No. 271 Woensdag 20 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland w DE WELFSCHOEN geeft verlichting aan den voet. JACQ.EPL0ÏÏVIER Belgisch Geld Hendrikse Co's Bank H.V. Goes Van een arm dorp, dat rijk werd Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Buitenland. Belangrijkste Nieuws. iegen voordeelsge koersen bij Binnenland GOES VLISSINGEN FEUILLETON Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. A4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERS3K"JNT ELKEN WERKDAG. Abonrementsprljs: Per 3 maanden, franco par post, S3.— Losse nununars f 0.05 F1 "ijs der l-fi regels i. i.20, slke regel meer 30 sfc Bij abonnement belangrijke korting. Onze landarbeiders en de crisis. Het is niet te verwonderen, integen deel volkomen te begrijpen, ja zelfs toe te juichen, dat onze Christelijke land arbeiders een vergadering beleggen, ten einde die speciaal te wijlden a,an een be spreking van die landbouwcrisis en daar in ook een antwoord trachten te krijgen op de vraag, wat die crisis h u n te zeg gen heeft. Er is a.l veel vergaderd en geschreven over deze crisis. Maar er is weinig aan dacht geschonken aan de positie der land arbeiders ten opzichte van de heer- schende landbouwcrisis. Werd nog over hen gesproken, dan was het meestal (een enkele uitzondering daargelaten) in dezen geest: „Zal de landarbeider op den duur zijn reeds niet hooge lo-on kunnen be houden?" Ook werd een enkele maal, soms bruut, maar meestal ook in voor zichtige bewoordingen, gesproken over wijziging in de sociale wetgeving. Welnu, onze Chr. Landarbeiders wil len a.s. Zaterdagmiddag in een te Goes te houden vergadering onder voorlichting van 'hun Bondsvoorzitter de crisis eens bespreken. De 'Zuid-Bevelanders kunnen al heel gemakkelijk komen, want het is dien: dag Goesche kermis, dus voor hen een vrije middag. Maar ook de landarbeiders iiit Noord-Bevel and en Walcheren worden verwacht. Deze vergadering is echter niet alleen toegankelijk voor georganiseerde of niet» georganiseerde landarbeiders, maar ook voor landbouwers, burgemeesters, predi kanten, onderwijzers, kortom voor ieder die in dit onderwerp belang stelt. Het belooft een belangrijke vergadering te worden, waar bij het licht van Gods Woord over de .maatschappelijke moeilijk heden zal worden gesproken. Zeer zeker zal, "behalve op de rechten, ook op de plichten van den .Christen-arbeider in dezen crisistijd gewezen worden1. Gaarne wekken wij alle belangstellen den op, om Zaterdag a.s. naar Goes te. komen om deze vergadering te be zoeken. Van Lear Black verdwenen. De bekende Hollandscb-Amerikaansche millionair en wereld-vliegtoerist Van Lear Black, is op geheimzinnige wijze van zijn jacht Sabalo verdwenen, dat zich op 12 mijl van het Scotland Light (Nieuw Jersey) in volle zee bevond. Van Lear Black ging dikwijls inge vaarlijke positie op de reeling zitten. Men acht het dus mogelijk, dat hij met een hooge grondzee overboord geslagen is. De schipbreuk van de Tahiti. De passagiers van het s.s. Tahiti ver halen, dat het schip in groot gevaar ver keerd heeft gedurende drie dagen, daar het lek snel grooter werd. Tot tweemaal toe was de toestand zoo bedenkelijk, dat de kapitein bevel gaf aan de opvarenden om in de booten te gaan, doch telkens werd de zee rustiger. Allen waren dank baar over de aankomst van de Pennbryn, die langszij kwam liggen, doch niet uit gerust was om de passagiers over te ne men. De kapitein en de bemanning van de Tahiti legden groote zeemansmoedig heden aan den