■Am i Gemengd Nieuws. Het leven van den Walcherschen land bouwer in vroeger dagen. Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. l'.ffiïii ili ■a a I Ongelukken. Donderdagmiddag liep een 11-jarig jongetje te Twello plot seling spelende den weg op. De bestuur der van een juist naderende auto kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het knaapje kreeg een ernstige schedelfrac tuur 'en overleed kort na het ongeval. Een 20-jarig Duitscher uit Kevelaer is op de kermis te Venray uit een lucht- schommel gevallen, en zoo ernstig ge wond, dat hij spoedig overleed. Een kindje van den heer P. te Treebeek viel in een onbewaakt oogenblik in een ketel kokend water. De arme kleine bekwam ernstige brandwonden. De toestand is zorgwekkend. Noodlanding. Woensdagnamid dag heeft het militaire vliegtuig 126 uit Soesterberg, op oefening boven Roosen daal, een noodlanding moeten doen in de z.g. Stekvelden achter het station Roo sendaal. Het landingstoestel brak, toen de wielen over een greppel botsten. Persoon lijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Monteurs uit Soesterberg hebben het vliegtuig gedemonteerd. Berooving van een postbe ambte. De bezorger van aangeteekende brieven, Kleue, is gistermorgen te Berlijn door drie jonge mannen aangevallen. Met knuppels sloegen zij hem op het hoofd en grepen hem bij den hals. Kleue ver zette zich hevig en het gelukte den ban dieten niet hem de tasch te ontrukken. Daarop sneden zij de tasch open, stalen zooveel geld als zij konden bemachtigen en sloegen toen op de vlucht. Toen de postbeambte, die half bewusteloos op den grond lag, weer bij kwam riep hij luid om hulp. De politie is er in geslaagd één van de drie aanvallers aan te houden; de twee anderen zijn ontsnapt. Op het poli tiebureau bleek, dat de arrestant een 24- jarige electro-monteur is. De man weigert iets te zeggen. Men is slechts van hem te weten gekomen, dat hij werkloos is en geen woning heeft. De gekwetste postbeambte heeft zich onder medische behandeling moeten stel len. „Boerenbedrog". Aangekondigd met den naam van „Nederlandsch Boe- ren-Comité" was te Naaldwijk in het café Bouwhuizen een vergadering belegd. De autobus uit Den Haag bracht alvast pl.m. 12 vergaderingbezoekers mede, terwijl pl.m. 16 Naaldwijkers hun nieuwsgierig heid ter vergadering gingen bevredigen. De heer Koch uit Amsterdam trad als spreker op en vertelde, dat de bedoeling van deze vergadering was een afdeeling van het Boeren-Comité op te richten. En de spreker ging daarna een rede houden over den huidigen wereldtoestand en noemde als voornaamste oorzaak van de economische crisis de kapitalistische pro ductie-methoden. De rede was vrij gematigd, maar toen werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Intusschen was de Chef der Politie met een ambtenaar ter vergadering gekomen. Eén der aanwezigen (het was toevallig iemand, die uit Den Haag was meegeko men) stelde de vraag of men niet in be sloten vergadering kon overgaan. Dat vond de voorzitter best en hij ver zocht den politiemannen de vergadering te verlaten. Maar dezen lieten het bij dit verzoek, omdat het een openbare vergadering was. Daarop vroeg de voorzitter of een van de aanwezigen soms zijn woonkamer be schikbaar wilde stellen, en dat deed een van de aanwezigen. Zoo verloste men zich van de politie. Naar men vernam kwam toen op deze „besloten" vergadering de aap uit den mouw in den vorm van Tribunebladen en pamfletten, die ter verspreiding wer den aangeboden. Het heele zaakje was dus listiglijk op gezet voor communistische propaganda, waarbij men de politie liever niet had. Auto teistert een.... hotel. Gistermiddag omstreeks kwart over 2 heeft op 't Sweelinckplein bij hotel Duin oord in Den Haag een ernstige aanrij ding plaats gehad. De heer V. reed met zijn auto met flinke vaart op het trottoir en botste tegen het hotel. De pui van hotel