DE ZEEUW mr DE WELFSGHOEN voorkomt het ontstaan van platvoeten. jacq.eplo°uvier Sngen Van een arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD HET ADRES A. WILKING Huiduitslag. Wat er deze week voorviel Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw, FEUILLETON. J»-U '_Ij -_u- - - VAJR ZATERDAG 16 AUG. 1930. No. 268. De boycot, waarmede men van Neder- landsche zijde, op initiatief van den Alg. Ned. Zuivelboad, tegenover Duits chland gedreigd heeft, is voorloopig gestaakt, omdat 'de Duitsche regeering nog geen definitief besluit inzake het Duitsoh-Fin- ache handelsverdrag heeft genomen. Het Duitsche kabinet is Donderdag begonnen er over te 'beraadslagen en schijnt nog geen besluit te hebben genomen. In den boezem van het kabinet moet over deze kwestie een diepgaand meeningsversohil heerschen. Het heet zelfs, als Minister Schiele zijn zin niet krijgt, dat hij uit de regeering zal treden. Nederland mag hopen, dat deze Minis ter het loodje moet leggen, want het heeft van hem niets dan nadeel te verwach ten. Maar men vreest, dat de andere mi nisters hun collega Schiele ter wille zul len zijn. Mocht hij werkelijk zijn zin 'krij gen, dan zal men in Nederland trach ten zich zoo krachtig mogelijk tegen Duitschland, dat onzen uitvoer zoozeer bemoeilijkt, op te treden. De economische moeilijkheden zijn den laatsten tijd wel van ernstigen aard. Dat ondervindt Amerika, waar het langen tijd alles zoo voor den wind scheen te gaan, maar waar nu naar schatting 6 K mil joen werkloozen zijn. Dat ondervindt ook Engeland, waar nu de spoorwegmaat schappijen, die ook terdege onder de cri sis te lijden hebben, voornemens zijn de twee miljoen werkloozen nog met eemge duizenden te vermeerderen. Maar Engeland heeft ook in ander op zicht den wind tegen. In Britsch-Indië bezorgen de Afridi's veel last, zoodat de daar aanwezige Britsche troepen met kracht tegen ben moeten optreden. En nu dreigen er ook in Palestina moeilijk heden, doordat de Arabieren roerig wor den en meer zelfstandigheid eischen. Niet gering is de schade, die in Ame rika nog steeds door de droogte word» veroorzaakt. Verbetering van beteekenis schijnt nog niet te zijn ingetreden. Nog van een nieuw confict moet he laas melding worden gemaakt, n.l. tus- schen Turkije en Perzië. Wel is nog niet duidelijk, wat er precies gebeurd is, maar bet schijnt toch wel, dat Turksche (roe pen zich op Perzisch gebied hebben be geven, ten einde daar de Koerden aan te yallen. Hier is weer een taak voor den Volkenbond. Onbehoorlijk. Het Kamerlid, de heer W. Drop, heeft blijkbaar op instigatie van zijn 'fractie, het in hem gestelde vertrouwen geschon den. Hij 'is overgegaan tot publicatie van de rapporten inzake de stakingsrelletjes te Maastricht, welke rapporten op 'de Griffie der Tweede Kamer als „vertrou welijk" waren neergelegd. Het Reglement van Orde voorziet niet in dit geval, merkt de „Rotterd." op. De stukken worden niet uitdrukkelijk onder geheimhouding overgelegd en disciplinaire maatregelen kunnen tegen het Kamerlid dus niet genomen worden. Ook gebeurt het meermalen, dat op grond van deze vertrouwelijke missives Kamer leden critiek oefenen op de rageerinig. Doch dan heeft de Kamervoorzitter do leiding, en kan deze desnoods den spre ker het woord ontnemen. De heer Drop waagde zich daaraan niet, en koos een manier, welke slechts achteraf veroordeeld kan worden. Of dit zal geschieden, moeten we 'na tuurlijk' afwachten. De voorzitter zal hem straks in het openbaar een reprimande voor Manufacturen. Dames- en Kindereonfectle Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST kunnen geven. Een