No. 261 Vrijdag 8 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Wat d@ bladen zeggen. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Reeds bq de invoering van het eerste tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL No. 259. VeZeeuw VERSCHIJNT Ef,KEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 8 maanden, franco per post, S,— Losse nummers £0.05 Prigs der AdvertentiSn: 1regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Sport, godsdienst en gezin. Over dit onderwerp schreef een „Sport- veteraan" in de „Haagsche Post" een artikel, waarin hij te velde trekt tegen ,,de vrijwel uitsluitend Zondagsche wedstrijd sport", en waarin hij met kracht aan dringt op vrijgeving van den Zondag als officieelen wedstrijd-sportdag. Het artikel, blijkens den verderen in houd afkomstig van een vrijzinnige, is merkwaardig genoeg om er hier een en ander uit over te nemen: „Vrijwel iedere sport wordt op Zondag bedreven, op den dag des Heeren en dit. is ontegenzeggelijk een nadeel, algemeen aan sportbeoefening verbonden. Want op Zondag pleegt alles gesloten te zijn. Se dert tientallen jaren heeft zich nu ook het sportveld geopend, aanvankelijk al leen voor een handje-vol enthousiaste sportbeoefenaren, en langzamerhand voor drommen jongeren èn ouderen, die hoofd zakelijk hun Zondag besteden aan li chaamsoefeningen. De vrijwel uitsluitend Zondagsche wed strijdsport trekt daarnevens tiendui zenden liefhebbers en belangstellen den als toeschouwers naar de kamp plaatsen. En hiermede is het sportveld ongemerkt en ongewild een concurrent geworden van de Kerk. Nochtans zou het onjuist zijn een tegenstelling te schep pen tusschen geloofsleven en sportleven, tusschen Kerk en sportveld. Maar even min zijn er ooit ernstige pogingen aan gewend om aan inderdaad bestaande be zwaren tegen sportbeoefening op Zondag en vooral tegen de officieele Zondagsche wedstrijdsport tegemoet te komen. De Kerken van welhaast al onze gods dienstige richtingen achten een zoo ge regeld mogelijk bezoek, zoowel van jon geren als van ouderen, een noodzakelij ken factor bjij de vorming en verdere ontwikke'ing van het geloofsleven. En de godsdienst is in den mensphelijken cul tuurstrijd door de eeuwen heen een van de allervoornaamste plechtankers geweest. Hij zal dat blijven, alle eeuwen door; en daarom alleen reeds is het merkwaardig, dat de Zondagsche sportwoede zich steeds crescendo kon blijven ontwikke- len De sportarbeiders moeten zelf gaan in zien, dat er op den duur conflicten zul len komen. Want naast de groote, doch in individueele blndkracht beperkte, ker kelijke gemeenschap, staat een kleine, maar sterk geconcentreerde gemeenschap in den vorm van het gezin. Ook het ge zinsleven lijdt onder onbeperkte sport mogelijkheden op Zondag. Want ook voor het gezin is de Zondag een hoogtijdag, die op den duur niet straffeloos gevierd kan worden door regelmatige uithuizig heid van een of meer van zijn leden, onder wie veelal ook het gezinshoofd. In Engeland heeft men dat reeds lang ingezien. De Engelsche Zaterdag, op wel ken alle officiëele wedstrijdsport wordt afgewikkeld, geeft het middel aan om godsdienst en gezin te dienen, althans om deze, op de vorming van het indivi du van zoo grooten invloed zijnde samen levingen niet te benadeelen, noch te sto ren. We hebben het in Nederland nog niet verder gebracht dan den vrijen Za terdagmiddag. Doch deze, hoe nuttig ook om op sportgebied aanvullend werk te doen voor speciale jeugd- en schoolsport, is ondienstig om, maar in eenigszins