Gemengd Nieuws, Het leven van den Walcherschen land bouwer in vroeger dagen. Laatste Berichten. Telegrammen. Land- en Tuinbouw in. H.B.S. te Amsterdam, is op last ran den rechter van instructie te Budweis in verband met een auto-ongeluk in hech tenis genomen. ambte kon echte* nog om hulp roepen. Beide daders werden door het publiek achtervolgd en gegrepen. De geldtasch is teruggevonden. Men schrijft aan het „Vad." uit het Westland: (Wordt vervolgd.) Amsterdam, weilanden nk, terwijl puwde eigen- |k 'het geval e rijksinkom- Ihet personeel gemeente in Jmeentefonds- in de derde Vorden uitge- pnten op deze ziening aan- d en het aan- llantaarns. nd van eenige van school ed, zag na •erzoek met 4 L werd goed ig, dat het een en 'begrooting Dost van on- 4000.—. gegeven, dit gde de heer le slechte af- le, terwijl hij Iging gaf met |ng te komen werkloozen. en omstreeks ioedegebuure lande, schrok groote vaart )p den hoek lam het den ar op met de van de wo- |raam en ko- werden in- eenige ern- beenen kreeg |an de Chris- iging teZaam- lering van 9 Jtrice van de I Uitbouw van fcn contributie de crisis in lid vinden de ring genoemde te bevelen, Hng uit over J deel der C.H. |e Kamer voor het betreu- wordt gege- lestaat. (Ned.) -Niawier, G. rk. lussel, J. van ode der Ge de Generale Sy- a.s. Maandag n, naar de Ned. m dag door het officieel worden voor dat een Synode officieel leeraaï aan 5,oom G. Bou- eraar aan de J. Elema te jrares aan de j. W. van ich L.O. mej. islag en voor W. van Wel het handweven Hilversum mej. iddelburg. Examen Mode-vakschool. Op het gehouden examen te Den Haag van de Eer ste Nederl. Mode-Vakschool-vereen. .behaalden de volgende dames een diploma voor coupeuse: A. Carré te Vlissingen, M. Schot, Tholen, P, Slager Tholen, A. v. d. Houtem te Zierikzee, L. Kouwenberg, Zierikzee. Complot van dieven. Door de gemeentepolitie te Apeldoorn zijn in arrest gesteld v. D. T. en de gebroeders W. terzake van diefstal van verschillen de rijwielen, onderdeelen- daarvan en nieuwe grafzerken. Deze personen vorm den een complot. v. D., evenals de overigen om en de bij 20 jaar, en T. werden er door de gebroe ders W. op uitgestuurd om diverse voor werpen te ontvreemden. Door de gebroe ders W. werden dan de aangebrachte rij wielen veranderd door o.a. de merken te verwijderen en te vervangen door gefan taseerde merken. Ook door de nummers te verwijderen en er andere voor in de plaats te stellen. Zelfs werd op verzoek van een der ge broeders W. diens rijwiel door genoemde handlangers weggehaald en goed opge borgen. De quasi-bestolene deed aangifte van het geval, ook hij den verzekerings agent en bereed korten tijd daarna weder zijn rijwiel, na de verzekeringssom te hebben opgestoken. De ganscbe bende be vindt zich thans in verzekerde bewaring, evenals v. Z., gedomicileerd te Haarlem, die gistermorgen te Apeldoorn een rijwiel stal, maar reeds des middags te Zutphen, nog in het bezit van bet rijwiel werd aan gehouden en naar Apeldoorn overge bracht. De hierboven bedoelde grafzerken, bij een steenhouwer hier ter plaatse ont vreemd, zijn, evenals het rijwiel, dat v. Z. zich had toegeëigend, in beslag genomen. Bedwelmde paling. Vermoe delijk door wegloopen van ammoniakwater van de gasfabriek in het water van de spoorhaven te Alphen a. d. Rijn, 'bleek een groote hoeveelheid paling en visch bedwelmd. Vele personen wisten zich dientengevolge door het vangen van pa ling een buitenkansje te verschaffen. Inbraken. Gisternacht is te Sassenheim op zeven verschillende plaat sen ingebroken. Bijna overal wordt geld vermist, waarom het den inbrekers blijk baar hoofdzakelijk te doen was. Ver moedelijk