No. 268 Zaterdag 16 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland N.V. AMSTERDAM» ELEMENTEHFABRIEK Hendrikse Go's Sank N.V, Goes 4 Belgisch Geld EERSTE BLAD. Heel het volk. v.h. GEBR. PETERS ROOMBOTER en KAAS ïippelm «n en, die gun. s. and Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle bericht, dat haar NIEUWE UITGEBREIDE PRIJSCOURANT van ZWAKSTROOM., STERKSTROOM- en RADIO ARTIKELEN op aanvraag, gratis aan Heeren Handelaren wordt toegezonden. Amsterdam O., Prinsengracht 220—224. UW HUID GENEEST VLUGGER MET KT Mi f C WONDBALSEM Ul-fVfVv ZB en SO OENT Buitenland. Vraagt dus onze Producten VADERLANDSGHE BANK Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Binnenland id. boter wear ttor- und Fett- do cijfers van oter gedurende dit jaar. 1929 23.830.200 k.g. 16.141400 4.809.800 8.254,700 4,048,000 2.749.000 2.029,3CO 1.080,300 8.048.400 1.140.300 d. voer van boter 'olgens de offi- X) k.g. X) k.g. (maar de offi' invoer is nog [e boterproduc- van 1930 04.4 1929, naar e boteruitvoer d, Polen, Est- ïg, maar Zwe- en en de an- md acihter? de Duitsche invoer van periode van 0 k.g. 0 k.g. totale boter- erste 0 maan- >0 K.G. minder g 16 Aug.: Uitsl. K.R.O.- .15-1.15 Con- pl. 6.00— 5 Sportpraatje, 557,16 Jour- 45—8.00 Gra- door het K. V.A.R.A.-uitz. onpl. 10.00 ramofoonpl. voor de kin- 8,00 Bonds- er8-Mandoline- Morgenwijding. 8.50 Orkest- 7.05 Piano- t, bariton. I. 7.50 Gramo- 3 temps de la ■amofoonpl. rio-oonoert. de. 130. Riemens, 23 'en, 25 Wf. Vj. Vrolijk, 20 en J. C. Hen- en J. .Vogel j. en S. van l, 24 j. en N. Lingier, 20 van de Luija- d.; C. Ver- stelaar geb. de Tagenaar z. van K. Nagte- man van P. (Vliss. Crt.) nnes Arie, z.v. ia de Visser, a 'tHof, 67 j., den Hollander; !e 87 j. wedn. us. s Pols, 32 j. Hollmann, 25 Wjillem Arie ;enis Jan Sin- Adriana d.v. Maria van •an Poelje en Wjillem Bol 46 j. echtgen. 14 Aug. Ge- la, d. v. Hui- Maria Adri- Pieter, z. v. en Christina d. Moere, de Regt'J, tgenoote van Janna Kos- ornelis Adri- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. TeLi Redactie en Administratie Na. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. De Zeeuw VEHSCHirNT ELKEN WERKBAS». Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers 30.00 Prijs der AdrartentlSn: 14 regels 11.30, elke regel meer SP et Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. (Slot.) Onze bezwaren tegen de zuurdeesem- gedachte zijn goeddeels door Dr Slotema- ker de Bruine, die een poging deed om de voordeelen daarvan in het licht te stel len, aangegeven. Terecht werd er door hem op gewezen, dat een lepel zout in een emmer water geen pekel geeft. „Als het inderdaad 10 doen i3 om meer dan een algemeen sma keloos, kleurloos Christendom in het mid den van de groote wereld, dan zal dit moeten worden saamgetrokken op kleiner terrein, binnen eigen omtuining, om daar al zijn kracht zich bewust te worden, om het zwakke te sterken en aan elke bijzon derheid van dit aparte geheel eea eigen aandacht te schenken, om straks zoo noo- dig met 'klare kans op slagen den aanval te organiseeren tegen al wat onchristelijk leeft daarbuiten." Men spreke, zoo voegde hij hieraan ito, dan niet van enghartige bekrom penheid, noch ook van loslaten der wereld. „Immers is hier de hartstocht voor het hoogste goed aan het woord en de over tuiging, dat slechts na strakke concentra tie een zegen-brengen aan de wereld ginds zal mogelijk zijn." Zeer juist opgemerkt naar het ons voorkomt. En gezegd op een wijze, die verdere bespreking gemakkelijk maakt. Wij moeten toch aannemen, dat ook bij hen, die niet hij voorkeur met de leuze „heel het