No. 260 Donderdag 7 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Hendrikse S Cd's Bank H.V. Boes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET LOONVRAAGSTUK. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeellge koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Nou 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers Ü8.8B Pt?s derASverteatlëa: i—t regels S1.3Ö, elke regel meer 39 et Bij abonnement belangrijke korting. Het loonvraagstuk hoe kan het ook anders? blijft voortdurend de aandacht vragen. In de kringen van ambtenaren, onder wijzers en van meerdere groepen van arbeiders wordt geklaagd dat het loon peil te laag is, en daartegenover zijn er anderen, die van oordeel zijn, dat in verband met de huidige crisis en in ver band ook met de prijzen der voornaamste levensbehoeften eer van loonsverlaging dan van verhooging sprake moet zijn. Het is en blijft een uiterst moeilijke kwestie,, die niet zoo gemakkelijk is op te lossen. De ambtenaren n.l., die enkele jaren geleden.een veer moesten laten, beroepen zich op den momenteel niet ongunstigen toestand van 's lands financiën om een verhooging der salarissen aannemelijk te maken, verschillende groepen arbeiders klagen, en met recht, over de vaak lage loonen, en daarnaast staan de werkgevers om te betoogen, dat van loonsverhooging geen sprake kan zijn, eer het omgekeer de, terwijl er den ambtenaren op gewe zen wordt, dat zij in vele opzichten in een bevoorrechte positie verkeeren, dat het volstrekt niet zeker is, dat de pu blieke middelen meerdere uitgaven voor da salarissen toelaten en dat het toch óók niet aangaat de afstand tusschen het loonpeil van hen die in publieken dienst zijn gn anderen al te groot te maken. In sommige gevallen is het veranderen van het loonpeil een kwestie van wil len, maar in andere gevallen ia het een zaak van kunnen. Zoo zijn b.v. de loonen van de zagers in de diamantnijverheid onlangs met niet minder dan 25 pet. verlaagd. De werk gevers oordeelden dat dit de eenige ma nier was om hunne zaken op gang te houden en ,de leiders van de betrokken vakorganisatie hebben de juistheid van dit argument toegegeven. Men wilde wel anders, maar men kon niet. Er was geen amine uitweg. Nu zijn er echter die van meening zijn, dat dit toch eigenlijk een verkeerde opvatting is. En men beroept zich dan op wat men genoemd heeft de „Amerikaansche theo rie", In Amerika is de heer Henry Ford evenals anderen met hem, een voorstan der van hooge loonen, omdat daardoor de algemeene koopkracht bevorderd wordt. De loonarbeiders, zoo wordt geredeneerd, zijn tevens verbruikers. Verlaag nu de loonen, dan krimpt de koopkracht van de betrokkenen in, met het gevolg dat de werkgelegenheid verminderd en ook de werkgevers minder verdienen. Het is een mooie theorie, die uit den aard der zaak wel aanhangers vindt, maar waarmee men, zooals „Patrimonium" te recht aantoonde, toch ook weer voor zichtig moet zijn. „Loonsverhooging aldus dit orgaan kan onder omstandigheden ook zonder verhooging van de productiviteit van den arbeid, zeer wel te verdedigen zijn. Maar men moet zich dan toch wel realiseeren, dat een loonsverhooging b.v. van het spoorwegpersoneel of van de gemeente werklieden, zonder meer, de con sumptieve kracht van het volk niet ver hoogt. Immers kan daarvan zeer wel het gevolg zijn, dat de consumptieve kracht van anderen wordt vermin derd, dank zij hoogere belastingen en tarieven, óf wat practisch voor de koopkracht hetzelfde is de consump tieve kracht van anderen niet wordt verhoogd, omdat een anders mogelijke tariefs- of belastingverlaging nu onmoge lijk wordt Wanneer de loonen in de bouwvakken verhoogd worden, stijgt de koopkracht van die groep. Maar het gevolg kan zeer wel zijn, dat de koopkracht van ande ren, van landarbeiders, sigarenmakers, textielarbeiders, etc. wordt verminderd, omdat zij de hoogere bouwkosten in de huren enz. zien verdisconteerd. Reeds hieruit blijkt, dat men met het Amerikaansche „koopkracht-argument" heel voorzichtig moet zijn. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat een bepaalde loonsverhooging de onderne merswinst vermindert en de kapitaalvor ming remt. Of, en zoo ja in hoeverre, er dan voor de arbeiders als geheel voor deel is, hangt van allerlei omstandigheden af. A priorie is niet te zeggen, dat er steeds voordeel zal zijn. Denkbaar is ook, dat de loonsverhoo ging in hoofdzaak gedragen wordt door de verbruikers van een w e e I d e-artikel. Dan is het mogelijk, dat de vraag naar een dergelijk product afneemt, terwijl de meerdere koopkracht van de arbeiders de vraag naar volksartikelen vermeerdert. Er zijn ook stellig gevallen, waarin de loonsverhooging de werkloosheid ver meerdert, omdat de verbruiker den hoogeren prijs niet kan of wil betalen. De koopkracht van de arbeiders, die aan het werk blijven, wordt dan vergroot, maar de koopkracht van de werkloozen vermindert. Dat geval kan zich ook voor doen, wanneer de verhooging der concur- rentiemogelijkheid op de wereldmarkt be perkt." Uit de hier genoemde bezwaren blijkt wel, dat de „Amerikaansche loontheorie", hoe aantrekkelijk overigens ook, toch niet juist is en dat men er in de practijk niet mee werken kan. Waaruit natuurlijk niet volgt, dat dus lage loonen in het algemeen belang zou den zijn. Tien slachtoffers per dag van het auto verkeer. Uit de verkeersstatistiek over het jaar 1929 blijkt, dat het autoverkeer in Frank rijk gemiddeld ongeveer tien doodelijke ongevallen per dag veroorzaakt. De secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, chef van den Veiligheidsdienst heeft zich met een rapport gewend tot minister-president Tardieu, met het verzoek scherpere maat regelen ten aanzien van het verkeer te willen treffen. Tardieu heeft thans een circulaire gezonden aan alle plaatselijke politie-autoriteiten met het verzoek stren gere verkeersmaatregelen te willen tref fen. De staking In Noord-Frankrijk. Gisteren hebben te Roubaix-Tourcoing opnieuw 9000 arbeiders het werk neer gelegd, zoodat het totale aantal stakers in dit district 73.000 bedraagt. Te Roubaix zijn thans 117 fabrieken door de stakingsbeweging getroffen. De toeneming van het aantal stakers in het district Roubaix-Tourcoing zou vóór alles zijn toe te Sóhrijvea aan het ïeit, dat het den op Fransch gebied wer kenden Belgischen arbeiders door de stakende Belgische arbeiders wordt be let zich naar hun werkplaatsen in Frank rijk te begeven. Nader wordt nog gemeld, dat bij Hal- luin en andere plaatsen aan de Belgisch- Fransche grens krachtige veiligheidsmaat regelen genomen zijn. Waarom Prinses Astrld ln de R.-K. kerk werd opgenomen. De „N. R. Crt" .meldt nog over het opnemen van prinses Astrid in de R. K. kerk: „In regeeringskringen was het sedert geruimen tijd bekend, dat door de hoog ste kerkelijke macht herhaaldelijk bij de echtgenoote van den Belgischen kroon prins aangedrongen was op de gewenscht- heid van hare bekeering tot het katho licisme. Het feit, dat het kroonprinselijk gezin thans voor de tweede maal een hl^de gebeurtenis verwacht en men dit maal een prinsje hoopt te zien -geboren worden, blijkt, om dynastieke redenen, prinses Astrid tot het toegeven aan den, reeds bij haar verloving met prins Leo pold door den Mechelschen aartsbisschop uitgesproken wensch, te hebben bewogen" Communistische brandstichtingen in Finland. Uit