No. 259 Woensdag 6 Augustus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeiand Transpireerende Hendrikse Cos Bank N.V. Boes DE WELFSCHOEN maakt de hinderlijke steunzool overbodig. Van een arm dorp, dat rijk werd Belgisch Geld JACQ. PLOUVIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. oksels en voeten Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeBige koersen bij Binnenland. GOES VLISSINGEN FEUILLETON Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekenino No. 44495. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 2Ie Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13. Losse nummers 10.09 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regal meer 30 et, Bij abonnement belangrijke korting. De landbouw en de crisis. De heer E. Heldring geeft in het „Han delsblad" een beschouwing over de econo mische crisis en wat daarmede in ver band staat, waarbij in 't bijzonder aan de belangen van den landbouw aandacht wordt geschonken. I Sprekende over de taak van de regee ring, van wie te dezen opzichte niet te veel verwacht mag worden omdat zij te gen het waarschijnlijk langdurige lage prijsniveau, geen afdoend geneesmiddel bezit, merkt hij o.m. op: „Waar het thans om gaat, is, dat de Regeering de crisis met ernst onder de oogen zie en zich niet, zonder zelve aan het stuur te staan, dan eens van den eenen kant, dan weer van den anderen late overhalen om maatregelen te nemen, die niet behoorlijk in het licht van het algemeen belang bezien zijn. Zij is daar toe met de tegenwoordige departementale organisatie niet in staat, die gebrekkig is en voldoende coördinatie mist. Terecht komt de landbouw voor verbetering op, terecht verlangt hij, dat men alle aan dacht aan zijn nooden wijdt, want geen verstandig mensch ontkent zijn zeer groo- te beteekenis voor de nationale samen leving, voor onze economische structuur. Men behoeft waarlijk geen agronoom te zijn, om te weten, wat een welvarende boerenstand voor onze nijverheid en voor onzen in- en uitvoerhandel beteekent. Doch ten onrechte verlangen zekeré ver tegenwoordigers uit den landbouw, dat men ons nationaal belang met dat van den landbouw vereenzelvige, dat men de land bouwbelangen boven alle andere late voor gaan. Het is begrijpelijk, dat de kritieke toestand van vele bedrijven vooral vele kleinbedrijven in de bodemcultures en het lage loonpeil dat in sommige streken in den akkerbouw heerscht, zeer ernstige bezorgdheid verwekt, maar men ver- lieze niet de noodzakelijkheid uit het oog om de belangen der 75 pCt. niet-landbou- wende bevolking in acht te nemen en zich van de vermoedelijke uitwerking van verlangde maatregelen door nauwgezet onderzoek rekenschap te geven. Dit geldt te meer, nu wij ons in een economische crisis bevinden, die alle bedrijfstakken aantast." Het komt ons voor, dat er voor een waarschuwing als hier gegeven wordt om het landbouwbelang niet te overschatten, toch weinig reden bestaat. Wanneer men b.v. nagaat wat er voor handel en industrie wordt gedaan en men stelt daar tegenover de betrekkelijk weini ge interesse van de regeering voor land- en tuinbouw, dan behoeft men heusch niet te vreezen, dat de landbou wende bevolking boven de andere volks groepen zal worden voorgetrokken. Trouwens, dat verlangt ook niemand. Onze land- en tuinbouwers hebben in den loop der jaren wel zooveel beschei denheid geleerd, dat zij er niet aan den ken te ëischen, dat de landbouwbelangen boven alle andere moeten voorgaan. Wat zij wel verlangen en wat een alles zins