Binnenland Brieven uit Middelburg. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. den van den Kaukasus een ernstig spoor wegongeval plaats vond. Een goederen trein kwam in botsing met een personen trein, waarvan de eerste wagons geheel werden vernield. Tot nog toe werden tien dooden geborgen. Het aantal gewonden staat nog niet vast, doordat vele reizigers aangegrepen door een paniek, vluchtten. Van welingelichte zijde wordt me degedeeld, dat de Italiaansche regeering heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Spaansche regeering, om de invoer rechten te verhoogen. De manoeuvres. Naar het „Hbld." verneemt, zullen de dit jaar bij Ede en de Harskamp vast gestelde manoeuvres niet doorgaan. Ver moedelijk zullen ze nu in de omgeving van Venlo worden gehouden. Nieuwe brug over de Waal. Naar de „Tel." verneemt zal 11 Sep tember de lang verwachte brug over de Waal te Zaltbommel worden aanbesteed. De kosten van dit belangrijke werk wor den op f 1.300.000 geraamd. Kinderverlamming. In verband met het veelvuldig voor komen van gevallen van kinderverlam ming in ons land, heeft de hoofdinspec teur van de Volksgezondheid een hand leiding samengesteld, welke gevolgd kan worden bij de bestrijding dezer ziekte en bij het verplegen van lijders. Aan de burgemeesters zijn exemplaren van dit vlugschriftje toegezonden, met verzoek bij het waarnemen van een ge val van kinderverlamming een exemplaar te ^villen uitreiken. Staatsveeartsenijkundigi onderzoekings instituut. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 September 1930, benoemd tot direc teur van het Staatsveeartsenijkundig on derzoekingsinstituut dr H. S. Frenkel, chef van do veterinaire afdeeling van het Centraal Laboratorium voor de Volks gezondheid te Utrecht. Schunnige lectuur op de markt. Sinds enkele weken kwam te Deventer op de Vrijdag- en soms ook op de Za- terdagavondmarkt een koopman, die por nografische lectuur ten verkoop aanbood. Onder het voorwendsel de menschen te willen inlichten over hetgeen zij op dat terrein noodzakelijk moesten weten, hield hij met rappe tong telkens een lange inleiding en trok aldus een groot publiek, w.o. veel gretig luisterende jongens en meisjes, waarna dan meestal een groot aantal boekjes (afkomstig van een Bel gische boekencentrale), of ook geïllus treerde tijdschriften van de hand ging. Deze ergerlijke geschiedenis heeft in middels de aandacht getrokken der plaat selijke autoriteiten, zoodat de bewuste venter voortaan van de markt zal wor den geweerd. Het gevolg zal echter zijn, dat hij nu elders zal trachten dien vuilen rommel want anders is het niet kwijt te raken, zoodat het aanbeveling verdient op den man te blijven letten. De boycot tegen Duitschland voorloopig gestaakt. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F. N. Z,.) meldt: Dp herhaalde pogingen om tusschen Duitschland en Finland tot het sluiten van een particuliere 'boter- en kaasover eenkomst te komen, teneinde dein invoer van deze artikelen in 'Duitschland verder te bemoeilijken zijn thans definitief opge geven. Daarmede wordt de onmiddellijke aan leiding tot onze boycot-actie tegen Duitsche artikelen, de inbreuk op de meest-begunstigingsclausule in ons han delsverdrag met Duitschland, weggenomen. Wij staken daarom voorloopig onze actie tegen het koopen van Duitsche goederen. Jn de thans geschapen situatie zijn ech ter nog zooveelpunten van onzekerheid met betrekking tot .