het onderzoek naar de onlusten die ter gelegenheid van de Lappo-betoo- ging te Helsingfors hebben plaatsgehad, is gebleken, dat drie communistenleiders een groot aantal arbeiders had omge kocht om de geheele stad in brand te steken. Het vuur brak gelijktijdig op vijf verschillende plaatsen uit, doch kon ge lukkig tijdig door da bevolking worden gabluscht. De brandstichters zijn gearresteerd en zullen nog in den loop van deze maand worden berecht. De hitte in Amerika. De correspondent te New York (stad) meldt nog, dat de droogte de weidevel den dermate heeft doen verdorren, dat thans in de graanstaten de varkens ge voerd worden met tarwe, en dat de te velde staande tarwe wordt gemaaid om als veevoer te dienen. Toch zien de ambtenaren van het de partement van landbouw de zaak niet zoo somber en verwachten zij, dat de oogsten in de Vereen. Staten het vier. vijfde zullen bedragen van het gemid delde over de laatste vijf jaar. De Amerikaansche bladen blijven ver vuld van de sedert 17 Juli onafgebro ken voortdurende hitte en haar ernstige gevolgen voor den landbouw, terwijl ook de veeteelt er door getroffen is. In het middenwestelijk gebied begint de hitte langzamerhand te verminderen. In het Oosten verwacht men tegen vandaag een temperatuurdaling. Sedert het bestaan van het meteoro logisch instituut was het eergisteren te New York de warmste dag. Uit vele plaatsen worden dooden- en ziektegevallen gemeld, welke het gevolg van do ondragelijke hitte zijn. Uitwisseling van schoolkinderen tnssehen Frankrijk en Dnitschland. Een groep van honderd en tachtig Duitsche scholieren (120 jongens en 60 meisjes) is in gezelschap van 120 Fran- sche schooljongens en schoolmeisjes met een extra-trein te Berlijn aangekomen. Op het station werden ze verwelkomd door hun familieleden, aan wie de Fransche vrienden werden voorgesteld. De Duitsche deelnemers, van 11 tot 19 jaar oud, hebben een maand deels in Parijs, deels in Oost en Zuid-Frank rijk doorgebracht. Het hoogtepunt der reis vormde een ontvangst, Maandagmid dag, m de prachtige zalen van het Fran sche ministerie van buitenlandsche za- Ken, waarbij Briand persoonlijk aanwe zig was. De stad Berlijn zal binnenkort de Fran sche gasten officieel ontvangen. Werkloosheid in Hongarije. In verscheidene Hongaarsche provin ciesteden zijn gisteren betoogingen van werkloozen gehouden. Te Raab hadden 3000 werkloozen besloten barrevoets naar Boedapest te marcheeren. De politie heeft hun dat verhinderd. Bij den waarnemenden eerste minister heeft zich gisteren een delegatie van werkloozen vervoegd om hem hulp van regeeringszijde te vragen. Korte Berichten. Tijdens militaire oefeningen in de nabijheid van de Piazza Armerina sloes een motortractor, waardoor een kanon getrokken werd, over den kop. De ar tilleristen, die er op zaten, kwamen on der het gevaarte terecht. Vier hunner werden gedood en twee ernstig gewond. Na de vreeselijke aardbeving in het Zuiden hebben nog tal van rampen Ita lië getroffen. De laatste dagen is het Noor den door wolkbreuken geteisterd. In de streek van Triest is de geheele oogst ver nield. De rivieren zijn buiten de oevers getreden en groote uitgestrektheden staan blank. Tengevolge van de aardbeving heeft zich bij het dorpje Trevico in Italië in de sarde een gat gevormd van ongeveer 2 M. doorsnede, waaruit voortdurend stoom en heete gassen opstijgen. Volgens eenige dagbladen zou dezer dagen een onderhoud plaats heb ben tusschen Koning George van Enge land en ex-Koning George II van Grie kenland en den Griekschen premier Ve- nizelos, in verband met belangrijke ge beurtenissen, die in den komenden herfst in Griekenland worden verwacht. Men spreekt n.l. van