dag, maar waren blij' toen de Ventura naderde. De vrouwen werden eerst overgebracht, 'daarna de mannen en vervolgens de bemanning. Het was niet mogelijk de mail geheel te redden, want het schip zonk voor dien tijd. De bevolking van Frankrijk. Uit de dezer dagen gepubliceerde offic. bevolkingsstatistiek der departementen is in 1929 de bevolking van Frankrijk in vergelijking met het jaar 1928 met 26.776 gedaald. Terwijl in 1928 de bevolking met 70.225 zielen toenam, daalde het be volkingscijfer in 1929 in geringe mate. Het succes der Antwerpsche tentoon stelling De directie van de Antwerpsche we reldtentoonstelling deelt mede, dat tijdens de Maria-Hemelvaartfeesten voor ruim 1.125.000 francs toegangskaarten werden verkocht. De abonné's, die meer dan 150.000 in getal zijn, niet inbegrepen, werd de tentoonstelling Vrijdag door 74.000, Zaterdag door 66.0O01 en Zon dag j.l. door 87.000 personen bezocht. In totaal heeft het tentoonstellingsbestuur aan entreekaarten reeds 20 millioen francs ontvangen. Reeds wordt er aan gedacht de ten toonstelling eemge weken langer te laten duren dan aanvankelijk was voorzien en het is dan ook niet onmogelijk, dat zij inplaats van op 2 November eerst op 1 December definitief zal worden geslo ten. Het standpunt van Gandhi. Nadat de onderhandelingen over den burgervrede, tusschen de leiders der na tionalisten en der gematigde Indiërs, in de gevangenis van Poona, waren afgeloo- pen, heeft Gandhi j.l. Vrijdag een brief aan den onderkoning van Indië, Lord Irwin gezonden. De „Daily Telegraph" meent nu te kunnen mededeelen, dat deze brief den volgenden inhoud heeft: Gandhi verklaart den onderkoning, dat hij zeer goed inziet, dat de onderkoning en de Engelsche regeering, in verband met de sterke conservatieve en liberale oppositie, Indië niet kunnen garandeeren dat het resultaat van de ronde-tafel con ferentie in toekenning van volledig zelf bestuur aan Indië, d.i. verleening van den Dominionstatus, zal bestaan. Hij eischt echter, dat de onderkoning en de Britsche regeering zich verplichten deze politiek ter conferentie officieel tot de hunne te maken. Wanneer onderkoning en regeering een zoodanige verplichting op zich nemen en hun belofte, door het verleenen van een algemeene amnestie aan politieke gevan genen bekrachtigen, dan zullen, aldus Gandhi, de leiders der nationalistische beweging, bereid zijn de thans gevoerde actie te staken. De „Daily Telegraph" zegt, dat de brief slechts een herhaling bevat van de on mogelijke eischen die reeds maanden ge leden gesteld werden. De door de gematigde Indiërs onder nomen stap in de richting van den vrede is dus volkomen nutteloos geweest. Overstroomingen van de Elbe. Uit het geheele gebied van de Beneden- Elbe komen berichten binnen over on gevallen, veroorzaakt door het slechte weer 'en den hoogen waterstand van de Elbe. Van Stade tot Freiburg zijn alle dijken overstroomd en staan de velden onder water, waardoor de gewassen öf veel te lijden hebben, öf geheel ver nield worden. Ook ten Noorden van Bre- mervoerde is het water aan den Ogste- lij ken oever over de dijken gekomen en heeft groote oppervlakten land bij Nieder- ochtenhausen overstroomd. Uit Dresden wordt gemeld, dat in Noordelijk Bohemen de nevenrivieren van de Elbe in een buitengewoon snel tempo wassen. 