No. 262 Zaterdag 9 Augnstus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Heel het volk. HET ADRES A. WIL KING Buitenland. A. C. VAN DER REST KLIERZIEKTE Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. tegen voordeelige koersen bij VADERLANDSCHE BANK Direct eur-Hoofdredaeteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. lt Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. BHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, f&— Losse nummers $0.05 Prijs fier Advertentien: 1-4 regels $120, elke regel meer 39 et. 13ij i'.bcnuoffisat belangrijke kortisg. I. Het is ver van gemakkelijk, een duide lijk antwoord te geven op de vraag wat nu eigenlijk het verschil is tusscihen anti revolutionairen en Chr. Historischen, Men gevoelt soma meer het verschil, dan dat men het kan uitspreken. Tracht men het te formuleeren, dan blijkt alras, dat men of teveel zegt of te weinig, vooral omdat in beide partijen nog yreer verschillende nuanceeringm ge vonden worden. In het algemeen gevoelen we er dan ook veel voor om niet te vragen naar wat verdéélt, maar naar die punten, waar in we het ééns zijn. En dan blijkt .in de practijk dat er zóóvéél punten van overeenkomst zijn, dat zoo samensmelting van beide partijen al niet gewenscht moge zijn, een) hartelijke samenwerking als nood zakelijk moet worden beschouwd. Het is juist daarom, dat wij heit ge wenscht achten, aan een: o.i. minder juiste voorstelling die meermalen gegeven' is, eenige aandacht te schenken. De Chr. Historischen, zoo heeft men gezegd, willen voeren een nationale politiek. Zij stellen de éénheid van ons volk op den voorgrond en hun ideaal is „heel het volk" te omvatten. In dit opzicht onderscheidt de ,Cbr. Historische "Unie zich van de revolutio naire partijen1, die niet alleen een interna tionaal karakter dragen en een internati onale politiek voeren, maar wier streven zelfs anti-nationaal is; van de partijen die leven uit het revolutie-beginsel en van de R. K. Staatspartij, welks leden internationaal voelen en die overigens de scheidingsgedachte zeer scherp op den voorgrond dringen. Eïi, zoo wordt hier aan toegevoegd, dit geldt ook, zij het in mindere mate van de anti-revolutionairen, die wel niet de nationale gedachte loslaten, maar die toch teveel door de scheidingsgedachte worden beheerscht. De zaak is van 'genoegzaam belang, om ze nadeT onder de oogen te zien, opdat wij zoo noodig ons zelf corrigee- ren, om meer te beantwoorden aan het ideaal, dat wij hebben gesteld: bet zoeken en bevorderen van de eere van onzen Koning op ieder levensterrein, waaruit tevens volgt een streven als van Nehemia die verklaarde gekomen te zijd om bet goede te zoeken voor zijd volk. Voor héél het volkl De beschuldiging luidt niet, dat wij welbewust een niet-nationale politiek zou den voeren, maar wel, dat wij, zij het dan met goede bedoelingen, door aan de scheidingsgedachte voet te geven, het ge heel uit het oog te verliezen, diei eenheid verbrokkelen, ons opsluiten ini een klein kringetje en er zoo toe komen, om in da plaats van het volk, te stellen de partij. Het verschil is naar het ons voorkomt indertijd door Dr Slotemaker de Bruine vrij zuiver geformuleerd, toen hij sprak van de isolementsgedachte en de z u u r d e e g gedachte. Nu kan al dadelijk worden toegegeven, dat van anti-revolutionaire zijde, die iso lements- of wil men de scheidingsge dachte tot op zekere hoogte gepropageerd is. Maar wanneer dit wordt toegegeven dan moet daar onmiddellijk iets anders op volgen en wel dit: dat dit gedaan wordt, om op die wijze voor "heel het volk ten zegen te kunnen zijn. „Eén zucht, aldus in 1897 Dr A. Kuj*- per, beheerscht mijn leven, n.1. Gods hei lige ordinantiën in huis en school in kerk en staat, weer vast te zetten en ze in 't volk zóó helder te graveeren, tot wear dat volk voor God zich buigit" Wil men de zaak zuiver stellen, dan moet worden geconstateerd, dat beide partijen hetzelfde einddoel hebben, dat „heel het volk" beider ideaal is, maar dat over den weg waarlangs dit doel het best kan worden benaderd, verschil van meening bestaat Dat, om met Dr Slotemaker de Bruïne te spreken, door den een de isolements- methode en door den ander de zuurdeeg methode wordt gevolgd. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen la GOES HULST Wij hopen zoo het vraagstuk zuiver te hebben gesteld. Vanzelf komt nu de vraag aan de orde, waarom van anti-revolutionaire zijde de isolementsgedachte is aanvaard. En dan kan geantwoord: niet omdat men de splitsing op zichzelf begeerlijk vond, maar omdat de praktijk leerde, dat anders het beginsel gevaar liep. Daarom riep Groen vanPrinster er het zijnen volgelingen toe: in ons isolement, in onze beginselvastheid, ligt onze kracht. Samenwerking met anderen, goed, noodzakelijk zelfs, maar eerst isolement, Wij denken hierbij vanzelf aan de school. Zeker, het is een mooie gedachte, de eene volksschool, waar alle kinderen worden opgevoed. Maar de practijk is nu eenmaal ge weest, dat de Bijbel van de school geban nen werd en dat waar dat niet gebeurde men vaak moest wenschen, dat het ge daan werd. Hoe zullen mannen en vrouwen, die zelf niet gelooven in God, die Jezus Christus niet erkennen als den Zone Gods, die den Bijbel alleen kennen als letterkundig pro duct en soms zelfs niet eens, hoe zullen zij de kinderen opvoeden, naar de Chris telijke belijdenis? De ééne volksschool moest worden losgelaten, en het pleit gevoerd voor vrije, christelijke scholen. Dat brengt splitsing en verdeeldheid. Zeer zeker, maar die splitsing en af scheiding was noodzakelijk, zou niet het Christelijk beginsel in de opvoeding wor den verwaarloosd. Ook op ander gebied is de isolements gedachte ons opgedrongen, zooals wij na der aantoonen. Wij herhalen echter, nu reeds, dat niet juist is de voorstelling, als zou het den anti-revolutionairen minder dan andere partijen om heelhetvolkte doen zijn. Doorwerking van de A. R. beginselen kan niet anders, dan heel het volk ten zegen zijn. Minder rogge, meer tarwe. Teneinde het te veel aan rogge in Duitschland weg te kunnen werken, zal het Pruisische ministerie van Landbouw voorstellen, dat in de toekomst minde: rogge wordt aangeplant. Het wordt aan bevolen op die plaatsen, waar het aan bod de vraag overtreft, in plaats van rogge, tarwe te verbouwen. Hierdoor kan n.l. de ongunstige prijsontwikkeling van rogge voorkomen worden. Verder deel! het Pruisische Ministerie voor Landbouw mede, dat de regeering welwillend te- genover dergelijke maatregelen staat en bereid was de hiertoe noodige middelen te verstrekken. De tarwevoorraden in Canada. De bankiers in Canada hebben maat regelen getroffen om te voorkomen, dat de niet verkochte tarweoogst op de markt zal worden gebracht. Wanneer de gewel dige voorraden, die van het vorige jaai liggen opgeslagen op de_ markt worden geworpen, zou er een prjjzen.paniek ont staan, die een financieels crisis tenge volge zou hebben, aldus de meening der geldmagnaten. Da communlstenterreur ln China. Volgens een officieel Chineesch bericht zouden te Tsjangtsja tijdens de bezetting door de communisten 6000 Chineesche kooplieden, ambtenaren en arbeiders ter dood zijn gebracht. Te Hankow is, zooals gemeld, het standrecht afgekondigd. Alle communis ten of van communisme verdachten wor den gearresteerd an voor den krijgsraad gebracht. Ook in Canton zijn de verdachte com munisten, naar Reuter seint, het voor werp eener algemeene vervolging. Wan neer ze worden gevat, worden -ze terecht gesteld. Intusschen houdt de bedreiging van Hankow aan. De Engelschen zijn echter vast besloten, de buitenlandsche belan gen te Hankow zoo noodig gewapender hand te verdedigen. Ook 300 Japansche matrozen zjjn onderweg naar Hankow om, voor het geval deze stad in handen van de communisten valt, de aldaar aanwe zige Japanners te beschermen. Het communisme in Turkije. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat daar een communistische samenzwering is ontdekt, welke de omverwerping van de tegenwoordige Turksche regeering ten doel had. Tot nu toe zijn 60 personen gearresteerd. Nadere bijzonderheden omtrent het complot en de personen van de gearres- resteerden ontbreken nog. ASS. APOTHEKER Lange Kerkstraat - Goes Telefoon 168 Geneesmiddelen - Verbandstoffen Bandages - Verplegings-artikelen enz. enz. Wèlverzorgde afdeeling Toiletartikelen Malversatiën aan een departement van financiën. Na de opzienbarende zaak van den directeur aan het Belgische departement van financiën Frick, verdacht van om- kooping in verband met Buitsche herstel leveringen van kleurstoffen is thans een tweede ambtenaar aan hetzelfde depar tement gearresteerd. Het is de onder-di recteur Pierre Leyssens, eveneens behoo- rende tot den dienst der herstelbetalingen Deze zou er in geslaagd zijn, zich door het boeken van fictieve betalingen in zes maanden tijds een bedrag van 200 duizend francs toe te eigenen. Leyssens is in de gevangenis te Vorst bij Brussel opgesloten. De werkloosheid ln Engeland. De bond van Engelsche Kamers van koophandel heeft in verband met bet sterk toegenomen aantal werkloozen, dat, naax gemeld, het einde van de vorige maand wederom de twee millioen heeft gepas seerd, aan de Britsche regeering ingrijpen de voorstellen gedaan. De bond verklaart, dat de moeilijke toe stand in de Engelsche industrie niet alleen het gevolg is van den wereldoorlog, doch ook daarvan, dat de Engelsche handel een groot deel van zjjn markten in het buitenland heeft moeten afstaan aan an dere landen. Hij verlangt groote spaarzaamheid bij de uitvoering van openbare werken en stelt voor steun te verleenen aan die jongemannen, die bereid zjjn naar andere deelen van het Britsche rijk te emigreeren. Verder wordt de regeering aanbevolen de bevoegdheid van de arbeidsbonden te beperken, daar deze in vele gevallen oorzaak waren dat de productiekosten zijn vermeerderd. Bovendien is het, vol gens de kamers van koophandel noo dig, dat de wet tot bescherming der in dustrie wordt uitgebreid. Concurrentie voor Veraart ln Amerika? In den staat Virginia heeft de kamer van hoophandel besloten, te trachten op kunstmatige wijze regen te doen verwek ken door middel van uit vliegmachines ge stort© chemicaliën. De autoriteiten staan echter sceptisch tegenover dit experiment, daar dergelijke proefnemingen tot dusverre altijd zijn mis lukt. Korte Berichten. Op 1 Augustus bedroeg het aantal ondersteunde werkloozen in Oostenrijk 153.000, zoodat het aantal in de tweede helft van Juli nog met 800 is toegenomen Voorts waren bij de arbeidsbeurzen nog 30.000 werkzoekenden ingeschreven, die geen ondersteuning genoten. Te Bourges ïs de kassier van een bank Marcel Muller genaamd, verdwenen na een bedrag van 7 millioen franks verduisterd te hebben. Daar hij onlangs een Duitsch visum voor zijn pas had aan gevraagd, neemt men aan, dat hij de wijk naar Diuitschland heeft genomen. Het aantal werkloozen in Duitsch land bedroeg op 1 Aug. ruim 2.757.000. In verband met de arrestatie van een internationalen inbreker in Dirschau, heeft de politie de beide leiders van een daar gevestigd detectivebureau gearresteerd. 't Bleek, dat dit bureau inbrekers adres sen van tijdelijk onbewoonde en afgele gen villa's gaf. Het blijkt, dat de hee- ren inbrekers gaarne van deze inlichtingen gebruik maakten, want het bureau maakte zeer goede zaken. Bjj besluit van het al-Russische centrale uitvoerende comité is het aan particuliere personen voortaan verboden geld uit te leenen tegen hooger rente dan 18 pet. per jaar. De rentevoet van credietstellingen woordt bij bijzondere wet ten bepaald. Bg militaire oefeningen in de nabij heid van Brighton is een legervliegtuig gevallen op slechts zes meter afstand van de plek waar zich soldaten ophiel den. De bestuurder kwam om. Tengevolge van het geringe bezoek in dit seizoen heeft, naar de „N. R. C." meldt, een der zeer gezochte badplaat sen aan de Belgische kust, die het vorige jaar ook al met betalingsmoeilijkheden te kampen had, aan leveranciers mede gedeeld, dat het gemeentebestuur zich ge noodzaakt heeft gezien, zijn betalingen uit te stellen, met de toevoeging, dat maatregelen zullen worden genomen om aan het einde van de maand September aan alle verplichtingen te kunnen voldoen In verband met het graven van den verkeerstunnel onder de Schelde te Ant werpen is er nu, sedert eenige dagen, een begin gemaakt met het uitvoeren van boringen ter verkenning van de on dergrondlagen op den linkeroever der Schelde, ter hoogte van het Vlaamsche hoofd. Reeds is bij deze boringen een diepte van 24 M. bereikt. Na de langdurige storm- en regen periodes in het gebied van de Fransche Alpen, de Jura en ook in Bourgonge, is thans ook sneeuw gevallen. Te Cha- lons-sur-Saone sneeuwde