BOLS mi FIRMA WATERLAHDER t DE STOPFELAAR Het leven va- bouwe Z.O.GENEVER ELKEN DAG ÉÉN GLAASJE Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Geme De Japansche Prins Takamatsu en Prinses Kikuko brachten Maandag een bezoek aan de diamantslijperij der fa. Asscher te Amsterdam. Het Japansche vorstelijk paar wordt aan den ingang der fabriek ontvangen door den heer A. Asscher. De Japansche pasten naar Duitschland vertrokken. Na oen verblijf van tien dagen, in ons land hebben, de Japansche prins Taka matsu en zijn gemalin, prinses Kikuko de residentie verlaten, zich begevende naar Bremen. In koninklijke wachtzaal van het S.S.-Station weid hun uitgeleide gedaan door graaf Du Monceau, grootmeester en opperceremoniemeester der Koningin, na mens deze, en door den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr Beelaerts van Blokland. De opgeheven boycot tegen Duitschland. Naar aanleiding van het besluit van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond om de boycot van Duitsche goederen voorloopig te staken, schrijft het „Berli ner Tageblatt", dat dit besluit na het mislukken der Duitsch-Finsche onderhan delingen wel te verwachten was. Hef is thans aan Duitschland, om de moeilijk heden, die in het Duitsch-Nederlandsche handelsverkeer nog bestaan, geheel uit den weg te ruimen. Men mag thans ver wachten, dat de Duitsche tegen-boycot, tegen Nederlandsche waren, die in West- Duitschland is begonnen, onmiddellijk ge staakt zal worden. Het „Berliner Tageblatt" merkt verder op, dat uit de kringen van den Landbouw verklaard, is, dat wanneer geen „Privat- Vertrag" tot stand zou kunnen komen, het handelsverdrag in elk geval zou moe ten worden opgezegd, ja, dat het voor mi nister Schiele een portefeuillekwestie is, of hij in dit geval de opzegging zal door drijven. Indien hij bij verdere afwijzing niet tot opzegging van het handelsver drag zou overgaan, zou hij eigenlijk in het belang van Duitschland's agrarische politiek uit de regeering moeten treden. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat de Landbond met dergelijke verklaringen den minister een slechten dienst bewijst. In de weinige dagen van den Nederland schen boycot, schrijft het blad, hebben wij de ervaring opgedaan, dat Duitsch land bij een „frische, fröhliche" econo- mischen oorlog niets te winnen heeft. Het opzeggen van het verdrag met Finland zou het signaal zijn voor een nieuwe boycotbeweging. Naar de „Voss. Zeitung" verneemt, zal het rijkskabinet vandaag een zitting hou den, ..waarin o.a. een besluit inzake de quaeistie van het Duitsch-Finsche han delsverdrag zal worden genomen. Er hebben tusschen Berlijn en Helsing- fors onderhandelingen plaats, die een wederzijdsche en gelijktijdige opzegging van het handelsverdrag ten doel hebben. Op deze wijze wil men de bepaling van' de conventie van Genève, volgens welke do handelsverdragen gedurende een jaar niet opgezegd mogen worden, omzeilen. Het visscherijbedrljf te IJmuiden. De toestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden is thans heel wat beter dan eenige weken geleden het geval was. Een groot deel van de opgelegde schepen is, nu de besommingen meer bevredigend zijn, weer in de vaart gebracht. Ongeveer een vijfde deel van de stoomvisschers- vloot ligt aldaar nog stil, een aantal, dat meestal in dit tijdvak van het jaar niet aan de visscherij deelneemt, teneinde een schoonmaakbeurt of herstellingen te on dergaan. Ned. Landhuishoudk. Congres, Op 26 en 27 Augustus a.s. zal te Arn hem het 82ste Nederlandsche Landhuis- houdkundig congres worden gehouden. De prae-adviezen