklonk. Van het geroofde geld is inmiddels een bedrag van lr.650 mark door de vinders aan de politie overhandigd. Bestrijding werkloosheid. Wij hebben al eens medegedeeld, dat in Fngeland net plan bestaat om, bij wijze van werkverschaffing, oude kasteelen, abdijen enz. voor verder verval te behoe den. Er is thans een lijst opgesteld van bijna honderd van dergelijke gebouwen en naar gelang van de omstandigheden dit veroorloven zal met de werkzaamhe den worden begonnen. Deze werkzaau lie den omvatten het verwijderen van over tollig klimop en andere klimplanten, die de bouwwerken in gevaar brengen, terwijl slotgrachten in haar oorspronke- 1 ijk en staat zullen worden hersteld. Geen voldoende uitzaai ln Rusland? Nu de tijd aanbreekt voor het zaaien \an het winterkoren, blijkt uit officieele mededeelingen, waarin eerst geklaagd verd over het afgeven van het graan door de boeren, dat er ten aanzien van het oorspronkelijke zaaiplan een groote achterstand is. Vooral in Noord- en Cen traal Rusland, in de gewesten om de Zwarte Zee, in het district Nisjni-Now- gorod en in Noord-Iwanowsk is de toe stand dreigend. In het gebied van de Zwarte Zee, waar het zaaien .3 September beëindigd moest zijn, zou nog niet één pro cent van het oorspronkelijke zaaiplan zijn uitgevoerd, in het Noorden slechts 5 procent, in Nisjni-Nowgorod 1 procent. Het gevolg van dezen toestand zal waar schijnlijk zijn, dat de Sowjet-autoriteiten alle beschikbare bruikbare krachten uit de steden naar het land zullen dirigee- ren om in snel tempo te trachten de uit voering van het oorspronkelijke zaaiplan nog zooveel mogelijk tot een goed ein de te brengen. Joris de Leenw vrijgesproken. Het Militaire Hof te Brussel behandelde gisteren in appèl de zaak-de Leeuw. Men weet, dat de Vlaamsche milicien Joris de Leeuw 6 Mei j.l. door den krijgsraad te Luik tot 3Va maand gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn herhaalde wei- gering om in de Fransche taal gegeven bevelen uit te voeren. In de omgeving van het gebouw en ook in het gebouw zelf was een sterke po- litie- en gendarmeriemacht opgesteld, daar men blijkbaar voor Vlaamsche betoogin gen vreesde. In zijn requisitoir gaf de auditeur-gene- raai toe, dat „De Leeuw met oprecht heid handelde. Nergens, zei de auditeur- generaal, staat er geschreven, dat de Vla mingen in het Nederlandsch moeten wor- den aangevoerd. Waar De Leeuw ech ter te goeder trouw handelde en ook niet stelselmatig dienst weigerde, maar dit enkel deed wanneer hem iets in de Fransche taal werd bevolen, eischte de auditeur-generaal slechts ©en principieela straf. De Leeuw, zelf een gewezen frontsoldaat, betoogde, dat in strijd met de beweringen van den voorzitter van het Militaire Hof en van den auditeur-generaal deze zaak wel degelijk een politiek karakter droeg. Hij vroeg vrijspraak. Na een beraadslaging, die ruim drie kwartier duurde, keerde het Hof in de rechtzaal terug en werd te midden van de grootste stilte voorlezing gedaan van bet vonnis, waarbij bet arrest van den krijgs raad te Luik werd verbroken en de Leeuw werd vrijgesproken. De Leeuw werd onmiddellijk door een groep vrienden omringd en triomfantelijk naar het Vlaamsche Huis gebracht. Bestellingen der Dnitsehe Rijkaposterijen D© Duitsche Rijksposterijen hebben be sloten aan Duitsche ondernemingen be stellingen ten bedrage van ongeveer 200 millioen mark te geven en hopen aldus bij te dragen tot verbetering van den toestand op de arbeidsmarkt. Door deze bestellingen zouden gedurende een jaar 125.000 arbeiders aan het werk kunnen blijven. De in aanmerking komende on dernemingen hebben toegestemd in een verlaging van haar prijzen met 10 pot. D© zwakstroomindustrie heeft voor 132 millioen mark bestellingen gekregen en de machine-industrie voor 23 millioen. Voorts zullen voor ongeveer 20 millioen mark nieuwe gebouwen worden opgericht De rest dient voor loopende aanschaf fingen voor bedrijfsdoeleinden. Opmerke- lijk is, dat bij de gevoerde onderhande lingen alleen het cementkartel en de lino- leumindustrie zich niet bereid hebben ver klaard tot verlaging van hun prijzen. En kele bladen verlangen nu, dat de prijs politiek dezer twee takken van "het be drijfsleven nader zal worden onderzocht door den economischen rijksraad, zooals dit in de kartelverordening is voorzien. Ben smokkelaffaira. Sedert geruimen tijd houdt de justitie zich reeds bezig met een groote smokkel- affaire, die bedreven zou worden door 'n groote firma te Stettin, welke nabij de haven van Settin groote opslagplaatsen heeft en zich schuldig maakt aan het ont trekken van goederen aan de controle voor de heffing van da verschillende dou anetarieven. Door de mededeelingen van een ontslagen bediende werden omtrent deze zaak nadere bijzonderheden bekend. Ongeveer 30 personen zouden bij de zaak betrokken