Het leven van den Walcherstfien land bouwer in vroeger dagen. Radio-nieuws Het Vrouwenhoekje. Dammen. Blijken zij Ban es een jaar aan Ba gestelde eischen te voldoen, bijvoorbeeld 200 eieren gelegd te hebben van een ge middeld gewicht van 59 gram, dan kun nen ze in een z.g. hulpstamboek inge schreven worden. Hun kinderen moeten dan weer gecontroleerd worden en zoo blijft dus zoo'n stamboekdier als het ware van geslacht tot geslacht onder controle. Men verkrijgt hierdoor, dat men bij zoo'n dier een goede fokwaarde mag veronder stellen, vandaar dan ook, dat de Cana- deesche stamboekdieren over de geheele wereld zeer gezocht zijn en veel geld op brengen. In Canada gaat het stamboek van de regeering uit, staat onder offici- eele regeeringscontrole en krijgt een offi cieel regeeringscertificaat. Terwijl ik dit artikel schrijf zit ik mid den op de Noordzee, op weg naar de Wereldtentoonstelling te Londen en daar komt o.a. ook een groote inzending Ca- nadeesch stamboek-pluimvee, dat zonder twijfel bij verkoop veel geld zal opbren gen. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a, te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Een mislukte oogst? Men schrijft uit Zuidelijk Noord-Hol land aan de „Rott.": Een mislukte oogst? We schrijven het thans (14 Augustus) nog met een vraag- teeken. We vreezen echter zeer, wan neer de regen nog een paar dagen mocht aanhouden, dat we het niet meer in vragenden vorm, maar helaas in beves tigenden vorm zullen moeten schrijven. Het ziet er voor den akkerbouw in het zuidelijk deel van Noordholland, waar de verbouw van graangewassen en aard appelen op zoo groote schaal wordt uit geoefend, allerbedroevendst uit. We maakten dezer dagen een flinke autotocht door de Haarlemmermeer, de IJpolders den Spaarndammer- en de Hout- rakpolder, maar de aanblik op de ko renvelden is treurig! En de opbrengst der gewassen beloofde zoo veell Het is de laatste weken wel jammerlijk tegengeloopen. Het begon al met het mond- en klauwzeer, dat eerst in het zuiden des lands, daarna ook in dit deel van ons vaderland is doorgedrongen. Maar nog erger is het hier „gesteld met de graangewassen. Veel koren is door de aanhoudende regens met veel moeite en groote tusschenpoozen ge maaid en staat nu helaas te „schieten" aan den hoop. Een goede methode lijkt mij toe het maken van z.g. „schelfjes" van de schoven, dat hier veel wordt toegepast. Het eischt zekere handigheid fen routine en het schijnt niet ieders werk te zijn; het levert echter dit groote voordeel op dat zij heel wat regen kun nen verdragen en da binnenste schoven vrijwel goed blijven. Het graan dat nog niet gemaaid ïs, ligt plat en verward tegen den grond geslagen, met de machine kan het niet meer gemaaid worden en het is erg „ge schoten". De kwaliteit en de kwantiteit, beiden gaan met den dag achteruit. De groene erwtenoogst ia een groote mislukking. In de vroege aardappelsoorten vertoont zich de gevreesde ziekte, in vele bieten zagen wij het blad geel worden en af sterven; de „Zeeuwscha ziekta" noemde men het. Men ziet dus: niet alleen in Amerika en in 't naburige België, maar ook in ons land ziet het er niet te best uit voor den landbouw. Het misgewas over den heelen aard bodem (dat volgens sommige economen immers alleen redding kon brengen in verband met de overproductie van gra nen) is wel heel spoedig gekomen. Geen wonder, dat de landbouwer zich afvraagt: zullen hoogere prijzen nu misschien nog uitkomst brengen? Het is nog de eenige hoop van den landbouwer, hoezeer we kunnen begrijpen, dat