het des nachts een uur lang, zoodat alles met een vrij dikke sneeuwlaag werd bedekt. Het Italiaansche blad „Impero d' Italia" is in beslag genomen wegens een artikel, dat een onjuist beeld gaf van den toestand der fascistische partij. Volgens de „Neue Freie Presse" heeft de Oostenrijksche regeering beslo ten tot de onmiddellijke invoering van een graan- en meelmonopolie. Het des betreffende wetsontwerp zal ten spoedig ste warden ingediend. Van de zijde van het bestuur der Belgische badplaats Knocke aan Zee ver zoekt men mee te deelen, dat het ge rucht, als zouden er te Knocke aan Zee ls een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure„Wen ken en raadgevingen bij de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge» neesheeren en genezen patiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen, Alkmaarsche- straat D 9. Binnenland. Da landarbeidersstaking te Nieuwvliet. De stand der Zuiderzeewerken. De boycot van Duitsche goederen. Buitenland. De werkloosheid in Engeland. Sneeuw in Frankrijk. Malversaties te Brussel. Samenzwering in Turkije. voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE, 6g j tegen beurskoers IQ OBLIGATION I met jaarlijksche uitloting of aangrenzende badplaatsen gevallen van kinderverlamming xjjn voorgekomen, vol strekt valsch is. Bjj het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing van den trein Parijs— Nantes hij Maisons-Laffitte is gebleken dat de machinist de reglementen overtre den heeft, o.a. heeft hrj gereden met een grootere dan de daar ter plaatse voor geschreven snelheid. Tegen den machinist is dan ook een vervolging ingesteld. Rondvluchten boven Walcheren. In verband met rondvluchten, die door de K. L. M. op Zondag 10 Augustus boven bet eiland Walcheren zijn' aange kondigd, heeft Ds Kersten aan den' Minis ter van Waterstaat telegrafisch verzocht om "deze rondvluchten op den Dag des jEfeeren niet te doen doorgaan'. Gods dag wordt er mede ontheiligd, maar bovenf- dien ondervindt men onder den kerkdienst grooten hinder door het geraas der mo' toren. j Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel. Dezer dagen is medegedeeld, dat het Chr. Nat. Vakverbond zjjn ledental van 75.170 .op 1 April tot 78.151 op 1 Juli j.l. zag stijgen., Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze vakbeweging in steeds grooteren kring van ons volk aan. hang vindt en haar ledental zoo prach tig toeneemt. Een der bonden, aangesloten bjj het Chr. Nat. Vakverbond is de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel Deze organisatie zag, ondanks bijna het geheele spoorwegpersoneel big ds vjjf vak- vereenigingen in dit bedrijf is aangeslo- ten, in het eerste halfjaar 1930 haar le. dental toenemen met 250 nieuwe leden, waardoor zjj op 1 Juli j.l. tot bijtoa 4800 leden is gestegen. Van de negen landelijke vak&fdeelin- gen, waarin de leden zijn ondergebracht, zjjn er twee, n.l. de vakafdeelingen sta tions- en wegwerkerspersoneel, die de duizend leden reeds gepasseerd zijn. De vakafdeeling, werkzaam in de groote spoorwegwerkplaatsen, telt bijna 800 le den, terwjjl die der tramwegmannen op 1 Juli j.l. over de 600 leden is gekomen. Inzonderheid onder dit personeel krjjgt de organisatie steeds meer invloed en het laat zich aanzien, dat spoedig 1000 man personeel, werkzaam bjj de inter communale tramwegondememingen, in den Bond georganiseerd zal zjjn. Het Hoofdbestuur heeft zjjn leden bei- richt, dat de propaganda onder het Chris telijk spoor- en tramwegpersoneel ook in de komende maanden met kracht door- gezet zal worden, zoodat het hoopt, nog dit jaar de 5000 leden te hebben. De Zuiderzeewerken. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Van den grooten afsluitdijk naar Fries land is beoosten Wieringen reeds een gedeelte van ongeveer 6 K.M. in uitvoe- ringt. Tusschen dit drjkswerk en de Wie- ring er kust heeft men echter een ge deelte van plm. 700 M. opengehouden, om te voorkomen, dat de visscherssche. pen, die naar Den Oever moeten, om den djjk moeten varen en daardoor een grooten omweg moeten maken. Nu de 2000-tons groote schutsluis in Den Oever binnen enkele maanden gereed zal zijn, komt dit bezwaar te vervallen en thans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1