zijn bier dezelfde personen aan het werk geweest, die eenige dagen ge leden Lisse hebben onveilig gemaakt. Belastinginspecteur zon der rijwielplaatje. De rijkspolitie te Lochem bekeurde dezer dagen een logeergast, wiens rijwiel niet was voor zien van een belastingplaatje. Bij het op geven van den naam en beroep bleek, dat de bekeurdeinspecteur der directe belastingen was, die zijn vacantie te Lochem doorbracht. Koude in den Preanger. De laagste temperatuur, welke te Batavia in de afgeloopen veertien dagen is geregis treerd, was 30 Juni, 's morgens om zeven uur. Toen bedroeg de temperatuur 21.02 gr. Al is deze temperatuur laag, wanneer men bedenkt dat voor Juni het gemid delde minimum 23.2 gr. is en voor Juli 21.7 gr., toch kan men niet spreken van een „ongekend" lage temperatuur. Vol gens de gegevens van het observatorium was het 9 September 1877, om 6 uur 's morgens 18.9 gr., de laagste temperatuur welke te Batavia ooit is waargenomen. Het is evenwel mogelijk, dat, wanneer de droogte aanhoudt, deze lage tempera tuur ook in dezen moesson benaderd of bereikt wordt. Als bijzonderheid deelde men nog mede, dat het op de hoog vlakte van Pengalengan ten Z. van Bandoeng op sommige plaatsen vijf graden gevroren heeft 1 Dat het ijzelt, be hoort niet tot de zeldzaamheden. Dit ge schiedt telkens, wanneer de uitstraling van de bovenste grondlaag grooter is dan van de lucht. Maar nu heeft het flink gevroren, en dat is wel een zeldzaam heid. (Tel.) Een Nederlander in Tsje- choslowakije in hechtenis ge nomen. De heer W. Valk, leeraar in de geschiedenis aan de 2de gemeentelijke Laat ik U nu ook nog eens iets vertel len van de primitieve gereedschappen van dien tijd. De lange hooivorken b.v. bevatten tan den, dikker dan een vinger en stelen, zoo dik, dat ze haast niet te overgrijpen waren. Alles moest sterk zijn. De arbei der moest dan ook met volle stuwkracht die tandjes in een kladje hooi duwen; had hij het echter te pakken, dan viel het er niet licht af. Die roestige tanden hielden het wel en had die man dan kracht genoeg, dan sjorde hij het op den wagen. Zoo was het trouwens met al bet overige gereedschap, zooals korte hooi vorken, rieken, schoppen, houweelen, kap messen enz.; alles even plomp en onhan dig. Als 'tmaar sterk wasl Of het ook lastig in gebruik was, dat hinderde niet! In het midden der vijftiger jaren be gonnen de Landbouwmaatschappijen er de lucht van te krijgen, dat in Duitsch- land, maar vooral in Engeland, de ge reedschappen veel handiger waren en steeds werden verbeterd. Ze trachtten die ook in Walcheren ingang te doen vin- De heer Valk maakte door Tsjechoslo- wakijo een studiereis. Zijn aandacht gold voornamelijk oude burchten en kasteelen. Volgens genoemd blad heeft de heer Valk, die met zijn vrouw in ee*n two- seateor zat, bij het uitwijken voor een wagen op den weg tussohen Budweis en Treboni, het beheer over het stuur ver loren en een 57-jarigen wegwerker aan gereden. De auto kantelde, mevrouw Valk kwam er onder en werd aan het rechterbeen gekwetst. Ernstiger bleek de wegwerker echter te zijn verwond, wiens rechterbeen bovendien gebroken was. Met behulp van omstanders bracht de heer Valk den auto weer op gang en' reed met achterlating van den gewonden weg werker weer naar Budweis terug. De gendarmerie wachtte hem, omdat zij hem 's avonds vruchteloos had ge zocht, den volgenden morgen in zijn ho tel op en leidde hem voor den rechter van instructie. Daar deze van oordeel was, dat de heer Valk de schuld van het ongeluk droeg, liet hij hem in voor- loopige hechtenis stellen. De auto is in beslag genomen. De gefantaseerde aanran ding. Zooals wij reeds hebben