«1© Duitsche „boter- poiitiek" dat het geraden is, een afwach tende houding aan te nemen en deze tijd van afwachten zal door ons worden gebruikt om met andere belanghebbenden onze maatregelen van tegenweer, waar onder de boycot een zeer goed hanteer baar middel is gebleken, te bepalen om ze straks, zoo noodig, verder toe te passen. Op 9 Augustus heeft te Rotterdam een bespreking plaatsgevonden tusschen ver tegenwoordigers van de Niederrheinische Industrie- und Handelskammer Duisburg- Wesel te Duisburg Ruhort en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam over de bestaande ver troebeling van de Nederlandsch-Duitsche handelsbetrekkingen en de daarmede in verband staande boycot-bewegingen. Men was het er algemeen over eens, dat de ontwikkeling van dezen gang van zaken zeer te betreuren is. De omstandigheden, die daartoe hebben geleid, werden gron dig en op de meest vriendschappelijke wijze onder het oog gezien. De heide Kamers blijven met elkaar voeling hou den. Opvoering van de snelheid van personentreinen. De Directie van de Nederl. Spoorwegen heeft per dienstorder aan het personeel meegedeeld, dat zij heeft goedgevonden, dat personentreinen, samengesteld uit 4- assig personenmateriëel (met uitz. van de rijtuigen AR 4701—4706 en 4711-4718) op de baanvakken Amsterdam Centraal StationRotterdam, Amsterdam W. P. Utrecht-grens bij Babberich, Utrecht Gouda, UtrechtEindhovenVenlos UtrechtAmersfoort, AmersfoortZwolle (alleen in de richting naar Zwolle), Zwol leGroningen, Amsterdam Centraal sta tionAmersfoort en Deventergrens bij Oldenzaal met een snelheid van 100 K.M. in het uur vervoerd worden. Deze snel heid mag evenwel alleen worden toege past om vertraging in te halen. In bogen met een straal van 750 tot 1000 meter mag de snelheid niet meer dan 90 kilo meter in het uur bedragen. Bij het afrij den van hellingen, die, berekend over een lengte van *500 meter, niet steiler zijn dan 1200, mag de snelheid 100 kilometer in het uur bedragen. De vrije Zondag in de cultures. De Deli-Planters-Vereeniging heeft de volgende regeling getroffen voor de vrij© dagen van het op de aangesloten onder nemingen werkzame personeel: In plaats van hari besar (veertiendaag- sche betaaldag) zal eens in de veertien dagen een vrije Zondag ook voor de koe lies, worden gegeven. De uitbetaling der koelies zal dus eens in de 14 dagen Zater dagsmiddags geschieden. De employé's zullen, behalve om de 14 dagen een vrijen Zondag, nog 2 werkdagen in de maand vrij „mogen nemen. Om te voorkomen, dat men zich aan deze regeling niet zal houden (zelfs zijn er nog ondernemingen waar in 't geheel geen vrije Zondagen wor den gegeven) zal de assistent voor deze 2 vrije dagen op een lijst moeten aftee- kenen, welke door de hoofdadministratie zal gecontroleerd worden. Indien de hand- teekening van een assistent op deze lijst niet voorkomt, zal door de administratie worden onderzocht welke reden dit heeft. Hieraan zal streng de hand worden ge houden. Van de zijde van de D. P. V. wordt er op gewezen, dat het in de tabak niet mogelijk zal zijn in het geheele jaar door deze 2 vrije werkdagen te geven. Echter zou inplaats van de niet verkregen vrije da,gen een extra verlof worden gegeven boven de 2 weken, waarop de assistenten recht hebben Coöperatieve vereenigingen in Nederland. De Juli-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bevat een overzicht van het aan tal coöperatieve vereenigingen in ons land, welke op 1 Januari 1930 ingeschre ven waren in het Handelsregister. Sinds 