ander lid der Kamer zal het onbehoorlijk gedrag kunnen dis kwal ific&ewen. Doch daarmee is het dan ook alge- loopem Het is dus, om zoo te zeggen, aan het fatsoen van een Kamerlid overge laten, wat hij met ter visie neergelegde stukken zal doen. Wie een tekort aan fatsoen heeft, houdt zich niet aan de wet der traditie en beschaamt het in hem gestelde vertrouwen. Dit is het nare in deze zaak. Het prece dent van den heer Drop moet de regee ring wel kopschuw en uitermate voor zichtig maken bij het ter visie leggen voor de leden, en anderen zullen allicht het onbehoorlijke voorbeeld volgen. Het Suikerwetje. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Wet van 1 Augustus 1930 tot heffing van een oompenseerend invoerrecht op som mige soorten van suiker in werking treedt 17 Augustus 1930.- H. Sinnema. De heer H. Sinnema, huisvader van het Gerei. Militair Tehuis in de Riouwstraa.t te Den Haag, viert vandaag zijd tachtig- sten verjaardag. Gedenkraam Jan de Bakker. In een plechtige bijeenkomst in de Groote Kerk te ".Den Haag is gistermiddag in tegenwoordigheid van onderscheidene kerkelijke en burgerlijke autoriteiten ont huld en aan de kerkvoogdij' overgedragen het gedenkraam van Jan de Bakker, dat een oppervlakte heeft van 54 vlerk. M. GEZOND BLIJVEN door Phi lips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar hij J, M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Axel. Gistermorgen werd door den voorzitter van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs de eerste steen gelegd van de te stichten Ghr. Bewaarschool, in tegenwoordigheid van bestuursleden der Schoolvereeniging, eenige onderwijzers 'dier school en enkele belangstellenden. De voorzitter sprak het navolgende, nadat hij Psalm 8 gelezen had: Hier zien wij geteekend de heerlijkheid, macht en rijkdom onzes Gods, en vinden wij tevens de hooge roeping die Hij den mensch in het rijk der schepping oplegt; de 'hooge plaats, waarop Hij' hem stelt en de hooge eere waartoe Hij hem ver waardigt. De hooge verantwoordelijkheid, 'die den mensch hierdoor dringt tot eene werk zaamheid ter eere van Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Die roeping, ons opgelegd, trachten wij ook te vervullen door onze kinderen be kend te maken met onzen God en Zijnen dienst. Daartoe is-door onze ouders met hun nen zwakke financieele kracht, doch steu nende op da hulp en kracht van hunnen en onzen God, overgegaan tot het stichten van eene school, waar de kinderen chris telijk onderwijs konden ontvangen. Hun geloofsvertrouwen is niet be schaamd, getuige de kolossale voortgang die het christelijk onderwijs hier ter plaatse mocht maken, zoodat het getal kinderen, dat bij den aanvang een 40-tal bedroeg, &aas in baida scholen geMom- men is tot ruim 600. En waar de plaatselijk© omstandig heden noopten om ook voor de kleinere kinderen leiding en gemeenschappelijke verzorging en bewaring op ons te nemen, daar was onze schoolvereeniging in haar ledenvergadering dit jaar ook direct be reid deze taak te vervullen, zoodat tot stichting van eene Ghr. Bewaarschool be sloten werd. De voorbereidende werk zaamheden werden aangevat, en zoo staan wij thans gereed den eersten steen te leg gen van het gebouw, dat nevens onze christelijke scholen, hier moge staan als een monument van de trouwe hulp onzes Gods. WTij wenschea degenen, die den bouw hebben ondernomen alsmede de werk lieden, die er aan arbeiden, voorspoed en zegen op hunnen arbeid; mogen zij on der dezen arbeid voor ongelukken worden bewaard. Wij bidden van onzen God, dat Hij dezen arbeid en den arbeid, die later in Zijnen Naam