Duinoord heeft zoodanig door den achok geleden, dat voor instorting ge vreesd wordt. Dadelijk heeft men maat regelen genomen om de pui te stuiten. De heer V. kwam er zonder letsel af. Een onzer bejaarde lezers uit Walche ren zoiid ons een reeks artikelen over het leven van den Walcherschen boer in vroeger dagen, die heel wat wetens waardigs bevatten en die we dan ook gaarne hier een plaats geven. We twijfe len niet of velen zullen van den inhoud met belangstelling kennis nemen. I. Het leven van den Walcherschen boer was in de eerste helft der vorige eeuw uiterst eenvoudig. Zijn inspan b.v. zeer primitief. In de veertiger jaren werd er geen marktwagen op na gehouden. Een gewone menwagen werd behoepeld en met een zwarte huif overdekt. Een paar bankjes, bestaande uit drie ribbetjes met houten scheden als in een egge aan elkaar gehecht aan kettinkjes aan de zijladders opgehangen (leer of rekbare dingon vielen onder de belasting) diende voor z'itplaats voor de vrouwen, ten einde het harde schokken Zijn zoontje werd echter door den hevigen schok uit den wagen geslingerd en kwam zóó ongelukkig terecht, dat hem al zijn boventanden uit den mond werden ge- stooten. De auto is zwaar beschadigd. Een gedeelte van den buitenmuur van het hotel werd geheel ingedrukt. Kasten, spiegels, waschtafels en verdere meube len in de kamer, die zich het dichtst bij het getroffen puigedeelte bevindt, werden omgeworpen. Een kamermeisje, dat daar aan het werk was, kreeg een kast op den voet en werd licht gewond. Vlak bij deze kamer is de installatie van de centrale verwarming. Deze werd eveneens ontzet en het gevolg was, dat het warme water over den grond stroom de. Binnen enkele oogenblikken stonden de gang en enkele kamers blank. Augastus-zorgen. Augustus is de tijd om met het stek ken van verschillende bloemplanten te beginnen. Het stekken van Pelargoniums, de volksmond zegt gewoonlijk Geraniums, is al heel gemakkelijk, vooral als we stek ken met een zoogenaamd hieltje nemen. Daarvoor worden de zijscheutjes ge nomen, welke niet afgesneden, maar ge scheurd worden. Stekken met een hieltje mislukken als regel nooit. Verder komen om te stekken de krachtigste kopscheuten in aanmerking, doch van elke plant snij den we slechts zooveel, (deze worden ge meden), als zonder schade voor het geheel der plant kan geschieden. De stekken worden gedeeltelijk ontbladerd, d.w.z. de onderste twee blaadjes en de schutblaad jes van het stengeldeel dat in den grond komt te staan, worden evenals de bloe men en bloemknoppen weggesneden. Snij de kopscheuten juist onder een blad af, onder een zoogenaamde knop en gebruik als grondmengsel voor de stekjes zandige bladaarde of gewone tuingrond, waar aan wat graszodengrond is toegevoegd. De stekjes worden ongeveer 2 c.M. diep stevig in de aarde geplant en daarna be hoorlijk aangegoten. Bij droog weer wor den ze iederen avond begoten. Ook Hortensia's kunnen nu gestekt worden. De nu gestekte planten bloeien het volgend jaar reeds, dat zijn dan de zoogenaamde éénpoters, met een bloem-, tros ter grootte van ongeveer een goede theeschotel. Ook Dahlia's eischen onze aandacht. Willen we groote bloemen hebben, vooral van de Pioen Dahlia's, dan moeten we ze op één knop houden. Alleen de hoofdknop laten we dan ongemoeid, doch de zich daaronder bevindende zijknoppen wor den verwijderd. Dit weglmijpen der zij knoppen wordt alleen toegepast bij al leenstaande planten en nimmer als ze op een border staan. Dan verlangen ze juist zooveel mogelijk bloemen, zulks ter ver hooging van het effect. Niet alleen dat door het wegknijpen der zijknoppen de overblijvende bloemen grooter en mooi er wordt, doch zulke bloemen zijn ook langer houdbaar voor bouquetten. Verder is het noodzakelijk steeds alle uitgebloei de bloemen te verwijderen en waar noodig door middel van bindmateriaal hier en daar steun te geven. Zoodra de Dahlia's