luiden: „Vraagstukken uit de waterhuishou ding in de oostelijke provinciën". Inleider jhr ir C. E. W. van Panhuijs, directeur van het rijksbureau voor ontwatering te 's-Gravenhage) „Trekkrachtproeven bij paarden". (In leider prof. ir M. F. Visser, te Wage- ningen); „Is de uitvoercontröle op eieren ge- wenscht en welke zijn de daarmede nu reeds gedane ervaringen?" (Inleider F. Breukels, directeur van de Coöp. Roer- mondsche Eiermijn te Roermond); „Is een onderhandelingstarief in het belang van onzen land- en tuinbouw aan te bevelen?" (Inleiders: pro: dr L. G. Kortenhorst te 's-Gravenhage, contra: ir A. Plate te Rotterdam). Waterleiding-Maatschappij Schouwen Duiveland. Dinsdagmiddag vergaderden de aan deelhouders van bovengenoemde vennoot schap, onder voorzitterschap van den heer A. van der Weijde. Na het lezen der notulen, volgt aan bieding van het jaarverslag over 1929. De heer Catshoek merkt op, dat hun die in de gemeente Haamstede aansluiten, een zekere boete wordt opgelegd, door dat zij' 25 pet. boven "het tarief zullen hebben te betalen. Spr. vindt zulks erg voor de ingezetenen, die er weinig aan kunnen doen, dat hun gemeente niet aan sloot, en toch straf worden opgelegd. De voorzitter herinnert aan, de be kende uitspraak, dat ieder volk, de re geering krijgt die het verdient. Misdoet het .gemeentebestuur, dan misdoen ook de gemeentenaren. Maar van boete is geen sprake. De gemeenten, die inder tijd aansloten, verschaften crediet en wij zigden hun bouwverordening door de ver plichte aansluiting in te voeren. Om nu de gemeenten, die niet aansloten, het zelfde tarief te geven, gaat niet aan. Bovendien vroeger is al besloten', dat zij die woonden in gemeenten, die niet aan sloten 25 pet. boven het tarief zullen hebben te betalen. Het jaarverslag wordt daarop goedge keurd. Idem de balans met het accoun tantsrapport. Ter voorziening in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van de leden van den Raad van Beheer,de heeren R. Gerritsen en G. de Looze, wor den deze beide heeren met groote steim- menmeeiderheid herkozen. In de vacature van een lid van dien zelfden raad, ontstaan door ontslagname, wegens vertrek van dhr N. A. Berkhout, wordt gekozen de heer C. Gast, burge meester van Brouwershaven. Aan de orde is thans het voorstel tot bewoning door den directeur van het aangekochte huis in de Nobelstraat zon der huurvergoeding. Enkele afgevaardigden kunnen met dit voorstel niet medegaan, omdat ze dit voorstel beschouwen als een salarisver- hooging van den directeur. De voorzit ter merkt op, dat reeds by den aankoop de bedoeling voorzat de gebouwen, op slagplaatsen etc. te brengen onder het oog en beheer van den directeur, wat zij in het belang der N.V. achten'. De directeur kreeg opdracht in het pand te wonen en voor wat, hoort watl En kele afgevaardigden zyn hiermede over tuigd, andere niet, zooals blijkt uit de Besmettelijke ziekten. In St.cort. No. 156 van 13 Augustus wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Augustus 1930. Volgens deze opgave bedroeg voor het geheel© Rijk het totaal aantal gevallen van buikty- phus 33, het aantal gevallen van rood vonk 198; van diphterie 90; van me ningitis cerebrospinalis epidemical 2 en van poliomyelitis anterior acuta (kinder verlamming) 37. In de week van 39 Augustus werden geen gevallen van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht Duitscher worden of geen werk? Door den heer Ketelaar zijn aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in de laatste weken aan Nederlanders, die werkzaam zijn aan de mijni „Alstaden", toebehoorende aan