gemeld, bleek bet in enkele bladen verschenen bericht, omtrent een nieuwe aanranding in Blijdorp te Rotterdam, al spoedig te berusten op de fantasie van een hulp besteller. Omtrent de wijze waarop deze geschie denis aan het licht is gekomen, weet „Het Volk" nog het volgende te vertellen: Eenige dagen geleden werd te Rotter dam in het politiebureau Oppert in bewa ring gesteld de 29-jarige hulpbesteller J. H. van H. De man werd verdacht van oplichting van een rijwiel. De inspecteur, die de zaak behandelde, oordeelde het noodig den hoofdbesteller in te lichten. Hoe kwam u er bij zoo iemand in uw dienst te nemen? vroeg de inspecteur. Och, bij beeft toch ook wel goede eigenschappen en het is wel een pientere kerel. Nog kort geleden heeft hij zich bui tengewoon heldhaftig gedragen. De inspecteur was een en al oor. Ja, ging de hoofdbesteller verder. Hij heeft de vorige week een kerel, die in Blijdorp een meisje aanrandde, flink afge ranseld en op die wijze een misdaad voor komen. Op de bestelkamer bad hij er schoone verbalen over opgehangen. Het gezicht van den inspecteur drukte nu niet alleen belangstelling, maar ver wondering uit. Die verwondering werd verbazing toen bij in de krant bet bericht van den krani- gen hulpbesteller las. Hij liet dezen nu opnieuw bij zich komen en legde hem het bericht voor. Op hetzelfde oogenblik zwol de borst des brievenbestellers van trots. Dat ben ik, riep hij uit. Vertel dan, zei de inspecteur. De Vereeniging tot bescherming van Vrou wen heeft 50 voor deze heldendaad uitgeloofd. De held was opgesprongen en begon met veel pathos te vertellen. Heftig ge baarde hij met handen en armen en zijn oogen rolden alsof ze zoo uit hun kassen zouden komen. Het begin was fluisterend: Vrijdagmorgen liep ik op den Schieweg te wandelen, maar hij de Ceintuurhaan hoorde ik plotseling kreten uit het struik gewas. Wat was dat? Werd daar een kind vermoord? Werd daar een misdaad gepleegd? Hoor, het riep in doodsangst om zijn moeder. De stem van den verteller was luider geworden, maar plotseling liet hij zijn stem weer dalen toen hij verder ging: Ik bedacht me geen oogenblik, want ik begreep dat hier snel gehandeld moest worden. Ik sloop dus naderbij, boog het struikgewas opzij en wat zag ik meneer? Wat zag ik? De inspecteur moest toegeven, dat hij het niet wist. Ik zag daar een meisje liggen, me neer naakten bewusteloos Vlak bij haar zag ik een kerel (de bestel ler was nu weer gaan schreeuwen). Ik spring op dien vent toe, die schurk, die. dieik pak hem bij zijn 'keel, rammel hem door elkaar en slinger hem van me den. Maar dat ging zóó maar niet. Die dingen waren niet sterk genoeg, te mooi, te duur, ja erger nog, er waren er, die er principiëel tegen waren, 'twas wat nieuws! Onze Z. L. M. deed haar best om ze in te voeren. Ze bedacht zelfs een list. Na elke vergadering liet ze enkele ge reedschappen onder de bezoekers verlo ten. Zoo trachtte ze die gereedschappen onder het volk ingang te doen vinden. Ik herinner me nog best, dat mijn vader van een vergadering thuis kwam met een nieuwerwetsche lange hooivork, die hem bij loting was toegewezen. Wat had het ding een bekijk. Het werd becritiseerd van belang. Vooral heette het: het was niet sterk genoeg. Toch vonden allen het wel een mooie vork. Toen het hooitijd was moest na tuurlijk die vork gebruikt worden. De ar beiders aarzelden. Het ding zou breken. Het was veel te licht in de hand. Ze waren zoo aan die oude knoesten ge woon. Wonderlijk: eer de hooitijd uit was had ieder der arbeiders de vork eens ge probeerd. 