No. 264 Dinsdag 12 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Mrikse&Cs's Bank 111 Goes Belgisch Geld Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Heel het volk. II. Buitenland. Versche Roomboter Prima Komijne Kaas Gouda 40 plus extra fijn Gouda Volvet Alles verpakt onder eigen etiket. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeEige koersen bij Uit Moskou wordt gemeld, dat na bij bet station Nikolo Koselsk in het Noor- Directenr-Hoofdredactrar: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vontstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 25B. De Zeeuw VERSCHIJNT El,KEN WSRKBAOk Abonnementsprijs: Per 8 maanden, franco per post, f.S,- Losse nummers fe.05 Pr^e des AövsrtentiBc: 14 regels 11.20, elke regel saess 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Tegen onnoodige versnippering van het volk moet worden gewaakt. De nationale eenheid is een kostelijk goed, dat niet noodeloos in gevaar mag worden gebracht. Maar dit mag ons niet verleiden de nuchtere werkelijkheid uit het oog te ver- liezen. En dan bljjkt al spoedig dat isole ment niet op een enkel gebied, maar schier op alle terrein noodzakelijk is. Wij hebben reeds gewezen op de school. In de vakbeweging zien we hetzelfde verschijnsel. Aanvankelijk was er eene, zoogenaam- de neutrale organisatie, en dat is zoo ge bleven tot de mannen van Christelijke be lijdenis voor de keus werden gesteld om èf hunne beginselen te verzaken, öf zich zelfstandig op eigen grondslag en naar eigen beginsel te organiseeren. En zoo gaat bet schier op elk gebied. Onze middenstanders en boeren en tuinders hebben langen tijd gemeend te mogen en te moeten doen wat zij in hunne werklieden, afkeurden en zich aan gesloten bij z.g. neutrale organisaties. Maar ook hier heeft de practijk tot splitsing genoodzaakt. Overal dreigt het conflict en herhaal delijk blijkt, dat met onze beginselen al leen gerekend wordt, indien zij die deze beginselen willen hooghouden zich zelf standig organiseeren. Maar, zoo is opgemerkt, hier dreigen toch ernstige gevaren. Wanneer toch mannen van handel en bedrijf, van kunst en wetenschap, van ontspanning en sport zich onderling or ganiseeren op godsdienstige» grondslag, en daarmee zich afgrenzen van hen die hetzelfde terrein van het menschheids- leven betreden, doch religieus anders staan, dan verdeelt, ja versplintert daax- door almeer bet nationaal karakter. „Dan wordt dit tenslotte nog in hoog gestemde toespraken vermeld en op na tionale vierdagen tentoongedragen; doch feitelijk wordt het tot werkeloosheid ge doemd en verbleekt het tot 'een niet- bestaan. „Dit zou geen scha beteekenen, als bet nationaal karakter zelf niet meer dan een verdichtsel was. Maar het bestaat zeer wezenlijk. „Wjj mogen echt-Nederlandsche, spe ciaal Nederlandsche trekken als zooveel zegeningen zien, die God ons in den gang der tijden toegevoerd heeft en het zou volksverarming, cultuur-verarming, be- wustzijn-verenging beduiden, zoo deze grootheid ons verloren ging, omdat zij al vallend in velerlei gruizels uiteenspringen zou. „En voortgaande opleving van allerlei kring binnen het groote volksbestaan op religieuzen grondslag, dreigt met zulk een vergruizeling ongetwijfeld." En dit is, zoo waarschuwt men, niet het eenige gevaar. Ook het geestelijke zelf dreigt in hat gedrang te komen. „Gods geestelijke gave kan slechts gedijen, waar zij haar zegen al verder uitspreiden mag. „Zeg, dat zij moet worden opgesloten; dat zij er van den omtrek af mag heen- zuigen naar het middelpunt, maar niet zelf van haar middelpunt haar krachten naar den versten omtrek stuwt en het geestelijke boet aan majesteit in. „Wie buiten staan en slechts daar ginds, daarbinnen het geestelijke weten, komen niet onder den indruk van zijn alles doordringende macht; isoleeren zich daarvan te gemakkelijker, nu het geeste lijke zichzelf heeft geïsoleerd. „En het werk van God den Schepper, die als Schepper alom moet worden ge zocht en ontmoet, wordt tot een besloten schat; een schat wellicht doch dan be sloten en dus rustig gelaten, waar hq is, en niet gevoeld als een macht, die op heilige verovering uit is en allen mensch alle verhouding, alle levensterrein zoekt. „Dat is verduistering van den glans der Godsgave. Het is evenzeer verduistering van het volksleven. „Het gansche openbare leven vraagt om richtsnoer en drijfkracht uit God. On middellijk onder den beganen grond lig gen hier de principiëele vragen. En wie het licht Gods *hier omfloerst laat de vragen open zonder antwoord en de be hoeften open zonder vervulling." „De ons geschonken geestelijke kracht zoo eindigde Dr Slotemaker de Bruine van wien boven aangehaalde uitspraken afkomstig zijn moet als zuurdeesem in de wereld werken." 