de stedelingen en vele anderen daarop nu juist niet „ge charmeerd" zijn. We zitten midden in de crisis en o.i. kunnen alleen hoogere prijzen voor de producten en (of) lagere pachten uit komst brengen. Het is te hopen, dat er spoedig een kentering ten goede moge komen. Ook voor de landarbeiders. Vele van hen komen in de zomermaanden uit ver schillende oorden van ons land in groo- ten getale naar deze streken om werk te vinden bij de boeren. Zij komen uit Friesland, Gelderland, Noord-Brabant, en IV. Ook in de met hoorn voorziene stallan taarns werden kaarsjes gebruikt. Dat waren zoogenaamde „vurmkaarsen", die in vormen gegoten werden. Wij gebruik ten eigen fabricaat, maar deze fabricage eischte nog al werk en zorg en het kwam ook wat duurder dan de olielamp. Mijn Vader had echter in de stad bij de kaar senmakers wel eens kaarsen zien dop pen, zonder vormen. Hij kocht zoo'n kaar- sendoppersbak, hoog 1 M., breed 60 c.M. en 25 c.M. wijd en met blik beslagen. Jaar lijks slachtte hij een vette koe waarvan een vierde voor eigen gebruik gehouden werd. Alzoo hadden we in den winter wel eens af en toen een stukje vieesch. Het buikvet evenwel hield hij alles voor zich. Dat had toen een waarde van pl.m. 15 cent per kilo. Dit smolt mijn vader en daarvan dopte hij kaarsen, eerst lange vooral ulf Zeeuwsch'-Vlaanderen. Zij slaan hun bivak op in een der schuren van den landbouwer en keeren gewoonlijk na afloop van de bieten-campagne weer naar hunne haardsteden terug. Tijdens hun ver blijf sturen zij geregeld huishoudgeld op naar moeder de vrouw. Ook deze menschen treffen het bar slecht 1 Door de vele en aanhoudende regens kunnen zij haast niet werken (zij ver. richten hun werk gewoonlijk „in 't aan genomen"), en als gevolg daarvan ver dienen zij momenteel heel weinig. Voor al voor de achtergeblevenen is dat een heele tegenvaller, en in hun respectieve woonplaatsen zal de bakker en kruidenier dit best in de geldlada van zijn toon bank bemerken. De veeartsen en de georganiseerde bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der dier geneeskunde, die tegenwoordig ook waakt voor de boroepsbelangen der veeartsen, heeft den laatsten tijd verschillende be sprekingen gewijd aan de georganiseerde bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, welke bestrijding zich in de laatste jaren sterk heeft ontwikkeld. Vele practiseerende dierenartsen ver richten ten behoeve dezer bestrijding een niet onaanzienlijke hoeveelheid werk, soms zelfs zóóveel, dat sommigen hunner gedurende eenigen tijd assistentie behoe ven van een jongen collega. Nu is uit verschillende feiten, die ter kennis zijn gekomen van het hoofdbestuur wel ge bleken, dat de wijze, waarop de dieren artsen in de verschillende deelen van ons land aan deze bestrijding medewerken, nogal uiteenloopt, evenals de geldelijke be looning, die zij voor hunne diensten ge nieten. Het komt het hoofdbestuur wen- schelijk voor, dat de maatschappij voor diergeneeskunde trachten moet het hare er toe bij te dragen, dat er meer unifor miteit kome in de wijze, waarop de die renarts zijne deskundige werkzaamheden uitvoert, zoomede in de geldelijke beloo ning, die hij daarvoor geniet. Te onderzoe ken is het tevens in hoeverre bindende besluiten alsmede een collectief arbeids contract aan de bereiking van boven staande oogmerken dienstbaar kunnen worden gemaakt Aangezien het hoofdbestuur het beoor- deelen van deze aangelegenheid wilde toevertrouwen aan veeartsen, die door hunne kennis en werking het beste tot beoordeelen bevoegd zijn, heeft het be sloten een commissie in te stellen en uit te noodigen om deel uit te maken van deze commissie: prof. Wester als klinisch hoogleeraar aan de veeartsenijkundige fa culteit, dr Lourens als directeur der rijks- seruminrichting, dr 't Hooft als inspec teur van den veeartsenij kundigen dienst in het bijzonder belast met de tubercu- lose-bestrijding en dr Schuytemaker als practiseerend dierenarts en lid van het hoofdbestuur. Programma ran Zondag 17 Augustus HUIZEN 1071 M. 9.2511.00 Uitz. Hoogmis. 