volk" werken, omdat het toch inderdaad niet meer is dan een leuze zij het dan een aantrekkelijke en schoon klinkende leuze toch ook de hartstocht voor het hoogste goed wordt gevonden. Alleen, zij trachten hun doel op een andere wijze te henaderen. Met leuzen, hoe mooi die dan ook klin ken, komen we hier niet verder. We staan eiken dag voor de nuchtere, de vaak ontmoedigende practijk. En die practijk leert ons, dat, wanneer zoo op het nationale den druk wordt gelegd en het isolement wordt geschuwd, het gevaar groot is, dat het hoogste goed dreigt verloren te gaan. Wij denken hier onwillekeurig aan landen als Duitschland, waar men een christelijk schoolwezen niet kende en waar het christelijk organisatieleven niet als bij ons ingeburgerd was. De zuurdeesem-gedachte heeft daar grooten invloed gehad. Het nationale stond op den voorgrond. Maar nu heeft ook de uitkomst geleerd hoe gevaarlijk dit was. Gevaarlijk voor het geestelijk leven, maar gevaarlijk ook voor het nationale leven en voor de nationale eenheid. In dagen van hooge spanning, als we in 1918 beleef den, is gebleken, dat de na tionale gedachte niet de noodige span kracht had, omdat het geestelijk element ontbrak of althans te weinig invloed uit oefende. En een gunstig teeken schijnt het ons, dat men dit 'begint in te zien. Dat men verstaat, dat de nationale eenheid alleen kan worden herkregen en bevestigd in dien eerst weer stevige geestelijke grond slagen worden gelegd. Vandaar dat men gaat roepen om christelijke scholen. Niet om scholen met een christelijk tintje en vernisje, maar om scholen waar het christendom is een levende kracht. Vandaar ook, dat er is een drang om de christelijke vakorganisaties te verstevi gen en dat er een vragen komt naar een partijleven op christelijken grondslag. En die gedachte zal overal moeten doorwerken. Groen van Prinsterer zag het goed toen 'hij het uitsprak: „In ons isolement, in onze zelfstandigheid in onze beginselvastheid ligt onze kracht. Eerst wanneer we zelf vaststaan op eigen grondslag, eerst dan zullen we een krachtigen invloed uit kunnen oefenen en een greep kunnen doen op „heel het volk". Want dat moet toch het streven zijn. Wanneer we ons afzonderen in eigen kring, ons organiseeren naar eigen begin sel, dan doen we dat niet, mogen het al thans niet doen, om ons in zelfgenoeg- zaamheid neer te zetten en uit de hoogte neer te zien op anderen, die van ons niet zijn. Dat zou geen waar christendom zijn. Het christendom is uit den aard der zaak op expansie bedacht. „Heel het volk", dat moet ons ideaal zijn. Inzooverre kunnen we overnemen het woord van Beets: „Ik wil geheel mijn volk behooren". Maar we willen niet in dat volk op gaan. Alleen wie partij kiest 'heeft Groen gezegd, kan onpartijdig zijn, en zoo zou den we ook kunnen zeggen: alleen wie zich isoleert, kan recht nationaal zijn. Ons volk is een eenheid. Door hechte banden door de historie gelegd. Maar die eenheid is niet het hoogste. Het christendom verdeelt. Het maakt den mensch tweedrachtig. Het noodzaakt telkens weer de eenheid los te laten ter- wille van het recht en de waarheid. Wanneer de eenheid en het nationale sterk op den voorgrond worden geschoven, dan zullen we telkens moeten schipperen. Hier wat inschikken. Daar wat loslaten. Daarom moet, wie de eer en de majes teit van onzen Heere en Koning boven alles gaat, telkens weer de eenheid en het nationale loslaten, om in isolement 'kracht te zoeken voor den strijd en ook om ge- isoleerd te komen tot federatieve samen- werking en zoo tot handhaving van de eenheid. In de practijk wordt dit van Christelijk Historische zijde