be- teekenende mate, het Zondagsche sport programma over te nemen." Het mag zeker wel als een verblijdend verschijnsel worden aangemerkt, dat uit de kringen van de sportwereld dergelijke stemmen worden beluisterd. Er zijn er dan toch, die gevoelen, dat het zóó niet goed gaat. De sport ontwikkelt zich inderdaad als een vijand van Kerk en gezin. Met het noodzakelijk gevolg, dat er in de krin gen van belijdende Christenen ook be trekkelijk weinig belangstelling is voor de sport en dat zelfs zij, die overigens de sport een warm hart toedragen, hui verig zijn de sportbeoefening te bevorde ren. Het zou een zegen zijn als de denk beelden, hier door „Sportvetéraan" ont wikkeld, in de kringen der sportliefheb- bers ingang vonden. Intusschen, als daarop gewacht zal moe ten worden, dan zal het nog wel heel lang duren, eer er van „vrijmaking van den Dag des Heeren" op dit punt sprake kan zijn. De Overheid zal hier een handje moe ten helpen, en maatregelen moeten ne men om de ontheiliging van den Zondag door allerlei sportwedstrijden tegen te gaan. Zü zal dit hebben te doen op grond van de eischen van Gods Woord. In 't belang van Kerk en gezin. In 't belang óók van de sport. De droogte in de Ver. Staten. De berichten over de materiëele schade als gevolg van de lang-aanhoudende droogte in groote streken van de V. Sta ten luiden steeds pessimistischer. Thans wordt al gesproken van een to tale schade van 1.000.000.000 dollar, in dien er tenminste niet spoedig overvloe dige regens vallen. Het wordt overwogen of men op grond van de bestaande fede rale wetgeving de veeboeren en de ka toenverbouwers niet met credieten kan helpen. De meteorologische dienst geeft geen aanmoedigende weervoorspellingen. In enkele plaatsen wordt het drinkwater verkocht tegen 3 dollarcenten per gallon, n.l. in West-Virginia. In de laatste dagen werden enkele ge bieden met een weldadigen regen ge drenkt, maar in het algemeen vererger de de hittegolf nog steeds den toestand, die toch al ernstig was. Bepaalde gebieden, waar de oogst tot nog toe welig tierde, worden thans door een geweldige droogte geteisterd. President Hoover zou zijn zomervacan- tieplannen opgeven en in de hoofdstad blijven, om de crisis t.e bespreken. Keert ex-koning Ferdinand naar Bulgarije terug? Volgens uit Sofia ontvangen berichten, wordt in politieke kringen de terugkeer naar Bulgarije van sx-koning Ferdinand hoogstwaarschijnlijk geacht De Bulgaarsche regeering zou van een der staten der kleine entente de ver zekering hebben ontvangen, dat Roemenië en Joego-Slavië tegen dezen terugkeer geen bezwaren zouden opwerpen. De staking in het Noorden van Frankrijk. Te Tourcoing is de staking gisteren wat verminderd. Dank zij de ordemaatregelen aan de grens zijn een duizendtal Bel gische werklieden weer aan den arbeid gegaan. Te Roubaix is het aantal sta kers met 342 vermeerderd en bedraagt het nu 26.085. Te Rijssel daalde het van 29.490 tot 28.530. Een fabriek te Roubaix waar het werk nog geheel op gang was, is ten deele afgebrand, doordat een vat olie te dicht bij de motoren voor de ven tilatie lag en in brand vloog. Woensdag avond hebben stakers te Roubaix bij een honderdtal arbeiders, die aan het werk gebleven waren, deuren en ramen ingesla gen. De gendarmerie moest ten slotte tusschenbeide komen. De oude Russische schulden. In de „Iswestia" is de volgende nota gepubliceerd „Wij betalen de schulden uit den tsa rentijd niet, maar wij kunnen de vreem delingen tegemoet komen door hun een hoogeren rentevoet toe te staan op de