1925, het jaar van het eerste onderzoek, ziet men wel een geringe, doch gestadige toeneming van dit aantal, n.l. van 3040 in 1925 tot 3115 in 1929 en 3131 ini '30. Voornamelijk in den landbouw is het aantal ingeschreven coöperatieve ver eenigingen toegenomen, n.l. in de groep inkoop-, verkoop-, productiietcoöperaties- van 586 in 1925 tot 752 in 1929 wat de crediet-coöperaties betreft, van 762 in 1925 en 1804 in 1930 en tot 799 in 1929 en 807 in 1930. Het Maandschrift vestigt er hierbij de aandacht op, dat er heel wat meer boerenleenbanken zijn dan de 807 in het Handelsregister ingeschreven landbouwcrediet-coöperaties. Bij de beide centrale banken te Utrecht en Eindhoven waren namelijk einde 1929 totaal 1280 boerenleenbanken1 aangesloten. Vele daar- van zijn echter geen coöperaties in den zin der wet, al zijn zij economisch ge heel daarmede gelijk te stellen. Wat de zuivel-industrie betreft, is het aantal ingeschreven coöperaties gedaald van 542 in 1925 tot 528 in 1929 en 523 in 1930 Vrij belangrijk gedaald is ook het aan tal ingeschreven verbruiks-coöperaties, n.l. van 536 in 1925 tot 460 in: 1929 en 429 in 1930. In de groep industrieel© coöperaties kwamen op 1 Januari j.l. 33 vereenigin gen voor electriciteitsvoorziening voor, 14 aardappelmeel-, 15 ijs- en 9 stroocarton- f a brieken. XVI. Amicie, Het is wel te hopen, dat we na al den gevallen regen wat beter weer zullen krij gen met het oog op het binnenhalen van den oogst en ook met het oog op de a.s. Oran jefeesten. Immers, het zou erg jammer zijn, als het enorme voorbereidingswerk niet met heerlijke zonnedagen zou worden gekroond. Spoedig zal het programma verschijnen en men zal dan al het schoons kunnen lezen wat ons te wachten staat en in het bizon der kunnen opmerken hoe algemeen de deel neming is onder alle rangen en standen der Middelburgsche burgerij. Er zijn natuurlijk altijd mopperaars, die spreken van menschvergoding, en het beter achten zich verre te houden van al wat Oranje heet en Oranje vereert. Doch sinds wij kort geleden den machtigen voorman der S. D. A. P. ,den Amsterdamschen wethouder Wibaut, bij de wedstrijden der bereden politie mannen, zoo knusjes zagen zitten naast Prins Hendrik der Nederlanden, met een tafeltje voor zich waarop een heerlijk kopje thee en een kistje fijne sigaartjes, schijnt die Oran jevrees wel wat geluwd te zijn en het uitge vaardigde gebod der S. D. A. P. om zich verre te houden van het Koninklijke Huis niet zoo letterlijk opgevat te moeten worden. Of zou het alleen voor de groote massa bedoeld en de groote heeren der Soci. De mocratie er van vrijgesteld zijn? In ieder geval lijkt, wat op den begrafenisdag van Mr Troelstra voorviel en de vijf oenten die van iederen S. D. A. P.er per week gevor- der worden voor het oprichten van een standbeeld te zijner eere, toch ook beden kelijk veel op mensohenvergoding. Doch ter zake. We hopen over eenige we ken Prins Willem V, den laatsten stadhouder der Vereenigde Provinciën, met vrouw en kroost aan de Oostpoort te Middelburg aan land te zien stappen voor een zevendaagsch bezoek aan de Zeeuwache hoofdstad en Wal cheren. Onder een afbeelding van het bezoek van Prins Willem V aan Domburg op 1 Juli 1786 staan de woorden: Ziet hier den Dorpeling nae hoopend Ziels verlangen, Zijn Vorst, Vorstin en Kroost in Domburgs oord ontfangen, Den Grijsaard zeegend hun: terwijl de Jeugd verblijd Naar de opgehangen prijs, voor aller oogen Rijd." En evenals men op dit