'tViel mee en zij was niet ge broken. Het was van dit gevolg, dat mijn vader zich verplicht gevoelde en door de arbeiders aangezet werd het oude spul letje op te ruimen. Binnen enkele jaren hadden we nieuw gereedschap: korte en aftegen den dijk bleef hij bewuste loos liggen, de schoft. En toen? vroeg de inspecteur, met ingehouden adem. Ik sleep hem naar den weg. Net kwam daar een motor-agent aanrennen. Agent, agent, roep ik, ik heb hier een kerel, die een meisje heeft aangerand. Geef maar hier, zei de agent, en samen hebben we hem in de zijspan „ge- laaien". De agent reed er mee naar Overschie. En het meisje, vroeg de inspecteur? Door die vraag scheen de opgewonden besteller weer op deze wereld terug te komen, Het meisje? vroeg bij verbaasd. Ja, bet meisje heb ik maar laten liggen. Daar had ik nou niks meer mee te maken. De zaak was nu in handen van de politie! Ik liep ook in de richting van Overschie om me bij den burgemeester te melden. Onderweg kwam ik den agent met dien kerel in zijn zijspan weer tegen. Hij zei, dat hij naar Rotterdam ging. Toen ben ik ook maar teruggegaan. Onderweg dacht ik, waarom zal ik er werk van maken? Ik heb mijn plicht als man gedaan. En toen ben je zeker naar de krant geloopen? Nee, ik loop niet met inijn daden te koop. Dat doe ik allemaal in stilte. Maar in de krant staat, dat je een flinke belooning hebt gehad van den vader van bet meisje. Belooning? Dat is een smerige leu gen. Ik weet noch den naam van den vader, noch van het meisje. De inspecteur begreep nu wel, wat voor vleesch hij in de kuip had en dat er hier een groot fantast voor hem stond. Van een nieuwe aanranding in Blijdorp is nimmer sprake geweest en geen enkele motor-agent heeft een bewusteloozen man vervoerd. Vermoedelijk hebben kameraden van den fantast er verder over gepraat en is zoo bet verhaal in de „N. R. Ct." ge komen. Op de kermis. Op de kermis te Egmond aan den Hoef ontstond gister avond omstreeks half tien een vechtpartij, waarbij verschillende personen steekwon den bekwamen. De oorzaak is vermoedelijk, dat men in een danstent bij het dansen tegen elkaar gebotst was. Een zekere C. Groen te Eg- mond aan Zee, die dronken was, werd hierover zóó verbolgen, dat hij met een mes zwaaiend de zaal verliet onder de bedreiging, iemand dood te zullen steken. Buiten ontstond een vechtpartij, waarbij Bruinenberg te Egmond aan den Hoef en Sam en Zwart te Egmond aan Zee steken bekwamen in rug, hals, schouder en hoofd. De politie bracht de gewonden naar dr Fischer. Vooral Bruinenberg was er leelijk aan toe en verloor veel bloed. Op den Egmonderstraatweg werd de dader achterhaald en gearresteerd. Het bebloede mes werd nog op hem bevonden en in be slag genomen. N egenep. veertig dagen op een vlaggestok. Zondag is te Atlantic City in New Jersey zekere Alvin (bijgenaamd „Ship wreck") Kelly uit den top van een vlagge stok afgedaald, na er 49 dagen en een uur in gezeten te hebben. Hjj zat op een schijf met een middellijn van ruimi 30 o.M. bovenop een vlaggestok 60 M. boven den grond. Hij is zeeman van beroep en heeft bij een ongeluk op zee vandaar zijn bij naam „Shipwreck" in een ineengedrongen houding moeten zitten en is zoo op het denkbeeld gekomen geld te verdienen met on behagelijke posities. Kelly werd na op 20 Juni de hoogte in te zijn gegaan, niet aan den stok vast gebonden, maar hield zich in evenwicht op een zetel als een rijwielzadel met een steun ter hoogte van de borst voor hoofd ten armen als hij probeerde te slapen en mei steunpunten voor zijn voeten, op verschillen de hoogten, oen hem in staat te stellen te gaan verzitten. Hjj had een oude overjas omgeslagen, die zijn annen vrij liet. Boven zijn hoofd wa9 aan den vlaggestok een groote parapluie vast gespijkerd, die