onder onze kleinen zal wor den verricht met Zijnen onmisbaren ze gen moge kronen, en Hij, die daardoor doe strekken ten zegen voor degenen, die hier leiding ontvangen, ten zegen ook voor de plaats onzer inwoning, en boven al tot eere van Hem, die ook uit den mond der kinderen en der zuigelingen Zich lof bereid en sterkte gegrondvest 'heeft, zoo dat wij hiermede ook eeuwigheidswerk mogen verrichten tot glorie van Hem, Wien toekomt alle eere, want Zijne is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid in eeuwigheid. Hierna werd tot de eerste steenlegging overgegaan. De werklieden werden met eene gift in enveloppe bedacht. Reeds een 50-tal kinderen werden aan gegeven, zoodat wel gezegd mag worden, dat hierdoor in eene thans bestaande be hoefte voorzien werd. Oud-Vossemeer. Donderdagmiddag is, in tegenwoordigheid van de leerlingen der School met den Bijbel, die mede bijdra gen hadden geofferd voor het plaatsen van een gedenksteen op het graf van het overleden hoofd dier school, den heer Z. B. Goedhart, deze steen onthuld. Daarbij werd het woord gevoerd door Ds Vreug- denhil, Geref. predikant alhier en de hee- ren Deurloo en Lindhout, onderwijzers. De Gereformeerden in Ned.- I n d i De classis Batavia der Geref. Kerken heeft in haar jongste te Batavia gehouden ver gadering beraadslaagd over het plan tot het voeren van een zending onder de Chineezetn van Midden Java. Met algemeena stemmen werd besloten dit werk gemeenschappelijk aan te vatten. Medegedeeld werd dat pogingen worden aan gewend om preeken over Indië radiografisch uit te zenden met een particulieren zender. Tot institueering van een kerk te Pema- tang Siantar, die een eigen predikant zal beroepen en tevens het verstrooide werk op Sumatra zal ter hand nemen, werd besloten. TheoL School te Apeldoorn. Op 17 Sept. zullen de colleges aan de theo logische SGhool der Chr. Geref. Kerk te Apel doorn aanvangen. Op denzelfden dag zal de overdracht van het rectoraat plaats vinden. De tegenwoordige rector, prof. dr G. Wisse, zal alsdan na het uitspreken van een rede het rectoraat overdragen aan zijn opvolger prof. P. J. M. de Bruin. Smokkelaffaire. Men is te Ham burg een koffie-smokkel-affaire op het spoor gekomen, waarvan men nog niet weet, welken omvang deze zal aannemen. In een vrachtauto van een Hamburger kof fiehandelaar werd door een douane-beambte een dubbele bodem ontdekt, waarin twee zak ken koffie verborgen waren. De vrachtauto werd in beslag genomen, de handelaar gevan gen genomen en zjjn vermogen eveneens in beslag genomen. «^TUBERCULOSE—i T. B. C.-Patiëuten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Scheventa- gen, Alkmaarsche straat, D 9. Hierdoor ia men een smokkelbende op hei spoor gekomen en ia het gelukt nog een vrachtauto in beslag te nemen. De bende werkte met drie vrachtauto's en heeft in de laatste maanden minstens 1400 zakken koffie vervoerd. De politie heeft reeds drie personen gearres teerd. Tragisch slot van een brui loft. Woensdagavond heeft een bruiloftsfeest in Straelen een tragisch slot gehad. Toen na afloop een drietal muzikanten zich huiswaarts begaf, kregen deze twist onder elkaar, met het gevolg, dat K. zijn makker doodstak. Door den derde van het trio werd de dader zoo danig onderhanden genomen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ongeluk bij desluiswerken. Gistermiddag om half één is een ernstig ongeluk gebeurd bij de sluiswerken aan den Westzeedijk te Rotterdam. In een put bij deze werken waren eenige tim merlieden bezig houten bekistingen, waar in beton wordt gestort te maken. Tijdens dit werk is de goot, welke van een