No. 272 Donderdag 21 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCB -WT EI.KSN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i 3. Losse nummers 30.05 F r it s der AdrsrtcntSPn: 1-4 regels i t.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Amerika maakt aanspraak op de Zuid poolgebieden. Gemeld -wordt, dat de Amerikaansche regeering voornemens is erkenning te ver krijgen van de rechten van Amerika op de Zuidpoolstreken, zoodra alle noodigé technische gegevens beschikbaar zijn. Admiraal Byrd is thans bezig met het uitwerken van een rapport over zijn jongste Zui-dpool-expeditie. Verwacht wordt, dat dit rapport binnen een jaar 'gereed zal zijn. Behalve op deze expeditie zijn de aanspraken gebaseerd op ontdek kingen door Amerikaansche officieren ïu 1-820 en 1840. Ontslagen In Dultschland. Het rijksbureau voor statistiek is ge dwongen den laatsten tijd in totaal niet minder dan 350 leden van het personeel te ontslaan. Deze ontslagen vinden voor een groot deel hun oorzaak in het schrap pen van verschillende posten op de be grooting. Nadat de Kloecknerwerke te Werne den arbeid in een mijn hebben stil gelegd, zullen thans 850 mijnwerkers en kantoor bedienden worden ontslagen. De Erdoel A. G. heeft reeds 500 arbeiders en bedien den ontslagen. Thans zullen ook de Vereinigte Stahlwerke A. G. met ingang van 15 September 600 mijnwerkers ont slaan, werkzaam in de mijnen „Bruch- strasse" en „Karolinenglueck", terwijl op de mijn „Prinz-Regent" 250 mijnwerkers worden ontslagen. Turkije en PerziB Het Perzische gezantschap publiceert een verklaring over de Turksch-PeTzischo batrekkingen: In den laatsten tijd zijn in verband met den opstand van de Koerden berichten verschenen over een opinarsch van Turk3che troepen in Perzië en over de overhandiging van een in dreigenden toon gestelde Turksche nota aan Perzië Tevens ]s gemeld dat de betrekkingen tus- schen Perzië en Turkije tengevolge van deze omstandigheden gespannen zouden zijn. 't Perzische gezantschap verklaart, dat 't in de gelegenheid is al deze berichten als onjuist te bestempelen. De Perzische re- geering heeft de Turksche in de kwestie der Koerden ten volle ondersteund. De betrekkingen tusschen beide landen zij tl vriendschappelijk. Ook heeft da Perzische regeering geen dreigende nota van Tur kije ontvangen. Gandhl verzoeningsgezind? De British United Press verneemt uit Bombay, dat Gandhi thans meer verzoe ningsgezind is jegens den onderkoning, Lord Irwin. Twee bemiddelaars van ge matigde richting hebben hem in zijn ge vangenis bezocht en zijn opvattingen als leider van de beweging van verzet tegen •bet Britsche gezag aan den Onderkoning overgebracht. Men zegt, dat bij1 de Ronde-Tafel-con- ferentie te Londen zijn stelsel om aan In- dië bet beheer over eigen zaken te geven zal worden onderzocht. Hij moet voor den overgangstijd het Britsche gezag willen aanvaarden. Hij zou op verschillende punten tot onderhandelen geneigd zijn. Kinderverlamming ook in Zweden. In een der Noordelijke districten van de provincie Angermanland heeft de dis tricts-arts in een aantal dorpen gevallen van kinderverlamming geconstateerd Het bleek hem, dat verschillende patiën ten al twee of drie weken ziek waren. De meeste patiënten zijn ouder dan twoe jaar; van enkelen is de toestand zeer ern stig. Gelegenheid om hen te isoleeren is er nog niet, men zal enkele schoolgebou wen daartoe inrichten. Ook in de provincie Halland zijn ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd. Drie personen zijn overleden. Folncaró 70 Jaar. Heden viert Poincaré zijn 70en ver jaardag. Van de gevolgen van de