hij 's nachts alfe het droog weer was, dicht deed. Door een tooneel kijker beschouwde hij dia menigte beneden hem. In een mand werd voedsel naar hem opgeheschen. Voor bezoekers, die met hem wilden praten, was een stellage gemaakt tot op 16 M. van zijn zetel. Er was voor hen zelfs een be zoekersboek aan den^ vlaggestok gespijkerd. lange hooivorken, mestrieken, schoppen, enz. Vele boeren echter wilden die nieuwe dingen niet zien, veel minder gebrui ken en jaren, jaren naderhand zag men op sommige hofsteden uit conservatisme nog de oude onhandige plompe dingen. Zoo is het steeds vooruitgegaan met de landbouwwerktuigen. Dit is haast niet in woorden te brengen. Als ik b.v. denk aan de ouderwetsche ploegen van dien tijd, dan weet ik haast niet hoe wij het werk ermede gedaan gekregen hebben. Tobben was het en nog geen goed werk. Het was goed, dat de zevenjarige braaktijd het land weer wat in orde bracht. Laat ik nu eens iets melden van het kunstlicht uit den ouden tijd. Welk een vlucht heeft dat genomen! In mijn prille jeugd werd onze kamer verlicht door een zoogenaamde tuitlamp. Zoo'n ding bestond uit een oliebak met een buisje er aan, door welk buisje een eindje katoen, lampkatoen, gestoken werd, dat in dien oliebak terecht kwam, maar een klein eindje buiten het buisje bleef, waar met een stukje van een bran denden zwavelstok de vlam er in gebracht werd. De bak werd met olie gevuld en met een dekseltje dicht gedaan. Die olie bak of oliehouder rustte in een vergaar bak, waaraan een tuitje Juist onder bet Het toppunt van dwaasheid. De mag i», wie het ergst te veroordeeien is: het slacht offer jself, de organisatoren van deze „verma kelijkheid", of het op sensatie beluste publiek. Auto over den kop geslagen. Gistermiddag is op den Soestdijkerstraatweg tussohen Baarn en Hilversum een ernstig auto- ongeluk gebeurd. De winkelier R. uit Soest, die zich per auto in de richting Hilversum be gaf, wild» nabij de uitspanning de Roskam een vrachtauto passeeren. Toevallig kwam uit de tegenovergestelde richting een andere auto. Om een botsing te voorkomen remde de heer R. onmiddellijk, waardoor de auto slipte, die eerst tegen een boom geworpen werd en daarna ondersteboven sloeg. Met ernstige in- en uitwendige kneuzingen werd de heer R. naar het ziekenhuis "te Baarn ver voerd. De auto was geheel verbrijzeld. Sohip loopt op een mijn. Ze ventig personen omgekomen. Een ernstige scheepsramp heeft plaats gehad op de West-rivier nabij Canton. Een Ghineesch vaar tuig, waarop zich een vrij groot aantal per sonen bevond, is namelijk op een mijn geloo pen als gevolg waarvan het schip bijna on middellijk zonk. Voor zoover tot dusver bekend, zijn niet minder dan 70 passagiers in de golven om gekomen. De meesten hunner waren vrouwen. (Tel.) Klngsford Smith. MIDDELBURG. Het herstel van den Australische» vliegenier, Kingsfort Smith, die in den avond van 4 dezer in het Gasthuis alhier een blindedarm operatie onderging is zoo voorspoedig geweest, dat hij hedenmiddag te 3 uur het gasthuis kon verlaten. De heer A. Klaver, ver tegenwoordiger der Nash automobielen alhier is hem komen afhalen en heeft hem naar Veere gebracht waar hij ten huize van dr H. W. ,van Loon, nog eenigen tijd op verbaal zal komen. A.s. Zondag zal hij naar Amsterdam ver trekken. MIDDELBURG. Niettegenstaande het slechte weder van hedenmorgen is ook heden een druk vTeemdelingenbezoek waar te nemen. Met de (boot (Breskens Vlissingen werden 2500 passagiers en 40 auto's overgezet. VLISSINGEN. Hedenmorgen ontstond een stagnatie in een gedeelte der stroom- levering van de electrische centrale der P.Z.E.M., doordat een stoomzeef verstopt