het Hibemia-Goncem te Hern, de eisch gesteld wordt, zich als Duitscher te Laten naturaliseerem, daar zij anders op korten termijn 1 Sep tember 1930 zullen ontslagen wor den? 2. Is de minister bereid, indien hem deze zaak tot heden niet bekend is, ten spoedigste een onderzoek daarnaar in te stellen 3. Is de minister bereid, krachtige po gingen aan te wenden om alsnog te voor komen, dat, om broodsgebrek te ontgaan, Nederlanders, die anders daartoe niet be reid zouden zijn, gedwongen worden, zich als Duitscher te laten naturaliseeren Alle Bols-artlkelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg. stemming over dit voorstel, dat met 39 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. Op een door een der afgevaardigden van Nieuwerkerk geplaatste opmerking, dat de tarieven niet laag zijn, antwoordt de voorzitter, dat hij met den directeur een berekening heeft opgezet, om te zien, of er van de nu geldende tarieven geen 10 pet. af kan. Een belofte houdt deze mededeeling niet in; ze is alleen als kennisgeving bedoeld. De directeur doet hierna mededeeling van het aantal aansluitingen, die er op 1 Juli j.l. in de verschillende gemeenten waren gemaakt. Totaal 4548 aansluitin gen, waaronder begrepen de aangesloten weilanden. Inmiddels is het aantal weer al uitgebreid tot 4625. Het totaal aantal aan te sluiten peroeelen bedraagt 4782. Daar het hoogstwaarschijnlijk de laat ste algemeene vergadering is, dat de in genieurs van de bouwleiding, de heeren van Poelgeest en Ilcken, de besprekin gen bijwonen brengt de voorzitter hen dank voor hun moeite en de technische opzet der waterleiding, complimenteert hen voor de uitvoering van de werken, waarvan, naar spr. hoopt, ook het na geslacht zal mogen zeggen, dat ze goed waren. (Applaus). Na deze huldiging sluit de voorzitter de vergadering. (Z. Nsb.) De ferry-boot „Koningin Wilhelmina". In de „N. R. Ct." van gisterochtend komt het volgende ingezonden stuk voor: Onverantwoordelijk. Zooals bekend is trekt de Markt te Middelburg, die iederen Donderdag ge houden wordt heel veel vreemdelingen. Vooral door bezoekers van de Belgische badplaatsen wordt hiervan druk gebruik gemaakt. Wekelijks worden eenige dui zenden toeristen in touring-cars naar Breskens gebracht, waarna de reis per boot en trein wordt volbracht. Het is te begrijpen, dat dit bezoek gedurende deze maand zijn hoogtepunt bereikt, wat ook blijkt uit een berichtje, dat ik de zer dagen in uw courant las, dat Don derdag j.l. de boot van Breskens naar Vlissingen ongeveer 3300 badgasten ver voerde. Dien dag hebben ook mijn vrouw en eenige logé's Middelburg bezocht, in ver band waarmede ik de aandacht wilde vestigen op de hoogst onverantwoorde lijke wijze waarop het vervoer van de passagiers van Breskens naar Vlissingen en terug geschiedt. Ik weet niet of ik goed ben ingelicht, dat de ferry-boot, waarmede het vervoer plaats heeft, ruimte biedt voor pl.m. 1600 passagiers en dat Donderdag j.l. er meer dan 2000 per boot werden vervoerd, maar zeker is, dat de menschen als „haring in een ton" verpakt stonden. Van zich te kunnen bewegen was geen sprake, bo vendien waren eenige touring-cars aan boord, waarin de passagiers maar bleven zitten, omdat er zelfs geen staanplaatsje over was. Ook op het sloependek ston den eenige honderden personen. Het was dien dag gelukkig goed weer, maar toch zijn verscheidene toeristen door het opspattend water nat geworden, en daar er geen ander plaatsje was moesten zij zich dit laten welgevallen. Op zichzelf is dit niet zoo erg, maar stel eens, dat er een ongeluk gebeurt, (behoort een aanvaring soms tot de on mogelijkheden?) dan zou de ramp niet te overzien zijn. Het is dan ook de bedoeling van dit schrijven, de bevoegde autoriteiten op deze hoogst onverantwoordelijke wijze van vervoer attent te maken, opdat maat regelen genomen kunnen worden „voor het kalf verdronken is." Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Uw abonné, D. VAN LEEUWEN. Naar aanleiding van dit ingezonden stuk schrijft de „Vliss. Crt.": De ferry-boot „Koningin Wilhelmina" is ingericht voor het vervoer van 2500 passagiers (wat op het schip is aangege ven) buiten de auto's. Dat de passagiers meermalen als haring in een ton staan, komt hierdoor dat zy allen de voor keur er aan geven op het dek te blij ven, hoewel de kajuiten in het beneden schip plaats bieden voor meer dan 700 passagiers. De boot heeft een maximum-laadvermo gen van 195.000 K.G. Voor 2500 passagiers komt men dus met een gemiddeld gewicht van 70 K.G. op 175.000 K.G., zoodat er dan nog 20.000 K.G. overblijft voor auto's. Daar Donderdag j.l. de boot 2000 pas sagiers vervoerde, bedroeg het totaal ge wicht pl.m. 144.000 K.G. en was er dus 55.000 K.G.. overschot voor het vervoeren van auto's. Van overbelasting van de ferry-boot is dan ook geen sprake. Dat zou natuurlijk wel het geval zyn als de „Koningin Wilhelmina" maar in- gericht was voor bet vervoer van 1600 passagiers, zooals de heer Van Leeuwen, Een aantal tuinen en kelders aan den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, hebben tengevolge van de opspuiting van de daarachter liggende weilanden groote last en schade van het water. De tuinen staan geheel blank, terwyl ook de kelders het zelfde lot ondergaan. zonder zich eerst van de juistheid van dit cyfer te overtuigen, heeft neerge schreven. Benoemingen polderbe sturen. Bij IC. B. zijn benoemd: a. tot dijkgraaf van het waterschap Nieuw-Bommenede, N. A. Deïst, te Zon- nemaire; b. met ingang van 3 Augustus 1930 tot voorzitter van het bestuur der wafcer- keering van den Calamiteuzen Borssele- polder, P. Dekker, te Borssele; c. met ingang van 1 Augustus 1930 tot lid van'het dagelijksch bestuur van het waterschap De-Valkenissegeul, A. P. Woutersen, te Krabbendijke. 545 A B 0 N N 's heeft de Goesche Radio Centrale, een reden voor U om ook een aansluiting te nemen. J. M. Pol- derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Toen namens het Brand weerfonds 7-11-1929 de flinke ford-auto mobielbrandspuit aan de gemeente werd aangeboden, werd direct opgemerkt, dat het zeer gewenscht is, dat 'het bij de spuit geplaatste personeel goed werd geïnstru eerd voor het gebruik van de spuit en gaf de burgemeester aan den brandmees ter volkomen vrijheid zoo dikwijls te oefe nen als hem noodig en nuttig voor kwam. De heer v. d. Mijle, die als 'hoofd van deze spuit werd aangewezen, heeft van die toezegging een dankbaar gebruik ge maakt en nadat reeds tweemaal op het Molenwater een z.g.n. droge oefening was gehouden, klonk gisteravond het belletje van de spuit door de straten en werd met volle bezetting uitgereden naar de Los- kade, waar een paar minuten na aan komst met twee stralen flink water werd gegeven. Verschillende mondstukken wer den beproefd, waarna ook nog met de brandladder, die boven op de spuit is be vestigd, geoefend werd. Met veel animo werkten de spuitgasten. Al merkt men het nog niet zoo zeer in het openbaar, alom zijn de voorberei dingen voor de a.s. feesten van 29 Augus tus tot 2 September in vollen gang. Zij, die gisterenavond in de buurt van het Molenwater waren, zullen het eerste uit rukken van hen, die de vendels Zwitsers zullen vormen in