billijke eisch kan worden genoemd, is, dat de land- en tuinbouwbelangen niet langer worden verwaarloosd, maar dat krachtige maatregelen worden genomen opdat deze belangrijke takken van ons volksbestaan zich naar eisch kunnen ont wikkelen. Om daartoe te komen is het noodig, dat de opvatting als zouden land- en tuin bouw voor de 75 pet. niet-landbouwende 'bevolking van weinig of geen beteekenis zijn, wordt herzien. Het belang van den landbouw is een nationaal belang. Als land- en tuinbouw bloeien dan komt er welvaart over de geheele linie. Waarbij dan ook nog komt, dat een krachtige boerenstand voor de zedelijke volkskracht van onberekenbare beteekenis is. De staking in N.-Frankrijk. Een telegram uit Roubaix maakt mel ding van relletjes tusschen de stakers en arbeiders uit België, die met autobus sen te Hallum en Meenen kwamen. De stakers wierpen met allerlei soort pro jectielen, zoodat verschillende personen o.w. de commissaris van politie te Mee nen, gewond werden. In de eerste auto werd een vrouw door een steen zwaar aan het voorhoofd gewond. De chauffeur en andere inzitten den, die uitgestapt waren, werden afge ranseld en zochten hun heil in de vlucht. In de tweede auto liepen twee jonge meigjes verwondingen op. De politie van Meenen herstelde echter dle orde en dreef de herriemakers uiteen, maar later in den avond, bij den. terugkeer van nieuwe groe pen werkwilligen, kwam het weer tot ern stige ongeregeldheden. Op een gegeven oogenblik geraakten een paar honderd arbeiders handgemeen; een der stakers werd door gendarmen gearresteerd, maar door de woelige menigte met geweld weer bevrijd. Ook de gendarmen werden nu met steenen, stukken ijzer en 'flesschen be stookt. Van een der gendarmen werd de wang letterlijk opengereten, waarop de commandant bevel gaf de geweren te la den. De stakers vluchtten toen in een café op Fransch grondgebied en losten revolverschoten, die gelukkig echter nie mand troffen. Eerst laat in den nacht kon de orde worden hersteld. De communlstenopmarsch in China. De communisten te Tsjangtsja hebben op 1 Augustus een sovjetregeering uitge roepen voor de provincies Hoepei, Honan en Kiangsi. Wat Hankow betreft, heeft de Nanking- regeering er bij de consuls op aangedron gen, dat de buitenlanders deze stad ten spoedigste zullen ontruimen. De communisten ia Tsjangtsja openden het vuur op de Amerikaansche kanon neerboot „Palos", die daar vlak bij voor anker ligt. Deze beantwoordde het vuur en bracht de aanvallers tot zwijgen. Ook een Italiaansch en een Japansch oorlog schip vuurden op Tsjangtsja. Nieuwe hittegolf in de Ver. Staten. Verschillende staten van het Zuiden en Midden der V. S. worden door een nieu we hittegolf bezocht Te Chicago zijn op het einde van de week 60 menschen ten gevolge van de hitte overleden. In Kansas City heerschte 10 uur achter elkaar een temperatuur van 40 graden Celsius, welke op de heetste uren van den dag tot 44 graden steeg. Uit andere steden van Kansas en Ne braska worden eveneens temperaturen van 40 tot 45 graden Celsius gemeld. De geweldige hitte heeft zeer groote schade aan den landbouw aangericht. Se dert weken is er geen regen meer geval len en de meteorologische bureaux ver wachten voorloopig nog geen regen. De voorzitter van het Landbouwkundig Genootschap heeft aan president Hoover medegedeeld, dat hitte en droogte een groote catastrophe dreigen te veroorzaken in twee derde van de Yereenigde Staten. Het te velde staande graan is voor het grootste deel verdord en de weiden zijn door de