leeningen, welke zij ons verschaft hebben De handel is op credieten gebaseerd. De Amerikanen verleenen ons geen credie ten, omdat wij de tsaristische schulden niet betalen. Maar reeds sedert 1905 heb ben de revolutionnairen de buitenland- sche kapitalisten gewaarschuwd, geen gel den te leenen aan den tsaar. Wij zullen de tsaristische schulden niet betalen". Sovjet-Rusland gaat studeeren. Volgens publicaties van het volkscom missariaat van onderwijs zal door de invoering van den leerplicht in de sov jet-unie do oprichting van 59.000 nieuwe scholen noodig worden. Er moeten 10.000 nieuwe leerkrachten worden opgeleid, ter wijl van verschillende leerboeken 32mil- lioen exemplaren uitgegeven moeten wor den. gedeelte van de nieuwe Ijeerplichtwet stijgt het aantal schoolkindereh van zes tot ne gen millioen. Korte Berichten. Tc mijnwerkers iii de kolendistric- tcu in Noord-Frankrijk, ten getale van ongeveer 300.000, hebben opnieuw den cisch gesteld tot toekenning van een va- cantie-uitkeering. De staking aan de Minerva-fabrie- ken te Antwerpen zal, ingevolge een be sluit van den vakbond, j tot 17 Augustus worden voortgezet. Uit Teheran wordt gemeld, dat vol gens aldaar ontvangen berichten in Af ghanistan een cholera-epidemie is uitge broken, waaraan gemiddeld 200 men sehen per dag sterven. De Perzische re geering heeft de noodige voorzorgsmaat regelen aan de grens getroffen en een scherpe quarantaine ingesteld. Het ministerie van onderwijs van Nanking heeft een prijs van 1000 dollar uitgeloofd voor den Chinees, die het beste nationale lied zou maken. Bij EaskOrange in de staat New- Jersey is een volle autobus met groote snelheid tegen een boom gereden en vol komen vernield. 44 personen werden hier bij zwaar gewond. Vier gewonden ver- keeren in levensgevaar. De gelden, door het Japansche Roo- de Kruis ingezameld voor de slachtof fers van de aardbeving in Italië zijn door Mussolini niet aanvaard. Italië is zeide Mussolini in staat zelf de maatrege- gelen te nemen om de ramp te lenigen. Bij een wolkbreuk in Arizona zijn 20 personen omgekomen. Groote overstroomingen hebben zich bij Nisjni-Novgorod voorgedaan. In de Braziliaansche provincie Rio Grande moet een revolutionnaire bewe ging zijn uitgebroken. In de Spaansche provincie Almeria is gisteren een aardbeving waargenomen die weliswaar van geringe sterkte was, doch vrij lang aanhield. In het dorp Albox moeten eenige huizen ingestort zijn. Voor zoover op het oogenblik bekend is, zijn echter geen slachtoffers te betreuren. De piloten van de Britsche lucht vaartmaatschappij deelden gisteren bij hun aankomst in Croydon mede, dat een geweldig complex van onweersbuien zich over een afstand van honderden mijlen over West-Europa uitstrekte. Een piloot van de „Armstrong Siddely"-luchtlijn deelde mede, dat hij tijdens zijn vlucht van Parijs naar Londen zeven en twintig onweersbuien waarnam, waarvan er ne gen boven het Kanaal hingen. De aardbevingszone in Italië staat thans in het teeken van den herbouw. De eerste-hulpdienst heeft het gebied weer verlaten, de openbare diensten in de ver schillende gemeenten zijn hervat, de rant soeneering behoort tot het verleden en er zijn 5000 werklieden bezig met den aan bouw van nieuwe huizen. Batavia—Amsterdam per radio. Gistermiddag vereenigden de deelnemers aan het internationaal anatomencongres, dat deze week gehouiden wordt te Am sterdam, zich in de aula van 't Koloniaal Instituut. Op het programma stonden filmvoor stellingen vermeld, alsmede een radio rede van prof. dr A. M. Mijsberg