den historischen optocht en die tot nu toe in de rijschool oefenden, hebben kunnen gadeslaan. Maar ook binnenshuis worden versie ringen gereed gemaakt, werkt men hard aan de kleeren voor de kinderen, die Zaterdags en Maandags den kinderstoet zullen vormen. Het volijverige bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" werkt onverpoosd aan de verschillende maatregelen en ook van gemeentewege en van politiezijde worden de maatregelen voorbereid, die noodig zijn om het feest, voor zoover menschenkrachten dit kunnen bereiken, in alle opzichten te doen slagen. In de komende 14 dagen staat 'Middel burg zeker steeds meer en meer in het teeken van de op komst zijnde feesten, die van een omvang zullen zijn als men hier in jaren niet heeft gekend. Jammer is het, dat een nummer moet vervallen wegens gebrek aan deelname en wel het bloemencorso. Toch is dit o.a. wel te be grijpen als men de groote deelname aan de andere nummers ziet. Ellewoutsdijk. Gisteren vergaderde de raad van negen tot half drie. Na voor lezing der notulen werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De gemeente-rekening 1929 werd aan geboden en de heeren Goetheer en Kloos ter zullen de commissie van onderzoek vormen. Met 4 tegen 2 stemmen besloot de raad het telefoonkantoor niet te gun nen voor 235.den prijs, die op de publieke veiling van 6 Augustus geboden was. De geboden som vond men te laag. Nu zal getracht worden den verkoop bij inschrijving te doen plaats hebben. Even eens met 4 tegen 2 stemmen besloot de raad tot verpachting van het jachtrecht op de begraafplaats. Deze pachtsom zal zoo om en bij de zestig cent bedragen. B. en W. werden gemachtigd met de beide slagers een overeenkomst te sluiten, waarbij ieder der slagerijen om de beurt gedurende 5 jaar als noodslachtplaats ge bruikt zal worden. De instructie voor de beide havenmeesters werd vastgesteld. Daarna kwam de herziening van het be lastingstelsel aan de orde. Van gemeente wege zal nu geheven worden: 50 opcenten op de vermogensbelasting, 80 op de ge bouwde en 20 op de ongebouwde efgen- dommen, wat tot nu toe ook 'het geval was. De 50 opcenten op de rijksinkom stenbelasting en de 62.5 op het personeel vervallen; hiervoor blijft de gemeente in achtste klasse. Voor de gemeentefonds belasting wordt Ellewoutsdijk in de derde klasse geplaatst. Later zal worden uitge maakt, of het noodig is, opcenten op deze belasting te heffen. Wat de electriciteitsvoorziening aan gaat, werd de kom vastgesteld en het aan tal en de plaats der straatlantaarns. Een ingezetene, die op grond van eenige maanden ziekte, ontheffing van school geldbetaling had aangevraagd, zag na langdurige discussie zijn verzoek met 4 tegen 2 stemmen afgewezen. De begrooting van het B. A. werd goed gekeurd, onder de opmerking, dat het een dwazen indruk maakt, op een 'begrooting van ruim 10.000.een post van on voorzien te vinden van ruim 4000. In overweging zal worden gegeven, dit alsnog te wijzigen. Bij de rondvraag vestigde de heer Goetheer de aandacht op de slechte af watering van de Langeviele, terwijl hij B. en W. tevens in overweging gaf met een voorstel tot steunregeling te komen voor de mogelijk uitgetrokken werkloozen. Tholen. Toen gistermorgen omstreeks 11 uur de voerman A. Goedegebuure zijn paard voor de kar spande, schrok het dier en sloeg op hol. In groote vaart rende het de straat door. Op den hoek van de Kruiltorenstraat nam het den draai te kort en vloog daarop met de voorbeenen door het raam van. de wo ning van C. Saleyn. Het raam en ko zijn en een gedeelte muur werden in gedrukt, terwijl het paard eenige ern stige snijwonden aan de beenen kreeg van de glasscherven. Zaamslag. Het bestuur van de Chris- telijk-Historische Kiesvereeniging te Zaam slag heeft in zijn vergadering van 9 Augustus besloten toe te treden als donatrice van de vereeniging tot Steun en Uitbouw van de Chr.