0 0 Wanneer wij goed zien, worden hier de bezwaren tegen de A.-R. partij althans op dit punt vrij nauwkeurig geformu leerd. Wij hebben ietwat breede citaten gege ven, om te duidelijker die bezwaren te laten uitkomen, en de bespreking zuiver te houden. Voor ditmaal we willen niet teveel van de aandacht onzer lezers vergen, be palen we ons tot een tweetal opmerkin gen. Vooreerst schijnt ons niet geheel juist de beschouwing als zouden zij, die aller lei kring op religieusen grondslag for- meeren, oorzaak zijn van vergruizeling. Immers, wij zeggen te leven in een Christelijk land, spreken van ons volk als van een Christelijk volk. En dus is er niets natuurlijker, dan dat overal naar de Christelijke beginselen wordt teruggeroepen, dat die beginselen als basis worden genomen. Wie dat niet doen en welbewust het Christendom buiten de deur sluiten, wie den Christus willen negeeren door te spre ken van neutraliteit, terwijl toch nergens van neutraliteit tegenover den Christus sprake mag zijn, die zijn oorzaak, dat het nationaal karakter wordt versplinterd. Voorts wil het ons voorkomen, dat de zuurdeesemgedachte wordt geïdealiseerd e teveel in het afgetrokkene geredeneerd. In een slotartikel maken we hierom trent nog enkele opmerkingen. Kinderverlamming aan de Belgische kust? In ons blad van 6 Aug. werd melding gemaakt van het voorkomen van ©enige gevallen van kinderverlamming o.a. te Heijst en te Knooke. Het gemeente-bestuur van Knocke-aan- Zee deelt thans mede, dat „het gerucht, dat er te Knocke-aan-Zee of in aanpalen- de badplaatsen gevallen van kinderver lamming zouden voorkomen, volstrekt valsch is." Wij teekenen hierbij echter aan, dat de Belgische „Standaard" van 6 Augustus de volgende mededeeling bevatte: „Het gerucht doet de ronde, dat ver schillende gevallen van kinderverlamming zich zouden hebben voorgedaan in de kuststreek en namelijk te Heijst, Knocke en Duinbergen. „Wij hebben dienaangaande om inlich tingen gevraagd op het departement van binnenlandsche zaken en volksgezondheid, waar men ons meedeelde, dat zich wel een zevental gevallen in de voormelde plaatsen hebben voorgedaan, doch dat deze gevallen geen ernstig karakter heb ben aangenomen. Op dit oogenblik doen zich geen gevallen meer voor en bestaan er ook geen broeinesten van die gevrees de ziekte." De onrust ln Britsch-IndlS. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat er weinig nader nieuws uit Pesha war is ingekomen. Men schrijft 'taan de aanwezigheid van troepen, welke te gen de situatie zijn opgewassen, toe, dat de bevolking der stad zich rustig heeft gehouden. Door de luchtmacht getroffen maatregelen hebben concentratie van manschappen van vijandige stammen be let en zij, die op Britsch gebied verblijf houden, zijn in kleine groepen gesplitst en worden door de troepen in bedwang gehouden. Hoewel de verliezen aan den kant der Afridi's als zwaar worden beschouwd, ma ken de omstandigheden het moeilijk deze eenigennate te schatten. Onder de Brit- sche troepen zijn geen gesneuvelden ge meld, en de verliezen onder de Indische troepen zijn zeer gering geweest. Te Sind is de rust op ernstige wijze verstoord. De wanordelijkheden begon nen te Sukkur en sloegen over naar Rohri en de dorpen in de buurt De oorsprong schijnt een godsdienstige twist te zijn. Er schijnen veel menschen te zijn gedood en volgens de laatste berichten is men den toestand nog niet geheel meester. Te Madras nemen de wanordelijkheden merkbaar af en in tal van districten wor den pogingen de wetten te schenden, meer en meer opgegeven. Tot zoover de Londensche berichten. Uit Britsch-Indië wordt echter gemeld: Gisteren is geen enkele trein te Pes hawar aangekomen, behalve een goede rentrein, die door de Afridi's beschoten werd, waarbij de stoker gewond is. De Afridi's hebben de spoorlijn Peshawar be schadigd. Benden Afridi's hebben den post van Parachimar aangevallen, 80 mijl ten W. van Peshawar, waaruit de ernstige uit breiding der beweging