zware operatie, welke de krasse grijsaard Poin caré verleden jaar moest ondergaan, is hij geheel hersteld. „Monsieur le Président" is weer geheel „in. de beweging". Er zijn talrijke aanwijzingen, die doen vermoeden,' dat hij van de eerste de beste gelegenheid gebruik zal maken om weer een werkzaam aandeel te gaan nemen in het openbare leven van zijn vaderland. De Beiersche regeering afgetreden. De Beiersche minister-president, dr Heldt, heeft gisteren bij het debat in den Beierschen Landdag over de noodverorde ning, inzake den accijns op het geslacht en over de dekkingsvoorstellen verklaard, dat als de meerderheid van het Huis bij de stemming over de noodverordening de intrekking daarvan doorzet, de regee ring niet meer in staat zal zijn de ver antwoordelijkheid te blijven dragen. De afwijzing van de door haar voorgestelde belastingmaatregelen zou zij tegelijkertijd' als het wantrouwen van de meerderheid van den Landdag beschouwen en het geheele ministerie zou daaruit de con sequenties trekken. Bij de beslissende stemming hebben 62 afgevaardigden voor en 58 tegen het voorstel tot afschaffing gestemd. De nood verordening van de regeering is daarmede gevallen. Dar Schmelzle, minister van financiën, heeft direct na het bekend worden van den uitslag der stemming zijn ontslag aan dr Heldt, den minister-president mee gedeeld. Na de zitting van den Landdag heeft dr Heldt direct den voorzitter van den Landdag schriftelijk van het aftreden van het geheele ministerie in kennis gesteld. Van Lear Black verdronken. Uit Baltimore wordt nader gemeld, dat Van Lear Bla.ck met zij'u jacht „Sabalo", op een kruistocht was voor de Ameri kaansche kust. Ter hoogte van1 New- Yprsey sloegen hooge zeeën over het schip. Van Leax Black bevond zich op het voorschip en men vermoedt dat hij door een der zeeën overboord is ge slagen. De opvarenden van het jacht misten den million air eerst later. Onmid dellijk na de verdwijning werd de kust wacht ingelicht. Het jacht en schepen van de kustwacht begonnen onmiddellijk naar het lijk le zoeken. Ook vliegtuigen namen aan hef opsporingswerk deel. Tot dusver heeft men het lijk nog niet ge vonden. De hongersnood ln China. Grover Clark, de zaakgelastigde van Amerika in China, die persoonlijk een bezoek gebracht heeft aan de gebieden, die door den hongersnood geteisterd wor den, heeft thans zijn rapport gepubli ceerd, waaraan wij het volgende ont- leenen. Een derde gedeelte van de bevolking der Provincie Shensi is tengevolge van den honger gestorven: dat wil dus zeg gen, dat reeds een tflillioen menschen van honger zijn omgekomen. De overige twee millioen staat eenzelfde lot té wach ten. Het Amerikaansche hulpcomité heeft sinds 1 Februari 1930 voor een waarde van '6.500.000 dollar naar China gezon den. In de provincie Shensi werd in 22 districten hulp verleend. Militaire treinen brengen het koren aan. Da oogst komt pas op het laatst van Augustus en in het begin van September binnen en de opbrengst is slechts 10 pet. van een nor- malen oogst. De Chineesche regeering doet tegen woordig al het mogelijke om den nood te helpen lenigen en 'de rooverbenden leveren thans geen gevaar meer op voor een normale hulpverleening. Da toestand ln RoemeniB. De „Tagepost" meldt uit Veldes: Geheel onverwacht is de Roemeensche koningin-moeder uit Veldes, waar zij voor nemens was een maand te vertoeven, naar Boekarest vertrokken. Naar in Roemeensche hofkringen ver luidt, wordt deze plotselinge terugkeer in verband gebracht met het verscherpte conflict tusschen koning Carol en de re geering eenerzyds en prinses Helena an derzijds. k Carol zou de regeering hebben mede gedeeld, dat hg zich zoo spoedig mo gelijk wil laten kronen, zonder rekening te houden met het feit, of een verzoening met prinses Helena al of niet tot stand zal komen. Terwijl de prinses de scheiding wenscht te handhaven, zou Manioe daartegen zijn opgekomen en andermaal gedreigd heb ben, dat de heele regeering zou aftreden, al» de koning by zijn besluit zou blij ven, en de kroning zonder koningin He lena zou geschieden. 