-Hist. Pers tegen een contributie van f5 per jaar. Het bestuur kon, wegens de crisis in den landbouw, geen vrijheid vinden de in de circulaire der vereeniging genoemde collecte, bij zijn leden aan te bevelen, en sprak zelfs zijn afkeuring uit over hetgeen door 't overgrootste deel der C.H. afgevaardigden in de Tweede Kamer voor den landbouw wordt gedaan, het betreu rende, dat aldus de indruk wordt gege ven, dat er geen crisis bestaat. (Ned.) Geref. Kerken. Beroepen te MetslawierNiawier, G. Biersteker te Suameer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te OnstweddeMussel, J. van Doorn, cand. te Veenendaal. De Generale Synode der Ge ref. K e r k e n. De leden van de Generale Sy node der Geref. Kerken die a.s. Maandag te Arnhem zal aanvangen zullen, naar de Ned. meldt, op een nader te bepalen dag door het gemeentebestuur van Arnhem officieel worden ontvangen. Het kwam nog niet eerder voor dat een Gemeentebestuur de Generale Synode officieel ontving. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom G. Bou- ter te Zierikzee. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Zierikzee, J. Elema te Drumpt. Tijdelijk benoemd tot leerares aan de R.H.B.S. te Oostburg mej. J. W. van Gellicum te Geldermalsen. Geslaagd voor Fransch L.O. mej. N. v. d. Welle te Zaamslag en voor Engelsch L.O. mej. P. H. W. van Wel te Temeuzen. Geslaagd voor leerares in het handweven aan de kunstweefschool te Hilversum mej. AA, Roose, onderwijzeres te Middelburg. Examen N gehouden examen ste Nederl. Mode-1 de volgende dames A. Carró te Vlissi Slager Tholen, L. Kouwenberg, A. Z Compli de gemeentepoli arrest gesteld v W. terzake van de rijwielen nieuwe grafzerk den een comploi v. D., evenals 20 jaar, en T ders W. op uitg werpen te ontvr ders W. werden wielen verander verwijderen en faseerde merker te verwijderen plaats te stellen Zelfs werd op broeders W. die handlangers we borgen. De qua, van bet geval, agent en bereed zijn rijwiel, na hebben opgestok vindt zich than, evenals v. Z., die gistermorgei stal, maar reed: nog in het bezit gehouden en bracht. De hierboven een steenhouw< vreemd, zijn, ev zich had toegeë B edwe delijk door wegl van de gasfabx spoorhaven te een groote hoe' bedwelmd. Ve dientengevolge ling een buiten Inbra Sassenheim op sen ingebroken vermist, waaroi baar hoofdzak moedelijk zijn het werk gewe leden Lisse heb Belast: der rijwiel te Lochem be logeergast, wie zien van een 'b< geven van den de bekeurde. belastingen we Lochem doorbr Koude laagste tempers de afgeloopen treerd, was 30 uur. Toen bedi gr. Al is deze I men bedenkt delde minimun 21.7 gr., toch een „ongekend gens de gegevc was het 9 Sep morgens 18.9 j welke te Batav: Het is evem de droogte aai tuur ook in d bereikt wordt, men nog mee vlakte van Pe Bandoeng - graden gevrore hoort niet tot schiedt telkens van de bovenst van de lucht, gevroren, en heid. E en N choslowak nomen. De de geschiedeni Laat ik U n len van de van dien tijd. De lange h den, dikker zoo dik, dat waren. Alles der moest da die tandjes i had hij het het er niet li hielden het kracht genoeg wagen. Zoo w overige geree vorken, rieken messen enz.; dig. Als 'tmr lastig in geb~ In het mid gonnen de L de lucht van land, maar v reedschappen steeds werden ook in Wal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2