Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Bij de militaire oefeningen in de omgeving van Gemert ligt een afdeeling wielrijders in stelling. De rogge moet als dekking dienen. oprichters van de Vereeniging van Er kende Advertentiebureaux en van het or gaan dier corporatie, „Het Advertentie bureau". De overledene was eenige jaren voorzitter van genoemde vereeniging en maakte ook deel uit van de Commissie van Advies van „De Nederlandsche Dagbladpers". In vakkringen werd de heer G. C. A. Coppens algemeen be schouwd als een der pioniers op het ter rein van het advertentiewezen in Neder land. Luchtpostverbinding Europa Zuid-Amerika. De K.L.M. te 's Gravenhage verzoekt ons do aandacht te vestigen op den reeds 21/2 jaren bestaanden luchtpostdienst EuropaZuid-Amerika, geëxploiteerd door de Cie. Générale Aéropostale. Bij gebruikmaking van dezen luchtdienst wordt een aanmerkelijke tijdsbesparing verkregen; een brief welke des Vrijdags avonds Nederland verlaat, bereikt reeds na 8 dagen de Zuid-Amerikaansche cen tra, terwijl de afstand over zee van b.v. Nederland naar Buenos Aires, 23 da gen is. Het extra luchtrecht, te voldoen in gewone postzegels, bedraagt f 0.80 per 5 Gram. Teneinde het gewicht van brie ven zoo gering mogelijk te houden, heeft de K.L.M. speciaal luchtpostschrijf- en machinepapier beschikbaar gesteld, waar van monsters op aanvrage gratis verkrijg baar zijn. Nadere inlichtingen aan de plaatselijke Sostkantoren of bij de K.L.M. te Den laag. De a.s. Koninginnefeesten te Goes. Gisteravond vergaderde het bestuur der Oranje-vereeniging met de vertegenwoor digers der buurtvereenigingen, in het Schuttershof te Goes. De voorzitter, de heer J. A. H. Abe leven, opent de vergadering, heat allen welkom, met name den heer Burgemees ter, Weth. van Melle en de heer Kool wijk, vertegenwoordiger der P.Z.E.M. en spreekt de hoop uit, dat op deze verga dering het algemeene programma zal kun nen worden vastgesteld. Er is hard ge werkt door verschillende commissies en buurtvereenigingen, jammer, dat sommige wijken, tot dusver achterbleven en niets deden. Notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Uit de presentielijst blijken 15 buurtvereenigin gen vertegenwoordigd te zijn. Hierna wordt aan de hand van een ontwerp programma de verdeeling der feestelijk heden over de verschillende dagen, vast gesteld. De medewerking der beid© Har- monieën is toegezegd. De Allegorische optocht belooft schitterend te worden, evenzoo de Lichtstoet, waarvoor "reeds veel deelname is. Ook de feesten der schoolkinderen en het door hen uitvoeren van de Kleppermarschmarsch met zang en het zingen van Oranje-liederen, het oplaten van reclame ballons, enz. is alles geregeld. Voor den Floralia-wedstrijd zal een deskundige jury worden benoemd. Wat de te houden zwemwedstrijden aangaat, deelt Dr Snoek, namens het bestuur van de zwemclub ,,'tSas" mee, dat deze aan de Kade niet gehouden kunnen worden uit gezondheidsoogpunt, het water in de havenkom is te zeer verontreinigd. De plaats welke dan in aanmerking zou komen is het oude zwem- plekje. Aangezien dit wel wat ver uit de stad ligt, besluit de vergadering dit punt te laten vervallen. De voorzitter brengt den dank van het comité aan het bestuur van de Zwemclub, voor de betoonde be reidwilligheid. Tijdens de Wijdingssamenkomst in de Groot© Kerk zal onder leiding van den heer Tamminga, koorzang ten gehoor©, worden