in bloei komen, staat meteen het leger van vijanden klaar om de schoonheid der bloemen te vernie tigen. Vooral de oorworm is in dit op zicht berucht en kan heel wat schade aanbrengen. Op deze rakkers wordt met een de jacht geopend om ze te verschal ken. Deze rakkers zijn lichtschuw en van deze wetenschap trekken we handig par tij. We plaatsen op de bij de planten ge zette steunstokken omgekeerde bloem potjes, na deze vooraf met mos of ander materiaal gedeeltelijk luchtig opgevuld te hebben. Dat is voor de oorworm een ge liefde schuilplaats en nu hebben we niets anders te doen, dan 's morgens de inhoud der potjes zorgvuldig te inspecteeren en alle zich daarin bevindende rakkers even onder de voetzool onschadelijk te maken. De overvloedige regens hebben de gie ter tot werkloosheid gedoemd, doch ma ken dat schoffel en hark terdege gehan teerd moeten worden. De neerplassende regen slaat de bovenlaag der grond fi naal dicht en zulks bemoeilijkt het toe treden van de dampkringslucni in de diepere grondlagen. Daarom is het zaak, na den regen, zoodra de bodem weer eenigszins opgedroogd is, de bovenste grondlaag door schoffelen weer los te maken en te verkruimelen, opdat de nood- op zoo'n wagen wat te verzachten, wat mede noodig was, omdat zij zorg hadden te dragen voor boter en eieren. D© wegen waren slecht en vol putten en de weinige straatwegen die er waren, b.v. de Seis- en Noordweg, de Veersche en Vlissingsche weg, deden zich in den rug duchtig gevoelen wegens hun onge geneerde ongelijke harde keien. De voor ste bank echter stond vast op den wa gen De mannen konden wel tegen het schokken. Deze bank was met wat hooi gevuld, teneinde er de stroopkait.cn azijn- kruik in te pakken. Andere breekbare waar, potten, pannen of teilen enz. kon men niet meevoeren. Trouwens, die wer den ons door Duitschers thuis gebracht in een ben op het hoofd of een mand op den rug. Zoo dan reed men marktwaarts, meestal in nabuurschap, twee k drie geburen om de beurt, de wagens met twee paarden bespannen. De boerin had de boterkorf op haar knieën en een korfje met eieren hield ze met haar arm in bedwang. Een boerin met een 40 stukjes boter van plm. 25 cent en een paar honderd eieren van plm. zakelijke bodemventilatle weer kan plaats hebben. Over „Inmaak". Weet u, dat vruchten op sap ook in- gemaakt kunnen worden in jampotjes met schroefdeksel en gummiring? Vóór het pasteuriseeren worden daartoe de schroef deksels er los op gezet, om na het pas teuriseeren dadelijk aangeschroefd te wor den. Weet u {lat het opengaan van de in- maakflesschen, na sterilisatie, in de meeste gevallen te wijten is aan het niet goed nazien van het materiaal, dus van flesschen, deksels en gummiringen en knippen? Dat een klein schilfertje uit het glas of een klein gaatje in de gummiring uw inmaak kunnen laten mislukken? Weet u, dat het aan te raden is bij dop erwten en ook snijboonen, om 2 maal 24 uur na het steriliseeren, de flesschen nog eens een half uur na te steriliseeren? Weet u, dat jams zoo goed en goedkoop afgesloten worden met gesmolten para- fine? Weet u, dat in gezinnen, waar veel jam gebruikt wordt, de berging hiervan, in groote keulsche potten of groote afge keurde inmaakflesschen, inplaats van de kleine jampotjes, veel tijd en plaatsruim te bespaart? Weet u, dat het beter is voor jam, drie vierde van het gewicht der vruchten aan suiker te nemen dan de ouderwet- sche manier van gelijke hoeveelheden, daar dit de jam onnoodig zoet maakt. Weet u, dat een heerlijke jam verkre gen wordt, door voor de helft bramen en voor de andere helft appelen te ne men? Weet u, dat u wild en gevogelte ook kunt steriliseeren, waardoor het mogelijk is. ook in verboden tijden van een malsch hazeboutje of gebraden eendje te genie ten? Het vleesch wordt daarvoor op de gewone wqze gekookt, gestoofd of ge braden, daarna met de bouillon of de jus in flesschen gedaan en vervolgens gedurende één uur op 100 gr. gesterili seerd? (Msb.) Enkele recepten. Vischkoekjes. 