blijkt De verhouding tusschen Hindoes en Mohammedanen in de omgeving van Suk kur is van dreigenden aard. Het is noo- dig gebleken naar enkele plaatsen troe pen en politie te zenden. De hitte in Amerika. Gisteren was het weer te New-York voor het eerst sinds eenige weken1, veel beter. De dag begon met een stortbui. Blqkens berichten uit de streken, die geteisterd zijn door de droogte, vielen daar gisteren ook de eerste regenbuien. Smokkelend Amerika. Bjj een onderzoek aan boord van het in de haven te .New-York binnemgeloopen stoomschip „Patra" ontdekten prohibitie agenten onder in de kolenbunkers 4000 flesschen likeur. De ontdekking was het gevolg van het opvangen van kortegolf-mediedeelingen, welke door de smokkelaars waren uitge zonden. De prohibitie-inspecteur trok er met eenige welbewapende ambtenaren op uit en ontdekte, nadat zij eenige duizenden kilogrammen steenkolen hadden' ver plaatst, onder in de bunkers ee® collec tie van niet minder dan 4000 flesschen likeur. De waarde wordt berekend op 40.000 dollar en de te betalen boete 'bedraagt 20.000 dollar. De Fransche manoeuvres. In tegenstelling met het bericht in1 som mige bladen, dat de in September te houden manoeuvres in Lotharingen in verband met de gevallen van kinder verlamming zouden worden afgelast, ver klaarde de Fransche minister van oor log, dat hem daarvan niets bekend is. Voorts meldt de „Petit Parisien", "dat nog dezen herfst groote manoeuvres 'in het gebied van de Fransche Alpen zullen worden gehouden, waaraan 50.000 man zullen deelnemen. Hittegolf ln Mesopotamiö. In Mesopotamië heerscht een hitte-golf De temperatuur stijgt dagelijks tot 54 graden celsius. Verscheidene personen zijn tengevolge van de hitte bezweken, waaronder twee leden van de Britsche luchtvloot. Te Bag dad zijn verscheidene Arabische koelies en Bedouinen om het leven gekomen. Sovjot-critlek op de Labour-regeering. De „Pravda", het officieel© Russische orgaan uit Moskou, heeft onlangs in een hoofdartikel een scherpe kritiek uitgeoefend op de Britsche Labour-re geering. Wij lichten eenige deelen uit dit hoofdartikel. „De groeiende onte- vredenheid van de Engelsche arbeiders klasse, de revolutionnaire beweging in Indië, de toenemende invasie van Ame- rikaansch kapitaal in de Britsche Do minions, de mislukking van de vloot- conferentie te Londen, het bankroet van bet pacifisme bij den schrikwekkende» groei van de bewapening en het fiasco van de pogingen, om het werkeloosheids- probleem op te lossen dit alles zal eenmaal uitloopen op een geweldige desil lusie voor de kiezers op de Labour Partij, waarvan zij hoopten te verkrijgen de sta bilisatie van den levensstandaard en rustige levensvoorwaarden." Eenzelfde hoofdartikel verscheen in de „Izvestya". In dit hoofdartikel be schuldigt dit officieels blad het Brit sche gouvernement ervan, dat het alle beloften welke het bjj de algemeene ver kiezingen heeft gedaan, gebroken heeft en het blad schetst den toestand als 10.95 per pond. f 0.50 per pond. 0.50 per pond. f 0.60 per pond. volgt: „Op het oogenblik staat Enge land tegenover dezelfde problemen als verleden jaar, bovendien zijn deze pro blemen meer acuut geworden. Tenslot te is de tegenwoordige regeering er niet in geslaagd om nieuwe middelen te vin den voor de oplossing van deze proble men. Meegesleurd door den vloed van de internationale economische crisis, zinkt Engeland dieper weg in de modder der economische ruïne". De burgerkrijg Ib China, Terwijl de jongste telegrammen uit China bij herhaling melding maakten van overwinningen der Nanking-troepen luidt het allerjongste N.T.A.-telegram uit Shanghai: Naar gemeld wordt, hebben de Noord- Chineesche opstandelingen een groote overwinning behaald op de regeerings- troepen van Nanking. Uit het hoofdkwartier der Ncord-Chi- neesche opstandelingen wordt gemeld, dat in het zeer bloedig gevecht, dat heeft plaats gehad tusschen de regeeringstroe- pen en de opstandelingen onder bevel van generaal Feng, aan beide zijden in totaal ruim 10.000 dooden en gewonden gevallen zijn. De opstandige troepen behaalden echter de overwinning, bezetten twee steden en dwongen de regeeringstroepen tot een al- gemeenen terugtocht Een groote opslagplaats van munitie viel in hun handen. Overstroomingen in China. In N.