geraakte. O.a. het tramverkeer 'stond een half uur stil. Door het in werking stel len van een andere turbine werd de storing opgeheven en werd deze turbine voor alle zekerheid vandaag in werking gehouden. AMSTERDAM. Op Donderdag 28 Aug. a.s. zullen tusschen 5 en 6 uur n..m. boven Scheveningen wederom regenproe- ven door den heer Veraart genomen wor den. In 't geheel zal 5000 K.G.. onderkoeld ijs worden meegevoerd. Ook nu weer verleent de Nederlandsche regeering be langrijken steun. Ook zal een filmopname genomen worden. Vast is komen te staan, dat bij de laatste proef op 7 Aug. tusschen 4 u. 55 -en 5 u. 5 een der uit zee aandrijvende wolkengroepen zich boven Rijswijk heeft ontlast. FRIEZENVEEN. In deze gemeente is weer een geval van kinderverlamming geconstateerd. Dit is het zesde geval in deze gemeente. LONDEN. Uit Bombay wordt gemeld, dat weer twaalf textielfabrieken, in ver band met de crisis gesloten zijn. Nog 12 andere zullen volgen. MAAGDENBURG. Gisteren is tusschen Eggerstorf en Biere in het EIbe-distriet de chauffeur van een postauto aange vallen door een passagier, dien hij had meegenomen. De chauffeur werd bewus teloos geslagen, waarna de aanrander met den geldbuidel, inhoudende 12000 Mark, vluchtte. MAAGDENBURG. In een der straten van de binnenstad is een brievenbestel ler door twee man overvallen. De be- buisje was, ten einde wel eens een olie drupje uit dat buisje op te vangen en dat naar den vergaarbak te leiden. Het helde een beetje naar dien bak toe. Deze vergaarbak diende ook om den eersten bebloeden doek, dien wij als kinderen vanwege een opgeloopen wond hadden gebruikt, daarin te leggen (sic!). In twee dagen waren we genezen! Verder rustte dit zaakje op een standaard, waaraan van onder een voetstuk was, waardoor het rechtop bleef staan. Voor de huis- genooten een lasting ding. Het stond met de vlam naar Vaders en Moeders plaats en de achteraan gezeten huisgenooten moesten in de schaduw maar zien hun lepel of den papschotel te vinden. De vooraan zittenden kregen met Vader en Moeder een bord en genoten van de walmende vlam dier lamp. De anderen aten gemeenschappelijk uit den schotel. Na den maaltijd gingen knechts of groote zoons aan de haardplaat zitten, rookende en in „de kute" spuwende. Was er soms een van die knechts godsdienstig dan nam hij een boekje ter hand, een oud natuurlijk, ja liefst zóó oud, dat hij het bijna niet lezen kon. Meestal dutte bjj echter .over zijn boekje in. Aan tafel gaan zitten was gemakzucht en bij te veel licht las men te vlug, dan bleef het er niet in! Vader zat de cou- De Nederlandsche Tuinbouw door protectie bedreigd. De Nederlandsche tuinbouw wordt den laatsten tijd wel door zorgen omringd. Eerst was het de overproductie, welke de buitenlandsche markten dreigde te over voeren, tengevolge waarvan een alge meens prijsdaling te verwachten was; thans zijn het de protectionistische maat regelen van Duitschland en de laatste dagen ook de houding van Engeland die tot verontrusting aanleiding geven. Dit gevaar weegt heel wat zwaarder dan het eerste en wordt dan ook door de tuin bouwers en vooral in de boogere 'tuin- bouwkringen zeer goed onder de oogen gezien. Tegen protectie van het buitenland staat de Nederlandsche tuinbouwwereld vrijwel machteloos. De regeering zal in dat opzicht de belangen van den tuinbouw moeten behartigen. Door samenwerking van den Neder- landschen tuinbouw met de regeering, zal getracht moeten worden, verhooging van de tariefmuren te voorkomen. Intusschen schijnt de houding van Duitschland inzake protectionistische maatregelen, ook in Engeland eenige na volging te vinden, een gevaar, dat vooral in bet