groote hitte van de zon geheel bruin gebrand. Rivieren en meren verdwijnen en de visschen sterven. Ook de veestapel wordt ernstig door de droogte geteisterd, daar men den dieren niet voldoende water kan geven. In de meeste streken wordt het drinkwater steeds schaarscher. In landbouwkringen wijst men er op, dat de oogst van vlas, katoen, maïs, aard appelen, tabak en fruit nagenoeg geheel mislukt is. De totdusver aangerichte scha de is reeds zoo aanzienlijk, dat de gevol gen nog jarenlang zullen worden gevoeld, zelfs indien thans spoedig regen zou val len, waarvoor echter weinig hoop bestaat. Communistische samenzwering op Cuba verijdeld. Te Havana zijn 70 verdachten gevat in verband met een communistische sa menzwering die ten doel had de regeering omver te werpen. Onder de gearresteerden zijn Chineezen, Spanjaarden en Cubanen. Die geheime politie heeft communistische propagandageschriften en correspondentie in beslag genomen. De gevatte vreemdelingen zullen het land worden uitgezet. Korte Berichten. Te Rouaan en omgeving hebben de meeste werkgevers toegegeven aan do looneischen der arbeiders en de loonen met 6 pet. verhoogd in verband met de stijging van de kosten voor levensonder houd in den laatsten tijd. Deze maatregel had tot gevolg, dat het werk op groote schaal hervat is in vele plaatsen van het industrie-gebied in Noord-Frankrijk. Het Russische telegraaf agentschap spreekt de in het buitenland verspreide berichten over een aardbeving aan de Noord-Oostkust van de Kaspische Zee te gen. Deze berichten zijn volgens het agentschap geheel ongegrond. Gisteren is Prinses Astrid, hertogin van Brabant, in de R. K. kerk opgenomen door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen. In Britsch-Indië zijn de gevangenis sen thans overvol in verband met den steeds toenemenden stroom van politieke gevangenen. De autoriteiten hebben zich dientenge volge verplicht gezien talrijke gewone mis dadigers voor het verstrijken van hun straftijd te ontslaan om op deze wijze plaats ie krjjgen voor de politieke gevan genen. Zaterdagnacht is het dorp Burtrask bij Skelleftea in Noord Zweden door brand geteisterd, waarbij zes winkelhui zen en ongeveer 200 houten huizen van "t zoogenaamde kerkdorp geheel zijn ver woest. De politie vermoedt, dat de brand aangestoken is. De naar Moskou ontboden kassier van de Sowjet-Russische handelsvertegen woordiging te Parijs, Farnberg, die gewei gerd had naar Rusland terug te keeren, is verdwenen. Ongeveer drieduizend arbeiders dar Belgische Minervafabrieken zijn ini sta king gegaan, .omdat de directie de be taalde vaoantiedagen had afgeschaft. On derhandelingen tusschen gedelegieerden der arbeiders en der patroons worden momenteel gevoerd om te trachten bat geschil bij je leggen. Volgens berichten uit Anconi werd gisteren wederom een lichte aardbeving waargenomen. Te Ascoli werden de schok ken voorafgegaan door een onderaardsch gerommel. Te Potenza nam men in Sen afgeloopen nacht een aardbeving waar die zich golfsgewijze voortplantte. Het grootste deel der bevolking verliet de hui zen en bracht het verdere deel van den nacht in de open lucht door. Schade werd gelukkig niet aangericht. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Binnenland. Ontploffing in een vuurwerkfabriek te Leiden. Wetsontwerp betreffende uitvoer van eieren. De boycot van Duitsche waren. Buitenland. Hitte in Amerika, De communisten in China. Relletjes in Noord-Frankrijk. Een samenzwering te Cuba verijdeld. Hevige onweders boven Frankrijk. Indische verkiezingen. De „Java-Bode" vertelt de volgende verkiezingsklucht bij de jongste gemeen- ter aadsv erkiezingen: Het tooneel stelt voor het stembureau te Batoe Toelis, Batavia. Het volgende deed zich voor volgens het blad: Er kwamen zes „Jannen" (soldaten) binnengestapt. Een der propagandisten, de bronzen medaille in zijn knoopsgat, sprak hen aan. „Zijn jullie van de artil lerie?" „Jawel, mijnheer". „Dan weten jullie zeker wel, wat je kapitein vanmor gen heeft gezegd?" „Jawel, mijnheer". „Ingerukt marsch, stemmen!", klonk daar op een commando. En de „Jannen" stem den. Tot zoover het bericht. Indië blijft In- dië, ondanks politiek en „opgewekt" po litiek leven! Rijkspostspaarbank. Het tegoed met ruim f10 millioen gestegen, In het verslag van de Rijkspostspaar bank over 1929 wordt o.m. medegedeeld, dat het bedrijf zich ook in 1929 regelmatig bleef ontwikkelen. De uitkomsten geven een geleidelijke verdere toeneming van het spaarbankverkeer te zien, welke zoo wel in het aantal handelingen als in de kapitaalbeweging tot uiting is gekomen. Het aantal uitgegeven boekjes overtrof dat der afbetaalde, zoodat het aantal boek jes aan het einde des jaars in omloop weder was toegenomen. De omzet was hooger dan in eenig jaar te voren, la tende wederom een inlegsurplus, zij het ALLEENVERKOOP door H. King mans. 53) _0_ O, zij hoopte bijna, dat hij niet komen kón. Het ging nu goed zoo. Met de Pink sterdagen was hij geweest, maar toen zat zij in Rotterdam. En niet zoolira had zij geweten, wanneer hij, in Augustus kwam, of zij! had haar vacantie zóó gesteld', dat zij hem niet had ontmoet. E.vfen was er bij haa,r vrees geweest voor de Kerst dagen, maar „toen was hij1 verhinderd. Sinds het vorige jaar Kerstmis had zij hem niet gesproken, alleen bijl de Van Leeuwens over hem hoeren praten, ter wijl hij, dat vernam zij wel,geregeld naar haar informeerde. Haar schrijven had hij niet gedaan. Zij wist niet, waarom. Blijk baar wachtte hij op een giunstige gelegen heid haar te spreken. En zij hoopte vurig, dat die gelegenheid zou uitblijven. Maar als de dokter hulp noodig had, Ie®, hij werd gevraagd, dan was het niet geheel onmogelijk, dat hij kwam. En dan kwam zij den eenen of andere® dag in de moeilijkheid, dat zij een antwoord geven moest op die vraag, die komen zou, daarvan was Hertha overtuigd. O, als hij maar niet kwam. Er waren; nog andere dokters genoeg. En anders kon er wel een semi-arts ter assistentie komen. Dokter Van Stralen niet; neen, hij niet. Het ging nu goed zoo. Zij zou hem wel ontwijken, als hij weer eens kwam logeeren. Ze mócht niet. Maar zij wilde de moeilijkheid ontzeilen. Zij (had niet den moed, hem te zeggen, dat hij geen hoop behoefde te koesteren. Zij begreep, dat zij niet durfde, omdat zij hem liefhad. Een scherp, kort hoornsignaal rukte Hertha uit haar overpeinzingen. Uit een zijweg kwam de auto van dokter Van Leeuwen, die stopte, toen hij' de ver pleegster zag. Weldra ^Tonden de twee vehikels naast elkaar op den weg. „Bijzonderheden in Landdorp, zuster?" vroeg hij. „•Bijzonderheden niet, dokter." Zij noemde een aantal namen op, in wier woningen zij geweest was. Mooi. Gelukkig. Hier in Zeeduin wordt het er niet beter op. Ik ga nu een uurtje naar huis, om wat te rusten en dan maar weer naar Landdorp. Ik zou wel willen, dat ge in den loop van den middag eens naar Eppo van Dalen ging. Zijn vrouw heeft een zware longontste king en den toestand van zijn dochter vertrouw ik ook niet. Zoowat allen heb ben er griep. Hij zelf is> nog op de been, maar dat is ook alles. Het is me er een toestand. Ik kom er juist vandaan." „Het lijkt mij het verstandigst, er on middellijk heen te gaan, dokter. Ik ben er nu dichtbij." „Goed, zuster. U kunt er allicht wat doen. En dan wil ik u ook nog even vertellen, dat mijn vrouw den strijd ge wonnen heeft. Vrouwen winnen het altijd, niet, .zuster?" lachte hij. „Ik kan er niet over meepraten, dok ter." „Nu, het is toch zoo. Ik mag het niet langer .alleen doen. 