prentje de bevolking de Prmariijxe fumi.ie hartelijk en welgemeend ziet toejuichen, zullen wij, Middelburgers, mits gaders de talrijke vreemdelingen, die verwacht worden, onzen stadgenoot en zijn familie ver welkomen, die zich gaarne bereid verklaar de de Prinselijke familie voor te stellen. Toch was het in die dagen allesbehalve pais en vree. De patriotten, de tegenstanders der Oranjes hadden vrijkorpsen opgericht, die, gewapend, excerceerden. In 1787 hielden ze Prinses Vt i helmina aan de Goejanve w llesluis' tegen, toen zij naar 's Hage wilde reizen. Dit is met name in Gelderland en Zeeland het sein geworden tot een uitbarsting van Oran- jevereering. Middelburg, zegt Johanna Naber in haar werk over Prinses Walhelmina, „dreun de van de schoten, door Prinsgezinden en patriotten op elkander gelost; niemand waag- ^de het daar zich in vrijkorpsuniform op straat te vertoonen." Zeeland is altijd sterk Oranje gezind geweest. Prinses Wjlhelmina, met haar mannelijken durf, had echter in de kringen der patriotten bittere vijanden, getuige het lied: „Aan Nederlandsch Moeder": (de laatste strophe): „De zucht tot wederwraak begint bij 't Volk 't ontbranden! Dus, Trotsche, wil u wel beraën: Hou op, of 't is met u gedaan, De Patriot slaakt ligt .rijn banden, En dan lekt mogelijk, "Princes I een Keezen- Hond, Gelijk van Jesabel, u bloed nog van den grond." Men weet, dat na de bittere beproevingen van 17951813 het Nederlandsche volk, beu van de door de Patriotten over ons land ge haalde Fransche overheersching, den zoon van Wiillem V, den Souvereinen vorst, later Koning "Willem I, met gejuich inhaalden, toen hij alleen en zonder leger te Soheveningen aan land stapte. Men dichtte onder een afbeelding van Prinses Wilhelmina, (haar echtgenoot, Prins Willem V, was in den vreemde over leden) De dierbre Moeder van den Souvreinen Vorst (Die twintig Staatspak voor het heil van Holland torscht;) Vindt thans een kalme rust, daar zij aan ons hergeven, Met haare magen, in dat land hersteld, mag leven, Waar uit ondankbaarheid en haat haar had verdreven." SY Sinds dien tijd is het in ons Vaderland rustig gebleven. Slechts eenmaal we ge denken aan den greep van Troelstra in 1918, heeft men de handen naar de souvereiniteit van Oranje gepoogd uit te steken. Doch van die tijdelijke verblinding schijnt men te zijn teruggekomen, hoewel het zaak blijft paraat te zijn. Immers hoe gemakkelijk laten sociaal democraten, getuige de spoorwegstaking in 1903, zich door de communisten meeslepen. Doch op het feest van den vijftigsten ver jaardag onzer geliefde Koningin blijven al dergelijke gedachten van ons verre. Van harte hopen wjj ,een blij en opgewekt feest te mogen vieren en te genieten van kinderspe- len en kindergezang, van opwekkende vader- landsche liederen en muziekvan de oude Nederlandsche driekleur en fraaie versierin gen; van kleurenrijke optochten en schitte rende verlichting; van effectvolle schijnwer pers en prachtig vuurwerk; van innige ver heuging des harten en stralende kinderoogen. Moge het Oranjefeest van 1930 in Zeelands hoofdstad zóó slagen, dat het nog jaren daar na in onze herinnering blijve. Met opgewekten feestgroet, t.t. METELLUS. De Koninklijke Familie naar Zeeuwsch- Vlaanderen. De Koninklijke familie zal voor het be zoek aan Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen ,op Zaterdag a.s. reeds Vrijdagavond te Wouw aankomen en in het salonrijtuig overnachten. Zaterdagmorgen te 8 uur worden