11.00—12.15 Gramofoonpl. 12.30—1.30 Concert. 2.002.30 Gramofoonpl. 2.30 4.30 Concert door Arnhemscih Instrum. Trio. 5.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Oosterhaule (Voorganger ds Willekes). 8.1510.40 Concert. HILVERSUM, 1875 M. 12.30—2.00 Con cert. 2.00—2.30 A.V.R.O.-Roekenhalfuur- tje. 2.30—4.15 Concert. Haagsch Harmonie Orkest. 4.15—4.30 Concert op twee vleu gels. DAVENTRY 1554.4 M. 4.35 Concert Mili tair Orkest. 5.50 Vioolrecital. 6.20 6.35 Bijbellezing. 6.50 Kerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.25 Concert vanuit ds Kurzaal te Ostende (Heruitz. van Brussel). Programma van Maandag 18 Augustus HILVERSUM, 1875 M. Nederl. Omroep. Alge meen programma, ,te verzorgen door de A.V, R.O. 8 009.55 Gramofoonpl. 10.2012.00 Concert. 12.152.00 Concert-Octet. 2.00 2.45 Orgelconcert. 2.454.00 Concert. Kwintet. 5.30—7.15 Concert door Harmo nie-orkest. g.009.00 Concert. Orkest. Cello-recital. 9.00 Radio-tooneel. HUIZEN, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) N.C. R.V.-uitz. 8.15—9.30 Concert. 10.30 Zie. kendienst (ds Diederiks te Hilversum). 12.30-1.45 Orgelconcert. 5.006.30 Concert. 6.40 7.30 Gramofoonplaten. 8.0011.00 \V. A. Kruijsdijk. „Verkeersproblemen." Muzikale medewerking Chr. Radio-Orkest. voor kamergebruik en dan korte voor stal en bakkeet. Toen werd het jaarlijks kaar sen doppen en de miserabele tuitlamp verdween. Het kleine exemplaar echter bleef nog lang uit gewoonte als looplamp gebruikt. De mooie geel- en roodkoperen kandelaars van voorouders geërfd, en ge bruikt tot kaarsenverlichting op bruilof ten enz., kwamen uit de kast gemeubi leerd met snuiter en domper (bluschvat). Langzamerhand werd ook het looplamp je vervangen door een blaker met snui ter, domper en profieter. Deze laatste dien den om de kortgebrande eindjes ook op te branden. Aan den kandelaar was een blad waar het bij ongeluk uitgeloopen vet der kaars opgevangen werd en zoo dikwijls dit noodig was in den blaker verzameld vanwaar het met de restan- tjes uit dien blaker op bevel van moe der elke week prompt en zuinig in een vuil-vette pan gedeponeerd werd en in de pottenkast bewaard. Als Vader dan kaar sen ging doppen bracht Moeder die pan met restantjes bij Vader. Deze nam het dankbaar aan, zette de pan op 'tvuur en goot door een stramien het gesmol- DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelspel. 1.35 Orkestconcert. 2.202.50 Gramo foonplaten. 4.50 Concert. 7.00 Piano recital. „7.50 Cello-recital. 8.20 Concert. Sopraan, tariton, Symphonie-orkest. 10.40 Concert. Sextet. PARIJS „Radio-Parijs", 1725 M. 4.05 Or kestconcert. 7,40 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Kwartet en solisten, LANGENBERG, 473 M. 1.25—8.50 Or kestconcert. 5.506.60 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest, zang, declamatie en dansmuziek. BRUSSEL, 608.5 M. 6.50 Trio-conoert. .35 Orkestconcert. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. Vrouwenrechten. Mevr. WesterbrinkWirtz schrijft in Timo- theus: Ja, het waren vrouwenrechten, die men beschermen wilde, toen men in „De Prole tarische vrouw" een enquete opende over de mogelijkheid van vereenvoudiging in het huis houden. Op zichzelf heel geen verkeerd doel. Het is volkomen geoorloofd, dat we naar wegen en middelen uitzien, om aan de vrouw haar recht op behoorlijke rust of geestelijke vorming of ontspanning te ver zekeren. Alleen maar, we moeten er voor waken, dat de handhaving van deze rechten niet geschiedt op kosten van anderen. Ten koste van de gezinseenheid en de gezinssfeer. Het is heel gelukkig, dat er neg een groot aantal vrouwen zijn, van allerlei godsdien stige en politieke overtuiging, die zeggen, en het ook meenen: Eerst het gezin dan ik zelf. Dit bleek ook bij de genoemde on derzoekingen, door „De Proletarische Vrouw" gehouden. I 1 Als één der middelen, om het leven van de vrouw te vergemakkelijken, werd daar ge noemd: het eten buitenshuis. Geregeld en als gezin. Natuurlijk moeten er inrichtingen verrijzen, die zóó werden beheerd, dat dit tegen een niet al te hoogen prijs mogelijk was. En weet ge, wat me nu trof? Dat |de socialistische lezeressen niet enkel kwamen met bezwaren van practischen aard, als: te duur: ziekte van een der huisgenootende afstand tusschen huis en eetzaal, enz.; maar dat men voornamelijk uit ethische overwe gingen bezwaren had. Men redeneerde, en terecht, dat het etens uur een van de weinige gelegenheden biedt, waarop men als gezin bijeen is. Waarop men tijd heeft, zich met elkaar bezig te houden. En men vreesde, dat de gezinseenheid groote schade er van zou ondervinden, als men den hoofdmaaltijd buitenshuis ging gebruiken. Ook waren er vrouwen te over, üie het gereedmaken vaa den maaltijd heusch zoo'n erg werk niet vonden. En die het graag deden. Wiaaï het gezinsleren ïn onzen tijd door zoo velerlei oorzaken schade ondervindt, is het verblijdend te bemerken, dat er nog heel veel vrouwen zijn, die er iets voor over hebben om de gezinieenheid te bewaren. Enkels recepten. Appelgelei. Hiervoor kan mee vrijwel alle, zelfs afval-appel3 gebruiken. De appels worden enkel maar gewasschen, niet geschild, en in vieren gesneden. Het wormstekige wordt er uit gehaald, maar de klokhuizen blijven er in. Men doet jp die appelen dan zoo veel water, tot ze net onder staan en kookt ze met een citroenschil en 'p paar kruidnage len tot ze heelemaal gaar zijn. Dan laat men al 'tsap uitdruipen door 'n doek of paarden haren zeef en kookt 'tmet suiker tot 't stijf genoeg is. Ei en fomatenbroodjes. 8 sneed- jes brood, 3 eieren, 3 tomaten, boter, peper en zout. Bereiding: Kook de eieren hard. Snijd de korstjes van het brood af. Bak ze in boter aan beide zijden lichtbruin. Leg op elk sneedje een paar plakjes tomaten, bestrooid met peper en zout en daarop evenveel plak jes hardgekookt ei. Garneer de schotel met takjes peterselie. Augurken in azijn. Een honderdtal augurken flink afwasschen, en 24 uur met niet al te veel zout wegzetten. Ze daama op een vergiet laten uitlekken, afdrogen en in een Keulschen pot plaatsen. Een stuk mie rikswortel, eenige stukjes gember, 20 peper korrels, 5 laurierbladen, venkel en dragon er tusschen schikken en zooveel inmaakazijn er over gieten, dat alles onder staat. Men kan ook de benoodigde specerijen te zamen verpakt in drogisterij of winkel koopen. tene bij zijn gesmolten boeltje. Er moest n.l. geen vuil in zijn. De snuiter moest nog al vaak eens ge bruikt worden. Dat was absoluut Moed- ders werk. Moest de kaars uit, dan moest dat ab soluut met het bluschvat gebeuren. Niet uitblazen b.v., dat was