een terugkeer van Geor ge 11 op den Griekschen troon. De London and North Eastern Rail way heeft uit bezuiniging 450 beambten moeten ontslaan. De London, Midland and Scottish Railway 400. De autoriteiten van alle groote Brit- sche havens hebben uit New-York de aan wijzing gekregen, dat honderden Engel- sche onderdanen, die door de huidige malaise «onder werk rijn gekomen, po gingen in het werk stellen om op clan destiene wijze den Oceaan weer over te steken. DUÏTSCH INVOERRECHT OP ERWTEN. Uit Berlijn wordt aan de „Telegr." ge meld: De Rijksdag had op 5 April j.l. de Rijksregeering gemachtigd, verschillende invoerrechten te verhoogen, w.o. -dat op erwten. Naar thans gemeld wordt, is mi nister Schiele voornemens, van deze machtiging gebruik te maken door het invoerrecht op erwten van 4 op 20 mark te brengen, dus een veïhooging met 400 procent. Rechtzinnig of Vrijzinnig. Is uw toorn billijk ontstoken, zoo vraagt de „Waarheidsvriend" aan Ds v. d. Poel uit den Helder, die hevig verontwaardigd is, dat aan de Amsterdamsche Universiteit misschien een orthodox hoogleeraar be noemd zou kunnen worden. Op het tweetal door Curatoren voorge dragen staan twee moderne dominé's. In de vergadering van den Gemeenteraad wordt gevraagd: „Waarom staat Dr de Hartog van Amsterdam niet op de voor dracht?" Naar aanleiding van die vraag zal een onderzoek worden ingesteld, en intusschen is de benoeming uitgesteld. Ds v. d. Poel, van Den Helder, valt nu in „Kerk en Volk" uit t<yjen die vragen de Gemeenteraadsleden. En als Dr de Hartog eventueel benoemd mocht worden zal Ds v. d. Poel niet nalaten daar schan de van te spreken. Hij zal die benoeming dan brandmerken als een „partijdige" enz. WantDg de Hartog is ortho dox. Ook in Middelburg moet de Gemeente raad een benoeming doen en wel voor leeraar in Hebreeuwsch aan het Gymna sium. Twee sollicitanten zijn er: D>r Ob- bink, Ned. Herv. pred. te Middelburg, en Ds Kastein, Voorganger der Vrijz. Hervormden aldaar. Die eerste in een Hebraïcus, de tweede niet. Maar de eer ste is rechtzinnig en de tweede vrijzinnig. Door allerlei konkelarijën wordt 'ten slotte de eerste gepasseerd en de tweede benoemd 1 Rechts tegen Links 1 Wil Ds v. d. Poel daar óók eens over schrijven? Hij is nu toch bezig; 't gaat dan in één moeite door. Transportrijwielen op drie wielen. Bij circulaire van den minister van Justitie, van 30 Juli 1930, is door den Hoogen Raad der Nederlanden vastgesteld dat een transportrijwiel op drie wielen, d.w.z. een bakfiets, wordt gelijkgesteld met een gewoon rijwiel. Dat het dus ver boden is, zich met een dergelijk voertuig op den rijweg te begeven, daar, waar zulks voor rijwielen verboden is. Koningin en Petekind. Gistermiddag bracht H. M. de Konin gin, vergezeld van Priuses Juliana, een bezoek aan haar 14-jaxig petekind Wil- helmina Aartje Vedder, te Spakenburg. Dit meisje werd onder zeer moeilijke om standigheden juist op denzelfden dag ge boren, toen de Koningin tijdens den grooten watersnood in 1916, van de ge heisterde streken ook deze gemeente, die zwaar was getroffen, bezocht Hare Ma jesteit heeft het meisje, dat naar 'haar genoemd is, toen als petekind beschouwd. Zooals begrijpelijk, trok dit onverwachte hooge bezoek, in het eenvoudige vis- schersdorp veel belangstelling, te meer, daar de Koningin en de Prinses in het midden van het dorp uit het rijtuig stap ten en zich verder te voet naar de een voudige woning van de moeder van het meisje begaven, waar ze zich als heel goede bekenden geruimen tijd ophielden. Langs de Zuiderzee en den Eemdijk reed het hooge gezelschap weer naar Soestdijk terug. Gedwongen Naturalisatie? Het Tweede Kamerlid Th. M. Kete- laar