gebracht. De heer Weststrate doet mededeelingen aangaande het Turnfeest. Met „Volhar ding" hebben verschillende gymnastiek- vereenigingen toegezegd hieraan deel te nemen. Deelname van ruim 200 turn sters en turners is verzekerd, terwijl ook een korfbal-demonstratie gegeven zal wor den. Volkszang. De heer 't Hooft zet uiteen, hoe hij zich een en ander voorstelt. De bedoeling is, om pp de markt eenige echt vaderlandsche liederen, waarvan de melo dieën bij het volk bekend zijn1, te zingen. Daartoe zouden de verschillende zangver- eenigingen de kern moeten vormen» ter wijl daarom heen alle aanwezigen mee zingen. De woorden der liederen worden in den feestgids afgedrukt. Onder applaus wordt dit punt op het programma gezet, en aanvaardt de heer 't Hooft de op dracht, een en ander nader met de zang- vereenigingen te bespreken. Verlfthting. Dhr Koolwijk doet eenige mededeelingen aangaande stroomlevering door de P.Z.E.M. Hoe groot het kwan tum zal zijn, dat gratis beschikbaar wordt gesteld, kon hij nog niet opgeven, aan gezien dit afhankelijk is van de hoeveel heid, welke de buurtvereenigingen1 af zul len nemen. Algemeen is de vergadering echter van gevoelen, dat de P.Z.E.M., wel gratis .stroom zal verstrekken. In Goes is bij de ingebruikstelling der kabels geen reclame gemaakt, zoodat er thans een ?eer goede .gelegenheid is voor de P.Z.E.M. om het nu te1 doen. De verlich ting, welke door het Hoofdcomité ver zorgd zal worden, omvat kerktoren, stad huis, noordertransept Groote kerk en een boomengroep op den Westwal, achter het P.Z.E.M. huisje, terwijl de P.Z.E.M. zelf eenige lichtzuilen zal plaatsen. Nadat de routes voor den Allegorischen optocht en de Lichtstoet zijn opgemaakt, welke binnenkort gepubliceerd worden, wordt bet feestprogramma als volgt vastgesteld: FEESTPROGRAMMA. Woensdag 10 Sept. 1930. 5 uur n.m. Inluiden van het feest. Tractatie van verpleegden in ziekenhui zen en bewoners Oude Mannenhuis. 7.30 n.m. Rondgang van het Bestuur der Oranjevereeniging door de stad; be zichtiging van étalage's, buurtversiering en verlichting, met muziek. Donderdag 11 Sept. 1930. 8.309 uur. Klokgelui. 8.30 uur. Afmarscb der schoolkinderen naar de Groote Markt. 9 uur. Zingen van Oranje-liederen; Kleppermarsch; oplaten van reclamebal lons. 9.30 uur. Terugmarsch naar de scho len; uitreiken van prijzen voor den Flo- ralia-wedstrijd. 10.3011.30 of 12 uur. Wijdingssamen komst in de Groote Kerk en koorzang. Idem in de R. K. kerk. 2.004.30 uur. Groote Allegorische op tocht met prijzen voor: de mooiste groep; de mooiste wagen; de aardigste groep; de best georganiseerde groep. 56 uur. Volkszang op de Groote Markt. 710 uur. Muziek op de Groote Markt Beestenmarkt en op een versierd en ver licht schip in de Kade. Vrijdag 12 Sept. 1930. 8.309 uur. Klokgelui. 912 uur. Kinderfeest voor alle scho len. Muziek. 24 uur. Concert op de Groote Markt en Beestenmarkt. Openlucht-gymnastiek op de Groote Markt. Korfbal-demonstra tie. 4.305.30 uur. Volkszang. 78 uur. Muziek op de Markten. 