stort bak in een eenige meters hoogen stort- toren naar de vol te storten bekistingen loopt, naar beneden gevallen, waardoor de 40-jarige timmerman de K. en de 51- jarige timmerman B. gewond werden'. Bei den zijn in zeer zorgwekkenden toestand per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De timmerman de K. is kort na aan komst in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Noodlanding. Gistermiddag om 12 uur heeft het militair éénpersoons- vliegtuig D 7258, bestuurd door den wachtmeester vliegenier H. B, van Waal haven op weg naar Soestcrberg, daartoe genooodzaakt door het warmloopen van den motor, een noodlanding gemaakt in een weiland, ondor Pijnacker bij Delft. Het vliegtuig kwam met den neus in sen sloot terecht. Do bestuurder hooft gota letsel bekomen. Personeel van Soaster- berg zal de machine demontGsres en naar Soesterberg overbrengen. Branden. Te Fijnaart is het woonhuis van den landbouwer A. K. af gebrand, vermoedelijk als govolg van kortsluiting. De inboedel, waaronder veel antiek, ging verloren. In de buurtschap Harbrinkhock onder de gemeente Tubbergen, is tot den grond toe afgebrand de woning van ds familie Oude Vrielink. Er werd weinig of niets gered. Verzekering dekt de schade. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en. doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vooht-af schei dende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolp oeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het iioodig is. Tot kweekeling met acte is aan de Chr. U. L. O. school te Goes voor het tijd vak 1 Sept.31 Dec. 1930 benoemd de heer J. Kousemaker te 's-Heer Hendrikskinde ren. gemozrorgos on Stembes&jptaimvae. Ik sprak daar in mijn laatste artikel van een schuine plank over den drink bak om schaduw te krijgen en het water frisch te houden, maar we moeten wel bedenken, dat ook de dieren zelf van schaduw kunnen genieten. Zonlicht is prachtig voor opgroeiende kuikens en hennen, maar te veel schaadt en is zelfs bij jonge eenden gevaarlijk, Desa kunnm er zonnesteek door krijgen m onder aller lei stuiptrekkingen sterven. Zorg dus voor schaduw in de rennen, hetzij door een. schuine rietmat, een oude op haar zijd© geplaatste kist, een paar schuine planke», die een afdakje vormen of soo iets. We zullen ook wel last krijgen met broedsche hennen. Om deze broedsch sjt te maken worden allerlei middelen toe gepast, waaronder een veel geliefde is ze in een emmer water te stoppan. Hier door lijden de dieren zeer en men kan het veel beter doen, door ze in een hoog staande kooi te zetten, waarvan de bo dem bestaat uit latten, die ongeveer op een afstand van 5 c.M. van elkaar liggen. Men voere ze dan gewoon door maal- geve ze vooral veel groenvoer. Meestal zijn ze dan met een paar dagen weer broedsch af, mits men ze direct als men 't broedsch zjjn merkt in de kooi zet. Van groenvoer gesproken. Da zomer tijd werkt in allerlei opzichten niet gun stig op onze dieren "in. Om te beginnen hebben ze, als het tenminste goede dieren; zijn, al een hoele campagne achter den rug en hebben als het ware hun lichaam min of meer uitgeput, vooral wat mine ralen on vitaminen betreft. Door de hitte verslapt het lichaam bovendien ook nog en het gevolg zal zijn, dat de leg min der wordt. Als we dan echter doorgaan met veel zetmeel (mais) te voeren, krijgt men licht, dat do dieren te vet worden en daarom trachto men de kippen zoo veel mogelijk beweging en groenvoer te geven. Met de oudere kippen en hanen make men nu zoo zoetjesaan korte metten^ tenzij het fokdieren zijn van hooge waarde. Znodra ze ophouden met leggen moeten ze