No. 269 Maandag 18 Angnstns 1930 44s Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Gelei Hendrikse Cd's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. v.h. GEBR. PETERS Aangesloten bij het Bureau Voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. In politiek® kringen verluidt, dat esn bericht, dat haar NIEUWE UITGEBREIDE PRIJSCOURANT van ZWAKSTROOM., STERKSTROOM- en RADIO ARTIKELEN op aanvraag, gratis aan Heeren Handelaren wordt toegezonden. Amsterdam O., Prinsengracht 220—224. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No, 11. Postrekening No. 4MB5. Bijkantoor te Middelburg, Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No, 259. De Zeeuw VERSCHI'Nï ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.-— Losse nummers i 0.05 Prijs «er Advartentiïns 1I regels fl,20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. De trein Rotterdam—Neurenberg ontspoord. Van trein D 68 van Rotterdam naar Neurenberg is Vrijdagnacht op het Für- ther Centraalstation de laatste wagen ontspoord tengevolge van een defect aan de reminrichting. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. 839.396 oorlogsverminkten in Duitsch- land. Als resultaat van de telling van het aantal oorlogsverminkten in Duitsch- land is gebleken, dat voor steunverleening in aanmerking komen 839.396 oorlogsver minkten. Sedert 1924 is het aantal hunner met 118.465, in het laatste jaar alleen met 31.800 gestegen. Ieder, die eenige aan spraak op rente kan maken, meldt zich in dezen crisistijd. Zelfs indien nog vele oorlogsinvaliden zich niet hebben aangemeld, is het cijfer van 839.396, van de ongeveer 12 millioen soldaften, die van 1914 tot 1918 in het leger zijn geweest, nog vrij hoog. Boven dien zijn de ergste gevallen, zij die hun geestvermogens verloren hebben, of ern stig lijdende zijn door gasvergiftiging, hier niet bij inbegrepen. De R 100. Het Engelsche luchtschip, de R 100, heeft den terugtocht Amerika-Engeland volbracht en is Zaterdagmorgen, even na twaalven te Cardington aan den meermast vastgelegd. Het luchtschip heeft voor zijn terug tocht 56.5 uur noodig gehad. De tocht van Engeland naar Canada heeft 79 uur geduurd. Een windhoos in Deensch Sleeswijk. Een windhoos heeft Zaterdag groote schade aangericht in Sleeswijk. Be hoos ontstond op 2 K.M. ten Zuiden van Apen- rade aan de Oostzee en boog naar het Z.O. om. De wervelwind brak en ontwor telde krachtige boomen of beroofde ze van het heele gebladerte. De schoven te velde werden weggeblazen en ruiten wer den ingedrukt. Een boer uit Feldstedt werd met zijn wagen opgelicht en in een sloot geworpen. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. Britsch schip in nood. Het Brits ch© s.s. „Tahiti" van Wel lington op weg naar San Francisco seint, dat het zich in nood bevindt op 480 mijl van Rarotonga (een dek Cook-eilanden in Australië) daar het een schroef verloren heelt. Stoomschepen snellen te hulp. Uit Soeva (Fidzji) wordt gemeld, dat de kapitein een draadloos bericht heeft uitgezonden, meldend dat de passagiers en de bemanning het schip hebben ver laten. Aan boord van de „Tahiti" bevin den zich 128 passagiers buiten de beman ning. Het stoomschip „Tahiti" wordt als ver loren beschouwd. De passagiers zijn in de reddingbooten gebracht, terwijl 'de uit 150 man bestaande equipage zich nog aan boord bevindt. Het water staat reeds 3 meter hoog in de ruimen. De naastbijzijnde jjehepen konden de „Tahiti" pas vanmorgen bereiken. Een luchtaanval op Engeland. Engeland was in de afgeloopen dagen het tooneel van een luchtoorlog tusschen een blauwe en een roode kolonie. Terwijl bet bij de groote luchtmanoeuvres van verleden jaar ging om aanval en verde diging van Londen, hadden de lucht machten van de twee elkaar beoorlogende landen thans vrijwel bet geheele gebied van Engeland tot baar beschikking. Een juister beeld dus van hetgeen de vreese- lijke werkelijkheid eventueel te zien zal geven. "Want dit zal het karakter van een nieuwen oorlog zijn, dat het z.g. „front" van vroeger zal worden uitgebreid tot 't geheele grondgebied van de tegenstan ders. Dat er dus praktisch geen onder scheid meer zal bestaan tusschen burger en militair. Wel zeer duiudelijk is dat o.a. weer gebleken bij de luchtmanoeu vres boven Lyon, waaruit de leider der oefeningen, generaal Serrigny, de les meende