'Thans zouden het hof en de regeering de koningin-moeder hebben verzocht ter stond naar Boekarest te komen om een verzoening tot stand te brengen. Indien deze poging mislukt, zou de kroning van den koning voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. De prijsopdrijving ln de Vereen, staten. Het officieele onderzoek naar de te hooge levensmiddel enprijzen in New- York heeft uitgewezen, dat talrijke klein, handelaren, die als getuigen gehoord wa ren, verklaard hebben, bezoek te hebben ontvangen van een aantal onbekende mannen, die eischten, dat zij de prijzen van melk, boter 6n eieren zouden verhoo- gen, daar de tegenwoordige prijzen veel te laag waren. E enige handelaren volgden dit bevel der onbekende mannen niet op, waarop de chauffeurs van hun auto's op bui tenwegen door benden werden overval len, die de banden van de auto afsneden en de levensmiddelen vernietigden. Melkhandelaren zeiden, dat zij een week geleden onder groote bedreiging ge dwongen werden, een dollar meer voor elke 10 galons melk te betalen. Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft de politie-president van E,vansten in Illi nois steekpenningen aangenomen om "de prijsopdrijving niet te straffen. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 11 Augustus 2.050.737, (dat is wederom 39.270 meer dan op 28 Juli en 882.669 meer dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar). Ten gevolge van de hevige regens is de waterstand der rivieren zoodanig toegenomen, dat vele rivieren in Ierland buiten hare oevers zijn getreden. De aan den oogst toegebrachte schade is zeer groot. Te Dublin staat het water in de huizen meer 'dan vier voet hoog. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche regeering een decreet heeft goedgekeurd, waardoor de militaire diensttijd wordt vastgesteld op één jaar. In het Noorden van Frankrijk, rnet name in de omgeving van Maubeuge, worden sedert eenige dagen talrijke ge vallen van spinale kinderverlamming waargenomen. De autoriteiten hebben krachtige maatregelen getroffen om uit breiding 'te voorkomen. Twee Parijsche studenten, die den Mont Blanc wilden bestygen, werden door slecht weer overvallen. Zij vielen in eeu afgrond en werden op slag gedood. Dit is het derde ongeluk binnen den tijd van drie dagen. Uit Moskou wordt gemeld, dat op 't station Kortow van de Samara-spoorlijn een goederentrein met 20 goederenwagens ontspoorde en van den spoordijk naar be neden stortte. De meeste wagens werden vernield. Drie man van het rangeerperso- neel werden gedood, terwijl eenige perso nen gewond werden. —Blijkens een bericht uit Tokio zijn zes toeristen omgekomen in de lava tijdens een eruptie van den vulcaan Asama. De menschen hadden den berg beklommen en bevonden zich op twee mijl van den voet van den krater, toen zij door de lava verrast werden. De kali-kwestie. De Frankforter Ztg. verneemt uit Pa rijs: De onderhandelingen tusschen de El- zasser Kalimij nen en de havenbesturen van Rotterdam en Antwerpen hebben nu tot een overeenkomst geleid, volgens welke de opslagplaatsen en landinrichtin gen te Antwerpen met 50 pet. uitgebreid zullen worden en te Rotterdam