vrijwel toegegeven en wordt ook menigmaal de isolementsge- dachte aanvaard. Het komt ons voor, dat men van die zijde dan ook niet het recht heeft ons in de schoenen te schuiven, dat wij no ode- loos het volk scheiden en de nationale eenheid uit het oog verliezen. Intusschen kan de vraag worden ge daan, of het tot ons gerichte verwijt, som3 ook zijn grond vindt in een al te een zijdige propageering van de isolements- gedachte. Die vraag ia zeker waard ze te over denken. En wie dit ernstig doet, die zal al ras ervaren, dat het vraagstuk „wij en de we reld" nog niet zoo gemakkelijk is en zal vanzelf gaan zinnen op middelen, die kun nen strekken om onze beginselen dienst baar te maken voor „heel het volk". De Turksche gezant ln Peizië terug geroepen, Havas meldt uit Teheran, dat de Turk sche regeering Mamdoe Sjefket bei, haar gezant te Teheran, heeft teruggeroepen. De Antwerpsche tentoonstelling. Trots het gure weder der laatste we ken blijkt het financieele succes der Ant werpsche wereldtentoonstelling thans reeds verzekerd te zijn. De organisators hadden voor de opening het totaal-cijfer der ontvangsten aan entreegelden op on geveer 15 millioen franc geraamd. Dit cijfer is nu echter reeds overschreden met 2 millioen frank en zal, naar men meent te mogen verwachten, wel tot 25 millioen stijgen, zoodat van een tekort al thans voor wat dit deel der balans van het tentoonstellingscomité betreft, geen sprake meer is. Da crisis in Amerika. De gouverneur der door de gewel dige droogte getroffen midden-Westelijke Staten, zijn in den stroomenden regen te Washington aangekomen, teneinde pre sident Hoover voorstellen te doen voor een uitgebreide hulpactie ten gunste van de getroffen landbouwers. Intusschen is in deze staten het weer omgeslagen. In eenige staten is zelfs re gen gevallen. De conferentie der gouverneurs van de 12 centrale staten, welke onder voorzit terschap van president Hoover is gehou den, heeft in een langdurige zitting een omvangrijk programma voor hulpverlee- ning aan de noodlijdende boeren in 250 door de droogte het meeste geteisterde districten vastgesteld. De federale regeering zal een crediet beschikbaar stellen en de spoorwegtarie ven voor het vervoer van vee, voedings middelen en veevoeder naar deze distric ten zullen worden verlaagd. Ook zullen werkzaamheden voor werkverschaffing worden uitgevoerd. Voor de verschillende staten zullen hulpcomité's worden ge vormd. Het Roode Kruis heeft een cre diet van 5 millioen dollar voor de ge troffen boeren beschikbaar gesteld. De Boedapester gevangenissen, zijn overvol. Waarschijnlijk is er geen enkele mode badplaats, die zulk een schitterend sei- De terugreis van de R 100. Het luchtschip R 100 was gistermid dag om 3 uur Greenwichtijd op tweederde van den afstand over den Atlantischen Oceaan. Het ministerie van luchtvaart meldt, dat de weersomstandigheden boven den Oceaan minder gunstig zijn geworden. De eerste helft van de reis over den Oceaan is volgens berichten van het lucht schip buitengewoon rustig geweest. De passagiers ondervonden niets van de on aangenaamheden, die een zeereis plegen te kenmerken. Het eenige bezwaar was de hevige regen, die men sinds midder nacht ontmoette en waardoor de snelheid verminderd moest worden tot 39 mijl per uur. Het ministerie van luchtvaart meldt later, dat de R 100 heeft meegedeeld, dat zij wegens het slechte weer haar route zal nemen over Kaap Clare in Ierland, waar zij vanmorgen in de vroegte hoopt langs te varen, en dan rechtstreeks naar Gar- dington zal stevenen. zoen doormaakt als thans hot Boeda- poster huis van bewaring en; do