'Het water van de Isar is reeds over de boorden heengestroomd. Woon huizen en fabrieksgebouwen in het lsar- dal staan blaiik. Ook de Kleine Elbe, de Moldau en de Beneden-EIbe zijn aan zienlijk gestegen. Arbelderstrein verongelukt. Op het terrein van den steenkoolmijn Houvo bij Crenzwald, in de nabijheid van Metz, is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij 40 mijnwerkers gewond en verschillende arbeiders gedood wer den. Een uit drie wagens bestaande arbei. derstrein, waarin ruim 60 arbeiders ge zeten waren, reed van schacht I naar II, waarbij hij in een bocht in botsing kwam met een uit tegenovergestelde rich ting komende kolentrein. De drie wagens van den arbeiderstrein liepen uit de rails en werden bijna geheel vernield. Nader wordt gemeld: De arbeiderstrein, die met den kolen- trein in botsing kwam, werd door de locomotief geduwd, zoodat de wagens bij .de botsing de stoot direct opvingen en totaal werden vernield. Bij de gewonden zijn de houtsplinters der vernielde wa gons dikwijls diep in het lichaam ge drongen, zoodat men slechts met de groot ste voorzichtigheid het bergingswerk kan uitvoeren. Bjj de meeste zwaargewon den geven de dokters geen hoop op be houd van het leven meer. Het terrein van het ongeluk biedt een troosteloozen aanblik, waar tal van ver wanten en vrienden wanhopig de veronge lukten zoeken. Tot dusver zijn er 4 dooden en 44 gewonden, van wie 17 ernstig. Korte Berichten. Vrijdag en Zaterdag heeft in Noord- Zweden een hevig noodweer gewoed. In den storm zijn op korten afstand van de kust bij Umea twee vissehers ver dronken toen zij hun netten probeerden te bergen. Te Orzviken sloeg de bliksem in een. telefoonleiding waardoor een juist telefoneerende man gedood werd. Op het telefoonkantoor is een der beambten ten gevolge van het inslaan van den bliksem gewond. Vele telefoonleidingen zijn defect geraakt. Op tal van plaatsen ontstonden boschbranden, die echter door den neer- stroomenden regen spoedig gebluscht zijn. Nabij de stad Rijsel is het tot ernstige onlusten gekomen. Verscheidene honderden stakers wilden een spinnerij bestormen, bereden politie moest herhaal delijk ingrijpen en daarbij is een arbeider onder de hoeven van een paard gekomen en ernstig gekwetst. Tit Havre wordt gemeld, dat zich aldaar in tie haven, onder verbreking van hgt arbeidscontract, talrijke onregel matigheden hebben voorgedaan. Het ios- sen van verscheidene schepen ligt geheel stil. Een bezwijmende hitte heersoht in Spanje. De thermometer staat op som mige plaatsen op 55 graden Celsius. Tengevolge van den ïangdurigen regenval gedurende de laatste dagen, zijn de zwaarste gevolgen van de droogte- periode in Amerika verdwenen. De hulp maatregelen voor de geteisterde gebieder' zullen echter worden voortgezet. Tijdens een kort maar geweldig on- weder, dat boven Brugge woedde, is de bliksem in een der zijkanten van het oude gotische raadhuis geslagen. Groote stee- nen en stukken hout ploften naar bene den, gelukkig echter zonder iemand te treffen. De prefectuur van het departement van den Beneden-Rijn maakt bekend, dat tot 18 Augustus in totaal 314 gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd, over 88 gemeenten verdeeld. De ziekte neemt intusschen af. In een pension in het Westen van Berlijn zijn twee mannen gearresteerd, die zich de laatste weken aan niet minder dan 20 inbraken in pensions hadden schuldig gemaakt.. De Pruisische minister van binnon- landsche zaken heeft een verordening uit- Binnenland. De Velzerbrug door een aanvaring defect. De uitvoer van tuinbouwproducten in het eerste halfjaar 1930. Buitenland. Van Lear Black vermoedelijk verdronken. Het standpunt van Gandhi. Een mijnwerkerstrein bij