inrichtin gen van denzeltden omvang als de Ant- werpsche uitbreiding zullen komen. Antwerp en verklaart zich bereid, aan de Elzasser Kalimijnen de lagere Rotter- damsche haventarieven toe te staan. Massa-ontslag bij da Sphinx. De glas- en aardewerkfabriek de Sphinx te Maastricht heeft gisteren wederom aan 42 arbeiders ontslag aangezegd. Voorts wordt overwogen om in het ver volg op deze fabriek slechts drie dagen per week te werken. De directie beves tigde dit bericht en deelde tevens mede, dat ontslag aan meerdere arbeiders spoe dig zal volgen. De maatregel om slechts drie dagen per week te werken zal door haar in overweging worden genomen en zij zal trachten een andere oplossing te vinden. Directie Standaard. Naar aan „De Rotterdammer" uit ver trouwde bron wordt medegedeed, is aan den heer H. A. van Bottenburg ontslag verleend tegen i October a.s. als direc teur van de N. V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard" te Amsterdam. De heer Van Bottenburg werd in de aandeelhou dersvergadering van 15 Juni 1926 Itoit. directeur benoemd in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer A. Oostra, Naar verder wordt gemald, staat dit ontslag in verband met de fi- nanciëele en commercieels reorganisatie, welke aan dit dagblad moet worden doorgevoerd. Bond van Gerei. Meisjesvereenlgingen opgericht. In de Chr. Geref. Kerk te Utrecht wa ren Dinsdag vele meisjes bijeen gekomen omdat ook onder de Chr. Geref. vrouwe lijke jeugd het besef van organisatie meer en meer veld wint. Er bestaan nu reeds vele meisjesvereenigingen, maar tot aansluiting in een bond waren ze nog niet gekomen. En Dinsdag werd de sa menkomst gehouden om dat te bewerk stelligen. Leider voor deze vergadering was Ds H. Janssen. Z. Eerw. uitte zijn blijdschap over de groote belangstelling. 31 vereenigingen zonden afgevaardigden. Na het openingswoord werden de sta tuten aangenomen. Nu moest het bestuur worden geko zen. Daarvoor kozen de afgevaardigden Mevr. De Smit van Utrecht als presiden te, Mej. H. Overweei van Haarlem als secretaresse, Mej. 3. da Bmfn vas J.ge3= doorn als penningmeesteresse, Mej. J. J. Veis van Zwolle als vice-presidente en Mej. M. Bestebreurtje van Rotterdam als algemeen adjunct. In de Commissie van Advies werden de navolgende heeren en dames benoemd: Ds H. Janssen, leger- en vlootpredikant, Ds L. H. v. d. Meiden van Den Haag, de heer G. Rijksen, ouderling der Chr. Ge ref. Kerk van Zeist, Mevr. de Bruin van Zwolle en Mej. Wesseloo-Spier van Zeist Het bestuur werd hierop geïnstalleerd onder hartelijke toespraken van Ds Jans sen. De presidente, Mevr. De Smit, aan vaardde haar functie met een enkel woord. Ds Janssen las Psalm 121. Gezongen werd de Avondzang1 en 7, waarna Ds Janssen in dankgebed voorging. Geen uitzending van radio-spotternij. De Radio-controle-commissie voert het Radio-reglement niet alleen uit naar de leiter, maar ook naar den geest. Door hei verbieden van des heeran Zwert- broeks lezing heeft zij al getoond, af keer ig te zijn van commentaar in den aether over de radio-ruzie.. Ook spot ternij over dit kabaal wil zy weren. Dins dagavond zond de A.V.R.O. het laatste bedrijf van Rido's revue Spotteniy en Sottarnij uit, die in Scala vertoond wordt. In dit laatste bedrijf wordt de spot gedreven met de situatie van, thans. Het slot is, dat eenige stations door elkan der heen gaan uitzenden. In den loop van den avond is mede gedeeld, dat er bezwaren bestonden tegen deze scène. De A.V.R.O. heeft in overleg met de directie van de revue de uitzending toen onderbroken. HOE HET FOOLSOHE LEGER „DE BESCHAVING REDDE". Dezer