uit Batavia. Enkele pessimisten zullen zich mis schien nog wel hebben afgevraagd, wat daarvan terecht moest komen, tot plotse ling hun gedachtengang werd afgebroken door het duidelijk verstaanbare: „Hallo, hier Bandoeng". Zelfs vóór den bepaal- den tijd was de verbinding tot stand ge bracht en hoorde men prof. Mij'sberg er zijn vreugde over uitspreken, dat hij in den Indischen avond de anatomen te Am sterdam mocht toespreken. De rede, die hij in het Duitsch liet volgen? had tot titel: De phylogenie van de nieren van den mensch. De voordracht was over het algemeen vrij' goed te volgen, al waren er- het zal niemand verwonde ren momenten, waarop het geraden ■was de ooien te spitsen. Na afloop bracht .prof. Van den Broek hulde aan allen, die dit evenement had den mogelijk gemaakt, met welke hulde de aanwezigen met applaus hun mstem- jning betuigden. De fabriek naar den klant Het lijkt vreemd en onmogelijk: „de fabriek naar den klant", maar dat het kan. bewijst de Heemaf, die film en auto op een origineels manier combineerde en thans met haar fabrikaat en haar geheele bedrijf op pad is en in elke stad, in elk dorp en elk gehucht elkeen op pakkende wijze toont, wat de grootste Nederlandsche fabriek op electrotechnisch gebied fabriceert, waar dit gebeurt en hoe. Zooals we hierboven schreven, werd dit bereikt door een combinatie van film en auto.» Het Heemafmonogram en een model van een S. K. A.-motor vormen de carosserie van de Heamaf-reclame- auto. De motor herbergt naast voedingsbron, nea voor de lichtinstallatie, waarmede het geheel 's avonds verlicht wordt, een continu-filmapparaat, dat doorloopend de Heemaf-film kan projecteeren. Hiermede wordt door een oud idee, immers de reclame-auto is niet nieuw meer, op zeer origineele wijze elkeen het visitekaartje van een onzer grootste en meest op den voorgrond tredende fa brieken overhandigd op een manier zóó .aangenaam en tevens zoo afdoende, dat men haar niet licht zal vergeten. UIT HET LAND VAN MUSSOLINL Wij lezen in de Chr. „Amsterdammer": Het laat zich niet langer loochenen, er doen zich in Italië allerlei verschijnselen voor, welke onheilspellend zijn voor het fascistisch regime. Met zekere regelmatigheid keeren in de buitenlandsche pers de berichten terug over den uittocht van Italianen uit hun land. Ze offeren op wat zij aan onroerend goed hebben, maken zooveel mogelijk te gelde en trekken er op uit, over hooge bergpassen naar het vrije Zwitserland. Men begrijpt, dat ze anders van de Ita- liaansche autoriteiten toch geen verlof tot verhuizing zouden hebben gekregen. Niet alleen politieke vluchtelingen zijn het, die op deze wijze het land verlaten bij nacht en ontij. Het gaat Italië ook economisch niet goed. De officiëele sta tistiek voor de werkloosheid geeft een aantal van ongeveer een half millioen menschen, die geen arbeid kunnen vin den. Ook de handelsbalans is in de laatste jaren steeds slechter geworden. In 1928 was het passief al gestegen tot 2047 mil lioen. In 1929 was de balans iets beter, maar deze verbetering was uitsluitend het gevolg van den verminderden graan- aankoop. Het geluk van een rijken oogst had alleen iets goedgemaakt van de steeds slechter wordende cijfers voor de andere producten. Maar nu wordt een veel grooter tekort aan graan aangekondigd. Door deze economische malaise wordt het vertrouwen in het fascisme geschokt. En tegenwoordig schrijven de fascisti sche bladen min of meer openlijk over een verborgen anti-fascistische strooming die door de economische crisis en de „kwaadaardige