Metz veronge- lukt. Hitte in Spanje. Overstroomingen In het Elbsgefelsd. gevaardigd, waarbij het verkoop en van sterken drank op 14 September, den da tum der verkiezingen, in het geheele Prui sische gebied verboden wordt, Sedert jaren kwamen bij het hoofd postkantoor te Mariënbad klachten in over het verloren gaan van brieven, die geld bevatten. Op de klachten werd geen acht geslagen, totdat de ambtenaren dezer da gen besloten, zelf een onderzoek in te stellen. De dief liep in de val.het bleek de. postdirecteurriSinsa te zijn. Hij werd geschorst. De verduisterde bedragen moeten vele honderdduizenden, kronen be- loopen. In het gebied van Rijssel, Roubaix en Tourcoing hebben gisteren 3200 ar beiders het werk hervat. Een pionier op het gebied van het advortontiewezeiL. Men schrijft ons: Met den heer G. C. A. Goppens, wiens stoffelijk overschot dezer dagen te Zeist ter aarde werd besteld, is iemand neen- gegaan, die in de kringen van het Adver tentiewezen een zeer bekende persoonlijk- beid was. Het bekende Coppens Advies- Bureau werd door hem gesticht, echter onder den naam van Coppens' Adverten tiebureau. Twintig jaren geleden was het de nu overledene, die den eersten stoot gaf voor de wetenschappelijke reclame, welke sindsdien In ons land zulk een hooge vlucht heeft genomen. Wijion da heer G. C. A. Goppens behoorde tot de door H. King mans. 65) o Op den duur evenwel moest de strak gespannen draad breken. Steeds bespeurde Hertha met welk een eigenaardigen blik bij haar aanzag; een blik, waarin zich ook stille verwijten vertoonden. Eenmaal zou het moment komen, waarop hij zich Hertha voelde het met wisse zekerheid, verklaren zou. Al maar trachtte zij dat oogenblik te verschuiven, willende, dat •het niet zou komen. Zij voelde het als een grenzenlooze lafheid, geheel in strijd met haar krac'htiz karakter. Maar - zij zag er tegen op hem pijn te doen. Omdat zij' hem liefhad met een sterke liefde. En omdat zij het dorp en haar werk liefhad. En stond zij wel geheel zuiver? Met angst dacht zij er wel eens aan. Was daar niet vaak een stem, die haar toefluisterde, dat zij het toch wel doen kon, al was de levensbeschouwing van dokter Van Stralen dan een andere dan de hare! Had hij eigenlijk wel een positieve levensbeschouwing? Was het dan niet mogelijk, dat zij hem op den rechten weg bracht? Als zulke overleggingen in baar opkwa men, stroomde het bloed haar naar de wangen. Dan voelde zij ook onmiddellijk dat zij1 niet op den rechten weg was De zomer was verstreken. En met ruwe vlagen had de herfst zijn intrede gedaan. Het strand lag eenzaam en verlaten. De getrouwe dagölijksche bezoekers van vroe ger kwamen niet meer: dokter Van Leeu wen lag op het kerkhof en zijn vrouw had zich teruggetrokken in een kleine woning in Landdorp; eenmaal per week op een vasten dag, bezocht zij het graf van haar man; maar zij was gelijk een schim. Eenzaam en verlaten lag het strand. En de zee beukte met haar golven, die booger werden. De wind stak op. Met steeds fellere hevigheid. Hertha liep, de fiets aan de hand, door het dorp. Zij had niet tegen den harden wind, die recht uit zee kwam, op kunnen tornen. „Gaat het niet, zuster?" vroeg Krijn Vermeulen, die juist passeerde. „Wat een wind, schipper. Wat een wind!" „We krijgen dik storm, zuster". Storm! Hertha schrok er van. Zij 'had nog nooit een storm meegemaakt aan de zeekust. En hier zei de schipper van de reddingsboot het kalmweg: „Wij' krijgen dik storm," „Kan het gevaarlijk worden, schipper?" vroeg zij, wel wat naief. Krijn Vermeulen nam het haar niet kwalijk. „Het kan, zuster", antwoordde 'hij. „Voorloopig moet elk schip hier maar uit de kust blijven. Als dat niet gebeurt, zul len wij er wel op uit moeten, 'k Heb het al tegen de vrouw gezegd. En een paar van mijn mannetjes zitten al met hun kij ker op het duin achter de loods. Gegroet, zuster. Ik moet gaan telefoxieeren. 