zijn en spiritualiën, tabaks- en eetwaren zonder betaling der verschuldig de rechten naar de stad smokkelen. De smokkelarij zou al dateeren van de perio de van de inflatie. Een dorp zonder gemeenteraad. Te Eprauo, een dorp nabij Han en Ro- chefort, in de provincie Namen, werden onlangs, tegen 24 dezer, verkiezingen uit geschreven voor den gemeenteraad, daar, tengevolge van overlijden en ontslag, het aantal raadsleden tot twee was geslonken en dan ook geen vergaderingen meer kon den worden gehouden. Deze verkiezingen zullen nu echter, naar de N. R. C. meldt, niet gehouden worden, daar niemand, in de gemeente, er in toestemde op een can- didatenlijst te worden gebracht, wat ln 'n land als België zeker wel een hooge zeld zaamheid mag heeten. Da stakingen ln Noord-Frankrijk. De staking in Noord-Frankrijk kan als geëindigd beschouwd worden, zoowel in de textiel- als in de metaalnijverheid. De arbeiders in de textielnijverheid te Rijsel hebben 't bemiddelingsvoorstel van Laval aangenomen die zich vandaag naar de stad zal begeven om het accoord zelf te bekrachtigen. Korte Berichten. Gisteren is in het vakvereenigings- gebouw te Hannover 'n paket neergelegd, dat later gevonden en geopend is. In het paket bevond zich een bom, die zeer zorg vuldig was geconstrueerd. Door een ge lukkige omstandigheid heeft het automa tisch uurwerk van de bom geweigerd, waardoor er geen ontploffing is ontstaan. Groote verwoestingen zouden anders zijn aangericht. De dader is onbekend. Gistermiddag is boven het vliegveld Oberwiesenfeld bij Munchen, een vlieg tuig van den weerberichtendienst van een hoogte van 100 meter neergestort. De bestuurder was op slag dood; bet toestel werd geheel vernield. De Indische wijsgeer m dichter Binnenland, Wolkbreuk boven Tilburg. Windhoos te Zaandam. Wat is een algemeen radio-program? Buitenland. De staking in Noord-Frankrijk geëindigd. Joris de Leeuw vrijgesproken. Storm in Fngeland en Frankrijk, Raiindranatb Tagore is te Genève aan gekomen en zal eenigen tijd hier vertoe ven. Vermoedelijk zal hij deelnemen aan de opening van de Volkenbonttevergade- ring. Te Parijs en omgeving zjjh! in totaal 17 gevallen van spinale 'kinderverlamming voorgekomen. De „Temps" verneemt uit Bar le Due, dat bij' het 94e regiment infanterie zich eenige gevallen van kinderverlam ming hebben voorgedaan. Het regiment zal daarom geen deel nemen aan 'de herfstmanoeuvres. Op kasteel Glamis in Schotland) waar zij reeds eenige weken verbleef, heeft de hertogin van York het leven geschonken aan een dochter. Van het njeuwe vliegveld te Knokké op enkele honderden meters slechts van de Nederlandsdhe grens, wordt een! druk gebruik gemaakt. Het gebouw, in hetwelk de douane- en andere kantoren zijn on dergebracht, is deze week voltooid en da dagelijksche vliegdiensten op Antwerpen en Londen „loopen" zeer regelmatig. De 50ste verjaardag van de Koningin. Ter gelegenheid van den 50sten ver jaardag van de Koningin zal op Zondag 31 Augustus na den Hoogdienst in alle R. K. kerker hier te lande, alsmede in kapellen, waarovor een rector is aange steld, de lofzang Te Deum Laudamus ge zongen worden. Rijksbureau voor drinkwatervoorziening. Verschenen is het jaarverslag van: het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening over 1929. In de inleiding geeft de directeur eenige beschouwingen over het algemeen aspect der ontwikkeling van de drinkwatervoor ziening in Nederland. Hoewel de vooruit gang van de techniek het in vele gevallen mogelijk maakt, bedrijfjes van steeds klei neren omvang te stichten, moet toch z.i. in het algemeen verder voortgaande ver snippering in dezen tijd van samenwer king worden betreurd. De directeur is er van overtuigd, dat de toekomst, en vrij1 spoedig reeds, zal leeren, dat dergelijke kleine zelfstandige eenheden, een struikel blok voor de voorziening van het platte land kunnen vormen, en die voorziening zal binnen weinige jaren in al die 600 thans nog gespeende gemeenten als een noodzakelijkheid worden gevoeld, zoodra electriciteit, autobus, telefoon en radio het .verschil in jaartal op den kalender in de stad en ten plattenlande zullen hebben opgeheven." Vervolgens wordt provinciesgewijze een overzicht gegeven van wat er ini het ver slagjaar in Nederland op het gebied der drinkwatervoorziening voorvieL In Zeeland was de waterleiding voor Schouwen en Duivelend in aanbouw; O. en W. Souburg besloot tot den aanleg van een gemeentelijke waterleiding, die het water van de Vlissingsche Duinwater leidingmaatschappij1 zal betrekken1; Bors- selen besloot tot waterbetrekking van de N. V. Waterleiding Mij Zuid-Beveland. In Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen de gerezen t moeilijkheden inzake de waterleiding- kwmtwi üog steeds niet tot oplossing.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1