250 G. (een half pond) gekookte vischresten zonder graat, 4 niet te groote gekookte aardappelen, 1 ei, wat peper, zout, nootmuskaat, een halve eetlepel gehakte peterselie, 1 thee lepel Maggi's Aroma, een paar eetlepels paneermeel, ongeveer 60 gr. (3 afgestre ken eetlepels) boter. Wrijf de aardappelen fijn, vermeng ze met de ontgrate visch, het ei, de krui den, het zout, en de Maggi's Aroma tot een gelijk deeg. Vorm er ronde koekjes van, wentel ze door het paneermeel en bak ze in bruin gebraden boter in de koekenpan rondom mooi bruin en knap pend. Eenharingsl a-recept. Op zes ha ringen neemt men eenige zure appelen, anderhalf ons fijngemaakte aardappelen, 6 eieren, een biet, olie en azijn. De haringen een nacht laten weeken in water of in water en melk (bij nieuwe haringen is dat niet noodig), ze van de graten ontdoen en in dunne reepen snijden Appelen en biet in zeer kleine stukjes snijden, de eieren hard koken en fijn maken. Al deze ingrediënten flink door elkaar roeren met olie en azijn naar smaak. Dan doet men het mengsel in een steenen vorm of kom en drukt het er zoo stevig in, dat het er later als een pudding weer uit gestort kan worden. Men kan deze salade desgewenscht met may onnaise bedekken. Sneeuwpudding. Drie vierde L. melk, vier vijfde ons maizena, vier vijfde ons suiker-vanille, 4 eiwitten. Bereiding: Laat het grootste gedeelte van de melk met het vanillestokje trek ken en breng ze dan aan de kook. Roer suiker en maizena door elkaar, en meng het aan met de teruggehouden melk. Giet dit onder het roeren in de kokende melk en laat het even doorkoken. Klop de ei witten stijf en roer hierdoor de pudding, massa. Laat het in een met koud water omgespoelde vorm stijf worden. Tafelcfcarme, Van de N. 'V. Wellner Zilverfabrieken ontvingen wij ter bespreking een boek- werk, getiteld: „Tafelcharme", bevatten de aanwijzingen over de kunst van tafel dekken en het verzorgen van de tafel door Céline en Johan Schaake-Verkozen. 2 ct. per stuk kon wel tot de welgestelde gerekend worden en kon bij haar thuis komst nog rammelen in haar beugeltasch. Ze liet niet veel in de stad en het geld had wat meer waarde dan nu. Na het jaar 1345 begonnen er in Wal cheren langzamerhand wat straatwegen te Komen en daarmede ook wat meer welvaart onder de boeren. Velen schaf ten een kleine, z.g. marktwagen aan. Deze wagentjes werden door de vrouwen netjes onderhouden. Ze waren voor dien tijd aardig geschilderd. De zijladders met ver schillende kleuren afgezet en op het ach terschot prijkten geschilderde bloemen of ook wel een paar bloempotten met den naam van den wagenmaker, die meestal ook de schilder was, in den eenen hoek en de naam van den boer in den anderen hoek. Later kwam men hiervan terug en plaat ste men in die hoekjes de namen van boer en boerin. Wilde de wagenmaker dit ech ter, dan kon hij z(jn naam op den z.g, sluitboom' schilderen. Die wagentjes werden gedekt door een helder witte huif die evenals op de groote wagens van voren door een gleuf aan welk sierlik uitgevoerd boekwerk, gebon. den in fraaie zilver-linnen band met goud- stompel b\j genoemde fabriek voor een billijken prijs verkrijgbaar is. In dit werk waaraan inderdaad be- hoefte was worden besproken de re- gels van het tafeldekken. Verschillende bekende en minder bekende wenken voor de verzorging van de tafel worden gege ven. De eenvoudige, maar ook de meer verzorgde tafel krijgt een beurt, terwijl tenslotte tal van adviezen worden gege ven voor speciale tafels, tafelversieringen, gebruik en behandeling van wijnen enz. Het werk is rijk geïllustreerd, wat de waarde ervan ten zeerste verhoogt. De le zeressen krijgen dus in vele gevallen aan schouwelijk onderricht. Wij twijfelen er niet aan, of zij, die dit boek in hun be zit hebben, zullen