H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H. de Prinses aan het sta tion Vlake verwacht. Met de „Luctor et Emergo" van den Provincialen Stoom- bootdienst wordt dan via Hansweert naar Terneuzen gevaren, waar de aankomst te half tien zal plaats hebben. Direct vertrekt dan het hooge gezelschap met hofauto's voor een bezoek aan de ge meenten Axel, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek. Alleen te Sas van Gent zullen de vorstelijke personen van het gemeentehuis en op het bordes van het gemeentehuis gaan, in de andere gemeenten heeft de begroe ting plaats, terwijl de auto's niet wor den verlaten. Te half één zal Terneuzen weer be reikt zijn en vertrekt het hooge gezel schap per boot uit dit deel van het vijfde district om te half drie te Walsoor den aan te komen. Tijdens dezen tocht zal een lunch worden gebruikt, aange boden door het Provinciaal bestuur. Van Walsoorden, waar de auto's intus- schen zullen zijn aangekomen, gaat de tocht verder over Kloosterzande, gemeente Hontenisse; Grauw en Langendam, Clin- ge, St.-Jansteen, Koewacht naar Hulst. Alleen hier verlaat het geheele gezelschap de auto's en begeeft zich in het Stadhuis, waar een meer uitvoeriger verwelkoming zal kunnen plaats hebben. Na die verwel koming zal de Koninklijke Familie van af het bordes den historischen optocht gade slaan. Te 6 uur zal Hulst worden verlaten en wordt rechtstreeks naar Wal- zoorden gereden, waar de boot te half zeven vertrekt om te half acht te Vlake te komen. Met den gewonen snelterin van 7.33, waarin het Koninklijk rijtuig wordt gehaakt verlaat de Koninklijke Familie Zeeland weer. Wemeldinge. De kinderen der Ned. Her vormde Zondagsschool hadden Zondag avond een gezellig uurtje. De heer F. F. de Haan uit Heemstede, hield een vertel- uurtje voor de Wemeldingsche jeugd, die dan ook gesmuld heeft van wat de heer De Haan vertelde over de natuur en oudheid van Egypte, de lotgevallen en avonturen der Hollandsch© zendelingen, de zegeningen op Jiun arbeid, enz. Ten slotte werd er een collecte voor do Kinderzendingsvereen. „Egypte" ge- h ouden. Naar we vernemen, is de heer F. P. de Haan, Havenkade 63, Heemstede, gaar ne bereid, ook elders verteluurtjes voor de jeugd te houden, b.v. op Zondags scholen, Chr. scholen, voor catechisanten, enz. Schore. Zondagavond reed alhier in den z.g.n. Smokkelhoek een autobus van dhr van Fraassen uit Goes in de sloot, door- dat de chauffeur te ver uitweek voor een andere autobus. In de bus zaten behalve de chauffeur, 23 personen, die een voet balwedstrijd te Hulst hadden bezocht. Dhr L. M. Krijger uit Goes werd door de glasscherven gewond aan den arm en dhr J. van der Stolpe uit Kloetinge aan den rug. Dokter Pfeiffer uit Kapelle, die spoedig teT plaatse was, verleende genees kundige hulp. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand Juli. Ingekomen; Hendricus Franciscus Cor- nelus Musch en gezin A 110 van Zoute- lande; Leintje Louws, B 92a, van Melis- kerke. Vertrokken: Gerard Pieter Nieuwen- huize en gezin, van B 18 naar Koude- kerke; Margarita Jobse, van B 49 naar Zoutelande; Lein de Rijke en gezin van A 29 naar Koudekerke; Maria Coppoolse, van A 36 naar Serooskerke (W.). Ned. Herv. Kerk.. Beroepen te 'Hoedekenskerke, S. J. M. Hulsbergen te Vrouwepolder-Gapinge, Te Glanerbrug, C. J. Lasschuit te Hall. Aangenomen naar Hoorn op Terschel ling, G. J. J. Rensink te Broek in Wa terland. Bedankt voor Marssum, J. K. v. d. Brink te Westzaan. Voor Oudenbosch, J. A. Gerth van Wijk, em.