-China hebben groote overstroo mingen plaats gehad, waarbij duizend personen om het leven gekomen zijn. Het spoorwegverkeer tusschen Peking en Mantsjoerije is verbroken, daar de spoorweglijnen op enkele plaatsen geheel zijn weggespoeld. Niet minder dan 10 spoorwegbruggen zijn door de watermassa's verwoest. In totaal zijn 20 steden door de overstroo mingen geteisterd, Lnchtmanoenvres boven Engeland. Vandaag beginnen de groote luchtma- noeuvres van de luchtmacht, die vier da gen zullen duren. De luchtmacht is, voor zoover deze aan de manoeuvres deelneemt, verdeeld in een roode en een blauwe macht. De blauwe macht bezet voorna melijk het Zuiden en het Westen van Engeland en is in hoofdzaak uitgerust met bombardementsvliegtuigen, de roode luchtmacht het Noorden en het Oosten van Engeland en bestaat voornamelijk uit gevechtsvliegtuigen. De voornaamste aanvalspunten vormen de industriëele centra in het roode en het blauwe gebied, die verdedigd moeten worden. De stakingen ln N.-Frankrljk. De stakingsbeweging in Noord-Frank rijk is gisteren verder in omvang afge nomen, vooral te Rijssel, waar het werk op grootere schaal is hervat. Daarentegen is de toestand te La Ro- chelle ernstiger geworden. De bouwvak arbeiders, die sedert een week staken, zijn tot daden van sabotage overgegaan, zoodat soldaten en politie de orde moes ten herstellen- Binnenland. De boycot tegen Duitschland voorloopig gestaakt. De verbinding ZijpeA.-J.-Polder. De vrjje Zondag in de Indische cultures. Buitenland. De burgerkrijg in China. De onrust in Britsch-Indië. Overstroomingen in China. Korte Berichten. Het gezantschap van Brazilië te Parijs spreekt officiëel tegen, dat in dat land revolutie zou zrjh uitgebroken. Uit Kieuw wordt gemeld, dat drie hoog© ambtenaren zijn gearresteerd. Zij zouden betrokken gijn bij een complot, op touw gezet door officieren van het aicht- tiende regiment artillerie, welk complot een aanslag op 'Stalin inhield. Er wor den meerdere arrestaties verwacht. - De sovjeifc-handelsmaatschappij „Am- torg" heeft bij een aantal Amerikaansche machinefabrieken een order geplaatst voor het leveren van landbouwmachines tot een totaal bedrag van 160 millioen dollar. De levering moet in November a.s. beginnen. Naar verluidt, zou het personeel der Brusselsche trams in principe besloten hebben tot het houden van een] 24 uurs staking, om te protesteeren tegen de slechte organisatie van "de werkuren, Het aantal verkeersongelukken is Zaterdag en Zondag in Engeland zeer groot geweest. Niet minder dan 17 per sonen zijn gedood, terwij] het aantal go- wonden meer dan 30 bedraagt. Gisternacht zijn 30 Italiaansche vluchtelingen, onder wie zich ook ver scheidene vrouwen bevonden, over den gletscher van Rochemelon op Fransch grondgebied gekomen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de politie 34 personen in hechtenis heeft genomen, die verdacht worden te behooren tot een geheime communisti sche organisatie. Deze arrestaties hou den vermoedelijk verband met de dezer dagen ontdekte samenzwering tegien "da Turksche regeering. De tweede lijst van werken tot leni ging der werkloosheid in Italië is gepu bliceerd. De werken vertegenwoordigen een waarde van 191 millioen en zullen aan 40.000 arbeiders werk verschaffen. Te Vancouver heeft een brand een nieuw dok van den Canadeeschen Natio- nalen Spoorweg verwoest, dat over twee dagen door de aannemers opgeleverd zou worden. De schade beloopt ongeveer 1.200.000 dollars. Met het oog op het groote aantal vliegvelden ln de omgeving van Londen en het steeds drukker wordend verkeer tusschen deze vliegvelden onderling, heeft het Ministerie van Luchtvaart besloten een proef te nemen met een éénrichtings verkeer naar het voorbeeld van het ver keer in de straten van Londen, in de hoop op deze wijze botsingen in de lucht te voorkomen. Volgens te Parijs ontvangen berich ten, is de geheele staf van het achtste artillerieregiment der Sovjet-Unie gear resteerd in verband met een samenzwe ring tegen Stalin. Nadere bizonderheden worden echter niet gemeld. Gisterenmiddag te ongeveer vijf uur is uit den sneltrein Frankfurt a.M.Ber lijn een dame gevallen. Het ongeluk ge beurde even voor Herleshausen. De dame was op slag dood. Omtrent haar iden titeit is niets bekend. Te Neurenberg zijn 2 vrouwen en 2 kinderen overleden na het eten van paddestoelen, die zij zelf gezocht hadden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1