andere staatspemsions, die sedert den .aanvang van het seizoen stampvol zijn. De oud ste gevangenbewaarders kunnen zich zoo'n tijd niet herinneren en men ziet met schrik en hoven de komst van den „dievenwagen" tegemoet, aangezien men nauwelijks weet, waar men de nieuw aangekomenen moet onder brengen. De verklaring hiervoor is, schrijft het blad, dat het in den zomer veel gemakkelijker is, zonder opzien te verwekken, voor een paar maanden te verdwijnen en dus komen de heeren* veroordeelden; bij! mas sa's hun tijd uitzitten. Later vertellen' zij dan met vacanti© ergens int Italië of zoo te zjjn geweest. De onrast ln Brltsch-ImdiB. De onderkoning van Britsch-Indië heeft den staat van Meg afgekondigd in het district Peshawar. Te .Naushahra, Koliat „en "Rawalprindi zijn sterke Engelsche en Indische troepetn- afdeelingen samengetrokken. Verscheidene dorpen zijn door de ver schrikte inwoners verlaten, en vrouwen en kindéren worden naar andore dorpen bevorderen door hun hoog Vitamlnengehalte den groei uwer kinderen, en doen de vat baarheid voor verschillende ziekten afnemen. Uw doktersrekening zal hierdoor lager worden. overgebracht. In bepaalde dorpen ont vangen de Afridis onderkomen en voed sel. Totnogtoe vermeden de stammen be slist contact met de troepen. Een officieele mededeeiing noemt den toestand aan de Noordwestelijke grens als zeer ernstig en gevaarlijk. Zij beves tigt, dat het den Afridis een tijd lang gelukt is, alle verkeer af te snijden. voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE, 6g j tegen beurskoers j q OBLÜGAT8ËN met jaarlijksche uitloting Algemeens leerplicht in Rusland. Met October wordt in Rusland de alge- meene leerplicht ingevoerd, waarmee men aanvankelijk tot 1932 had willen wachten. Er moeten maatregelen genomen worden, dat in de dorpen schoolgebouwen of an dere lokalen beschikbaar komen; zoo noodig dienen huizen van groote boeren (koelaki) in beslag genomen te worden. De onderwijzers zullen dezelfde voorrechten krijgen als de fabrieksarbeiders. In bij zonder achterlijke streken kan de invoe ring van de leerplicht intusschen nog één, of ten hoogste twee jaar uitgesteld wor den. De leerplicht bedraagt voor het plat teland voorloopig vier jaar, voor de ste den en de fabrieksstreken zeven jaar. Duitschland's „boterpolitiek". Zag het er Donderdag nog naar uit, dat minister Schiele de meerderheid van hot Kabinet zou weten te winnen voor een opzegging van het Duitsch-Finsche han delsverdrag, gisteren kwam het verheu gende bericht, dat hij daar vooralsnog niet in is geslaagd. Het, Kabinet heeft besloten nieuwe besprekingen met Fin land te openen en te dien behoeve een Duitsche gedelegeerde naar Helsingfors to zenden. Het is de bedoeling van de Duitsche regeering het handelsverdrag niet op te zeggen, maar te trachten van Finland gedaan te krijgen, dat het toestemt in een verkorting van de in het aanvullende verdrag vastgestelde geldigheidsduur van zeven jaar voor het boter- en van vijf jaar voor het kaastarief. Indien Finland zich hiertoe bereid verklaart, zonder ln ruil daarvoor compensatie van de soort van de fatale particuliere overeenkomst „te eischen," zouden alle moeilijkheden van de baan zijn en ook voor Nederland geen reden tot ontevredenheid meer be staan. Inmiddels is het aanvullende verdrag tusschen Duitschland en Finland, dat de Rijksdag nog kort voor zijn ontbinding had aangenomen, in het „Deutsche Ge- setzbladt" gepubliceerd. Dit verdrag, waar in Duitschland de mogelijkheid wordt geboden het botertarief van 27.50 op 50 Mark te verhoogen, treedt onmiddellijk in werking. Men mag aannemen, dat de