dagen is te Warschau het fedt 'herdacht, dat tien jaar geleden „het Pool- sche leger de beschaving" redde. Op 24 k.m. van Warschau gelegerd, verklaarde de bevelhebber van het Roode Leger, Toekhaeheversky: De wereldbrand zal zijn weg nemen over het lijk van Polen. Later heeft hij zich aldus uitgelaten: „Er bestaat geen twijfel of, indien wij erin waren geslaagd het Poolsche legef over hoop te loopen, de revolutie in Po len een feit zou zijn geweest. En de orkaan ioa geen half hebben Binnenland. De tweede Zeeuwsche klompenbeurs te Clinge geopend. De Velserbrug weer open. De Rotterdamsche kalikwestie. Belangrijke inbraak te Amsterdam opge helderd. Bond van Chr. Geref. Meisjesvereeniginr gen opgericht. Buitenland. De kinderverlamming. Gandhi verzoeningsgezind? De prijsopdrijving in de Vereen. Staten. De toe-stand in Roemenië. De 'Beiersche regeering .afgetreden. gemaakt aan de Poolsche gren zen, maar zou geheel West- Europa in vuur en vlam gezet h e b b e n." Sovjet-Rusland had van de nederlaag van Polen de eerste etappe willen maken van den opmarsch tegen West-Europa. De Poolsche generaal Sikorski schreef in zijn memoires: In 1920 werd aan den Weiehsel over het lot van twee werelden beslist. Hei Westen begreep dit over het algemeen niet. Op 11 November 1918 was weliswaar de wapenstilstand gesloten, welke aan het strijdrumoer van den grooten oorlog een eind maakte, maar daarmede we,s nog geen einde- -gekomen aan het bloedver gieten. In Polen zou de krijg weer opleven in de worsteling tusschen Polen en Russi sche revolutionairen; in Anatoïië woedde in '22 de bevrijdingsstrijd van Kemal pasja tegen de Grieken. In het midden van het jaar 1920 moes ten de jongste Poolsche troepen onder maarschalk Pilsoedski, na aanvankelijk eenige successen behaald te hebben tegen het Roode Leger dat toen bestond uit niet veel meer dan samengeraapte ben den en nog op lange na niet was, wat het organisatietalent van Trotzky heeft weten te wrochten snel terugtrekken tot onder de muren van de hoofdstad. Het offensief van Pilsoedski in de rioh- ting-Kiejew, in samenwerking met het hoofd der Oekrajiensche regeering Pefcl- joera, was jammerlijk mislukt tengevolge van de beproefde Russische tactiek om eiken baslissendon slag door terugtrekken te ontwijken. De -bolsjewisten volgden de Poolsche troepen op hun -terugtocht op den voet. Op 13 Augustus verschenen de Russi sche 'divisies, die 650 k.m. hadden afge legd in 40 dagen, voor het bruggehoofd Warschau. Polen scheen verloren. Op de hulpkreten van de gedemorali seerde Polen hadden de geallieerden, uit geput door de ternederwerping van Duitschland, slechte aarzelend geant woord de ervaringen met de generaals Denikin en Kol-tsjak waren nu juist niet geschikt om tot nieuwe interventies in Rusland uit te lokken. De geallieerden gaven Polen den raad vredesonderhandelingen te beginnen, zij het ook onder harde voorwaarden. Moch ten de Russen 'dit weigeren, dan -zou men Polen de noodige krijgsvoorraden zenden. Wel werd echter een geallieerde mis sie naar Polen gestuürd om den stand van zaken op te nemen, hestaan.de uit de Engelsche en Fransche 'diplomaten lord d'Abernon en Jusserand, en de Engelsche en Fransche generaals Radcliffe en Wey- gand. De Russen zetten hun offensief voort; de Polen boden zoo goed en zoo kwaad als het ging tegenstand. Doc'h het lot van het nauwelijks herleefde Polen scheen beslist. Maar Pilsoedski, de volhardende be vrijder van zijn vaderland, wanhoopte ook thans niet. Terwijl generaal Weyg&nd de leiding d«s operatic* to bandon nam, en de ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1