heeft de volgende vragen aan den minister van Buitenlandsche Zaken ge steld: Is het den minister bekend, dat in de laatste weken aan Nederlanders, die werk zaam zijn aan de mijn „Alsbaden", toe- behoorende aan het Hibernia-Concern ie Heme, de eisch gesteld wordt, zich als Duitscher te laten naturaliseeren, daar zjj anders op korte» termijn - 1 Sep- Binnenland. Het onweer van gisteren. Dertigjarig bestaan der Geref. Wereen. voor Drankbestrijding. Alg. vergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond. Buitenland. Werkloosheid in Hongarije. De staking in Noord-Frankrijk. Terugkeer .tot de monarchie in Grieken land. i De hitte in Amerika, t tember 1930 zullen ontslagen worden? Is de minister bereid, indien hem deze zaak tot heden niet bekend is, ten spoe digste een onderzoek daarnaar in te stel len? Is de minister bereid krachtige po gingen aan te wenden om alsnog te voor komen, dat om broodsgebrek te ontgaan, Nederlanders, die daartoe anders niet be reid zouden zijn, gedwongen worden zich als Duitscher te laten naturaliseeren? Een sleepreis naar NefL-ïstMë. Hedenmorgen zijn de vier op de ma rinewerf te Willemsoord gebouwde mij nenvegers voor de Ned. Indische marine naar hun plaats van. bestemming vertrok ken. De mijnenvegers worden door twee sleepbooten van bureau Weismiller naar Soerabaja gesleept. Als het weer meewerkt, zal recht streeks naar Port Said gevaren worden om daar te bunkeren. Men hoopt einde dezer maand of het begin van de vol gende maand daar te zijn. Van Port Said zal de reis naar Aken gemaakt worden, waar weer kolen zullen worden geladen1. Daarna wordt te Sabang noa eens ge bunkerd, waarna het laatste gedeelte van den grooten tocht naar Soerabaja zal wor den ondernomen. Begin "'November hoopt mlen op de plaats van bestemming te zijn. Elke mijnenveger zal bemand zijn met twee man. er wordt op de schepen niet gestuurd, de roeren ziju vastgezet. De rijwlelbolastingplaatjes. Sinds 1 Augustus moeten de fietsen, welke op den openbaren weg worden bereden, zijn voorzien van, ©en nieuw belastingplaatje. Nu de nieuwe plaatjes er zijn, zegt het Hdbl., treden ook de plaatjesdieven weer op. Een bestolene beklaagde zich bij ons. In België, zieide hij, krijgt iruen, met het plaatje, een quitantie. Wie dus be stolen is, kan met de quitantie aantoo- jnen, dat hij de belasting heeft betaald. Bovendien is een plaatje zonder qui tantie niet geldig. De controleurs nemen steekproeven. Heeft iemand wel een plaatje, maar geen quitantie, dan neemt men aan. dat de fietser het plaatje op onrechtmatige wijze (diefstal of vondst) heeft verkregen. Öp die wijze gaat men diefstal tegen en vrijwaart, zoo er toch nog dievemi zijin, de bestolenen. De wensch. om hier op dergelijke wijze de rijwielbelasting uit te voeren, is reeds herhaaldelijk geuit, maar de regeering heeft te kennen gegeven ex niet aan ta willen. De bestolene beklaagde zich er temeer over, dat zijn plaatje was gekaapt, of schoon het met een „officieele" klem was bevestigd. „Officieele" klemmen be staan echter niet. De klager bedoelde de kleommen, welke bij het postkantoor worden verkocht en die ook in den rij wielhandel te koop zijn voor een1 luttel bedrag. Die klemmen zijn inderdaad solide, maar voor een geraffineerden dief, dia Ken paar minuten vrij spel heeft en over werktuigen beschikt, is eigenlijk niets vei lig. Wie heelemaal zeker wil zijn, beves tig© het plaatje zoodanig, dat hij' het in de zak kan steken, als hij niet bij het rijwiel i3. M^ar dan loopt hij gewaar 'het te vergeten, het tijdens het rijden, zicht baar te dragen of het ta verliezen. En dat is ook niet prettig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1