te moeten trekken, dat de stad niet afdoende tegen luchtaanvallen is te verdedigen, zoodat de bevolking eenvou dig moest worden geëvacueerd. Uittocht dus uit de steden naar het platteland, zoodra een oorlog is verklaard! Ontrui ming van de industriegebieden, want de eerste phase van een nieuwen oorlog zal zijn een wederzijdsche vernietiging van steden, verkeers- en industrieels centra. Daarom is het goed, meent de „Man chester Guard.", dat zulke luchtoefenin- gen worden gehouden. Ze doen weer eens aanvoelen, wat de toekomst zal zijn, indien men niet tijdig en volkomen den weg naar arbitrage als middel tot oplossing van geschillen in slaat. Wanneer de luchtmanoeuvres, welke de laatste weken in verschillende landen zijn gehouden, de volken eenig meer be sef van den oorlogswaanzin hebben kun nen geven, dan hebben zij niet alleen technisch-militair nut gehad. Reeds thans moet vaststaan, dat, zoo het ernst ware geweest, de aanvallende luchtvloot weliswaar voor het grootste gedeelte vernietigd zou zijn, doch dat aan den anderen kant in het aangevallen ge bied ontzaglijke verwoestingen aangericht zouden zijn. Het weer in Amerika. Na de droogte, die weken geduurd heeft, is thans boven Worcester (Massa chusetts) een wolkbreuk losgebarsten, zooals men er daar zelden heeft meege maakt. De door de neerstortende watermassa's aangerichte schade wordt op één tot an derhalf millioen dollar geschat. In Westfield (Manachusetts) ging het onweer van een hagelbui vergezeld, die den geheelen tabaksoogst in de omge ving vernielde.. Ook daar bedraagt de schade "honderd duizenden dollar. Een aardbeving. Bij Florence en Castel Florentino is Donderdag een aardbeving waargenomen, die zich golfsgewijze voortplantte en ver scheidene seconden duurde. De bevolking kwam me't den schrik vrij. Groote ma- terieele schade werd niet aangericht. Te gelijkertijd zijn in de Abruzzen, in de om geving van Teramo, aardschokken waar genomen, welke begeleid werden door hevige onweders. In verschillende dorpen is de bliksem ingeslagen, waardoor aan zienlijke schade werd toegebracht. Uit de provincies Triest en Brescia komen be richten over storm en wolkbreuken, even als over ongewoon lage temperaturen. Heeft men de wereld voorgelogen? De „Populaire", het Fransche orgaan der socialisten, publiceert een brief uit Napels, waaruit blijkt, dat de fascisten indertijd den omvang van de aardbevings ramp in het gebied van Napels hebben verzwegen. De briefschrijver heeft zelf een onderzoek ingesteld en komt tot de volgende tragische balans van deze ver schrikkelijke ramp: 5000 dooden (de offi- ciëele cijfers spraken van 2000), 8000 ge wonden, 13.000 ingestorte huizen, 161 to taal verwoeste dorpen. Een provincie, zoo groot als Bretagne en rijker dan de Po- vlakte, is totaal verzwolgen.... En dat in minder dan een minuut, in precies 45 seconden. Men heeft deze verschrikkelijke cijfers verzwegen, want het jaar VII van net fascisme mocht in de oogen van de we reld niet door een ramp worden geken merkt. Vermindering werkloozensteun in Engeland. Vandaag zal te Londen een conferentie plaats hebben van leden van het kabinet met Lloyd George en twee andere liberale leiders, waarin de door de toeneming der werkloosheid ontstane noodtoestand on der de oogen zal worden gezien. De regeering ziet zich, door de toene ming van het aantal werkioozen tot meer dan twee millioen, voor het dilemma ge steld, óf door belastingverhooging nieuwe middelen te vinden ter bestrijding der werkloozenverzekering, óf over te gaan tot een algemeene verlaging der werkioo- zenuitkeeringen, teneinde de uitgaven te verminderen. verlaging van de werkloozenuitkeering met 2 shilling per week ernstig wordt overwogen. Een nieuwe Turksche gezant in Perzië. Met betrekking tot bet bericht, dat de Turksche ambassadeur te Teheran terug geroepen zou zijn, hetgeen een verscher ping van den toestand tusschen Turkije en Perzië tengevolge zou hebben gehad, wordt van gezaghebbende zijde verklaard, dat de Turksche ambassadeur reeds ge- ruimen tijd geleden teruggeroepen werd en dat hij thans Teheran verlaat om plaats te maken voor zijn opvolger. Khosro Bey, de Turksche gezant te Sofia, is overgeplaatst naar Teheran. Korte Berichten. Tusschen Gullegem en Wevelgem, in het Zuiden van West-Vlaanderen. is een autobus met werkwillige