schadelijk door kaarsvetverlies en er kwam walm in huis. In de laatste helft der vijftiger jaren van de vorige eeuw begon langzamer hand het kaarsengebruik te verminderen. Er kwamen patent- en raapolielampen. In allerlei vorm, patentolie-lampen met glazen oliehouder, langwerpige brander en kousje zonder pijpglas. De staander, waar zoo'n ding op gedragen werd, was zeer verschillend. Lang gebruikte mijn Moeder die din gen niet. Ze deed een zoogenaamde pomp- lamp op. Dit ding had wel iets van een groote carbidbus, van boven trapsgewijze dicht met een ronden brander, pijpglas en met glazen ballon. Bij den brander aan de eene zijde de katoenopdraaier en aan de andere zijde de pompopdraaier. Dit w«i «en kolossale verbetering. Mooi licht) Ho papieren taalkflenoSen, Wie had tot voor enkele jaren gedacht, dat het mogelijk zou zijn om vloeibare melk in een papieren flesch aan de klan ten af te leveren? Hoe onmogelijk dit ook geschenen moge hebben, thans is het reeds werkelijkheid geworden. Allereerst zyn het de Amerikanen ge weest, die met dit nieuwtje de wereld verrast hebben en die een papieren flesch aan de markt brachten, welke met groote reclame aangeprezen werd. Een der groot ste melkinrichtingen in Engeland, do Ex press Dairy Company in Londen, ging tot invoering van deze Amerikaansche papieren flesch over. Van een zeer lange rol papier wordt blad voor blad afgesneden, naar devouw- machine gebracht, die dit papier rolt en in een conischen vorm tot flesschen vormt. Op de lengtenaad wordt een strook papier geplakt, die ook den bodem onder- steunt, welke aan de flesch gefelsd wordt. Nog steeds langs machinalen weg wor den de volledig gevormde flesschen ge voerd naar de parafineerinrichting, waai 'zij een bespuiting met heele paraline on dergaan, die de flesschen met een dunne laag parafine bedekt, welke de laatste po riën afsluit en de flesschen geheel dicht maakt. Teneinde nu de flesschen verder zoo snel mogelijk gereed te maken voor het gebruik, komen zij op hun verdere wandeling in een koelruimte, waar een stroom van koude lucht de parafine hard maakt. Vandaar gaan de flesschen naar het vul-apparaat, waar zij met melk ge vuld worden en komen daarna in de sluitmachine, die met een strookje blik den saamgedruklen, éénmaal omgeslagen papierhals luchtdicht zóó afsluit, dat men de flesch niet kan openen, zonder dat dit zichtbaar is. Een bezwaar van bovengenoemde fles schen is echter de parafine aag. Dit nadeel is geheel verdwenen bij een nieuwe papieren flesch, die spoedig in practisch gebruik zal komen. Na langdurige proeven en na ongeveer tienjarig onderzoek is het gelukt, om een papier samen te stellen, dat, zonder ge- parafin eerd te zijn, geheel water- en luchtdicht is, en dat in geen enkel op zicht invloed op de melk uitoefent. De papieren flesch biedt aan de melk inrichting, aan den melkhandelaar en aan den verbruiker bijzondere voordeelen. Men behoeft geen staangeld voor de fles schen te vragen; men heeft geen flesschen breuk; iedere vervalsching van den in houd van de flesch is uitgesloten; de pa pieren flesch wordt slechts eenmaal ge bruikt en behoeft dus niet te worden te ruggegeven; het reinigen der flesschen vervalt daardoor geheel; de klanten zien aan den datum, die in de sluitschijf van karton is gedrukt, den dag waarop da melk bewerkt is; doordat het papier luchtdicht afsluit, behoudt de melk haar goeden smaak en haar verdere goede eigenschappen. Alles bijeengenomen kan geconstateerd worden, dat de papieren flesch de grootste hygiëne en zuiverheid garandeert. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 158. Auteur: A. Knol, Amsterdam. 1 2 3 4 5 47 48 49 60 Zw. 7 sch. op: 6, 8, 9, 13, 17, 30 en 36. Wit 7 sch. op: 11, 22, 28, 29, 33, 37 en 39. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Damcursus. XL. Een van de meest gespeelde openingen is tegenwoordig 3228. Ofschoon in deze Waartoe dat oppompen diende, ik weet het niet. Zoo om het uur draaide Moe der eenige draaien als de lamp verduis terde en het werd weer helder licht. Enkele jaren slechts duurde dit. Het v;as te duur. Ze verslond te veel olie en dan dat gedurige pompen! Dat verveel de Moeder. Op zekeren marktdag kwam ze met een nieuwe lamp thuis. Deze noemde men spaarlamp. Ze was dus goedkooper in gebruik en er moest niet gepompt wor den. 't Was een mooi ding, met pijpglas en matglazen kap, geen ballon. De oliehouder bevond zich op zij en geleek wel wat op een tabaksdoos. We wa ren in de wolken over die mooie lamp. Vol verwachting over het mooie licht, o at ze verspreiden zou. Maar helaas, dat ding wilde niet branden. Tobben, dat Moe der, Vader en mijn oudste zuster deden, maar er was niets aan te doen. Er kwam geen licht. Dus de oude pomplamp maar weer behouden. De spaarlamp werd leeg en schoongemaakt en heeft jaren in de pronkkamer bij wijze van sieraad gestaan op een tafeltje. ophnlrt# teng Biel zooveel slagzeffefl zTÏ- ten als in de andere, is het toch goed d« voornaamste ervan aan te geven. 1. 32—28 20—25 2. 37—32 14—20 3. 41—37 10—14 4. 46—41 5—10 5. 31—27 20—24 6. 37—31 17—21 Als wit zich niet wil laten opsluiten, moet hij 3126 spelen, doch eerst 3430, enz. Direct 3126 is niet goed. 1 2 3 4 5 7. 31—26? 8. 26X17 9. 36X27 10. 34X23 11. 27X16 12. 26X18 13. 28X17 Wit 1. 32—28 2. 33>29 3. 37X28 4. 31—26 5. 39—33 6. 41—37 7. 28X17 18—23 11X31 23—29 16—21 7—11 13X22 19X46 Zwart 18—23 23X32 16—21 19—24 21—27 17—221 11X22 47 48 49 60 De schijf 27 is te verdedigen. Op 3732 van wit speelt zwart 1218, 2228 ea 18X16. Wit xnag rechts niet aanvallen wogesa: 8. 3430? 27—311 0. 36X18 12X25 met schijfwinst. In dezs opening wordt veel ah* volgt gespeeld: 1. 62—28 2. 83—29 6. 37X28 4. 39—33 6. 41—37 6. 29X20 18—23 23X32 19—24 14—19 20—25 25X14 Niemand heeft nu voordeel en beiden hebben verschillende goede zetten. Toch dreigt onverwacht wel eens schijfverlies. Zoo b.v. als volgt: 1. 32—28 2. 34r~29 3. 40X29 4. 38—32 5. 31—26? 1 2 S 18X23 23X34 19—24 17—21 6. 26X17 7. 28X17 8. 35X24 9. 29X18 50 12—18 11X22 24—30 18—23 20X27 Hier en daar begonnen petroleumlam pen te komen. Maar dat scheen vreeselijtc gevaarlijk te zijn. Toch na informatie en dank zij het schoone licht, dat men er van had (en vooral, het was niet duur der, eer goedkooper) besloot Moeder een petrouleumlamp aan te schaffen. We ijs den er van toen die lamp voor 't eerst aan gestoken werd. We mochten er vooral niet te dicht bijkomen. Een hanglamp, neen, dat was te deftig. Een staande lamp was het, maar een, die mooi licht gaf. Eindelijk kwam na enkele jaren een hanglamp, aan haakjes hangende, die dan op den dag met een klein haakje wat hooger gebracht werd. Geen lamp, die men met kettingtjes kan op en neer halen: o neen, dat was rijkemans weelde. Toch had Moeder op het laatst van haar leven een nogal mooie op- en neer-haal lamp, maar verder heeft zij het met het kunstlicht niet kunnen brengen. Tot hier toe wij als hare kinderen ook niet, ten zij men in de stad of in de kom van een dorp woont. Dan kan men van gas en eleclriciteit profiteeren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6