't Hoofdkantoor heeft me opgebeld. Aan den „Hoek" moet het geducht spoken." Wijdbeensch, als zeelieden plegen te doen, liep Krijn Vermeulen verder, even nagestaard door Hertha, die bewonde ring gevoelde voor de kalmte, waarmede de schipper sprak: „Als dat niet gebeurt, zullen wij er wel op uit moeten." Alsof hij ontbijten gingl Dat was het echte ras van het Neder- landsc'he schippersvolk! Bereid, zee te kiezen, teneinde het leven van een mede- mensch te redden. Hertha hoopte vurig, dat er zich niet een schip op de kust zou vertoonen. Haar hoop vervloog in rook De torenklok had acht slagen doen hoo- ren, toen Hertha, op haar kamer geze ten, buiten stemmen hoorde en geloop van veel voetstappen. De storm gierde langs „Repos ailleurs". Het waren wind vlagen van ongekende kracht. Zij stond op, om te zien, wat 'het ge loop op het anders zoo stille dorp beduid de, toen juffrouw Saaman binnentrad. „Er is een groote boot in gevaar", zei- de zij. „Men zegt, dat ze omhoog geloopen is en om hulp vraagt. Een werkje voor Krijn Vermeulen. Het heele dorp 'loopt natuurlijk uit. Ik denk, dat ik maar thuis blijf. Je kunt er toch niets doen en 'het is zoo guur." Hertha was reeds besloten. „Ik ga er heen", zeide zij. „Het is zeer wel mogelijk, dat er voor mij wel werk is." „Pak je goed in, zuster. Het is nu niet alles aan het strand." „Ja, ja, dat komt wel in orde. Hè, 'k moet er niet aan denken, aan die men- schen op zee en aan de mannen van de reddingsboot." Hertha huiverde. Weldra tornde zij op tegen den sterken wind, die wolken zand van de duinen in het dorp joeg. Er waren momenten, dat zij stil moest staan, om adem te ha len. ,,'k Heb in geen jaren zoo'n storm mee gemaakt," hoorde zij iemand roepen. Hertha liep verder, Zij was het huisje van Krijn Vermeulen genaderd en hoor de veel duidelijker dan daareven het woe den van de zee. In de woning brandde een lampje. Misschien zou men het aan stellerig vinden, dacht Hertha, maar zij kon het niet laten: zij wilde de vrouw van den schipper even een bemoedigend woordje gaan toespreken; die zou wel weer in angst zitten. Het was niet noodig, want vrouw Ver meulen kwam, stevig gehuld in een om slagdoek, naar buiten met het doel, naar het strand te gaan. Zij botste bijna tegen Hertha op. En toen kon deze bewonderen den moed van een schippersvrouw aan de kust, als de zee haar woeste golven opzweept! Er was bij vrouw Vermeulen geen spoor van eenige onrust Volkomen kalm liep zij naast Hertha naar het strand. Gesproken kon er niet worden, behalve zoo nu en dan een enkel woord. Eerst toen zij aan den voet van de duinen stonden, beschut tegen den wind, was er even gelegenheid een kort gesprek te voeren. Hertha maakte een opmerking over het gevaar, dat komen ging. Maar het ant woord van des schippers vrouw stelde haar gerust: de reddingsboot was sterk en Krijn was voor zijn taak berekend; na tuurlijk, gevaar was er altijd, maar tegen de zuster behoefde zij toch niet te zeg gen, dat de mannen in Gods hand waren. Toen zweeg Hertha: het geloof van deze vrouw was sterker dan het hare! (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1