het, niet hqt minst bij bijzondere gelegenheden, vaak raadple gen. Om onze lezeressen eenig idee te geven van den inhoud, nemen wij hier over, wat over de eenvoudige ontbijttafel wordt gezegd. „Deze tafel levert weinig moeilijkheden op. Het Hollandsche ontbijt is meestal sober en de Hollandsche ontbijttafel is daarmee in overeenstemming. Toch zou het verkeerd zijn hieruit de gevolgtrek king te maken, dat de dagelqksche ontbijt tafel maar zoo luk raak mag worden ge dekt, en dat aan haar verzorging geen bijzondere aandacht behoeft te worden geschonken. Het is nu eenmaal een bekend feit, dat de meeste menschen des morgens, kort na het opstaan en voordat de arbeid moet worden hervat, niet altijd in hun aller- zonnigste stemming verkeeren. Dat is jam mer, maar een verstandige huisvrouw houdt rekening met de werkelijkheid en pleegt dus welbewust door middel van een zoo geurig mogelijk verzorgde ont bijttafel een doodelijken aanslag op die min of meer landerige „Morgenstimmung" harer huisgenooten. De ontbijttafel mag dan ook gerust wat fleurig z(jnl Een tafellaken met kleuri- gen rand, een ontbijtservies met een frisch lijntje of dessin, een glanzenden Wellner-broodbak, een broodschaal of een feestelijk rieten broodmandje, wat kleine benoodigdheden, zooals kaasstolp, jam pot en koekdoos in gezellige tinten en last not least de theepot onder een vroolijken warmer, dit alles aardig ge rangschikt en aangevuld met de benoo- digde messen, vorken en lepeltjes in een der vele sierlijke Wellnermodellen, zie daar een ochtendlijken welkomstgroet, die er wezen mag, en die alle gemelijkheid als bij tooverslag doet wijken. Op het ontbijtbordje ligt het vingerdoek je opgevouwen of in ring, rechts van het bord, het ontbijtmes en de ontbijtvork Rechts boven het bord staan de kop en schotel, links boven het bord staat de eierdop. Boven het bord ligt met het schepje naar links gericht, de eierlepel Brengen de huiselijke gewoonten 'het nut- tigen van een bord pap óf havermout aan het ontbijt mee, dan wordt op het ont bijtbord een diep bord geplaatst, terwijl rechts van het ontbijtbord een tafellepel wordt gereed gelegd. De broodbak wordt vrijwel in het mid den van de ronde of rechte tafel ge- plaatst, de theepot op een onderligger van steen, asbest of Wellner-zilver komt, even als theezeef en lekbakje, rechts naast de plaats van de vrouw des huizes. Deze kan dus, op haar plaats zittend, de overi- ge huisgenooten van thee bedienen en behoeft niet telkens heen en weer te loopen tusschen ontbijttafel en theekast. De overige benoodigdheden kunnen nu verder naar verkiezing worden geplaatst, maar steeds zóó, dat zij gemakkelijk bin- nen het bereik van alle aanzittenden zijn. Voor twee personen dekt men natuurlijk dit geldt ook voor de andere tafels twee couverts tegenover elkaar, voor drie en vier personen aan drie of vier kanten van de tafel. Aan de beide kopeinden van de langwerpige tafel wordt nooit meer dan één persoon geplaatst. Op de eenvoudige ontbijttafel komen verder nog voor: de theelepeltjes in le pelvaasje of naast de kopjes op de scho teltjes, een botermesje, een kaasschaaf, een kaasmesje en een jamlepel". Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Wester straat 221, Amsterdam. den voorsten hoepel en van achteren door een strop met een touw bevestigd was. Zoo'n huif werd bij heel mooi,, zacht en warm zomerweer aan weerszij den op twee plaatsen hoog opgebonden, zóó dat man en vrouw een heerlijk uit zicht' hadden over de velden, bouw- en weilanden. Als de weg niet al te slecht was en te veel oorzaak tot schokken gaf konden ze met elkander over Gods heer lijke schepping spreken, en konden ze een anders bouw- en weiland met de daarin grazende dieren uitstekend bezich tigen enbeoordeelen. Waren ze in de uitspanning aangeko men, dan werd de belangstelling der vrou wen allereerst getrokken door de wagen- huif en