arbeidsters van de Noord-Fransehe textielfabrieken op klaarlichten dag door een groep sta kers tegengehouden en vèrvolgens met steenen bestookt. Twee vrouwen liepea daarbij zware verwondingen op. Yerschei- dgne stakers, onder wie twee vrouwen, die aan het relletje deelnamen, zijn gear resteerd. Vrijdag hebben er in Spanje niet minder dan 136 stierengevechten plaats gehad, waarbij in het geheel 358 stieren het leven hebben gelaten. Te Valencia wa ren de toeschouwers zoo ontevreden over hetgeen hun geboden werd, dat zij in de arena neerdaalden, alles kort en klein sloegen en alles dreigden in brand te zullen steken. In Hamburg heerscht een hevige opwinding naar aanleiding van 't plot seling verdwijnen van den reeder, Gus- taaf Frans Prochazka. Prochazka, die blind is, is met zijn vrouw in een auto gevlucht, daar verschillende klachten in gediend zijn tegen hem wegens bedrog en verduistering. "Waarschijnlijk bevindt Prochazka zich reeds in het buitenland. In het Engelsche Kanaal woedde een hevige storm. Talrijke schepen heb ben S. O. S.-signalen uitgezonden. De plaatselijke autoriteiten hebben het verbod voor kinderen om de Keizer Frans Jozef-film te gaan zien, ingetrok ken. De gemeente Eibiswald heeft al haar betalingen gestaakt en aan alle arbeiders die bij haar in dienst waren, gedaan ge geven. De reden hiervan is, dat er geen betalingsgelden waren ontvangen. Te Antwerpen arriveerden Vrijdag niet minder dan zeven extratreinen met 6947 leden van het personeel van Philips fabrieken te Eindhoven. Met de Philips' harmonie aan 't hoofd trok de reusach tige stoet, die zeer veel bekijks had, door de stad naar de tentoonstelling. In het Reuzengebergte heerscht sinds eenigen tijd een buitengewone kou. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag daalde de termometer op de Schneekoppe tot het nulpunt. Af en toe viel er sneeuw en ijzelde het. Bovendien heerscht er in het gebergte een krachtige storm. Een groot deel der vacantiereizigers is uit het ongure gebergte gevlucht. Naar de Amerikaansche bladen mel den, is te New York een stedelijke ar beidsbeurs opgericht. Voor de veertig '.plaatsen, die de beurs om te beginnen aan te bieden bad, hadden zich 2000 gegadig den opgegeven. President Hoover heeft aangekon digd, dat hij, om de werkloosheid in A- merika te doen afnemen een groot plan heeft opgesteld voor den aanleg van nieu we wegen. De cycloon, die boven Napels heeft gewoed, heeft, naar thans km worden vastgesteld, groote schade aangericht. 13 personen werden gedood, terwijl 20 per sonen ernstig gewond werden. Van hot Hof. De Koningin en de Prinses zijn van hun reis naar Zeeland per Koninklijke salonwagen Zaterdagavond om 12 uur op het Paleisperron Het Loo aangekomen. Koningin en Prinses bleven in den trein overnachten. Prins Hendrik had den trein te Roosendaal voor de reis naar Den Haag, verlaten. Z. K. II. zal vandaag het Internatio naai Luchtvaart-Congres te Den Haag openen. Parachute-demonstratie te Soesterberg. Vrijdag hadden te Soesterberg demon straties plaats met de bekende Zweed- sche „Robur"-paraiChuta. Deze demonstra ties hadden reeds Donderdagmiddag moe ten geschieden, dodh waren: toen in ver band met de slechte weersomstandigheden afgelast. Er bestond in vakkringen voor 'doze demonstratie een bijzondere belangstel ling. De „Robur'-parachute, n.l. een uit vinding van den Zweedsóhen industriëel Carl Lundhol, vormt een combinatie van de beide tot nog toe gebruikelijke para chutetypen; het verankerde eu het vrije valscherm. De demonstratie werd bijgewoond door vele leger- en marine-autoriteiten als mede door vertegenwoordigers van den generalen staf en der Indische militaire luchtvaart. De „Robur"-paiaehute bleek bijzonder goed te voldoen, vooral ook omdat zij ondanks den zeer straffen wind, door ingenieurs bedachte stabilisatiegaten' in het parachutenioek, zonder eenig slinge ren den vasten grond bereikte. Onze nieuwe gezant fe Lissabon. Bjj Kon. Besl. van 6 Aug. 1930 is W. Ridder Huyssen van Kattendijke, gezant- schapsraad te Brussel, benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister der 2de klasse, met standplaats te Lissabon. Bond van Chr. Bakkerspatroons. Genoemde Bond hoopt Woensdag 17 Sept. a,s. te Zwolle in „Eigen Gebouw" aan de 'Badhuiswal zijn algemeene ver gadering te houden, aanvangende 11 uur 's morgens. Behalve verslagen' e.d.g. hoopt de heer K. Kolstein te spreken over: „Wat kun nen wij doen voor het beginuur van 5?" en 's middags de heer J. van Al- tena Czn. over: „Chr. patroonsorganisatie noodzakelijk voor de practijk van ons bedrijf"? Ds II. A. Munnik van Zwolle hoopt het opwekkend woord te spreken. Ook hoopt men nog te behandelen het vraagpunt van de afdeeling Zwolle: „Hoe moet een christenpatroon staan tegenover een arbeidscontract?" Jagtlust te Be Bilt. Gedep. Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad om Jagtlust tot gemeentehuis in te richten door verbou wing en bebouwing. Het hoofdmotief van Ged. Staten is geweest, dat door deze bij bouwing de kosten vrijwel verdubbeld zouden worden. Militaire oefeningen en mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van hel verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond aan den minister van defensie om de najaarsoefeningen op de Veluwe, in verband met het heerschen van mond- en klauwier, dit jaaï niet to doen plaats Binnenland. Koninklijk Bezoek aan Zeeland. Onze uitvoer in het eerste halfjaar 1930. De zaak-Schurer. Militaire oefeningen en mond- en klauw zeer. Buitenland, Staat van beleg in Peking. Geheimzinnige aanslag op Lemberg? Britsch schip in nood. hebben, is, onder leiding van den secre taris-generaal van het departement van defensie, een bespreking gehouden met afgevaardigden van genoemden bond. Op den voorgrond werd gesteld, dat van de militaire autoriteiten moeilijk het niet houden van de najaarsoefeningen kon worden gevorderd, daar de maatrege len, door de burger-autoriteiten tot nu toe genomen, niet van zóó verstrekkenden aard waren, dat overbrenging van de be smetting tot een minimum werd beperkt. De legerleiding had zich wel bereid verklaard om desverlangd de oefeningen te doen plaats hebben in Limburg, als zijnde vrij van mond- en klauwzeer. Aan gezien dit echter ook groote bezwaren zou meebrengen en uit de inlichtingen, na mens den minister verstrekt, bleek; dat de militairen, zich niet rechtstreeks van bun haardsteden naar en van het be smette gebied begeven, doch vóór en nè. de oefeningen eenige dagen in de kazerne vertoeven, waardoor de besmettingskan sen aanmerkelijk worden verminderd, achtten de vertegenwoordigers van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond bet de beste oplossing, dat de oefeningen zouden worden gehouden in de daarvoor oorspronkelijk aangewezen terreinen. Zij verklaarden zich bereid om, in overleg met den veeartsenijkundigen dienst, zoo veel mogelijk maatregelen aan te geven, die genomen kunnen worden om over brenging van de besmetting te voorkomen. De militaire leiding zal daarmee rekening houden voor zoover het welslagen van de oefeningen daarmee niet in gevaar komt. Jeugdige personen bi] bet post- en telegraafbedrijf. Het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg heeft den ministers van waterstaat an, van arbeid, hftpdol en nijverheid de vol gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat jeugdige personen van 15 en 16 jaar in dienst bij post- en telegraafbedrijf worden beëedigd; dat zij belast worden met het uitbe talen, ten huize van den geadresseerde de, van expresse postwissels tot een be drag van vijftig gulden en met het bezor gen van exypresse aangeteekende stukken, waarbij zij de identiteit van den ontvan ger moeten vaststellen; dat zij zeer ongeregelde werktijden heb ben met vroege diensten, aanvangende om 6.30 uur, en late diensten, eindigende na middernacht; dat deze kinderen zelfs nachtdiensten hebben van 23.00 uur tot 6.30 uur, en rit ten maken op rijwielen met olielantaarns, die op donkere wegen onvoldoende ver lichting geven? 2. Indien bovenstaande vraag geheel o! .voor 'n gedeelte gevestigend moet worden beantwoord, willen de ministers dan zoo spoedig mogelijk maatregelen treffen om e'en einde te maken aan dezen onge- wenschten toestand? Benoeming Directeur „Maasoord". Op de aanbeveling voor de benoeming van een geneesheer-directeur van de Psy- chiatrische-Inrichting „Maasoord" te Rot terdam komt alleen voor de naam van den heer Joh. v. d.. Spek, arts te Heem stede, belast met de leiding van de ge stichten van de Chr. Vereeniging voor de verpleging van ljjders aan vallende ziekte te Haarlem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1