de laan uit, anders loopeni we nog kans, dat ze sterk gaan ruien en daarbij veel gewicht verliezen. Goede fok dieren blijft men natuurlijk aanhouden en ©en goed fokdier kent men eigenlijk pas aan zijn afstammelingen. Het is wel heel mooi, als een kip in haar eerste jaar veel eieren legt, doch dit bewijst nog lang niet, dat het een goed fokdier is, de Lag- kracht moet ook overerven en dat kan men dus pas zien, als men de kinderen,' van goede legsters zelf weer controleert. Met hanen is het al precies hetzelfda. Een haan kan best afstammen van een goede legstöï en zelf niets waard zijn, doordat het legvermogen niet overerft op de kinderen. Vandaar dus, dat ©en be kwaam fokbsï soms fokdieren aanhoudt, die eenige jaren oud zijn, terwijl de ge wone pluimveehouders zijn dieren na den tweeden leg al op moet ruimen, terwijl er velen zijn, die zelfs da kippen na, den eersten leg wegdoen. Juist op grond van bovenstaand© over wegingen heeft men onlangs op initiatief vaar de Algemeen© N ederlaadscbe Piuim- veefokkers Vereeniging (A. N. P. V.) een Pluimvee-Stamboek opgericht. Dit is voor ons land een groote nieuwigheid, doch in hef buitenland, vooral Canada, is ge bleken, dat zoo'n stamboek prachtig werkt. Men «neemt in zoo'n stamboek alteen dieren op, die zelf een goede leg bewezen hebben, doch die tevens weer in twee geslachten van goede legsters moe ten afstammen. De leg moet dus gecon troleerd worden, dat is de basis van een stamboek en om deze leg te contro- teeren gaat men trachten op verschillends plaatsen gelegenheid, te geven voor log- controle. Onlangs heeft de vereeniging Avicul- tura besloten een dergelijk legoontrote station op te richten, waar men dus zijn kippen heen kan zenden, om gedurende een jaar op den jteg gecontroleerd te worden. door H. Kingmans. 62) -o— Wacht «iet tot morgen. Wij leven in een somberen itijd. Over deze streek gaat het oordeel flods. Sluit het oog er toch niet voor! Als ge dat niet doet, maar als ga luistert paar Gods stem, och, dan worden de sombere nevelen weggevaagd als sneeuw voor de zon. Dan rust op u en mij wel de beklemming, waaraan niemand op deze dorpen ontkomt, de beklemming, dat de dood rondwaart, dat onzfe .gelief den, dat wij zelf kunnen worden wegge nomen. Maar dan kunnen wij' toch rustig zijn. Want .dan weten wïji, dat wij in Jezus geborgen zijn en dén zal, vroeg pf laat, ook voor ons gelden het: „Zalig zijn de dooden, die 'in den Heere ontsla pen zjjn". .Maar aan den anderen kant, ik móét het u zeggen, want het is de boodschap, niet van mij', doch van den Heere, mijn Zender, aan den anderan kant: wanneer gjj voortleeft in het goed dunken van uw eigen hart; wanneer gij meent, het wel zonder God t® kunnen «tellen, dan zult gij bedrogen uitkomen, Dan gaat ge bij uw sterven den zwarten nacht in, waarin geien enkel licht straalt. Dan zijt gij voor eeuwig verloren. Dat is een harde boodschap. Maar zij is werke lijkheid. Gode zij dank! die boodschap behoeft ons niet neer te drukken, als wijl Jezus hebben; als wij ons zondaren voor God weten. Dan gaan wij de eeuwige heerlijkheid tegemoet. Dan komen wij daar waar geen zonde en geen smart meer is. Gaan wij allen daarheen? Bevinden wij ons op den goeden weg? Op den weg die ten eeuwigen leven leidt? Het ligt aan óns, of wij den goeden weg volgen. Niets houdt ons tegen, behalve ons zondige hart. Welaan dan, met dat zondige hart naar Jezus gevlucht. Dan zullen wij goed gaan." Een hoorbare zucht steeg uit de vergaderden op. Er waren vrouwen, die weenden. En de mannen en jongelingen, ook kinderen, voelden den ernst van het woord, dat hen op het hart gebonden