-pred. te Soest- dijk. Geref. Kerken. Beroepen te Westmaas, P. van Strien te Veere. Te Achlum, T. de Boer, cand. te Den Haag. Te Krabbendam en te Ambt-Vollenhove A, A. H. Oussoren, cand. te Broek onder Akkerwoude. Geref. Gem. Bedankt voor Zoetermeer-Zegwaart, A. Verhagen te Middelburg. Ds R. Tichelman. Vandaag her denkt Ds B. Tichelman, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, vroeger te Vlissingen, zijn 30-jarige ambtsbediening. Geslaagd voor de hoofdakte te Rotter dam dhr D. de Feijter te Axel. Geslaagd voor akte Duitsoh L.O. jnej. E. A. van Westen te Vlissingen, voor Engelsch L.O. dhr C. J. van Tatenhove te Vlissin gen en de dames A. Goedbloed te Bruinisse en J. M. Vijverberg te Oosterland; voor de akte Fransch L.O. dhr M. Bouma te Mid delburg en mej. P. M. Staal te Colijns- plaat. Cursisten weigeren examen te doen. Op 7 en 8 Augustus zou te Bre da het examen plaats hebben van het gevan genispersoneel, althans voor het opvoedkundige gedeelte. Daar de cursisten hadden vernomen, dat de heer Wi. K. J. Meijer, directeur der Strafgevangenis, bij dit examen tegenwoordig zou zijn, werd, toen het examen een aan vang zou nemen, den examinator en genoem den directeur medegedeeld, dat alle cursisten weigerden, wegens de aanwezigheid van de zen directeur ,aan het examen deel te nemen. Wijsheid van examinatoren. De bekende schrijver H. H. J. Maas, auteur o.a. van den roman „Het Goud van de Peel" publiceert in „De Nieuwe Gids" een opstel vol herinneringen, dat hij „Na een halve eeuw" noemt Hij ver telt o.a.: „Ik weet iets van het middel baar onderwijs en zeer veel van de on derwijzers- en hoofdonderwijzersopleiding. En dat weten geeft mij het recht te ver klaren, dat èn het taalonderwijs èn het letterkundig onderwijs op veel scholen een parodie op die vakken lijkt. Ik heb een tiental jaren (na 1915) ziting gehad in examencommissies en een boek vol no tities verzameld van wat ikzelf heb aan gehoord. Zooals daar was een examina tor, die eischte, dat de candidaat zou zeg gen: „petroleum" wordt vaak pieterolie genoemd, omdat de petroleumventers gewoonlijk Piet heeten; maar ook wel bromolie, omdat een petroleumlamp in Ik heb met buitengewoon veel belang stelling ein ook (dit gebeurt niet eiken dag) met instemming 't buitenlandsch overzicht in „Het Volk" van j.l. Zaterdag gelezen. Het handelt over de voor de S.D.A.P, inderdaad lastige houding der 'Engelsche arbeidersregeering tegenover Britsch-Indië. Ik las o.a. het volgende: „Bij de discussie over Indië staan wij altijd opnieuw met bewondering voor do snelheid, waarmee Neder landsche parlijgenooten klaar zijn met hun oordeel. Men moet wel den indruk krijgen, dat het Indisch probleem kin derlijk eenvoudig is. En dat ïs het ook, als men staat op het standpunt, dat een eisch van de Indiërs, omdat hij een eisch is yan een onderdrukt volk, onvoorwaardelijk en onmiddellijk moet worden ingewilligd." En verder: „En deden de critici niet beter aan de wereld bekend te maken, welken termijn zij voor de erkenning van de volledige onafhankelijkheid van Indië meenen te moeten stellen, en hoe zij den overgang uit den tegenwoordigen toestand naar het doel denken te vol brengen? Want met een paar frasen zullen de Indiërs zich niet laten afschepen. Wij kunnen die wel in een motie zet ten; maar de waarde daarvan is nihil." Ik hoop, dat alle leden der S. D. A. P., ook de Kamerleden, ook de sprekers op en bezoekers van het Utrechtsch congres deze