beoordeelden zij in stilte wier huif bet helderst wit was. Thuis werd dat wel meegedeeld, n.l. door degenen die over hun eigen huif tevreden waren. Niet zoo dikwijls echter werd genoten van zulk schoon weder dat de huif kon opgezet worden, rneesta' was het te koel of tochtte het te veel of verhinderde de regen het. Bij zoo'n huif had natuur lijk de wind vrij spel; bet doek wapperde en kletterde dat het een lieve lust was. Oplossing probleem No. 153. Auteur: A. Wind, Eindhoven. Stand. Zwi. 9 sch. op: 8, 10, 11, 19, 20, 23, 24, 29, 30 en dam op 9. Wit 11 sch. op 12, 23, 81, 82, 37, 39, 40, 41, 43, 44 en 46. Oplossing. Wit 12-9, 40-34 39-34 84XÖ 5x15 15X36. Zwart: 9X47 29x27 23X41 8x12 47 —42. Oplossing probleem Na 153. Auteur: A Knol, Amsterdam. Stand. Zw. 13 sch. op: 11 tot 14, 17, 19 tot 24, 27 en 35. Wit 14 sch. op: 25, 30 tot 34, 36 tot 39, '44, 46, 47 en 50. Oplossing. Wit: 44—40, 47—41, 34—29, 38x40 31 —27 41—37 50x39 36X9 25x34. Zwart: 35X44 24X35 23x43 27x29 22 X42 35X44 42x31 14x3. Oplossing probleem No. 15<S. Auteur: J. Metz, Amsterdam. Stand. Zw. 13 sch. op: 7, S, 9, 14, 15, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 23 en 29. Wit 13 sch. op: 16, 21, 25, 27, 31, 35, 37, 33, 39, 42, 47, 49 en 50. Oplossing. Wit: 16—11 37—32 39—33 42—37 35 —30 33X11 49—44 44—40 50X10 25x1. Zwart: 7X16 23X17 22X31 31x42 24 X35 16X7 42X33 35X44 15x4. Dit is de Auteurs-oplossing. In den dia- gramstand kan wit ook winnen door: Wit: 37—32 39—33 35—30 33X4. Zwart: 23X17 27X31 24X35. Oplossing probleem Na 155. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zw. 12 sch. op: 2, 4, 7, 8j 9, 12, 14, J.6. 20, 21, 24 en 26. Wit 12 sch. op: 22, 25, 27, 32, 34, 36, 38, 39, 42, 43, 45 en 48. Oplossing. Wit: 22—18, 36—31, 38—32, 42x31, 34—30, 45—40, 43—38, 48x10, 25x1. Zwart: 12x23, 23x28, 28x37, 21X32, 24X35, 35X33, 32x43, 4x15. Goede oplossingen. Ontvangen van: P. Boone (alle nos) te Nieuwdorp; D. de Hullu (nos. 152, 153 en 165), te Oostburg; S. Bosselaar (nos 152, 153 en 155) te Aagtekerke; J. Huissoon (alle nos), te Nieuwdorp; J. A. v. Dix- hoorn (no. 154) te Zaamslag; J. Daane (alle nos), te Zoutelande: S.. Blaas, (alle nos); A. Verhage, (alle nos); P. de Vis ser, (alle nos), te Aagtekerke. Prijs 2e kwartaal 1930. Door den prijswinnaar werd een dam bord met schijven gekozen, hetgeen een dezer dagen wordt toegezonden. Probleem Na 157. Auteur: A. Wind, Eindhoven. I H E 1 -i CTÏ CU fi.il>** ga- J5 .f-liin*?*-?. Zw. 12 sch. op: 2, 7 tot 10,13,18, 19, 20, 24, 35 en 36. Wit 11 sch. op: 17, 21, 22, 29, 33, 34, 37, 38, 45, 49 en 50. Wit Epeelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Correspondentla D. d. H. te O. en S. B. te A. Uw oplos sing van No. 154 faalt met den 6en zet van wit. Wit slaat niet 42X2, maar 42X33. Meerslag gaat voor. Moeder de vrouw vond dat echt vervo lend, zoodat ze meestal dat ding maar zoo gauw mogelijk met de aanwezige lusjes dichtmaakte, hoewel ze daardoor van den tocht niet gevrijwaard was. De vrouwtjes begonnen het erg ver velend te vinden. Die wind altoos! Brrr, het was meer dan erg. Vooral omdat het volgens de overlevering op Donderdag altijd waaide. Ik zie ze in mijn geest nog bommelen door de vlakten, als b.v. Hoo- gelande, waar ge in verre verten geen boom of takje zag, met die losse huiven; al roerde de wind geen blaadje, die hui ven wapperden natuurlijk toch door de zucht van het rijden. Evenwel in de vrouwenclubs was het steeds: Donder dags waait het altijd, ja ze begonnen te eischen, dat de mannen moesten zorgen, dat de marktdag verzet werd. O, dat bij geloof onzer grootouders! Verstandiger boeren echter dachten er anders over en besloten een vaste huifkap op hun wagen te zetten. Dat was al weer een verbetering. (Wordt vervolgd.) N M O 3 £3.2. S! ,«r jT S dl C 48-1.3 Éb-§7 •o en =3 03 03 O O <D Pm O a o c3 ft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6