810 uur. Groote Lichtstoet door de stad. 10.30 uur. Groot vuurwerk, vermoede lijk op den Westwal. Verder wordt de stad op sommige pun ten feestelijk verlicht. Bij de rondvraag wordt medegedeeld, dat volgende week bekend gemaakt zal worden wanneer met het spannen der draden en het aanbrengen van versierin gen kan worden begonnen en boe hoog die bevestigd moeten worden, met het oog op de wagens in optocht en licht stoet. De voorzitter deelt mee, dat voor de beoordeeling van den allegorischen optocht als juryleden zullen worden ge vraagd de hoeren: J. Melse, Ir Rothuizen, en Wim Abeleven. De heer Groenendijk <Joet mededeeling dat 's Woensdagsavonds van 810.30 het mondharmonica-orkest op het Rimmeland- plein zal concerteeren. Daar echter alle kosten nog niet gedekt zijn, bespreekt de heer Rothuizen de wenschelijkheid, dat de buurtvereenigingen zullen trachten, om zoo noodig na het .feest, nog iets af te dragen aan het hoofdcomité. De heer Rooze merkt op, dat, zoo naar algemeen gehoopt wordt, de P. Z. E. M. gratis stroom levert, er bij de buurtver eenigingen weer wat geld vrijkomt, en dit afgedragen zou kunnen worden. De voorzitter sluit na «en gloedvolle pero ratie waarin hij opwekt tot algeheele toe wijding de welgeslaagde vergadering. Zwemmenoverde Schelde. Voor den Zaterdag te houden zwemwed strijd over de Schelde hebben zich 21 zwemsters en zwemmers aangemeld. Te half één zullen zij uit Breskens vertrek ken en tusschen half drie en half vier verwacht men ze aan den duiktoren bij het strand te Vlissingen. Kind aangereden. Zondagna middag is een driejarig kind van de fa milie K. te Koewacht bij het plotseling oversteken van den weg, door een passee- rende auto gegrepen en overreden. Het rechterachterwiel van de auto ging over de kleine heen. Het kind, dat ernstige ver wondingen bekwam, werd door den chauf feur bij de ouders binnengedragen en is later naar een ziekenhuis vervoerd. Den bestuurder, die langzaam reed, treft geen schuld. Bond van Smedenpatroons in Nederland. Nadat des morgens eene buitengewone algemeene vergade ring was gehouden, hield de bovenge noemde Bond des middags zijd jaarver gadering in het Schuttershof te Middel burg. Een groot aantal afgevaardigden van afdeel ingen van den Dollard tot de Schelde waren aanwezig, benevens vele belangstellenden met hunne dames. Onder groote belangstelling riep de voorzitter der ontvangende afdeeling, de heer J. A. Contant, de aanwezigen een hartelijk welkom toe. De bondsvoorzitter hield daarop ©en openingsrede. De vergadering keurde de jaarverslagen van secretaris en penning meester goed. De commissie van het Bouwfonds tot stichten van een Eigen Gebouw gaf een bemoedigend verslag, maar riep toch den steun der leden, 'in. De volgende jaarvergadering zal te Rot terdam plaats hebben. De vergadering verwierp een voorstel om het tijdelijk te Franeker gevestigd)© Bonds bureau te verplaatsen. Het hoofd bestuur zal ter gelegenertijd op deze zaak terugkomen. Breed© discussies volgden over de on derhandelingen met den handel en ten slotteVerstrekte de vergadering in deze verdere opdrachten aan het hoofdbestuur. De voorzitter sloot daarop na een korte rondvraag, de druk beizochta vergadering. Eveneens in het Schuttershof, had daar op een geanimeerde, goed verzorgde maal tijd plaats, gevolgd door een concert in den tuin door het muziekgezelschap Voor waarts uit Koudekerk©, dat zich uitste kend van zijn taak kweet. Heden (Woensdag)morgen brachten de deelnemers aan het congres een bezoek aan de fabriek „De Schelde" te Vlissin gen. De lunch had plaats in het strand- hotel. Daarna volgde ©en rondrit over Walcheren, tot Westkapelle per tram en verder per autobussen. BADEN en waschtafels met stroo- mend water, geïnstalleerd door J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Do