werd op een wij'ze, zooals zij dominé Misset nog nooit hadden hooren spreken. Het was, of hij van man tot man sprak. Hertha dacht aan het woord: „Dwing ze, om in te gaan". De spreker stond als het ware te dwingen. Het ge wicht van al die zielen la® zwaar op hem Zij gingen Ineen, de mannen eni de vrouwen en de kinderen. Zij passeer den haar. En zij groetten. Met blijdschap op het gelaat. En met, liefde. Door hAar toedoen werd in Zeeduin de boodschap des heils gebracht. Hertha's hart werd nog méér gesterkt. De zwarte dag van heden ging niet onder in een stikdonkeren nacht. Ten tijde des avonds was het licht. Id hunkerende, eenvoudige harten was Gods woord gestrooid. Het zou vruchten dra gen. Het droeg reeds vruchten in Zee duin. Hertha voelde door 'n breede, ruwe hand de hare grijpen. En zij zag, hoe Krijn Ver- meu en haar aanzag. Het vas goud waard. Het was (wonderlijk dat zij er aan den ken moest, of zij wilde of niet) het was oneindig veel meer waard.dan een blik van Alfred van Stralen, dien zij lief had. „Dat was een goed woord, zuster," zei de schipper vau de reddingsboot met ontroerde stem. „Wij kunnen er rustig mede gaan." En hij verdween in de duisternis naar zijn huisje in de nabijheid van de zee. Met een hart vol licht. De laatste was nu gepasseerd. En Her tha begaf zich naar voren, naar het spreekgestoelte. Met moeite bereikte zij het. Opeens voelde zq zich onwel worden. Zij rilde van, koud® groot® drup pels zweet parelden op haar voorhoofd. Van doodsbleek werd zij vuurrood en van vuurrood doodsbleek. „Je bent ziek, Hertha," zei de predi kant, die het „zuster" reëds lang niet meer bezigde, sinds Hertha in de pasto rie van Landdorp huis vriendin geworden was. „Ja, ik ben ziek," stamelde zij. „Ik ga maar gauw naar huis". „Maar niet alleen," besliste "hij. „Ga even zitten. Ik ben direct gereed." Dominé Misset bracht haar tot „Repos ailleurs". Er werd onderweg bijna geen woord gewisseld. Hertha voelde, dat zij enorm door de griep was aangetast en was dankbaar, dat zij in een fauteuil bij den haard kon neervallen, rillend van den koortsgloed, die door haar aderen trok. De predikant, die met Hertha's auto steeds naar huis werd gebracht, als hij in het lokaal gesproken had, nam spoedig afscheid." „Ik kom morgen even kijken," zeide hij. „Ga nu onmiddellijk naar bed. Zal ik den dokter waarschuwen?" Hertha schudde heftig van neen: van avond wilde zij dokter Van Stralen niet ontmoeten „Het is niet noodig", zeide zij. „Morgen ochtend is voldoende,, .V'oorloopig weet ik wel, wat ik doen moet. Maar de zustc-r te Landdorp moet wel gewaarschuwd. Ik voel wel, dat ik de eerste dagen niet zal kunnen werken." „Houd je heel rustig hoor, Hertha", waarschuwde dominé Misset. „Met het werk komt het wel in orde." „Nauwelijks tien minuten later lag Her tha te bed, opnemend ha,ar temperatuur, die vrij hoog bleek te zijn. Juffrouw Saaman dribbelde wat op haar kamer heen en weer; zeide, dat zij het wel gedacht had, want dat Hertha veel te hard gewerkt had, en vroeg, wal zij doen moest, de zuster had maar te com- mandeeren. Hertha verlangde echter niets. Zij wilde alleen rust. En zij' was blij toen haar hospita, die het goed met haar meende, maar die haar, onwetend, 'hin derde, .vertrok, na haar een goeden nacht te hebben gewenscht. Hertha deed in den voornacht geen oog dicht. Zij wentelde zich heen en weer en voelde, hoe de koorts door haar ade ren woelde. De torenklok vertelde haar elk half uur, hoe laat het was. Maar na vier uur in dén morgen vernam zij niets meer tot zes slagen haar weer wek ten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5