verstandige woorden, die feitelijk al dat socialistische gedaas over Neder- landsch-Indië veroordeelen, ter harte zul len nemen. Wie zich aan het buitenland spiegelt enz. OPMERKER. den regel bromt; zooals daar een ander was, bezitter van de akte M. O. Nederl. taal en Lett, die vorderde, dat de exami nandus het woord „manufacturen" aldus etymologiseerde: gevormd van main en faire, dus „wat met de hand gemaakt is"; zooals daar een derde was, eveneens be zitter van die akte M. O., die zijn can didaat oplegde te zeggen, dat „realis tische stijl" beteekent „platte, vuile stijl" en dat de tegenstelling daarvan is: „ver heven, plechtige stijl". Zooals daar een vierde was, drs. in de Nederlandsche Let teren, die zijn examinandus het antwoord afdwong, dat men vroeger meende, dat Jacob van Lennep romans voor volwas senen had geschreven, maar dat men later tot de ontdekking was gekomen, dat het kinderlectuur was, en dat men aan de Tachtiger Beweging dat nieuwe inzicht had te danken! En toen het gezegd was, verzekerde hij bij herhaling: „Juist, juist, nou is het in orde!" Om na het verdwij nen van den candidaat nog hoofdschud dend te klagen: „Met het inzicht in de moderne Letterkunde, en trouwens ook in de moderne taalwetenschap, is het nog treurig gesteld!" Als sommige lezers denken, dat ik een grapje maak, dan kan ik dat best begrij pen. Het ziet er nauwelijks te gelooven uit voor iemand, die het niet meegemaakt heeft. Maar het i s zoo. Ik nam uit de veelheid slechts een paar kleinigheden". Modderbaden te Venlo. In alle stilte is naar de „Tel." meldt, eenige weken geleden te Venlo de nieuwe bad- en zweminrichting geopend. De toe stand, waarin het water zich bevindt, biedt echter geen aantrekkelijkheid. In de ondiepe afdeeling b.v. zakt men tot over de enkels in de modder, wateraf voer en -verversching is er niet, zoodat van een „verfrisschend" bad voor met- zwemmers geen sprake kan zijn. Zwolle zonder electri- schen stroom. Zaterdagmiddag is sto ring ontstaan in het electrische net te Zwolle, waardoor de geheele stad zonder stroom kwam te zitten. Eerst om half zes was het euvel hersteld. Op enkele drukkerijen kon toen pas met het druk ken van kranten worden begonnen. De kinderroof t© Londen. Vrijdagmiddag, toen mrs Pither, de 31- jarige echtgenoote van een spoorwegkruiar in een winkel in Edgware Road, een. drukke winkelstraat in West Londen, eenige inkoopen had gedaan, vermiste zij uit den kinderwagen, welken zij voor de deur had laten staan, haar acht weken oude zoontje. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld, deni dader van den kinderroof te ontdekken. Scot land Yard werd gewaarschuwd om de moeder van het kind te helpen zoeken. Dit slaagde er ten slotte in, uit te vin den, dat het kind bij een zekere mrs Bai ley in Westham verbleef. Het blijkt nu, dat mrs Bailey de moeder is en dat mrs Pither het kind bij zijn moeder heeft ge bracht alvorens zij aangifte deed van den roof. Deze laatste heeft aan de po litie medegedeeld, dat zij het kind eenige weken geleden heeft afgestaan, daar zij zelf vreesde, niet naar behooren voor het kind te kunnen zorgen. Zij had ech ter spoedig berouw van haar daad en vroeg en kreeg het kind terug. Hiermede is evenwel het geheim nog niet opgehelderd en om de zaak nog ingewikkelder te maken is thans mrs Pi ther spoorloos verdwenen. Londen wacht het verdere verloop van dit mysterieuze geval in spanning at

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2