onbewaakt© overweg. Gistermiddag reed een landbo-uwerslenecht met een span paarden, over den onbe- waakten overweg van den spoorweg Me- chelenTerneuzen bij de gemeente Axel toen een trein aankwam en "de dieren greep. De knecht werd van den wagen geslingerd en viel naast d© locomotief. Hij bleef ongedeerd. De paarden, eigen dom van den landbouwer F. Dekker Pzn werden gedood. Wagen en1 tuig werden beschadigd. Arnemuiden. Dezer dagen kwam de fa brieksarbeider C. alhier, tot de voor hem minder aangename ontdekking, toen hij des morgens zijn kippen ging voederen, dat van twee jonge kippen de koppen waren af gevreten, hetgeen in het hok gebeurd is. Vermoedelijk zijn het wilde katten geweest, die belust waren op een kippetje. Voor andere bewoners een waarschuwing, dat zij hun kippen hokken des nachts goed sluiten. Vrouwenpolder. Zaterdag hield de af deeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier haar onderlingen schietwedstrijd. Uitslag als volgt: Personeel© baan. Maximum 100 punten. Ie prijs H. Polderman met 98 punten; 2e S. de Roo 96; 3e T. Schoe 91; 4e N. Mesu 88; 5e J. Geerse 88; 6e A. Langebeeke 84; 7e Jac. Louwerse 84; 80 P. Polderman 83; 9e Joh. Louwerse 82; 10e Jac. Koster 82; 11e ,J. Moens 80; 12e P. de Visser 80; 13e M. v. d. Broek© 78; 14e J. Houterman 78; 15e P. Duvekot 77; 16e A. Vendeville 76; 17© A. Jobs© 74; 18e C. de Visser 74; 19© P. van Hekken 72; '20e A. Osté 71; 21e C. Goedbloed 67; '22e Joh. Maas 59; 23e J. Duvekot 58; 24e J. Mesu 54; 25e H. Louwerse 53; 26e O. Mesu 47; 27e J. d© Bruin© ,34; 28e Iz. Melse 28; 29e A. van Dis troostprij's. Eerebaan: le pr. S. de Roo, 45 p.; 2e H. Polderman 45 ,p. na kampen1. Hoogste serie met 49 p., Rozenprijs met 8 rozen en meest gelijke schoten n.l. 8 maal 10: H. Polderman. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vierhuizen-Zoutkamp, K. G. Kwint te Terkaple. Bedankt voor Langweer door dr H. Stoel te Veen wouden, voor Rijssea door G. van Montfrans te Barneveld. Generale Synode der Geref. Kerken. Gisteren is te Arnhem aangevangen de Generale Synode der Gereformeerde ker ken in Nederland. De militaiie oefeningen in de omgeving van Gemert door het regiment wiel rijders. Een mitrailleur in volle actie. Aan de Synode ging Maandagavond een bidstond vooraf waarin voorging de praeses van de vorige Synode, dr K. Dijk, van D'on Haag. Na de samenkomst op gebruikelijke wijze te hebben geopend, wees de voorganger er op, dat in deze vergadering alle nadruk moet vallen op het gemeenschappelijk bidden. Daarom koos dr Dijk als zijn tekstwoord Judas vs. 20: „Maar geilefden, bouwt Gij Uzel- ven op het allerheiligst geloof, biddende in den Heiligen Geest". Na zijn. toespraak droeg de voorganger nadat eerst gezongen was Psalm 27 vers 5a en 7b de belangen der Synode in dan gebede aan God op. Na afloop van den bidstond bood de Ker- keraad van Arnhem in "het kerkeraadsgebouw van de Wiesterkerk een begroetingssamenkomst aan, waarop de leden der Synode gelegen heid ontvingen .kennis te maken met hun gastheeren en gastvrouwen. In de Oosterkerk heeft ds H. L. Both, van Arnhem, gistermorgen de Synode met een toespraak geopend. Vervolgens droeg ,ook hij de belangen der Gen. Synode in den gebede aan God op. Aan de orde was hierna de verkiezing van een moderamen. Na een tweetal stemmin gen werd als praeses gekozen verklaard ds K. Fernhout, van Vreeland. Deze meende ech ter met het oog op ,zijn leeftijd en zijn ge zondheid ontheffing te moeten vragen, die hem verleend werd. Een nieuwe stemming had daarna tot resultaat dat gekozen werd ds J. L. Schouten uit Amsterdam. Als assessor werd .gekozen ds J. Douma, uit Arnhem, als le s.criba ds J. P. Klaar hamer uit Dokkum, en 2e scriba dr G. Keizer van Rheden-De Steeg. Geslaagd voor examen handenarbeid de dames G. de Leeuw te Waarde, L. Verhage te Baarland, C. Rottier te Kapelle, J. M. van Noort te Driewegen, C. A. Grims te Veere, A. v. d. Ende te Goes, E. Kruit te Heinkenszand, J. J. Bak te ICloetinge. De Protestantscihe Zending. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: De inkomsten van de eerste maanden van het jaar bleven, zooals bekend, verre be neden het benoodigde. Juni en vooral de maand Juli brachten veel verbetering. De ach terstand bij verleden jaar werd ingehaald. Maar nu Augustus! Per maand is volgens de raming noodig f 80.000. De ontvangsten bedroegen op heden nog slecihts f 80001 Dat is één tiende deel van wat het werk vraagt- Publicatie van het vorenstaande wordt vol doende geacht. De vrienden der Zending we ten wel hoe buitengewoon moeilijk het is voor de Zendingsbesturen om voort te gaan zonder middelen. Spoedige, afdoende hulp 7s zeer gewenscht Beslag gelegd op een lijk. De officier van justitie te Haarlem heeft beslag gelegd op het lijk van den land bouwer J. Q. Z.. te Nieuw-Vennep, die Vrijdag plotseling is overleden. Omwo nenden vermoeden, dat de man geen na tuurlijken dood zou zijn gestorven. Van daag zou sectie op het lijk worden ver richt. Na een bruiloft. Na een brui loft bij den landbouwer v. E. te Hars kamp ontstond ruzie tusschen den land bouwerszoon B. uit Stroe en den café houder H. uit Wekerom. Laatstgenoemde kreeg daarbij een steek met een mes in het hoofd, waardoor hij levensgevaar, lijk verwond werd. Dit Beumer uit Otter- la deed hem per auto naar het zieken huis te Arnhem vervoeren. B. is door de militaire politie uit Harskamp gear resteerd en naar Arnhem overgebracht. De Velzerbrug aangevaren en ontzet. De Velzerbrug is gisteravond aan gevaren door het Grieksohe stoomschip Ama zon, dat gistermiddag uit de Houthaven te Amsterdam is vertrokken. De brug is dermate ontzet, dat zij niet geopend kan worden. De vaart in het Noordzeekanaal is daar door gestremd. Een drietal schepen uit Am sterdam ligt reeds voor de brug. Ook het spoorwegverkeer over de brug is stopgezet. Reizigers van IJmuiden naar Be verwijk en omgekeerd moeten daarom via Uitgeest en Amsterdam hun bestemming be reiken. Of de brug weer spoedig kan functioneeren waa gisteravond nog niet te zeggen. Over de grens gezet. Te Roer mond zijn gisteren tal van vreemdelingen van verschillende nationaliteit, zoowel vrouwen als mannen, die daar zonder geldige papieren en zonder middel van bestaan rondzwierven, aan gehouden en over de grens gebracht. Brand in een. hooiberg. Gister avond is brand ontstaan in den hooiberg gelegen naast de boerenwoning van Romein aan den Kethelweg te Vlaardinger-ambacht. Al spoedig stond de koeienstal eveneens in brand. De motorspuit .van Vlaardinger-ambacht was spoedig aanwezig, terwijl van Vlaardingen assistentie werd gezonden. In den hooiberg was 50.000 K.G. hooi gepakt. De koeienstal is gedeeltelijk afge brand. De boerenwoning bleef behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Giste ren was er nog in den hooiberg gewerkt. Verzekering