ratificatie thans wel met bekwamen spoed haar beslag zal krijgen. Alles hangt thans af van het verloop der nieuwe onderhandelingen met Fin land. Ontwikkelen deze zich bevredigend d.w.z. zoodanig, dat zij het uitzicht ope nen op een overeenkomst, waartegen ook Nederland redelijkerwijze geen bezwaar kan maken, dan zou daarmede een on verkwikkelijke periode van de Duitsche boterpolitiek tot het verleden behooren en de thans voorloopig gestaakte Ne- derlandsche boycot-beweging definitief ge- Binnenland. Koninklijk Bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het suikerwetje 17 Aug. in werking. Een mislukte oogst? Vergadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg. Groote brand te Jorwerd (Fr.) Buitenland. Duitschlands boterpolitiek. De Turkscha gezant in Perzië teruggeroe pen. Da onrust in Britsch-Indië, Leerplicht in Rusland. sa liquideerd kunnen worden. Mochten de besprekingen met Finland echter ander maal op niets uitloopen, dan zouden wij weer eveü ver zijn als twee weken gele den, en andermaal ernstig rekening moe ten houden met de opzegging van het Duitsch-Finsche verdrag. (Hbld.) Korte Berichten. Het (roode) gemeentebesfasr ?ac Weenen ontzegt aas de kinderen '"i bezoek aan bioscopen, waarin een aieuw® film van Keizer Frans Josef ter hetinaes-ing aan zijn geboortedag voor honderd jaar,, vertoond zal worden. Een bioscoopverbod kan zeer goed zij1); doch dit verbod ge schiedt, omdat de film alleen de deugde® van den keizer Iaat zien. Wegens de steeds toenemende werk loosheid in Canada, heeft de regeering besloten de immigratie naar Canada te beperken. Immigratie van het Europee- sche vasteland is tot nader orde verboden, terwijl Engelschen slechts tegen overleg ging van het benoodigde voor een bepaal den tijd levensonderhoud worden toege laten. De hoop, dat men de 46 mijnwer kers, die bij de instorting op de steen kolenmijn bij Princeton in Britsch-Colum- bië van de buitenwereld waren afgeslo ten, no_2 zou kunnen redden, is helaas niet verwezenlijkt. Naar het Nederlandsoh telegraafschap meldt, heeft men de on- gelukkigen moeten opgoven. Gistermorgen is in het havenkwar tier van Aarhua een zware brand uitge broken, welke zich in een oogwenk tot verschillende pakhuizen 'heeft uitgebreid. De storm blies een waren vonkenregen over de omliggende stads deelen; met veel moeite gelukte bet de brandweer, welke met veel materiaal werkte, verdere uit breiding van den brand te voorkómen. Groote voorraden graan zijn verbrand. De schade bedraagt meer dan een mil lioen kronen. De Nedexlandsche delegatie naar de elfde Volkenbondsvergadering. Da Nedarlandscha delegatie naar da elfde Volkenbondsvergadering, welke op 10 September te Genève zal aanvangen, zal zjjn samengesteld als volgt: Jhr mr F. Baelaerts van Blokland!, mi nister van buitenlandscha zaken; jhr dr J. Loudon, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Parijs, oud-minister van buitenlandsche zaken; H. Colij'n, oud minister van financiën, lid van da Tweede Kamer; prof. jhr mr W. J. M. van Eysin- ga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, vertegenwoordigers; Mr J. Limburg, lid van den Raad vani State, oud-lid van de Tweede Kamer; mr L. J. A. Trip, oud-thesaurier generaal van het departement van financiën, oud president van de Jaivasche Bank; prof. mr dr J. P. A. Franpois, administrateur- chef van. de afdeeling Volkenbondszaken van het 'Departement van buitenlandsche zaken, buitengewoon hoogleeïaar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; Raden Adipatt Ario Soejono, oud-regent van Pa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1