verdachtmakingen over het fascistisch regime" zou worden ge voed en die met grooten ijver bestreden dient te worden. In een extranummer van de Popoio d'Italia" spoorde Arnol- do Mussolini, de broeder van den Duce, de fascisten aan, hun gelederen te slui ten en de vijanden met het gewicht van de overtuiging en de kracht der spieren tegmoet te treden. Op een bijeenkomst van de Milaneesche partijleiders heeft dezelfde Arnoldo Mus solini verklaard in te staan voor de tucht van de Milaneesche fascisten, die volgens de hun gegeven bevelen hun dorst naar wraak hebben beteugeld. D|e partij, zei hg verder, is voorbereid Waarop voorbereid? Het is niet duide lijk, maai wel onheilspellend. Binnenland. Legeroefeningen en mond- en klauwzeer. De regenproeven van gisteren. Nederland en Duitschland. Buitenland. Rusland betaalt zijn oude schulden niet Oholera-epidemie in Afghanistan. De staking in Noord-Frankrijk. De droogte in Amerika, Aardbeving in Spanje. In ieder geval komen berichten van sterke anti-faiscistische tendensen in Har lië, thans, zij het nog schaarsch en uiterst fragmentarisch, doorsijpelen naar de bui tenwereld. Men hoort van de geheime or ganisatie Guistizia e Liberia, die de leu zen „gerechtigheid" en „vrijheid" in haar vanen geschreven heeft en sedert 'ec-nigeij tijd de regeering het vuur na aan de sche nen legt Al deze en andere geruchten wijzen er op, dat de fascistische sfeer in Italië hoe langer hoe onhehagelijk.er wordt en dat er iets woelt om verandering. Niet te vroeg Juichen. De eerste Augustus is thans rustig ver- loopen. Heel anders dan een vorig jaar. Overal waren krachtige maatregelen genomen, maar zelfs pogingen tot ver zet bleven uit. Het schijnt dus wel, zegt onze N. Pr. Gr. Crt., alsof Moskou geen geld heeft gehad, om zijn oproermakers te koopen. Ook heeft het voor het heden zijn aan dacht meer bepaald op het Oosten. Het bolsjewisme toont in hetgeen het daar aandurft, weer zijn vreeselijk karakter. Het is niet moeilijk in China troepen misdadigers te vinden, die op de belof te van buit alles durven te bestaan. De gruwelen, die daar door gehuurde moor denaars en roovers worden bedreven, zijn zelfs naar Chineeschen maatstaf ontzet tend. Dat het gelukken zal China voor het bolsjewisme te winnen, schijnt niet heel aannemelijk. Wel kan veel leed over het volk daar worden gebracht en Moskou's plannen kunnen alleen in een wereld van onrust en ellende gedijen. De rust in het Westen doe echter niet te vroeg juichen. De „N. Rott. Crt." schreef dat de kans groot is, dat het roode offensief ook in China op niets uitloopt. De slinger van het communistisch uurwerk zal dan mis schien weer naar het Westen terugslaan, maar het zou wel eens kunnen blijken, dat de vaart er uit is en de uitslag ge ring. Het communisme is geen export artikel, zelfs niet voor de Chineezen. Onze vraag is: moet men dan aan nemen, dat het een. specifiek Russisch verschijnsel is? Wij gelooven het niet» Het communistisch beginsel, de haat tegen God en Zijn dieast, wordt over heel de wereld gevonden. Het heeft thans achter zich de macht van een groot volk. Wie de goddelooze practijken van uit Moskou wil weerstaan, moet de gevaar lijkheid van dat beginsel erkennen. Terugkeer tot de gehoorzaamheid aan Gods ordinantiën bouwt alleen de muur, die alle communistische actie kan weer staan. Maar alle onderschatting van haar kracht is gevaarlijk. Er is ook een stille werking. Een actie zich verbergend achter onschuldig achij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1