dekt de schade. In een ton over de Sont. Vele Kopenhagenaars hebben gisteravond hun schre den gericht naar de Langelinie, waar Jens Sörensen, die in zijn ton al eerst de Kleine en daarna de Groote Belt is overgestoken, een demonstratie gaf. Hij heeft pijn ton voorzien van eenige planken, welke loodrecht op den buitenwand staan; de ton is zoo groot, dat hij er in de breedte rechtop in kan staan, en dan geeft hij, door er in te treden, als een hond jn een ouderwetsche karnmolen, zijn ton een draaiende beweging, waardoor de planken dienst doen als de raderen van een raderboot. Hij rolde met zijn ton een heel eind door de havenen scheen haai ook werkelijk de gewensohte richting te kun nen geven. Door het verkoopen van prentbriefkaarten hoopt hij zijn onkosten te bestrijden, tijdens zijn verblijf aan de kust van de Sont, waar hij nu eerst den stroom wil bestudeeren, al vorens hij het waagt vandaar over de Sont naar Zweden over te steken. Een verbrande molen. Gisteren brak brand uit in den molen ,,'tVool", staande aan den Zaandijkerweg te Wormerveer. Nadat de brandweer was gewaarschuwd verscheen deze zeer spoedig met een drietal motor- spuiten. Met tien stralen werd het vuur aan getast, doch het blusschingswerk kon slechts bepaald worden tot het buitenste deel van den molen. Van den molen bleven slechts muurbrokken staan. Deze boden groot gevaar voor de omgeving en men zag zich genood zaakt de muren om te trekken. De molen was niet meer in gebruik, en diende als pakhuis voor oude materialen. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in het overspringen van vonken van een schoor steen .eener naastgelegen woning; de rieten bedekking van den molen vatte onmiddellijk vlam. De schade wordt door verzekering ge dekt. ,De molen was in 1680 gebouwd; oor spronkelijk werd hij gebruikt als rijstpelmolen. Dit was de laatste molen in Wormerveer; er gaat dus een stuk van historische en monu mentale waarde verloren. Vreeselijke ontdekking. Maan dagmiddag vond in de vaart te Beesterzwaag een visscher het lijk van een hem onbeken den persoon. Hij vroeg een paar daar voorbij fietsende jongens om de politie te waarschu wen. Dezen voldeden aan het verzoek. Bij het lijk gekomen kwam een der knapen tot de verschrikkelijke ontdekking, dat de verdron kene zijn eenige broer was. Het bleek toen te zijn de 15-jarige A. V., zoon van den concierge van het kantongerecht aldaar. De knaap was 's morgens uit visschen gegaan en is toen gaan zwemmen. Vermoedelijk had hij reeds drie uren in het water gelegen. (Telegr.). Rijke vangst van bot op de Zuiderzee. Voor de Zuiderzeevissche- rij is het wel een bijzonder jaar. Zoo wel de haring- als ansjovis-vangst was reeds bijzonder groot, en thans sdhijnt de geheele Zuiderzeebodem wel met bot bedekt te zijn. Ongekend rijke vangsten worden binnengebracht. Onze uitvoer in het eerste haltjaar 1930. Dat de prijzen der tuinbouwproducten in het afgeloopen kalenderjaar zéér slecht zijn geweest, vergeleken bij de overeen komstige periode van het vorige jaar, blijkt héél duidelijk bij nadere bestudee ring der statistisch© uitvoer-cijfers. Om te beginnen met de koolsoorten, wijst het Hdbld er op, dat de export van witte en savoije kool quantitatief steeg van 47.6 t©t 54.6 millioem k.g., dus met bijna 15 pet, miar... het daarvoor ge maakte bedrag daalde van f 4.25 tot f 2.31

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2