'k Heb vanmiddag mijn neef Alfred opgebeld, of hij mij een paar weken komt helpen. Hij kan dan voor namelijk Landdorp voor zijn rekening ne men. Tenminste als hij komt. Hij vrees de, dat het niet gaan zou. Maar hij zou zijn best doen. Vanavond weet ik wel meer. En als hij niet kan, moet er een ander worden gezocht. Ik ga heusch voe len, dat ik geen dertig jaar meer ben. Nu, zuster, tot ziens. Overwerk u niet Zal ik voor u ook zien, hulp te krijgen?" „Laat ons het deze week nog aanzien, dokter," zeide Hertha mat. „Maar dan ook geen dag langer, 'k Zou niet graag willen, dat het mis liep. Ik ben ,u hoogst dankbaar, voor wat ge aan mijn menschen doet, zuster," zeide hij op warmen toon. „En overal, waar ik kom, is men dankbaar." „Ik doe mijn plicht," meende Hertha eenvoudig. „Méér dan je plicht, meisje," mompelde dokter Van Leeuwen, toen hij naar Zee duin reed. „Je bent goud waard. En je christendom is niet opgesmukt, dat moet ik bekennen." Hertha reed den zijweg in, die zoo juist door den dokter verlaten was. Zijn mede- deeling betreffende dokter Van 'Stralen had haar heftig aangegrepen. Het was haar, of zij boven het ronken van den motor haar bonzende hart hoorde. Er was nog één hoop: dokter Van Stralen vreesde, dat het niet gaan zou. Zij hoopte het vurig. Dan kwam er wel een andere dokter. Dan dacht zij aan den man, dien zij nu ging bezoeken, boer Eppo van Dalen. Zij kende de boerderij alleen van aanzien. Zrj was er nog nooit geweest. En de stem van den boer had zij nog nooit vernomen. Zij wist alleen met zekerheid, dat hij haar niet lijden mocht, omdat zij den stoot tot den zoo gezegendon evangelisatiearbeid in Zeeduin gegeven had. Sinds dien avond, waarop zij aangeval len was door de twee mannen, in wie Krijn Vermeulen knechts van Eppo van Dalen had meenen te herkennen, had men haar niet meer lastig gevallen. Wel had zjj enkele maanden later een dreig brief] e ontvangen, maar zij had er geen aandacht aan geschonken, het zelfs aan niemand laten lezen. Zjj vermoedde, dat het uit dezelfde bron kwam. Er was evenwel niets meer voorge vallen. Vermoedelijk zag men in, dat ver zet toch niet baten zou. Want niet alleen ging de Zondagsschoolarbeid gestadig door, maar het evangelisatiegebouwtje was er ook gekomen, nog wel van steen opgetrokken. Dominé Misset had de heele classis er voor gespannen. Het geld was er ook gekomen. En één avond per week kwam er een predikant, soms ook wel des Zondagsavonds. Het gehoor nam steeds toe. Er was een rijk gezegend Kerstfeest gevierd. Wel was de algemeene stemming in het dorp niet bepaald gun stig voor „de vrome beweging", zooals men het werk betitelde, maar pertinente vijandschap was er niet. Zij kwam door de griepepidemie in tientallen van hui zen, bij menschen, die het gebouw be zochten, doch evenzeer bij lieden, die van godsdienst absoluut niet weten wil den, maar nergens bespeurde zij haat tegen de „beweging", terwijl toch ieder wel wist, dat zjj in het werk een groot aandeel had gehad en nóg had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1