Westland met ^enigen angst wordt tegemoet gezien. In een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel te Manchester is n.l. de vraag gesteld, o-f de leden zich voor vrijhandel of voor beschermende rechten uitspraken. Blpens een daarna rondgegane vragen- lijst heeft deze Kamer met meerderheid van stemmen uitgesproken, dat bescher mende rechten de meeste sympathie van de leden hadden. Dat deze Kamer, welke steeds als de bakermat van den En- gelschen vrijhandel werd aangemerkt, tot een dergelijk oordeel komt, stemt tot wei nig vreiigde. Den Engelschen minister van Landbouw schijnt trouwens ook de in voering van protectionistische maatrege len niet onwelgevallig te zijn. Op em vraag van een der parlements leden heeft deze minister n.l. verklaard, dat het geheele vraagstuk om den En gelschen kweeker in staat te stellen be tere prijzen voor zijn fruit, groenten en andere producten te verkrijgen, de volle aandacht van den minister in beslag neemt. Ook hier zijn dus stappen in de richting van invoerrechten op bui tenlandsche groenten en fruit merkbaar. Duitscb Invoerrecht op erwten verhoogd. Men schrijft aan de Telegr.: De Duitsche regeering is, naar wij reeds meldden, voornemens het invoer recht op erwten met niet minder dan een 400 pet te verhoogen. In 1929 wer den in Duitschland ingevoerd 47.878.600 K.G. erwten, waarvan 12.398.500 K.G. uit Rusland, 21.194.700 K.G. uit Polen en 6.022.200 K.G. uit Nederland. De an dere importeerende landen kwamen slechts met kleine hoeveelheden ter markt. Onze uitvoer is dus niet zonder be- teekeni% maar Duitschland is lang niet onze grootste afnemer. Naar Groot-Brit- tannië en naar Frankrijk werden in het afgeloopen jaar veel aanzienlijker hoe- veelheden geëxporteerd. Voor dit product zijn wij derhalve niet zoozeer op het Duitsche rijk aangewezen als bijv. voor den zuivel en de verscbe groenten. In het tusschen Duitschland en België ge sloten handelsverdrag heeft laatstgenoemd land bedongen, dat voor geschilde erw ten en spliterwten een invoerrecht van 4 Mark per 100 K.G. wordt betaald. Ne derland beeft door zijn verkregen recht van meestbegunstiging recht op dezelfde concessie. Wat zal dan te verwachten zijn? Dat de Nederlandsche erwten, die tot nu toe in Duitschland worden ingevoerd, zooala ze op de goederenbeurzen worden verhan deld, in bet vervolg eerst naar de maalde rijen zullen gaan om dan in den vorm van spliterwten of geschilde erwten in Duitsch land te worden ingevoerd. rant te lezen. De eenige lectuur, die in huis geregeld kwam, was de „Middelburg- sche Courant". Deze kwam drie keer per week uit: Dinsdags, Donderdags en Za terdags. Deze courant werd dan ook van az gelezen. Terwijl Vader de courant las, zaten Moeder en mijn drie zusters te naaien en te stoppen. Deze genoten allen van het lamplicht. Mijn oudste zuster nam wel eens haar stopnaald en peuterde het lamp katoentje een beetje naar voren. Maar een al te groote vlam mocht het niet worden- Dan werd er te veel olie ver bruikt. Nu stond er op het eind van de kamer nog een lampje van dezelfde constructie, maar veel kleiner. Dit werd gebruikt als het vrouwenvolk eens iets te halen had in baklceet of andere kamer. Ze wer den geleerd dat ding met behoedzaam heid te dragen. De hand aan het staan- dertje, netjes recht en met de vlam naar zich toe, niet van zich of vooruit, wijl dan door de zucht te veel olie verbruikt werd. Al weer zuinigheid! In het allerkortste der dagen begon Moeder wel eens een kaars aan te steken. Dat was een recht genot. We hadden geen last van de schaduw der lamp en het licht was helderder.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3